CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1889. No. 16. Dinsdag 5 November. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Kleinkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES 7 Bescherming. ZiËUW, EI-K.EN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prij; per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f 0,95 - 0,025 UITGAVE VAN en t van l 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 59 cent, iedere regel, meer 10 cent. ONDERWERPEN voor de week der gebeden voor de Chr. Jongel. Vereen, in alle landen. ZONDAG 10 November 1889. Dankzegging: Efeze 1 vs. 3—14; Col. 1 vs. 12-14; 1 Petr. 1 vs. 3—9. Verootmoediging: Jesaja 8 vs. 6—13; Jak. 2 vs. 18—23; Joh. 13 vs. 13—17. Dankzegging voor persoonlijke wel daden voor de volkomen verlossing, die ons God in Christus Jezus heeft geschonken en de vergeving van al onze zonden in zijn dierbaar bloedvoor de gave des Heiligen Geestes; voor gemeenschappelijke ga ven in onze vereenigingenvoor het voor recht, dat wij mede mogen arbeiden aan het heil van zielen, voor den vooruitgang van onzen arbeid op vele plaatsen, tot in het Heidensch Japan door het werk van or.zen broeder Wishard, enz. Maai bij het herdenken van zoo groote weldaden, welk een groote oorzaak tot ver ootmoediging aan onze zijde! Hoeveel on trouw, verloren gelegenheden om zielen te behouden, te sterken en te steunen; hoe- vele struikelingen, dubbelhartigheid, zwak heid en zonde. MAANDAG 11 November. Onze veehouding tot Christus Joh. 15 vs. 1-11,19; 1 Petr. 1 vs. 3-11; 2 Tim. 2 vs. 16. Noodzakelijkheid van een steeds meer beslist zich stellen aan de zijde des Heeren. "Vernieuwde toewijding aan zijn dienst; ge trouwe belijdenis van zijn Naam; meerdere studie des Bijbels en heiliging des levens Gebed, om beslistheid der leden en vrienden onzer vereenigingen, die nog niet tot een openbaar breken met de wereld gekomen zijn. DINSDAG 12 November. Het leven in de vereenigingen Rom. 12 vs. 9-18; Hebr. 12 vs. 12-17; 1 Cor. 12 vs. 12-27. Vermeerderd betoon van broederlijke liefde in oprechtheid en werkelijkheid. Wegneming van alle oorzaken van verdeeldheid en twis ting onder de discipelen van den éenen Meestervan koelheid, partijgeest, eenzijdig heid, heerschzucht en eigengerechtigheid onder ons, die den broederlijken omgang hinderen. Christelijke en vertrouwelijke ge meenschap en omgang tusschen bestuurders en leden. Gebed om zegen over de werk zaamheden der vereenigingén. WOENSDAG 13 November. De gemeenschap met andere vereeni gingen Rom. 15 vs. 1 7; Rom. 12 vs. 6—8; 2 Cor. 8 vs. 7—15. Liefde voor het werk, den strijd, den ze gen van alle Jongelingsvereenigingen der aarde. Allereerst van de verbonden vereeni gingen in ons Vaderland, maar ook daarbui ten. Voorbede voor alle vereenigingen, die in bijzonder moeilijke omstandigheden verkee- ren; voor die in Roomsche, Grieksche, Hei- densche en Mahomedaansche landen. Gebed voor alle Verbondsbesturen. om voorspoed en zegen op hun arbeidvoor de besturen der vereenigingen; voor het Internationaal Comité te Genève. DGNDERDAG 14 November. Verhouding tot de Kerk en het Ko ninkrijk GodsI Petr. 2 vs. 5—10; Ef. 2 vs 19-22; Hebr. 13 vs. 7, 17; Matth.6vs.9, W Dat de leden der Jongelingsvereenigingen trouwe leden mogen worden der kerken en naar vermogen haar bloei bevorderen. Dat de Jongelingsvereeniging het middel mogen zijn, om veel jongelingen uit de wereld voor haar gemeenschap te winnen. Dat zij naar uermogen bijdragen, om de gemeenschap van alle kinderen Gods (uit onderscheidene kei- ken te bevorderen. Gebed voor alle soholen (agere, hoogere en theologische, vcor Zon dagsscholen, knapen vereenigingen, de in- en uitwendige zending; de onderwijzers, hoog leeraars, predikanten, evangelisten, colpor teurs voor den arbeid der barmhartigheid onder allerlei ellendigen en de mannelijke en vrouwelijke arbeiders op dit gebied. Dat ook uit onze vereenigingen vele arbeiders in 's Heeren wijngaard mogen voortkomen. VRIJDAG 15 November. De jongelingsvereenigingen en huis gezin en Vaderland: Deut. 11 vs. 18-23; Ef. 6 vs. 1-9; Neh. 1 vs. 3-11; 1 Tim. 2 vs. 1-6. Gebed, dat het huiselijk geluk en de huiselijke vrede door de vereenigingen mogen worden bevorderd; dat de leden tehuis voorbeelden mogen zijn van onderdanigheid en liefde voor hunne ouders, van ingeto genheid en getrouwheid voor hunne betrek kingen. Dat zy geen huwelijksverbintenis sluiten, wanneer zij niet weten dat het en 's Heeren gunst en onder inwachting van Zijn zegen kan geschieden. Bestrijding van alle onzedelijkheid en opstand tegen meerderen in het maatschappelijk leven. Voorbidding voor allen die in hoogheid zijn gezeten en geroepen om anderen te regeeren. Dat de Heilige Geest hen bestieren en zijzelven zich mogen beschouwen als j re geerders en bestuurders door Gods genade. Gebed om bewaring en herstel van vrede en voor allerlei voorspoed, die overeenkomt met den eerbied en het onderhouden van Gods geboden. ZATERDAG 16 November. De jongelingsvereeniging en de wereld. 2 Cor. 6 vs. 14—18; Hebr. 13 vs. 9—15;Exod. 17 vs. 8—16; 2 Tim. 1 vs. 6—10. Gebed om bewaring onzer jongelingen voor gemeenschap met de wereld, harer vermaken en ongerechtigheden. Om getrouwheid der leden, teneinde elkander daarin te steunen, daarvan terug te houden of terug te brengen. Om zegen over den arbeid der getrouwe, tot God bekeerde leden onder de schare van jongelingen, die buiten God en Christus leven, in den ijdelen dienst der wereld zijn verzonken en het eeuwig verderf te gemoet gaan. Om een overvloedige en vernieuwde betooning der kracht des Heiligen Geestes, om hen daartoe op te wekken .en hen in st aat te stellen zichzelven rein te bewaren in het midden der wereld. 7 Kool. De meeste kool wordt ongetwijfeld ver kocht door fantaseerende Haagsche brief schrijvers in liberale bladen. Zoo lazen wij kort geleden in zeker blad een «brief uit de Hofstad», waarin ons (met uitzondering van het hoogst gewichtige feit dat baron du Tour op den dag der ge meenteraadsverkiezing op de Parijsche ten toonstelling was) niets anders wordt mede gedeeld dan overbekende dingen en fantasieën. Van de overbekende dingen en veronder stellingen zwijgen wij, al maken zij den indruk dat men werkelijk niet in de Hofstad behoeft te wonen, om ze neer te schrijven. Maar onder de fantasieën rekenen wij beslist wat deze oolijke briefschrijver van de eerste kamer en van de regeering zegttenzij hg zelf lid der eerste kamer en intieme vriend van al onze ministers ware. Zoo zegt hij van de eerste kamer «zooals de zaak nu staat is de kans voor verwerping (der schoolwet) niet gering. Velen meenen wel dat verwerping in andere opzichten groote nadeelen voor land en volk zou op leveren. Maar nu is er een aanzienlijke strooming in de eerste kamer die daarvan niet overtuigd is. Vele leden meenen, dat de negatieve daden van dit kabinet, het niet vervullen van tal van beloften en de voornemens omtrent enkele punten van regeeringsbeleid, met name ten aanzien van de graai,rechten en de afschaffing van de verplichte vaccinatie voor schoolgaande kin deren, de meerderheid van het kiezersvolk dermate hebben ontstemd, dat zij reeds nu tegen het ministerie partij zou kiezen, in dien zjj geroepen werd uitspraak te doen. Op grond van die overwegingen zouden zij in verwerping van de wet niet alleen geen gevaar zien voer het land, maar de dageraad van de herleving der vrijzinnige meerderheid in het parlement. De regeering schijnt voornemens te zjjn, indien de onderwijswet niet tot stand komt, daarom nog niet af te treden, maar zelve een beroep op het volk te doen door ontbinding der Tweede Kamm.» Vooral dit laatste, al aschijnt» het wat voorzichtig gesteld, is wel wat al te door zichtige fantasie. 7 Eenige cijfers. Te Washington is een officiëele statistiek verschenen over het schoolbezoek in Europa en de kosten van het openbaar onderwijs in de verschillende landen. Nederland staat daarin bovenaan, wat de uitgaven voor openbare scholen betreft. Pruisen betaalt bijv. per scholier voor zijn onderwijs: 24,10 Mark, Frankrijk 24,(31 M., Engeland en Wales 29,82 M., Nedeiland echter 41,90 M. Ter hoofd wordt in ons land betaald voor het neutrale onderwijs 5,69 Mark. In Frankrijk slechts 1,97 M., in België 1,81 M., in Pruisen 4,15 M. enz. Deze cijfers zijn niet zonder beteekenis (Centrum.) In beginsel zijn wij met de liberalen voor vrijhandel. Maar wij wenschen ook te rekenen met de omstandigheden. Alle landen van Europa, zelfs het vrijzinnige Frankrijk, heffen invoerrechten op alle mo gelijke artikelen. Dit wenschen wij in het oog te houden. Als nu al onze buren aan «bescherming» doen en ongehinderd bij ons al wat hun lust kunnen invoeren, zoodat zij er wel bij varen, en Nederland met zijn vrijhandel al meer achteruitgaat dan wordt het tijd dat men breke met de doctrine, en het voorbeeld onzer buren gaan volgen. 4 November '89. Yrouwepolder De gemeenteraad beeft besloten het aantal opcenten op de hoofd som der personee.e belasting van 40 op 25 te brengen. Bij missive van 26 October 1889 is de commies J. Bouman gestationeerd te Sas van Gent, bevorderd van de 4e tot de 3e klasse. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand October 983 telegrammen, ontving 921, overgenomen en verder geseind werden 1112, totaal 3016. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 73. verzond 51, samen 124 telegram men. Dat te 's Gravenpolder ontving 27, verzond 36, samen 63. Dat te Hoedekens- kerke ontving 33, verzond 39, samen 72 terwijl de in dia maand nieuw geopende kantoren Heer-Arendskerke en Heinkens- zand, resp. 24 en 32 telegrammen behan delden. IERSEKE. Vergadering van dengemeen teraad van Zaterdag II. des avonds te 6 uren. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergade ring worden ongewijzigd goedgekeurd. Van Gedeputeerde Staten zijn ingekomen lo. kennisgeving dat tegen het besluit tot wijzi gingder verordening op het lager onderwijs, geen bezwaar bestaat; 2o. goedkeuring van eenige wijzigingen in de begrooting voor 1889; 3o. verzoek om opgave eener raming van inkomsten en uitgaven van het recht op het aanplakken aan de plakkeborden, tot welks heffing pas is besloten. De heer van Oeveren stelt voor dit besluit weder in te trekken. Zonder discussie aangenomen met algsmeene stemmen. Verder is ingekomen een verzoekschrift van den heer Job Bom, oesterkweeker alhier, waarin deze er op wijst, dat de onderhoudskosten van het steiger aan den oostelijken havendam, tot welks aanleg en gebruik hij in 1878 ver gunning kreeg, door de schade welke daaraan door uit- en inkomende vaartuigen onver mijdelijk wordt aangebracht, vooral nadat de vaart is toegenomen, zeer hoog worden, en waarin hij om die reden verzoekt van zijne rechten en verplichtingen ontheven te worden, of dat steiger voortaan tegen eene jaarlijksche vergoeding in gebruik te krygen, mits de gemeente dan het onderhoud voor hare rekening neme. De heer van Oeveren stelt voor daarover eerst met gesloten deuren te handelen, waartoe besloten wordt. Na heropening wordt de behandeling voortgezet. De bewering van adressant, dat de onder houdskosten door de vermeerdering der vaart zijn toegenomen, wordt door den heer Sinke alleen in dien zin toegegeven, dat daarmee een verandering en vernauwing van den ingang der haven is gepaard gegaan. Na discussie wordt besloten een gedeelte van het steigerhoofd ter lengte van 11 M- voor rekening der gem. te nemen, maar dan ook aan het particulier gebruik van adressant te onttrekken, en het overige gedeelte onder de oude voorwaarden aan adressant in gebruik af te staan, mits het uitsluiteRd tot werkzaamheden op de oesterteelt betrekking hebbende gebruikt wor de en langs de haven een voetpad van 2 M. voor publieke gebruik worde vrjj gelaten. In het bijzonder werd nog gesproken over de bepalingen betrekkelijk de overdracht aan de gemeente op het tijdstip dat de (Dieuwe concessie expireert. De voorzitter wenscht bepaald te zien, dat de overdracht alsdan ge schiede „in voldoenden staat van onderhoud" en „geheel ontruimd". Adressant had tegen het eerste bedenkingen, en wilde liever „in den staat, waarin het zich thans bevindt." Een der leden meent dat „geheel ontruimd" kan boteekenen, dat het steiger mag wor den afgebroken, doch de voorzitter meent, dat dit zou moeten heeten „opgeruimd ge sloopt", waarmede de overige leden het eens- bleken. Ten slotte werd bepaald „in behoor lijken staat van onderhoud" en „geheel ont ruimd, en werden B. en W. gemachtigd den duur der concessie in overleg met adressant vast ie stellen. Eindelijk komt in behande ling een verzoek van den bewaarder van het gemeentehuis om genot van vrij vuur en licht boven de vrije huishuur, die hij tot heden geniet. Dit wordt met algemeene. stemmen ingewilligd, nadat de heer Staket heeft opgemerkt, dat de belooning van den bewaarder door de algemeene verlaging der huurprijzen feitelijk verminderd is. Bij de rondvraag verzoekt de heer Sauer aan B. en W. order te stellen op een hoop puin, die de waterloozing belemmert. De voorzit ter antwoordt, dat dit reeds geschied is. Hierna wordt de zitting gesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1