CH RIST ELI JK- NIEÜWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAxNl). 1889. No. 151. Dinsdag 24 September. Derde Jaargang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENT1EN: BUITENLAND. ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,95 Enkele nommers-0,02s UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy, te Middelburg. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer cent. Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Zij, die zich met 1 OCTO BER a. s. op dit blad wen- schen te abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers GRATIS. ËENE EEREMËDALLLË. Zooals mag verondersteld worden hebben al onze lezers, de een met meer, de ander met minder belangstelling den strijd gade geslagen die in onze Tweede Kamer gestre den is en nog niet geëindigd, over het Lager onderwijs. Het was aan de liberale afgevaardigden te hooren, dat heel deze herziening hun een doorn in 't vleesch is. Al bleek minister Mackay met de Rechterzijde nog zoo wel willend en genegen tot verzoening, de zaak is toch en blqft, dat het christelijk onderwijs niet langer beschouwd wordt als iets dat eigenlijk niet te pas komt, en dat bij de gratie van de echte Nederlanders de liberalen bestaat, maar nu wel degelijk wordt erkend als gerechtvaardigd. De regeering verklaart de bezwaren gegrond, die een groot gedeelte der Nederlanders tegen het officieele Staats onderwijs heeft, en houdt daardoor op met dit op te dringen aan hen, die er niet van gediend zijn. Dit ging echter niet zonder «trjjd, zonder heftigen, afmattenden strijd. De liberalen doorzien ongemeen juist de gevolgen van het beginsel dat aan deze herziening ten grondslag ligt, en willen de gevolgen daarvan slechts door overmacht gedwongen aan vaarden. Dat zij echter hun vrienden, hun geest verwanten, die voor hun kinderen geen onderwijs op den grondslag van Gods Woord begeeren, zóó in het zonnetje zetten, en aan de ouders, die het voor hun kinderen wél be geeren, zoo'n eeremedaille uitreiken zouden, hadden we nooit gedacht. Wat toch is het geval Minister Mackay stelde voor om op de openbare school een billijk schoolgeld te heffen. Nu, billijk is nog al rekoaar. Doch de liberalen hebben zich daartegen met alle jkracht verzet. Zij toch waren van oordeel dat dit ten schade zou zqn van het onderwijs, met andere woordendat dan vele ouders hun kinderen niet zouden doen onderwijzen. Volkomen juist, denkt wellicht deze of gene. Die op 't platte land bekend is, en het schamel loon der arbeiders b. v. kent, weet wat zware wijs er op gaan zou om de kinderen op school te krijgen, als er voor betaald moet worden. Met uw welmeenen Minvermogenden en onvermogenden totaal uitgezonderd, wil de baron Mackay den ouders die 't kunnen, fatsoenlijk schoolgeld laten betalen. Anders duchtte hij, en terecht, dat onze vele liberale gemeentebesturen, als er een christelijke school was, of kwam, om die te «nekken,» doodeenvoudig het openbaar onderwijs koste loos zouden stellen en het benoodigde geld uit den grooten spaarpot zouden nemen. Ieder weet hoe netjes men die kunst ver staat. Maar neen, neen zoo riepen de liberalen. Als ge dat eischt, dat er voor het onderwas betaald wordt door lieden die het kunnen, dan zult ge zien dat die ouders, onze liberale, niet fijne vriendjes, hun kinderen liever als «boomen in bet woud» doen opgroeien, dan er een gering schoolgeld voor te betalen. Om een voorbeeld te nemen. Gesteld dat op een welvaren dorp als Wemeldinge geen schoolgeld wordt betaald. Daar zijn alle orthodoxe protestanten, en Christelijk Evangelischen zóó bijster weinig met het chr. onderwijs ingenomen, dat de unie-col lecte nog geen negen galden opbracht Welnu, als nu daar meer dan 5 ets. per week ofte 20 ets. per maand schoolgeld zou worden gevraagd, dan, zoo denken de libe ralen, houden zóóvelen hun kinderen thuis. Met degenen die chr. onderwijs begeeren, hadden die liberale heeren zoo geen mede lijden. Die mogen betalen wat hun school kost. Maar die Hebben het er ook voor over. Die zullen voor een beetje schoolgeld hun kinderen niet in onkunde doen opgroeien en als kalvers in de wei laten rondspringen. Lus vooi hun beurzen geen medelijden 1 Maar -- aydemyl onze liberale vadertjes en moedertjes te laten betalen op gelijke wijze als de clericalen, neen dat gaat niet En slechts een gedeelte der liberale partij kon den minister volgen, als hij in de wet opnam, dat in elk geval niet minder dan 20 ets. per maand mocht gevraagd worden van de ouders, die niet on- niet min dus die welvermogend zijn. Vele liberalen wilden zelts van dien stuiver in de week niet hooren. Zij dachten dat zelfs dat bedrag nog niet zou vast te krijgen zijn van de bedoelde ouders. Is dat een blaam op degenen die van de openbare school gebruik maken voor hun kinderen, of niet? Is het een eeremedaille voor de voorstan ders van bijzonder onderwijs, maar dan toch van onderwijs, of niet En door wie wordt dan beschaving en ontwikkeling het mee;t bevorderd, door de clericalen, bereid om in den zak te tasten, of door de niet-fijnen, wien het onderwijs naar het schijnt zoo bitter weinig ter harte gaat Het antwoord zal ons zeer aangenaam zijn Nadeelen van kosteloos onderwijs. Kan dat Kan iets tegeljjk kosteloos en nadeelig zijn? Bij het onderwijs zoo beweert men is dit wel het geval. En wij zijn gaarne geneigd het te gelooven als een liberaal het zegt. Luisteren wq bijvoorbeeld even naar wat een onderwijzer in een liberaal Fransch blad, de lernpi schrijft «Het kosteloos onderwijs schijnt inder daad billijk», verzekert bedoelde onderwijzer aan eene openbare school, «maar gij moest eens weten hoe slecht het werkt in de practijk. Toen vroeger de ouders maande lijks schoolgeld voor hun kinderen hadden te betalen, zonden zij hen geregeld naar school. Thans verzuimen de kinderen om eene beuzeling het onderwijs. Het kosteloos onderwijs heeft den ij ver gedood. De ouders wilden iets hebben voor hun geldzij kwamen bij den onderwijzer informeeren niar hun kinderen en hierdoor werden soms tusschen hem en de inwoners vriendschappelijke betrekkingen in 't leven geroepen. Tegen woordig blijft de onderwijzer een vreem deling in zijn gemeente. Hij heeft er niet meer, gelijk vroeger, direct belang bij, «lat zijn leerlingen vooruitkomen. Hij verricht zijn taak als een ambtenaar. Hij kan de schouders ophalen voor de klachten der ouders, hij behoeft hun slechts te antwoorden: «het kost u immers niets.» EEN SCHAAPHERDER - STAATSMAN. Het kleine vorstendom Bulgarije heeft een zijner beste zonen, een zijner trouwste vaderlanders door den dood verloren. Zacha- ria Stojanoff, president der Sobranje (wij zoulen zeggen tweede kamer) overleed Woensdag, Hij was in zijn jeugd schaapherder, leerde eerst op rijperen leeftijd lezen en schrijven en wist zich zoodanig te bekwamen dat hij spoedig een naam kreeg onder de kran- tenschrijvers en de strijders voor een onaf hankelijk Bulgarije. Alexander, de Batten- berger, had geen trouwer vriendRusland geen feller tegenstander dan hem. Hij liet uiet af tot het eind zijns levens het Bul- gaarsche volk te waarschuwen tegen de plannen van Rusla.id. Met droefheid had hij vorst Alexander zien heengaan; maar met geestdrift bevor derde hij ook de kroning van Ferdinand, den Coburger, in wiens bevordering hij een nederlaag zag voor de Russische staatkunde. In de geheime vergadering der Sobranje gaf hij den doorslag tegenover vele leden die aarzelden. Liever, zoo sprak hij in edele verontwaardigingliever de republiek dan de Russische slavernij 1 Sinds dien tijd heeft Stojanoff vorst Fer dinand getrouw ter zijde gestaanook als voorzitter der Sobranje. Onvermoeid vaderlander als hij was, richtte hq in 1887 de patriotten-liga op, welker motto is«Bulgarqe voor de Bulgaren.» Hij was het ook, die bij de on wen teling te Philippopel (18 Sept. 1885, juist vier jaren voor zijn dood) de hoofdrol speelde, en aan het hoofd van eenige getrouwen het paleis van den gouverneur binnendrong, den doo- delijk verschrikten pacha aanzeggende dat hij hier niets meer te maken had. «Leve vorst Alexander en het vereenigde Bul garije b Jammer dat de vadei landslievende man niet meer vernemen mocht van de nota aan de mogendheden verzonden, waari.i de Turksche regeering eigener beweging aan dringt op de erkenning van het vereenigd vorstendom en van zijn nieuwen vorst. Wel gaan de kleine vorstendommetjes in het oosten, trouwens niet minder dan de ko ninkrijkjes in het westen van ons werelddeel, een donkere toekomst te gemoet. Doch zoolang het Gode behaagt in Bulgarqe en elders nog mannen als Stojanoff te verwek ken, zoolang zal de annexeer-manie der groote mogendheden machteloos zijn legen den heldenmoed der kleinen. Een hel. Zooals men weet heeft het kleine vorsten dom Monaco zijn weivaart te danken aan de speelbank, <le eenige in Europa, geves tigd in de hoofstad van dit rijkje, te Monte- Carlo. Dit speelhol heeft al wat nienschen rampzalig gemaakt. Van 1877 tot 1885 sloegen 1820 teleurgestelde spelers aldaar de hand aan hun eigen leven Alleen in den loop der tweede week van Juli in 1885 waren er i dicht op elkander, een 23jarige jongeling, 2 oude heeren en een 45jarige vrouw. De jonkman had aan <je speelbank 72,000 francs verloren; de eene grijsaard 55,000, de andere 3000 en de vrouw 150,000 francs. Nog grooter opzien baarde, tegen het einde dier maand, de poging tot zelfmoord van een der voornaamste Russische prinsen vorst Michael Alexander Gagarinus. Deze 67jarige man had in Monte-Carlo, een ver mogen van meer dan 3 millioen geheel verspeeld. Toen hq nu niets meer bezat om de reis naar Petersburg te doen en de speelbank hem daarvoor geen voldoende ondersteuning verleenen wilde, schoot hq zich in vertwijfeling door het hoofd. Maar de kogel stuitte op den schedel er. hq werd in een hospitaal gebracht. In Februari 1889 kwamen te Monte-Carlo 17 zelfmoorden ter kennis van de overheid, en haddon 15 tweegevechten plaats wegens oneenigheid aan de speeltafel. Gedurende den karnevals-tqd dezes jaars streken de bankhouders niet minder dan 20 millioen francs op. Schande over een vorst die zulk een hel in zijn rqk toestaat. Niet te haastig, lezer. De blinde vorst Karei III, voor enkele dagen overleden, heeft nooit iets kwaads van die speelbank gehoord. Nooit werd hem een courant voorgelezen, die daarvan iets bevatte, nooit één van de duizenden brieven, die de betrekkingen der ongelukkige slachtoffers tot hem richtten, leder, die, bij groote uitzondering, een audiëntie-bq hem had, werd vooraf door de omgeving van den vorst ingeprent om nooit van de speelbank te spreken, maar zooveel mogelijk over al de |verbeteringen, die in het vorstendom aangebracht waren. En dat laatste viel niemand moeielqk. Tusschen de kale rotsen, die hij vond, toen hq de regeering aanvaardde, en liet aard- sche paradijs, dat honderdduizenden er nu kennen, was het verschil verwonderlijk groot. De arme man hoorde dit gaarne vertellen. Hq vond een landje zonder han del, zonder landbouw, zonder nqverheid, bewoond door Heden, die omkwamen in onwetendheid, vuil en armoede, die belasting betalen moesten voor het brood, dat zij zelf bakten, voor ieder hoen, dat zq slachtten, voor elke olijf, die zjj plukteneen land, waarvan de helft der bewoners lezen noch schrijven kon en de andere helft het nooit deed. En het resultaat van zijn regeering? In het onder belastingen va.n allerlei aard gebukt gaande Europa is Monaco een oase, waar het woord «belasting» ten eenenmale onbekend is, waar geen enkele bedelaar is, waar niemand werkt zonder een voldoend; loon, waar te veel scholen zijn en de hospi talen en weeshuizen zoo goed als ledig staan, waar directeuren van liefdadige genootschap pen leelijke gezichten trekken, als zij giften ontvangen, omdat zij ze toch nergens voor gebruiken kunnen, en waar twintig vier kante meters grond meer waarde hebben dan elders groote bezittingen. Een land zonder militaire lasten De vorst moet zijn blindheid met gelaten heid gedragen hebben en verklaarde eens, dat hij in zeker opzicht op Karei V geleek, die in zijn staten de zon nooit zag ondergaan Moge de nieuwe vorst spoedig tot op heffing dezer bank overgaan. De aangren zende rijken, Frankrijk en Italië, ook Rusland deden reeds hun best die opheffing t€ verkrijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1