WAT LIEFDE VERMAG. KEltK- ES SUHOOLNIEIÏWS. LANDBOUW, enz. GEMINDE BK RICHTEN. PER TELEGRAAF. Parijs. Bij de verkiezingen voor de Ka mers zijn gekozen 217 republikeinen en 153 anti-republikeinen. Boulanger is te Mont Martre gekozen. Daarop hadden ernstige ongeregeldheden plaats. Een Boulangist werd gewond en 19 per onen zijn gearresteerd. 23 Sept. '89. Goes. Volgens besluit van den minister van oorlog zullen hier voortaan ook de jongens van 17 jaar tot aan den militie- plichtigen leeftijd voor de oefeningen der schutterij, behoudens ongenoegzame deelne ming, onderwijs kunnen ontvangen. Goes. De brievenbestellers J. Boogerd van Scherpenisse en W. v. d. Graaff alhier zullen, zoo de minister van W. H. en N. dit toestaat, onderling van standplaats ver wisselen. Voortdurend stijgt bij ons leger het 1 cijfer der militairen, die tegen de vaccinatie en revaccinatie in verzet komen. Zij hebben daartoe dan ook het recht. Niemand be hoeft in dienst ingeënt te worden, als hij niet wil. Volgens mededeeling van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht steeg hun aantal in 1888 tot 591, tegen 449 in het jaar 1887. Van deze 591 heten zich echter 176 nog over reden, terwijl 415 in hunne weigering bleven volharden. Die weigerachtigen deden zich i( voor in 19 garnizoenen o. a. te Leiden 122, Utrecht 160, Gorinchem 98, Bergen op Zoom 78, Middelburg 49 en Delft 39. Het aantal vaccination bedroeg in den militairen dienst 844, dat der revaccinatiën 11,058. Van de vaccinatiën geschiedden 813 van het kalf. 13 van gehumaniseerde vaccinedat wil zeggen met pokstof uit den arm van een pas ingeënt jgroot mensch of kind. Ruim 83 pet. der inentingen |;.slaagden volkomen. Van de revaccinatiën 'hadden 10,821 van het kalf, 237 van ge- i humaniseerde vaccine plaats. Daarvan had *24.8 pet. een volkomen, 26.4 pet.een on volkomen en ongeveer 49 pet. geen uitslag. Het toenemend getal aanvragen van miliciens verlofgangers om vergunning tot uitwijking naar Zuid Amerika of Zuid Afrika, heeft den minister van oorlog doen besluiten 'e aanschrijvingen die tot nog toe alleen trekking hebben op verzoeken om ver arming tot verhuizing naar Noord Amerika, Ibok van toepassing te verklaren op aanvragen strekkende- om toestemming te krijgen tot uitwijking ook naar andere buiten Eurcpa gelegen landen. Middelburg. In de raadsvergadering aan staanden Woensdag middag te 2 uren, Worden onderstaande zaken behandeld |1 lo. Onderzoek geloofsbrieven dr. van der 5\Valme. 2o. Adres J. B. Willems om de nosselen, welke zich in de kader, der ge- neente bevinden te mogen verzamelen met 'oorstel van B. en W. dienaangaande (te jehandelen indien de commissie van finan ciën daaromtrent zal hebben gerapporteerd), to. Adres Fenjjn om teruggaat van te veel jetaald havenrecht met voorstel van B. en iV. 3a. Voorstel van B. en W. tot vast- FEUILLETON. In een der Zwitsersche dorpen woonde Jen boer, die God en zijn naasten liefhad, lij was met tijdelijke goederen gezegend In daar zijn land een goeden oogst had Ingebracht, zoo waren zijne schuren en jlders tot boven toe ge.uld. Terwijl hij les avonds eens ru tig een pijp zat te roo- en, kwam zijn buurman binnen zeggende jEen dief is op den zolder uwer schuur pzig, maarikiieb den ladder weggenomen, kngs welken hij er opgeklommen was. Zoo ij er nu zelf opklimt hebt ge hem zeker». Welzoo, dat is een vreemd voorval,» sprak Ij boer. Meer zeide hij nietvan nature as hij een koelbloedig man ook nu ver- ornde hjj zich niet, maar nam een lan- arn ter hand en ging zoo naar den graan- Ider heen den ladder op. Daar stond lërkelijk de dief, in de grootste benauwd- 1 ud en zod wit als een doek, toen hij den Igenaar zag. Hij wilde spreken, maar hij |>n geen woord uitbrengen, een zak met laan stond naast hem, want hij was op jt punt geweest er mede heen te loopen. 1 De boer sprak «goeden avond vriend t is een laat bezoek, dat gij mij brengt. Ij hadt op een beter uur van den dag bij |j kunnen komen. Kom nu met mij lil' beneden naar injjn woning". |De dief scheen geheel van zjjn zinnen Toofdhij was verstomd. Toch volgde den boer, die reeds naar beneden ging, sir den zak met graan liet hij boven, jk licht te begrijpen valt. «O 1» riep t stelling van verordeningen regelende de hef fing en invordering van schoolgelden, be waarschool te behandelen indien de com missie van financiën daaromtrent zal hebben gerapporteerd. 4o. Adres Wed. J. H. C. Kakebeeke Gz. om jde haar Jtoegestane telefoonverbinding tusschen de stoommeel- fabriek en het huis wijk H no. 18/19 ook te mogen uitstrekken tot het perceel in de Langedelft wijk I no. 33, met voorst, van B.en W. 5o. Voorstel van B. en W. aangaande het adres van C. S. Schout en P. Bujjs betreffende uitloozing van het hernel- en spoelwater uit hunne woningen en van hunne gronden op het riool in de achtergracht. 6o. Be zwaarschriften inkomsten belasting 1889 7o. Behandeling adres van Iren en advies B. en W. betreffende door gene ingediende klachten tegen den heer Will gemeente- bouwmeester. 8o. Behandeling van het den 8 Mei gestelde vraagpunt ten aanzien van liet vervoer van vrachten ten dienste der gemeente-fabricage. 9o. Benoeming 2 leden burgerlijk armbestuur. lOo. Benoe ming onderwijzer school C. (hoofd de heer de Jager.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendijke D. Jacobsen cand. te's Gravenhage; te Biezelinge ds. J. G. Klomp te 'sGraveland; Bedankt voor Reenen door L. M. v. Noppen te Zwartsluisvoor Nisse door J. Willemse te 's Heerenhoek. Chr. Ger. Kerk. Ds. v. Vlaanderen deelt ons meue dat zijn afscheid van de gemeente Ierseke be paald is op Zondag 6 October. Chr. Ev. Kerk. Goes. Ds. Siebenhaar zal D. V. Zondag 3 November a. s. in de Chr. Ev. gemeente alhier worden geordend en bevestigd. Brouwersehaven. De Unie-collecte, ge houden in de Chr. Ger. kerk alhier, bracht op f 18,62. Aan den heer D. J. van der Have te Kapelle is op de te Breda gehouden 'ten toonstelling vanwege de Nood-Brabantsche landbouwmaatschappij een zeer eerv. ver meld, voor suikerbieten, een le pr. (b. m.) voor paardenwortelen en een eerv. vermeld, voor een collectie zaaigranen (gras- en kla verzaden) toegekend. Waardevermindering tan hulpmest stoffen. Niet zelden wordt door de landbouwers gevraagd, of deze of gene handelsmest wel een tijd lang, b. v. den winter door, kan blfjven liggen, zonder veel van zijne ge bruikswaarde te verliezen, en of verschil lende meststoffen zonder nadeel samen ver mengd of nitgestrooid kunnen worden. Men begint allengs, wanneer de prijsnoteeringen voor een kooper gunstig staan, flinke par tijen chilizout, ammoniak en dergelijke op latere levering te koopen, ook al om, bij grootere bestellingen, op de vracht uit te sparen, en dan komt het nog al eens voor, de boer, «breng den zak met graan mede naar beneden». De dief weigerde dit. «Neem den zak gerust», ging de ander voort, «want het is mijn graan niet. Draag hem mee.» «'t Is het uwe», stamelde.de dief. «Neen», antwoordde de boer, «bet behoort den Heere toe», die het mij alles geleend heeft. Gjj besteelt mij niet, maar den Heere. Kent gij het achtste gebod wel De dief streefde geruimen tijd tegen, maar eindelijk, hoe hard het hem ook vallen mocht, werd hij gedwongen den zak op te nemen en bene den te brengen. Al bevende kwam hij met zijn last in de keuken van den boer. «Vrouw!» riep deze, «zet eens gauw wat brood, boter en een kruik bier op de tafel, want hier is een gast.» De vrouw groette hem vriendellijk, dekte de',tafel en bereidde hem een avondeten. Maar de gast had geen trek tot eten tn drinken. «Kom begin toch, mijn vriend, het zal u goed doen,» sprak de boer. Maar de gast schudde met het hoofd het was hem on mogelijk, vooral daar de boer er hem zoo gastvrij toe drong. Eindeljjk toch kon hij niet langer weer stand bieden, en langzamerhand werd zijn toestand minder onaangenaam want de hoer sprak met hem gelijk men met een' vriend spreekt. Hij vroeg hem naar zijn vrouw en kinderen, en de andere verhaalde hoe groot zijn nood was. De gast had gegeten en wenschte zich zelf nu vele mijlen ver, maar hij wist niet hoe hij weg zou komen Toen sprak de boer «Wilt gij van nacht bij mij blijven Het is buiten zeer donker en de weg is slecht. Gij zult een goed bed hebben; maar gaat gij liever heen, zoo dat een gedeelte der waar voorlater gebruik moet worden weggeborgen. In,het voorbijgaan merken wij op, dat som mige landbouwers, wel eens vergaten hunne belangstelling ook uit te strekken tot eene andere meststof, die bijna altijd maanden lang op stapel blijft liggen, wel is waar geen han delsmest, maar onder menig opzicht meer waard dan alle phosphaten en kalizouten de stalmest nl. die dikwijls, door slordige behan deling, zeer veel van zijn kracht en waarde verliest. Men zie toch vooral dezen niet over het hoofd, en houde verder rekening met de volgende wenken 1°. Superphosphaten. goed bereid, droog en fijn, ondergaan bij het liggen geen ver lies wel een zekere wijziging, waaraan eene soort van superphosphaat onderhevig is. Zooals men weet, wordt deze huipmest uit verschillende grondstoffen bereid, als bv. uit beenasch, beenkool, beendermeel, uit sommige guanophosphaten (d. w. z- guano's die wel phosphorzure kalk bevatten, maar geen stik stoffen eindelijk ook uit delfstoffen (vooral uit het Duitsche phosphoriet gesteente der Lahnstreek.) Om er superphosphaat mede te bereiden, worden deze grondstoflen met zwavelzuur behandeld, hetwelk een gedeelte van het kalkgehalte dier phosphaten in beslag neemt en daarmede gips vormt (zwavelzure kalk), terwijl dan het phos- phorzuur der grondstof, nu aan minder kalk gebonden, naar evenredigheid oplos baarder is geworden, hetgeen trouwens h et doel der operatie is. Lahner-pho[sphoriet bevat echter bestanddeelen (kleiaarde en ijzer) die in het super-phosphaat eene minder ge- wenschte rol vervullen, nl. het daarin opge loste phosphorzuur woderom iets van zijn e oplosbaarheid ontnemen (retrogradatie, terug gang van hun opgeloste phosphorzuur.) Kan men derhalve superphosphaat heb ben, hetwelk niet aan retrogradatie onder hevig is, des te beter, en dan is het vol komen onverschillig, uit welke grondstof het bereid werd, en onverschillig of het rood, zwart of wit zietbij gelijke oplos baarheid is phosphorzuur Jaltyd phosphorzuur, en bij heljjk gehalte aan zulk zuur is het eene superphosphaat zooveei waard als h et andere. Men zorge daarentegen dat men geen versche waar krijgedit gebeurt wel eens, wanneer de voorraad tegen het begin dei voorjaarscampagne opgeruimd is. In dien toestand is het superphosphaat krui melig en vochtig, en wordt dan spoedig hard door het gips, hetwelk er nu in be vat is. Superphosphaat moet eerst drogen dan gemalen worden, en kan verder zonder verlies worden bewaard. 2°. Zwavelzure ammoniak ondergaat b(j het liggen geen verlies en Chi li-s al peter evenmin. Chili-salpeter moet des niettemin op een zeer droge plaats bewaard worden, niet omdat er anders stikstol uit vervluchtigen zou, maar omdat het sterk vocht aantrekt. 3° Kalizouten verliezen ook niets, maar trekken nog sterker vochtdeelen aan en vormen dan harde bonken, zoo als menigeen wel eens aan kaïnit ondervonden heeft. In Duitschland wordt gemalen kaïnit met 2 pet. turfmul goed vermengd en behoudt dan zijn kruimeligen toestand. Bij flinke bestellingen zou hierop kunnen aangedron gen worden. 4°. Ruwe Peru-guano kan op den duur wel een weinig stikstof verliezen, die er als koolzure ammoniak uit vervluchtigt kunt gij dit ook vrjj doen». Ik zou het liefst huiswaarts keeren, antwoordde de dief. «Nu, doe wat ge wilt», sprak de boer. «Ga dan, en God zegene u De dief groette hem en wilde ijlings heen gaan, toen de boer hem nog even tegenhield met de woorden »Gij vergeet uw zak graan mede te nemen, ik wil niet dat gij dien achterlaat.» De man, geheel beschaamd, zocht zich hiertegen te verzetten, maar de ander hield aan, zeggende»Neen, neen, ik blijf bij m(jn woord. Gij hebt het graan gestolen en nu durf ik het niet weder teiug nemen, want op gestolen goed rust geen zegen.» Hoe zeer de dief smeeken en zich verzetten mocht, het hielp hem nieK Hij vroeg om vergiffenisnimmer, nimmer zou het hem weder gebeuren; maar de boer antwoordde; »lk heb u niets te vergeven; \ereffen uwe zaak met den Heere, dien gij beleedigd hebt. tlij alleen kan uwe zonden vergeven.» Hoe hard het hem vallen mocht, de dief moest zijn zak huiswaarts dragen. Vóór een uur had hij niet kunnen vermoeden, dat het hem zoo zwaar zou gevallen zijn. Ook was het niet de zak, die hem zoo zeer woog, maar de last van zijn geweten. Ganseh alleen liep hij door den donkeren nacht, en toch was het, als sprak er iemand met hem. En werkelijk was er Eén die met hem sprak doch geen mensch; het was de levende God. Den volgenden morgen schemerde het ter nauwernood, toen er bij den boer aan de deur geklopt werd. De boer deed open, en daar buiten stond geen ander dan zijn vriend van den vorigen avond. «Vanwaar komt gij?» vroeg hij hem, en «waarom zijt Met opgeloste P e r u-g a n o, die ook met zwavelzuur behandeld is geworden eu de stikstof als zwavelzure ammoniak bevat, zal dit wel niet het geval wezen, hetgeen echter niet zeggen wil, dat opgeloste Peru- guano verkieselijker zoude wezen dan de fijn gemalen ruwe dito, met een gewaar- bergd gehalte. 5". Chemische mest, als een meng sel van gips, superphosphaat en Chili-salpeter of ammoniak, met of zonder kali, kan ook zonder verlies voor later gebruik blijven liggen. 6°. Thomasslakkenmeel staat aan geen verlies bloot en mag gerust vermengd worden met Chili-salpeter of met Chili-sal peter tezelfder tijd worden uitgezaaid. Tho masslakkenmeel en ammoniak passen minder samen. Het slakkenmeel bevat veel kalk, bijna 50 pet., en dit is bedenkelijk voor de ammonia Men weet van ouds dat bijtende kalk niet mag worden vermengd met dierlijke meststoffen, met stalmest,bloedmest, vleesch- meel en derg., hetgeen onvermijdelijk stik- stofverlies zou veroorzaken. Gips daarente gen wel, want het bindt de stikstof. Kaïnit en phosphaatmeel moeten, al zij het ook niet om dezelfde reden, zeer vroeg tijdig in het land worden gebracht; beiden zijn derhalve ook geschikt om in compost- hoopen verwerkt te worden. Al het voorgaande neemt echter niet weg, dat er met het ongebruikt laten liggen van handelsmeststorten ook geen voordeel te behalen is, en over het algemeen kan worden aangeraden, ze zoo spoedig mogelijk in den akker onder te brengen. L. C. Met 1 October a. s. wordt de telephoon Goes, 's Heer Arendskerke en Heiukenszand in werking gesteld. De leiding naar beide dorpen is gereed, maar de toestellen moeten nog geplaatst worden. Het onweder van Vrjjdag heeft hier en daar nog al schade veroorzaakt. Te Oostbnrg sloeg de bliksem in een boom op de hotstede van den heer A. Nortier in de Brugsche-Vaartpolder. De boom is letterlijk in gruisspaandeis. De slag, die er mede vergezeld ging was zoo hevig, dat er ver scheidene glazen in het woonhuis barstten. De snuifmolen tusschen Hoornbrug en Delft, door den bliksem getreffen, werd een prooi der vlammen. Ook een hofstede onder Zoeterwoudede brand was begonnen in een hooiberg. Te Nistelrode werd de toren der R. K. kerk door den bliksem getroffen en brandde tot het metselwerk toe af. Zoo ontstond eeri begin van brand in den toren der St. Jaco'ouskerk te 's Gravenhage in den molen te Waddings veen in dien te Bovenkarspel. Aan de spoorlijn bij Amsterdam sloeg de bliksem in een telegraafpaal, ging een eind langs den telegraafdraad en ontlastte zich in een seinioestel der Hollandsche spoor, in een wachthuis, dat hierdoor grootendeels ver brijzeld werd. Te Nieuwveen sloeg de bliksem in den molen, vernielde den inven taris en een der roeden. De molenaar werd zoodanig in het aangezicht getroffen dat liet zwart ziet en hij vermoedelijk uit een der oogen het licht verloren zal hebben. gij zoo vroeg hier »Ik heb geen rust», antwoordde de dief, »ik werd naar u heen gedreven. Den gehee- len nacht deed ik geen oog toe. Ik ben er zoo beschaamd over, dat ik u heb durven bestelen. Hoe heeft de duivel mij zoozeer kunnen verblinden, dat ik tot deze zonde vervallen ben. Vergeef het mij en wil het vergeten. De boer leidde hem naar zijn kamer, zat daar met hem neder, sprak ernstig met hem over de bedorvenheid van ons hart, hem tevens aanwijzende, hoe ellendig de zonde ons maakt en hoe niets dan het vreeselijk oordeel en de eeuwige verdoemenis den zondaar wacht, indien hij zich niet be keert. Hij opende Gods Woord en las hem het gedeelte voor, waar geschreven staat, dat geen dieven het koninkrijk Gods beërven zullen, en verkondigde hem daarop den Zaligmaker der zondaren, die ook hem van den eeuwigen dood konde en wilde redden. Van dit oogenblik af werd de gewezen dief dikwerf bij den boer gezien. Ook zag men hem geregeld iti het huis des Heeren. Eene groote verandering was in zijn geneele leven merkbaar. In dezen goeden weg volhardde hij, bleef getrouw en strekte tot een voor beeld van hetgeen de genade des Heeren vermag, die uit zondaren vinderen Gods maakt. Na verloop van een jaar vatte hy moed, en deelde het geheim zijner bekeering mee. »Die boer,» zeide hij, «was mijn pre diker der gerechtigheid; ik bestal hem, maar hjj verrijkte mjj, en was in de hand des Heeren het middel, om mij van het verderf te redden. M. en S. Bode. Een arbeider Ie Steen w maaien, werd doodelj zoontje, niet ver van h< ongedeerd. De kleeren waren totaal verrcheuri stukken geslagen. Kolijnsplaat. Als eei van hier gemeld worden L. Steendam twee jong den 20 April van dit jaar hebben. De een legde den 20 Sept. voor het over anderen dag. Voo van den heer A. L. Ha poenen zijn gezaaid, en een van 31V2, een van K. G., terwijl vele van gewicht zich daar bevin Kats. Zaterdagniorgci alhier brand ontdekt in e< bewoond door C. S. Mi des morgens ten half ze verlaten om hunne wei richten. De woning, m daarin bevindende goede Het gebouw was geassu en de aangrenzende won eer.de krachtsinspanning houden. Oorzaak onbek St. Kruis. De veehoude week niet gelukkig. Op eene beste koe, die zich aan natte «lucern», en das Haar vleesch werd, nak de kilo, willig van de ander landbouwer verloot schijnlek tengevolge va beiden schijnt onachtzaan dier ongevallen te zijn. ziehtig er. waakzaam, oo De algemeene verg eeniging voor lijkverbranc sel besloten tot oprichtin lijkoven in Nederland. De electrische verlk gaderzaal der Tweede K jaar worden aangelegd, oi gelijk nog gedurende de laatst van het jaar te genomen. Een dertienjarige kn heeft een negenjarigen hjj twist had, zoodanig kind, na een lijden van gevolgen is bezweken, jongske, dat het feit gevangenis te Heerenveen De veehandel van wich begint, na het in het besluit van dé Privy G Verleden week zonden eeni sfe Nederlandsche veehand koeien en kalveren, die ontscheept en verkocht koeien, fraaie beesten, wi van 1240 tot f 288 en tot f 69 per stuk verkoc Zondagnacht wist opschuiving van het raan schaffen in de woning va heerengracht te Amsterda groote partij zilveren lepe 's Anderen daags verkocht bij goudsmids en uitdrag» dinsdag den verkoop wilde hij, hoewel met veel moei] de cel gebracht. Te Roon is een 4ja een beladen wagen overr gevolgen overleden. Met ingang van 1 van proet in iederen trein Staatsspoorweg een coupé bestemd worden. De politie te Gronin verbaal opgemaakt tegen i dat eer. meisje van twee "/ame plaats gelokt en hi had van hare gouden oor Te Asten is verleden docr zijn zonderlinge lev dood in zijn hut gevondei oud en woonde reeds sint hut in de Peel. Hij wi deftige familie, genoot eer voeding en trok op 16jai Antwerpen en van daar i hjj in 1848 deel nam aan Parijs ontvlucht, ging hij Hier dreef hjj handel in eindelijk naar zijn ge hoi waar hij ongenoegen kree en daarom het besluit nai te gaar leven. In de M. en M. bo Dronkenschap. Ds. v. de^ Nederlandsche Hervon Wmoest in den he kantennood nog al eens i ken. Voor hij op zekeren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2