GROOTHEID en VAL. Bilt la Motthela Motthe en de heer G. J. v. d. Bosch werden herkozen. Aan het verslag van den geneeskun digen raad voor Zeeland ontleenen wij enkele mededeelingen. Te Domburg heerscht diphteritus vooral onder de schoolkinderen; «ontsmetting der scholen is bevolen.» Naar aanleiding van het rapport der doctors De Bruijne, v. Berlekom en Callen- fels omtrent het onderzoek naar aanwezig heid vaa huidziekten onder schoolkinderen, besloot de raad vooralsnog in dezen niet handelend op te treden. Uit inlichtingen omtrent de geneeskun dige armenzorging in de provincie blijkt dat om in de behoefte aan geneeskundige hulp te voorzien dat St Philipsland, Nisse en 's Heer Abtskerke een subsidie dienen te hebben. In beide laatste gemeenten is het echter wenschelijk een vroedvrouw te hebben. Er is vooruitgang te bespeuren op het gebied van vaccinatie van kinderen beneden het jaar. Over trichinosis werd uitvoerig gesproken. Dr. de Man wees op de noodzakelijkheid het vervoer van varkens, varkensvleesch, enz. uit Zuid-Beveland te verbieden. In dien geest is reeds aan de bevoegde macht geadviseerd. Dr. de Bruijne bepleitte schadevergoeding voor den minderen man bij onteigening, opdat clandestiene (stille) slachting van var kens worde voorkomen. Een onoerzoek werd toegezegd in zake wenschelijk heid van stichting van een krank zinnigengesticht in onze provincie. Plan bestaat om in het Zuiden een zoodanige inrichting op chr. grondslag te vestigen. Mazelen werden waargenomen te Aarden burg, Ede, Sluis. Waterlandkerje, Overslag, Koewacht, Goes, Oostkapelle, Rilland West- Souburg en Vlissingen. Te Goes was de ziekte door een schippersgezin uit De Lem mer overgebracht. West-Souburg werd uit Vlissingen besmet. Diphtheritis. Kwaadaardige keel ziekte werd waargenomen te Arnemuiden, Huntenisse,Middelburg, Oud-Vosmeer, Scher- penisse, St. Jansteen, Terneuzen en Veere. Te Arnemuiden werd de besmette woning onder toezicht van den geneesheer «ontsmet.» Te Scherpenisse leed eene lijderes vroeger ook aan keelziekte. Een kindje in een ander gezin werd besmet bij gelegenheid van bezoek aan, of door omgaDg met, het besmette gezin van hare grootmoeder. Te Hontenisse kwamen 3 gevallen in een huis voor. Typhus en febris typhoïdea. Febris typhoïdea werd sporadisch waarge nomen te Rilland, Scherpenisse, Schore, Vlissingen, Waterlandkerkje en Wolfaarts djjk. Wat aangaat het plaatselijk onderzoek en de handelingen ter bevordering der volksgezondheid, bezocht zijn de gemeenten Arnemuiden, Goes, Nieuw- en St. Joosland, Poortvliet, Scherpenisse, Si. Maartensdijk en Vlissingen. Te Zaamslag werd een vuile sloot, een ■13. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1. Inmiddels werd de vriendschapsband tus- schen Josephine en de aristocratie al nauwer, dank zij de schranderheid van beide partij en, en de aanmoediging van den eersten consul. Josephine wist van lieverlee de rjjk geboren en de rijk geworden rijken (de adel en de parvenu's) tot elkander te brengen en de scherpe lijnen van afscheiding uit te wis- schen. Napoleon zelf hielp daartoe mede en verzekerde zich daarbij de medewerking van de gravin de Montesson, weduwe van den hertog van Orleans. Met haar hulp werd er langzamerhand een «hof» gevormd, gelijk men dit heeft in en om de paleizen der koningen. Nu woonden Bonaparte en zijn vrouw niet het geheele jaar door in de Tuileriën, Ook te St. Cloud en te Malmaison, de laatste het meest geliefkoosde verblijf van Josephine. Daar was men buiten. Daar was de tegenstelling met het stijve, hoffe lijke, officiëele St. Cloud. Daar rustte men van de inachtneming der vormen. Wat Dieren en Apeldoorn voor »nze Oranjevorsten was, dat was Malmaison voor Napeleon. Daar ging hij met de eenvoudige landlieden om als waren zij zijns gelijken. Daar moest zijne gemalin het schitterend tcilet van St. Cloud verwisselen tegen het eenvoudigste kleedje. Als zij daar waren, dan kon de eerste consul het vaak zoo guitig zeggendat hij hier met verlof was. Bij gunstig weder gingen de echtelieden inel hun gezelschap van generaals en hunne vrouwen wandelingen maken door het park. vergaderplaats van allerlei afval ontdekt. Te Scherpenisse vond men de varkenshokken binnen de kom der gemeente te dicht bij de bewoonde perceelen geplaatst. Eenige kleinkinderschclen te St. Maar tensdijk werden bezocht, en het maximum vastgesteld. Er waren te veel kinderen in verhouding tot de beperkte ruimte. Wederom werd te Goes trichinenziekte waargenomen bij een geslacht varken, dat aldaar was gemest. Zooals bekend is werd deze ziekte in 1883 te Ierseke en sedert dien tijd reeds 3 malen op verschillende tijdstippen te Goes bij het varken en bij den mensch waarge nomen. Eenmaal werd trichinosis door besmette varkens van Goes overgebracht naar Krabbendjjke, en zijn toen door het vleesch van deze ook menschen besmet. Tot dusverre bleven echter,zoover bekend, andere gemeenten gelukkig van deze vreeselijke ziekte verschoond. Niettemin dreigt dit gevaar van besmetting ook buiten Zuid- Beveland steeds in hooge mate. Ritthcm. De heer W. Meijers alhier heeft tegen 1 Januari 18S0 ontslag als secretaris en ontvanger der gemeente aan gevraagd. Blijkens den staat der rijksmiddelen hebben de ontvangsten der schatkist in October jl. f 10,854,480 bedragen, of 5 9 ton minder dan in dezelfde maand van 1888. Die vermindering is te wijten aan de accijnsen, i,l. die op de suiker; en mindere opbrengst van het successie recht. In het geheel hebben de rijksmiddelen thans ruim 94 millioen gulden opgebracht dat is 18 ton meer dan in hetzelfde tijdvak van 1888. -- Naar men verneemt, wordt aan het departement van waterstaat een wetsont werp in gereedheid gebracht tot wijziging der wet van 25 Mei 1880 op de rijkspost spaarbank. De wijziging zou voornamelijk beoogen het rentegevend maximum, dat thans f800 bedraagt, te verhoogen. li Kit k- EX SCUOOLX1EIJWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wilhelminadorp dhr. E. Sy- perda, can. te Sneek te Zaamslag en Bier vliet dhr. K. Loggers Jr., cand. te Goes; te Hontenisse E. M. v. IJsendijk te Laren. Bedankt voor Middelburg door W. Ger ritsen te Wierden. Chr. Ger. Kerk. Zierikzee. Zondagmorgen werd ds M. Keulemans in onze gemeente bevestigd door ds. P. Siemense van Oosterland naar Filip pensen 2 29 «Ontvangt hem dan in den Heere met alle blijdschap enz.» Des avonds deed Z.Eprw. intrede naar Jak. 1 21b. Een talrijke schare vulde bjj beide plechtig heden ons lieve kerkgebouw. Goes. Gister (Zondagavond had in het lokaal van Ken den Heer een bidstond plaats, uitgaande van de drie Chr. Jongelings- vereenigingen te dezer stede in aansluiting Dan speelden zjj vaak «stuivertje wisselen.» (pandverbeuren) een geliefkoosd spel van Bonaparte. En dan riepen zij de dagen der jeugd terug, waarmede het tegenwoor dige leven zulk een schrille tegenstelling vormde. Zoo was Napoleon. Inderdaad dikwijls gedacht hij zijne jeugd. Wandelde bij met zijn gezelschap door de lanen en hoorde hij de dorpsklok shan, dan bleef hij staan en het gezelschap met hemen dan luisterde hy tot de laatste doffe toon was weggestorven in de lucht; en dan zuchtte hq, want dan dacht hij aan zijne school te Brienne, waar hij als knaap zoo menigmaal de klok had hooren luiden. Om steeds de herinnerin gen aan zijn schooljaren levendig te houden, liet hij een zijner oude leermeesters van de school te Brienne naar Malmaison komen, en stelde hem aan tot zjjn bibliothecaris. Het was de abt Dupuis. Ook de toenmalige portier van Brienne en diens vrouw, welke hij eens (ten toegang tot den schouwburg geweigerd bad, werden door hem te Mal maison geplaatst. Was het weder niet geschikt voor de wandeling, dan kwam het gezelschap in de zaal bijeen en men hield zich dan bezig met kamerspelen of met muziekof som wijlen «onthaalde» Napoleon zijne gasten op een spookgeschiedenis. Hij was zeer sterk in het uitdenken van dergelijke geschiedenissenbij bewoog er zich gaarne in en speelde graag rr.et de angstige gelaatstrekken, zijner vrouw die er zeer atkeerig van was, en van de gasten. Dan stond zijn gelaat neg somberder dan anders en dan wandelde hij met afgemeten pas door de zaal, langzaam en op doffen toon zijn sombere verhalen doende. met het Wereldverbond der Chr. Jong], Ver. Tot dezen bidstond waren ook de eere leden en begunstigers genoodigd, die goed opkwamen, zoodat met de leden der vereeni- gii'gen mede, ruim 100 personen tegen woordig waren. De heer J. C. Wirtz leidde de vergadering. In verband met het program ma wees hij op de vele reilen tot dank aan den Heere voor de Chr. Jongelings- vereenigingen, voor hare goede samenwer king te lezer stede en voorde vele jonge lieden die zich bij deze vereen, aangesloten hadden. Ds. W. A. van Griethuizen ging nu in dankzegging aan den Heere voor zoo veel zegeningen de vergadering voor. Voorts sprak de voorzitter over de behoefte aan bekeering, aan besliste belijdenis van den Christus, aan onverdeelde toewijding van hart en leven aan den Heergedacht de verzoekingen onzer jongelingen in militairen dienst, wees op de ontzaglijke gevaren waar in zoovele jongelieden die een christelijke opvoeding ontvingen, verkeeren sp Gijmna- sia, H. B. Scholen en Normaalscholen waar hun geloof aan Gods Woord wordt onder mijnd en belaagd en gedacht ook aan de Zendelingen en hun beproevingen waarop Ds. de Pree voor al deze nooden in het gebed voorging. Daarna wees de voorzitter nog op de beteekenis van Ringen, van het Zeeuwsch- en van het Nederlandsch Jongelingsverl ond en van het Wereldjongelingsverbond be sprak het neodzakelijke en gezegende van dichte aansluiting en wees er op welken zegen de Heere in mannen als van Ooster- wijk Bruijn en Fermand met hun toewijding van hun geld en tijd en leven aan de jongelingen en hun vereenigingen had ge schonken, waarop hij de vergadering in dankgebed voorging en over deze Ringen en verbonden des Heeren zegen afsmeekte. Na het zingen van een lied uit den avondzang gingen wij nu uiteen, dankbaar voor al het gehoorde en in de bede dat het voor leden en vereenigingen rijke vrucht mocht geven. Axel. Donderdag 14 November was een heugelijke dag voor de vrienden van het christelijk onderwijs, 't Was 25 jaren gele den dat de christelijke school met een 50- tal leerlingen was ingewijd. Vriendelijke handen waren reeds eenige dagen bezig geweest om op dien dag de school een net en prettig aanzien te geven, en toen 's mid dags om halt twee de ongeveer twee honderd leerlingen, die de school thans telt, binnen traden, hadden zij oogen te kort om de versierde school op te nemen. En toen ook een honderdtal ouders en belangstellenden plaats hadden gevonden, sprak de President van het Bestuur, de heer P. Marijs, allen een kort, maar hartelijk welkom toe, en gaf na het zingen van P<-alm 77 :7 het woor l aan Ds. A. v. d. Linde, om de feestrede uit te spreken. Naar aanleiding van 1 Sam. 7126 schetste ZEerw. het verledenesprak daarna Bestuurders, het Bestuur van het Locaal Comité der Unie, het onderwijzend Vernemen wij een van die avondvertel lingen zooals Vergers door Bonrienne voor gelicht, ons die mededeelt «Wanneer de dood in de verte een door ons bemind persoon treft, dan verraadt schier altijd een zeker voorgevoel ons deze ge beurtenis, en de door den dood getroffen persoon verschijnt ons op het oogenblik dat wij hem op aarde verliezen «Wat is dat akelig valt hem de bijgeloovige Josephine in de rede. En dan verhaalt Bonaparte, hoe eenmaal Lodewijk XIV in de groote galerij van Ver sailles, het bulletin van den slag van Fried- lingen ontving, en het opende om aan het verzamelde hof de namen der dooden en gekwetsten voor te lezen. Het was stil ge worden in de prachtig verlichte galerij, en de anders zoo vroolijke en levenslustige hovelingen in hunne geborduurde kleederen, waren eensklaps ernstig geworden. Zij schaar den zich in een dichten kring rondom den monarch, die de namen der gesneuvelden voorlas, en daarbij menig gezicht zag ver- bleeken. Plotseling zag de graaf de Beaugré daar aan het einde der galerij langzaam de bloedige gestalte van zijn zoon verschijnen, die zijn vader met wijd geopende oogen aanzag, hem met een lichte hoofdbuiging groette en vervolgens weder door de deur verdween. «Mijn zoon is doodriep de ontstelde graaf en op dat zelfde oogen blik las de koning zijn naam onder de gesneuvelden. Nogmaals beefde mevrouw Bonaparte. Zij viel haren man om den hals en zeide «Beloof mij, dat gij nimmermeer oorlog zult voeren en dat gij vrede met de ge heele wereld zult houden, opdat ik voor u niet behoef te sidderen.» «En voorn niet personeel en de ouders hartelijk toe. Nadat de kinderen en de opgekomenen een der nomrnsrs van de expresselijk vervaardigde feestliederen hadden gezongen, kreeg de hoofdonderwijzer de heer P van Vliet het woord. Deze gaf een schets hoe zijn onder wijs was ingelicht on wees den kinderen op het voorrecht dat zij genoten en op de ver plichting die op hen rust. Daarop werden de kinderen onthaald op chocolademelk en krentekoeken, die zij zich goed lieten sma ken. Ondeiwyl zongen zij de oveiige liederen onder begeleiding van een orgel, dat door een paar oud-leerlingen werd be'peeld. Toen de leerlingen rijkelijk onthaald waren, trad ds. Wolf op om in een kort woord te wijzen op de toekomst van het Christelijk onderwijs en drukte de ouders het gewicht van hun roeping op het hart. Daarop kreeg de president nogmaals het woord om alle opgekomenen dank te zeggen voor hunne belangstelling. Den Burgemees ter dhr. Jhr. ror. Quarles van Ufford dien men onder de aanwezigen opmerkte, dankte hij voor zijne tegenwoordigheid en toen het laatste der feestliederen was gezongen, werd dit samenzijn met dankzegging gesloten door ds. Wolf. Nadat de kinderen de school verlaten hadden, werd zij in een feestzaal herschapen waarin des avonds een 70 vrienden samen kwamen om de daden des Heeren te her denken. Onder genoeglijk samenspreking was het spoedig laat geworden. Toen het uur van scheiden gekomen was, was aller ge tuigenis Het was ons goed op dezen dag aan deze plaats omdat de Heere in ons midden was. Het Eben-Haözer, één der opschriften, die den wand versierden, was een woord, dat hoop geeft om verder de gesluierde toekomst tegen te gaan. R EC HTSZ4 K E X Te Antwerpen is de rechtszaak tegen Corvilain begonnen. Hij wordt beschuldigd bij gebrek aan voorzorg onvrijwillig den dood te hebben veroorzaakt van 70 personen en v rscheidene anderen te hebben gekwetst. Voorts zonder verfof kruit te hebben doen vervoeren, onderanderen op 6 September een hoeveelheid van meer dan 300 kilo. Mede zonder verlof een stoommachine en stoomketel te hebben opgerichten een fabriek voor het uitdoen van 50 miljoen metalen kardoezen en het plaatsen van ovens voor het smelten en gieten van lood en koper. De commissie van onderzoek heeft uitgemaakt dat C. zich over 't alge meen volgens de letter gedragen heeft der gansch onvolledige voorwaarden, die hem waren opgelegdmaar dat de overheid nooit heeft kunnen denken, dat hjj in zijn magazqn meer dan 25 miljoen kardoezen, hebben zou. De aanwezigheid van meer dan 100 dnizend kilo buskruit, gesloten in gescheurde hozen van kardoezen, gescheurd door de werk tuigen, die er de kogels hadden uitgehaald, maakte van dit entrepot een echt buskruit- als een spook behoef te verschijnen», voegde de verharde man er bij. Josephine was echter zoo van tiaar stuk, dat dadelijk de lichten moesten aangestoken worden en men de akelige gedachten door een vroolijken wals moest verdrijven. Arme menschen, die niets anders te bedenken wisten dan de dingen die beneden zijn Men jaagde allerlei vermaken na, zij het ock dat kunsten en wetenschappen niet vergeten werden, doch aan de zonnestralen van Gods Woord en dienst had niemand behoefte. Ook Josephine niet, over wier hoofd reeds zoo menige storm was losgebarsten en die nog zoovele kommervolle dagen tegemoet ging. Een angstig voorgevoel zeide haar steeds dat een kroon voor haar man haar zelve ongelukkig zoude maken. Daarom liet zij zich, die toch reeds in haar harteen Bour- bonsgezinde was, door de graven van Provence en Artois overhalen, bij haar man op herstel van bet stamhuis den Bourbons aan te dringen. «O,» zeide zjj eens, «ik zou hem zoo ga .rne overhalen om den koning terug te roe; en opdat hjj er niet aan denke zichzelven koning te maken, want de vrees dat hij dit zou kunnen doen, verwekt altijd in mijne ziel een angstig voorgevoel van een ongeluk dat ik niet van mij kan zetten.» Dat Napoleon voor hare smeekingen en voor de kuiperijen der zedelooze broeders van Frankrijks laatsten koning doof bleef, behoeft niet gezegd te worden. O Later Lodewijk XVIII en Karei X koningen van Frankrijk, broeders van den onthoofden Lodewijk XVI. (Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2