BIJVOEGSEL. INGEZONDEN1STUKKEN. BRIEFWISSELING. SCHOUWING. BURG RUMKE STAND MA RKTB E RICHTEN. AANBESTEDING. Overzicht van Verkoopingen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag rijn veroordeeld wegens diefstalM. v. d. H., 39 j. en M. d. W. 54 j. zonder beroep, beiden Ierseke, de le tot 7 d. de 2e tot 3 d. gev. strooperijP. J. v. D., 48 j.J. B. J. 28 j. arbeiders, J. R. 45 j. en J. R. 40 j. hvr. van A- W. arbeidster®, allen Ossen- drecht, ieder tot 3 d. gev. diefstal en mishandeling: L. C. 15 j. arbeider, Goes, tot 6 m. gev oplichting: J. F. d. K., 30 j., zonder beroep, Middelburg, tot 1 m. gev. mishandeling: J. v. B 38 j., hvr. van J. R., arbeidster, Wemeldinge, totflb. s. 1. d. h. schrijven van een brandbrief F. d. D., 17 j., arbeider, IJerseke, tot 14 d. gev. overtreding der plaatselijke belasting te Wissenkerke: B. A. v.d. V., 38 j., land bouwer Wissenkerke, f8 b. ten behoeve der gem. Wissenkerke s, 2 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken is C. F. v. E., 71 j., werk man, Middelburg, beklaagd van beschadiging GEMENGDE BERICHTEN. Het wildrijk jachtveld onder Elle- woutsdijk verschafte aan vijf jagers in twee dagen 125 hazen. De gemeenten Nieuwe en Oude-Pekela sturen in de laatste dagen elkander met de tram telkens een arme vrouw toe, waarvoor geen der beide gemeentebesturen de zorg op zich wil nemen. Zij woonde vroeger te Nieuwe Pekela en vertrok van daar naar Papenburg. In 't vaderland te ruggekeerd vestigde zij zich te Oude-Pekela als werkvrouw en scheepstrekster, doch werd er ziek en kwam onder behandeling van den gemeente-geneesheer. Toen zij eenigs- zins beter was, werd zij op last van het gemeentebestuur van Oude-Pekela naar haren stiefvader te Nieuwe-Pekela per tram ver zonden, die haar echter niet in huis wilde hebben, zoodat zij op straat bleef liggen. Een menschlievend ingezetene verleende haar voor dien nacht onderdak, doch de burge meester van Nieuwe Pekela oordeelde dat, ofschoon men haar één nacht had onder dak gebracht, dit geen reden was om zich verder haar lot aan te trekken, nu ook de gemeente Nieuwe-Pekela voor haar onder houd moest zorgen. Na een dokter te hebben geraadpleegd, werd zij Maandag met de tram naar hare woonplaats Oude- Pekela teruggebracht doch des middags kwam zij weer te nieuwe-Pekela onder geleide van een gemeente- veldwachter van Oude-Pekela, die haar op last van zijn bur gemeester 25 cents ter hand stelde. Wat er nu gebeuren zal, weet men niet. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben in 't belang van de schutters beslist dat een uniform van donkerblauw laken, mits overigens aan de wet voldoende, model uniform is, en dat een besluit van een minister, dat aangeeft den graad van don kerheid van kleur en van fijnheid, ten deze niet rechtsgeldig is. Het Leger des Heils heeft [te Amster dam nieuwe troepen in het vuur gebracht. Tusschen twee heilssoldaten in ventte gisteren een inboorling van Ceijlon, in na tionaal costuum, met een rood jtoppi op zijn lange, loshangende haren het blad de Heilssoldaat. Te Breda heeft een brutaal heerschap bij particulieren gecollecteerd, «voor de al- gemeene armen,» onder voorgeven, dat hij, daar de koperen bussen gerepareerd werden, zonder die moest collecteeren. Het burgerlijk armbestuur kwam het echter te weten en waarschuwde den ingezetenen, dat het col lecteeren steeds door dezelfde personen ge schiedt en niet dan met koperen bussen geschieden mag. Een groote werkstaking, die reeds geruim en tijd werd voorbereid, is in de mijnen te Lens bij Atrecht uitgebroken. Aan berichten uit Atjeh (Kotta Radja) is het volgende ontleend De vijand toont thans zijn overmoed. De posten worden heviger beschoten. Men vreest dat hij zelfs onze hoofdvesting zal aanvallen. Als een gevolg van het gevecht van 26 Juli bij Kota Pohama zal daar een batterij met zwaar vestinggeschut verrijzen, om Kota Tewanhoe, en andere omliggende beatings van den vijand te vernielen. Meldenswaard is het gedrag van den officier van gezondheid dr. Lehmann. Terwijl de kogels hem langs de ooren floten, was hij steeds daar waar zijn plicht hem riep. De dienst van den geneeskundigen dienst in het hospitaal is thans zwaarder. Er zijn vele choleralijders. Deze ziekte eischt sinds 9 Augustus tal van offers. De Bandjer- massin (oorlogsschip) ligt met delgelevlag in top op de buitenreede te Oleh leh. Berichten uit Groot-Briitanje omtrent den storm, waarvan wij slechts een klein staartje hadden, meldden dat men daar sinds lang niet zoo zwaar weder gehad heeft. In Dublin in geen twintig jaardaar werd dan ook zeer groote schade aangericht. Heel de stad lag als 'tware onderstboven. De straat was vol gevallen boomen, schut tingen, luiken, telegraaf- en telefoonpalen en draden. Gaslantarens woeien omveren glazen stuk, en veel schade werd in de parken aangericht. De kanonneerboot Entreprise, die van Plymouth naar Liverpool gesleept werd, moest worden achtergelaten, strandde en verging. De bemanning werd aan reddings- lijnen naar land getrokken. Zij zeiden in Carnarvonbaai een schip te hebben zien stranden, dat vermoedelijk met man en muis vergaan was. In een golfbrekershoofd Holyhead is een gat geslagen van 50 voet lengte en 7 voet breedte. Groote steenen van 7 voet lengte werden door de geweldige zeeën opgenomen en meêgevoerd, alsof het keisteentjes waren. Te Holyhead verkeerden de mannen, die zich in den vuurtoren bevonden, in den grootsten angst. De zee stond in de bene denvertrekken en had reeds alle meubelen weggeslagen. Groote gaten sloegen de golven in de onmiddellijke nabijheid van de fonda menten van het gebouw, dat over zijngansche hoogte dreunde, waardoor men voor ernstige ongelukken vreesde. Door het zware stormweder vergingen de vorige week twee en twintig buitenland=che en drie en twintig Engelsche schepen. Op de Engelsche kusten alleen leden schipbreuk zestien Engelsche,een Duitsch,een Hollandseh, een Deensch en twee Noorsche schepen, 40 personen verloren hierbij het leven. Ook in Zuid Italië, en voornamelijk op Sardinië, blijkt de storm grooter schade te hebben aangericht dan eerst werd gemeld. Omstreeks 800 huizen werden zwaar beschadigd of stortten geheel in, zoodat vaa een klein dorp weinig meer dan een bouwval is overgebleven. Meer dan 100 personen werden gewond, terwijl 30 het leven verloren. In de stad Huarto is de helft der bevolking van 7000 inwoners zonder dak. Prins Ferdinand van Bulgarije is on verwacht uit zijne hoofdstad Sofia naar Koburg afgereisd, zoo het heet om zijne mosder te ontmoeten. Men verdiept zich in gissingen wat de aanleiding kan zijn tot dit overhaast vertrek. Men meent dat hij een twist heeft gehad met de ministers betref fende een Bulgaarsche leening en daarbij den minister, thans regent Stomboelof ver weten heeft, dat hij slechts zijn eigenbelang op het oog heeft, hetgeen laatstgenoemde verontwaardigd loochende. Als een bewijs hoezeer de goudopbrengst in de Transvaalsche republiek toeneemt, deelde de heer Du Toit mede, dat de op brengst der licentiegelden in de eerste zes maanden van 1888 had bedragen 230,000 pond sterling, terwijl het bedrag over de eerste zes maanden van 1889 was geklom men tot 420,000 pond sterling, dus nage noeg het dubbele. Drie toeristen uit Innsbrück zijn dezer dagen gelukkig teruggekomen van een bergbestijging, waarbij zij door hunne gidsen in den steek gelaten waren. Zij waren op een Zaterdag den Habicht opge klommen, teneinde den zondag door te bren gen in de 2300 M. hoog gelegen Innsbrücker berghut. Zaterdagavond in die hut gekomen ging hun gids terug met de afspraak, dat Zondagavond een andere gids bij hen zou komen voor den terugtocht. De bedoeling van die afspraaa was, dat beide gidsen Zon dag des morgens hunne godsdienstplichten zouden kunnen waarnemen. Maar wie er kwam, geen gids, en middelerwijl was het gaan sneeuwen en begonnen de proviand, brandstof, olie, zelfs de lucifers op te raken. Dinsdag eindelijk in den namiddag eindigde de sneeuwstorm, en, door den nood gedron gen, waagden de toeristen den terugtocht zonder gids. Zij kwamen behouden thuis. Onder de 240 Russische studenten, welke op dit oogenblik te Parijs studeeren, bevinden zich 200 Joden en Jodinnen. Sommige van hen ontvangen ondersteuning van de Alliance Israelite Universelle, maar de meerderheid van hen onderhoudt zich zelf door handenarbeid. Een jong Israëlitisch meisje, hetwelk in de medicijnen studeer de, heeft onlangs den graad van doktor behaald. Zij had zich zelf gedurende haar geheelen studietijd onderhouden door dage lijks zes uur een waschvrouw in het was- schen en strijken behulpzaam te zijn. Isr. Nieuwsb. Hevige stormen hebben op den Atlan- tischen Oceaan gewoed. Van een te Queen- stown binnengeloopen stoomschip sloeg door een hooge zee een jonge vrouw, moeder van twee kinderen, en een kind van vier jaar over boord en verdronken. Ook in het Kanaal, aan de Engelsche kust werd op verscheidene plaatsen groote schade door de hooge zeeën aangericht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. (Niet geplaatste stukken worden niet teruggez. dan onder vergoeding van port). Mijnheer de Redacteur Eenige maanden geleden wekte een in gezonden stuk in de Middelburgsche Courant van H. M. K. te V. in hooge mate de ver bolgenheid op van den heer G. A. Vorster- man van Oyen, redacteur van het - Week blad tan Z.Vlaanderen W.-deel. Vooral het verwijt, dat de heer van Oyen anders denkenden bestrijdt op eene wijze, die zelfs weerzin bij zijn eigen geestverwanten wekt, scheen hem maar weinig to bevallen en hij ontzeide dien inzender dan ook het recht tot het nêerschrijven van die beschul diging, omdatdeze verklaarde, in verscheidene jaren het Weekblad van Z. V. W. D. niet te hebben gelezenj! Nu oevat de Middelburgsche Courant van 1 October een opstel, waarin de redactie een zóó juist oordeel over de pennevruchten /an den heer Vorsterman van Oyen uitspreekt, dat ik inderdaad geen weerstand kan bieden aan de verzoeking, om daarvan een beknopt uittreksel onder de oogen uwer lezers te brengen, opdat ook die kunnen genieten van het oordeel over het werken en streven van den heer van Oyen, onomwonden uit gesproken door een blad van zoo onver dacht liberaal allooi als de Middelburgsche Courant. Dat opstel luidt in het kort als volgt «In ons nommer van Dinsdag vorige week (24 Sept.) namen wij uit het Bru.sche Weekblad Burgerwelzijn over een stuk, onderteekent B, waarin werd gewezen op eene vergadering, die Zaterdag zou gehouden worden om de richting aan te geven van een nieuwen weg, en pleidooi geleverd voor een gedaan voorstel«no. 3 ter hof- «stede langs den grintweg van Sluis naar «Retranchement en Pottjes, die rechtover «de greintweg van Nieuw Vliet Breskens «ligt.» Zooals wij schreven namen wij dit stuk over, «met het oog op 't belang, dat een deel van ons gewest bij de daarin gesproken kwestie» heeft. Dit heeft de verbolgenheid '•pgewekt var. den redacteur van het Week blad van Z. Vlaanderen W.-deel, die op zijn bekend hoogen toon ons de les leest. Na te hebben weêrgegeven enkele alinea's uit het hekelend opstel van den heer van Oyen, schrijft de redactie der Middelb. Crt. verder «Het is niet de eerste maal dat de be kende redacteur van genoemd weekblad zich stelt op een voetstuk tegenover ons, alsof hij geroepen is als onze mentor op te treden. De toon juist waarop hij schrijft, belet ons meestal met hem in eenige pole miek te tredenmaar ditmaal hebben wij ren bijzondere reden om hem met een enkel woord te repliceeren echter meer nog om de zaak dan oni hem zei ven.» Mij dunkt, waarde Redacteur, dat de heer Vorsterman van Oyen het vrij wel stellen kan met het snuifje, dat zijn liberale zuster hem zoo liefelijk aanbood. Althans voor- loopig, want de uitwerking gaat bij dien heer er zoo ras van te loorof 11. M. K. insinueerde, met den heer van Oyen van hartstochtelijkheid tegenover andersdenken den te beschuldigen X. Berichten over pereboompjes, zware pompoenen, paardenpeenen dergelijke nemen wij niet meer op, dan op verzoek van den belanghebbende. Wjj kunnen er geen on kosten meer voor maken. Hetzelfde geldt verkiezingen in kerkelijke kiescollpgies. Wy plaatsen ze echter gaarne, wanneer ze ons door belanghebbenden of vrienden worden toegezonden. Biggekerke 15 October. Kloetinge, 15 October. Oostkapelle 18 Oct. Rittliem 22 Oct. Oan 9 tot 11 Oct. 1889. GOES. Ondertrouwd: Cornells Booltelaar 29 j. jm. met Adriana Willemse28 j. jd. Izak Boer 24 j. jm. van Willemstad en Katharina Jannetje Glerum 24j.jd,vanGoes. GeborenArnoldus Lourens z. v. Arnoldus Wynand den Boer en Catharina Johanna Verduijn - Jannetje d. v. Johannes van Zweden en Willemina van de Kreke. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J.Mondeel jm. 24 j. met J. Schipper jd. 20 j. W. Willemsen jm. 26 j. met W. J. Pelle jd. 24 j. Getrouwd: H. Spaan jm. 35 j. met S. Tazelaar jd. 17 j. Bevallen J. Julianus geb. Huygens z. L. Bosschaart geb. Boone d. J. C. Hart- hoorn geb. Akkerman d. OverledenJ. E. van der Maden 60 j, wed. van P. J. de Vos I. A. Versluijs 34 j. z. J. H. Goofjen 42-j. man van M. E. Visser. VLISSINGEN, 11 October 1889. Boter f 1.10 a f 1.16 de kilo. Eieren f5.20 a f 5.20 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 10 October 1889. BOTER. Hoogste koers 55 laagste koers f 0.50 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 1.25 laagste koers f 1,15 per 25 stuks Eendeieren f 0,—, en cent. ST. MAARTENSDIJK, 10 Oct. '89. Bij de heden alhier gehouden veemarkt vyaren aangevoerd 84 stuks hoornvee en 20 biggen. De handel was vrij levendig. Prijzen werden besteed als volgtVoor jaarlingen van f 90 tot f 110, 2jarige ossen en vaarzen van f 140 tot f150, 9 stuks 2'/2- tot 3jarige ossen werden verkocht voor f1600, kalfdra- gende koeien van f200 tot f210, graskalveren van f 50 tot f 60, Voor biggen werd plusm. f 10 besteed. Maandag 14 October. Middelburg 2 uur door Regenten over het huis van bewaring half 2 in de vergaderka mer lo levering benoodigdheden voor de ge vangenen; 2o eet- en drinkwaren voor de cantine. Biljetten voor half 2 bezorgen. Dinsdag 15 October. Ylissingen, 12 uur, het wasschen der goe deren voor het hospitaal. Middelburg, 12 uur, levering van aard appelen 1 Nov. 1889 tot 15 Juni 1890 voor de soldatenmenage. Opgave van prijzen per H.L. met vermelding van het gewicht der maat. Middelburg 12 uur voor het hospitaal levering van witte brood, kruidenierswaren, boter, aardappels en brandstoffen. Donderdag 17 October. Goes, door het bestuur der strafgevangenis 2 uur, de levering der benoodigdheden voor het onderhoud der gevangenen in 1890. Voor- waarden liggen ter lezing bjj den cipier. Dinsdag 15 October. Goos, 8 uur in de Prince voor Dobbelaere door Not. Houwer, een woon- en winkelhuis en erf Papegaaistraat 143 c.A. Middelburg, 8 uur inde Vergenoeging door Not. de Vos, het hotel Bal met vergunning, 90 c.A. groot met 9 logeerkamers,koffiehuis zaal enz. Oostkapelle op Westhove strandgoederen als een rondhout 9 meter, vaatjes, koper- en ijzerwerk. Zuidzande, 2 uur voor erven wijlen ds. v. d. Weijde door Not. le Nobel, meubelen en boeken. Woensdag 16 October. Schore, 11 uur bij Op 't Hoff voor mr. Cal- lenfels door Not. Lansen Croin verpachten 1 perceel weiland Vlake,Zuid-Ambacht 380 A. 2o. 1 dito 264 A. Inl. dhr. Pelle. Middelburg, Rouaansche Kaai door Not. de Vos aan 't hotel Bal 10 uur, meubelen en inventaris. Commissies dhr- de Groot. Ellewoudsdijk, 10 uur door Not. van der Kloes, meubelen, alstafels, stoelen, latafel, antieke kast, bureau, kastklok, glas- en aar dewerk, landbouwgereedschap, stroo, hooi, 1 geit. Goos, 10 uur in de Prince door deurw. Hollmann, vendutie. Vrijdag 18 October. Ylissingen, 2 uur in de Oude Vriendschap- de Oranjemolen met goederen, door Not. de Wolff. Middelburg, zaagmolen van firma Broekert door Not. Verheij 10 uur, houtwaren als vu ren en greenen ribhout, dito battings, gree- nen dorschvloerdeelen, latten, deelhout, mest- pntpalen. Dinsdag 22 October. Middelburg, door Not. Verheij, inboedel in de Balans onder anderen haarden, kachels, tabak, sigaren. Inl. dhr. Hondius. Woensdag 23 October. Grijpskerke, bij wed. Poppe 10 uur door Not. Tak, de hofstede „Voorzorg" aan den straatweg naar Oostkapelle met bouw- en weilanden in Grijpskerke, Oostkapelle en St. Laurens groot 35,83,34. LAATSTE BERICHTEN. Acte examens lager onderwijs. Geëxami neerd 7 mann.afgewezen 3toegelaten de heeren J. Jongepier, te Goes: P. H.W. Sluiters, Middelburg, J. Verhagen, Aarden- burg en J. A. Verhage, St. Philipsland. De ex imens zijn afgeloopen. In 't geheel aai gegeven 9 vr. en 24 m. opgekomen 9 vr. en 22 mann., geslaagd 8 vr. en 13 mann., afgewezen 1 vr. en 9 m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 5