NIEUWSBL AD VOOE ZEELAND. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1889. No. 149. Donderdag 19 September. Derde Jaargang. VERSCHIJNT F. P. Dliuv, Ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIEN: DE OPENINGSREDE. DË ZËËIIW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. s per drie maanden franco p. p. Enkele nommers. f0,95 -0,02» UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 OCTO BER a. s. op dit blad wen- schen te abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers GRATIS. De volksvertegenwoordigers begonnen gis teren hun nieuwe zittingjaar. Men weet dat alle jaren op den 3den Dinsdag vanSeptember zooals de Grondwet voorschrijft, de leden der beide Kamers in vereenigde zitting sa menkomen om den Koning te ontmoeten in het gebouw der Tweede Kamer en uit Z, M. mond den toestand des lands te hoo- ren blootleggenherinnerd te worden aan wat in het afgeloopen jaar belangrijks voorvielen de voornemens der Regeering voor het nieuwe zittingsjaar te vernemen. Als ten vorigen jare was Z. M., ofschoon zjjn gezondheid thans gunstiger is dan toen, niettemin ook. gisteren weder verhinderd zelf zijn Koninklijk woord te komen uit spreken. De natie mist dus ook thans weder met leed wazen zjjn «Troonredes. Zij moet het weder doen met de «Openingsrede,» die namens den Koning door den minister van Biunenlandsche zaken, den heer Mackay werd uitgesproken. De heer van Naamen, voorzitter der eerste kamer, leidde de vereenigde zitting. Hij droeg aan een eemmissie op 's Konings ministers binnen te leiden. Die commissie bestond uit de heeren Seqffardt, de Ram, Heemskerk en Van Velzen, leden der tweede; en Alberda, Verheijen, de Vos en r. Nagelt, leden der eerste kamer. Na binnengeleid te zijn, plaatsten zich de ministers voor den, helaas ledig staanden troon. Minister Mackay sprak het volgende waarvan wjj gemakshalve enkele punten met vette letter afdrukken Mijne Heeren De koning, ook thans verhinderd in uw midden te verschijnen, heeft ons opgedra gen deze zittingen der Staten-generaal te openen. De geestdrift waarmede het heuglijk feit van Zijner Majesteits veertigjarige regee ring door het Nederlandsche volk alom in den lande is herdacht, heef; opnieuw het bewijs geleverd, dat een hechte, onverbreek bare band het huis van Oranje en Neder land vereenigd houdt. Het is aangenaam te mogen mededeelen dat 's konings betrekkingen met de buiten- landsche magendheden steeds van den meest vriendschappelijken aard zjjn. Onderhandelingen zjjn aangeknoopt en middelen beproefd om aan de bestaande onzekerheid omtrent de grenzen van het Nederlandsche gebied, zoo in Suriname als op Borneo, een goed einde te maken. De oogst heeft in dit jaar over het algemeen beantwoord aan de goede ver wachtingen die daarvan gekoesterd werden; de toestand van den veestapel is zeer be vredigend de heropening van de Engelsche markt voor den onbelemmerden invoer van levend hoorn- en wolvee uit Nederland, die op 1 September jongstleden plaats had, zal ongetwijfeld een gunstigen invloed op den veehandel uitoefenen. Ook voor den goederenhandel, de scheep vaart en de nijverheid is de toestand ver beterd. De toestand van 's rijksgeldiniddelen blijft bij voortduring bevredigend, mede tengevolge van het ruimer vloeien van verschillende bronnen van inkomsten. Behalve de reeds aanhangige wetsont werpen zullen aan uwe overweging wor den onderworpen voorstellen tot herziening der wetten op de consulaatrechten en tot voorziening tegen besmettelijke ziektes; wijders ontwerpen betreffende het faillis sement en de surceance van betaling; het wetboek van militair strafrecht en de vast stelling van een reglement op de krijgstucht. In verband met de weldra te wachten vol tooiing der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen zal u" een wetsontwerp worden aangeboden tot vaststelling van het bedrag der belasting op de ongebouwde eigendommen, voor het rijk te heffen. Met het daarvoor aan te nemen bedrag zal rekening kunnen gehouden worden bij een mede aan u aan te bieden ontwerp van wet tot wijziging van sc mmige bepalingen van den zesden titel der wet regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen ter voorziening in de min gnnstige flnancleele omstandigheiden van sommige gemeenten. Ken wetsvoorstel tot verbetering der hef fing van invoerrechten naar de waarde zal u bereiken, nadat bij de wet zal zijn be krachtigd de nadere overeenkomst tot wijzi ging van het handels- en scheepvaart-tractaat met Groot-Brittannië en Ierland. Ontwerp tot regeling van den verplichten kryg8dlenst en tot vaststelling van de bepa lingen omtrent den staat van oorlog en beleg zullen u zoo spoedig mogelijk worden overgelegd. Een voorstel tot verandering der bestaande voorschriften op het vervoer van brieven en drukwerken zal u eerlang bereiken. De her ziening der wetten op de pakketpost en op de rijkspostspaarbank wordt voorbereid, gelijk mede een wetsontwerp tot toekenning van tegemoetkoming aan werklieden wegens ver minking in dienst van het rijk of van aan nemers van rijkswerken. Overeenkomsten tot het verkrijgen eener betere regeling van het spoorwezen zullen vermoedelijk spoedig aan uwe goedkeuring worden onderworpen. De toestand der overzeesche bezittingén van het rijk geeft over het algemeen stof tot tevredenheid en hoop op vooruitgang. Zee- en landmacht kweten zich ook daar van haren plicht en handhaafden, waar zij geroepen werden aan vijandelijke aanvallen weerstand te bieden, haren ouden roem. Het nog altijd voortdurend verzet van en kele hoofden en hunne aanhangers onder de bevolking van Atjeh maakte tot twee malen de wederopvatting der wapenen nood zakelijk, waarbij o°k door onze troepen groote verhezen geleden werdenniettemin openbaart zich steeds meer neiging tot toe nadering en onderwerping. Op Java zijn de woelingen onder de be volking door het krachtig optreden van het bestuur en de bestraffing der schuldigen geheel bedwongen 6n i8 de rust ovora' hersteld. Hoewel nog enkele takken van landbouw nijverheid lijden onder ziekten in het gewas of geringe prijzen op de wereldmarkt, breidt de nijverheid zelve zich uit en vermeerdert ook onder eene gematigde heffing van belas tingen de welvaart der bevolking. Middelen worden beraamd om de kolonie Suriname uit haren staat van verval op te beuren. De kolonie Curagao werd geteisterd door een langdurige droogte. Aan de noodlijden de bevolking werd van bestuurswege en door de algemeene liefdadigheid zooveel mogelijk hulp verschaft. Gods onmisbare zegen ruste oP uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen. In naam des konings verklaren wil deze zitting der staten-generaal geopend. Nog wat. Toen de minister Mackay gesproken had verlieten de ministers, door evengenoemde commissie uitgeleid, de zaal: en werd de vereenigde zitting gesloten. Terstond ver gaderden toen de eerste en tweede kamer ieder afzonderlijk. De eerste onder voor zitterschap van den heer v. Naamen, die met weemoed zijn overleden voorganger herdacht, een onpartijdige leiding beloofde en den wensch uitte dat de beraadslagingen tot heil van het Vaderland dienen mogen. De tweede onder leiding van het oudste lid in jaren, generaal V. d. Schrieck. Ook deze hield een korte rede, waarin hij op den zegen Gods over de beraadslagingen hoopte. De tweede kamer maakte daarna decandi- datenlijst op voor den voorzitterszetel. Bee- laerts (antirevolutionair) kwam met 49 van de 89 stemmen no 1 te staanv. d, Schrieck (rootnséh) werd in plaats van wijlen gene raal fcReuther no 2; uit eerbied voor den tegenstander plaatste dejantiliberale meerder heid den liberaal E. Cremers op no 3. Een dergelijke attentie was door de liberalen jegens de antirevolutionairen nog nooit be tracht. Eenige jaren geleden was mr. Mac kay al« voorzitter afgetredende liberale partq had inmiddels de meerderheid herkre gen, en plaatste dus, gelqk te begrijpen en te billjjken was, haar candidaat Cremers no 1. De 2e plaats gaf zjj ook aan een liberaalen de 3e plaats aan een roomsch- calholiek, daarmede voor de zooveelste maal toonende, dat z(j, als zij kiezen moet, Dordt bij Ron.e achterstelt. De antirevolutionairen hebben dit voor beeld van uitsluiting niet gevolgd, en ook thans weder voor de 3e candidatuur hun stem uitgebracht op den liberaal Een daad van waardeering, aller waardeering waardig. Wat echter zoover wij heugen, nog nooit heeft plaats gehad, geschiedde gisteren. De Karner ging aan het trekken der afdeelingen. Zocals men weet zijn er vijf afdeelingen, ieder van 20 leden. En nu bleken de le den zoodanig over de afdeelingen verdeeld te zijn (ook ontbraken enkele liberalen op het appel jdat de meerderheid in alle vijf de afdeelingen was aan de anti-liberalen. Daar door kon zich het zeldzame feit voordoen, dat in alle vijf de afdeelingen een anti-libe rale voorzitter gekozen werd. Het zijn de heeren Lohman, Schimmelpenninck, Schaep- man, Seret en Haffmans. Verschillend schoolgeld op eenzelfde school. Bij de behandeling van het schoolgeld- voorstel inde tweede kamer is door minister Mackay een woord gezegd dat de leden van onze gemeenteraden in hun oor moeten knoopen. In het oude artikel 48 der schoolwet van 1878 stond onder anderen «Behoudens de vrijstellingen in artikel 46 bedoeld» (namelijk voor bedeelden en onvermogenden) «is voor ieder kind der zelfde klasse het schoolgeld gelijk Nu is er met dit woord klasse al op velerlei wijze gesold. Men [heeft gemeend dat het school beteekende. Dit zal echter de juiste uitlegging wel niet zijn. Anders toch zou de Ainsterdamsche gemeenteraad ten vorigen jare op 't voorstel van zijn be kwamen wethouder mr. Willeumier niet besloten hebben tot een onderzoek naar de uitvoerbaarheid van het denkbeeld verschil lend (evenredig) schoolgeld te heffen op eenzelfde school. Over de beteekenis var. het woord klasse willen wjj dan ook niet twisten, nu de minister het woord en daar mede elke valsche uitlegging omtrent dit punt uit de wet lichtte. Feit is dat die bepalingeen gelijk 'school geld op dezelfde school voor kinderen der zelfde klasse is vervallen. Voortaan kan ook op eenzelfde school verschillend school geld worden geheven. O ja, zal men zeggen maar dit geschiedde toch reeds. Eén kind betaalt op een school bijvoorbeeld 20 cent per |maand schoolgeld twee kinderen uit eenzélfde gezin betalen ieder vijftien cent; drie kinderen uit een zelfde gezin ieder 121/! cent schoolgeld, enz. Maar dit wordt dan ook niet bedoeld. Dit was reeds onder de oude wet zoo het zal ook zoo zijn onder de nieuwe. Immers minister Mackay nam in het desbetreffend artikel onveranderd de bepaling uit Kap- peyne's wet over „Voor twee of meer kinderen uit één gezin gelijktijdig ter school gaande, kan het be drag van het schoolgeld lager gesteld worden dan het, berekend voor ieder afzonderlijk, wezen zou." Daarop sloeg dus de bovengenoemde be paling in; Kappeyne's wet, die Mackay er uit nam, niet. Terecht wees dan ook de heer de Beaufort op wat de minister in zjjn geschreven ant woord gezegd had «De bezwaren tegen de voorgestelde heffing van een schoolgeld, verschillend naar de gegoedheid der ouders, geven de Re geering geen aanleiding de gemeentebesturen ten aanzien van de toepassing van dit naar haar inzien billijk stelsel in het vervolg niet vrjj te laten.» Tegen dat verschillend schoolgeld had ge noemde heer de B. behalve een opvoedkun dig bezwaar, ook „een bezwaar vanzedeltjken aard, namelijk dat het kind weet dat het naast hem gezeten kind oneindig minder betaalt dan hij; dit bewustzijn dat voor hem een veel hooger schoolgeld betaald wordt, zal allicht voor de zedelijke vorming van dat kind minder goed werken." Nu wordt toch dit bezwaar volkomen gelogenstraft door de practijk op de bijzondere christelijke scholen, waar het niet zelden voorkomt, dat freuletjes op de schoolbanken gezeten zijn naast de dochters der schoon maaksters van hare mama en er kameraad schappelijk mee omgaan, of waar zonen van arme daglooners bjj spel en onderwijs ongekunsteld genieten met toekomstige rechtsgeleerden en grondbezitters. In kinderen is die voornaamheid die, filosofeert over verschil in stand of over hooger of lager schoolgeld niet of althans slechts in kiem aanwezig. Zoo heel veel waarde heeft dit «moreel bezwaar» van den heer de Beaufort dan ook niet. Minister Mackay zelf oud leerling eener dusdanige christelijke school, die van den bekenden en beminden meester Meijer legde dit bezwaar dan ook ter zijde met de volgende woorden, waarvoor wjj hem danken Jaren en jaren lang heeft men in ons land dergelijke scholen gehad, waar de kinderen geheel verschillend schoolgeld betalen, en toch naast elkander zitten. Ten platten lande ik spreek niet van de groote ge meenten vindt men kinderen, die het volle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1