CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH V ÖOR ZEELAND. 1889 No. 12. Zaterdag 26 October. Vierde Jaargang, VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkcrk, te Goes EN F. P. D'huy, Ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vakonderwijs aan Ambachtslieden. D ZEEUW, Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f0,95 - 0,025 UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent Familieberichten van 1 5 regeli 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Uit goede bron vernemen wij dat binnen enkele dagen een derde brochure zal ver schijn jn van den heer Plasschaert. Onze lezers kennen dezen schrijver reeds uit de beide voorgaande brochures over bovenge noemd belangrijk onderwerp. Da quaestie waarover de strjjd loopt, is daarom zoo gewichtig, omdat er het belang van 50,000 werklieden in betrokken is. Er ontbreekt zoo ontzettend veel aan de practische en theoretische vorming der teekenonderwijzers, der mannen die in de eerste plaats bevoegd, bekwaam en geschikt moesten zijn onze ambachtslieden die vaar digheid en kennis te verschaften, welke zij noodig hebben om practische beoefenaars van hun vak te zijn. De heer Plasschaert is een man, die in zijn onderwijs de theorie aan de practijk weet te huwen en niet zonder reden ver ontwaardigd is over het onpractische van ons teekenonderwijs aan Neerlands grootste en duurste inrichting Als wij goed ingelicht zijn, zal de ervaren schrijver in deze derde brochurp behandelen Beschouwingen over de Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam, van haar stichting tot op heden. Verder wordt de vraag, behandeld «of deze Rijksnormaal school het teekenonderwijs heeft verbeterd of ooit verbeteren kan Waarop naar wij vernemen het antwoord van den schrijver ontkennend luidt, en waarvan een met redenen omkleed bewijs wordt geleverd. In de tweede plaats wordt de vraag ge steld en beantwoord: Aan welke oorzaak is het mislukken dezer Rijks-normaalschool toe te schrijven Een vergelijking tusschen het bijzonder teekenonderwijs en dat aan deze door het rijk onderhouden normaalschool toont den lezer dat de oprichting dier school niet noodig was, en dat de instandhouding er van, ten koste van de belastingbetalende burgerij niet wel te verdedigen is. De 20,000 gul den 'sjaars, die de Rijksnormaalschool aan de Staatskas kost, kon beter worden besteed. Wie de geschiedenis van de oprichting dezer school gevolgd heeft, zal ook zonder de vingerwijzing van den schrijver, met belangstelling vragen, of de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken, de bij uitnemendheid aangewezene om recht te doen, nog langer zal willen medewerken om deze van den beginne reeds zoo impopu laire instelling te bestendigen. En zoo on verhoopt deze minister den moed missen mocht, zijn overtuiging ten spijt, de subsidie er voor in te houden, dan neme een onzer antirevolutionaire kamerleden de taak over, en stelle schrapping van dezen post voor. Maar tellen wij dan het gevaar niet te licht, dat dan elk onderricht in het teekenen, ook voor onze ambachtslieden onmogelijk wordt gemaakt Wij meenen van niet. Reeds nu slagen op examens M 2 mannen van particuliere opleiding. En bovendien, zijn wij wel in gelicht, dan moet ook in breede trekken het bestek zijn aangegeven op welken grond slag vrije scholen voor het ambachtsonder- wijs kunnen worlen tot stand gebracht. Wij zien met belangstelling deze derde brochure tegemoet. De schrijver maakt een goeden indruk op ons. Hij kent zijn vak, hij weet wat hij wilhij heeft den moed zijner overtuiging. Reeds in zijne le brochure nam hij velen in door zijn belangeloos optreden. Op duim en vingers kon hij narekenen, dat zijn protest tegen den sleur, tegen de fouten, in één woord tegen het kromme in de opleiding van de toekomstige onge schikte leeraars onzer-ambachtslieden, hem in zijn zak schaden zou. Wie zou hem, na dit gezegd te hebben, nog in de examen commissies dulden Toch schreef hij over deze dingen. Moge een iegelijk, die de maatschappij met knappe werklui wenscht verrijkt te zien, en uit de Nederlandsche Staatsbegrooting gaarne alle onnoodige posten verdwijnen zag, hem steunen door onderzoek en bespreking. Het kromme behoort te worden recht gemaakt. 25 October '89. Uit het Middelburgsch raadsverslag van Woensdag deelen wij nog mede: Quaestie v. Iren, behandeling der motie Snijders, waarover de voorzitter krachtens in een vorige zitting genomen beslissing, geen discussie toelaat. De heer Snijders beklaagt zich ernstig over de wijze waarop men hem heeft behandeld. Hij zal tot in de hoogste macht de wettigheid van het in de laatste vergadering genomen besluit betwisten, en toont aan welke wetsartikelen overtreden zijn; hij wil dat den laagst geplaatste zelfs hier recht zal worden gedaan. Hij heeft bedoeld van Iren te zuiveren van den blaam op hem gelegd, en heeft zijn motie zoo gesteld dat daarin niets krenkends voor B. en W. gelegen was. Hij beklaagt zich over de wijze waarop door den heer van Hoek die quaestie is van de baan geschoven en verlangt voorlezing van het besluit van B. en W., waarbij van Iren is ontslagen. De voorzitter weigert. De heer Snijders vraagt of hem op die wijze de hals wordt afge sneden, of dat geschiedt in den gemeenteraad van Middelburg Ook de heer Dunne dringt aan op voorlezing van dit besluit. De bur gemeester zegt dat moet eerst overwogen worden. De heer Dunne zegt er valt niets te doen dan even dat besluit voor te lezen als dat besluit er is, dan komt het wel voor den dag Ook dp heer Jeras is van ineening dal dit moet gegeven worden. De weth. Sprenger stelt voor het gevraagde niet te geven, maar eerst met het college te spreken. De motie Snijders werd nu aangehouden tot de volgende vergadering. Quaestie v, d. Putte. De heer Snijders geeft in overweging deze zaak aan te houden tot nader onderzoek. De burge meester merkt op dat er nauwkeurig is onderzc. cht, maar dat er met hem niet is te eggen of te ploegen. Als men nu dien man zijn boomenzou aanslaan, dan zou hij worden geruineerd. De heer Dunne meent dat men niet moet wachten tot er niets meer te halen is. De heer van Hoek zegt als v. d. Putte afstand van de pacht wilde doen dan zouden wij hem niet vervolgen. Op de vraag van den heer Snijders of met v. d. Putte is gesproken in een vergadering van B. en W., werd door den voorzitter gezegd dat met dien man niet is te spreken. De heer van Hoek wil dat de heer Snijders, dan als borg, zal optreden. De heer Snijders zegt dat hij dat natuurlijk niet doen kan. Dr. van der Swalme meent dat het juist nu de beste tijd is om beslag te leggen op de boomen, enz. van v. d. Putte. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen op een na, die van dhr. Snijders aangenomen. Nachtwakers. De heer van Hoek is niet voor veel uitgaven voor de nachtwakers, hij hoopt dat zij spoedig tot de geschiedenis zullen behooren. Gasfabriek. Door den heer Dunne werden eenige wijzigingen op de begrooting voor gesteld. waaronder om den prjjs van het gas van 9 op 7 cent per kub. meter te brengen. Ook de heeren E. P. Schorer en van Hoek wenschten hier en daar in de bpgrooting verandering. De heer de Ligny wil den prijs van het gas gaarne verlagen doch meent dat het onvoorzichtig zou zjjn dit nu te doen, daar de kolen zeer hoog zjjn. De heer den Bouwmeester wil pu blieke aanbesteding van steenkolen voorde gasfabriek benoodigd en toont aan dat hier door groot voordeel verkregen wordt. floes. Nu de winter weer begint, vangen de vermakelijkheden voor ouderen en jon geren weder aan. Dat niet alleen de ari stocratie het geheim verstaat om vermaken uit te denken, bewees wel een advertentie waarop dezer dagen ons oog viel, van de Gymnastiek vereen. «Volharding» die een «soiree» zal geven gevolgd door een «bal.» Kinderen, beneden de 15 jaren worden op dit »bal» niet toegelaten. Zeer voorzichtig, want als men kinderen beneden de 18 jaar niet toeliet, dan zouden de leden van «Vol harding» zeiven waarschijnlijk van «soiree en bal» verstoken blijven, omdat de meesten nog slechts vóóraan in de lente des levens zijn. Toch geven deze jongelui uit de »burgerklasse» »soiree en bal.» Na wellicht van den vroegen morgen in tuin en werk plaats de handen te hebben geroerd, zullen ze 's avonds naar al de regelen en de gratie der kunst de voeten roeren en «dansen», t Programma is ons helaas niet bekend. Ook zal er wel een tooneelstukje worden opgevoerd, en zullen dus lichaam en geest veredeld worden. Dit alles ter meerdere glorie der gymnastiek, die immers, althans in Goes, eerst ontspant, dan sterkt! Intu'schen Ds. Heldring heeft eens van menschbederfkunde gesproken; hier zou kunnen gevraagd worden of jongensbederf- kunde beoefend wordt. Niet dat wij tegen de gymnastiek zijnintegendeel; wij achten die uitnemend, vooral tot versterking en leniging van het lichaam, en tot ontspanning van een werkzamen en bezigen geest. Maar dan gymnastiek als doel\ niet als middel tot pret, poeha en drukte. Want het lichaam te ontwikkelen ten koste van geest en lichaam beide, mag toch zeker niet verstandig heeten. Het is niet overbodig dat ouders en pre dikanten eens op deze dingen letten. We bedoelen verstandige ouders, die niet ter wille van het gekke pakje alle buiten sporigheden hunner zonen, met nachtbraken in cluis, door de vingers zien. Ouders die dit doen of over wie de lieve jeugd van 17 of 18 jaar den baas speelt, hebben zeker op den naam verstandig niet alle aanspraak. Ook predikanten mogen naar onze be scheiden meening, op deze dingen wel eens letten. De meeste jongens zullen ook aan genomen wordenen als dan reeds vooraf aan hun karakter en geestesrichting een verkeerde plooi is gegeven, en de lust en begeerte naar soiree en tooneel en bal alle betere zaden van opvoeding en onderwijs heeft verstikt, dan belooft de oogst niet veel voor kerk noch maatschappij. Brekebeenen wier eenige lust is naar pret en nachtbraken, zullen ook den socialen toestand van Goes niet kunnen verbeteren in 't vervolg. Kan de Chr. Jongelings ver. »Ken den Heere» geen middel vinden om de jongelui die gymnastiek als doel willen beoefenen, daartoe in de gelegenheid te stellen, ook zonder dat zjj lid van hare vereeniging zjjn. Zij zal er velen mee verplichtenouders niet te vergeten. De heer C. de Vos, voorzitter van het comité ter bevordering van den aanleg van een stoomtramweg van Schoondijke over Yzendijke naar de Belgische grens, heeft aan provinciale staten meegedeeld, dat het comité zijn verzoek van 24 Juli jl. intrekt dewijl het in staat is genoemden tram weg te doen aanleggen en exploiteeren, met de tot nu toe verkregen ondersteuning der Provincie, gemeenten en polders. Vermits thans, blijkens officieele mede- deelingen aan Heeren Gedeputeerde Staten en aan de gemeenteraden van Eecloo en Watervltet, mag worden aangenomen, dat er alle zekerheid bestaat, dat de ljjn Schoon dijke-Grens zal worden aangesloten door een lijn op Belgisch grondgebied van af de grens naar het station Eecloo, heeft het Comité besloten, onmiddellijk alle maatre gelen te nemen, om de volledige uitvoering der werken, binnen den bij artikel 4 der concessievoorwaarden gestelden termijn (1 Juli 1890) te verzekeren. De maatschappij zal gevestigd worden, onder den titel 'alJzendijksche Stoomtram wegmaatschappijHaar maatschappelijk kapitaal f 144.000 is volteekend, terwjjl nog bovendien het sluiten eener eventueele obligatieleening tot het bedrag van Honderd duizend gulden verzekerd is. Reeds zjjn eenige der te onteigene gron den aangekocht, en het comité vleit zich, dat de onderhandelingen over de overige spoedig zullen afloopen. - Wij vestigenj de aandacht op {de sinds eenigen tijd verschenen winterdienstuitgaaf van de reisgids der spoorwegmaatschappij Zeeland, kon. Ned. Postvaart in de Engelsche en Duit«che talen, Oplaag 4000. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de heden namiddag gehouden zitting onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius werden, na voorlezing en goed keuring der notulen van de zitting van 9 October jl. en verdere mededeeling der goed gekeurde raadsbesluiten der vorige zitting, het navolgende behandeld Het adres van den heer P. A. van Beers, betrekkelijk trottoirlegging langs meer ge bouwde en te bouwen woonhuizen, op het terrein van de voormalige Prinsentuin, waaromtrent door Burg. en Weth, een uit voerig rapport uitgebracht, tengevolge waar van de raad zal dienen uit te maken hoe in deze in den vervolge zal behooren ge- gehandeld te worden. (De beslissing op dit adres deelen wjj la ter mede). Vervolgens werd besloten zich tot den Minister van W. H. en N. te wenden met verzoek den termijn voor het verrichten van werken aan den Noordzee boulevard, (het maken van eene rotonde) te verlengen met éen jaar. Aan den heer C. S. N. de Vey M e s t- dagh wordt vergund, tijdens verbouwing zjjner drukkerjj bjj de IJzeren brug eene loods te plaatsen, tegen betaling eener som van f5.—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1