es. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, V E N- CHRISTELIJK- HISTORISCH DEKKER, B November gesloten. I de Zendingsvriend, 1889. No. 17. Donderdag 7 November. Vierde Jaargang. tiket tatie*kaartjes, Merk TVANGEH: ;n middelb.-rotterda-m. toombootdienst Middelburg en Zierikzee. oot „TELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P.- D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEVTIEN: GROOTHEID en VAL. u het toonerl van dezen beslissenden slag te schetsen, is ons niet mogelijk. Een vreeselijke slachting werd aangericht onder deze moedige zonen van Mohamed. Niets vermochterf zij tegen de Europeesche wapenen en kanonnen. Bij duizenden stortten zij zich in den Njjl, om daar jammerlijk te verdrinken. SEN is ink Spek 26, blanke Reuzel izel 30, Java-Koffie 675, witte anke 26, gele 25, 24, bruine jst 7, Stokvisch 15 en 25, lr> en 12, Zeep 14, Soda 3, iste Stroop 8 cl. 5 ons. Groote pakjes zwarte Verf 8, pakjes Waskaarsen 225 ct. per pak bij :olaad 20 cent per ons. rraad PEPERMUNT en BIS- n de meest concurreerende inkstraat, Middelburg. n .FMKERK te Goes verscheen: Vaandschr. voor Jong ex Oud, nder redactie van 3 en Ds. N. DE JONGE, ng, nil. 1. aargang van 12 afl. f 1,65; dere afl. telt 20 pag. druk en» e plaatjes versierd. i aft. 1 eener Indische weduwe. Java en zijne bewoners, dooi op de Sandwichs-eilanden. NDINGS VERHALEN bovat Pau- ZORG GEKOZEN VERHALEN JELIJKSCH LEVEN, bevat lectuur voor ouden en is op franco anuvrage gratis eene mooi collectie p concurrerende prijzen, bij Iffi. KLEMKERK, Goes. November, en Donderd. 7 Nov. van Vlissin- Midd. 8.30, v. Rott. geen dienst. 6 en Vrijdag 8 Nov. alleen van 15. i, Maandag 11, Dinsdag 12 Nov. en 7.15. Van Middelburg 8.30. am 8.15. ïtie Zierikzee Spoorweg Goes. November. idd. ïlburg org. 8, 6. 1. 1, i, i, irg.l'l.- idd. 1. 1, Van Dinsd. Woen. Dond. 7 Vrijd. 8 Zat. 9 ZondaglO Maan. 11 Dinsd. 12 Zierikzee 5'smidd.l2, 6'smorg.lO, 7 6,30 8 7.30 9 7,30 7,- 7,30 - 7,- November, rdam van Antwerpen iorg. 4,30 Dinsd. 5'smorg. 5. - 5.Dond. 7 6.— 6 Zon. 10 6.30 6,30| Dinsd. 12 6.30 DE ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. 7 Onbekend, onbemind. In het brein van sommige onzer tegen standers woelen en worstelen vaak de zon derlingste denkbeelden omtrent eene bijzon dere christelijke of roomsch katholieke school. Wel doen deze brave menschen hun best om goedige gedachten te koesteren omtrent genoemde inrichtingendoch het meest welwillende denkbeeld is dan toeh altijd nog ontleend aan bijgeloof en onkunde, die vol gens deze bezorgde tegenstanders het bijzon der onderwijs aankleven. En hun medelijden stijgt, wanneer zij de thans aangenomen schoolwet beschouwen die het vrije bijzon der onderwijs «vrjj» laat en geen enkelen waarborg eischt voor deszelfs degelijkheid. Want een christelijke school zich denken zonder statenbijbel, kunnen zij niet; de bijzondere onderwijzers, examens ten spjjt, achten zij toch altijd in degelijkheid nog beneden de «openbare»; en het christelijk onderwijs dit staat bij hen vast strekt slechts om de maatschappij aan psalmzingers en aan scleriale» kiezers te helpen. En als men dan die goede lieden nog eens onder ons» beluisteren mocht, dan zou men ook nog zoo iets hooren van slecht onderwijs, van onverdraagzaamheid, katjes in den donker knijpen, en wat men al zoo meer op die christelijke «schooltjes» denkt te zullen vinden, als men er eens een kijkje nemen wou. W|j zullen niet zeggen dat het voor stellingsvermogen dier goede lieden krank iswij zouden immers in dat geval den goeden naam van het Nut te na komen dat dergelijke voorstellingen in het leven riep. 40 FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) IX VAN PARIJS NAAR EGYPTE. Eenige weken later bevond zich de over winnaar te Parijs, waar hij door het volk bewierookt werd. Geheel Parijs, door zijne dapperen ingelicht, bezong den roem van den overwinnaar. Josephine dronk met volle teugen den roem haars echtgenoots in, waarin zij deelde. De vijf mannen van het Directore, die o zoo gaarne den beroemden man het hoofd op de guillotine hadden zien nederleggen, onderwierpen zich aan den volkswil en brachten Napoleon geveinsdelijk hunne hulde. Toch zonnen zij op middelen om zich weder voor een tijd lang van hem te ontdoen en dit gelukte hun; want het nimmer rustend oog van den generaal werd onver wacht op Egypte gericht, waar hij nieuwe lauweren dacht te oogsten. Het was hem te min geweest, toen men hem naar Rastadt wilde zenden om het Congres bij te wonen. Dat liet hij »aan diplomaten over.» Rome te gaan tuchtigen wegens 's Pausen houding tegen Frankrijk, dit achtte hij de moeite niet waard. »Dat mocht Berthier doen» vond hij. »Dan Londen veroveren», had Barras, een der vjjf, gezegd met een Judaslach; maar Napoleon wenschte zich niet op glad ijs te begeven. Hij wilde sleehts naar Egypte. En de Toch zeggen wij niet te veel, als wij dezen lieden tegemoet voeren, dat zij van een bijzondere school of van het bijzonder onderwijs zich een gansch verkeerde voor stelling vormen en dat onkunde er de schuld van is. Ouders, predikanten en schoolopzieners, die de resultaten van het bijzonder onder wijs waarnemen, redeneeren er heel anders over. Een jongen van de bijzondere school gaat voor een dito van de staatsschool, bij gelijke geestvermogens en gelijken leeftijd, volstrekt niet uit den weg. Leerplan en leerwijze zijn op de bijzondere school vaak al even uitstekend, misschien ook even «slecht» als op de «openbare» ook al beweren onkunde en wantrouwen als om strijd dat dit niet zoo is. De voorstanders van christelijk nationaal en gereformeerd schoolonderwijs offeren jaarlijks tonnen gouds de «kleine luijden» onder hen getroosten zich het hoogere schoolgeld,enz. toch waarlijk niet opdat hunne kinderen in domheid of onwetendheid zou den opgroeien; of opdat het onderwijs on tiegelijk zoude zijn. Metterdaad hebben zij, ouders, onderwij zers, schoolbesturen en districtsraden, nooit anders gestreeld dan naar «waarborgen dat het bgzonder onderwijs degelijk zal zijn». Wat zal men dan van zekere zijde in welwillende onnoozelheid zich r.og bekla gen dat de wet die waarborgen voor de gelijk bijzonder onderwijs niet eischt? Aan deze klacht ligt dan ook meer dan alleen onbekendheid, er ligt ook onbewuste vij andschap aan ten grondslag. Er is een be- leediging in, die alle vrienden van bijzon mannen van het Directoire juichten onder elkander: »Goed zoo; hoe langer en hoe verder van ons af, hoe beter.» En zoo werd de groote tocht voorbereid door het timmeren van vloten en het aan werven van vrijwilligers. Doch niemand mocht weten, waar de reis naar toe was. Zelfs de officieren kenden het plan niet Men fluisterde van een landing in Enge land. Napoleon troostte zijne vrouw, met de toezegging dat zij hem over eenige maan den in het onbekende Afrika mocht komen opzoeken. Ook zij troostte zich daarmede. Zij vergezelde hem tot Toulon, waar hij een hartroerend afscheid van haar nam. Met gunstigen wind stak de vloot in zee. Eerst werd Malta veroverd, toen Alexan- driëvan daar trokken zij op Kaïro, Egypte's rijke hoofdstad. Vermoeiend en dooueijk waren de marsehen door Egypte heen, over verzengende zandvlakten. Velen sneuvelden alvorens een kogel gezien te hebben, in den strijd tegen het klimaat. Maar de overwinnaar bezielde de overblijvenden. Het was of er kracht uitging van die kleine gestalte, zittend op zijn kameel. Weldra begonnen de eerste gevechten tegen de Mamelukken. Tienduizend dezer laatsten hadden den sabel gegrepen ter ver dediging van den vaderlandschen bodem. Het was geen kinderspel den dweepzieken Arabier te weerstaan. In de verte glin sterden in den heeten zonneschijn de toppen der grijze piramides. «Soldaten 1» zoo riep de generaal zijn Franschen toe »be- denkt dat van gindsche hoogten veertig eeuwen op u nederzien.» der onderwijs verre van zich werpen, nog verder dan het plompe woord van zekeren «paedagoog van 1806», die in de N. R. C. van 29 Oct. jl. onder .meer andere diep zinnige liefelijkheden, het volgende te lezen gaf: „Calvinistische en ultramontaan- sche drfjvers staan schouder aan schou der om het verlichte, intellectueel meest ontwikkelde deel der natie er onder te brengen." De Dijzondere school zou slecht zijn Waar inderdaad zoovele klinkendejbewjjjzen van het tegendeel geleverd worden, daar kon het wantrouwen tegen haar wel wat bescheidener in zjjn uitingen zijn. De Volkstelling. Hoewel er in elke gemeente jaarljjksop I Januari een staat der bevolking worit opgemaakt, bepaalt de wet, dat er om de 10 jaren een algemeene volkstelling zal gehouden worden, die ook nu weer op 31 Dec. a. s. zal plaats hebben. Voor deze zevende volkstelling zijn door de Regeering voorschriften gegeven eenigszins afwijkende van vroegere bepalingen. Niet minder dan II soorten van kaarten in verschillende kleur zullen worden uitgereikt, welke tus- schen 26 December en 1 Januari door de zorg van het gemeentebestuur zullen wor den rondgebracht ter invullii.g om voor 10 Januari te worden opgehaald. Het rijk geeft voor de werkzaamheden daaraan verbonden eene tegemoetkoming aan de gemeente berekend tegen 3Vs cent per hoofd. Dewjjl in sommige gemeenten de bevol- En bij doelde daarbjj op den hoogen ouder dom dezer gevaarten, die vóór eeuwen door de trotsche Faraonen daar waren opgericht. De Franschen trokken zegevierend «de heilige stad» binnen. Inmiddels had echter de vrome Engelsche admiraal Nelson de Engelsche vloot met die der Turken vereenigden de Fransche vloot, die het zegevierend leger van le vensmiddelen en versche troepen moest voorzien, bij Aboukir verslagen en vernield. Toch zette Napoleon zijne krijgsverrichtin gen voort, veroverde de voornaamste steden van Syrië en Palestinaen hield in sommige steder. een ontzettend strafgericht over de bevolking. Voor St. Jean d' Acre nochtans (het oude Acco der Heilige Schrift (stootte de onwederstaanbare man) het hoofd. De pest deed het overige. Wel werd de haven plaats Jaffa (het oude Joppe, de stad van Simon Petrus; veroverd, doch om slechts zieke soldaten te ontvangen. Het Fransche leger moest terug. Denzelf den langen weg, waarlangs het gekomen was, keerde het nu terug. Over zandige vlakten, geblakerd door de zon van Arabië, onder vele ontberingen, met vele zwakken en kranken. Eindeljjk bereikten zij Kaïro, vanwaar de terugreis naar het vaderland aanvaard werd. king in de laatste tien jaren belangrijk is toegenomen, zal het getal raadsleden in vele gemeenten vermeerderd moeten worden, teneinde in overeenstemming te komen met art 4 der gemeentewet. In gemeenten die het zielental van 3000 bereikt hebben, zal het getal raadsleden met vier vermeerderd moeten worden. Melaatschheid. In het Verslag van het Asyl voor Melaat- schen op het eiland Trinidad over 1888, wordt door dr. Baever Rake melding ge maakt van een gevangen misdadiger, dien men, b\j wijze van proefneming, had inge ënt met <s.stofi> van een melaatsche, en die nu op afgrijselijke wijze door de melaatsch heid is aangetast. De verkregen resultaten worden door de geneeskundigen echter nog niet voldoende geacht, en men zal voortgaan «in het belang der wetenschap» met me laatschheid te enten op gezonde lichamen van personen, in landen, waar de ziekte on bekend is. Waarlijk het materialisme, door de meeste geneesheeren gehuldigd, ontziet niets en niemand. Wel een aansporing voor allen in ons land, die de genezing van lichamelijke krankheden, met gebruikmaking der mid delen niet van bloot menschelijke wijsheid maar van den Heere verwachten, om saam te werken, dat aan de Vrije Univer siteit eindelijk toch de in de faculteit der geneeskunde hoogleeraren kunnen benoemd worden. (De Hoop.) Spoedig keerde Bonaparte langs den kort- sten weg naar Parjjs terug. Zjjn vrouw die hem langs een anderen weg tegemoet gesneld was, liep de ontmoeting mis en ondervond bij hare terugkomst de onmen- scheljjkste behandeling. De laster van zjjn broeder Lucien en andere persoonlijke vij anden van Josephine had er onderwijl het hare toe bijgedragen, en de arme vrouw van overspel beschuldigd, leidde sindsdien dag een ellendig leven. Een leven van teleurstelling en beleediging, van achter uitzetting en mishandeling werd haar deel. Zij de getrouwe, die op een vlekkeloos leven bogen kon in tegenstelling met haren onzedelijken echtvriend, werd sinds dien tijd door haren gemaal met minachting bejegend. En dat, terwijl hij zelf zich in het huwelijk op het gebied der zedelijkheid uitstapjes veroorloofde, waarvan zelfs deel- lendigste wellusteling zou gegruwd hebben. Want Napoleon leidde een door en door bedorven leven. Zjjn eigene zusters had hij onteerden menige schoone vrouw van haren echtvriend afgetrokken, om ze na korten tijd weer even onbarmhartig van zich te stooten. En zulk een zondaar be zoedelde den onbevlekten naam eener on schuldige; van zijn liefhebbende Josephine. Wel was hij ongelukkig bij al zijn krijgs roem en dat te meer dewijl hij onder al zijn vrienden 'niemand bezat, die hem spre ken dorst over matigheid, rechtvaardigheid en het toekomend oordeel. Voor Napoleon Bonaparte bestond er geen andere God dan IK, en die was hem ten verderve. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1