BIJVOEGSEL. Afloop Verknopingen enz. Overzicht van Verkoopingen GEMENGDE BERICHTEN Wolfertsdljk, 23 October. Wederom is hier heden middag een ruim twee jarig knaapje door verdrinking om [het leven ge komen, zijnde van J. v. S. wonende in het Nazareth. Terwijl het te bed lag te slapen verrichtte de moeder buitenshuis eenige bezigheden. Bij hare terugkomst vond ze hetzelve achter hare woning in de sloot liggen waaruit ze het levenloos ophaalde, zoodat onmiddellijk toegeschoten geneeskundige hulp niet meer kon baten. In het Elizabethsgesticht te Amster dam is een bezoekster door een luchtkoker gevallen. Zij was terstond dood. Te Surlinizersheide (Fr.) verkocht iemand zijn huis en inboedel wegens vertrek en bracht een en ander de som op van 85 centen. - Opgefrischt Een militieplichtige van de lichting 1883 uit de Bilt (Fr,) was drie jaar geleden zonder verlof naar Noord-Ame- rika vertrokken en had dus niet voldaan aai* de oproeping om voor een maand op te komen. Hij stond dus bekend als deser teur. In den loop der vorige week is hij echter uit Amerika] teruggekeerd, en reisde terstond al naar de Bilt om zijn moeder te bezoeken. Doch onderweg deed hij te Sneek een herberg aan en gedroeg zich daar zoo onhebbelijk dat bij moest ingere kend worden. Aan het politiebureau werd hij herkend als de deserteur en gevangen gehouden, om deswege voor een krijgsraad terecht ta staan. Een machinist van de stoomtram Heerenveen Drachten stak maandag te Beetsterzwaag zijn hoofd te ver buiten de locomotief. Hij sloig daardoor met kracht tegen een [boom jen viel zwaar gekneusd bewusteloos neer. De diefstal van de brandkast te Does burg bij v. Hengel en Lensveldt begint uit te komen Reeds is no. 3 der daders gevat en gevankelijk te Arnhem binnenge bracht. Gisteren nacht is een boerderij te Koebange J(Dr.) afgebrand. De knecht en vijftien koeien zijn in de vlammen omge komen. Er wordt ook verhaald van een heer, die een kostbaren ring aan het strand van Hastings verloor. Een jaar later, en wel op den jaardag van het verlies, houdt (en visscher den ring in de hoogte, dien hij uit het zand opraapte en vraagt «.Heeft u dit verloren Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft thans verklaard dat alle geruchten omtrent de reden voor zijn reis onwaar zijn. Hij wilde slechts aan Europ* toonen dat de toestand in Bulgarije van dien aard is dat hij dit land gerust kan verlaten om even gerust daarheen te keeren. Hij wilde zich hoofdzakelijk een ontspanning en een echt genoot verschaffen. Of dit laatste ook een gerucht is Een herdersknaap in den omtrek van Oppelu (Pruisisch Sielezië) heeft onlangs door onvoorzichtigheid het 3 jarig zoontje van zijn patroon doodgeschoten met een geweer dat hij spelend op den kleine aan legde. Hij verborg in zijn angst Let doode kind op een zolder onder hooi, waar het eerst na verloop van een paar dagen ge vonden werd. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Zitting van Woensdag 23 October 1889- Voorzitter Jhr. Mr. L. Schorer. Atwezig de heer Hogerwaard met ken nisgeving. De heer De Stoppelaar wordt beëedigd en geluk gewenscht. De Notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen eenige door Gedep. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en de mede- deeling dat de heer Jeras na ernstig be raad zijne benoeming tot Wethouder der gemeente heeft aangenomen. De voorzitter wijdt een woord van dank aan dhr. Jeras voor zijn aanvaarding der taak als weth. Aan .den wethouder Jeras is opgedragen het toezicht op de finantiën burgerlijke stand, bevolkingsregister en voorzitter van het college van zetters. Aan de orde is het aangehouden voor stel van B. en W. betreffende de duin waterleiding. Uit bet zeer belangrijk rapport reeds de vorige zitting ingekomen blijkt, dat het geheele werk met inbegrip van de koopsom der duinen op pl. m. f224,000 is geraamd zoo het hoog reservoir in de Abiijtoren, en f36,000 rneer indien een afzonderlijk hoog reservoir wordt gemaakt; dat eene onder nadere goedkeuring van den raad, overeenkomst is gesloten met J. San- derse, eigenaar van de hofstede «Klein ter Mee» onder Serooskerke. waarbij onder zekere voorwaarden de gemeente het- iuc.lit heeft bekomen om ten eeuwigen dage in de tot die hoeve behoorende kadastrale perceelen buizen te leggen en te onderhouden welke overeenkomst tot stand is gekomen onder medewerking dei' heerer. A. M. Tak en J. P. I. Buteux; dat de raad van Vrouwepolder besloten heeft concessie té verleenen tot het leggen en onderhouden der buizen in den Westdijk, zulks voor zoolang de Water leiding niet zal zijn opgeheven, dok is vergunning verkregen van de gemeenten Serooskerke en St Laurens, van welke laatste gemeente met inbegrip van den Noord weg. De pogingen om van het Kroondomein concessie te erlangen zijn nog niet met den gewenschten uitslag bekroond ten op zichte van den weg ten Oosten van de «Oranje Zon». Men heeft getracht van de eigenaren van de oostelijk van dien weg gelegen kadastrale perceelen vergunning tot het leggen van buizen te verkrijgen, twee eigenaren de hBeren J. Borsius en II. J. E. Gerlach verklaarden zich met de meeste welwillendheid bereid, doch de eigenaar van een ander perceel niet dan wellicht onder bezwarende omstandigheden; de ge*- meente zal zich met de vergunning van het Kroondomein tot weder opzeggings moeten te vreden stellen. Daar onze ruim te niet toelaat het rapport in zijn geheel over te nemen deelen wij verder mede wat Burg. en Weth. naar aanleiding daarvan voorstellen nl. dat de raad zich in hoofdzaak zal vereenigen met de voorgedragen wijze waarop het werk technisch volgens het oordeel van den Ingenieur Stang in de commissie van labricage zou dienen te wor den tot stand gebracht en daarbij te bepalen dat het hoog reservoir in den abdij toren zal worden aangelegd. 2o. de met Jac. Sanderse gesloten overeenkomst goed te keuren. 3o. de concessie,t welke de admi nistratie van het kroondomein tot weder- opzeggings zou willen geven, te aanvaarden en ons ten aanzien van pogingen om daar meer vastigheid te verkrijgen voor dilegent te houden4. ons in onze pogingen ter verkrijging van de noodige duingrouden voor dilegent te houden en te.i 5 er in te be rusten dat met hen, die op den openharen weg plantreclit uitoelenen, geene vooraf gaande regelingen worden getroffen ons, zoodra door U met de concessie tot weder opzeggens van het Kroondomein genoegen wordt genomen, voor diligent te houden ten aanzien van het veikrijgen der met het oog op het reglement van politie voor de polders Zeeland noodige vergunning door Gedep. Staten en van het bestuur van den polder Waleheivn. Na eer. breede discussie werd punt 1 met algemeene stemmen aangenomen. Bij punt 2 stelde dhr. E. P. Schorer vcor een nauwkeurig onderzoek te doen instellen naar eventueele gevaren aan plaat sing van het reservoir in den Abdijtoren verbonden. Dit werd met 11 tegen 2 stemmen ver worpen. Het tweede deel van het voorstel van B. en W. (plaatsing Abdij toren) werd verwor pen met 10 tegen 6 stemmen en punt 2 daarna zonder hoofdelijke stëmmiug goed gekeurd. Punt 3 met 1 stem tegen; punt4 werd voorbijgegaan; puiten 5 en 6 na bespreking aangenomen. Thans kwam ter sprake de aangekondigde motie, door den heer Snijders in de ver gadering van 25 Sept. voorgesteld, »de Raad, gelezen het adres van H van Iren, gelezen hei apport van Burg. en Weth. in deze zaak, gehoord de discussen, is van oordeel dat de gemeente-bouwmeester met het ont slaan van H. van Iren, zijne bevoegdheid is te buiten gegaan.» Het aangehouden voorstel van den heer Jeras»de ondergeteekende stelt voor te besluiten dat de raad, gebruik makende van zijne bevoegdheid toegestaan bij art. 142 alinea '1 der gemeentewet, zich voorbehoudt de vaststelling van alle plannen en voor waarden van aanbesteding der werken en leverantiën ten behoeve der gemeente te doen. Motie en voorstel werden aangehouden. Thans komt aan de orde het voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen van een rechtsvordering tegen W. van de Putte Cz. tot ontbinding eenei' huurovereenkomst enz. wegens a'atigheid in de betaling van de verschuldigde pachtsom. Door advocaat de Witt Hamer is een onderzoek naar der toestand van genoemden persoon ingesteld en naar aanleiding daarvan stellen Burg. en Weth. voor den burgemeester te mach tigen tot het namens de gemeente voor de arrondissementsrechtbank instellen van eene rechtsvordering tot het vragen (na in ge- bi eke telling) aan de ontbinding der over eenkomst met schadevergoeding op te maken bij desnoods door den rechter te stellen staat, op grond van de bepalingen van art. 1302 en 1303 van het burgerlijk wetboek en als gevolg van de ontbinding tot het vorderen van ontruiming van den grond. Genoemde van de Putte toch schijnt niet in staat de verschuldigde pachtsom f37,50 vervallende op 30 Juni jl. te vol doen en ook niet genegen afstand van den grond te doen. Met algemeene stemmen op die van den heer Snijder na, werd 't voorstel van 13. en W. aangenomen. Naar aanleiding van het aangehouden verzoek van J. B. Willemse om de mos selen die zich in de kaden bevinden te mogen verzamelen, werd door de Commissie van fabricage gerapporteerd dat het afhalen der mosselen, onder toepassing der door B. en W. gestelde voorwaarden, geen schade aan de Kaaimuren zal toel rengen. Besloten werd dit verzoek te voldoen Vervolgens kwam in behandeling het aangehouden voorstel van B. en W. be treflende de door de Commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs gewenscht geachte asphaltbestrating voor school C, met da door den raad verlangde plannen, het advies dei Commissie van labricage en een thans ingekomen advies van den bur gemeester. Het komt den burgemeester voor dat het 't beste is om den door de commissie van fabricage aangegeven weg, bij wijze van proef te bewandelen en te bepalen dat aldaar stapvoets zal worden gereden. Hoe wenschelijk hem ook het maken eener asphaltbestrating toeschijnt, durft hij tocli niet tot liet maken van die groote onkosten adviseeren, wanneer niet proefondervindelijk is gebleken, dat een gebod om voor school C stapvoets te rijdende bezwaren der Com missie var. toezicht op het lager onderwijs wegneemt of ten minste daaraan groolelijks te gemoet komt. Het gebod om stapvoets te rijden dient ook in de St. Janstraat te worden toegepast. Hoewel het noodig zal zijn in het begin aldaar een politieagent te plaatsen en dit met het oog op de wei nige beambten die wij hebber) moeilijk zijn zal, adviseert de Burg. toch tot het nemen van die proef. De voorzitter v. Hoek stelt voor een 1 »ut- bestratirig te maken. Na bespreking werd dit voorstel met 12 tegen 4 stemmen ver worpen, De lieer van Hoek stelde hierop vo >r klinkerbestrating dit werd eveneens ver worpen. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek der schoolcommissie werd toen aangenomen met 12 tegen 4 stemmen, zoodat het d'or den burgemeester aangegeven plan zal worden gevolgd. Burg. en Weth. stellen voor de rekening concertgebouw in ontvang en Oitgaaf v ist te stellen en wel in ontvang op 1894,51 en in uitgaaf f 738,725 en alzoo met een goed slot van f 155,78'. In zake het verzoek van den heer C. F. Westenburger, commissaris van politie alhier, om verhooging zijner jaarwedde stellen Burg. en Weth. voor Z. M. den Koning te verzoe ken de jaarwedde van den commissaris van politie met ingang van 1 Januari a. s. te verhoogen tot f2900. Alzoo werd besloten. Betreffende de pensioneering van nacht wakers deelen B. en W. mede dat nog altijd gevolgd wordt de regeling in 1861 gemaakt. Zij geven in overweging om niet langer te korten op de karige bezoldiging ad f'140, maar met ingang van 1 Jan a. s. de, tot nu toe door eenige vroegere nacht wakers genoten pensioenen te nemen voor rekening der gemeente in den vorm van toelagen, bedoeld bij art. 3 van de derde afdeeling van hoofdstuk 1 der gemeente- begi'ooting. In liet vervolg zou ten aanzien van de pensioneering van nachtwakers de verordening regelende de pensioenen van gemeenteambtenaren en bedienden gevolgd worden. De raad vereenigde zich hiermede. De begrootiug van hot burgerlijk arm bestuur bedragende in ontvang en uitgaaf f 32214,16 werd goedgekeurd. De begrootii g der schutterij, in alle posten uitgetrokken als liet vorige jaar, tot een totaal bedrag vanf 3495, werd eveneens goedgekeurd. Het onderzoek van de begrooting der gemeente-gasfabriek heeft de commtssie van fi autiën geen aanleiding tot opmerkingen gegeven. De begrooting werd op voorstel van den heer Tak wegens het vergevorderde unr aangehouden. Van deze belangrijke zitting wenschen wij Vrijdag uitvoerigea melding te maken. IJZENDIJKE. Bij de Dinsdag 22 dezer ten overstaan van den notaris Huvers gehouden veiling eener hofstede groot 38 Hectaren, bedroeg het hoogste bod f24000 in massa, behalve f5400 voor over te nemen goederen. De herveiling is bepaald 14 dagen later. GOES. Dinsdagavond werd in de Prins van Oranje door not. Mulock Houwer voor dhr. Dobbelaere publiek geveild diens woon- en winkelhuis en erf Papegaaistraat; groot 143 c. A. Hoogste bod f 2100, opgehouden. GRIJPSKERKE. Heden Woensdag werd in de herberg bij wed. Poppe door not. Tak publiek geveild de hofstede „Voorzorg" aan den straatweg naar Oostkapelle, met .bouw- en weilanden. Alles in massa ver kocht voor f 33100 aan den heer Henri Tak te Middelburg. Ylissiuger. Heden Woensdag werd aan besteed voor 't gasthuis de levering van levensmiddelen, brandstoffen en manufac turen enz. voor 1890 en voor de spijsbe reiding van '89 op '90 aardappelen van 45 Nov.1 Juli en koffie voor 'teerste half jaar. En voor het burger weeshuis als boven, doch vleesch en spek vojr het le ^halfjaar. Gegund als volgtGasthuis en weeshuis rundvleesch wed. M. Hakker f 0.52 Amerk. Spek C. J. Rekkers a f0,52. Inlandsch gerookt P. de Landmeter a 62 cent voor 't gasthuis en 61 c. voor 't weeshuis. Reuzel C. M. Dommisse bride a f 0.52. Ver- sche boter, K. F. Kokelaar voor 't gasthuis en C. M. Dommisse voor 't weeshuis ieder a fl.24. Vatbotei aan dezelfden ieder a 62 cent alles per K. G. Gort P. J. Mortier a f8.10 en f8 per H. L. Rijst J. G. H. Dommisse beide a f 0.14' en zout J. Andriessen a 13s c. p. kilo. Groene erwten P. J. Mortier a f'7.94 en f 7.90. En bruine Boonen O. J. Rekkers beide a f 9.25 alles per H.L. Suiker C. J. Rekkers beide a 54 cent per kilo. Aardappelen J. J. Par ras beiden a f2,48 de H.L. Koffie A. F. Krahmer a f 1,35 per kilo. Brandhout V. Gravenslein beide a f5,50 per stère. Engelsche Steenkolen fl, per H. L. dezelfde. liuhrkolen A. F. C. Timmerman beide a f 0,87 per H. L. Korte tuilgasthuis v. Gravestein a f 5,20weeshuis J. Bijleveld a f 5,80 per 1000. Patentolie C. j. Rekkers, beide a f 0,42 de liter. Zeep K. F. Kokelaar gast huis a 1 0,28 en J. Andriessen weeshuis a f0,30, Stijtsel J Andriessen a fO,24i/2 beide per Kilogram. Gesneden tarwestroo P. J. Mortier beide a 4 cent de kilo. Alle inschrijvers wonen te Vlissingen. Middelburg. Naar men verneemt bestaat het plan bij eene handelsfirma alhier om eene varkensfokkerij op groote schaal op te richten. Voor dat doel zou reeds een geschikt terrein aangekocht zijn op 10 minuten af stand van Middelburg gelegen. Vrijdag 25 October. Goes, 10 uur door Not. de Vos voor Chr. Korstanje, Oostsingel, 1 bruine merrie 14 j., 2 dito ruin 1en 5 j., mestputlooper, 2 wa gens, ploeg, 2 ijzeren eggen, slee op wielen, kruiwagens, harnas, mest enz. Zaterdag 26 October. Vlissingeu, door Not. de Wolff, verpachting bouw- en weiland en vischrecht 10 uur in het gemeentehuis. Oud Subbinge, 11 uur bij v. Strien door Deurw. Hoffmann, inboedel, arbeidersgereed schappen enz. Dinsdag 29 October. Middelburg, Notarishuis, meubels, 20 ver schillende kachels enz. Inl. dhr. de Groot. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door Not. Verheij, lo. een huis en erf Noordzijde Dam N 7. 2o. dito Gortstr. 3o. dito Penning- hoek L 65. 4o. eenpakliuisKuiperspoortG79. Donderdag 31 October. Kapelle, 6 uur bij Markusse door Notaris Merens, de wisschen in Kapelle, Kattendijke, Wemeldinge en Sehore. Middelburg, 1 uur aan de gasfabriek door Not. de Vos, bouwmaterialen als kolders, baddings, ribhout, delen, stellingtouwen, 2 ijzeren pompen enz. Vrijdag 1 November. Kapelle, 10 uur bij Markusse wisschen en kaphout in Kapelle, Sehore, Kloetinge en Kattendijke. Inl. dhr. Pelle. Zoute]aude. bij v. Vlaanderen 11 uur door, not. Tak, 90,12 A. bouwl. aldaar; 82,20 A, weiland. En om 1 uur bij Cyvat 2 koeien, kruiwagen, snjjbak, 1 stambak kandblok, trekrijf, kleerkist, tafelkastje, karn, roomton weihooi, mangels, peen, stroo enz. Goes, 2 uur by Den Berg door dhr. Pelle, 15000 kilo mangels.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 5