KERK- EN SCHOOLN1EIJW8. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERÏCllTEN. bende gemeenten zekerheid werd gegeven dat de naar die nol leidende wegen van eene kunstbedekking voorzien en ais kunst wegen onderhouden zullen worden. Wij hadden daarbij het oog op den Schuitweg, den Coudorpschen weg, den overgang van den Mooldijk en de Nieuw- straat in Driewegen. Eerstgenoemde weg zou tevens verh«ogd behooren te worden. Wij noodigden genoemd college uit om met de overige belanghebbende gemeente besturen en zoo noodig met andere be langhebbenden hieromtrent cp nieuw in overleg te treden. Voorts deeldeD wij mede dat het ons voldoende voorkwam, zoo de bedoelde wegen begrint werden. De kosten daarvan zouden nog niet de helft bedragen van die van bestrating, welke door buig. en weth. glo baal op f 10.000 werden geraamd. Voor de verschillende gemeenten kon dit niet te bezwarend geacht worden, te minder omdat daarin ook de gemeente Borsele een gedeelte voor hare rekening zou kunnen nemen, nu door ons eventueel zou worden voorgesteld om de bestrating van de Staart- nol voor rekening der provincie te nemen en deze gemeente ook geen uitgaaf zou hebben te doen voor de begrinting van den Wolfaartsweg, waartoe de raad van Borssele zich, ingeval van het maken van een steiger bij Borssele, had bereid verklaard. In antwoord op dit schrijven ontvingen wij van burg. en weth. van Borssele den brief, welke met het daarin vermeld schrij ven van burg. en weth. van Driewegen, bij die stukken is afgedrukt. Waar, zooals uit deze brieven blijkt, de naastbelanghebbende gemeenten niet bereid zijn zelfs een betrekkelijk gering offer te brengen voor het tot stand komen van den steiger, kunnen wij geen vrijheid vinden om u voor te stellen aan de Staartnol bij Bors sele voor rekening der provincie een steiger te bouwen en geven wij u mitsdien in overweging aan P. Yerburg c. s. te kennen te geven dat aan hun verzoek geen gevolg kan worden gegeven. 23 October '89. Er wordt in de latere jaren, zegt de Haagsche Courant, druk werk van gemaakt om het gebruik v»n havermeel, hetzij als brood of in den vorm van pap, ingang te doen vinden. Te recht; want haver is voedzamer dan andere graansoorten. Ofschoon wij het betreuren, dat de Hol- landsche nijverheid en vooral de maalindus- rie, die zoo luid om bescherming roept, zich de exploitatie van dit artikel weer schijnt te laten afvangen door den Engelsch- man, en de Hollandsche winkeliers daartoe medewerken door het «schotsche havermeel» van Britsche fabrieken aan hunne klanten te leveren, verheugt ons dus de poging tot verbetering van de volksvoeding. Maar wat wij niet begrepen is, dat de Neder- landsche handelaren er niet aan denken, wan neer ze zulke buitenlandsche producten af leveren, er ten minste eene Hollandsche gebruiksaanwijzing op -.te plakken. De liberale candidaat voor het lidmaat schap der 2e Kamer in den Haag is de heer H. D. Guyot, kapitein ter zee. Bij beschikking van den Minister van Oorlog zijn nadere bepalingen vastgesteld, waaronder dat aan jongelingen van 17 jaar tot aan den militieplichtigen diensttijd in plaatsen, waar infanterie of vesting-artillerie in garnizoen ligt en in gemeenten, waar voor de oefeningen der schutterijen instructeurs van het leger worden beschikbaar gesteld, gelegenheid zal worden gegeven om een practischen en theoretischen curcus bij te wonen ten einde kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapenh andel. Politiezorg. j In tegenstelling met hetgeen daarover in de Z. Z. Nieuwsbode van j. 1. Zaterdag werd gezegd, beweert men, dat het tot de politiezorg en tot de competentie van den •Raad ecner gemeente behoort bij politie verordening va*t te stellen bijv. «Langs wegen of straten in de gemeente »mag buiten noodzaak geen geschreeuw of «luidruchtig getier of geraas worden ge smaakt." De stilte zou dan slechts in zooverre ver stoord worden als dit door gewoon verkeer plaats vindt. Het zou dan zjjn een algemeen verbod tegen het «opzettelijk» lawaai maken of zingen (schreeuwen) enz., ook bij dag. De straatpolitie zou dan des Zondags vooral en met succès kunnen optreden, en ware dit in de week wellicht minder noodig. De hoogere wetgever voorzag niet in het tegengaan van hetgeen hier wordt bedoeld, aangezien het strafwetboek slechts voorziet tegen mogelijke stoornis van de «nachtrust». De bevoegdheid is verleend om er uitbreiding aan te geven. Bij Z. M. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gonda mr. C. A. Cau, thans te Schagenen bij dat te Oudbeijerlaud mr. D. v. d. Vliet, advocaat en procureur te Middelburg, thans plaats vervangend griffier bij het kantongerecht aldaar. De afdeelingen der Eerste Kamer be noemden tot rapporteurs over de onderwijs wet de heeren Kappeyne (voorzitter), Six, de Vos v. Steenwijk en Alberda v. Ekenstein. Letten wij op deze namen, dan vinden wij onder hen: den vader van de wet van 1878, die thans in de noodzakelijkheid gebracht wordt, zijn kind te helpen begraven; dan den pleegvader er van, den fanatieken uitvoerder der wet van 1878, de man die als minister, Kappeyne's opvolger, nog verder ging dan deze; en wiens optreden aan Rehabeams beeldspraak omtrent de geeselen en de schorpioenen herinnerde. Voorts is onder hen de palstaander Alberda, de man die eens in een lofrede op de alleenzaligmakende openbare school de onverdraagzaamheid van de voorstanders der scholen met den by bel 1 aan het licht bracht! Toch is hiermede niet bewezen, dat deze commissie uit vier »on verzoen lijken» bestaat, al zou men het met het oog oog op hunne staatkundige antecedenten en lettende op hun verleden, en op den tegenstand der Kappeijne- fractie in de Tweede Kamer, van drie hunner kunnen vermoeden. Voor den minister is het alleszins gemak kelijk, en ter bekorting van het openbaar debat gelukkig dat juist deze drie school mannen in de commissie zitten en hij met hen rechtstreeks over deze gewichtige volkszaak kan spreken. Zij de kennismaking een gelukkige I Z. M. heeft benoemd tot raad in het bestuur van het waterschap Walcheren P. Pouwer Az.tot heemraad van het water schap Schouwen T. Gast; in het bestuur van de waterkeering der calamiteuze Hoofd plaat- en Thomaespolders tot voorzitter J. B. Temmerman, en tot leden P. F. Thomaes en P. L. de Meijer. Ziertkzee. De liberale kiesvereeniging besloot met 45 tegen 3 stemmen een adres aan de Eerste Kamer te verzenden met verzoek de wet Mackay te verwerpen. On danks den tegenstand van mr. A. J. F. Fokker die tegenover den voorzitter, dhr. Heijse, voor onthouding pleitte, werd dit besluit genomen. Ook het departement Noordgouwe verzond een dergeljjk adres aan de Eerste Kamer. De vrijzinnige kiesvereeniging Burgerplicht te Dordrecht besloot nochtans met 56 tegen 31 stemmen geen adres op te zenden en slechts te vertrouwen op de wijsheid der le kamer, al betreurt zij de aanneming door de 2e. Hooren wij thans nog even hoe de mannen van het vakjer over oordeelen. Het Schoolblad een der meest gelezen organen der open bare onderwijzers verklaart zich voor berus ting. Een verwerping zoo zegt het blad. „Een verwerping door de Eerste Kamer zou opnieuw het land in beroering brengen en het lager onderwijs weer voor wie weet hoeveel jaren tot een twistappel maken, waardoor groote belangen, ook het onder wijs zelf, schade zouden lijden. 't Is waar, leerplicht ontbreekt en ver plichte schoolgeldhefling is voorschreven dit zijn ook voor ons bezwaren. Maar het laatste wordt getemperd, doordat minver mogenden en onvermogenden niets of zeer weinig zullen betalen. Bovendien, hoeveel gemeenten zijn er in ons land, die geen schoolgeld heffen? Het zijn volgens het laatste schoolverslag 164 van de 1100 ge meenten in ons land en daaronder in Noord-Brabant 22 en in Limburg 15, waar uit blijkt, dat kosteloos openbaar onderwijs niet een uitsluitend vrijzinnig denkbeeld is. Algemeen kosteloos onderwijs moet de leus zijn en dat willen zij ook niet, die nu ver werping van de wet verzoeken. En wat leerplicht betreft, 't is waarlijk gelukkig dat de tegenpartij deze niet wilde, want nu werden de vrijzinnigen geprikkeld om er als éen man voor te stemmen, wat nog nooit vertoond was; komen zij later weer eens aan 'troer, dan mag men hen dit na houden. En misschien zijn ze in zake kos teloos onderwijs dan ook zoover. Dat hebben wij dan als welkome vrucht van enkelejaren „kerkelijk juk"; ons volk zal er wel bij varen. Ofschoon het Schoolblad met zijne leer plicht en kosteloos onderwijs in één zelfde beweging een pas voor- en een pas achterwaarts doet, lazen wij toch het nuchter woord van dezen liberaal met genoogen. Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Rotterdam dr. J. H. Gunning JHzn. te Gouda. -- Met gunstig gevolg is het doctoraal examen in de theologie aan de Vrije Uni versiteit afgelegd door den heer H. H. Kuyper, theol. candidaat aan voornoemde universiteit. Maandag droeg in de Schotscbe Zen- dingkerk te Amsterdam dr. F. L. Rutgers, van de Vrije Universiteit het rectoraat over aan mr. D. P. D. Fabius, na het houden eener redevoering over »de geldigheid van de oude gereformeerde kerkenordening, gelijk die in de Emder Synode van 1571 is vast gesteld en later in een vijftal volgende synodes werd uitgewerkt, aangevuld en in den vorm gewijzigd.» Door dr. A. Kuyper werden, als pro-rectoi"' de lessen geopend met eene rede, getiteld «Scolastica, of't geheim van echte studie». De van brandstichting verdachte K. uit Bruinisse is door de Zierikzeesche rechtbank vrijgesproken. Ierseke. Het aantal verzonden leverbare oesters sedert 4 Aug. j,L bedraagt ree's enkele millioenen. Jammer voor de kweekers dat ze thans nu de zeeuwsche oester haar ouden roem handhaven kan, en geen con currentie van Fransche of Engelsche in dit saizoen behoeft te vreezen, de tegenwoor dige manier van prijsverlaging die meer den tusschenhandelaar dan den gebruiker ten goede komt door gemis aan eensge zindheid niet kunnen breidelen, Werd de vorige maand voor le soort f 45 a f 48 bedongen, nu is de prijs reeds tot f 39 en f40 gedaald. Er is zeer veel vraag naar 2e soort die a f25 per 1000 verzonden wordt. Plantoesters blijven steeds goedkoop en worden weinig verhandeld. Men schrijft uit Noord Beveland aan de N. R. C. De werkzaamheden aan den zoozeer geteisterden Vlietepolder zijn thans in vollen gang. De polder moet zulk een groote versterking ondergaan, dat het werk niet met eigen volk kan gedaan worden, zoodat er heel wat vreemd werkvolk op ons eiland vertoeft. Vele ploegen werkvolk zijn thans druk bezig om den inlaagdijk zeewaardig te maken. Als deze werkzaamheden zijn af- geloopen, zal over een groote uitgestrekt heid van den polder een inlaagdijkje worden gelegd om, als de nu gemaakt wordende zeedjjk het moest opgeven aan de mogelijkheid daarvan woidt niet getwijfeld der polder toch weer tot zoover te be houden. Middelburg. Woensdagmorgen had alhier de ter aarde bestelling plaats van wijlen den heer A. Kalkman, in leven vader in het burgerweeshuis alhier. Het ljjk, door vriendenhanden grafwaarts gedragen en door de weesjongens gevolgd, werd op liet kerkhof door regenten en vele vrienden en vriendinnen opgewacht. Aan de geopende groeve werd een zeer ernstig woord ge sproken door ds. Roscam Abbing, predikant van het gesticht. Spreker herinnerde er aan dat een g >ed weesvader was heenge gaan, en dat er eenmaal een tijd komt dat wij regent af, weesvader af, baas af zjjn, en dat het dan de vraag is of wij kinderen Gods zjjn Hjj is thans geen weesvader meer, het is nu de vraag, zeide spreker of hij een kind is van Hem, die de Vader der weezen is De weezen werden er aan herinnerd hoe vader Kalk man hen menigmaal met raad en daad had bijgestaan en een goed vader voor hen was geweest, en Ds ver/ocht hen nu te zingen wat vader Kalkman nog wilde doen maar niet meer kon, en toen klonk statig langs den doodenakker het oude psalmlied «Hoe zalig is het volk dat naar Uw klanken hoort enz. De oudste broeder des overledenen sprak daarna nog een ernstig woord over de noodzakelijkheid van het geloof in Christus die gezegt heeftWie in mij geloofd zal leven al ware hij ook gestorven. Hjj dankte voor de betoonde belangstelling. Naar De Tijd meldt moet er te Rotterdam iemand overleden zijn aan de gevolgen eener mishandeling tijdens de jongste werkstaking ondergaan. Een on derzoek wordt ingesteld. Te Drachten is in ruim 90-jarigen leeftijd overleden de oud-rjjksontvanger Martin de Boer, broeder van de bekende dichteres Francijntje de Boer. Deze naar wij meenen blinde vrouw, gaf een halve eeuw geleden in de Nederlandsche Volksalmanak ken veel van hare poëzie ten beste. Haar broeder was in Friesland een niet ongelukkig componist. De suikerfabricalie in N. Brabant is in vollen gang. De qualiteit der suikerbieten is minder goed. Terwijl de fabrieken dit jaar f12 betalen per 1000 K.G. wortelen, zijn de suikerprijzen thans slechts f 13,75. De vrachtprijzen zijn daarbij hoog. Voor de bieten uit Zeeland aangevoerd betaalt men f3 a f3,50 per last, dat is fl,50 a f 1,75 per 1000 kilo. Met andere onkosten mee, komen nu de wortelen aan de fabrieken ge leverd, op minstens f 14. Of dus dit jaar de winst der suikerfabrikanten zoo groot zal zijn als 't vorige? -• Aan de wee.'inrichting të Neerbosch wordt aan het onderwijs bijzondere zorg besteedde school telt 430 leerlingen Wanneer de leerlingen de school verlaten, vinden zij aan de inrichting zelve gelegenheid om een handwerk te leeren. Thans zijn er in het geheel 212 jongens^ die een handwerk leeren sis: timmerman 32 metselaar 4, schoenmaker 14, kleermaker 16, boekbinder 31, letterzetter 25, snelpersdrukker 6, schilder 10, tuinman 22, klompenmaker 9, landbouwer 11, meubelmaker I1,unid 11, voor 't kantoor 6, kweekeling voor het onderwijs 4. Aan leerlingen, die er aanleg voor hebben, wordt geregeld onderwijs in muziek gegeven, en allen ontvangen onderwijs in den zang, zoomede in rechtlijnig en handteekenen en gymnastiek. (Tem. Crt.) Een hoofdambtenaar der posterijen te Amsterdam heeft zich door verdrinking van het leven beroofd. Men deelt omtrent hem het volgende medeEenigen tijd geleden werden er aan het postkantoor valsche postwissels aangeboden. Door den zeer juisten namaak bedrogen, betaalde de heer D. deze postwissels uit. Door de hoofdadministratie moet hij echter aansprakelijk zijn gesteld voor de aan het rijk berokkende schade, welke vrij belangrijk was. De man schijnt zich die zaak zoozeer aangetrokken te hebben dat deze zelfmoord er het gevolg van was. The «New-York Herald» deelt de volgende voorvallen mede omtrent verloren voorwerpen van groote waarde, die na korten of langeren tijd door den gelukkigen eige naar werden terug gevonden. De diamant «Sancy» behoorde oor spronkelijk aan Karei den Stoute, die hem in zijn helm moet gsdragen hebben. Na zijn dood raapte een Zwilsersch soldaat den steen op het slagveld op en verkocht hem voor een gulden aan een priester. Deze kende er evenmin de waarde van en ver kocht hem voor f 1,50 aan den koning van Portugal, die er op zijn beurt 100,000 kronen voor ontving van den rijken Harley De Sancy, in wiens familie de diamant vele geslachten bleef. Een zijner nakomelingen wenschte den kostbaren steen te verpanden, om aan Hendrik III eenig geld te kunnen leenenhij zond een ouden, vertrouwden bediende met den diamant naar een Isra- ëlietischen makelaar. De knecht kwam nooit terug, en de makelaar verklaarde, dat de man met den diamant niet bij hem was geweest. De Sancy twijfelde echter geen oogenblik aan de eerlijkheid van zijn knecht, en hij had gelijk eenigen tijd later werd het lijk van den getrouwen dienaar in een grapht gevonden. Men had hem willen beroovenmaar stervende had de getrouwe dienaar nog de belangen zijns meesters behartigdhij de lijkschouwing kwam de diamant uitzijn maag. Nu bleef de steen nog vele geslachten in het bezit der familie; eindelijk werd die door Jacobus II van Engeland gekocht, die hem aan Lodewijk XIV ten geschenke gaf. De «Sancy» bleef sedert onder de Fransche kroonjuweelen, tot hij eindelijk door den Russischen bankier Demi loff gekocht werd. De Kohi-i-noor heeft aan lord John Lawrence eenige moeilijke uren bezorgd. Deze had het kostbare juweel, na ontvangst, in zjjn vestjeszak gestoken en was aan zijne zaken gegaan. Toen hij zich voor het middagmaal kleedde, wierp hij het vest achteloos ter zijde. Zes weken later wenschte de koningin den diamant onmiddellijk terug te hebben, en lord Lawrence wist ter we reld niet waar die was. Langzamerhand herinnerde hij zich alles gelukkig had zijn bediende het doosje gevonden en wegge borgen; de inhoud hield hij voor een stukje glas. V in de «Odyssee» van Homeros wer den 300 regels in de handen van een mummie te Monfalont gevonden. Een van Cicero's belangrijkste verhandelingen werd dooreen bisschop van Lodi in het begin der 15e eeuw op een vuilnishoop, vlak bij Milaan, gevonden. Een kleedermaker knipte pa tronen van het oorspronkelijke manuscript der «Magna Charta». Een perkament, door Livius met Latijnsch proza beschreven, diende om er raketballe De betaalmeestei wegmaatschappij, die Boston heeft, verliet c bureau met f 360,000 betalen. Hij droeg hi krant gewikkeld onder ging ging hij een herbi het middagmaal en lie afgetrokkenheid het ge Eenige mijlen verder men kan zich zijn wa doodsangst snelde hij t stem vroeg hij aan d zij het pakje ook gezi wel wat op dien stoel Het waren de banknot Een fransch sold; jaren geleden het forti te vinden, die iemanc Station te Parijs verl met twee zijner ina'tk zij vinden een pakje wikkeld op den vloer, tijd voort, en bij het trein stopt een van aardigheid in den lin den ander, die met naar huis ging. Te moeder het pakje oude achteloos op de keuk dagen later opent zijn kwam bezoeken, nieuv vindt de papieren van weten niets beter te naar den burgemeesti eigenaar had intussche bladen eene advertent» belooning van f 12,000 eerlijken vinder. De ^em het verlorene ter gntving de belooning. Een kostbare r lang in een paar met schoenen, welke een had aangepast. Een j terug, toen hij weer ei en het vroeger aang opnam. Deze week is Wurtemburg aan een snapt. Een anarchiste schen die voor een le regeeringsvorm zjjn) leden opgedragen den pr volbracht zijn last, doel De prins bleef dus on kwam in hechtenis, bond te hooren die all uit de wereld weg wil Prins Wilhelm is de van koning Karei, pi- Hij werd geboren in 1877 met prinses Mar: evenwel in 1886 overl hjj met prinses Chariot Lippeuit dien echt prinses Pauline. Prins Wilhelm is de den Protestantschen ta bergsche Koningshuis, de afwezigheid van kor delijk de regeering wa De keizer van gisteren uit Genua. Den 5 Nov. a. w standbeeld voor stadhou III onthuld. POLI' De gevonde n voorwi tol en met den 26 0( z(jn gedeponeerd, ligge king en verdere bewar aan de wachtkamer Groote markt te Goes. De vinders en eigent het algemeen worden i ter plaatse voornoemd t< Donderdag en Vrijds ens 2 uur des nam., Za de nam 21/,—8 uur, dag en Woensdag d. a 10—12 uur. Tevens worden in! omtrent voorwerpen doo gehouden en wordt v bijaldien men afstand recht op voorwerpen. 1 vrouwen winterki pistool, 1 nieuwe zakki bellen, 2 slootjes va horologeketting, 2 man 2 hoeden, 1 zweepje, 1 vingerhoed, 1 mancl 1 juk, 1 breukband, 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2