gadeslaat, krijgt men niet den indruk, dat zij plezier in hun leven hebben of zich tehuis gevoelen in hunne positie. Zij nemen veeleer de houding aan van bedeesde lieden, die on der een hoedje zijn te vangen, gelijk de duiven, die een liavik hebben ontwaard, ofhet hoorn vee dat een onweersbui voelt naderen. Het is alsof de een tot den ander zegt: toe, spreek uwe maar, ik zwijg liever; en heel de verzoenlijke partij verschuilt zich achter Buys en Fruin. Hadden de onverzoenlijken Buys'houding als vrucht van den «ouden dag» aangezien, de Amsterdammer weet een andere oorzaak, en die zal het dunkt ons wel zijn. Wat is liet geval? Zoolang al deze ver zoenende liberalen hun wijsheid den volke hebben verkondigd, leerden zij precies het zelfde als hetgeen nu de heeren Levy, c. s. voor de hoogste waarheid uitgeven. Buys en anderen hebben hét tegenwoor dig geslacht opgevoed in de liefde voor de neutrale school niet alleen, maar ook in de politiek, die den liberalen staat boven de rechtvaardigheid ^stelde; het gedachteding van Levy is eigenlijk ook het gedachteding van professor Buys. Het eenige verschil tusschen deze heeren is dat mr. Levy zegt: ik houd het er voor dat ik de maatschappij nog wel zal dwingen naar de pijpen van mijn staatsbegrip te dansen als wij maar volhouden; terwijl mr. Buys den moed op geeft, hoewel hem de lust, indien hij een kansje zag zijn doel te bereiken, nog geens zins zou zijn vergaan. Vandaar dat Buys akelig veel last krijgt van zijn koppige leerlingen en dat is hem te onaangenamer, naarmate hij zelf moet gevoelen dat in al zijn verzoenende betoogen het principieel element, dat is het eenig overtuigende, ont breekt. Daar is maar één standpunt, waar op men tegen mr. Levy, c. s. zich rustig en sterk kan gevoelen, dat is dat der recht vaardigheid. Dit standpunt nam het liberale blad, alleen staande onder de broederen, reeds tien jaren lang in. Het mag er trotsch op zijn, doch des te meer reden tot schaamte hebben de overigen, Buys incluis, als zij dit wel verdiende verwijt lezen „Tien jaar lang hebben wij der liberale partij gezegd dat de maatschappij zich niet zou blijven schikken naar hare doctrine,die geen rekening hield met rechtvaardigheid, maar een deel der natie voogdijschap toeken de over de kerkdijken en over de lagere volksklassen, als ware het liberalisme gelijk manna uit den hemel geregend, waarna geen andere, zeker geen betere spijs te kiezen viel. Wij hebben telkens den heeren, die nu „verzoening" willen, betoogd dat zij hun stelsel moesten herzien. En waar bleven Buys en de liberale dagbladen, die nu bij draaien, na ons eerst steeds bestreden te hebben, omdat wij uit overtuiging en vrijwillig wenschten te geven, wat zij thans uit gebrek aan moed en weer standsvermogen zullen schenken?" 11 November '89. Middelburg. In de raadsvergadei ing Woensdag, 13 November 2 uren, zullen onderstaande zaken worden behandeld: Ingekomen stukken, lo. Voorstel Burg. en Weth. betreffende adres D. J. Vos wed. P. J. Reijnhoudt om grond bij de achter gracht, thans door baar in erfpacht bezeten, te mogen koopen. 2o. Adres J. P. Pieterse om een stukje grond en openbare straat bij den Stationsweg te mogen koopen. Voorstel van Burg. en Weth. en advies van de Commissie van financiën dienaangaande. 3o. Voorstel van Burg: en Weth. om hen te machtigen tot het auigaan van een contract tot aankoop van de duinen in het noorden van Walcheren ten dienste dei- duinwaterleiding. 4o. Voorstel van (Burg. en Weth. betreffende een verzoek van mej. Slottje (hoofd der bewaarschool) om een gedeelte der bij de scliool behoorr nde woning door een ander te inogen doen bewonen. 5o. Suppetoir cohier no. 1 inkomsten belasting 1889. 6o. Staat oninbare posten inkomstenbelasting 1885. 7o. Suppletoir kohier no. 1 hondenbelasting. 8. Wijziging gemeente-begrooting 1889. 9o. Beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven be grooting 1889. lOo. Beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven begrooting 1889. llo. Adres W. A. van der Harst om vrijstelling boete wegens te late opleve ring van de door hem aangenomen ver bouwing der bewaarschool met voorstel van Burg. en Weth. dienaangaande. '12o. Voorstel van B. en W. betreffende het adres van C. S. Schout en P. Bugs aangaande uitloozing van hunne bjj de achtergracht gelegen per- ceelen. 13o. Voorstel van B. en W. tot aanhouding van het voorstel van den heer Jeras aangaan de vaststelling van de plannen en voorwaar den van aanbesteding gemeente-werken en leveranciën. 14o. Behandeling van hel laat stelijk in de vergadering van den 7 Oct. 1889 aangehouden vraagpunt betreffende de vaststelling der voorwaarden van aanbeste ding van het vervoer van vrachten ten beboete der gemeente. 15. Voorste! van B. en VV. betreffende het verzoek van het Departement Middelburg der maatschappij «tot nut van hel algemeen» om subsidie voor hare bewaarscholen. Krabbendijke. De gemeenteraad benoemde tot secretaris en ontvanger dhr. J. Elenbaas onderwijzer te Kruininge met 5 van de 6 stemmen. Een lid was afwezig. De volgende kantoren zullen op werk dagen open zijn. Post en telegraatkantoor te Breskens tot 31 Maart 5Vs61/2 (alleen voor post), 8V2—12; 12Va—2 en 3i/2—6V2 uur. En 1 April30 Sept. 572—6V2 (alleen voor post) 8V2—12; 12%2; 3%— 5 en 6V2— 8 uur. Telefoon en hulppostkanto<>r te Groe.le '1 April30 Sept. 8V212 12Vs2 en 3V25 uur. Van 1 Oct31 Maait 8V2 —12 127a—2 en 3Vs—6Vs uur. Telefoon en hulpp. te Schoondjjke 872—12; 12722 en 3725 uur. De opkomst op de meeting van Vrij dag te Ierseke ter verbetering der oester- prijzen was minder druk dan te voren. Er werd besloten een circulaire aan belang hebbenden ter teekening rond te zemlen, waarbij inen zich verbindt tot eenige mini mumprjjzen naar soort. Het welslagen der pogingen z.d voornamelijk afhangen van de medewerking van een der voornaamste oesterk weekers alhier. Den volgenden Vrij dag zal men opnieuw vergaderen. M. C. JOHANNESBURG. Aan het Dagblad schrijft de T'ransvaalsche briefschrijver van daar onder anderen het volgende Daar was dan eindelijk Johannesburg, het wonder van Zuid-Afrika, de hoofdplaats van Witwatersrand, het middelpunt der goudnijverheid van het zuid-oostelijk ge deelte der Transvaal, de plaats waar mil joenen dagelijks verhandeld worden, en waarop thans de blikken der speeuleerende menschheid vol verwachting onophoudelijk gericht zijn! Ik rees op van mijn zitplaats om die stad vol beloften te aanschouwen en ontwaarde in het door lage heuvels in gesloten terreineen oceaan van slof, eene gele zee van met zanddeeltjes be zwangerde huizenhooge wolken en toren- hooge windhozen, in welke men met moeite een net van rechte, elkander regelmatig kruisende, straten en een breed vlak van dofgrijze platte metalen daken vermocht te onderscheiden. Die lucht van fijne, droge, steeds beweeg lijke stof is voor Johannesburg een even gewoon verschijnsel als voor Napels de heldere blauwe lucht, voor Londen demist, voor E'linburg de regen. De inwoners leeren zich daarin schikken als in het 011 verinjjdeljjkewant ze weten dat voor- loopig althans wegens de afwezigheid eener straatbevloering tegen de stol even weinig te doen is als tegen de muskieten in het zomersche Amsterdam. Sommigen beschutten hunne gezichtsorganen met brillen van gaasenkelen beschermen hunne adeinhalingswerktuigen mei een stukje gaa- voor den mond (respirator) of met een sluierde groote menigte evenwel wandelt, onverschillig voor de mogelijke gevolgen, door de immer meteen laag fijn roskleurig poeder bedekie, ongeplaveide straten; ter wijl iedere voetstap, iedere tred van paard, ezel of os, iedere wenteling van een wagen rad, iedere Hauwe zucht van den wiüd bijdragen tot instandhouding van den stof nevel, welke zich vasthecht op uw kleederen, aangezicht en handen, en doordringt in uw neus, mond en longen. Doch niettegenstaande deze schadelijke en kwaadaardige atmosfeer en de betrekkelijke schaarschte en onbetrouwbaarheid van hel drinkwater Johannesburg tot een zeer on gezonde stad doen zijn en de dood er met verrassende snelheid menigvuldige slacht offers, meest longzieken, pleegt te maken, zoo schijnt niettemin de aantrekkingskracht van het goud zóó onweerstaanbaar te wezen voor het onderneming» volle, winzuchtige, blanke ra», dat niets den nooit rustenden stroom van Afrikaanders, Engelscheu en Duitschers vermag te temperen. En hoewel Johannesburg voorden verwenden westeiling niet.de minste bekoorlijkheid bezit, integen deel schier niets dan stuitende eigenschappen vertoont, toch breidt zij zich uit met on- gelootelijke snelheid, en verrijzen er de huizen en paleizen uit den grond met een van buitengewone (geestkracht getuigende, bewondering afdwingende vaardigheid. Inderdaad mag Johannesburg «het won der van Zuid-Afrika» genoemd worden. Nog pas drie jaar geleden was de plek, waar thans de stad staat, slechts kaal veld, met het eigenaardige ruige karakter, hetwelk de goudvormingen van den bodem plegen mee te deelen. In den zomer placht het vee van eenige weinige, ver uiteengelegen boerenplaatsen rustig te grazen boven slui merende goudriffen. Op eens weerklonk de mare dat aan den Witwatersrand edel metaal was gevonden Spoedig daarna Juni 1886 werd de streek als goud veld geproclameerd. Thans leveren de goudmijnen om Johannesburg maandelijks 40 a 50 duizend onsen goud opat'45 per onsom tot 100 duizend aan te groeien, zoodra de ontbrekende machinerieën zullen zijn aangevoerd en de ontginning in vollen gar.g zal gebracht wezen. De stad zelve verliest allengs haar uiterlijk van schamele nederzetting eener oorspronkelijke en have- looze bevolking van delvers. Geleidelijk maken de lage dikwijls onooglijke huisjes van gebogen ijzeren of van blikken platen plaats, voor hooge monumentale steenen gebouwen, waarin weelderigs winkels en magazijnen, dink bezochte kantoren,bureaux en bars zicii vestigen. Geheele reeksen van nieuwe en ruime woningen zijn in aanbouw, en zoo groot is de behoefte aan een onder komen dat, terwijl de metselaars en tim merlieden nog bezig zijn met de bovenver diepingen, de lagere reeds dienst doen als toevluchtsoorden voor de hongerenden en dorstigen, of tot andere nuttige doeleinden op handelsgebied zijn ingericht. Ook is een nieuw beursgebouw in wording; om niet eens te spreken van de clubs en villa's welke een sieraad beloven te worden voor de zoo groeizame jeugdige stad. Een aantal kerken en kapellen, twee schouwburgen en een renbaan zullen binnenkort bij avond electriseh verlicht worden. Het merkwaardigste in den snellen groei van Johannesburg is het feit dat bijna alles wat men er ziet, menschen en zaken, er per post- en ossenwagen heen gesleept is. De naaste punten, die met het treinennet verbonden zijn (Biggersberg van Natalsche, Kimberley van Kaapsche z(jde) liggen ette lijke dagreizen van de goudstad verwijderd. De tusschenliggende opening wordt aange vuld door een heirleger van ossenwagens voor het goederen- en inmigrantenvervoer, en een geregelden dienst van diligences voor de meer gegoede reizigers. Niemand heelt het aantal wagenvrachten geteld, dat noodig is om een stad met thans 20 duizend in woners te doen verrijzen en te onderhouden, ze te vullen en gevuld te houden met alles wat een veeleischende, met gou 1 spelende en enkel goud voortbrengende menschen- massa kan verslinden en verslijten. Dit maakt er het leven ook duurder dan in andere koloniale steden. Kopergeld is er totaal onbekend; de kleinste munt (de driestuiver) is schaarsch, beneden de sixpence (zes stuiver) kan men er bijna niets koopen. De loonen zijn wel hoog, doch de koopkracht van bet geld is gering. Toch kunnen ijver en onderneming er vooruitkomen. Even rijk als Johannesburg is aan geldkantoren, even arm is liet aan hoornen. Men zoekt ze er te vergeefs. Het is een belangrijke stad, doch ik gun zelfs mijn vijand niet er lang te wonen.» KURK- E\ SCHOBLXIELWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vleuten (Gelderl dhr. K Loggers cand. te Goes te Bahr en Latum (toez.) dhr. E. Syperda, ca> d, te Sneek. Rilland -Batli In eene gecombineerde ver gadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. keik alhier is besloten andermaal een onderzoek te doen instellen naar het kapitaal, henoodigd zoor het verplaatsen der kerk (thans zonder pastorie). Zooals men zich herinneren zal was het oorspronkelijke plan om zoowel de kerk als de p.istoiie te verplaatsen, doch daar de Synode geweigerd heeft subsidie te verleenen ziet men geen kans om het vereischte kapitaal bijeen te brengen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Middelburg door J. van Haerengen te "Werkendam. De theologische school te Kampen hoopt den 6 December, a. haar 35sten verjaardag te vieren. Middelburg. Ds. M. Keulemans nam gis teren afscheid van zijne gemeente naar aanleiding van Hebr. 13 8. Afgevaardig den der Oud-geref. en Ned. Ger. kerken (doleerende) en verscheidene predikanten van elders woonden de plechtigheid bij. Na de godsdienstoefening dankte ds. Littooij den scheidenden leeraar voor 20jarigen steun en vriendschap en voor de vele aan kerk, classis en gemeente bewezen diensten waarna de gemeente hem toezong Ps. 121 4. Zaterdag 23 November zal het 25 jaar geleden zijn dat te Goes door den heer L. Brouwer, toen hoofdonderwijzer aan de chr. school, de vereeniging Samuel werd opgericht. Naar wij vernemen zal het bestuur deze herdenking niet onopgemerkt laten voorbij gaan maar op Vrijdag 22 Nov. een openbare vergadering houden waarin ook de heer L. Brouwer thans hoofd der chr. school te Giessendam wenscht op te treden benevens ar.dere sprekers. Goes Onder vele blijken van welverdiende achting en belangstelling vierde heden de heer A v. Schelven, hoofd der openbare school B alhier, zijn zilveren ambtsfeest. De heer v. Schelven was achtereenvolgens als onderwijzer te Zierikzee, Oudbeijerland en nogmaals Zierikzee werkzaam Sinds 1870 is ZEd. hoofdonderwijzer, eerst te 's Gravenpolder, later alhier. Onderwijzers en oud-onderwijzers, leerlingen en oud- leerlingen hebben dien dag tot een onver getelijke» gemaakt. De school was prachtig versierd onderwijzers en leerlingen hadden zich beijverd om het inwendige van een paar lokalen zoo «mooi» mogelijk te maken. Onder de verschillende geschenken die den jubilaris werden vereeid noemen wij als hoofdgeschenk een prachtige driepits- gaskroon, geschenk van onderwijzers en leei lingen, welke onder een gepaste toespraak door den onderwijzer Goedbloed werd over- han ligd. De kinderen werden door den jubilaiis onthaald. Ds. J. v. Dijk te Deutichem meldt per circulaire dat ofschoon de uitgaven dit jaar 1127,000 meer zullen bedragen, toch de jaar rekening zonder tekort zal sluiten. Er zijn reeds 60 zijner leerlingen als predikanten op verschillende plaatsen werkzaam Over een jaar zal dit getal minstens 80 worden. Hij vraagt een jaarljjksche bijdrage om aan jongelingen, die beurzen noodig hebben, tijdig hulp te verschaffenDaartoe is f75,000 noodig. Er zijn 65 studenten en 156 gymnasiasten. Vergadering van de Unie «een school iret den bijbel" te Utrecht heden Maandag. Na het zingen van psalm 909, het lezen van Romeinen 12, en gebed door ds. H. Pierson, werd de vergadering ruim 100 afgevaardigden sterk, door den voorzitter dhr. Lobman geopend. Hij heette allen welkom. Het minder bezoek vond zijn oor zaak in de omstandigdheden het uitstellen van de vergadering staat niet (zegt spreker) in verband met de nieuwe wet maar met de noodzakelijke afwezigheid van het bestuur waan an het meerendeel der leden de zitting der tweede kamer noodzakelijk moesten bijwonen. Liefst had men gewacht op de eerste kamerdeze vergadering is dan ook maar belegd om hangende zaken te behandelen daar door de aanneming der wet groote veranderingen voor de Unie, Christelijk nationaal en gereformeerd schoolonderwijs te wachten staan. Deze zaak eischt voor bereiding. Het is moeilik nu reed» over de werking der wet te oordeelen. Het on derwijs is helaas in de wateren der politek verzeild geraakt. Het behoort niet op poli tiek maar op particulier terrein. De vraag moet zijn een christelijke volksschool. Geene Eugelsche vrije school wair de staatsin menging groot is maar eene zuiver vrije. Het is ook gevaarlijk de schoolzaak uit sluitend aan onderwijzers toetevertrouweri. Het volk moet ook meespreken. In de Unie is dit beginsel bslichaamd de Unie wil dit doel trachten te bereiken, door het bevorderen van krachtige saamwerking tot bestrijding van ongeloof en revolutie. Het be=tuur stelde een motie voor waarmee de veegadering zich vei eenigde. De verg. besluit r.a moti veering geen stappen te doen om bij de eerste Kamer op aanneming der wet aan te dringen, In bet bestuur werden gekozen de heeren ds. J. van Andel te Leeuwarden en A. Baron van Dedem te Dalfsen en met hen stonden op de dubbeltallen de hh. A. C. W. Sclieffer te Harlingen en ds. H. Feijkes te Hoogeveen. RECHTSZAKEN. Men meldt ons Donderdag 14 Nov. zal de zaak Corvilain De Lannoy voorde rechtbank te Antwer pen (bekende buskruitfabriek) behandeld worden. Men vermoedt dat de behandeling een gansche week in beslag nemen zal. GEMENGDE BEüRECHTEN. De kadervereeniging Oefening kweekt kennis te Goes hield Vrijdagavond in de Prins van Oranje een huishoudelijken schietwedstrijd. De eerste prijs werd met 78 punten behaald door sergeant L. Versé de tweede met 73 punten door korporaal P. J. Bartelse en de derde met 70 punten door den ser

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2