NIEUWS BLAD VOOR ZEELA xN D. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1889. No. 7. Dinsdag 15 October. Vierde Jaargang VERSCHIJNT F. P. D'Iiuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1EN: HET VOORSTEL BAHLMANN. BUITENLAND IA elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prij: per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,026- UITGAVE VAN G. M. Klem.kerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel mier t> cent. Familieberichten van 1 5 regeh 59 cent, iedere regel, meer iO cent. (Invoerrecht op de Tarwe.) Met belangstelling lazen wij dat de com missie uit de tweede kamer, die dit voorstel onderzocht, r.iet ongunstig er tegen gezind schijnt. Dit voorstel toch mag beschouwd worden als een levensquaestie bevattende voor geheel Zeeland. Ontkend kan het niet worden dat deze vroeger zoo rijke en bloei ende pr>vincie, thans in een staat van kwij ning en achteruitgang verkeert, en een zorgvolle toekomst tegengaat. De eenmaal zoo winstgevende handel heeft opgehouden te bestaan, de verwachtingen bij het graven van het kanaal gekoesterd, als zou dit de handel doen opleven, zijn niet verwezenlijkt. Rijke kapitalisten, die te Middelburg vooral, zooveel tot de welvaart dier stad bijdroegen, hebben zich voor het meerendeel naar elders verplaatst en daardoor de welvaart belang rijk doen verminderen, ook in het overige gedeelte van Zeeland. De eenige bron van bestaan, die ons over bleef, is de landbouwdoch ook deze ver keert in een zeer gedrukten toestand, dooi den geringen prijs der granen, 'tgeen zich doet kennen in de herhaalde aankon digingen van verkoop van boeren-inspannen, dewijl de landbouwer verplicht is z(jti be diijf op te geven; hoe treurig dit ook voor hem zijn mag. Want het is hem onmogelijk den wedstrijd met de vreemde granen vol te houden. Men bedenke toch dat in die landen bijna geer. lasten voor de landbouwers bestaan, terwijl die ten onzent door grond- en pol- derlasten zeer gedrukt wordenen juist de tarwe, hoofdartikel waarop de Zeeuwsche landbouw rust, het meest door den invoer geschaad wordt. Maar zal men mij toevoegen waarvoor blijft de Zeeuwsche landbouwer zich hechten aan zijn stelsel van bebouwing De vrije invoer van vee naar Engeland doet met grond verwachten dat de veeprijzen zullen stijgen. Waarom zich dan ook niet meer toegelegd op uitbreiding van den veestapel, en bet bouwland in weiland herschapen? Doch dit laat zich gemakkelijker zeggen dan uitvoeren. Men neme vooreerst in aan merking dat niet alle gronden in Zeeland voor de vetweiderij geschikt zijn; dat uitbreiding van den veestapel kapitaal vordert, waaraan het den landbouwer ontbreekt, en dat zon der dat de uitbreiding van den veestapel een te lang tijdverloop vordert, waarin de landbouwer zich inmiddels niet zou kunnen staande houden. Maar men lette vooral op „In die lage prijzen", zoo zeide de heer van Dedem voor eenige jaren in de Tweede Kamer, „ligt geen zeer groote reden van be zwaar voor den landbouw. Twintig jaren geleden waren die prijzen minstens even laag, maar de oorzaken van kwijning liggen in de wijze van léyen gedurende de laatste jaren. Onder de verschillend#_ standen heerscht te veel weeldeen de regeering heeft daartoe het voorbeeld gegeven door buitensporige open bare werken, ondanks welker aanleg hier ge tuigd moet worden, dat handel, landbouw en nijverheid kwijnen. De loonen der arbeiders zijn, in verband met de lage prijzen der levens middelen, ook te hoog. Beter zal de toestand worden, als de openbaro werken zooveel mo gelijk door Nederlanders worden uitgevoerd en als men zorgt, dat niet te veel bewerkt hout en gemaakte kleederen hier worden ingevoerd." de gevolgen die deze andere wijze van be bouwing na zich zou sleepen. De arbeiders bevolking die door den landbouw gevoed wordt, zou grooten ieels overbodig worden wanneer de landbouwer voortaan uitsluitend aan veeteelt ging doen. Zij zouden broode loos worden, en tot last van de gemeenten vervallen en waar zouden dezen de gelden moeten van doen halen, cm zoovele arm lastigen te onderhouden Verreweg de meesten zouden ook voor landverhuizing niet te vinden zijn. Nu blijven de tegenstanders der graan rechten al door dreigen met het schrikbeeld dat het brood duurder zal worden, wat ten nadeele van den minderen man zal zijn. W(j noemen dit een schrikbeeld, omdat het in wezenlijkheid niet bestaat, daar zooals door oris vroeger reeds in dit blad is aan gewezen, zelts een inkomend recht van f 2,40 per mud en dus het dubbel van hetgeen de voorsteller beoogt, geen rerhoogirg van den broodprijs, door de Haagsche Broodfa briek aangekondigd, ten gevolge zou behoe ven te hebben. En wij grondden onze beschouwing destijds op authentieke cijfers ten jare 1826 van Rijkswege aan de ge meentebesturen meegedeeld, teneinde daar naar, in gevolge de beslaande wet op de geinaalbelasting, den prijs van het brood te regelen, terwijl het niette betwijfelen valt, dat deze kosten thans, nu de bereiding van het brood over het algemeen meer in het groot geschiedt, nog minder zullen be dragen. Doch al ware het ook dat het brood duurder werd (wat echter niet zeker b) zou dit, als betreffende slechts het tarwe brood, daar de rogge onbeL.st blijft, dan zulk een nadeel voor den minderen man zijn, die toch door zijne verdiensten evenzeer in de algemeene welvaart deelt Het is op grond van dit alles, dat wij met volle vrijmoedigheid het voorstel van den heer Bahlmann ondersteunen, en den wensch uiten dat het door de tweede kamer moge worden aangenomen. S. V. Onze Accijnzen. Het verloopen jaar levert op het gebied der accijnzen hetzelfde verschijnsel, dat de jaren, die daaraan voorafgingen, te zien geven, n. 1. Jat het Nederlandsche volk den grootsten cijns betaalt voor 'tgedistil leerd. Bijna 24 miliioen gulden vloeide in 's Rijks schatkist als accijns op sterke dranken nf ruim 5 gulden per hoofd. Niet minder dan vierhonderdduizend hectoliters d. i. bijna 9 liters per hoofd, werden door ons volk in één jaar tijds gebruikt. Dat is een enorme hoeveelheid. En oleef liet dan nog voor alle plaatsen 9 liter per hoofd, maar vele gemeenten vooral de steden, en onder deze nog de fabrieksplaatsen, eischen veel meer. Zoo hebben Zult-Bommel en Heusden een drankverbruik van ruim 19 liters per hoofd, Leeuwarden, Sneek, Deven ter, Enschedé, Goor vin omtrent 18 liters. Van alle gemeenten staat Almelo in drank- verbruik boven aan met een verbruik van 21 liters per persoon, onder aan de lijst staat Achttienhoven in Utrecht, waar slechts twee maatjes per hoofd geconsumeerd is. Bij andere provinciën vergeleken steekt Limburg gunstig af, daar het slechts 3 liter gedistilleerd per persoon behoeft. Tegenover dit alles leveren de andere accijnsen betrekkelijk weinig op. Elke Nederlander door elkaar gerekend betaalde in 't vorige jaar voor belasting op liet vleesch 65 cent, op de suiker 11,84, op den azijn 3 cent, cp het zout 87 cent, op het bier 20 cent, op den wijn 40 cent, op de zeep 44 cent, dat is op al de genoemde artikelen te zamen f4.43 en op het ge distilleerd alleen f5.33. Door elkaar genomen betaalt dus elke Nederlander als belasting op de eerste levensbehoeften de wijn en het bier daarondër niet gerekend ruim 7 cent in de week, terwijl hij in denzelfden t(jd een dubbeltje stort ah belasting op sterke dranken. Met het oog daarop zou men geneigd z(jn te vragen of het werkelijk zoo noodig is de belasting op de eerste levensbehoeften af te schaffen of te verminderen, waar men ziet, dat het Nederlandsche volk uit eigen vrijen wil nog meer betaalt, voor iets, dat het missen kan, ja dat het tot verderf strekt. De keizer van Rusland is Vrijdag te Bel lijn aangekomen. De Keizer van Duitsch- land ontving zijn <tneef»allerhartel(jkst; doch de bevolking van Berlijn gedroeg zich koel. Slechts een paar duizend toeschouwers, alleen uit nieuwsgierigheid daar gekomen zagen de beide vorsten passeeren en hadden slechts luide toejuichingen voor hun eigen keizer, niet voor den Rus over. Deze handhaafde dan ook van begin tot eind het stroef gelaat waarmede hij gekomen was. Op het gastmaal bracht keizer Wilhelm een warmen toost uit op den Czaar en op den vrede, dat kostelijk erfstuk zijner voorvade ren, hetwelk hij wenscht te bewaren. Doch liet antwoord van den Czaar was koel en kort en algemeen, en slechts zeer moeilijk verstaanbaar. Het was of hij blij was toen hij zijne speech, een aanrijging van niets zeggende plichtplegingen ten einde ge bracht had. Ook het publiek handhaafde zijne koele stemming, zelts toen tegen den avond de beide vorsten zich nog even op het balkon van het paleis begaven. De geestdriftige toejuichingen uit honderd duizend kelen den vorsten van Oostenrijk en Italië, bij hun bezoek te Berlijn te beurt gevallen, maken een scherpe tegenstelling met het geheel ongerechtvaardigde stilzwij gen waarmeê men den Czaar ontving. De teruggetrokken houding van den Russischen Keizer is overigens te verklaren uit de volgende feiten, lo. De band tus&chen Duitschland en Ruslands grootsten concurrent (Engeland) wordt inniger2o. Duitschlands invloed over Griekenland neemt toe3o. Wilhelm, die Londen bezocht, gaat weldra ook naar Konstantioopeldrie dingen die bijna de verbazing kunnen wekken boe de Czaar nog naar Berlijn kon gaan. De ont- moeiing der beide keizers is dan ook slechts als een beleefdheid te beschouwen. Zater dag trokken beide vorsten samen op de jacht. Of daar de verhouding beter ge worden is 14 October '89. 1ERSEKE. Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 11 Oct. des avonds, te 6 uren. Voorzitter de burgemeester, afwezig de heeren Van Oeveren en Sauer. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen le van Gedeputeerde Staten de goedkeuring der verordening tot onbe woonbaarverklaring van woonhuizen 2e van den rentmeester van het christ, krankzinnigengesticht Veldwijk de kennis geving, dat het tarief niet kan verlaagd worden, doch dat desniettemin het gesticht de verpleging van de huisvrouw van A. Mieras voor f 270 op zich zal nemen. Naar aanleiding van dit bericht is door B. en W. rijks- en provinciale subsidie aange vraagd. £e van het algem. armbestuur de rekening en verantwoording over 1888 en de begrooting voor 1890. De heeren Sauer, Sinke en Schipperworden ber.oemd om beide voorloopig na te zien. De voorzitter wenscht 2 ambtenaren v. d. Burg. Stand te benoemen (één in de plaats van den heer Lemson, één om, zoo noodig, voor anderen in te vallen.) Benoemd worden de heeren Van der Burght (weth.) en Sinke. De eerste neemt zijne benoeming aan, de laatste maakt bezwaar, omdat hij op Don- derdag, den dag waarop gewoonlijk huwe lijken worden gesloten, steeds afwezig is. In zijn plaats wordt nu gekozen de heer Sauer (afwezig). Tot heden zijn de openbare scholen toegankelijk voor kinderen van 5i/s tot 16 jaar. (Art. 3 van de verordening op het lager onderwijs.) B. en W. stellen voor 16 jaar te veranderen in 13. De heer Sinke vraagt of de kinderen na dien tijd dan nog van het herhalingsonderwijs kun nen gebruik maken. Het antwoord luidt bevestigend. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nu stel len B. en "W. voor, het aanplakken op de plakkeborden voor particulieren aan een recht te onderwerpen. Het gebeurt meer malen, dat er voor gemeen tepublicatiën haast geen plaats over is. De opbrengst zal de gemeente ten goede komen, en ook in andere plaatsen bestaat zulk een recht. Voorgesteld wordt te heffen voor biljetten niet grootei dan 5 dM2. 50 cent, voor groo- tere f 1. De heer Sinke vraagt of er een raming te doen is naar de opbrengst en of dat tarief niet te hoog is Op de eerste vraag antwoordt de Voorzitter ontkennend, op de 2e, dat het recht berekend is voor het omroepersloon. Verder vraagt de heer Sinke of de genoemde cijfers betrekking hebben op de 2 borden sa men en of dat aanplakken tot heden kosteloos geschiedde. Het antwoord op de beide vragen luidde bevestigend. Voor het publiceeren ontvangt, naar de Voorzitter meent, alleen de aanplakker eenige belooning. De heer v. d. Burght vreest, dat de heffing tot vermindering van publiciteit aanleiding zal geven. De heer Sinke sluit zich daarbij aan en noemt o. a. de publication van het vischbe- stuur als zaken voor de ingezetenen van hoog belang. De Voorzitter meent dat men die dan kan uitzonderen, even als die van het rijk en de provincie. Alzoo gewijzigd wordt het voorstel aangenomen met 3 tegen 1 stem. Daarna zegt de voorzitter dat voor 1 Jan. het tarief der kaai- en havenrechten moet herzien en aan de koninklijke goed keuring onderworpen worden. Hij stelt voor- het weder voor 5 jaar onveranderd vast te stellen. Hij noemt de cijfers van ontvangst en uitgaaf voor de kaai on haven gedurende de 5 laatste jaren. Het gemiddelde daar van is f2629,67 (ontv.) en f2363,93 (uitg.); in 1888 bedroegen de cijfers 1543 en 2384 gld. dn opbrengst is sedert 1884 belangrijk verminderd. Voor 1890 staat weer een vrij groot werk te wachten. De heer Sinke oor deelt dat de wijziging van 1884 verkeerd heeft gewerkt. Toen zijn de kaairechten, die iedereen betaalt, tot de helft verminderd, die voor de pannen zijn veel te hoog ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1