SCHEEPSAFBRAAK, Planken en Ribben. 400 CANADABOOMEN, openbaar verkoopen: verkoopen; lREN. ERICIITEN. Overzicht van Verkoopingen. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND ADVERTENTlElY op Vrijdag 15 November 1889, Donderdag 21 November 1889, onder eerste Hypothecair ver band tegen 3% pet. 3 er wijzer anri de chr. muel werd opgericht. :al liet bestuur deze emerkt laten voorbij ijdag 22 Nov. een houden waarin ook lans hootd der chr. ivenscht op te treden ers. ten van welverdiende ng vierde heden de loofd der openbare zilveren ambtsfeest. vas achtereenvolgens ikzee, Oudbeijerland werkzaam Sinds derwijzer, eerst te ilhier. Onderwijzers leerlingen en oud dag tot een onver- e school was prachtig sn leerlingen hadden inwendige van een mogelijk te maken, ide geschenken die ,'ereei d noemen wij prachtige driepits- onderwijzers en en gepaste toespraak oedbloed werd over- werden door den Deutichem meldt per de uitgaven dit jaar dragen, toch de jaar- zal sluiten. Er zijn en als predikanten n werkzaam. Over rinstens 80 worden, che bijdrage om aan en noodig hebben, liaftenDaartoe is ■zijn 65 studenten pe Unie «een school scht heden Maandag. psalm 90 9, het I, en gebed door ds. 1-gadering ruim 100 [door den voorzitter Hij heette alien Izoek vond zijn oor leden het uitstellen It niet(zegt spreker) fwe wet maar met peid van het bestuur i der leden de zitting lodzakelijk moesten cht op de eerste is dan ook maar ken te behandelen der wet groote Unie, Christelijk |=rd schoolonderwijs zaak eischt voor lijk nu reeds over pordeelen. Het on- vateren der politek behoort niet op poli- terrein. De vraag volksschool. Geene Iwaar de staatsin- eene zuiver vrije. Ie schoolzaak uit- rs toetevertrouwen. spreken. In de Unie ad de Unie wil dit Idoor het bevorderen ling tot bestrijding i. Het bestuur stelde ee de veegadering rg. besluit r>a moti ve doen om bij de aing der wet aan Jiur werden gekozen (del te Leeuwarden lm te Dalfsen en I dubbeltallen de bh. rlingen en ds. H. de zaak Corvilain bhtbank te Antwer- abriek) behandeld dat de behandeling jslag nemen zal. Oefening kweekt f'ijdagavond in de li huishoudelijken met 78 punten Versé de tweede joraal P. J. Bartelse (ten door den ser- geant P. Bommeljé. Verder werd de ro- zenprijs behaald door den oud-sergeant J. C. de Buck. De rozenprijs, door officieren uitgeloofd, bestond uiteen zilveren remontoir horloge en de hoofdprijzen waren twee bloempotten, een tabakspot en een olie- en azijnstel. M. C. Ylissingen. Zekere S.oud 32 jaar een uit den dienst ontslagen militair, die, spijt zijne nette afkomst en opvoeding, geen gunstig verleden heeft, meldde zich op een avond van de vorige week bij den heer Weijdens aan om voor zijn vader horloges op zicht te mogen hebben. Hij kreeg er zes mede. Daar 't zoolang duurde dat er antwoord op kwam, liet hij bij den heer S. infor- meeren, en vernam van dezen dat hij niets van horloges afwist. Terstond werd de politie van een en ander in kennis gesteld, Deze mocht het gelukken twee der horloges op te sporen in de Bank van Leening, waai de jonge S. ze was wezen beleenen. De andere vier horloges werden door de Mi.1- delburgsche politie te Middelburg gevonden, waar de dief ze op verschillende plaatsen had verkocht. Hij zelf werd gearresteerd in een huis van slechten naam, en beviudt zich thans in hechtenis. Ylissingen. De «stoomboot Middelburg I» van hier vertrokken, is bij het locaal station aan de spoorbrug alhier in aanva ring gekomen met het politiestoombootje «Argus» die van de richting Middelburg hierheen stoomde. De boot bekwam daarbij zooveel averij, dat ze van de reis moest afzien, en aan de fabriek De tichelde moet gerepareerd worden. Ook de «Argus» be kwam veel averij, doch kon toch nog dienst doen. Scherpenisse. Sinds liet vorige bericht zijn in de week van 4 op 9 November weder twee lijders aan diphteritus bezweken. Geen gemeente op ons eiland is zoo dikwijls de prooi van die vreeselijke ziektenu eenige jaren achtereen vraagt zij bij vernieuwing slachtoffers. Er schijnen bij den heer in specteur van het gen. Staatstoezicht plannen te bestaan om maatregelen te nemen tegen de verkeerde gewoonte om vaikens te houden binnen de kom der gemeente onmiddellijk bij de woningen. Alle hokken, die minder dan 6 meter (wel wat weinig naar liet schijnt) van een bewoond huis verwijderd zijn, zouden dan worden verplaatst naar een stuk grond, door het gemeentebestuur aangewezen. De Utr. Kerkb. meldt, dat, evenals vorige jaren, gedurende dezen winter van wege diakenen der Ned. Ger. gemeente (doleerende) te Utrecht aan volwassen leden der gem. onderricht in lezen en schrijven zal worden gegeven. Dezer dagen heeft te Utrecht een begrafenis plaats gehad, welke veel bekijks had. Het was het lijk van een vrouwelijke «Heilsoldaat», dat grafwaarts werd gedragen. De kist was bedekt met eenige fraaie kran sen, waaronder een van het Heilsleger, waarvan de vlag half ontplooid op de lijk baar lag. Achter den lijkwagen bevonden zich eenige rij tuigen, waarin familie en officieren van het Leger hadden plaatsge nomen daarachter volgden zoowel vrouwe lijke als mannelijke Heilsoldaten in hun uniform, alsmede eenige honderden nieuws gierigen. Van Sneek is gevankelijk naar Leeuw arden vervoerd een zekere S., die onder vier oogen, met een mes in de hand, een graankoopman uit Franeker had gedwongen hem zijn rekening van geleverd maismeei zonder betaling voor voldaan te teekenen, Een. vrouw uit Nijmegen vervoegde zich onlangs in gezelschap van een mans persoon; ten huize van een sergeant te Kampen, terwijl deze afwezig was. Op de vraag van de vrouw des sergeants, wie zij was, begon het vrouwtje bard te snikken en vertelde dat de sergeant haar zoon was en dat hij zich harer niet meer aantrok, en zij daarom gebrek moest lijden. Doch de juffrouw kende hare schoonmoeder toe vallig en kon dus veilig zeggen dat deze zoogenaamde moeder een oplichtster was dus zette zij haar de straat op. Nadat de sergeant was thuisgekomen, werd de politie ingelicht die de oplichtster in een logement aanhield en van daar in een ander logement binnenleidde. De bekende voorzitter van de Ned. Zondagsschool-vereeniging, de lieer T. M. Looman, besprak onlangs te Amsterdam dë beteekenis van het Leger des lleils. De spreker kwam tot deze slotsom Het «Reddingsleger» met zijn onstuimig aandringen op geloof en bekeering; in zijn oneerbiedig omgaan met de heilige dingen; met zijn oppervlakkig behandelen der hoogste en diepste waarheden met zijne ongewijde manieren, kan den toets der Heilige Schrift niet doorstaan. Wel betuigde khij eerbied voor den moed, de liefde, de volharding van den «heilssoldaat» en werd diens op rechtheid en persoonlijke vroomheid buiten beoordeeüng gelatenmaar hij achtte dat er wel eene opmerkelijke overeenkomst bestaat tusschen liet Farizeïsme van Jezus' tijd en bet «Leger» en dat de Heere Jezus en de Apostelen op eene andere wijze het Evangelie aan het volk hebben verkondigd. Voor eenige dagen werd eene vrouw van .slechte zeden te Leeuwarden betrapt, terwijl zij bezig was eene portemonnaie met bankpapier achter den Prinsentuin in den grond te verbergen. De politie, van de zaak in kennis gesteld, ging aan liet onderzoeken, en al spoedig bleek bet haar, dat het bankpapier was ontvreemd aan een elders te huis behoorend jonggezel. De bekende harddraver Dibbers, van den heer Bierma, te Oldeblltzijl (,Fr.), is voor f 2800 gekocht door een ingezetene van Gouderak. De heer B. kocht indertijd dit paard, dat toen voor niets deugde, voor ruim f50. Dit jaar won Dibbels, bereden door pikeur A. Siderius, nog f2000 aan prijzen en premiën, waarvan de berijder als loon de helft genoot. Een persoon te Opende (Grom), arbeider en handelsman, die nog geen jaar gehuwd is, kwam thuis van zijn werk. Zijne vrouw was er niet, maar op de tafel stond met krijt geschreven: «Word niet ongerust over mij, ik ben weggegaan en kom niet terug.» Verschillende voorwerpen, die zij in de huis houding gebracht had, waren met haar verdwenen. In de botermart te Utrecht is tegen 10 personen pioces-verbaal opgemaakt, die verdacht worden kunstboter in plaats van natuurboter te verkoopen op de voor laatst genoemde boter aangewezen plaats. Kunstmatige Diamanten. De quaestie der omzetting van kool in diamant door warmte en electriciteit, beurteling of gelijktijdig toe- toegepast, is reeds sedert lang in onderzoek, l'e Lumière electrique bericht nu, dat een Engelsch uitvinder, de lieer M. Parson het vraagstuk lieett opgtlost. De twee uiteinden van eene koolstaaf, die eene bijzondere bereiding heeft ondergaan worden verbonden met eene dynamomachine, wier stroom de kool tet eene zeer hooge gloeihitte brengt. Er vormt zich dan een laagje van kleine kristallen, die alle eigen schappen van diamant vertoonen, en kunnen dienen tot bet snijden van briljanten. Uit Tuiqjn wordt bericht, dat er een stoute aanval beraamd was tegen den trein uit Indië, die veertien millioen lire aan waar de bevatte. De aanval is mislukt doordien de politie te Turijn heimelijk was onderricht van hetgeen er gaande was. Er waren mits dien voorzorgen genomen. Tusschen Salber- trand en Bardoneche, op welk vak de aanval 's nachts moest geschieden, waren er van afstand tot afstand karabiniers geplaatst, alsmede op de locomotief en in de gewone rijtuigen. Het was een stikdonkere nacht, die de misdadigers te stade scheen te komen. De trein steomde zonder hinderpaal voort tot aan Avigliana, toen plotseling de roode verlichte schijf, het teek en van oponthoud te voorschijn kwam. De trein hield nu op en de karabiniers zagen verscheidene perso nen naderen. Men liet hen begaan, maar toen werd er gefloten, en dadelijk gingen de be doelde personen op de vlucht. Het gefluit was ontwijfelbaar voor hen een sein, dat het geheim uitgelekt en de toeleg bij gevolg mis lukt was. Zoodra de trein had stil gehouden stapten de karabiniers er uit en gingen zij aan het opsporen. Maar zy hebben niemand kunnen vinden. -- Tarwe van 5000 jaar oude korrels. Een Engelsch blad deelt het volgende medeIn September 1887 heeft iemand te Plymouth (Engeland) een zeer belang rijke proef genomen, door nl. tarwe aan te kweeken van zaad dat in de Egyptische oudheid werd gewonnen. Van een vriend uit Alessnndrië kreeg hij eenige tarwekorrels, die gevonden waren bij een mummie, in de buurt van MemphU opgegraven. Die mummie behoort tot de periode der 9e dynastie, zoodat die tarwe ruim 3000 voor Christus in het oude Egyptische grai werd gebracht, en dus bijna 5000 jaar oud is. De korrels werden met groote zorg gezaaid. De tarwe schoot op en bereikte, toen zij rijp was, de aanzienlijke hoogte van 2 tot 2Vr Meter. De bladeren zitten op dezelfde wijze als bij onze tarwe aan de stengel, maar er vormt zich nirt een enkele aar, maar een bosje van dunne «tengels, die door de zwaarte naar beneden buigen. Elk dezer stengels draagt trosvormige vruch ten, en elke korrel zit in een afzonderlijk hulsel. In het volgende voorjaar zullen groote ak vers met deze tarwe bezaaid worden, want de eerste proef gelukte boven ver wachting en het gehalte der korrels is oneindig beter dan van eenige tarwesoort, die thans waar dan ook wordt gewonnen. Woensdag 13 November. Goes, in de Prince 6 uur door Deurw. Hollmann voor dhr. v. d. Eis.de, wynen, als Medoc, Bourgogne, Champagne enz. Wolfertsdijk, 11 uur bij v. Striendoor Not. Merens, woonhuis, schuur en erf, Heeren polder groot 833 c.A. van A. Karreman. Tot najaar '92 kan in pacht 10 H. bouwl. in ge bruik van Karreman. lerseke, 10 uur bij Harthoorn door Not. de Vos, het koffihuis „de Koophandel" en erf 354 c.A. 2o. een huis en erf op de Schotte, Donderdag 14 November. 's Heer Arendskerke, half 11 bij Remynse Nieuwe Craaijertpolder door Not. Liebert, 420 Canada's. Krnhbendijke, 11 uur voor de diaconie, 117 olmen en tronken in een weide bij van Overbeeke, Zuidweg, door not. Merens. Vrijdag 15 November. Groede en Breskens, half 1 voor Hombach door Not. Hammacher, boomen. Ook Zater dag 9 uur. Koudekerke, op de hofstede van wed. Din- gemanse door Not. Loefï, een 19j. bruin ruin- paard, 2 melkkoeien, 1 geit, 15 kippen en 1 haan, 1 menwagen, driewielskar, ploeg, 3 eg gen, 1 slede, rolblok, handblokje, windmolen, landbouwershandgereedschappënhuisraad, goud en zilver. Middelburg, 10 uur op de Loskade door Not. Tak, scheepsafbraak en geschaafde en ongeschaafde planken en ribben. Westkapelle, bij Den Hollander, door not. Verheij 11 uur, lo. twee huizen, schuur, erf en tuin Noordstraat. 2o. 80,50 A. bouwl. bij v. Sluijs Zoutelande, 3o. 44,80 A. id. nabij den Poppekerkschen weg Westkapelle. 4o. 25,70 A, id. aldaar ouden Zandweg. 5o. 40,21 A. id. en sprink bij Bleekerswegeling onder Zoutelande in pacht bij Dane. Zaterdag 10 November. Borsele, half 10 op de Kade door Not, de Vos, nieuwe houtwaren, biggen en loop varkens. Wolfertsdijk, 10 uur op de hofstee van Karreman door Deurw. Hollmann, 2paarden-j 8 en 14 j., een vetvarken, 19 kippen, erwten gerst en haver, stroo, mangels, mest-, land bouwgereedschappen, aardappels, poters enz Ariiemuiden, 10 uur, olmen op den sfngol en de wallen. Maandag 18 November. Middelburg, Balans 2 uur door Deurw. Kouion, manufacturen van Emanuel te Tiel. Middelburg, door v. Benthemen Jutting de bibliotheek van wylen mr. Verbruggo. Kijkdag 14—16 Nov. 10—3 uur Koorkerk hof A 111. Paardenboonen f 0.— a f 0.—Lijnzaad f0.— a f0.-. Alles per 100 K.G. Aardappelen f2.50 per 104 K G. Botterdam 11 November 1889. "iWitteboonen en Erwten 25 cent lager. Jarige Tarwe f 0,— a f 0,- Nieuwe Tarwe 5.35 7.60 Rogge- 4,20 - 5.60 Nieuwe Wintergerst - 3.75 - 5.20 Zomer gerst Chevaliergerst Haver - Paardebo onen Erwten Kook erwten Bruine Boonen Witte Kanariezaad Schokkers D uiv eboonen 3.50 4.50 - 3.50 - 5.60 - 2.- - 3.90 - 5,- - 5,90 - 5.25 - 6. - 7,25 - 8. - 7.75 - 9125 7.50 - 9 - 5.75 - 7.- - 0.- - 0. - 8.- - 9. Op de VEEMARKT van heden waren aange voerd 1 paard Omagere en 106 vette runderen 60 vette- en graskalveren, 3 nuchtere kal veren 1753 schapen of lammeren, 414 varkens 00 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 74, 2e qual. 68, 3e qual. 62 a c, kalveren le qual. 0,00, 2e qual. 0,87s a 926 c, schapen le qual. 65, 2e qual. 60. varkens lequal. 27 a c., 2e qual. 26 a—3e qual f 0.25, licht soort 23 a 24 c. VLASBEURS. 22483 steen blauw, en 1580 steen wit. Handel levendig. Zeeuwsche eieren 5,00 a 5,40 de 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f 1,40 a f 1,50 Champions f0, a 0.— Duitsche f2.50 a f 3.00 Magnum Bonum f0.00] a f 0.00 Hamburgers f 0.00 a f 0.00. Westl. zand- 0.00 a 0.00. Zeeuwsche Poters f 0.00 a f 0. Zeeuwsche Jammen fO.OOafO.OO. Duinzand f0.—afO. Brielsclie witte f 0.—af0.— Spuische Jammen f2.00 a f2.40. Geldersche Kralen f 2,40 a f 2,70. Nieuwe f 0,00 a f0. Wes tlandsche kleij f 0.00 a f 0.00. Idem Muis jes f0. Veel aanvoerweinig vraag. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalk wijk te Rotterdam. PETROLEUM flauw, loco f8,75, Januari f8,65 E te koop. MEEKRAP. Onheroofde met ruim aan bod doch beperkte vraag. Racijn buiten verhouding hoog gehouden. AXEL, 9 November 1889, Oude Tarwe f 8.75 af 0.—Nieuwe Tarwe f9.— a f9.50. Rogge f6.— a f 6.25. Win tergerst f7.75 a f8. Zomergerst f9.50 a f 0.00. Haver f 5.25 a f 5.75. Kookerwten f0-00 a f0. Voererwten f7.— a f7.25. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Pagter m. 25 j. met D. J. van den Borre jd. 26 j. J. Besuffen wedn. 59 j. met J. de Voogd wede. 44 j. A. M. van Heuven wedn. 71 j. met C, W. Houtzager jd. 40 j. Bevallen: M. Beekman geb Adriaanse z, C. Heine geb. Mesu z. M. Cornu geb. Dirkse z. N. Reynhout geb. Hollestelle z. M. E. Croin geb. Mathyssen z. Overleden: J. C. deMunck 80j. wede van J. Umer J. den Haan 81 j. wed. van C. Viersma M. J. Pijl 74 wed. van J. Jan sen C. J. Le Nobel 73 j. wed. J. van den Thoorn. Van 8 - 11 Nov. '22. GOES, Gehuwd: Pieter Augustinus Pol- ffiet 26 j. jm. met Anna Maria de Witte 21 j.jd. Geboren Dingenis z. v. Pieter van Bé- lois en Jacoba Roose Maatje Catharina d. v. Adriaan Nagelkerke en Leuntje Kooman Petrus Adrianus z. v. Willem de Looij en Johanna Vermeulen Jacob z. v. Wil lem Hendrik den Boer en Cornelia Tannetje Schuiling. Overleden Willem .Tan 1 j. z. v. Johan nes Cornells van de Weert en Catharina Hendrika Versluis Adriana Catharina Helena Polfliet 55 j. wed. van Jacob van 17 iet. Hedenmiddag behaagde het den Heere van leven en dood, mij droefheid tot droef heid toe te voegen daar llij ten huize van mijne kinderen te Veere, mijnen geliefden zoon ENG EL in den ouderdom van 33 jaar en 4 maanden na een langdurig en smartelijk lijden door den dood heeft weggenomen. Zwaar valt mij dit verlies. Doch de Almachtige geeft geen rekenschap van Zijne daden. Geve Hij mij, mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen genade om in Zijn heilig doen met onderwerping te berusten. Dit bericht strekt tevens tot algemeene en bijzondere kennisgeving aan Vrienden en Betrekkingen. Namens mijne kinderen, A. BLOK. VEERE, 7 Nov. 1889. Heden werd van onze zijde opgeroepen naar zijnen Heer en Heiland, mijn geliefde echtgenoot, JOHANNES PLAZIER, in den leeftijd van ruim 76 jaren, na een gelukkige echtvereeniging van 49 jaren. Mede namens mijne kinderen en behuwdkinderen, WED. C. PLAZIER—de Haan. Eenige en algemeene kennisgeving. Goes, 10 Nov. 1889. De Notaris A. M. TAK zal voormiddags te 10 uren, op de loskade te Middelburg in het EEN AANZIENLIJKE PARTIJ bestaande in Greenen Dekrieelen, eiken Planken, Ribben en Paalhout benevens eene partij Vuren- en Greenen geschaafde en ongeschaafde De Notaris PIL4AR zal des voormiddags te 10 uren, voor den heer W. F. K. Lenshoek te Wolfertsdijk, aan den Oudelandschen dijk, tusschen de polders Oud-Salibinge en Zuiderland waaronder velen geschikt voor WERKHOUT. De Hollandsche Hypotheekbank te Am sterdam leent gelden Agent I. A. ZIP, Dam zuidzijde G. no. 55,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3