he Boot H JJ NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. i CHRISTELIJK- HISTORISCH tonstelling r dejury. ENS en TIJKEN, jregt&Co., VENS <c 1889. No. 10. Dinsdag 22 October. Vierde Jaargang. n Middelburg. hel- Stoomkolen, PEN-VLAKE. en twee Kussens, oem, Rijst meel, ïeel etc. otdienst idienst. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES irgeteekenden voor zeer prijzen verkocht ia soort Kapok van hooger. i/ij onze geachte be- zaam, dat wij tot de Bedden geen andere irde Veeren gebruiken, ir van een Veeren Bed ekend schriftelijk be en, met de verklaring, gdzaamheid der Veeren ide twee jaren borg tstraat, C 218, Goes. kunnen wegens hunne t de T. Z. Medaille.) voorhanden, bij GEENSEN Goes I1V6E1V. CTEN voor levering van Rechts treek,sche aan aan laagst concurree L IJ K S vm.6en 9. nam. 3. u. 7.25, nm. 1, en 5,07 u. ist van den correspon- i: vm. 7,15, nm. 1.15u. middellijk na aankomst en 6,07 u. nam. tn en naar het Spoor- •ijden, ning van oponthoud reizigers van HANS- E en omgekeerd kos- voerd worden, naar ROTTERDAM s morg. 8,u. 'ERDAM naar GOES 's morg. 4,u. Rotterdam bij den LANGE, op 'tHa- BOUWMAN. BOS, rectie. .otterdam Nieuwe kenbrug. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers 10,95 - 0,025 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel maer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regel» 50 cent, iedere regel, meer 40 cent. V Waartoe die drukte 1 In den laat«ten tijd wordt er van liberale zijde druk vergaderd en gepraat en gejam merd, teneinde de eerste kamer te bewegen de gewijzigde schoolwet te verwerpen. Onze lezers moeten echter niet denken dat al die vergaderingen en redevoeringen met ol zonder handgeklap en voetgetrappel, het aantal handteekeriingen tegen de nieuwe wet tot de 454 duizend brengen zal. Zells niet al maakt men er nog meer drukte van. Immers deze heeren weten wel luide als van de daken u toe te roepen dat er zoo veel geestdrift op hunne vergadering was doch de vraag hoeveel leden er wel waren, be antwoorden zij liefst aan uw oor. In Burgerplicht te Amsterdam stemden 97 van de 700 leden voor een request aan de Eerste Kamer. Van de liberale kies- vereeniging te Dordrecht waren slechts 27 leden tegenwoordigwaarvan nog 13 tegen bedoeld request waren. En zoo zouden wij kunnen voortgaan. Veel drukte op de •vergaderingen en in de krantenverslagen, doch in werkelijkheid een storm in een glas water. En dan vergeet men, dat Handels blad, Utrechtsch Dagblad, professor Spruijt en vele anderen met de 17 liberalen van meening zijn dat de schoolwet dient aan genomen. Doch ook al ware dit niet zoo. Dan nog zal men met al deze drukte het volk niet verschalken. Immers het lacht er om. Het heeft nu al zoo vele jaren iederen dag weer, die nieuwbakken stuurlui, die thans het wrakke schip willen redden, met de handen in de zakken langs het strand zien kuieren, dat het er nu genoeg van heeft. En nu mag men warme redevoeringen afsteken, of bazelen van «staande sterven» en «geen steen van de veste», zooals Lery men mag lange requesten schrijven of nog langer moties aannemenen openbare on derwijzers mogen er ellenlange verslagen van naar de kranten sturen, het volk is ,ook niet van gisteren. Het laat eenvoudig die onvoltallige vergaderingen passeeren, dat handjevol klagers klagenVeegens en Levy hebben vrij schetterende groote massa houdt zicli toch doof. Waarom Omdat men gevoelt dat hier schromelijk overdreven wordt. De openbare school loopt geen gevaar. Vooral in Zeeland waar op vele plaatsen de liefde voor het chris telijk onderwijs nog beueden het vriespunt staat; en bij vele orthodoxe predikanten en kerkeraden geloof en toewijding ontbre ken om deze zaak aan te pakken of te bevorderen. Maar dit niet alleenook op de plaatsen waar reeds een christelijke school staat, blijft men de klaagtonen van den val der openbare school zonder eenige aandoening aanhooren. Immers men zegtgesteld eens dat de openbare school viel (maar het is zoo niet) zou dan het kind op de christe lijke school slechter leeren lezen, schrijven of rekenen, dan op de openbare Men weet wel beter. Geldzaken. Blijkens de Statistieken der geldmiddelen over 1888 gaat de grondbelasting voortdu rend voor lit. In 1883 bedroeg die hoofdsom en opcenten te zamen genomen bijna 15 millioen, terwijl die voor 1888 ruim 16 millioen bedraagt, waar Zeeland ruim 1 millioen aan bijbrengt. De oorza ken der voortdurende vermeerdering zijn voornamelijk het gestadig toenemen der bevolking en de vermeerdering van belast bare perceelen. Het aantal Hectaren waar van in 1888 belasting betaald moest worden, bedroeg ruim drie en een kwart millioen, waarvan Zeeland alleen met 180,000. Een zelfde verschijnsel is bij het perso neel waar te nemen. De betasting op het personeel bedroeg in 1883 ruim 16 millioen, in 1888 ruim 17 millioen. Over 't algemeen wordt er echter per hoofd niets meer betaald aan grondbelasting en personeel dan in 1883. In dat jaar waren deze belastingen per hoofd t 7,47 en in 1888 f7,48. De opbrengst van het Patent is gedu rende eenige jaren gebleven. In 1883 zoo wel als verleden jaar leverde het Patent bijna 4 en een half millioen aan 't rijk op. De zegel belasting bracht in 't verloopen jaar ruim 3 millioen op, waarbij behoor! de opbrengst van bijna 16 millioen quitantie- zegels. In 1883 was de totale opbrengst van het zegel ruim twee en een half mil lioen. Ook op dat gebied is dus vooruitgang waartenemen. Van niet minder dan 235 millioen gul den is in 1888 sucessierecht betaald en wel tot een bedrag van ruim acht en een half millioen. Sinds 1883 is ook deze post die toen ongeveer 7 millioen bedroeg, klimmende. 21 October '89 Bij de verkiezingen voor de tweede kamer in Maart 1888 waren het (ook in Zeeland) de zoogenaamde ethischen, die om kerkelijke oorzaken openlijk de antire volutionaire candidaten bestreden en de liberalen steunden. En wat blijkt thans Dat juist de vrienden en geestverwanten van deze afvalligen uit onze partij, die de liberalen er op hielpen, uit de optreding van dii ministerie garen sponnen. Let maar eens op de benoemingen. Star Numan .en Huber werden curator der staats-academiesGunning werd professor, de felste tegenstander onzer regeering zal hem misschien te Amsterdam opvolgen. Andere benoemden in onze provincie zijn liberaal of (vergun ons 't woord) synodaal. Zou men de dwaasheid inzien van de in 1888 gepleegde tegenwerking Wij nemen dan ook met instemming uit De Heraut over, wat deze naar aanlei ding van Prof. Gunnings optreden schrijft «Stellig zou dr. Gunning niet benoemd zijn, indien in Maart 1888 de liberale partij niet bij de stembus geslagen ware. Daar door wierd baron Mackay ministerdoor de voordracht van dezen minister wierd dhr. Star Numan curator der Leïdsche hoogeschoolen dank zij deze gezamenlijke invloeden is dr. Gunning nu hoogleeraar te Leiden geworden. «En nu ligt er zeker wel iets beschamends in dat de Ethische theologische professoren te Utrecht en te Groningen bij de stembus van Maart 1888 het luidst geschreeuwd hebbeq om de christenen onder de kiezers, tegen de mannen, die thans in het Kabinet zijn, op te zetten, en't hardst mrt de Libe ralen meeliepenen dat thans juist, dank zij de actie die zij te vuur en te zwaard bestreden, hun hoofdman professor te Lei den wordt, maar wij Gereformeerden die de beweging waaruit het ministerie Mackay voortkwam, oprechtelijk steunden, verblij den er ons niettemin hartelijk in dat uit deze actie ook dit professoraat is voortge komen.» Middelburg. B. en W. herinneren inge zetenen aan hunne verplichting tot het doen van aangitte voor de bevolkingregisters, nummering der huizen, en het doen van aangifte van verhuizing. Daartoe is op werkdagen gelegenheid ter secretarie van '10—12 uur. Voorts worden zij herinnerd aan de bepalingen der wet voor de be lading op het personeel, de belasting naar tijdsgelang en de suppletoire aangifte. Eenige lezers zijn van meening dat er te Zutfen iets heel vreeselijks moet gebeurd zijn. De «Zutfensche Courant» heeft name lijk een rat gevangen in den persoon van den redacteur van «de Giaafschapper», een eveneens te Zutphen verschijnend blad. Wat er dan gebeurd is 5e Zutfen sche Courant heeft èen nommer laten druk ken van haar blad waarin een verzonnen verslag voorkwam van een niet gehouden raadsvergadering. Dit nommer moest dienen om den redacteur van «De Graafschapper» er in te doen loopen. De krantenjongen werd opgewachthem werd dit nommer in de hand gestopt en hij bezorgde het aan zijn adres. »De Graaf schapper» niets kwaads vermoedende, nam toen dit verslag waarin veel nonsens door een liberaal raadslid heette gesproken te zijn, over en drukte er bij af dat hij het in de Zutfensche Courant gelezen had. In een hoofdartikel bestreed hij tegelijk den onzin uit het verzonnen raadsverslag. En dit noemt nu de liberale pers »er in laten loopen «De Graafschapper» neemt uit de «Zutf. Crt.» een raadsverslag over met vermelding der bron en wijdt er een hootdartikel aan. Ziedaar allesof beter gezegd, ziedaar niets. En nu hebben tal van liberale bladen en bladekens uit de Zutfensche Courant, wier mijn verkeerd gesprongen is, de leugen overgenomen, dat zij de Graafschapper er in had laten loopen. En vele dier bladen I raten dit elkaar na, zonder zelts de Z utf. Crt. of de Graafschapper gezien te hebben. De Utrechtsche nam het van de Zutfensche over de Rotterdamscbe van de Utrechtsche, de Haagsche van de Rotterdamsche, de Zeeuwsche van een dezer laatste, enz. En dan nog met de opmerking dat men er zoo wel meer Ghr. bladen kan doeninloopen. En toch hebben al deze genoemde bladen dit gemeen, dat zij allen van elkander overnemen, met of zonder vermelding der bron. Waarom moeten nu de liberale bladen den schijn aannemen, alsof zij de onschuld in persoon waren, en de antirevolu tionaire bladen de eenig schuldigen Hiermee is niet gezegd dat de Graaf schapper in dezen schuld heeft. Integen deel, hare houding was dien dag correct. Zij nam een bericht over met vermelding der bron. De eenige schuldige is de Zutfensche, die er den goeden naam van een paar liberale raadsleden aan waagde, o.in eens 6en grap te kunnen hebben met een blad, welks redactie zij overigens niet aandurft. De «Zaanbode» deelt mede, dat de algemeene vergadering -van den «Bond tegen v.iccinedwang» is uitgeschreven op Donderdag 7 November in «Frascati» te Amsterdam, en dat aan den avond van dien dag een openbare vergadering zal worden gehou den ter bespreking van de afschaffing van den «vaccinedwang». De uitslag der stemming voor een lid der staten van Utrecht in 't district Breukelen, vacature Wolbers, is deze Geldige stemmen 1889. Uitgebracht op de hli. E. van Beusekom (liberaal) 603; mr. J. M. Schout Velthuys (antirevol.) 595 W. van Wijngaarden (Kath.) 525 en jhr. mr. J. H. van Haersma de With, (anti-rev.) 106 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. Herstemming aizoo tusschen de heeren Van Beusekom en Schout Velthuys. De antiliberale kiesvereenigingen te 's Graven hage, hebben candidaat voor het lidmaafrchap der Tweede Kamer gesteld mr. M. H. baron du Tour van Bellinchave oud-n.inister van Justitie in het kabinet Heemskerk III. De antirevolutionairen zullen deze candi- datuur steunen. Dit is niet de eerste maal dat de anti revolutionaire kiesvereeniging te 's Hage uitviel uit hare politieke vastigheid. Zij stelde vroeger ook eens bij eerste stemming gr.iaf Schimmelpenninck, een conservatief. 1 it is in strijd met ons program. Het zou ons niet verwonderen, zoo 't Centraal Comité deze candidaluur betreurde. Meer dan dat kan echter genoemd Comité niet doen. Het heeftin de aangelegenheden der plaat selijke kiesvereenigingen niets te comman- deeren. Ook zelfs, waar zulk eene kiesver eeniging fouten begaat, heeft het Comité stilletjes hare autonomie te erkennen. Wel weten wij dat mr. du Tour eens do ar Utrechts antirevolutionairen als anti revolutionair naar de Kamer gezonden werd, doch sinds dien tijd werd hij minister in het den antirevolutionairen zoo gramme ka binet Heemskerk. Of heeft Z.Exc. met dit velleden gebroken en zich weder bij de broederen gevoegd Nader verneemt men dat de heer du Tour bereid is de regeering te steunen. IERSEKE. Vergadering van den gemeente- raad.van Vrijdagavond 11. te 6 uren. Voor zitter de Burgemeester. Afwezig de heer Sauer wegens ziekte. Nalezingen goedk. der notulen wordt een ingekomen schrijven van den heer Sauer voorgelezen, waarin deze voor zjjne benoeming tot Ambt. v. d. burg. st. bedankt. In zijne plaats wordt benoemd de heer Schipper met het lot tegen den heer Sandee. Nu komt in behandeling de verleden week aangehouden wijziging van de kaai- en havenrechten. De heeren Sinke en Sandee dienen daartoe een voorstel in, dat op het volgende neer komt. Het havengeld wordt verhoogd van 4 tot 6 ct. per ton en per reis, doch by abonnement verlaagd van 80 tot 62 ct per ton er. per jaar (of 16 c. per kwartaal). Het kaairecht van eenige artikelen wordt ver hoogd van 772 tof 10 ct. per voertuig met 2 paarden, van 4 tot 5 c. per voertuig met 1 paard en van V/2 tot 2 c. per krui- of stoekwagen. Dat van suikerbieten wordt gebracht van U/2 ct. per voer of 10 ct. per 1000 KG. en dat van steenkolen van 1 ct. per 100 KG. of V/2 ct. per H. L. Yoor [petroleum wordt een recht geheven van 7 ct. per vat. De heer Yan Oeveren keurt de verhooging voor suikerpeeën af, omdat de landbouwer reeds met zooveel bezwaren te kampen heeft. Hij had liever de vreemde schippers nog wat meer laten betalen. Nu blijft de last op de ingezetenen drukken en wordt die slechts verplaatst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1