it de Stempelinkt. TEVENS ROBBE, esche Boot CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. hêTder, i portretten, 1889. No. 19. Dinsdag 12 November. Vierde Jaargang. O ZEN M. KLEMKERK, te Middelburg. phie Instantané. ZER, van Barometers, en Kamer-Thermometers VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES LEIDEN IN LAST. GROOTHEID en VAL. 30RHANDEN ehts zijn stempel indrukt zon >or het stempelen eenige inkt of behoeft op te strijken. 55 cent, halve doos 30 cent, Goes. id en kunnen wegens hunne 0 met de T. Medaille.) 197Bergen op Zoom chillende soorten OOR-, POEDER EN LAVEMENTSPUITEN. dit- en Spirituswegers. GOGDOUZEN, WIND- ËLASTIEKE KOUSEN, enkele, dubbele en Kinder- MiSSS, E5D3K@®ia®IlLf, meten artikelen voor [ENVERPLEGING. t I'asserdoozeu, losse Passers Trekpennen, rers, Tooverlantarens, pecialiteit in en PINCE-NEZ. t Brillen op voorschrift ;róle van H.H. Doctoren. niemand voor zich reizen. rT I 34 MIDDELBURG. TWAALF ct en standhoudende kleur SLECHTS f2.50. >pend, ook op feestdagen Zondags. resdener Breimachine-fabriek van LAUE TIMAEUS. Loeblau-Dresden. Agent voor nederland HERM WEBER, Sin gel 230, A msterdam Breinaalden in voorraad. Mè 30ES naar ROTTERDAM Nov. 's morg. 4,u. ROTTERDAM naar GOES 1 Nov. 's morg. 8,u. te Rotterdam bij den DE LANGE, op ;tHa- iij M. BOUWMAN. )ij J. BOS, Directie. Rotterdam Nieuwe Pakkenbrug. ELKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f'0,95 Enkele nommers-0,026 UITGAVE VAN G. M. Klemkèrk, te Goes en F. P. D'liuy, ie Middelburg. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 40 cent. Het vooruitstrevend liberale dagblad De Amsterdammer heeft weer eens een geluk kig oogenblik gehad om in een artikel, waarvan de w oordenkeus ons een enkele maal stuitend voorkomt, doch waarvan de satire onze onverdeelde instemming heeft, de vele overdreven jammerklachten uit bet kamp harer eigen geestverwanten, over de rampen waarmee de nieuwe schoolwet dreigt, in hare nietigheid en holheid ten toon tc stellen. Wij schrijven enkele volzinnen over „Men zou kunnen meenen, dat Nederland nooit gewichtiger dagen heeft beleefd dan de tegenwoordige. Niets minder, naar het schynt, dan ons volksgeluk, staat op het spel. Het is een quaestie van „te zyn of niet te zijn." „Er op of er onder"; zoo luidt het parool. Lieve ziel, wat zijn de gemoe deren bewogen, de aangezichten betrokken, de zenuwen gespannen, de hartstochten aan het zieden, de kalme redeneerkunst van do kookl Mr. Veegens, mr. Jolles, mr. Katz, mr. v. Lier, mr. Levy, mr. v. Houten en zelfs menschen die geen meester zyn, wel te verstaan meester in de rechten, als Lalleman, Voüte, v. Praag, Sassen, en ook professoren met name Buijs en Fruin, en dan: „lichamen en lichaampjes", gelijk het Nut, de Loge, Volksonderwijs, de Dageraad, ln één woord, heel het denkend deel dei- natie is aan de pijnlijkste onrust ten prooi. Zoo" ver is het reeds gekomen, dat mr. Levy 11. FEUILLETON. {Schetsen uit het leven van Napoleon I. j Het Parijsche vólk had Bonaparte bij zijne terugkomst uit Egypte toegejuicht. Niet alleen om zijn heldendaden, maar ook dewijl men in hem den man zag, die orde en rust zou herstellen en Frankrijk redden uit de klauwen der regeeringloosheid. De verkiezingen in Mei 1799 waren voor liet Directoire zeer ongelukkig geweest. Do gematigden werden niet herkozen en door heilige republieken vervangen. Het dir ectoire was verdeeld en miste de zedelijke kracht dezen woelgeesten het hooid te bieden. Omkjuperijen waren aan de orde van den dag. Ook de ambtenaarswereld was dooi en door bedorven. Roovers en ander ge spuis bedreven straffeloos hunne schand daden. De burgers hadden er veel schade en overlast van. Napoleon zou zoo dacht men aller redder zijn. Allerlei ontevredenen en eer- zuchtigen zochten zijn tegenwoordigheid. De Jacobjjnen boden hem een militair dictatorschap aan. Barras, een der »vijf» uit het directoire, die hem gaarne ver weg wenschte, stelde hem voor het opperbevel hebberschap in Italië op zich te nemen doch de schrandere abt Sieyes, ook een der »vijf», en wel begrijpende dat er bij en met den generaal wat te verdienen viel, bood hem aan de constitutie van 1795 omver te werpen en een nieuw bestuur te vor men, aan welks hoofd zij bei Ion dan staan zouden. Dit aanbod beviel den eerzuchtigen held. Hij kende de stemming des volks en was overtuigd dat bij nu zijn slag moest slaan. De omstandigheden waren hem immers niet ongunstig. Vele zijner krijgsmakkers en ontevreden staatslieden waren hem immers njet ongenegen. met het Handelsblad twistende over een van die fundamenteele uitspraken van den hoogleeraar Buys, naar welke gelijk men weet, het Nederlandsche staatsrecht zich behoort te richten, de lichtzinnigheid heeft gehad zijn wederpartijder toe te voegen „Laat ons in deze ontzettend zwaar wichtige dagen over dergelijke kleinig heden niet haspelen." Nu, als ten onzent dergelijke fameuse geschillen kleinigheden worden geacht, hoe ontzettend zwaarwich tig moeten dan de dagen wel zijn I" Daarna geeselt bet blad de koude on aandoenlijkheid dier heeren, die zwegen over zoo menige ramp, door hunne en zijne geestverwanten over Nederland gebracht, rampen als Atjeh en de verwaarloozing op zoo menig gebied door de mannen van 48 bevorderd of geduld. Wat is er dan toch aan de hand, dat het geheele volk zoo zenuwachtig maakt? Is het 't feit, dat wij, na veertien jaren lang tegen een klein volk op Sumatra een kost baren en bloedigen oorlog te hebben gevoerd, moeten vreezen zelfs uit het kleine door ons bezette deel des lands te zullen worden geworpen, en den smaad te zullen oogsten, die welverdiende vrucht van een onbera den oorlogsverklaring Of zou de sclirik ons om het hart zijn geslagen, nu wij door allerlei onthullingen al te plotseling tot het besef zjjn gekomen dat ondanks de vijf a zeshonderd miljoen voorleger in vloot sedeit 1870 uitgegeven, wij nog altjjd bloot liggen voor een inval, Velen zijner krijgsmakkers en ontevreden staatslieden voegden zich bij hem, terwijl mevrouw Bonaparte alle moeite deed om haar huis vol te maken met samenzweerders. De broeders van Napoleon, Josef, Lucien en Lodewijk (onze latere koning van Hol land) werkten ijverig mede om in den raad der ouden aanhangers te winnen. Deze po ging slaagde naar wensch. ln den raad van vijfhonderd konden zij evenwel weinig uitrichten, dewijl daar te veel Jacobijnen in zaten. Het is te begrijpen dat de overige direc teuren de vriendschap tusschen hunconira ter Sieyes en Bonaparte met zorg gadesloegen, ja dat zij dezen laatste wel zouden hebben willen doen gevangen npmen. Een poging daartoe werd dan ook nog op hun be\el beproeid, doch de aanslag werd door Josephine ontdekt en verijdeld. X. DE 18e BRUMAIRE. Op dezen merkwaardigen datum, bij ons bekend als de 9e November, had de voor Napoleon en voor geheel Frankrijk zoo ge wichtige omkeering plaats. Op den morgen van bovengenoernden dag noodigde de gene raal al zijne officieren bij zich op een ontbijt. Alle genoodigden, uitgezonderd Berrradotte (de latere koning van Zweden) namen de uitrroodiging aan. Van de directeuren waren alleen Sieyes en Roger Ducos verschenen. Van de overigen waren Barras en Moulins Bonaparte's openbare vijanden; terwijl Gohier wiens gedrag tegenover den gei.oraal niet van dubbelzinnigheid was vrij te plei ten, zelf een noodiging tot- bet ontbijt aan dezen laatsten had toegezonden. Napoleon, als om dezen geheimen tegenstander te verschalken, had hem doen weten dat hij komen zou. Hij kwam echter niet, zooals uit 't bovenstaande licht te verklaren is. Op denzelfden morgen reeds vroegtijdig waardoor wij „op een goeden dag" onze onafhankelijkheid kunnen verloren hebben, zonder in staat geweest te zjjn, die ook maar 24 uur te verdedigen? Of zyn de heeren ontsteld over de ontdekking van den allertreurigsten toestand, waarin een deel hunner medeburgers stoffelijk, geeste lijk en zedelijk verkeert, zoodat zij gevoe len geen dag langer te mogen dralen om geheel de kracht hunner ziel te wijden aan het tot stand brengen van sociale hervormingen Gruwen de wetenschappe lijke en politieke heeren misschien van de door egoïstische verwaarloozing krank ge worden maatschappelijke toestanden en gaan zij gebukt onder het gevoel hunner mede verantwoordelijkheid in „deze ont zettend zwaarwichtige dagen"? Hoe treilend (het woord in twee beteeke- nissen genomen) laat door de tegenstelling die het blad volgen Iaat, 't de nietigheid de «kleinheid» der oppositie tegen Mackay s wet uitkomen. Lezen wjj verder Och neen, Holland is in last, niet vanwege bet gevaar dat onze naam loopt als kolo niale mogendheid; ook niet uithoofde de zekerheid dat onze nationale zelfstandigheid elk oogenblik verloren kan gaanen nog veel minder omdat de sociale quaesties als zoovele grynzendo spoken zich voor onze oogen zouden hebben geplaatst. Holland is in last, wfjl een groot aantal kindertjes, van hun 6de tot 12de jaar zullen leeren rekenen, lezen en schrijven op niet-openbare door den staat gesubsidieerde, scholen. Dit waren ook de leden van den Raad der- Ouden vergaderd. Een der leden stelde in die stormachtige vergadering voor, om met het oog op de gbting aan Bonaparte het opperbevel op te dragen over de troepen, die in Parijs en omstreken lagen. Dit voor stel werd aangenomen. Inmiddels had Napoleon een groote wa penschouwing gelast, waarna hij terstond iiet bevel over de Parijsche troepen aan vaardde. Daarop begaf hij zich naar de ver gadering van den Ra-ad der Ouden, en van daar naar den Raad van Vijfhonderd Bar ras werd genoodzaakt zijn ambt in het Direc toire neder te leggen. Tegelijk werd door Napoleon een brief onderschept, gericht aan den Raad der Ou den, waarin Gohier en Moulins hem een landverrader scholden en op zijne gevangen neming aandrongen. Toen schoot ook aan deze twee niets anders over, dan hun taak neder te leggen. De twee overigen schaar den zich aan Napoleons zijde. Het direc toire bad opgehouden te bestaan. Nog gewichtiger was evenwel de volgende dag, de 12e November. Deze toch zette de kroon op het werk. Napoleon stormde, van zijn getrouwe aanhangers vergezeld, de zaal binnen waar de Raad der vijfhonderd bijeen was, onder voorzitterschap van zijn broeder Lucien en joeg den Raad de straat op. Vele af gevaardigden, voor dooddrukken beducht, sprongen door de vensters naar buiten. St. Cloud werd ontruimd. Alleen de aan hangers van den overwinnaar bleven. Een nieuwe vergadering, weder onder voorzitter schap van Lucien kwam bijeen, die de uit voerende macht voorloopig aan drie consuls opdroeg, waarvan Bonaparte de eerste was. Abt Sieyes en Ducos waren de anderen; Brj de definitieve verkiezing, die kort daarop volgde, werd Bonaparte herkozen, doch de beide anderen moesten hun zetel ruimen is voor mr. v. Houten zooveel als een ver haasting van het einde der wereld, voor mr. Levy als een ondergang van den staat; voor mr. Veegens als de val van de ópen- bare school; kortom dit is voor de liberale partij, die niet van verzoenen(Levy noemt dit „bijdraaien") houdt een (politieke) zelf moord, waarvan zelfs mr. v. Houten, ondanks zijn oprechte vereering van de wet van oor zaak en gevolg, een hartgrondigen afkeer blyft koesteren. Ach! die knapen en meisjes, met en zonder catechismus of kruis I Zij hebben nu al een half jaar lang in de kranigste koppen van ons zoo kranig volk een reeks van schrikbeelden gewekt, als werkten zij er dag en nacht met de tooverlantaarn; zy knikkeren en bikkelen er in rond, als ware Sassens hoofd een kinderschooltje en Yee- gens' brein een speelplaats voor de jeugd I Veel waars ligt ook in het volgende „Vroeger was de schoolquaestie voor hen een zaak van zuiver politieken aard, en werd door deze de partij in politiek zoo ziek, dat er geen herstel meer mogelijk scheen en nu zij sedert eenige dagen die quaestie geheel buiten de politiek gesteld hebben, nu zij uitsluitend denken aan de lieve jeugd, wier neutrale ziel gevaar loopt, worden zij met een andere ziektestof besmet; een soort van kinderziekte, waartegen geenerlei inenting baat kan geven. De houding van prof. Buys en Fruin bevalt liet blad ook niet, al braken zjj terecht met de doctrine (het leerstelsel). "Wanneer men hen in hunne bewegingen voor Cambacères en generaal Lebrun. Nadat laat in den nacht de zaak haar beslag gekregen had, keerde Napoleon, van zijn secretaris Bourienne vergezeld, naar zjjn woning terug, waar Josephine, door angst en spanning vermoeid, in slaap gevallen was. Napoleon sprak toen reeds duidelijk den afkeer uit dien hjj gevoelde voor zjjn confraters Ducos en Sieyes. «Ik mag liever» zoo sprak hij tot Bourieiine, «tot soldaten dan tot advocaten spreken. Die fatsoenlijke gekken z mden iemand in de war maken.» Op verzoek van Josephine, die met mevrouw Gohier zeer bevriend was, werd Gohier die om zijn verradelijk gedrag in zijn woning bewaakt werd, door den eersten Consul in vrijheid gesteld. Flinke maatregelen weiden door de drie consuls genomen. De wet op het lichten van gijzelaars, waarbij onschuldige bloed verwanten aansprakelijk gesteld werden voor de daden der opstandelingen in hunne fa milie, werd ingetrokken. De lijst der uit- gewekenen werd gesloten. De gedwongen geldleeningen werden gestaakt, en de geld middelen op beteren voet geregeld. De soldaten ontvingen van nu af geregeld en ruimer bezoldiging. De nieuwe constitutie (grondwet) werd vastgesteld. Volgens deze werd een behoedende senaat van tachtig voor hun leven benoemde personen vastge steld benevens een wetgevend lichaam van 300 leden en een tribunaat van honderd leden. Nog werd daarbij een staatsraad gevoegd waarvan de leden door den eersten consul zouden worden gekozen. De wetten waarbij bloedverwanten van uitgewekenen en de voormalige edelen van openbare ambten waren uitgesloten, werden ingetrokken en voorts alle wetten die in strijd waren met de nieuwe constitutie. {Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1