NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1889. No. 148. Dinsdag 17 September. Derde Jaargang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES G. >1. Klemkerk, te Goes F. P. Dhuy, te Middelburg. De huiselijke haard. I EE II UITGAVE VAN elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel mser 5 cent Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,95 EN Familieberichten van 1 5 regels 50 eent, iedere regel Enkele nommers meer 40 cent. Zij, die zich met 1 OCTO BER a. s. op dit blad wen- schen te abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nommers GRATIS. 16 Sept. '89. Zaterdagmiddag zijn de zittingen der beide Kamers in een vereenigde zitting gesloten. Bij deze gelegenheid werd docr den minister van binnenl. zaken, namens Z. M. den Koning het volgende gesproken Mijne Heeren Voldoende aan de opdracht des Konings, betuig ik U Zijner Majesteits dank voorde behartiging van 's lands belangen gedurende dit zittingjaar. Het gevaar, dat het leven van Zijne Majesteit den Koning bedreigde, werd door Gods goedertierenheid gelukkig afgewend. De maatregelen ;tot wier vaststelling Uwe mekewerking werd ingeroepen om bij voort during den goeden gang des Bestuurs te verzekeren, bleken hierdoor onnoodig. Uwe vergadering sprak na het gelukkig herstel des Konings hierover luide, als tolk van het Nederlandsche volk, hare blijdschap uit. In dit zittingjaar werd de beslissing over gewichtige ^onderwerpen voorbereid en zijn eenige belangrijke wetten tot stand gekomen. Uwe medewerking tot goedkeuring der overeenkomst met Frankrijk nopens de FEUILLETON. Op haar trouwdag ontving juffrouw Lam- bel van hare tante een kamerplant met breede groene bladeren. De goede oude vrouw zei met een beminnelijken glimlach tot haar: »Zorg vooral goed voor het geluk van den huiselijken haard lieve Anna, en laai mjjn plant voor u het zinnebeeld van voorspoed zijn. De pas getrouwde vrouw antwoordde met een tamelijk droog bedankje. Zij was er verdrietig over, een geschenk van dien aard van een tante te ontvangen die er warm pjes inzat Zij had verwacht, dat men haar linnengoed, een fraai bovenkleed geschonken zou hebben; maar een plant, hoe mooi die mocht zijn, kon geen geschenk van eenige waarde heeten. Maar 'tis waar ook, tante Amalia was zoo origineel Toen de jonge vrouw den dag na haar huwelijk haar kleine woning, die uit drie vertrekken bestond, in orde bracht, zette zij de fraaie plant met groene en weelderige bladeren op den schoorsteenmantel van het eetvertrek. Dat ongelukkig geschenk stond daar uitnemend goed, het gaf iets alleraan- trekkelijsst aan heel de kleine kamer. De jongelui waren zeer fatsoenlijke men- schen zooals er velen zjjn. Dit belette even wel den man niet, lichtzinnig te zijn en veel van zijn gemak te houden, en de jonge vrouw evenmin ijdel te zijn, en even zelf zuchtig als hij op zijne wijze. Hun huise lijke haard was noch op de liefde tot God gegrondvest, noch op 't in acht nemen van die wederzijdsche plichten, zonder welke het huwelijksgeluk, een teedere plant, kwijnt en weldra sterft. Alles ging gedurende de eerste huwelijks- Weken goed. Eiken Zondag, als 't goed grenzen tusschen Suriname en Fransch- Guyana werd niet tevergeefs ingeroepen. Door het vaststellen der wet, houdende bepalingen tot het tegengaan van overma- tigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, is een groote stap op het gebied der sociale wetgeving gedaan. Het in werking treden der wet, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, zal kunnen bijdragen tot den bloei der zuivelnqverheid. Nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn en wijziging van het in voerrecht op azijn werden bij de wet vast gesteld en uwe goedkeuring werd verleend op overeenkomsten met de Holland^che Spoorwegmaatschappij en met de Stoom vaartmaatschappij «Zeeland». De beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der wet op het lager onderwijs, liepen in dit zitting jaar niet ten einde en zullen alzoo in de volgende zitting een onderwerp uwer be raadslagingen uitmaken. In naam des Konings sluit ik deze zitting der Staten-Generaal. Middelburg. Aan de verkiezing van een commissaris in het polderbestuur Walcheren, vacature v. Teylingen namen »66 kiezers deel, waarvan 24 te Westkapelle. Gekozen werd dr. A. v. d. Swalme met 94stemmen tegen 56 op dhr. J. Borsius. Enkele stemmen bekwamen de hh. H. J. E. Gerluch 3 M. Breel, J. de Visser, S. de Visser en C. weer was, trok de jonge vrouw hare fraaiste kleederen aan en men ging buite t de stad in een uitspanning middagmalen. Toen 't nieuwtje van het huwelijk at was, volgde de man langzamerhand weder de gewoonten van het vrijgezellenleven. On verschillig geworden kwam hij later thuis; hij gaf veel van zijn verdiensten uit in glaasjes, welke hij gulhartig aan zijn kame raden aanbood, die van zijn hoogmoedig karakter partij trokken. Zijn vrouw, die alleen thuis was, door 't lange wachten en liet late middagmalen verdrietig geworden, maakte hoe langer hoe scherper aanmer kingen. Eiken dag had er een ander tooneel plaats; de echtgenooten, die beiden gelijk meenden te hebben, bukten nooit voor el kaar. Op zekeren morgen, toen ze haar Huishouden geregeld had, begoot juffrouw Lambel, met het oog op hare tante, die zij hartelijk lief had, de kamerplant, die on kenbaar was geworden. De mooie groene bladeren, die geel waren geworden, toonden aan, dat de plant óf te zelden, óf te over vloedig begoten was. Evenals het geluk van den huiselijken haard kwijnde ook de plant. Met den winter weiden de zaken er niet beter op. De jonge vrouw, die lijdende was en moedeloos, hield zich bijna niet meer met haar huishouden bezig. Op zekeren avond deelde de man op ge- melijken toon mede, dat de patroon zijn loon verminderd had. nHeeft hij 't loon van het ander personeel ook verminderd?» vroeg zijne vrouw. »Neen, mij alleen.» Waarom jou eerder dan de anderen »Waarom Ik veronderstel, omdat hem dat goeddunkt. Overigens zal ik hem dat wel betaald Zetten. Het kost mij niet de .1. J. A. v. Teylingen 2, S. Louwerse, D Kodde, G. Minderhoud en G. Geschiere ieder 1. GOES. In de raadsvergadering op Don- derdag a. te 2 uur zijn de volgende pun ten aan de orde lo. Notulen 2o. Mede- deelingen- 3o. Ingekomen stukken. 4o. Aanvragen van remissie aanslag in den H. O. over 1889. 5o. Idem van de belasting op de honden. 6o. Reclames tegen den aanslag in den H. O. over 1889. 7o Verlenging der onderhandsche verpachting van grond aan A. C. Schuiling. 8o. Voorstel van dhr. Kakebeeke om aan den burgemeester te restitueeren de onver golden voorschotten in zake de trichinen- ziekte. 9o. Benoeming van een hoofdcommis saris der Vereeniging van werklieden. lOo. Benoemingen van leden a. der fin. commissie en haar voorzitter; b. die der strafverorde ningen; c. der gascommissie; d. der com. missie voor den H. O.llo. 'Verordening op de mestvaalten. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning verneemt het U. D., dat die weder minder gunstig schijnt te zijn. Z. M. voelt zich afgemat en slaperig en de eetlust is in de laatste dagen zeer ver minderd. Blijkens den staat der rijksmiddelen heeft de schatkist gedurende de maand Augustus f 10,401, 671 ontvangen, of 7.8 ion meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Tot de vermeerdering hebben bijna alle groepen van middelen bijgedragen, maar hoofdzakelijk is zij te danken aan de accjjnzen, die gezamenlijk f 4,597,500 hebben minste moeite een anderen baas te vinden.» «Maar dat is dan de derde, bij wie je, sedert we getrouwd zijn, werk zoekt. Mij dunkt, dat je beter zoudt doen, met je be trekking vast te houden in 't begin van den winter is er wel gebrek aan werk, maar niet aan personeel.» »Maar ik ben een fijne werkman, voor mij is er altoos werk te vinden, wees daar maar niet bang voor.» »Jij, jij," viel de vrouw, door deze bluf verbitterd, in, »jjj bent een werkman zonder orde of regel, anders zou je patroon je salaris niet verminderd hebben. Meneer hangt den gebraden haan uit, alsof hij niet reeds twee maanden zonder werk geloopen had. Niet je patroon heeft ongelijk, maar jij. Je bent de ondergang van't huishouden als ik geweten had, toen ik trouwde, dat ik in zoo'n ellende komen zou, zou ik in mijne betrekking zijn gebleven, want ik bad het er goed.» »Je zoudt zeker beter gedaan hebben met niet te trouwen 1" riep de man, woedend over deze lange tirade. (Want juffrouw Lambel had, gelijk gij ziet, een heel gladde en zelts zeer scherpe tong.) »Je hebt geen enkele eigenschap van eene goede vrouw, en van 't huishouden heb je in het geheel geen verstand. Als ons boeltje in de war loopt, is dat eerder jou schuld dan de mijne. Je bent niet zuinig, je verwaarloost hier alles, onze meubels zien er reeds uit, alsof wij ze al tien jaren ge bruikt hadden. Zelfs die plant, het bruids geschenk van je tante, is door de slechte verzorging doodgegaan. Dit huis is een hel, daarom breng ik mijn avonden elders door, want mijn kameraden kwellen mij ten minste niet». Na dit fraaie antwoord, nam Lambel met zulk een woedenden haast de lucifers van afgeworpen, of ruim 7 ton meer dan in het vorige jaar. Met uitzondering van het gedistilleerd, dat iets minder gegeven heeft, zijn alle accijnzen vooruitgegaan: die op zout met 138,600, bieren en azijnen met 112,000, geslacht met f 19,600 (8 pet.) Verreweg het grootste deel echter van de vermeerdering is geleverd door den suiker- accijns, die, bij eene opbrengst van f 1,518,400 bijna 6.9 ton meer heeft afgeworpen dan in Augustus des vorigen jaars. Over de 8 maanden heeft de suiker f 6,756,000 gegeven, d. i. 1.7 millioen meer dan in hetzelfde tijd perk van 1888. Dit middel, hetwelk in Augustus van het vorige jaar het raming- cijfer voor 8 maanden nog niet bereikt had. staat thans met niet minder dan 11.2 millioen boven de raming voor 8/ia- Terwijl er dus alle reden schijnt te zijn om aan te nnmen, dat de suikeraccijns de 3.5 ton, op welke de opbrengst voor het geheele jaar hooger geraamd is dan in 1888, op zijn minst zal opbrengen, blijft daarentegen, wat het gedistilleerd betreft, het vermoeden gewettigd dat de raming voor de 12 maanden niet ol ternauwernood zal worden bereikt. Ter. aanzien van het geslacht valt nog op te merken, dat de opbrengst voor de 8 maanden eenen vooruitgang van ruim f65,000, of 3.7 pet., aanwijst. Sedert den aanvang des jaars hebben de rijksmiddelen gezamenlijk f 72,908,400 opge bracht, of f 2,600,000 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1888. Deze uitkomst mag on getwijfeld zeer gunstig heeten. tien schoorsteenmantel, dat hij de plant, die er op stond, op den grond wierp. Daarop gooide hij met geweld de deur dicht, en vloog haastig de trap at. De jonge vrouw was verstomd over zoo veel gewelddaarna barstte zij in tranen uit. Een oogenblik later nam zij medelijdend de arme plant opwaren zij beiden niet het slachtoffer van eene allerlaagste bruta liteit Terwijl zij de wortels bijeenvoegde, verwonderde juffrouw Lambel zich ten hoogste, dat zij een kleine uitlooper zag de plant had dus nog niet alle hoop op leven opgegeven. De wortels, met een geel uitloopsel gesierd, werden in een saladebak gelegd, daarop sloeg juffrouw Lambel een doek over haar hoofd en begaf zich naar hare tante. Misschien zou ze daar wat troost vinden, de oude vrouw was zoo goed voor haar geweest, tijdens haar man zonder werk zat 1 Juffrouw Lambel kwam als een koude rukwind het kleine goedgesloten vertrek harer tante binnen. Deze zat voor een vroolijk haardvuur te lezen, terwijl de kat naast haar zat te spinnen. De jonge vrouw werd hartelijk ontvangen. Tante zett'e haar bril af en luisterde, zij had wel eenig vermoeden op 't geen zou volgen. Het hart harer nicht was zoo vol dat deze, nauwelijks gezeten, breedvoerig hare grieven tegen haar man uiteenzette. De goede juffrouw luisterde geduldig toe. «Meen je inderdaad, Anna, dat je tegen over je man in geen enkel opzicht onge lijk heöt?» «Ik beweer volstrekt niet, dat ik volmaakt beri, maar dit is zeker, dat Victor de oorzaak van al onze ellende is. Bij de minste op merking wordt hij boos, ik wijs er hem dan op, hoe het er bijstaat, en daar is de twist gaande. Ik ben dat leven moede.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1