GEMENGDE BERICHTEN. TRANSVAAL. KERK-EN SCHOOLMEUWS. Ned. Herv. Keik. Beroepen (toez.) te Rumpt bij Zaltbommel, B. Bollee te Oosterland. Kauiperlaml. Zondag jl. sprak dhr. A. Keuzekamp alhier zijn eerste woord naar ranleiding van 1 Cor. 123 en 24 na des 'oormiddags bevestigd te zijn door ds. de Later van Wissenkerke, welke tot tekst woord had 2 Cor 4 4—7. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente hem Ps. 134 3 toe. Ned. Ger. Kerk. Aangenomen naar Oosterbeek door W. Raman te De Bildt. Chr. Ev. Kerk. Goes. Gister werd in de Chr. Ev. ge meente in de morgengods iienstoefening de heer C. J. Siebenhar bevestigd en geordend tot Herder en Leeraar door Ds. M. Mooy van Dordrecht naar aanleiding van Joh. 10 1 en 2. Aan de handoplegging namen ook Ds. Mooy van Wemeldinge en ouder ling A. J. de Schipper, namens den kerke- raad, deel. De gemeente zong haar nie iwen leeraar toe «Och dat Uw Geest den leeraar sterk.» Des namiddags verbond Ds. Siebenhar zich aan de gemeente met het woord uit 2 Cor. 519c. Des avonds traden in de conferentie verschillende sprekers op en werd voorj «Ons verlangen» te Dordrecht ecollecteerd, welke collecte f 16 opbracht. Een talrijke menigte woonde de.Gods- ienst-oefeningen bij. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. hooi 's Gravenstraat te Middelburg dhr. L. human van Serooskerke, thans te Alm- erk N. B. De opbrengst der week van zelfver- oochening door den commandant van het oeger des Heils uitgeschreven bedraagt in Nederland de som van f 1416,02s, waaronder ten bedrag van f355,90 uit het Zeeland- listrict. De geheele opbrengst zal worden •ebruikt tot uitbreiding van den arbeid in ndië. IJzendijke. Door notaris Le Nobel te Oostburg werd Zaterdag op het raadhuis •e acte gepasseerd ter vestiging der IJzen- ijksche stoomtramwegmaatschappij. De Arnh. Courant deelt het volgende ngeloofelijke bericht medeOp de schietbaan lij Woolwich werd nieuw berggeschut be- iroefd, waarvan de verschillende stukken, iet kanon en het affuit, afzonderlijk door '„stdieren werden gedragen, en dan voor et gebruik in elkaar gezet. Een lid der ommissie van proefneming stelde voor om •ens van den rug van een der dieren men gebruikte hiervoor ezels een met cherp geladen schot te lossen, om te zien f men niet zonder het tijdroovende meen etten der stukken het doel kon bereiken. )e proef werd genomen. Het arme dier leef geduldig staan en liet het achterste edeelte van zijn lichaam, waarover de mond in het kleine kanon lag, goedig naar het oei richten. Het schot scheen zeker te uilen treffen en de lont werd aangestoken, foor het .sissend knetteren van de lont irschrikte echter de ezel; hij wilde niet inger blijven stilstaan, doch sprong, wendde ch en draaide daarbij met het gevaarlijke chaamsdeel in het rond. In een oogwenk ,g de geheele commissie, van de jongste >t den oudste, plat op den grond. Voor en sprong de ezel nog steeds heeo en weer. a een paar angstige oogeublikken ging ■t schot af en doorboorde een muur van ;t arsenaal, dat jui-t tegenover het eerst •kozen doel lag. Persoonlijke ongelukken tdden niet plaats. Op het Hoogezand te Den Haag wer- ■n twee oude menschen, broeder en zuster 3 als arme bedelaars bekend stonden, door •n huisbaas gerechtelijk uit hunne woning zet, daar zij geen huishuur meer betaalden. buren namen dit den huisbaas nog al alijk en de politie nam de beide oudjes der dak. Doch wie schetst hun ver- zing toen bij onderzoek in de woning ;ek dat deze bijna naakte vervuilde schep- s tot een gezamenlijk bedrag van 5 of luizend gulden bij zich hadden, en ook si goudgeld. Op de bedreiging van den pecteur van politie dat zij hun geld kwijt •den zijn als zij nachtverblijf op het areau» aannamen, gaven zij iets van n geld, teneinde een andere woning te ten, hoewel zij het jammer vonden van geld, waarvoor zij 26 jaren lang ge- rkt hadden, zooals de man zeide. Dat menschen honger hadden, kon (men ook d zien; want op het bureau vielen zij een droge korst brood aan, als ware een tersché boterletter. Hoe een kunstenaar zich op het publiek wreekt. Tot den inboedel van den heer Conrad Behrens, voormalig opera-directeur en zanger te Botterdam, die eergisteren pu - bliek geveild werd, behoorde o. aeen partijtje lauwerkransen. Te Schiedam is een Sjarig knaapje verdronken; wai rschijnlijk doordat zijn tol in het water geraakt was en hij die er uit wilde halen. Zoo verdronk te Schipluiden vlak \oor de woning een vierjarig zoontje eener weduwe, dat al spelende te water was geraakt. Vrijdagavond ontlastte zich te I urinerend een vreeselijk on weder. Een meisje, die in de weide koeien zat te melken, werd door den bliksem getroffen en bleef drie uren lang bewusteloos. Ook te s Gravenhage heeft het Vrijdagnacht zwaar geonweerd. Te Steenwijkervrold hebben de bewo ners een gevoelige les verzonnen oin den bakkers de levering van duur en slecht brood af te leeren. Zij besloten tot de op richting eener onderlinge broodbakkerij. Dezer dagen had een strooper te|Vaassen thuis zijn geweer geladen, en stak het in ver schillende deelen onder zijne kleeren. Een dier deelen, waarop het schot zieh bevond, viel hem uit de hand, die daardoor vreese lijk verwond werd. Ook trof het schot hem in de dij. Zaterdagavond brandde door het on- weder een boerderij tot den grond toe af. De bewoners, die reeds te bed waren, moes ten ongekleed vluchten. Alleen het goud en zilver werd gered. Bij de jongste aardbevingen in Japan zijn 234 huizen geheel en 239 gedeeltelijk verwoest; 2i bruggen sloegen uiteen en 41 werden op andere wijze beschadigd. Op 137 plaatsen bekwamen de wegen «chade45 dijken verdwenen en 17 bos^chen sloegen boomen ter aarde. In den omtrek van éëne stad zag men later 893 scheuren in den boden. De hongersnood moet in Montenegro vreeselijke verwoestingen aangericht hebben. Prins Nicolaas heeft een reis door het land gemaakt en al het mogelijke gedaan om de ellende te verzachten. De heer Dutoit (spreekt uit Dutooi) heeft, volgens de Avondpostin een vergadering te Amsterdam onder anderen gezegd De heer Dutoit zou drie bladzijden uit de geschiedenis van Transvaal opslaan. De eerste zou zijn een bloedige, de tweede een roemrijke, en de derde een vergulde bladzijde. De eerste vermeldde, hoe weinig edelmoedig Engeland de jonge republiek behandelde en de tweede hoe Engeland daarvoor gestraft werd. De „vergulde bladzijde", die spreker op sloeg, was net bekend worden, dat Transvaal een goudland was, nl. toen men dat veilig bekend kon maken, daar de groote mo gendheden op de zelfstandigheid van de Transvaal, na den vrijheidsoorlog, een wakend oog hielden. Vóór dien tijd werden de eerste goudvinders, in plaats van met open armen ontvangen te worden, beboet. En dat was wijs, want ware het vroeger bekend geworden, dat Transvaal goud be vatte, dan zou het land ook thans nog waarschijnlijk Engelsch land zijn. Nu verrijzen hier en daar, door het succes der gouddelverijen, geheele steden. Bijvoor beeld Johannisburg, een stad (vier jaar oud) met 30,000 inwoners, kerken, hotels, kantoren, koffiehuizen en theaters. Trou wens de financial van Transvaal zijn voorbeeldig. Vóór vijf jaar kon Transvaal geen 6 pets. leening volteekend krijgen, thans werd een 4 pets. leening 26 maal volteekend. In vijf jaren zijn de staats inkomsten gestegen van nog geen 200.000 pond tot ruim een millioen pond. Geen wonder, dat de Engelschen naar Transvaal met graagte het oog wenden. Zal nu, daar ginds in Transvaal, een Ne- derlandsche volksstam bloeien of zal hij ondergaan tegen den Angelbaksischen stam Wij kunnen Nederlandsch blijven zeide spreker als de Nederlandsch e stam dat wil, want de vreemdeling is verdeeld. De Transvaalsche regeering wil den Neder- landschen stam boven houden, en daarvoor wil zij een Nederl. Zuidafrikaansche Uni versiteit stichten. En reeds is daarvoor 20,000 pd. st. op de begrooting gesteld. Duidelijk bewijs van den goeden wil van den Volksraad om den Nederlandschen stam te steunen en dat steeds het oog gericht houdende op het oude moederland. Dat een voormalige slaaf het tot ge zant brengt, is zeker een te zeldzaam geval, om niet vermeld te worden. Het is de heer Frederik Douglass, dien wij hier op het oog hebben. Na lange jaren slaaf te zijn geweest, wist deze verdienstelijke neger, even ijverig in de studie, als spaarzaam, zooveel geld over te leggen, dat hjj zich vrij kon koopen. Hij begon daarop in Maryland een hardnekkigen stiijd tegen de slavernij en is nu onlangs benoemd tot gevolmachtigd minister der Vereenigde Sta len te Haïti. Boven Pereaio (Tortosa), zoo wordt uit Madrid gemeld, heeft een ontzettende cycloon gewoed. De schade is aanzienlijk. De Ebro dreigt de omliggende landerijen te overstroomen. De omstreken van Tudela staan reeds blank. In de provincie Aragon ondervindt het verkeer belemmering. Dezer dagen is te Pretoria een be ruchte paardendief uit de gevangenis ont snapt. Hij was met eeriige andere veroor deelden bezig de stallen der artilleriepaarden schoon te maken, toen hij onverwachts vermist werd. In den stal had hij de uniform van een artillerist aangetrokken, over zijn eigen kleeren heen; nam zich een paard en reed zoo ten aanschouwe van wach ters en veroordeel len de poort uit. Terst< nd na de ontdekking reden een paar artilleristen he.n na, doch konden hem niet inhalen. Hij steeg van het paard af, beklom een heuvel en verborg zich in het kreupelhout. Zijn vervolgers namen daarop het paard mee terugdoch de paardendief was ge vlogen, liefst voor de zevende maal. Onttroond. Een Fransch gelukzoeker, de Mavrena geheeten, begaf zich eenige jaren geleden naar Azië waar hij zich to' koning van Sedang liet kronen. Deze vorst heeft gedurende den afgeloopen zomer eenige maanden te Ostende doorgebracht. Hij had zijn echtgenoote in Frankrijk laten zitten, en was gehuwd met een ander, wat zooals hij zeide niet strijdig was met de wetten zijns lands (nota bene wetten die hij zelf gemaakt had). Maar die ontrouw is gewro ken. Tijdens zijne afwezigheid hebben zijn onderdanen hem van den troon vervallen verklaard. Sedang wordt nu een vrije Republiek onder het presidentschap var. een inboorling die door Fransche zendelingen is opgevoed en zelfs met Europeesche letters schrijven kan. Het middel erger dan de kwaal. Eenige maanden geleden stond de zwit- sersche regeering 20.000 francs toe voor een? proefneming met een middel van een hoogleeraar te Zurich tegen de druifluis (phylloxera). Maar nu de wijnoogst is af geloopen, blijkt de phylloxera niet gedood maar de wijn ondrinkbaar gemaakt te zijn. Duizenden hectoliter smaken naar het op petroleum gelijkend scheikundig bereidsel van den hoogleeraar, waarmede de wijn stokken waren begoten. Men denkt of hoopt Jack the Ripper op het spoor te zijn. Dr Winslow schreef laatst dat hij vermoedt dat Jack een aan godsdienswaanzin lijdend krankzinnige is, die zich verdienstelijk denkt te maken door de stad van prostituees (publieke vrouwen) te bevrijden. Dit gelezen hebbende, gaf een heer in het noorden van Londen wonende aan de politie het volgende aan «Ik verhuur een deel van mijn huis aan heeren zonder gezin. In April 1888 huurde een heer een groote slaapkamer voor ver scheidene maanden hij gaf voor uit Canada gekomen te zijn. Ik bemerkte dat hij boeken schreef over openbare zedelijkheid, dikwijls per dag 6ü bladz. postpapier groot formaat vol. Hij had negen verschillende pakken kleeren en droeg nooit twee dagen achtereen het zelfde goed. Hij kwam altijd Iaat in den nacht thuis en liep altijd zacht. Ilij had drie paar laarzen met gutta percha zo len die zijn tred onhoorbaar maakten. Op 7Aug. van dit jaar (den dag van eer. der White Chapel moorden) moest mijn vrouw van de jreis thuiskomen dus bleven wij tot 5 uur 's nachts op. Daar hoorden wij de huisdeur opengaan en snelden naar voren, doch 't was onze huurder. Hij was bleek en opgewonden en zeide aangerand te zijn. Den volgenden mor gen hing zijn hemd voor het haardvuur, zijn manchetten had hij gewasschen; zijn zakdoek was bebloed. Eenige dagen later vertrok hij zeggende dat hij dadelijk naar Canada moest terugkeeren: doch dit was niet zoo, want eenige maanden later zag ik hem in een ander deel der stad. Dikwijls hebben wij hem hooren zeggen, dat men alle slechte vrouwen moest ver drinken. Wij hielden l.em voor niet goed wijs. Hij liep dikwijls s nachts luid zuch tend door zijn kamer: of wierp zich jam merend op zijn kanapé. In een lade eener kast had hij drie geladen revolversen als iemand onverwachts bij hem binnen kwam, liep hij altijd dadelijk naar die kast en plaatste zich met den rug er tegen. Eens kreeg hij een briefkaart, geteekend «Speurhond»; en waarop geschreven was: «YVij kunnen het alleen niet doen; wij rekenen op uw hulp». Hij had dus hand langers. In plaats van naar Canada te gaan, huurde hij, dit bleek later, in een ander deel der stad kamers. Ook daar had hij dezelfde gewoontenen zag men hem eens (weder op een nacht van een der White Chapel moor den) te 5 uur 's morgens thuiskomen. Hjj verliet kort daarop voor goed het huis. Na zijn vertrek vond men in een lade eenige goedkoope gemaakte bloemen, zooals arme vrouwen die dragen. Dezelfde man sprak op 30 Augustus een vrouw aan, die hij geld boo I om met hem mede te gaan doch zjj herkende hem als den man, dien zjj na een der Witechapel moorden op haar binnen plaats in zijn hemdsmouwen had zien staan bij een kraan der waterleiding om zieh te wasschen. De vrouw gaf haar vermoeden aan een man te kennen, doch de vreemde ling wist te ontkomen. Eenigen tijd geleden kreeg de voorzitter van het Whitechapel-veiligheids-comité een brief van Jack the Ripper, waarin deze meldde dat hij den 18 October weder een misdrijf zou be gaan wat evenwel niet gebeurd is. Die zelfde voorzitter heeft nu evenwel het vol gende schrijven ontvangen; «Waarde Boss I Gij zijt mij tegenwoordig in den weg. Whitechapel is al te veel bewaakt Ik kon den 18n October geen karreweitje waarnemen. Met dat al, ik zal het nu maar binnenshuis opknappen. De uwe in haast: Jack the Ripper.» Ook dr. Corbes Winslow ontving een brief van denzelfden raadselachtigen persoon, waar bij deze zegt «Sir! Ik tart u uit te vinden wie de moor den in; Whitechapel dezen zomer bedreven heeft -- niet de laatste. Gjj hadt beter gedaan naar uzelf te kijken, anders kon Jack the R. u wel iets doen in uw huis, voor het einde van December. Bedenk nu wel den 9n No vember zal er een andere moord geschieden, dus kijk maar goed uit. Vertel maar aan heel Londen dat den 8n of 9n e.k. weer een nieuwe ontwijding zal plaats hebben, niet iu Whitechapel, maar toch in Londen mogelijk in Chatham cf het West-end. Schrijf poste restante, Charing-Cross aan P. S. R. Lunigi.» De spijskaarten voor het gastmaal bjj de huwelijksfeesten te Athene zijn te Berlijn vervaardigd en zijn een waar kunstwerk. Het bovenste deel wordt door een groep van palm- en olijfboomen in twee helften verdeeld. Links vertoont zich in schoonen lichtglans de Akropolis, rechts het paleis van den kroonprins te Athene. Onderaan •/iet rnen het paleis der keizerin Frederik waar primes Sophie werd geboren. Links van de eigenlijke spijslijst prijkt het veel kleurig alliantiewapen van Pruisen en Griekenland, met de koningskroon daarboven, omgeven doir eikenloof en rozen; en daar onder is een versiering aangebracht van palmtakken en het naamcijfer van het koninklijk paar. Het geheel is zeer smaak vol uitgevoerd in kleuren en goud. Uit de TransvaalEenigen tijd ge leden kwam een boer van den Vrijstaat op de markt te Johannesburg, waar hij zijne producten duur verkocht Hij was juist bezig zijn geld in het voorkistje te sluiten, toen een zoogenaamd Poolsche Jood zich bij den wagen voegde en hem ondervroeg omtrent zijn huisgezin en familie. De boer vertelde hem dat hij een vrouw en twee kinderen had. De ander bood hem toen een kinderwagentje t3 ko >p aan met toe geschoven gordijnen. De boer stemde toe, betaalde zijn geld en zij plaatsten het wagentje in den grooten wagen. Nadat hij een eindweegs de «gouden stad» had verlaten, w >rd hij verbaasd door het hooren van een zacht geschreeuwhij ging eens kijken en vond in het wagentje een klein kind, warm gekleed, in doeken gereld, zuigende aan een zuigbottel. Eerst wist hij niet wat te doen, doch besloot eindelijk het wichtje naar huis te nemen en dat met zijn jongste kind, van den zelfden ouderdom, groot te maken. Eenigen tijd daarna kwam iiij weer op de markt te Johannesburg en duwde hem een persoon in het voorbijgaan een enveloppe in de hand, en verdween onder de menigte. In de enveloppe was f240 en een naamlooze brief, waarin de boer bedankt werd voor de zorg aan het kind besteed, en meldende dat de bijzonder heden zijner geboorte en afkomst latei- zullen medegedeeld worden. Naar gemeld wordt, is Krupp te Essen voornemens, zijne reusachtige fabrieken naar Pittsburgh, in Pennsylvanië over te brengen. De kanonnenkoning schijnt te vreezen, dat een groote Europeesche oorlog tot sluiting van zijne fabriek zou kunnen leiden, terwijl hij gelooft, dat Noord-Amerika op groote schaal koopster van de Krupp-artikelen zal worden. De nieuwe fabriek van lvrupp zal aan den oever van de Mnnengahela-rivier verijzen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2