CMRISTELIJK- NXEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAiNl). 1889. Ho. 5. Donderdag 10 October. Vierde Jaargang. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes E. P. D'Ituy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES GROOTHEID en VAL. BUITENLAND U 10,95 - 0,025 Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN LN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel maer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. De vrouwen dienen Een hinderlijke trek van sommige lie len is dat zij in alles overdrijven. Van den heer Oosterman, die uit verschiller.de bronnen het vermoeden putte dat Kaarsemaker te Zierikzee geen historisch persoon is geweest, heette het «dat hij Kaarsemaker wilde ver donkeremanen.» Nu is dit een overdrijven uit scherts. Maar er is ook een overdrijven uit ernst, of liever uit vijandschap, omdat men de waarheid niet kennen wil. Helaas, dat deze treurige hebbelijkheid ook de pers zoo me nigmaal komt ontsieren. Een uit het verband gerukte volzin leverde voor eenige jaren de stol voor de verdacht making dat Lohman het vaderland ten verderve wenschte. En van Heemskerk werd rondverteld, dat hij den dood onzer prinsen op rekening van zekere staatkun dige partij had gesteld. Iets dergelijks lazen wij kort geleden in een liberaal blad, waarin een katholiek correspondent (het blad zei er dit met na druk bij) in een allerzonderlingst artikel vertellen kwam dat voor de landsverde- ding de Standaard onze vrouwen ef aan wil wagen. Nu maakt de onnoozele lezer uit dit schrijven op, dat de Standaard gezegd heeft voor atgemeeuen dienstplicht ie zijn en liefst ook de vrouwen laat dienen. En toch heeft de Standaard dit niet gezegd. Integendeel, zijne redeneering komt hierop neerWij moeten niet vragenwat wil deze of die partijmaar wat wil het va derland Dat vaderland nu moet verdedigd worden. Nu zit er in ons volk geen mili taire geest. «Liberaal of radicaal, conser- 3 FEUILLETON. (Schetsen uit het leven van Napoleon I) II. JOSEPHINE. „Ik win de veldslagen, Josephine wint de harten voor mij." Napoleon. "WjQ moeten thans even de geschiedenis doorloopen van Josephine Tascher de la Pagerie, later 's Keizers beminnelijke, helaas 700° rampspoedige echtgenoote. Zi werd in 1763 geboren op het eiland Martinique (de West) waar haar vader luitenant der koninklijke troepen geweest was. pjaav vader werkte slechts op zijne plan tages, en Josephine had een hartelijken omgang met hare vriendinnen de slavinnen. Eens toen zij door een der suikerplantages wandelde, zag zij een oude Negerin zitten, omgeven door enkele jongere. De oude was een° waarzegster, althans zfj werd er voor -gehouden. Zij schrikte, toen zfj Josephine sag en zeide tot haar na een lange aarzeling «Ik lees op uw gelaat, dat gij tot groote dingen zij' geroepen. Gij zult weldra in den° echt tredenInaar dat huwelijk zal niet gelukkig zijn. Eindelijk zult gij, nog jong zijnde, weduwe worden en dan ....-» "Wat dan?» vroeg Josephine, toen de oude ophield te spreken. «Nu, en dar. zult gij koningin, nog meer dan koningin van Frankrijk worden. Gij zult gelukkige dagen beleven, doch ten laatste zult gij te van een oproer den dood vinden." vatief of socialist, roomsch of antirevoluti onair, we houden niet van soldaatje spelen en vinden het zonde van het lieve geld.» j Wij hebben den vijand uit ons land te houden. Is die vijand sterk of zwak in bataljons of wapens of krijgsbeweging of moed, daarvan hangt de keuze en de hoe veelheid onzer verdedigingsmiddelen af. In dezen zijn wij niet vrij. Het hangt van den vijand af, wie er van ons in dienst moeten. Dat is hard, maar het is niet anders. En als over een paar jaan (zoo zegt de Stan daard) «de vijand zich zoo versterkte dat hij zelfs ook de vrouwen in het geweer riep, dan zou het ons niet baten of wij al oordeelden dat vrouwen niet vechten mo gen maar ook de Nederlandsche vrouw zou er aan mokten. Uit dezen volzin distilleert men nu onder protectie van Zeelands liberale hoofdorgaan, de leugen dat de Standaard de vrouwen er aan wil wagen. Is hier moedwil in het spel; of wil men bij het lengen der avonden zich al''ast oefenen voor het vermakelijke St. Nicolaas spel De nieuwe Fransche Kamer van Afge vaardigden zal bestaan uit 264 liberalen, 100 radicalen en socialisten deze 364 zfj n het samen eens op het punt dat Frankrijk een republiek moet zijndoch in vele andere zaken voegen de honderd roode vrienden der republiek zich bjj hare 211 vijanden in de IfAmer, als daar z(jn 167 mannen die in Frankrijk liever een koning of een keizer zagen regeeren en 44 vrienden van Bou- langer. Deze laatste is ook wel gekozen Na dit gezegd te hebben, ontvlood haai de Negerin, als vreesde zij gestraft te worden voor zoo somber eene voorspelling. Josephine spotte evenwel terecht met dit bijgeloof. Toch is het treffind zoo als de profetie der waarzegster vervuld werd. Op 16 jarigen leeftijd huwde Josephine met Alexander, graaf de Beauharnais, een schatrijk, zedeloos luitenant, die weinig ge schikt was, een vrouw als Josephine met haar rein, vrouwelijk gemoed gelukkig te maken. Hij droeg haar niet de noodige liefde toe. Hij was slechts trotsch op hare beminnelijkheid en schaamde zich hare on wetendheid, in verhouding tot de gravinnen, met wie zij omging. Na eenige jaren van lijden en miskenning, die zelfs de geboorte van een zoon, van haien Eugenius, niet kon wegnemen, moest zij haren man zien heengaan en boeleeren met een ander; terwijl hij haar nog de grievendste schande aandeed haar te be schuldigen van onzedelijkheid. Wel sprak later de rechtbank haar hiervan geheel vrijdech hare gezondheid was door deze biltere mishandeling voor langen tijd ge knakt en met hare kinderen leefde zij voortaan als de verlatene, de rouwdragende weduwe. Op dringend verzoek harer ouders keerde de vijf en twintig jarige in 1788 met haar vijfjarig dochtertje Hortense naar hare ouders terug. Haar zoontje moest zij in Frankrijk achterlaten. Na een verblijf van eenige jaren in den schoot harer familie ontving zij een brief uit Puifjs, met de niededeeling dat haar man in gevaar was. Deze eene mededecling doch dewijl hij een vonnis te zijnen laste heeft, is hij niet verkiesbaar, dus zijn de stemmen, op hem uitgebracht, van onwaarde verklaard. Wat Parijs en zijn voorsteden betreft, dit kie-t al meer tegen den president en tegen de republiek partij. Van de 42 leden die voor Parjjs zitting hebben, zijn 18 Boulangisten. Generaal Lebrun, verdediger van Bazeilles iri 1870, is overleden. Alle veldtochten on der het keizerrijk, in den Krimoorbg, in den Italiaanschen oorlog, in Algiers en den Franscli- üuitschen oorlog had hij meege maakt. De Belgische regeering heeft een nieuwe kiesrechtwet ontworpen; de liberalen meenen dat die wet hun nadeelig zal zijn,, en con- stateeren derhalve dat de openbare meening (dat zijn zij door dit ontwerp is onthutst. Adressen aan de Kamer en luide afkeuringen aan het adres van den koning, die tot de indiening van dit ontwerp aanleiding gaf, moeten dienen om Koning en regerring te onthutsen. In Servië blijft bet rumoerig. Thans heeft Nathalie beloofd dat zij zich met geen politiek inlaten en Belgrado verlaten zal voordat Milan terugkomt. De meerderheid wil haar op die voorwaarde bij haren zoon toelaten. De minderheid daarentegen wil Nathalie uit het land zetten en Milan verbannen, en trachten den jongen koning tot heengaan te bewegen, opdat Servië met goed fatsoen van deze regeering afrake. Wij gelooven dat deze minderheid gelijk heeft. Zulk een vorstelijke familie is een beleediging voor een natie. was der liefnebbende echtgenoote voldoende om haar te doen besluiten Martinique te verlaten. In Frankrijk zag het er onmiddels treurig uit. Onder de regeering van de geweten- looze koningen Lodewijk XIV en Lodewijk XV was het land schromelijk achteruit gegaan. Adel en geestelijkheid genoten vol op van <13 wereldsche lustenen het volk, de sterkst vertegenwoordigde stand, werd smadelijk ver waarloosd. Het mocht belasting betalen en toezien. Lodewijk XVI, een goede sukkel, maar die niet regeeren kon, moest ten slotte als zondebok voor zijn ontslapen zedelooze voor gangers dienen. Hij werd gevangen gezet. Het volk kreeg meer invloed. Enkelen uit den adel voegden zich bij het volk. Onder dezen was ook de Beauharnais, de man van Josephine. Toen zij hem wedervond, was hij een ernstig man geworden. Hij was niet meer de losbol van vroeger. Nu smaakte Josephine trog eens weder gedurende enkele maanden dat stille huise lijke huwelijksgenothelaas voor enkele maanden. De revolutie had Frankrijk in een oorlog gewikkeld, en de Beauharnais begaf zich naar zijn troepen, vanwaar hij slechts terugkeerde om gevangen genomen te worden en onder de guillotine te sterven. Deze Hortense huwde later met Napoleons broeder Lodewijk, koning van Hollandzy is de moeder van Louis Napoleon, den late- ren keizer Napoleon III, die in 1873 als bal ling te Chislehurst (by Londen) overleed.- 9 October '89. In de heden namiddag te 2 uren gehouden zitting van den gemeenteraad te Vlissingen, werd, na mededeeling door den voorzitter, den heer Tutein Nolthenius, \au de verkregen goedkeuring van ged. Staten op eenige vroeger genomen raadsbesluiten en van de opname van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger, die in orde werden bevonden, eervol ontslag verleend, wegens vertrek naar Middelburg, aan den heer B. van Bekum, als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijseven zoo op de de meest eervolle wijze aan den heer A. L. A. van Uner,, als onderwijzer aan «chool C, tengevolge van zijne benoe ming als controleur klerk bij de bevolking dezer gemeente. Tot tijdelijk assistent-leeruar in de wis kunde eu overige vakken aan de .Burger avondschool wordt herbenoemd voor één jaar de heer F. van der Vep)l als_zoodanig reeds werkzaam' aan" voóhi'oémke school. Op het adres van P. A. van Beers, hou dende verzoek om een troittoir van klinkers te mogen leggen langs de nieuw te bouwen huizen aan de Gravestraat, in plaats van een troittoir volgens voorgeschreven model wordt besloten dit adres om advies te stellen in handen van Burg. en Weth. Het verzoek van D.s. I. Montagne Az. om gebruik te mogen maken van een buiten gebruik zijud lokaal in school B tot het houden van Zondagsschool wordt ingewilligd. Vervolgens wordt besloten om de Maat schappij tot exploitatie van gronden uitstel te verleenen voor den bouw van drie villa's op de duinen aan de badplaats. Gunstig wordt [beschikt op het verzoek De revolutie was ontaard. Lodewijk XVI en de zijnen waren onthoofd. Het gezag der Girondijnen (gematigde republikeinen waai toe ook De Beauharnais behoorde) was voorbij. De Bergpartij, ook wel Terroristen geheeten (de onverzoenlijke repukleinen) deze mannen des bloeds en des gewelds hadden de overhand, en benoemden De B, tot minister van oorlog. Hij weigerde. Uitg-zonden om Metz te ontzetten versbeg hij wel de Pruisen in enkele gevechten doch kon niet beletten dat zij de stad toch veroverden. Dit kostte hem het leven. Van landsverraad beticht, werd hij gevangen gezet. Ook Josephine kwam in de gevangenis. Haar man werd kort daarop geguillotineerd; en zij zou hem spoedig in den dood gevolgd zijn, zoo de Heere haar niet op het ziekbed geworpen had. Toen haar naatn afgeroepen werd, om naar de rechtplaats gebracht te worden, weigerde de dokter haar te laten gaan. Zij kreeg acht dagen uitstel, en dit was haar behoud. In die week namelijk werd aan het schrik bewind onder Robespièrre een eind gemaakt, en den gevangenen de vrijheid hergeven. Josephine verliet daarop Parijs en vestigde zich te Fontainebleau, waar zij met haren schoonvader den dood van haren geliefden echtvriend betreurde. Geruimen tijd leden zij daar armoede, dewijl hunne goederen waren verbeurd verklai'd. Gelukkig kregen zij dier.a verloop van eenige maanden terug. Daar door kon Josephine wat meer aan de opvoeding harer kinderen uitgeven. Slechts noode scheidde zij van hen. Zij zond hen nam een kostschool. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1