1LS :R, CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR Z E E L A N 1 ïers TEVENS oed a 7 ct. per ons, lesche Boot Schelde. 1689. No. 13?. Dinsdag 29 Augustus. Derde Jaargang. ruime keuze: te Middelburg. ZER, VOORHANDEN: VAN ZWEEDEN, GOES naar ROTTERDAM ROTTERDAM naar GOES bij M. BOUWMAN, bij J. BOS, le Directie. te Rotterdam Nieuwe Pakkenbrug. VERSCHIJNT elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: De vissckerijen in de Schelde en Zeeuvvsche strooinen. BUITENLAND. iokte Hammen 75, Ongerookte witte Suiker 31, lichte •te Boter 30 en 40, stukken .as 15, geld. Worst 50, bei uimen 10, Grove Rijst 7,1 ons. Koudwaterzeep 30 en npzaad 10, Meel en Grutte •ingen 10 ct. Aardappelmeel arcifers 5 ct. per patje, 12 71/2 ets. 12 houten doozen ct. 12 doozen Poetspomade len 121/2 ct. groote voorraad uitjes tot dooding van Wand' u's. Mack's Stijfsel. Pakjes ct. Poeder Chocolaad 20, 25 ekjes Chocolaad van af 50 ct, per kan. Busjes Mosterd ets. >ermunt en flesschen icurreerende prezen. Drops, MIDDELBURG, id en kunnen wegens hunne t) met de V. Z. Medaille.) mbanket, Theebanket Wellingtons, Moscovisch g* mhagel, Best Kleingoed Haarlemsche Meisjeseni- ISME DE: traat C 34 GOES. Aug. 's morg. 10.30 u. 28 Aug 's morg. 6.u, nte Rotterdam bij dee F. DE LANGE, op 'tHa- n. nm 10 Jinsdag, Vrijd. 6,30 6,50 4,30 4,50 6,30 u. m. u. m. -12,30 3,45 1,4,15 7. Woensd. 7,30 2,20 6,f> 7,50 2,40 6,. '10,30 11,r- ~7< 6,- 12,30 fc 6,20 12,50 V1 Z E15 li W, Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent Familieberichten van 1 5 regeh 50 cent, ie lere regel meer lO cent. Wolfertsdijk Dinsdag 27 Aug. Heinkens- zand ook voor 's Heer Arendskerke 28 en 29 Aug. voormiddags'sHeerenhoek ook voor Borsele en Nieuwdorp 29 Aug. namid dag en 30 Aug, Orezand, ook voor Ni; se 31 Aug. {Slot.) Omtrent de oestervisscherij lezen wij in het verslag De Grevelingen voor het dijkwaier was dit jaar de eenige plaats, waar de oester visscherij als publieke visscherij werd uitge oefend. Men heeft er slechts een paar tijen gevischt en bedroeg de vangst slechts 45 stuks per lij. Deze werden voor f 4 per 100 verkocht. In de Vlei voor den Dreischor-polder waren 110.000 panneu gelegd, waarop gemiddeld 3 a 4 broedjes aansloegen. Enkele waren er bij, waar 13 a 15 broedjes op zaten. Ook op de schelpen was de aanslag van geene betee- kenis, terwijl de boorspons hier veel voor kwam. Ook had men hier een partijtje in Amerikaansche oesters gezaaid, die zeer goed van visch, maar slecht van smaak werden. Op de slikken van Bruinisse waren 75.000 pannen gelegd, de aanslag beteekende ech ter niets. Op de Wester-Schelde, beneden Terneu- tzen, wordt steeds aan de verdedingswerken der ijken aanslag gevonden, doch was dit .jaar beduidend minder dan in de 3 vorige jaren. In den put boven Terneuzen, werden ook weder kleine en groote oesters gebracht. Eerstgenoemden groeiden goed en de andere -werden vetonder de kleine was de sterfte echt ar zeer groot en de groote hebben een «liet gewilden smaak, waardoor deze niet veel aftrek yinden. Op de verpachte perceelen werden dit jaar in het district Zierikzee niet meer dan 108.000 pannen gelegd et, in het district Tholen een 70.000 stuks. Ongeveer 1/3 van die pannen was gemiddeld met 5 a 6 broedjes bezetde rest had er zoo weinig, dat men ze in de klas zette, d. w. z. aan den wal opstapelde om het volgende jaar na schoongemaakt en opnieuw geka'kt te ■zijn, opnieuw te gebruiken. In de Eendracht .en in de Vleij van Ouwerkerk was de aanslag op de schelpen dit jaar ook gering In de Eendracht, waren de oesters, hoewel niet vet, toch veel beter dan het vorige jaar, verwijl ze in de Vleij van Ouwerkerk bepaald vet te noemen waren. Op de beide plaatsen stierven gedurende 'den winter 1887/88, veel oesters door de vorst. In den mond van de Zand kreek werd een partij van 80.ü00pannen, die met broed van 1887 bezet waren, gebracht, waarvan de oesters, toen zij teruggehaald werden, de grootte van een gulden en een .rijks daalder bereikt hadden. Leze waren dus goed gegroeid, terwijl overigens in de Zand- kreek de groei veel te wenschen overliet. Het laat zich aanzien, dat de oestercultuur, die aldaar naast de mosselcultuur gedreven wordt, eindigen zal met in mosselcultuur over te gaan. Ook dit jaar werd.de lersche bank weder door een val van mosselzaad bezochtdeze ramp had nog grootere uitgebreidheid dan in 1887 en ook de schade, die zij aanrichtte was grooter. Doordat in het vorige jaar veel mosselzaad was gestorven, rekende men ook nu weer daarop, en liet men, niettegen staande de waarschuwing er tegen, het zaad te lang liggen in tegenstelling van liet vorige jaar groeide het mosselzaad goed, maar de oesters er onder stikten. Die niet stierven, leden zooveel door het laten op- korren, dat er geen groei meer van eenige beteekenis in kwam terwijl anderen, die vroeger opgekord warc-n, nog veel bijgekomen zijn voor zoover de visch betreft; de schelp is ook klein gebleven. Het is natuurlijk in het belang van de ontwikkeling der oesters, ze zoo min mogelijk te storen, als de groei er in is, waarom men op de gedachte is gekomen een werk tuig te maken, waarmede men liet vuil en eventueel het zeer jonge mosselzaad van de oesters kan verwijderen, zonder de oesters te storen of op ruggen te sleepen. Het werktuig, dat daarvoor bedacht is, bestaat uit een kor zonder mes of net, doch in plaats daarvan heeft zij een stel veerkrachtige borstels, stijf genoeg om het vuil los te maken en toch niet zoo stijf dat de oesters worden medegevoerd. Proefnemingen in het klein met dit werktuig voldeden zeer goed. Meer oudervinding op grooter schaal is echter nog noodig om er een beslist oor deel over te kunnen uitspreken. De hoofd voorwaarde zal wel zijn, dat men er een vroegtijdig gebruik van make en dit van tijd tot tijd herhale. Tengevolge van den strengen en laten winter, den val van mosselzaad, het vele vuil en het te lang in de putten houden der oesters, was de sterlte onder de oesters dit jaar groot. De markt opende dit jaar reeds in Augustus met prijzen van f50, f57 en f45, naar gelang van het gewicht per 1000, terwijl de greote le soort, die men nu Imperialen noemde, voor f6Cen f 70 vei kocht werden zelfs wil men, dat er nog een partijtje voor 1125 per 1000 is verkocht. De voorraad van deze soort was evenwel niet groot en over het algemeen was was van alle soorten de visch maar slecht. Werkelijk mooie oesters kwamen er weinig voor. Hoewel de prijzen later nog terugliepen, zijn ze echter over 't geheel beter gebleven, dan in liet vorige jaar, wat waarschijnlijk wel te danken zal zijn aan het optreden van de coöperatieve vereeniging.(?) De markt was tevens onwillig de inferieure 2e soort af le nemen. Het gevolg hiervan is, dat er veel van deze soort naar de perceelen zijn terugge bracht, zoodat, als het weer in 1889 wat wil meêwerken, er kans bestaat, dat in het volgende seizoen weder eene behoorlijke partij groote en goed gevischte oesters zal zijn. Mocht dit het geval wezen, dan meenen wij, in het a. s. najaar, spoedig aan de prijzen en aan de afname, die dit najaar zeer traag ging, te bemerken zal wezen. Voor behoorlijke groote vette oesters, is er nog altijd eene grage markt tegen voldoende prijzen te vinden geweest. Zooals het de laatste jaren ging, nl. dat velen alles ver kochten, waar slechts geld voor te krijgen was, en zoodoende in het voorjaar bijna uitsluitend zeer min goed onderhielden, was het toch onzinnig te vergen, dat dit minne goedje in een tjjd van 8 maanden puike oesters zouden geworden zjjn. Tengevolge van den slechten aanslag van dezen zomer, was er in het najaar nog al handel in aangeslagen panuen en zaaigoed de prijzen bleven echter billijk. In Sep- tembei werd zaaigoed van een rijktdaalder groote voor f 3,75, in October, goedje van een gulden grootte, voor f 2,50 per 1000 verkocht. Langs den oever van Noord-Beveland, had men op een paar perceelen oesters gezaaid. Deze geraakten onder het mosselzaad, waar door zij niet veel hebben geleden, ofschoon men veel te laat met het opruimen van het zaad begon. Zij groeiden nog 6 a 8 milli meters. Op de Yersehe bank begon men met het pannenleggen in 't begin van Juli en op 8 Juli was men algemeen er mede bezig. Het uitleggen werd door het buiige weer en het hoog blijven van het water zeer bemoeilijkt, welke omstrdigheden ook zeer nadealig voor den broedaanslag waren. Met het einde van lu i waren de pannen op de beste perceelen nog slechts zeer zwak bezet; de best aange- slagenen bevatten slechts 6 zeer kleine broe i jes. In de lage vloeiputten kon men eerst van '10 tot 20 van die kleine broedjes op een- pan tellen waarvan er later weer verdwe nen zijn. Langs den oever van Zuid-Beveland was de aanslag ook gering. Enkele partijen waren er, die gemiddeld 13 stuks per pan hieldendit waren evenwel de beste, er waren er ook van 6 en van niets. Door elkander genomen kan men nauwe lijks 2 broedjes per pan rekenen. Het totaal der uitgebrachte pannen op de Yersehe bank kan men dit jaar niet hooger dan op 5 a 6 rnillioen schatten. Ook op de schelpen was dit jaar, zcowel op de Yerseke bank als in de Oostersehelde ile aanslag zeer gering. Het kostte veel moeite een schelp met een oesterbroedje te vinden. Een groot aantal doode kleine en groote oesters kwam, zoowel op de diepe als hooge perceelen voor, waaruit blijkt, dat in den winter van 1887/88 het evengoed onder als boven water gevroren (zoogenaamd gebeusd) heett. Op de perceelen, gelegen boven de lage vloeiputten, alhoewel vrijwel waardeloos, kwam gedurende den winter een laagje zand. door den N. O. wind ijsgang en voor namelijk door het steeds meer uitschuren van de Boomkilsedert het ondieper werd voor lerseketidam en den Btrenpolder, komt de vloed met meer kracht door de Boomkil, waardoor uitschuring ontstaat. De hierdoor aangebrachte schade is evenwel nog van geeii groote beteekenis. Van meer belang is de schade, die de pachters elkander onder ling met het zoogenaamde schoonkorren kun nen toebrengen en soms ook toebrengen. Immers, heeft men ee.i perceel, dat ge deeltelijk door het zand of slijk onbruikbaar is, dan wordt fluks een stoomboot daarop aan 't werk gezet met zware, bijzonder voor dat doel vervaardgde korren zonder net en in korten tijd is dit gedeelte van het perceel weer bruikbaar. De schaduwzijde van deze handeling is, dat de stroom, den losgewoelden grond of het vuil minder of meer ver mede- voert, naar gelang van de meerdere of min dere zwaarte van dien grond of dat vuil en van de mindere of meerdere kracht van den stroom. Daardoor geraken op de naburige perceelen de oesters onder dal slijk, zand 0f vuil bedolven, waardoor soms nog al schade gelegen is. Misschien was dit te voorkomen, door bjj verordening vast te stellen, dat geene korren zwaarder mogen zijn dan de gewone oesterkor, dat zij steeds van een net moeten voorzien zijn en dat het vuil aan boord moet gehouden worden. Geen beter middel om zich bij het volk bemind te maken dan op reis te gaan. Zoo dacht ook keizer Wilhelm er over, die met zijne gemalin eenige steden van Zuid-Duitsch- land bezocht en de gast was van den prins regent van Beijeren en andere Zuid-Duitsche vorsten. Ook in het in 1871 ingelijfde rijks- land (Elzas Lotharingen) liet het keizerlijk paar zich zien. Straatsburg en Metz werden bezocht, en de bevolking was hierover in de wolken. Vooral te Metz heerschte veel geest drift. Thans zijn zij naar Berlijn teruggekeerd de liefelijkste herinneringen achterlatende. Zooals men weet heeft ook de president der Fransche Republiek, Sadi Carnot, de voornaamste plaatsen van Frankrijk bezocht en verscheidene bewijzen van hartelijke ver knochtheid ontvangen. Te Parijs terugge keerd, ontving hij dezer dagen 13 duizend maires (burgemeesters) te zijnen paleize. Ook de koningin van Engeland, de zeven tigjarige Victoria begint er zoo over te denken. Weldra hoopt zij haar prinsdom Wales (spreek uit Weels) te bezoeken, waar zij sinds 1852 geen voet meer zette. Gelukkig volk, welks vorst of vorstin zich zulke lange tochten nog kan veroorloven Op Kreta (Kandia) is het nog r.iet pluis. De Sultan weigerde de eischen van de Kre- taansche gezanten in te willigen. De aanvoer van Turksche soldaten naar dit eiland houdt aan. Te vergeefs hopen de Kretenzen op Griekenland. Dit land vermag niets in hun belangwijl alle mogendheden in deze quaestie partij kiezen voor Turkije. Rusland zit ook niet stil. Het Russische leger zet zijn krijgstoerusi ingen in den Kau- kasus voort. Het is thans reeds 140 duizend man sterk. De beruchte mevrouw Maybrick die haar man vergiftigde, zal hare straf, de doodstraf, niet ondergaan. De straf is veranderd in levenslange tuchthuisstraf'. Het is een vree- selijke geschiedenis, te afgrijselijker, dewijl een groot publiek te Londen en elders, zoo rijken als armen, de misdadigster bewie rookte en op hare in vrijheid stelling aan drong. 26 Augustus '89. In de Goesche Courant lazen wij onlangs een waar woord, aan het Venloosch Weekblad ontleend. Namelijk dat eene meerderheid uit de rechterzijde een teer ding is en dat deze meerderheid, en vooral het optreden der tegenwoordige regeering uit de meerderheid, grootendeels gevolg was van de opeenstapeling van fouten endwaas- heden der vorige liberale regeeringen. Wij lazen dat woord met instemming. Het is zoo had de liberale partij het vraag stuk der rechtsgelijkheid voor openbare en bijzondere scholen aangedurfd, hoeveel ver deeldheid zou daardoor niet voorkomen zjjn Ware er niet zooveel onnoodig geld aan dure paleizen voor scholen en gevangenissen en verknoeide waterwerken uitgegeven, de belastingen zouden niet zoo hoog gestegen zijn Had de toenmalige «liberale» regeering minder luchthartig met onze schoone kolonie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1