CMRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAND. »z. DER. Portretten voor f I. 1889. No. II. Donderdag 24 October. Vierde Jaargang. :nga, Iomkolen, 12,- 12,- .KGKAAF." VERSCHIJNT F. P. Dliuy, te Middelburg. l'RIJS DER ADVERTENTIES GROOTHEID en VAL. I NDEN IN fcn. Photographische van S. R. EL- >even, voor EN. retten naar even- r en SEN OP ZOOM. t EX. voor levering van itstreeksche aan laagst concurree -Middelburg. 5 i vm. 5.(Rem.) nm. 12.30, 2. 115. I 7,15, 8,45,10.15, I, 5,45, 7,15, 8,45, l.-ROTTERDAM. Maandag, Dinsd. fingen 7.30, Van erd. 8.15. IENST en Zierikzee. Spoorweg Goes. Ian Zierikzee :d. 22'smidd. 3,- Ien.23 d. 24 d. 25 26 dag27 3- 3,- 3.- n. 28 smorg.11.30 M. 29 7,30 Itn Antwerpen sd. 22'smorg.5.— id. 24 6.— 27 6.30 bd. 29 6.30 n elken MAANDAG- WOENSDAG- en Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers VRIJDAGAVOND. f0,95 - 0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regeK 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Provinciale Staten van Zeeland. In de a. najaarsvergadering dier Staten, Dinsdag 5 November te openen, zullen ter tafel komen, behalve verschillende koninklijke besluiten en mededeelingen, waaronder een betreffende een vernieuwd verzoek van de vergadering van ingelanden van den Sophia- polder om calamiteus-verklaring van dien poldereen verzoek van het bestuur van het waterschap Cadzand om een renteloos voorschot voor wegsverbetering met daar omtrent ingekomen adressen, en de volgende voorstellen omtrent het adres van P. Verburg Mz. en andere ingezetenen van 's Lleerenhoek, Driewegen, Ovezand en Nieuwdorp, tet oprichting van een steiger te Borssele tot vaststelling der grenzen van de wer ken tot zeewering of oeververdediging van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaes- polders tot wjjziging van het reglement op het beheer der uitwatering door de sluis bij Nummer Een in den Hoofdplaatpolder; omtrent het verzoek van C. de Vos te IJzendjjke om verlenging van den termijn van het subsidie voor de stoomtram van Schoondijke naar de Belgische grens tot het verleenen van een renteloos voor schot voor wegsverbetering. aan de ge meente Clinge; tot verkoop van grond aan A. Lombaard, J. Ie Grand en A. du Mez tot wjjziging van het reglement houdende bepalingen voor de bsrgtochten voor de rekenplichtige provinciale ambtenaren in Zeeland 1. FEUILLETON." (Schetsen uit het leven van Napoleon 1.) Op den 9 Maart 1797 werd het huweljjk tusschen den 'generaal Bonaparte en de weduwe losephine de Beauharnais voltrok ken. Twee dagen reeds na zijn huwelijk verliet Bonaparte Parijs en begaf zich in allerijl naar het leger in Italië. nik moet mjj haasten,» zeide hij tot Josephine, »om Jop mijn post te komen, want een armee zonder chef is als een weduwe die gevaar loopt dwaasheden te begaan en haar goeden naam in opspraak te brengen.» Wat deze woorden beteekenden zullen wij later zien. Kort daarop werd Bonaparte tot opper bevelhebber van het leger in Italië benoemd. Bjj die gelegenheid zeide hij tot zijn vriend Junot: »Nu zal ik voor mijn toekomst leven. Gij allen kent mjj nog niet, doch weldra zal men mij kennen. Men zal als dan zien, wat ik vermag; ik gevoel iets in mij dat mij voorwaarts drijft. Men heeft den oorlog te lang op een bepaald punt gevoerdik zal hem uitbreidenop een anderen grond verplaatsen er. zoo leiden dat de oudste officieren van verbazing niet meer weten hoe ze 't hebben. De soldaten zullen zien wat een man vermag, die een ijzeren wil heeft. Ik zal alles ten uitvoer brengen, want van heden af wisch ik in mijn woordenboek het woord «onmogelijk» uit.» Toen de eerzuchtige man deze verwaande tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1889en 1890. Met betrekking tot het adres van P. erburg Mz. e. a. om oprichting van een steiger te Borssele, zeggen Gedeputeerde Staten Reeds in Juni 1887 ontvingen wij van een aantal ingezetenen van 's lleerenhoek, Ovezar.d, Driewegen, Nieuwdorp, s Heer Arendskerke) en Ellewoutsdijk een verzoek om het oprichten van een steiger te Bors sele te willen bevorderen, welk verzoek door den gemeenteraad van Borssele werd on dersteund. Na onderzoek gaven wij aan de adres santen te kennen dat, hoewel het maken xan een steiger aan deStaartnol van Bor- sele bij dijkpaal no. 10 (de eenige plaats waar een geschikte gelegenheid bestaat tot het bouwen van een steiger), aanzienlijke offers van de provincie zou vorderen, wij niettemin bereid waren daartoe aan u een voorstel te doen, wanneer door de naast belanghebbenden zekerheid werd gegeven dat de naar den steiger bij die nol leidende wegen van eene kunstbedekking voorzien en als kunstweg onderhouden zouden worden. Bij de mededeeling daarvan aan Burg. eu Weth. van Borssele gaven wij tevens te kennen dat tot een en ander door hen liet intiatief genomen en met de bestureu der naastbelanghebbende gemeenten in over leg getreden zou kunnen worden, opdat de bedoeld» wegsverbeteringen geheel uit eigen krachten, zonder hulp van de^pruvincie, tot stand zeuden komen. Van Burg. en Weth. van Borssele ont- vingen wij daarop het bericht, dat na eene woorden uitte, stond hem zeker de uitdruk king voor den geest, aan zijn adres gericht, en waarin hem een schone toekomst werd voorspeld. 't Was namelijk nog niet lang geleden, dat Bonaparte van een bezoek aan Josephine huiswaarts keerende een briefje in zijn salon op den schoorsteenmantel vond. Het hoogroode papier en het zwarte lak trokken terstond zijn aandacht. Junot, die bij hem was, vertrouwde echter de zaak niet, en verzocht dringend dat zijn vriend den brief niet openmaakte. Hij kon soms vergiftigd zijn; en de een of andere vijand mocht hem eens lagen leggen. Dit zeggende deed Junot zelf den brief open, en luid lachend las hij de volgende woordenMacbeth, gij zult koning wordenDe naamteekening was »De roode man.» «Nu.» vroeg Bonaparte, «wat staat er in den brief?» «Fopperij,» antwoordde Junot. Hij reikte Napoleon den brief over en deze las de ons bekende woorden. Opnieuw begon Junot te lachen, doch Napoleon lachte niet mee. Integendeel, zijn gelaat stond prnstig en telkens herhaalde hij de woorden «Macbeth, gij zult koning worden.» IN ITALIË. Napoleon vond het leger te Nizza in een desolaten toestand. Aan alles was gebrek: aan geld, aan krijgstucht, aan verpleging, aan goede trouw, aan moed en aan ammu nitie. De officieren, wier chef hij thans werd, hadden niets op met den kleinen bleeken man, wien men gebrek aan wapen- samenkomst met hunne ambtgenooten van Driewegen en Ellewoutsdijk en den secretaris van 's Heerenhoek, de gemeentebesturen van Oudelande, Nisse en s Heer Arendskeriw (voor Niewdorp), Borssele, Driewegen, Elle woutsdijk en 's Heerenhoek tot medewei ken waren uitgenoodigd dat de raad van Drie wegen bereid was bevonden den weg tusschen liet dorp en de Staartnol te bestraten, mits anderen in de kosten van aanleg bijdroegen dat de raad van 's Heerenhoek bereid was gedurende 5 jaren f 25 per jaar bij te dragen voor de kosten van de Staartnolen dat de raden van Ovezand, Ellewoutsdijk, Oudelande, Nisse en 's Heerenhoek niet geneigd waren eene bijdrage in de kosten van wegsverbete ring te verleenen. De raad van Borssele had besloten den Wolfaartsweg te begrinten, wanneer een steiger bjj het overzetveer te Borssele werd aangelegd. Burg. en Weth. van Borssele verzochten ons, des ondanks, het bouwen van een stei ger te bevorderen. Wij antwoordden dat wij ons bleven gedragen aan ons hierboven bedoeld schrijven. Sinds vernamen wij niets meer omtrent deze zaak, totdat door Verburg c. s. het bewuste adres tot u werd gericht. Zooals wij u in de zomervergadering heb ben medegedeeld, onteingen wij te gelijker tijd van E. A. van der Bent en 115 andere ingezetenen van Ellewoutsdijk, Oudelande en Driewegen een adres, ondersteund door een verzoek van een vijital te Ellewoutsdijk eu Driewegen wonende veehandelaren, om het tot stand komen te bevorderen van een steiger te Ellewoutsdijk. Uit het van den hoofd-ingeneur van den provincialen waterstaat dienaangaande ont vangen rapport is ons gebleken dat het feiten verweet. Doch wie meenen mocht dat dit hem zoude afschrikken, die kende hem nog niet. Zijn eerste werk was het hoofdkwartier \an Nizza naar Alberga te verplaatsen. Hij deed dezen maatregel vergezeld gaan van een aanspraak. Een luid vivat der jongere gedienden was het antwoord. Een der oude ren liet zich echter door dat flikkerend oog en die bezielende taal niet van de wijs brengen. Hij trad te voorschijn en vroeg: «Generaal, wat moeten wij doen, om ons de ge braden vogels die gij ons belooft, in den mond te laten vliegen?» «Overwinnen I» riep Bonaparte met don derende stem, terwijl hij den veteraan door dringend aanzag. «Overwinnen herhaalde hij«den dapperen wachten roem en goede maaltijden, den lafhartigen smaad en ellende. Ik wil u ter overwinning voeren. Wilt gij En een daverend «wij willen» was het antwoord. Met de zeer geringe macht van 30,000 man trok het nu op den vijand los. Ze ventigduizend man telde het Oostenrijksch- Sardinische leger. In drie veldslagen ver sloeg hij henveroverde 25 kanonnen en 20 vaandelsen maakte 9000 krijgsgevan genen. Hoe blonk daar het krijgskundig genie uit van den nieuwen aanvoerder. Vriend of vijand, officieren en minderen, allen bewonderden hem. Onder de meest drukkende voorwaarden werd hierop aan Victor Amadous, koning van Sardinië, een wapenstilstand toegestaan. maken van een steiger in de nabijheid van de haven te Ellewoutsdijkmet het oog op de veiligheid der waterkeering aan groote bezwaren onderhevig zou zijn, wegens het buitengewoon steile bovenbelocp .van den boven-oever. Naar het oordeel van den hoofdingenieur is het onraadzaam ter bedoelde plaats een steiger, als in deze provincie gebruikelijk is, te bouwen. Onder deze omstandigheden zou de voor keur moeten gegeven worden aan eene drijvende aanlegplaats, beslaande in een vaartuig door uithouders van den wal gehouden en daarmede door eene brug verbonden. De directeur van den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde, door ons geraadpleegd, berichtte ons dat het aandoen van de bedoelde drijvende aanlegplaats met de stoombooten bij ongunstig weder niet altijd mogelijk zou zijn, dat de duur der reis van Vlissingen naar Terneuzen en om gekeerd, bij goed weder met ongeveer een uur, en bij ongunstig weder met ongeveer een en een half uur zou worden verlengd en dat eene uitoefening van den dienst, als thans geschiedt, met het tegenwoordig mate rieel alsdan onmogelijk zou zijn. Het bouwen van een steiger te Elle woutsdijk kan alzoo, naar wij meenen, buiten verdere bespreking worden gelaten. Naar aanleiding van het verzoek van P. v'erburg c. s., hebben wij aan burg. en weih. van Borssele te kennen gegeven dat wij bereid waren aan u een voorstel te doeii tot het maken van een steiger aan de Staartnol en tot het bestraten met klinkers van de kruin van die nol voor rekening der provincie, indien doir de naastbelangheb- Belangrijke veroveringen blefen in handen der Franschende Sardiniërs moesten daarbij miljoenen schats opbrengen en hun Koning werd weinig meer dan een vasal van Frankrijk (Mei 1796). Thans restte hem nog Oostenrijk te tuchtigen. De Oostenrijkers, van hunne bondgenooten beroofd, trokken overhaast terug over de Po, de Tessino en de Adda, iiij de brug van Lodi over laatstgenoemde rivier werd de bloedigste veldslag gele verd. Had Bonaparte die brug in zijn macht, dan stond Lombardije voor hem open. Van beide zijden werd het gewicht van dit verdedigingspunt beseft. De tegen weer was dan ook niet minder vreeselijk dan- de aanval. Na een gevecht van ver scheidene uren werd de brug door de Franschen genomen. De aarthertog ontruim de Miiaan. Daags daarna hield Napoleon aan 't hoofd van zijn leger zijn intocht in de stad. Zijne soldaten gaven hem bij die gelegenheid den bijnaam van «de kleine korporaal»; dezen bijnaam heeft Bonaparte zijn leven lang behouden. Het volk was verheugd over deze ver andering. Het begroette in Napoleon zijn bevrijder. Men was blijde aan het Oosten- rijksche juk ontkomen te zijn. Helaas, hoe weinigen te Milaan beseften, dat zij met Napoleon in te halen, zich een veel zwaarder juk hadden om den hals gelegd. Een oor- logsbelasting van 20 miljoen, hun door hunnen bevrijder afgedwongen, was er het ■begin van. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1