nu i; xu db kmc hte GROOTHEID en VAL. wijs ad. f13918,49 merkte de heerDunnéaan dat de gemeenteraad wel kan besluiten dat verkapt middelbaar onderwijs lager onderwijs is, doch dat hij niet kan medewerken tot het vragen eener subsidie in strijd met de bil lijkheid. Deze post werd met algemeene stemmen min de zijne goedgekeurd, nadat dhr. Snijders nog had herinnerd, dat door hem indertijd tot bij de hoogste macht te vergeefs hierover is geklaagd. De geheele begrooiing werd met alge meene stemmen uitgezonderd die van den lieer v. Dunne goedgekeurd. Goes. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie der chr. jongelingsver- eeniging, die weder als verleden winter haar rijke bibliotheek beschikbaar stelt voor de vrienden «uit het land», die zich of hunnen kinderen gedurende de lange winteravonden aangename, degelijke lectuur wenschen te verschaffen. Moge van deze belangelooze aanbieding een ruim gebruik gemaakt worden. De rijksveldwachter jachtopziener A. v. Vliet is van Sero skerke (S.) naar Oud- beijerland overgeplaatst, en S. de Regt van Zevenbergschenhoek naar Serooskerke (S.) Ylissiugen. Den commies der posterijen J. Miedema is op verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 December a. s. Een tusschen de commissiën uit Ge deputeerde Staten van N.-Brabant en Zeeland gehouden overleg betreffende de oprichting van een waterschap over den z.g. «Dames polder» onder de gemeenten Rilland-Bath en Woensurecht heeft geen selultaat opge leverd. Eruiningen. Door den gemeenteraad is de jaarwedde van den agent van politie v. d. Boogaart met f50 verhoogd en alzoo gebracht op f 400. KËlUi- lv\ SU110ULN1ËUW8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Arnemuiden Ds. J. Kiinzli, predikant bij de Ned. Ger. Gemeente te Elberfeldte Hattem ds. L. M. van Noppen te Zwartsluiste Schoonhoven J. Enderlé te Scharnegoutum. Bedankt voor Bemmel (toez.) door ds. G. W. A. de Veer te Middelburgvoor Venendaal en Wijk bij Heusden door ds. J. F. F. v. d. Hamme te Wemeldinge voor Hoogland door B. Bollee te Oosterland. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Appelscha ds. J. Fokkinga te Haulerwjjk. Goes. Zondagavond zal in de chr. ev. gemeente een conferentie gehouden worden waarhjj verschillende sprekers zullen optreden Camperland. Aanstaanden Zondag hoopt de heer Keuzekamp intrede te doen als Evangelist na bevestigd te zijn door ds. .1. F. de Later van Wissenkerke. De eerste roomsch-katholieke school in Drenthe zal te Koevorden gebouwd worden. De vastgestelde He jaarvergadering der Unie «een school met den bijbel» zal Maandag 11 Nov. te Utrecht in het gebouw voor K. en W. gehouden worden. Middelburg. Het bestuur der vereeniging «Uit het volk, voor het volk» heeft besloteu om in het volgend jaar gedurende de maand 9. FEUILLETON. Schetsen uit het leven van Napoleon 1. Het volgende staaltje werd later door Napoleon zeiven beschreven »Ik was destijds gebieder van Italië, maar in mij i eigen huis had ik geen woord te zeggendaar heerschte Josephine alleen. Er bevond zich daarenboven nog een oud smerig, brommig heer, een hond, Fortune geheeten, die door Josephine en h ire kin deren zeer geliefd werd. Die heer was met niets tevredenom zijne kwade hebbelijk heden en koppigheil was hij voor mij en anderen onverciragelijk, en olschoon ik een hevigen af keer van hem had, was Fortuné nochtans een gewichtig persoon, dien men van den morgen tot den avond vleide en die het voorwerp was van de teederste be langstelling. Ik zou dien afschuwelijken, verwenden mops met zijn kromme pooten gaarne heb ben doodgeslagen, maar ik durfde dit niet. Op Montebelio werd ik echter van hem verlost. Een bulhond, het eigendom van mijn kok, kon de aanmatigingen van For tuné met langer verdragen en beet hem dood. Nu scheen er in huis aan het ge ween en gesnik geen einde te zullen komen. Josephine was ontroostbaar. Kugèue ween- April hare vierde driejaarlijksche tentoon stelling van schilderijen te houden in het daarvoor bestemde tentoonstellingsgebouw in het Schuttershof. Tweed ens is in begir.sel goedgevonden, om, bijaldien dit de sympathie van Middelburg's ingezetenen mocht weg dragen, zich met de hulp van anderen evenals in 1883 te belasten met de regeling en uitvoering van een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van min- en onvermogenden, gelijk toen daarvan ongeveer liüO hebben genoten. Goes. Donderdagmorgen te 11 uur heeft althans zoo 't verhaal waar is op den schansdijk een brutale aanranding plaats gehad. Een Hjarig meisje uit Arnemuiden met visch op weg zijnde naar het buiten van mevr. v. R. en dus op slechts twintig meter afstand der naaste woningen, is aldaar door een onbekend manspersoon aangehouden die haar krullen opeischte, en haar dreigde, zoo zij gerucht maakte, luar te zullen dcoden. Op hare weigering moet de kerel zich met haar geld, omstreeks 60 cent tevreden ge steld hebben. Zoo althans luikt het ver haal der aangerande. Yllssiiigen 31 Oct. De gisteren avond van Londen hier binnengekomen stoomboot «Warwick Castle», kapt. Dowby, bestemd naar Transvaal welke hier 50 ton goederen moest bijladen en 37 passagiers innemen raakte in de eerste binnenhaven, de aan legplaats der Castlebooten tusschen de beide muren beklemd, ten gevolge van zijn kolossale lengte. Van gisterenavond 11 uur tot heden morgen 8 uur was men met het vaartuig bezig. Het bekwam averij aan het roer, zoodat de afreis is uitgesteld. Het roer zal aan de K. M. de Schelde gerepa reerd worden. Slechts enkele dagen opont houd is noodig. Onder de passagiers bevindt zich een vrouw met kinderen uit Vlissingen, do man is reeds vroeger naar Zuid Afrika vertrokken. Hansweerd. Deze week waren van de losplaats beetwortelen gestolen door een paar kinderen. Tegen deze jeugdige daders is proces verbaal opgemaakt. Het volgend boevenstukje is eergisteren door een drietal straat bengels te Rotterdam verricht. Een vrouw stond aan de Slaakkade eenige hui houdelijke inkoopen aan een wagen te duen. Nadat zij uit hare portemonnaie het gekochte hal betaald, stak zij, naar zjj meende, die weder in den zak. De beurs viel echter, zonder dat de vrouw het bemerkte op straat, hetgeen door een drietal jongens, die in de nabijheid stonden, werd gezien. Een hunner ging nu met de vrouw aan den wagen een praatje maken en onderwijl maakte een ander zich van den buit meester. Een oogenblik later vertrok het drietal met de goedgevulde portemonnaie, waarin zich het geheele weekloon van den echtgenoot der vrouw bevond. (Au Een landbouwer uit de gemeente Kou- du m moest dezer dagen twee vette koeien aan een koopman te Sloten afleveren. Voor dag en dauw ging h(j de beesten uit de weide halen. Toen liet licht werd, bespeurde hij, dat door een onverlaat van een derjbeesten de uiers gedeeltelijk afgesneden en gekorven waren. Verder werd door zijne arbeiders, die 's morgens het vee gingen melken, ontdekt, dat noz eene andere koe op dezelfde wijze mishandeld was. Het is te hopen, dat de politie er in slagen zal, den ellendeling, die de en wat moest ik doen Ik zelf moest ook een droevig gezicht zetten. Fortuné werd opgezet en een klaagzang op hem gemaaktmaar ofschoon ik van dien leelijken hond af was, had ik er echter weinig bij gewonnen; want nu kwamen er twee hon den een mannetje en een wijfje. Dat paar kreeg hunne nakomelingen, en nu was iiet dag aan dag een geweldig leven door hunne kibbelpartijen. Maar of dit nog niet genoeg ware, Josephine moest er nog een kater bij hebben. Dit afschuwelijke dier was het kwaadaardigste van geheel zijn geslacht. Ik wist niet wat ik beginnen zou; het was om wanhopig te worden. Niet lang daarna deed ik een wandeling door het park en ontmoette mijn kok, die zoodra hij mij zag, een zijlaan insloeg. Op mijn vraag of hij bang voor rriij was, ant woordde hij verlegen: Ach, generaalgij hebt wel reden om boos op mij te wezen. «Ik Wat hebt gij dan gedaan?» »Mijn ongelukkige hond heeft immers den armen Fortuné doodgebeten «Waar is uw hond?» »Hij is in de stad achtergebleven en mag nimmer weer hier komen.» «Hoor eens, vriend zei ik fluisterend, opdat niemand het hooren zou, «laat uw hond vrij rondloopen misschien verlost hij mij o ik van de andere lieve diertjes.» deze laagheid beging, op te sporen, opdat hij zijn gerechte straf niet ontga. - LI. Zondag ontving een op de Hoog st raat te Rotterdam wonende heer een brief, waarin hem werd bericht, dat hjj zich aan verregaande onzedelijke handelingen had schuldig gemaakt, en dat openbaarheid aan die zaak zou gegeven worden, indien hij niet in bemiddeling trad met den schrijver van den brief. De lieer, dadelijk begrijpende dat het te doen was om geld af te persen, zeide tot den brenger van den brief, die hem ook mededeelde dat de zaak voor geld wel af te maken zou zijn, dat de schrijver den volgenden dag maar eens bij hem moest komen. Daar het den ontvanger van den brief te doen was om den dader aan de politie over te geven, bereidde hij zijne komst voor door twee zijner knechts met een eind touw en ieder met een stok ge wapend in zijne keuken te plaatsen, naast de kamer, waarin hij den man wilde ont vangen. Te 12 uren 's middags kwam werkelijk de brenger van den brief weer bij hem aan huis met een als heer gekleed man, die zeide de patroon te zijn, terwijl de ander zich voor knecht uitgaf. Hij liet den «patroon» bij hem binnenkomen en den knecht buiten wachten. Na den man in bedoelde kamer een stoel te hebben aangeboden, zoodanig dat hij met zijn rug zat naar de deur, in de nabijheid waarvan de beide knechts zich bevonden, en naar eene andere deur, waar de echtgenoote van den heer des huizes zich in een nevenvertrek bevond, begon er een gesprek, waarin de man den heer weder mededeelde, en ditmaal zeer gedetailleerd, dat hij zich aan zeer onzedelijke handelingen had schuldig ge maakt, terwijl hij beweerde couranten- en feuilletonschrijver te zijn, en hem dreigde liet geval publiek te zullen maken, indien hij niet eene zekere som betaalde. Na lang praten bood de heer hem f 25 aan, mits l'ij een bewijs van ontvangst schreef waar mede de man ten slotte genoegen nam. Nadat dit bewijs geschreven was, nam de heer des huizes het van de tafel, en dreigde den man aan de politie te zullen overgeven, waarop de man onmiddellijk opsprong en op den heer aanvloog. Onmiddellijk snelden nu de beide knechts toe, grepen den man va-t, bonden hem aan handen en voeten en hals, en legden hem zóó in een hoek van de kamer neer. Hierna werd politie gehaald en de man, na losgemaakt te zijn, gearresteerd. Hij bleek een oude bekende der politie te zijn en is naar de strafge vangenis overgebracht. (N. R. C.) De omroeper van Bovenkarsjiel maakte Woensdag z(jn dorpsgenooten bekend dat een echtpaar eerlang zijn zilveren bruiloft zou vieren. Wat was de aanleiding tot deze voor dit geval ongewone wijze van publicesren De aanstaande zilveren bruid trachtte in de vreugde van haar hart de viering van het ophanden zijnde leest zooveel mogelijk bekend te maken door het iedereen te veriellen. Een buurman, dit opgemerkt hebbende, gaat naar den dorps omroeper en laat dezen eenige stuivers ver dienen. Dat den man een buitengewoon verhoor werd verleend, behoeft zeker niet gezegd te worden. Een landbouwer onder Sclierpenzeel heelt gister bij het inspannen zulk een slag van zijn paard gekregen tegen het voorhoofd, dat hem de hersenpan werd ingeslagen. De Werd Napoleon in Italië vergood, hij iiad er toch ook zijn vijanden. Een geestelijke Zergi, ruide het boerenvolk tegen de Fran- schen, en vooral tegen Bonaparte op; hun daarbij wijsmakende dat hij in briefwisse ling met den Heere Jezus stond. Napoleon kwam er echter achter en liet den geestelijke vóór zich komen. «Ontvangt gij brieven uit het para lijs?» vroeg hij den pastoor, terwijl hij hem met ver ontwaardiging aanzag. De geestelijke hield zich van den domme. «Heer generaal, gij wilt den spot met mij drijven:» merkte hij aan met het on- noozelste gezicht der wereld. Doch legen Bonaparte's bliksemend oog bleek hij niet bestand. «Ik scherts niet», beet hij Óen sluwen man toe. «Ik vraag u nog eens of gij den lieden hier wijs maakt, dat gij brieven vari Chris tus krijgt, met bevel om mij en mijn sul- daten te verdelgen.» «Och heer» stotterde de ander verlegen, terwijl hij beschaamd en verpletterd vóór zich zag,» wij geestelijken hebben geen wapenen. Wat zullen wij anders doen «Voorzie u er dan vanen vecht eerlijk,» was het antwoord. «Ga nu heen en probeer het niet don domuien bo rori voor te liegen.» man is nog steeds bewusteloos. Een melkboer te Schiedam is gisteren morgen 5 uur bij het scheppen van water in de Schie gevallen en verdronken. Hij laat een weduwe met 5 kinderen na. Te Aalsmeer is een landbouwerswoning afgebrand, ten gevolge van het omvallen van een brandend petro leumlampje op den zolder. Niets is gered. De machinist van den goederentrein van Bokstel naar Utrecht is eergisteren dicht bij Hedel van de locomotief gevallen ten gevolge waarvan hij eenige ribben brak. Hij werd per trein naar Bokstel vervoerd, alwaar hij in het R. Kath. Liefdehuis werd opgenomen, doch vooreerst zonder genees kundige hulp moest blijven. Zijn toestand is bedenkelijk. De gemeenteveldwachter te Leiuinideu, die nog pas een w eek in functie was, heeft jl, Woensdagavond het ongeluk gehad een revolverschot in den buik te ontvangen. l)e ongelukkige overleed kort daarna, onder vreeselijke smarten. Te Stadskanaal is eene dienstmaagd, die een emmer water wilde scheppen, voorover ge vallen en in het diepe kanaal verdronken. in den nacht van Maandag op Dinsdag II. braken zes koeien van een landbouwer te Uselmoude uit de weide en kwamen op de baan van den staatsspoor. Twee er van werden des morgens letterlijk aan stukken gereden en een derde werd in liet water geworpen, waarin zij meer dood dan levend werd gevonden. Steeds flauwerTe Breda is onder de zinspreuk «steeds hooger» eene vereeni- ging opgelicht, die den naam draagt van «de Eilfeltoren.» Telkens wanneer de leden (nun leeftijd wordt er niet bij gemeld) bij elkander komen, wordt in het vergaderlo kaal een ininiatuur-EifTeltoreritje geïllumi neerd. Het vermoeden, dat de inbrekers, die den diefstal bij de firma Burger te Yenloo pleegden, tot een georganiseerde dievenbende beboeren, wordt meer en meer bevestigd. Door de politie zijn in den tuin van den beroofde de verschillende gereedschappen gevonden, welke noodig waren om kisten en kasten open te breken. Eene houten kist, daarbij achtergelaten, kon juist die voorwerpen bevatten. Deze bestaan uit een 20 «tuks nieuwe en zeer interessante instrumenten, waarvoor het zwaarste stuk ijzer moet bezwijken. Alle voorwerpen waren zoo goed als nieuw. Zij waren o. a.eene dievenlantaarn, cen terboor, koevoeten, hefboomen, welke, aan elkander geschroefd, meer dan IV2 M. lengte hebben, alsmede 3 paar sokkem die waar schijnlijk den dieven dienden, om ze over hunne schoenen aan te trekken, zoodat er geene voetsporen konden achterblijven. Een stuk ijzer van de aangebroken kast bewijst, dat tiet zwaarste metaal voor hunne materialen als carton bezwijken moest. Van de daders is nog geen spoor gevon den. Onder anderen hadden zij f8500 aan Duitsch, f500 aan Fransch en f500 aan Nederlandsch geld gestolen. Maandag wilde een koetsier te Puteaux bij Parijs onder een spoorwegviaduct door rijden. Hij was met een vriend op den bok gezeten. Deze bok was zoo hoog dat de beide mannen te laat bespeurende dat zij niet ouder den boog doorkonden, in volle vaart daartegen aanstieten, De vriend stortte met verbiijzeriden schedel dood ter aarde en de koetsier werd zwaar gekwetst opgenomen. Zooals wij reeds vroeger opmerkten, had den de Oostenrijkers, door den nood en de geleden nederlagen daartoe gedrongen, de vredesonderhandelingen weder geopend. Daar hij die eenige maanden rekte en het oog had op den Franschen generaal Pichegru die een staatsgreep in den zin had tot herstel van het Fransche konings huis, welk plan echter verijdeld werd besloot Napoleon deri knoop door te hakken. Op een dejeuner (ontbijt) bij den Oosten- rijkschen ge/.ant «tond daar een prachtig porseleinen servies op tafel, dat deze van keizerin Katharinn ten geschenke had ge kregen. Op eens nam Bonaparte een der rachtige koppen uit het servies en smeet het \oor de voeten van [den onthutsten ge zant in duizend stukjes, met de woorden Zooals ik dezen kop verpletter, zoo zal ik de Oostenrijksche monarchie binnen veertien dagen verpletteren. En zoo vertrok hij. Het gevolg was dat de onderhandelingen verhaast werden en de vrede in 1797 te Campo Furmio tot stand kwam. Hierop volgde de tuchtiging van Venetië die wij echter voorbijgaan. En hiermede was Napoleons grootsche veldtocht in Italië geëindigd. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2