KEHK- EN SCHOOLNIEEWS. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. Y Eenige regels om kinderen te be derven. 1Begin al jong met hun alles 1 e geven waar zij om vragen. 2. Spreek vrijuit waar zij bij zijn, over hunne buitengewone knapheid. 3. Laat toe dat zij immer u tegenspreken, wanneer gij iets gebiedt. 4. Laat moeder hen beklagen als vader hen straft of bestraft. 5. Dreig en beloof veel, maar volbreng nimmer. 6. Let er niet op op, met wie zij om gaan. 7. Vergun hun, zoowel meisjes als jon gens, veel op straat te slenteren, vooral bjj avonddan is spoedig elk gevoel van zede lijkheid in hen uitgedoofd. 8. Bekommer u verder volstrekt niet om de opvoeding, maar leg u toe op het ver gaderen van schatten en leef voor uw genot. 9. Kastijd hen gestreng om een kleinen misslag, maar lach hartelijk om hunne goddelooze aanslagen. 10. Neem ze vroeg meê naar vrome gezelschappen waar zij zich erg vervelen, en vergun hun nimmer een geoorloofd genot. 11. Maak hen erg bang voor leeraar en onderwijzer, en laat hen voor straf eenige hoofdstukken uit den Bjj bel lezen. 12. Jaag immer hun vrees aan met duivel en hel, en spreek nimmer een woord over de liefde des Hear en. 13. Houd gedurig hun leerstukken voor, waar zij niets van begrepen, en laten zij nooit iets vernemen van hetgeen de Heere heeft beloofd in den Doop. 14. Vul dit alles nog aan met hen voor te gaan in lange gebeden, onnatuurlijke houding en goddeloozen levenswandel, en gjj zult het voorgestelde doel zeer ras hebben bereikt. (Roeper.) 6 November '89. UITSLAG- der keuring tot opname van paarden der Afd. „Zeeland" der Vereeniging i„Het Nederlandsch Paarden-Stamboek." In de maand October werd in Zeeland de eerste keuring gehouden tot opname van paarden in Het Nederlandsch Paardenstam boek, voor welke vereeniging kort geleden in deze Provincie eene Afdeeling werd op gericht. In verband daarmede, zal het belangstel lenden ongetwijfeld aengénaam zijn het resultaat van hare eerste werkzaamheden te vernemen, terwijl het altijd zijne goede zijde heeft, een nieuwe zaak in hare wer king meei algemeen bekend te maken en dezelve zoodoende onder de aandacht van de landbouwers te brengen. Bierbij de uitslag van voornoemde keuring, welke was uitgeschreven voor de verschillende eilanden van Zeeland er werden te Goes voor Zuid-Beveland 8 paarden geschikt en 6 ongeschikt, te Zierikzee voor Schouwen en Duiveland 26 paar den geschikt en 1 ongeschikt, te Tholen voor Tholen en St -Philipsland 8 paar den geschikt en 2 ongeschikt, te Hulst voor Zeeuwsch-Vlaanderen 6 paarden gesohikt en 1 ongeschikt, te Oostburg voor Zeeuwsch.-Vlaand. (Westel deel) 5 paarden geschikt en 1 ongeschikt bevonden om in het Nederlandsch-Paarden-Stam- boek te worden opgenomen. (Walcheren en Noord-Bevelaud vervielen, daar geen genoegzaam aantal paarden waren aangegeven.) Totaal werden dus van de 62 paarden, die' ter beoordeeling waren aangeboden, 52 goed en 10 afgekeurd, hetgeen als een bevredigend succes mag aangemerkt worden. Overziet men de uitkomst meer in het bijzonder, dan moet erkend worden, dat sommige eilan den in dezen een goed figuur slaan, en aan het stamboek ,een belangrijken steun ver- leenen. "Wat betreft de paarden, die aan eene keuring werden onderworpen, wenschen wfj in geene nadere bijzonderheden te treden; alleen zij opgemerkt dat duidelijk uitkwam dat in onze Provincie nog weinig eenheid bestaat in de Paardenfokkerij, aangezien eene onzekere vermenging van het meer lichte en zware paard was waar te nemen. Dit belet echter niet. dat uitstekende fokdieren aan wezig waren, waaronder vooral mogen ge noemd worden, de hengsten in Zeeuwsch- Ylaanderen, die het fokken van een goed sterk landbouwpaardzeer kunnen bevorderen Moge deze mededeeling voor den land bouwer-paardenfokker (inzonderheid de le den der Vereeniging), eene vernieuwde aansporing zijn voortaan hunne paarden trouw aan de keuring te doen deel nemen en daardoor gebruik te maken van een [middel, hetwelk een meer oordeelkundig en doeltreffend fokken van paarden in de hand kan werken. Men zal dan werkzaam zijn in zijn eigen belang en in dat van het algemeen, en o. a. in staat zijn het paard voor ieder bijzonder gebruiks- doel te verbeteren, hetgeen ongetwijfeld leiden zal tot meerderen bloei van de Paarden fokkerij Ten slotte zij nog even herinnerd, dat de keuring voor het Stamboek een geheel an der karakter heeft, dan die voor eene bekro ning waarbij de beoordeeling gebaseerd is op eene onderlinge vergelijking der dieren. Namens het Bestuur, I. G. J. VAN DEN BOSCH, Secretaris. De heer Reekers, lid der Tweede Kamer heeft op nieuw een wetsvoorstel ingediend tot opheffing van het verbod van visschen met den wonderkuil op de Zuiderzee, nu men een voldoend oordeel kan vellen over de in 1881 ingevoerde proefneming en over den invloed der verbodsbepaling op den vischrijkdom der Zuiderzee. Z. i. bewees de proefneming de nadeelen voor de Zui- derzeevisscherij, aan het verbod van vis schen met den wonderkuil verbonden. Aan den Min. van Waterstaat is door den heer J. Chr. Benit te N.-Amstel een adres toegezonden, waarin hij verklaard gemachtigd te zijn door een voornaam bui- tenlandsch ingenieur namens een soliden uitvoerder gesteund door een der grootste bankiershuizen van Europa, concessie aan te vragen tot drooglegging van de Zuiderzee zuidelijk gedeelte volgens het plan der regeering van 1877. De kosten van uitvoering met dichting van het Eyerlandsche Gat tusschen Texel en Vlieland inbegrepen, worden geschat op f 126.500.000. Hieronder zijn niet begrepen de te betalen renten van de tijdens de uit- voering uit te geven gelden. Het werk zou in dertien jaren gereed zijn. De Regeering zou een subsidie moeten verleenen van 3ys pCt. van het ieder jaar verwerkte kapitaal, onder dien verstande,[dat het totaal der subsidiën na afloop van droog legging niet meer bedrage dan f 30,000,000. De op te richten maatschappij zou zich verbinden het voltooide werk desgevorderd aan de Regeering over te dragen voor 120 pet. van het bestede kapitaal (f126.500,000). Voor een staatsspoorweg zouden a f 2000 per H.A. gronden worden afgestaan. Goes. Bij het examen voor 2e luitenant bij de infanterie hier te lande, slaagde o. a. de heer G. P. Jansen, geboren te Goes. Kapelle. Door den gemeenteraad is tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer S. Kramer, zulks in plaats van dhr. M. Schipper overleden. Volgens de »Oranjevaan» mag eerlang het wetsontwerp tot verdeeling der groote steden (voor het kiesrecht) verwacht worden; het wetsontwerp is sedert eenige dagen bij den Raad van State ingediend. De vergaderzaal van de Tweede Kamer is thans aangesloten aan het centraalstation voor electrische verlichting. Als de Kamer bijeenkomt, vermoedelijk 12 November, zullen de gloeilampjes, die aan de gaskandelabres bevestigd z(jn, kunnen branden. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam Faure te Rede, v. Gheel Gddemeester te Den Haag en La.n- merinck te Scheveningen. -- Bedankt voor Terneuzen door H. Visch te Herwynenvoor Rotterdam door dr. J. H. Gunning te Gouda. Brninisse. Op Zondagnamiddag den 3 Nov. hield ds. D. J. Karres in eer.e stamp volle kerk zijn afscheidsrede, naar Jeremia 17 16. Met aandoening werd die rede uit gesproken en aangehoord. Tegen het uitgaan der kerk bedankte de consulent ds. Bollee, namens de Gemeente den geachten Leeraar voor het vele goede aan haar bewezen. Indrukwekkend was het ooger.blik toen de gemeente op verzoek van den heengaanden leeraar, staande zong, de laatste helft van het 4e vers van Psalm 38, Bij de Maandagavond gehouden ver kiezing zijn tot notabelen van de herv. kerk te Kapelle herbenoemd de heeren Z. de Groene met 76 en M. de Jager met 65 van de 86 uitgebrachte geldige stemmen en is in plaats van M. Schipper, overleden benoemd de heer G. Baas met 45 van de 83 geldige stemmen. Aan het gymnasium te Zetten is be noemd de heer Esser, oud-leerling dier inrichting, candidaat in de letteren aan de Vrije Universiteit. Bij heeft de benoeming aangenomen. Ylissingen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school alhier in de plaats van dhr. D. Voets, dhr. A. J. Ramaker te Baarn. In de maand October werd de Bijz. School te Goes bezocht door 160 leerlingen, waarvan 143 geen enkelen schooltijd ver zuimden 17 leerlingen verzuimden minder dan 10 schooltijden en bij 0 beliep het verzuim van 11 tot 20 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 0,4 pet, tegen 1,5 pet. in October 1888. Middelburg, 5 Nov. Niet alleen de Chr. Ger. Gem. par. St. Pieterstraat, maar ook de Chr. Jong. Ver. Spreuken 23 23a alhier gevoelt het vertrek van den WEw. heer Ds. M. Keulemans naar Zierikzee diep. Een eerste gevolg van dit vertrek toch was, dat de heer F. Keulemans zich, tot ons aller spijt, op de laatstgehouden ledenvergadering, genood zaakt zag z(jn betrekking als Penningmeester waarvan hij zich op de meest uitste kende wijze gekweten had neer te leggen. Heden avond echter was ZEw, in ons midden teneinde persoonlijk afscheid van de Ver. te nemen. «Het is thans,» zoo zeide ZEw. o. v. m., «20 jaar dal ik lid van toezicht uwer Ver. ben en gedurende dien tijd heb ik gedaan wat mijn zwak gestel mij toeliet voor u te doen, ik heb u stee ls een hart van liefde toegedragen en mijn gebed is steeds voor u geweest. Het verblijdt mij echter zeer dat ik de Ver., met welke ik in alle perioden meegeleefd heb, in zoo 'n bloeienden toestand mag verlaten. Geve de Heere dat zij steeds in ledental maar bovenal in ware godsvrucht toeneme en dat zij steeds vasthoude aan het motto: «Koopde Waar heid en verkoop ze niet.» God geve u zijn zegen als Ver. en als persoon tot in lengte van dagen.» De President de heer C. Adriaanse Jr. zegt«Het is overbodig uit te weiden over de vele diensten die ZEw. ons bewezen heeft, als mede over het leed dat de Ver. gevoelt bij het afscheid nemen van haren oudsten vriend. Ik kan dus volstaan met UEw. van harte dank te zeggen voor de vele diensten der Ver. bewezen, er den wensch bijvoegende dat het den Heere behage UEw. in zijne nieuwe gemeente tot rijken zegen te stellen.» Staande werd hierop ZEw. «Dat 's Hee ren zegen op u daal» toegezongen. Arrondissements rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandelingP. P., 21 j., werkman, Cadzand, tot f 8 b. s. 8 d. h., en M. J. v. B., 43 j., wethouder en tonnenlegger, Veere, tot f 40 b. s. 5 d. h. leleedigingS. D. d. B., 64 j., wed. P. O., wekster, IJzendijke, tot 8 d. gev., en W. I. K., 38 j., waschvrouw, Middelburg, tot f5 b. s. 5 d. h. beleediging van een ambtenaarL. d. F., 27 j., landbouwer, Terneuzen, tot 7 d. gev. diefstalT. P., 37 j., zonder beroep, Oostburg, tot 14 d. geven het toedienen van bier aan een beschonken persoon: J. B. M., 47 j., smid, Sas van Gent, tot f10 b. s. 10 d. h. Allen in de kosten. In zake J. F. V., 16 j., A. N., 14 j. en J. v. D., 17 j., zonder beroep Terneuzen, geappelleerder. van een vonnis van het kantongerecht te Terneuzen, waarbij dezen zjjn vrijgesproken van het hun ten laste gelegde spelen om geld in het openbaar is het vonnis in eersten aanleg bevestigd Goes. Hier heeft zich weer een geval van trichinenziekte voorgedaan bij een vrouw, die varkensvleesch gegeten had, afkomstig uit Biezelinge, dat wekelijks alhier besteld wordt. Maandagavond ontstond te Hulst in de herberg De Dubbele Arend twist tus schen zekeren Giezen, soldaat bij de jagers, met verlof aldaar en den baardscheerder W. Nadat W. de herberg verlaten had, heeft hij zich verscholen, en toen G. een oogenblik later daar langs kwam, viel hij op hem aan en bracht hem een snede in den strot toe door middel van een «cheerrnes. De doo.l volgde onmiddellijk. De vermoorde was met verlof over, om bij het huwelijk zijner zuster tegenwoordig te zijn, De justitie uit Middelburg begaf zich naar de plaats der misdaad; de lijkschouwing had plaats door de doctoren van Berlekom en Callenfels. De dader is in arrest. Ylissingen. Met het bouwen van een zaal voor het «Leger des Heils» voor rekening van den heer Bantjes te Amsterdam, wordt reeds een aanvang gemaakter is reeds gereedschap en kalk aangekomendat ge bouw zal uitsluitend gebouwd worden door personen die met het Leger in betrekking staan. Daartoe zijn reeds een man of vijf van Amsterdam naar hier overgekomen. Er is groote behoefte aan een nieuwe zaal daar de tegenwoordige in alle opzichten ongeschikt is. Heinkenszand. Tusschen Zaterdag en Zondag is bij den winkelier J. v. d. Dries alhier door een tot heden onbekenden dief 2 a 3 gulden ontvreemd. Door het opschuiven van een raam wist de dief zich toegang te verkrijgen tot den winkel, waar hij de lade opende en een gedeelte van het aanwezige geld mede nam. Eenige centen, zelfs in rolletjes gepakte had hij laten liggen, bene- j vens vele andere dingen van gerief. Hoewel de winkel onmiddelijk aan het slaapvertrek grenst en zelfs een schrobben de deur moest worden geopend hadden zij den dief niet gehoord. Bij een bakker alhier had waar schijnlijk dezelfde hand het ook beproefd waar het door het blaffen van den hond scheen mislukt te zijn. De bakker had er iets van gehoord en ontdekte 's morgens dat een raam opstond v\ aarvoor een bank was geplaatst. De politie er mede in kennis gesteld doet ijverig onderzoek. Toen de«arme bedelaarsste 's Gravenhage Zaterdag uit hun woning aan het Hoogezand waren gezet,werden in de woning nog geheele pakken nieuwe onder- en bovenkleederen en in een trekpot, onder vuil en schimmel, nog een vrij belangrijke som gelds gevonden. Alles bleek afkomstig van weldadiger., die aan de oudjes een vaste bedeeling gaven, men zegt zelfs van f5 in de week Maar de menschen leefden, gelijk ze zelf verklaar den, «van één gulden in de week». Heden kon men hen, goed in de kleeren, het vrouwtje netjes gekapt en het half idiote ventje in een warmen chambre-cloak, in de vroeger door hen bewoonde buurt zien rondgaan om, onder geleide van een politie dienaar, bij verschillende winkeliers en bij den huisheer de schulden te betalen, die ze hadden gemaakt. De lieden zijn thans behoorlijk geherbergd. Av. Twee politieagenten te 's Gravenhage brachten een dronken man naar het bureau, en ontnamen hem in dien tijd zijn porte- monnaie. Toen zij moesten opgeven in het wachtrapport wat de arrestant bij zijn ver trek vermiste, lieten zij dit na, en zoo bleef de portemonnaie hun. Thans zijn z(j ont dekt en gestraft; de een met ontslag uit den dienst. -- Met de Lemmerboot kwam M..andag te Groningen een 13 jarige knaap aan, die zijn intrek nam in een logement. Bij onderzoek door de politie bleek hij zijn vaders huis te 's Gravenhage ontloopen te zijn dewijl «hij het niet vinden kon met zijn stiefmoeder.» De politie bracht het jongmensch terug naar zijn ouderlijk huis, waar zeker wel een afstraffing voor hem klaar laghij had namelijk een heele som gelds van zjjn vader meegenomen. Een landbouwer te Scherpenzeel, dezer dagen door een slag van zijn paard aan het hoofd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Te Reden is een boerenwoning afgebrand. Een 66 jarige vrouw die hoorde dat er brand was schrikte zoo hevig, dat zij dood op haar stoel bleet zitten. Bij het graven van een put zjjn te Bolnes, op een diepte van lVs meter, een tachtigtal zilveren muntstukken gevonden, waarvan 40 ter grootte van een gulden en 40 iets grooter dan een kwartje, alle nog in zeer goeden staat. Vele hebben aan «le eene zijde een wapen met het randschrift Concordia res parvae crescunt en dragen de jaartallen 1601 of 1682. Eeriige hebben rond het wapen het randschrift mon nov. arg ordin. Zeélant. |en zijn van het jaar 1683. De meeste zijn bovendien nog be stempeld met een bundeltje pijlen midden in het wapen. Discipline. Jantje binnenstuivende. «Ma, ma «Stil, zie je niet, dat pa de courant leest; dan moet jij je mond houden». Jantje zwjjgt. Na een kwartier. «Zeg. mamaatje, mag ik nu even wat zeggen «Neen, pa heeft de courant nog niet uit.» Eindelijk legt pa de courant neer. «Nu, Jantje, wat wou je zoo even zeggen?» «De waterleiding in de badkamer is ge sprongen». Een plotselinge schrik bevangt allen en hals over kop stuiven pa en ma de kamer- uit. Jantje krijgt later een duchtig pak slaag, omdat hij niet eerder gezegd had, waf er gebeurd was. Brixham (Engeland) vierde gisteren feest ter herinnering aan het groote feit dat stadhouder Willem III van Nederland, aldaar aankwam in 1688 om Engeland van het gehate juk zjjns schoonvaders, Jacobus II te bevrijden. Het beeld van Willem van Oranje werd onthuld. Tegenwoordig waren o. a. drie afstammelingen van den generaal Bentinck die den stadhouder in 1688 ver gezelde. Engelsehe en Nederlandsehe vlag gen sierden het feestterrein. Engehche en Nederlandsehe muziek deed zich hooren. Cavendish Bentinck hield de onthullingsrede waarin hjj de groote gaven van geest en hart van Willem III verheerlijkte. Te Londen zijn over Zanzibar weder berichten van Stanley aangekomen. Stanley meldt dat hij voor de vierde maal het Al- bertmeer bereikte na een marsch van 140 dagen. Hier vernam hij dut Emin Pacha

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2