Wordt besloten aan A. Dekker Hz. te verhuren voor den tijd van twee jaren, de woning met aangrenzend terrein, gelegen aan den Zandweg voor den prijs van f 60 's jaars, idem aan C. L. Timmermans c.s. in pacht af te staan 473 M'- gemeentegrond achter hunne woningen in do Badhuisstraat, voor de som van f 14,19 per jaar, idem aan den Sociëteit „Gaaischieting" te Yiissingen 2580 M- gemeentegrond voor den prijs van f 45 pe: jaar, idem aan C. van Tatenhoven 1300 M2 gemeentegrond voor f 15. Op het daartoe strekkende adres wordt besloten aan H. de Wagemaker Huibregtse, onthei flng te verleenen aan de verplichting tot herstel der schade aan de bij hem in gebruik zijnde strandstoelen en tenten, te weeggebracht door den storm van 27 Sept.jl. Op het adres van den heer N. J. Jergen wordt besloten aan alressant in koop af te staan 590 M- gemeentegrond, gelegen aan de Ruyterstraat en den Koningsweg voor het bouwen van een hotel op dien grond, tegen f 5 de meter met bybetaling van f823,50 voor het leggen van de noodige trottoirs. Komt in behandeling de gemeente-begroo ting voor den dienst van 1890. Na vaststelling der te verstreken subsi- diën aan het burgerlijk armbestuur, het gasthuis en het burger-weeshuis van de respectieve bedragen van f 6547,77, f 4600 en f4490, wordt overgegaan tot de volgende door Burg. en Weth. ingediende begrooting. INKOMSTEN. Hoofdstuk I. Ontvsngeu wegens vroege re diensten f 3736,60\ Hoofdstuk II. Inkomsten van gemeente eigendommen en bezittingen f 13426,10. Hoofdstuk III. Belastingen en heffingen, f 104421,01s, waaronder f27500 voor hoofde- lijken omslag, f 26500 voor belasting op de dranken en f 185000 voor die op het gemaal. Hoofdstuk IV. Inkomsten Aan verschil lenden aard en toevallige baten f38012,035. Hoofdstuk V Buitengewone ontvangsten, memo rie. UITGAVEN. Hoofdstuk I. Huishoudelijk beheer, f 16623,14. Hoofdstuk II. Kosten betrekking heb bende op plaatselijke belattingen, i 7195,04". Hoofdstuk III. Kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de openbare ge bouwen, wegen. euz. tot gemeenen dienst van allen bestemd, f 12284. Hoofdstuk IV. Kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van do overige ge meente-eigendommen en de daarvoor ver schuldigde lasten f 1379,06. Hoofdstuk V, Kosten van politie, schut terij, brandweer en straatverlichting, vast gesteld als volgt Politie f 10095,17; Schutterij f 1524,43; Brandweer f1065en straatverlichting f 5472,14, te zamen f 18176,74. Hoofdstuk VI. Kosten van den genees kundigen dienst en van het armwezen, f 16064,77. Hoofdstuk VII. Kosten ten behoeAe van het onderwijs en van kunsten en weten- sehappen f55423,46", waaronder kosten voor middelbaar onderwijs, ten bedrage van f 3546,26 en van f 44664;87 voor die van het lager onderwijs. Hoofdstuk VIII. Renten en aflossingen, f 26483,48. Hoofdstuk IX. Andere uitgaven niet tot de vorige hoofdst. behoorende f 17777,46. Hoofdstuk X. Onvoorziene uitgaven ter bestrijd.ng van onvoorziene behoeften en rampen f 1029.43. Na artikelsgewijze behandeling der uitga ven en inkomsten van de begrooting wordt deze alsnu gewijzigd en in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f173,256,60 waarna de zitting wordt gesloten. De eerste kamer heeft gis.eren eenige wetjes aangenomen. De minister van marine deelde mede dat het contract voor den aan bouw van een antserscflip gereed ligt. De aannemingssom bedraagt f 2.257,000. Tegen de helft van 1892 moet het geleverd worden. Een Zeeuw bestrijdt in Het Centrum de bewering van den geachten inzender van het arlikel Graanrechten, S. V. in ons blad van jongstleden Donderdag, als zou in onze provincie zooveel roggebrood gegeten worden. Met voorbeelden toont hij hel tegen deel aan. ltittheui, 23 October. Inplaats van den heer W. Cevaal, thans burgemees'er, is alhier tot wethouder gekozen, de lieer C. Huijhregtsen. Gedeputeerde Staten °tGlen voor de provinciale begrooting van 1889 inkomsten en uitgaven te verhoogen van f826,531,42 Uit f971,031,42. Idem de begrooting van 1890 inkomsten en uitgaven van f 352,883 365 tot f 479,768. In den loop van 1890 zal vermoedelijk een gedeelte moeten betaal baar worden gesteld van het aan de ge nieerite Goes verleend renteloos voorschot van ten hoogste f 120,000. IV ff. C. Op 81 jarigen leeftijd is overleden de heer F H. Zillesen. Hij begon zijn loopbaan als zeeofficier. Gedurende den Belgischen opstand diende hij onder Koopinans op de Schelde, waar hij de Willemsorde behaalde. Hij wits eenigen tijd krijgsgevangene in Frankrijk. In hem is de laatste officier van Zr. Ms. schepen op de Schelde van ons gegaan. De kiezersbond Marnix v volgens de liberale bladen is deze bond antirevolutio nair; doch iit is zoo niet; zij stelde steeds eigen canoidaten tegenover de antirevolu tionairen, >elfs tegenover Keucheniiis l) heeft aan de eer te kamei e n afdruk gezonden van zijn vroeger adres aan de tweede, met verzoek de schoolwet niet aan te nemen. De bezwaren, die de/.e bond, in dat vroegere adres tegen de schoolwet aanvoerde, zjju zoo wordt thans gezegd, ii"0 verzwaard en vermeerderd. De rijksuitgaven zijn na meljjk w.Jer inet 10 ton vermeend (Waarom zegt de bo .i er ten wille j der waai beid niet bij '.at deze lü ton verhooging van het jaarltjksch budget de vrucht zijn van liberale amendementen eu tegemoetkoming aan de bezwaren der openbare schoolmannen De kiesvereeniging der Nationale Unie te «'Huge heeft den liberalen candi- daat Guyot inede candidaat gesteld voorde 2e kamer. Mïik-l* SCHOOLMLCH S. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veere, J. Willemse te 's Heerenhoek te Middelburg, J. Ger retsen te Wierden met 68 van de 76 geldige stemmen. JtfcCHiNZAKljV. Ter openbare terechtzitting der arrondis- sements rechtbank te Middelburg van heden werd behandeld de zaak tegen P. d. W., 22 j., koopman te Rotterdam, ter zake dat hjj, met het oogmerk om zich of den per soon in wiens gezelschap hij was, weder rechtelijk te bevoordeelen, vergezeld van zekeren L. L als knecht van wten hij zich voordeed, zich op 14 Maart II., des namiddags mstreeks 3 uren, heeft vervoegd ten huize van David Emaas te Rilland-Bath en aldaar diens huisvrouw Dingena Vogel heeft bewo gen om van hem eene rol linnen te koopen en aan den persoon, in wiens gezelschap hjj was, at te geven de hierna te vermelden gelden, door valschelijk voor te geven, dat het was best linnen, zoogenaamd lijnwaad dat hij uat linnen kon verkoopen voor f 0 70 per el, maar dat hij het haar zoude laten voor 1 0.50 per el, omdat het afkomstig was van een' winkel te Goes, die opruiming hiel idat hij, toen zij te kennen gaf het linnen niet noodig te hebben, bleef aan dringen tot koopen, zeggende dat z^ er toch niets van behoefde te behouden, arit dat hij er eene plaats voor wist hij den manu- factuiier Jan Alewijnse te Krabbendijke, aan wien hij het linnen kon verkoopen tegen f'0.70 de el en dut zij dan de winst samen zouden deelen, er nog bijvoegende «gij doet een koopje», en, wijzende op het boekje, dat hij in de hand hield, «daar staat Alewijnse voor 10.70 de el»; dat hij, toen zij aan hem te kennen gaf item niet te vertrouwen, omdat hij haar enbekend was, haar een rijksdaalder heeft ter hand ge steld, ileai bij voor de rol linnen, die hij zeide 88 ellen lang te zijn, 144 vragende; ten slotte dat hij, toeu zij te kennen gal slechts f'25 in huis te hebben, haarde rol linnen voor die som met den reeds gegeven rijksdaalder heeft gelaten en dat geld door genoemden L. L. in ontvangst is genomen, en zich daarna haastig met dezen heeft verwijderd, onder belofte nog dienzelfden middag met geinelden Alewynse bij haar te zullen komen, die dan het stuk linnen in ontvangst zjude nemen; terwijl hij de winst met haar zou deelen. In deze zaak zijn van wege het openbaar ministerie drie getuigen gedagvaard, terwijl de heer D. 3. Mes, manufacturer alhier, als deskundige zal worden gehoord. Voer (het gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep behandeld de zaak van den heer Willink Ketjen, beschuldigd van beleediging van den min. van Koloniën en deswege door de rechtbank te Amsterdam tot eene geldboete veroordeeld. De pr.jc.-gen. bij het hof vroeg vernieti ging van het vonnis en veroordeeling tot ééi maand gevangenisstraf. Uitspraak 30 Oct. a. s. Gelijk men zich herinneren zal, werd als dader van den diefstal, bij den heer Krelage te Haarlem gepleegd, aangewezen en tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld H. Verwaaijen. De nasleep dezer strafzaak diende Woensdag voor de Amsterdamsche rechtbank. Louis C •n.enheim, oud 22jaren, winkelbediende te Amsterdam, in hechtenis, stond terecht wegens heling. De dagvaar ding legt hern ten laste, dat hij op 19Juni 1889 te Amsterdam opzettelijk een honderd tal gouden, z.lieren eu vergulden me tailles, aan den heer Krelage of diens firma te Haarlem ontstolen, van Heudricus Ver waaijen heeft gekocht, ofschoon hij wist of kon weten, dat zij gestolen waren Het O. M. mm zijn schuld als bewezen aan en cischte 3 jaren gevangenisstraf, met vormindeling van den .ijd, in preventieve heclitenis doorgebracht. Arrondisscments-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn o. a. veroordeeld wegens mishandeling: M. H. 13 j, Ierseke, lot f3 b. s. 3 d. h. h.; M. H. '25 j. arbeider Heinkeuszand, tot 1 m. gev. ei. A. r'. 59 j. scharenslijper, Goes, tot 7 d. gev. beleediging A. D., 60 j., Commissionair, Kruiningen, tot f8 b. s 6 d. h. overtreding der jachtwetC. u. J. 18 j. arbeider Wemeloinge, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes. to. 4 maal f 5 b. s. 4 maal 4 dl h. met ver nietiging van het vonnis des eersten rechters voor zooveel den appellant betrefwaarbij hij tot dezelfde straf was veroordeeld. \r gesproken zijn: Ph. V. 42j., huur koetsiersknecht Goes, be daagd van diefstal en A. v. d. B., 52 j., herbergier Heinkeus zand, beklaagd van mishandeling. «ISMlii*I>E B3!!SiCHTIj\ Goes. Weder is een van de weinige nog in leven zijnde eudslrijders al.iier overleden. Het is Pieter Blankert. Hij nam in 1832 deel aan de verdediging van de citadel van Antwerpen, bij welker verovering hjj k'ijg*- gevdingen gemaakt en naar Frankrijk ge voerd werd, waar hij een half jaar in krijgsgevangenschap d.a-bracht, Zaaiuslag. 24 Oct. Hedenmorgen werd door den burgemeester dezer plaats verge zeld door marechaussees en veldwachter een onderzoek ingesteld naar de bevalling van de dienstbode C. W. alhier, welke onder verdachte omstandigheden heelt plaats ge had. Bjj onderzoek is gebleken dal de verwondingen op het lichaam van het kindje gevonden, denken doen aan vermoedelijke poging tot moord. In dien zin is dan ook proces-verbaal opgemaakt Evenwel blij't zij ontkennen. Door den heer A. Hartog, te Rotter dam. wordt een plan ontworpen voor den aanh'g van een lokaal-spoor ,veg van Rozen- daal naar Zieriksee via Wo ,w en Steenber gen. De vereischte kadastralpmetingen hebben reeds plaats gen d, te .,'jl de con cessie-aanvraag eer-1daags bij de betrokken gemeente-besturen kan worden ingew.eht. Middelburg. De in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers 1885, '86 :n '87 zijn opgeroepen namelijk het le. 5e en 8e re giment infanterie, lichting '85 voor 11 tot 23 \ov.lichting '8 van 25 Nov. tot 7 Dec lichting '87 van 921 Dee. V Issingen. De voorbereid ndewerkzaa heden voor het maken van de petroleum- reservoirs (tanks) in de nabijheid va de petroleumpakhuizen zijn aa gevangen. Voir een dezer tanks is reeds de fun ie ring onder handen genomen. Nfeuwdorp Door den schipper iv. Noels alhier, werd 1'. Dinsdag een postuiiif opge vangen die zich op zijn echuitj neder zette. Hij kwam otde ontdekking yi de binnen- zij le van eon vlerk, dat «li duif den 7 October te Parijs was losgelaten; nog een rood stempelmeik was aanwezig Heden moest voor de rechtbank te Middelburg wegens jachtovertreding en po ging tot doodslag, gepleegd onder Overslag, terechtstaan de 25 "arige te Waehiebeke (België) wonende, 7::u linkerhand missende, A. B:, gedetineerd te Goes. Heden morgen van uit de cellulaire gevangenis aldaar tot bovengenoemd einde door den rijksveld wachter Aarts overgebracht wordende, v oeg hij aan dezen bij het station te Goes even te mogen wateren dit werd hem toege staan. Terwijl Aarts hem bij de boeikettfng vasthield, wist B. zich te ontrukken, sprong in het daarbij gelegen water en bereikte den overkant, alwaar hij door den inmiddels aansnellenden Aarts, met behulp van den wisselwachter Barends werd gevat, doch niet voor en aleer Aarts en beklaan de polsen door de worsteling vrij erg weiden gewond. In het gerechtsgebouw aange komen, werd bekla gde bij de kachel in de gelegonheid gesteld zich van zijn druip- natten toestand te bevrijden. Zamnslag, 24 Oct. Mej. G. Knijff Al berts, gemeentevroedvrouw alhier, is met ingang van 1 Januari a. s. als zoodanig benoemd te Wijk bij Duurstede. Het lijk van eeri ongehuwd meisje te Wijk bij Duurstede, is ten huize der ouders in beslag enomen, en ter gerech telijke schouwing opgezonden. Men ter- moedt namelijk dat aan dit meisje, in ge zegende omstandigheden verkeeiende, een misdaad is gepleeg I. Te Raalte ri een b: utale diefstal gepleegd. Een landbouwer vermiste sinds eenige weken een koe uit 'ijn weide, doch meende dat deze was wegge/oopeu, en Weer wel terecht zou komen. Gisteren vond hjj tan het beest de huid en de beenderen terug. De dieven schijnen h»t heest in een uabjjzjjnd boscli geslacht en het vleesch meegenomen te hebben. Te Velg kreeg een kind van 2 jaar een pot met kokende pap over het lichaampje en stierf aan de gevolgen. De A'. R. C. v< rueenil uit Dordrecht. Sinds eenige dagen worden de vrouwelijke officieren van hei Heilsleger hij het naar huis gaan door baldadigen gemolesteerd. Eergisteren avond moest de politie er aan te [as komen en de Vleeschhouwersstraat afzetten. Ten vorigen jare werd onder hoog duinen uoor twee personen hij nacht een maii gedood, die in het land liggende, door beu voor een oiler werd aangezien. Toen deze zaak behandeld werd, htchtie de rechter er veel aan te weten of ter plaatse waar het ongeval geschiedde, wel eens otters gezien werden, wat door de getuigen be vestigend en ontkennend beantwoord werd. Thans echter is op dezelfde plaats dooreen landbouwer een otter gedood, en jaardoor de vraag overtuigend beantwoord. lu het White Chapel distict, Londen, werd eergister morgen in een donkeren hoek een vrouw gevonden met een gewond ge laat. Zij verklaarde uoor Jack the. Ripper aangevallen en met een mes gewond te zjjn. De naam der vrouw is oiiDekend. ATJE1I. Aan een Atjeh correspondentie van de Sumatra-Ccurant is het volgende ontleend: Meei' er meer vestigt zich hier liet ge rucht, dat de door onze troepen op den 26sten Juli jl. genomen Atjelische verster king Kota Toeanka, bij Kota Pohama, eigenlijk niet anders was dan een voorwerk van een vijandelijke hoofilversterking te dier plaat=e. die veel geduchter dan de eerstbedoelde versterkt en bewapend moet wezen, en die nog door de onzen moet genomen worden, evenals de op dien datum veroverde, wek., thans door den Atjeher weder hersteld en bezet is, onzer zijds moet hernomen wor n. Mag aan de Atjehsciie geruchten geloof worden ge.-dagen dan zou .ze stelling in Groot Atjeh nauw ou.rin,i ..ijn door tal van Aijehsehe versterkingzoodat wij werkelijk ingesloten zijn behoudens den uitweg Oleh-leh. Ook wordt van dezelfde zijde verzekerd, dat die k ntengs doorgaans sleehu '.ezet zijn eu er zich gewoonlijk slecht in paar wakers in bevinden, die, iu geval von onraad van onze zijde, een sein moeten geven, als wanneer de omwo nende bevolking gewapend opkomt en de hentengs bezet. De overstelpende overmacht, waartegen over onze troepen hij K"ta- Pohama stonden toont reeds voldingend aan de ongegrond heid vari de verklaring onzer optimisten, dat hot getal Atjehers, hetwelk tegen het Nederlandsche gezag de wapenen voert, niet meer dan een paar duizend man zou beiooptm. Meer gegrond schijnt de meening dat de geliecle Atjehsche bevolking met uitzondering van de door ons bezoldigde hoofden met hun ontniddelijke omgeving, gewapend tegenover ons staat. Dezer dagen heeft een Atjeher bij ons teruggebracht de lakensche jas en liet hork ge. welke de gesneuvelde luitenant Hugeman op den 29en Juli droeg; die in- lande kou of wilde de plaats niet noemen, waar die voorwerpen gevonden zijn. Die officier behoort thans niet meer tot de levenden. In Boven-Langkat heeft op de ondeir neming Paja-Djamboe een vreeselijk onge luk plaats gehad. De heer Glen, admini strateur der estate, had op Zaterdag 31 Augustus zijn Malei'che koelies hun loon uitbetaald voor het houwen van tabakschuren. Het bedrag was hoog genoeg om de heb zucht van «nkele Badolinezen, een stam van di fachtige Maleische schurken, op te wekken, die in een bende samenrotten en denzelfden avond te 9 uren de opgezete- rien van Paja-Djamboe aanvielen. Toen de heeren Glen, diens broeders, de heer Sie- vert, de boekhouder, en de heer Mullins het alarmsignaal hoorden, snelden zij ge wapend toe oin hunne koelies te helpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2