CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1889. No. 147. Zaterdag 14 September. Derde Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; BUITENLAND. I) F; ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers f 0,95 - 0,026 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 4 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij ontvingen ter plaatsing den volgenden «Oproep aan het Nederlandsche volk Antwerpen, 10 September 1889. Landgenooten Een noodkreet stijgt op van de Schelde- boordenDie kreet, hij is een angstige dringende bede om hulp en erbarmen Eene kruitontploffing, die Antwerpen op zijne grondvesten deed schudden, herschiep onze dokken, aan vreedzame werkzaamheid en handel gewijd, in een vuurspuwenden, dood en verderf aanbrengenden krater 1 ■Tal van lijken, in stukken vaneen gereten, bedekten den bodemhonderde gezinnen, van man, vrouw, zoon of dochter berootd, zijn aan de grootste ellende ten prooi kleine kinderen staan troosteloos bij de roo- kende puinhoopen, die vader, moeder, broeder en zuster bedielven en die de arme kleiren in éene seconde tijds tot weezen maakten vrouwen staan, van alles beroofd, in wan hoop voor de treurige overblijfselen van wat haar eens eene geluk en tevredenheid ade mende woonstede was, of loopen in vertwij feling rond om, onder de zakken vol over blijfselen van [medemenschen, naar iets te zoeken, waaraan ze man of kind zouden kunnen herkennen: mannen, vrouwen en kinderen, nog gisteren krachtig en gezond, zwoegende om een schamel stukje brood te verdienen, liggen met de afgrijselijkste wonden overdekt en vreeselijk verminkt in de over volle gasthuizen en smeeken kermend om hulp voor hunne van alles beroofde be trekkingen Landgenooten Klein is Noord-Nederland, klein is Zuid- Nederland maar groot is de solidariteit tusschen de kinderen van denzelfden Neder- landschen stam En groot vooral daar waar het geldt «helpen in nood Dat toonde Vlaanderen steeds waar over strooming of ramp ons vaderland of de kolo niën teisterdeDan bestonden er voor het Vlaamsche land nooit grenzen tusschen België en Nederland goud stroomde dar. steeds van de Schelde naar de Maas- en Rijnboorden goud, met milde hand gegeven om den Nederlandschen broeder ter hulpe te komen. Vooraan stond daarbij dan Antwerpen met de Vlaamsche steden en dorpen van het aloude Zuid-Nederland Vooruit dan Nederlanders, groot en klein, rijk en arm! Vooruit in dichte drommen De engel der weldadigheid wenkt u van uit onze Scheldestad Ze roept u op tot het vvervullen van den heiligen broederplicht der erkentelijkheidze roept u op tot weldoen aan broeders en zusters die, waar het erop aankwam wel te doen, nooit jegens u te kort schoten Vooruit, ter bestrijding van den nijpenden nood, daar waar zooveel ellende te verzachten is Aan u, Nederlandsche pers, de taak om onze roepstem te doen hooren in stad en land, bij groot en klein en uwe kolommen voor inschrijving te openen Burgemeesters en overheden van Neder landsche gemeenten, vereenigingen van wel dadigheid, mannen van goeden wil in den lande, vormt commissiën ten einde der zwaar beproefde zusterstad ter hulpe te snellen Dat groot en klein, arm en rjjk een ieder naar zijne krachten bijdrage om hulpe te bieden, waar die zoo dringend noodig is Het bestuur der Hollandsche Club te Antwerpen, dat tijdens de overstroomingen in Holland, en vooral bij de verschrikkelijke ramp van Krakatau, van de Antwerpsche bevolking zoo'n hartelijke en krachtdadige medewerking ondervond, stelt zich ter be schikking van zijne landgenooten tot het in ontvangst nomen van gelden, waarvan in de dagbladen geregeld melding zal gemaakt worden. OpNederlanders, die het hart op de rechte plaats hebtdat de sommen, in het vader land bijeengebracht, een blijvend gedenk- teeken van broederschap stichten in het Vlaamsche landDat een ierier daartoe zijn steentje bijdrage! Stuurt uwe giften of toezeggingen, groot en klein naar den eerstondergeteekende, om ons in staat te stellen, door samenwerking van allen op het altaar der weldadigheid, namens Neder land, een flink offer neer te leggen, ons vaderland waardig. Het bestuur der Hollandsche Club te Antwerpen S. Reijnders Bisdom, voorzitter, adres Stadswaag, 4, Antwerpen. G. J. Kortman, vice-voorzitter, P. Zwar tendijk, secretaris, J. A. van den Bergh, penningmeester en J. H. Scheltema, com missaris. De redactie van de Zeeuw te Goes belast zich gaarne met de ontvangst en het over maken der gelden, die men voor de onge lukkige slachtoffers der ramp zal willen bestemmen. Internationale Wetgeving op den arbeid. In Patrimonium vindt men daaromtrent de volgende opgave Ziehier, zeer beknopt, de bestaande voor schriften in de verschillende landen van ons werelddeel. In de volgende Rijken is kinderarbeid verboden Engeland beneden de 10 jaien. Jonge lieden en vrouwen van 14 tot 48 jaren mogen niet langer dan 56 uren werken per week. Verbod van Zondag- en nachtwerk aan zekere categoriën van arbeiders. Kin deren boven de 10 tot 14 jaren tehuis werkende, mogen niet langer dan 5 uren per dag aan den arbeid blijven. Zwitserland beneden de 14jaren; in an dere inrichtingen (geen fabrieken) mogen zij slechts 11 uren werken en moeten bin nen deze eenige uren onderwijs ontvangen. Voor al de fabrieksarbeiders is het maximum der werkuren op 12 gesteld. Zondag- en nachtwerk verboden. Oostenrijk beneden de 14 jaren. Het maximum der werkuren is gesteld op 11 (soms 12.) Verboden 's nachts te werken voor de vrouwen. Voor jongelieden onder de 16 jaren is de arbeidsdag op 8 uren gesteld en het nachtwerk verboden. Duitschland beneden 12 jaren aan de door stoom gedreven machines en mijnen. Van 12 tot 44 jaren verbod van meer dan 10 uren te werken. Verbod van Zondag- en nachtwerk voor allen arbeid. Frankrijk beneden 12 jaren. Jongelingen van 12 tot 16 jaren en meisjes onder de 21 jaren mogen niet des Zondags noch des nachts aan den arbeid gesteld worden. Maximum der werkuren voor alle arbeiders 12 uren per dag. Hongarije beneden de lOjaren; kinderen van 10 tot 12 jaren mogen niet langer dan 8 uren werken. Verboden Zondag- en nachtwerk voor alle arbeiders. Denemarken beneden de 10 jaarvan 10 tot 16 jaren is het maximum der werkuren op 6 per dag gesteld. Zondag- en nachtwerk verboden. Zweden onder de 12 jaren kinderen van 12 tot 16 jaren mogen maar 6 uren werken (de rustpauzen in het fabriek of werkhuis medegerekend). Nachtwerk totaal verbeden. Spanje onder de 10 jarenvan 10 tot 16 jaren is het maximum der werkuren gesteld op 5 per dag, eo van 46 tot 18 jaren op 8 uren per dag. Zondag- en nachtwerk verboden in werkhuizen met stoom. Italië fabriek- en mijnarbeid verboden aan kinderen beneden de 9 jaren. Tot 17 jaren is het maximum der werkuren gesteld op 1 per dag. Rusland fabrieksarbeid verboden aan kinderen beneden de 12 jaren. Voor Jon gelingen onder de 11, en vrouwen is het nachtwerk verboden 'n zekere nijverheids takken. Nederland. Kinderen onder de 12 jaren mogen niet aan den arbeid worden gesteld Anti-socialistisch. De heer L o h ra a n sloeg gisteren den spijker weer ter dege op den kop in zijn pleidooi ten gunste der schoolgeld!.effing, waarvoor de liberale party zoo huiverig is. «Wij wenschen», zeide de anti-revoluti onaire afgevaardigde, «dat de anti-socialis tische leer, dat de ouders zelf betalen voor het onderwijs hunner kinderen, langzamer hand ingang vinde.» Zeer juist is hier het streven der anti liberalen geschetst. De staatszorg moet zich niet verder uitbreiden dan noodig is en vooral geldt dit voor de opleiding der kinderen. Het liberaal-socialistisch systeem, dat de kinderen aan den Staat behooren en niet aan de ouders, moet zooveel mogelijk wor den tegengegaan. Het is een verderfelijk systeem, dat zjjn toepassing vindt in het overdragen der zorg voor de opleiding der kinderen van de ouders op den Staat. Bewust of onbewust werken de liberalen ook in dit punt het socialisme, dat rij zeggen zoozeer te verafschuwen, in de hand. Het beginsel, dat de Rechterzijde ten opzichte der schoolgeldheffing in de wet wil brengen is zuiver anti-socialistisch, zoo als de heer L o h m a n zeide en de Linkerzijde verklaarde dat zij met dit beginsel in geen geval wil meegaan. Kan het duidelijker C. Opleiding van onderwijzers. Den heer Farncombe Sanders, van wien men ook bij verschil van gevoelen in school- zaken aanstonds gevoelt dat hi] zaakkundig is als weinigen, zijn bij de debatten over het zoogenaamde premie stelsel een paar algemeene wer.ken ontvallen, die wij ons haasten voor de vergetelheid te bewaren. „Al mogen wij het betreuren, wij weten het allen dat in die standen, waaruit wij de volksonderwijzers het liefst zagen voort komen, niet die liefde voor het onderwijs gevonden wordt die wij wenschen; aan het gros der jongelieden, die op 13- of Ujarigen leeftijd onderwijzer willen worden ontbreekt eene algemeene beschaving. [Door beschaving versta ik nu niet niemand zal dat van mij verwachten het loopen in koffie huizen, het spelen van partijen biljart en het dragen van fantasie-jasjes, dat is geen beschaving. Maar juist in die omstandigheid ligt een drangreden te meer, om die jongelieden meer in aanraking te brengen met algemeene, dageljjksche beschaving. Ook daarom moet men hen zoeken te trekken naar nonnaai lessen en kweekscholen. Afgezien van de vraag wat verkieslijker is kweekschool of opleiding bij particulieren, ligt hierin deze kostelijke wenk dat de beschaving die toekomstige onderwijzers behoeven, niet verkregen wordt door het bezoeken van koffiehuizen, biljarten en klee ding naar de laatste moae, maar door die algemeene ontwikkeling, die den geest ont bolstert en de aangeleerde kennis eerst recht bruikbaar maakt. De tweede wenk ligt in het volgende „In deze wet wordt evenwel nog aan een ander stelsel ondersteuning van Rijkswege toegezegd. Het laat den jongen tot zijn 19de jaar op zijn dorp blijven, altijd binnen zijn zelfden kring, waar hij wordt opge leid door een voortreffelijk, best, braaf en gemoedelijk onderwijzer, dit wil ik gaarne gelooven, maar die ook lange jaren in zijn dorp vertoefd heeft en daar als 't ware verroest is. Dit is niet wenschelijk; het is voor die jongens beter dat zij staan onder een lei ding die hen niet eenerzijds in de hoogte schroeft, maar die hen toch anderzijds brengt in aanraking met de maatschappij, waarin zij zich later zullen moeten bewegen. Zij zullen dan niet worden behebt met die eigenaardige pedanterie eenerzijds, en on beholpenheid in den maatschappelijken om gang anderzijds, die vroeger zoo vaak aan onze onderwijzers werd verweten. De jon gelieden moeten niet alleen leeren omgaan met de kinderen maar ook met de ouders van die kinderen." Met andere woorden: Maak de oplei ding zoo, dat 'de jongelieden niet ongeschikt worden voor den maatschappelijken kring waarin ze zich later moeten bewegen, maar ook niet zoo, dat ze door een nooit afge legde dorperheid levenslang belemmerd zul len worden in hunne beweging. Dit zjjn wenken die voor linker- en rechterzijde beide kunnen dienen. N. P. G. C. De kosten, welke de reusachtige en nog altijd voortdurende werkstaking te Londen na zich sleept, zjjn enorm. Volgens de «Daily Telegraph» bedragen de geleden verliezen reeds minstens l'/a millioen pond sterling <18 millioen gulden). Van dit kolossaal bedrag bedraagt het aandeel der arbeiders: 200.000 pond, dat derdokmaat- schappjjen100.000 pond, dat der reeders 650.000 pond en dat der handelaars 500.000 pond. Verder nog 50.000 pond ten laste van verschillende lieden. Kardinaal Manning heeft aan de direc teuren der dokken voorgesteld de verhooging van het loon tot 6 pence per uur (15 cent) te doen ingaan den 4 Nov-; de directeuren hebben evenwel dit aanbod afgeslagen. Zij houden zich aan den door hen gestelden datum 1 Januari. De gewezen koningin van Servië, de schoone Nathalie, uit haar vaderland en van den huiseljjken haard verbannen en om politieke inzichten in hare heiligste moederrechten gekrenkt, daar zjj zelfs baar zoor. niet zien mag, heeft op Russisch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1