HOSPiTAALliCEDEREN. onbruikbare Hospitaalgoederen. OVERTDIGINGSSTUKK EN. Genie-goederen GROOTHEID en VAL. KEKIi- EN SCHOOLS1IEÜWS. GEMELDE BERICHTEN. ADVERTENTIES. verkoopen: Maandag 21 October 1889, verbeurd verklaarde Vrijdag 25 October 1889, buiten dienst gestelde afgekeurde Twee partijen ZINKieder van 3600 K. G. en 200 K. G. IJZER, 30 GLASRAMEN enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Rl.tkem dhr. W. Cevaal. De heer A. H. G. Fokker, president van de Factory der Ned. Handelmaatschappij te Batavia, hoopt met Maart a. naar men verneemt naar Nederland te vertrekken. De Eerste Kamer komt 21 October samen. De Tweede Kamer ging tot November uiteen. In sommige af.leelingen is het onderzoek der begrootingen reeds afge- loopenin andere nog niet, zegt de Delvenaar. Tot rapporteurs (verslagop- makersl werden gekozenAlgemeene Be schouwingen, Middelen enz. de HH. de Savornin Lobman, R. J. Schirninelpenninck (voorzitter), Fabius, van der Feltz en Halï- mansBuitenl. ZakenBrantsen van de Zijp, (voorz.) E. Cremers, Michiels, Lieftinck en de RamJustitieHartogh, Bevers, Waker, van der LoefF (voorzitter) en LucasseBinnenl. Zaken C. Brantsen, W. Cremers (voorzitter), Mackay, Zaaij er en Mutsaers; Marine: Travaglino, van Kempen, Land (voorzitter), Viruly en de Beaufort; FinantiënZylker, Vos de Wael (voorz.), G. van Dedem, Rooijaards en Glinderman Oorlog: van Vlijmen, van Löben Seis, Seyffardt, Seret (voorzitter) en de Vries Waterstaat: Tak, Clercx, Reekers, Bool en Rutgers (voorzitter); Koloniën: Loh- man, Donner, W. K. v. Dedem, Cremer en Ëahlmann (voorzitter.) De officier van adm. 2e kl. D. G. Krol v. d. Hoek wordt 22 Oct. geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructie korvet Nautilus. Met eenige zekerheid kan de Zaanbode thans melden, dat in het plan der regeering tot herziening der wet op de besmettelijke ziekten een voorstel tot, opheffing van de verplichte inenting voor onderwijzers en schoolgaande kinderen is opgenomen en dat het daartoe strekkend wetsvoorstel spoedig kan worden verwacht. De redactie der Nieuwe Rott. Crt. deelt uit een mondgesprek met minister Dutoit onder anderen het volgende mede Van het thans gevolgde stelsel in zake lager onderwijs in de Transvaal zal waar schijnlijk niet worden afgeweken. Zijn komst staat bepaaldelijk in verband met de noodige stichting eener hoogeschool. Het eerste bedrag 20,000 pond sterling is door den volksraad _met algemeene stemmen goedgekeurd. Wel voldoet de opleiding aan de univer siteit te Edimburg uitstekend, doch zij beantwoordt niet aan de nationale eischen. Thans zijn te Edinburg 70 Zuidafi ikaansche studenten in de rechtenen te Oxford en Londen een dertigtal in dc medicijnen. 4. FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon 1). III. NAPOLEON TE PARIJS. Wij hebben den held van ons verhaal verlaten, toen hij in 1785 op 16 jarigen leeftijd als luitenant naar Valence toog. Wij schrijven zeven jaren later. Ander maal is de luitenant te Parijs er. woont daar de zittingen bjj van de Conventie, die het proces van Lodewijk Capet, (koning Lodewijk XVII heelt aangevangen. Wat hij gezien en gevoeld heeft, schreef hij aan een zijner vrienden. Hem, den eerzuchtige, moest in de eerste plaats de latheid en de baatzucht treffen van hen die den onsehuldigen koning niet durfden verdedigen; en den moed van hen, die deze verdediging wel aandurfdennog meer de grootheid of het lijden van een vorst, een groote der aarde. Aan zijn brief over deze rechtspraak, door Vergers meegedeeld, ontleenen wij het volgende «Ach, mijn vriend, wat ook de woedendste republikeinen mogen zeggen, een vorst is meer dan een gewoon mensch Zijn hoofd zal wel vallen gelijk dat van ieder ander mensch, doch wie den moord beveelt, zal eenmaal verschrikken over zijn eigene dwaas heid, en werd hij niet door geheime beweeg redenen daartoe gedreven, dan zou het von nis op zijne lippen moeten wegsterven, voordat hij het had uitgesproken. Met de meeste belangstelling sloeg ik de onverschrok ken stervelingen gade, die juist van zins waren over het lot van hun koning te beslissen. Ik bestudeerde hunne blikken. Ik zocht in hunne harten te lezen. «Hadden zij het gewaagd terug te treden, dan was de vorst gered geweest. Tot zijn ongeluk hadden zij echter bij zichzelven gezegd «Valt zijn hoofd thans niet, dun Een theologische faculteit zal in Transvaal aan de hoogeschool niet noodig z\jn, wijl daar theologische scholen zijn te Burgers dorp en Stellenbosch. l3e bemoeiingen van den heer Dutoit in zake landverhuizing naar Transvaal dragen geen officiëel karakter. Toch juicht hij die landverhuizing zeer toe, mits niet van avonturiers of ledigloopers. Vooral bjj de mijnen bestaat groote behoefte aanwerk kracht en de heer Dutoit hoopt dat uit België die werkkracht komen moge. Ook uit een nationaal oogpunt tot behoud en opbloei van den ouden Hollandsch-A- frikaanschen stam is vermeerdering van landsbevolking noodzakelijk, opdat het Engelsch element in de toekomst niet het Hollandsche overvleugele. En dat gevaar is reeds aanwezig. De heer Dutoit zal zich te Amsterdam en Leiden in het openbaar uitvoerig over deze dingen uitlaten. Daar het hem onmo gelijk is nlle aanvragen om hem te mogen spreken, schriftelijk te beantwoorden, zal hij eiken dag(behalve Zondag) van 9Vs tot 11 uur te spreken zijn ten huize van den heer Van der Hoogt, Leidschegracht 99 Amsterdam. Helnkenszand. Maandag wordt het Rijks- telegruafkantoor met thelephoondienst alhier geopend. Het kantoor zal geopend zijn op werkdagen des morgens van 9,30 tot 12,30 des middags van 4 tot 6 ure. Des Zondags van 8 tot 9 ure. Ned. Herv. Kei k. Bedankt voor Kattendjjke door D. Ja- cobsen cand. te Den llaagvoor Souburg door H. W. Vethake te Schalkwijk. Wemeldinge. Tot leden van 't kieskollege van de Ned. Herv. kerk alhier zijn herbe noemd P. Dekker Jz., M. de Jonge, A. Ruisaard en Jac. Zuiddijk, terwijl P. Lindenbergh benoemd is. Het prov. kerkbestuur van Zeeland heeft ds. S. v. Hoek te Kapelle tegen 1 November a. eervol emeritaat verleend. MIDDELBURG. De algemeene vergade- dering der Nederlandsche Gustaaf-Adolfver- eeniging werd Woensdagavond in de Waalsche kerk door dr. L. Heldring geopend. Hy verwelkomde de afgevaardigden, dankte de zangers, leidde de vereeniging in bfj het publiek en beschreef den held naar wien zij genoemd is. Na hem spraken de heeren Keiler v. Hoorn, pred. te Dordrecht en Vale ton prof. te Utrecht. Donderdag vergaderde de vereeniging in St. Joris, onder voorzitterschap van ds. Hagen uit Leiden. Deze herdacht den ontslapen dr. Rauwenhoff, waarna ver schillende mededeelingen werden gedaan. Pastor Reinhardt deelde onder meer mede zal weldra het onze onder de hand van den beul moeten vallen». Dat was de overheer- schende gedachte, die hunne stemmen bepaalde. «Geen pen kan de gevoelens en gewaar wordingen der toeschouwers op de galerijen naar waarheid beschrijven. Zwijgend, ont steld, ademloos zagen allen nu eens den beschuldigde, dan eens zijne verdedigers, dan weder zijne rechters aan. «Welke strat, zoo werd eindelijk gevraagd, welke strat zal tegen den schuldige worden uitgesproken »De dood 1 riep Orleans, een prins van koninklijken bloede. Een electrische sthok zsu niet heviger hebben kunnen treffen De geheele vergadering ree», door een on- willekeurigen schrik aangegrepen, overeind. De zaal' weergalmde van het gemompel der tegenstrijdigste gevoelens. «Slechts een persoon bleet onbeweeglijk als een rots zitten, en deze persoon was ik! «Ik waagde het over de oorzaak van zulk een onverschilligheid van Orleans na te denken en vond die in de eerzucht. Slechts dat kon het gedrag van Orleans rechtvaar digen. Hij z iekt een troon, ofschoon hij er geen recht op beeften zulk een troon kan men niet verkrijgen, tenzjj men afstand doe van aanspraak op de achting van alle weidenkenden. «De koning werd ter dood veroordeeld. »En zoo ook al de 21 Januari den naam van Frankrijk niet voor altijd bevlektwerd nochtans de rij zijner martelaren met een roem vollen naam vermeerderd. »De afstammeling van den heiligen Lode wijk werd door hen, die nog voor korten tijd zijn onderdanen waren geweest, naar het schavot gevoerd. »Is er iemand in uwe tegenwoordigheid, vriend, wanneer gij dit leest, houd dan wat nu volgt voor hem verborgen, al ware hij ook uw vader. «Het is een vlek op de stof, waaruit dat de vereeniging sinds hare oprichting 12 miljoen gulden heeft besteed en mee gewerkt tot den bouw van 1348 kerken, 429 pastorieën en 679 scholen. Ds. Perk deelde mede dat door het protestantsche Nederland 20804 francs was bijgedragen als feestgave voor de Waldenzen. Aan de kleine protestantsche gemeente te Fiume in Hongarye werd met 17 tegen 4 stemmen de feestgave, groot f 400 toe gekend. Na vele en langdurige besprekingen, waarvan wij evenwel door plaatsgebrek geen verslag geven, werd de vergadering met dankgebed gesloten. De Uniecollecte voor de scholen met den Bijbel bracht te Grocde met Breskens op f 148,60; te Bruinisse 1132,02; terwijl onder de nagiften nog kan vermeld worden f0,60 van lVillielmliiadorp en 13 van Goes. Men verzoekt ons te melden dat de geklaagde onderwijzer P. Lefeber, kwi eke- ling was aan de christelijk school te Groede. Acte-exainens in Zeeland. Opgekomen 1 vrouwelijke candididaat die slaagde, nl. mej. S. F. v. Wuijckhuise van Middelburg en zeven mannelij te, van wie vijf slaagden, de heerenH. Krap, P. Leleber, P. C. Maat en P. J. Meijburg van Middelburg en F. Maijs van Goes. St. Maartensdijk Als een bijzonderheid kan van hier gemeld worden, dat J. Bazen, die a. s, Maandag 87 jaar hoopt te worden, nog steeds als arbeider werkzaam is. Van zijn achtste jaar af is de grijsaard steeds in 't getouw geweest, zoodat hij thans 79 dienstjaren telt. St- Maartensdijk. In den tuin van den heer P. Coomans, Jr. bevindt zich een pere boompje, dat, verleden jaar geplant, nu voor de tweede maal van dit jaar in vollen bloei staat. Vlissingen. In de gemeenteraadszitting van Woensdag werd nog aan den heer v. Uije Pieterse, vergezeld van een hartelijk woord des voorzitters, aangeboden een album met 15 gezichten op Vlissingen, voorzien van zilveren hoeken en dito plaat met Vlissings wapen en de datums 3 Septemb. 1864— 3 September 1889. Het strekt ter herinnering aan zijn 25jnrig wethouderschap. De weesinrichtiug te Neerbosch heeft sedert haar bestaan aan giften en legaten ontvangen 11,700,000 waaronder een gift van f 10,000. Dezer dagen kwam de veldwachter te Mlerloo in den stal en zag tot zijn nie» geringe verbazing dat zijn 2 jarig varken uit het kot ontsnapt was. Bij onderzoek vond hij het dier in den stal in de nabijheid van het schaap waarvan ooren en pooten reeds gedeeltelijk waren afgeknaagd. mijn karakter vervaardigd is. Dat Napoleon Bonaparte bij het om het leven brengen van een menscheljjk wezen getroffen was en zich genoodzaakt zag om tengevolge van den indruk dien dit op hem maakte, zich te bed te leggen, valt nauwelijks te geloo- ven, ofschoon het waar is, en niet zonder over mij zeiven te blozen, kan ik het erkennen. In den nacht van 21 Januari kon ik geen oog dicht doen, en toch was ik niet in staat, de oorzaak mijner buitengewone opgewondenheid te verklaren. Ik stond vroeg op, en liep overal rond, waar het volk zich verzamelde. Ik bewonderde, ik verachtte de zwakheid der veertigduizend nationale garden, van wie negen tiende gedeelte werktuigelijk het schavot bewaak ten. Ik ontmoette Santerrehem volgde een talrijke staf.('). Ik zou hem terstond de ooren hebben willen afsnjjden en spoog voor hem uit; meer kon ik niet doen. «Langs de Boulevards \oortwandelende, kwam ik op het plein der Revolutie. De guillotine ke..de ik nog niet. Een koude rilling voer mij door de leden. Er heerschte een oogenblik stilte. Daar viel iets zwaars op het schavot neder. Deze slag ging rnij door de ziel. «Hij is dood», zei een gendarme tot mij. «Wel tienmaal herhaalde ik zijn woorden «Hij is dood.» Eenige minuten gevoelde ik volstrekt niets. Zonder het te weten, was ik door het volk meegesleept geworden en bevond ik mij ver van 't schavot, doch ik kon niet anders zeggen dan hij is dood Geheel verward kwam ik thuis, maar er verliep wel een uur, voordat ik weder ge heel tot bezinning kwam." Uit dezen brief van Napoleon zou men niet zeggen, dat bij later zonder eenig gemoedsbezwaar meer dan een koning van zijn troon bonzen, ja zelfs C). Santerre, een gewezen slager. La ter onder het schrikbewind chef der nati onale garde. Een monster van wreedheid. Heden overleed onze dierbare moeder en behuwdmonder MARIA MOL, weduwe Jan Ternieule, in den ouderdom van 77 jaren. Uit aller naam, M. VERMEULE. 's Heer Hendrikskinderen, 10 Oct '89. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en smartelijk, doch zeer geduldig lijden onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Behuwd- moeder JANNETJE VADER .n den ouderdom van ruim 74 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van ruim 55 jaren. Uit aller naam, JACS. MARKUSSE Az. Cortgene, 10 October '89. De ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN te Middelburg zal in het openbaar bij opbod Ate Middelburg op lo voormiddags 10 uren aan het hospita» 2o voormiddags 11 uren aan het Rechts- gebouw' Bte Vlissingen op Io voormiddags 11 uren aan de Infirmerie 2o 's middags 12 uren op de geniewerf naast het huis van den opzichter van fortificatiën aan de dokken waaronder Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden ontvanger. keizers naar hunne kroon steken zou. Maar wal doet de eerzucht al niet 1 IV WAPENFEITEN. Zijn eerste wapenfeit was niet gelukkig. Hy nam deel aan den opstand te Corsica in 1793 en weid toen door den wakkeren Paoli, die een vrije onafhankelijke republiek Corsika stichtte, geslagen. Met moeite ont snapte hjj aan zijn vervolgerseen verne dering zoc groot, dat hij zijn vaderland vaarwel zeide en vcorgoed den blik naar Frankrjjk richtte. Nog in dat zelfde jaarjvinden wij hem onder de belegeraars vóór Toulon. Deze stad was het middelpunt der beweging tegen het schrik bewind, dat in de Vendeeërs, de kloeke aanhangers van het oude Koningshuis, zeer lastige /ijanden gevonden had. Hij [ontdekte al spoedig dat hier maatregelen moesten genomen worden. Ook de artillerie eischte dringend versterking. Hij wist te bewerken, dat hem de leiding van dit beleg werd opgedragen. Hij zelf begaf zich midden onder de kanonniers en moedigde hen aan door woord en voorbeeld. Terwijl ,hij bij een der kanonniers stond, nam ee.i kogel het hootd van den soldaat weg. De bran dende lont, die hij juist had opgeheven, om het kanon af te vuren, nam Bonaparte uit de hand des dooden krijgsmars, en schoot zelf het kanon af. Zoo bleef hij, als gewoon ka nonier eenige uren op dien post, tot hij eindelijk afgelost werd. Vergers verhaalt dat deze soldaat aan een kwaadaardige huidziekte leed. Door de warmte van den lontstok plantte de smetstof zich over ran Bonaparte. Jaren lang heeft deze daarvan last gehad. Hij had kranspachtige toevallen, trok met den rechterschouder, kreeg een groenachtige gelaatskleur en was zeer mager. Later is hij genezen. Maar het trekken van den schouder behield hij tot zijn dood, echter meer als aanwensel. Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2