Afloop Verknopingen enz. Overzicht van Verkoopingen. AANBESTEDING. MA It KTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND ADVERTENTIEN. B in de stadskleuren, rood en zwart gekleed gaan, en waai ook de meisjes een zwart jak op een rooden rok dragendeze uit- monstering der toch al beklagenswaardige weezen is velen een doorn in het oog. Te Utrecht gingen de weeskinderen vroe- in half wit en blauw gekleedthans echter J is deze bonte kleeding door een meer pas- T sende zwarte of blauwe vervangen. Over den oorsprong dezer zonderlinge wijze van kleeding schrijft Grimm onder anderen hét volgende Volle broeders of zusters droegen oudtijds kleedeien van dezelfde kleur, om ook uiter lijk de gelijkheid van bloed te kennen te geven tweekleurige bonte kleeding diende daarentegen bij stief betrekkingen, onechte echt en weezen. Men vindt dit gebruik op vele oude teekeningen en familieschilderijen in acht genomen, waar halve bloedverwan ten steeds met bonte kleeding worden af gebeeld. Onder de vele voorbeelden, die de ge- schiedenis er van aangeeft, verdienen voor al de volgende aangehaald te worden. Zoo wordt verhaald van een Koning die zijn onechten zoon gelastte, tar zake van bloed verwantschap, bonte kleederen te dragen. Elders leest men dat de beroemde Roland, zoon van Bertha, zuster van Karei den Groote, die tegen den wil van haar broeder onwettig gehuwd was, in zijn jeugd een bontkleu rig kleed droeg. Een oud Engelsch lied bezingt den heimelijken echt van eene Fransche Koningsdochter met Boudewijn van Vlaan deren, en meldt dat Boudewijn al zijne kinderen zóó kleedde, dat de rechterzijde van het gewaad met goud versierd, de linker echter van wol was. En eindelijk, toen Charles Brandon, een Engelsch Edel- man met de Koningin Weduwe van v Frankrijk, zuster van Hendrik VIII van Engeland gehuwd was, verscheen hij op het tournooiveld met een paard welks schabrak half met goudlaken, half met friesch bont bedekt was. Een mishuwelijking ot onwettige echt werd dus reeds in de oudheid door bonte kleuren te kennen gegeven. Om diezelfde redenen droegen de kinderen uit dergelijk huwelijk eene bonte kleederdracht, en wellicht heeten zij daarom in de oude taal Ilübskinder. Dit «hubsch» komt volkomen overeen met het Fransche beau, belle, tot aanduiding van eene andere ver wantschap, dan die, welke op zuivere bloedsbetrekking berust, en waar zoowel schoonzoon of stiefzoon mede genoemd worden. Evenals dus de Ilübskinder worden ook tegenwoordig op vele plaatsen de weeskinderen met twee kleuren gekleed, omdat het ouderlooze kind geheel buiten bloedverwantschap staat en het dus geheel in den geest zan den, aan het zinneoeeldige zoozeer gehechten, ouden tijd was, den weezen eene bonte kleederdracht te geven. O. De feesten, ter eere van keizer Wilhelm te Straatsburg aangericht, duren voort. Voor- t al de taptoe en de fakkeloptocht zijn schit terend geweest. Gisteren woonde de vorst met zijne gemalin de parade bij en werd herhaaldelijk door de menigte toegejuicht; hij reed later, iu de uniform van het garde korps, met een schitterend gevolg naar de stad terug. In den loop ven den avond zijn het keizerlijk paar opnieuw stormachtige ovaties gebracht. Getroffen door de hartelijke ontvangst, welke men misschien niet had ver wacht, heeft de keizer aan de bevolking der stad zijn dank doen overbrengen. Te Berlijn voerde een koorddanseres eiken avond hare ijzingwekkende toeren uit op een «100 voet lang en 60 voet hoog koord waarbij zij dan door een talrijk licht zinnig publiek werd toegejuicht. Vrijdag had zij de roekeloosheid om op het midden van het koord een compleet vuurwerk af te steken. Reeds was zij op een schrede na aan het einde van het koord gekomen, dat zij voor dien avond wilde verlaten. Doch daar ontviel haar de balanceerstok en zij viel van hare duizelingwekkende hoogte op de planken midden onder de verschrikte liefdelooze toeschouwers, van welke slechts r een haar te hulp kwam. De ongelukkige I had een halswervel en eenige ribben gebroken Lucht! lucht! kermde zij, waarop de ander '"'"haar nauwe kleederen losscheurde. Daarna bracht hij de zwaargekwetste per rijtuig naar hare woning. Te Tubire (België) zijn de vorige week vijftig arbeiders, op dezelfde fabriek werkende plotseling ziek geworden, vergiftigd naar het scheen door het gebruik van water uiteen fabrieksput met bedorven drinkwater. De V fabriek, zijnde katoenspinnerij, telt 800 werklieden. Bij onderzoek bleek het water i,u't de fabrieksput van slechte hoedanigheid zijn. Uit verschillende plaatsen in Europa komen ongunstige berichten omtrent den storm, welke in de laatste dagen gewoed heeft. Groote schade is aangericht en ee nige menschenlevens gingen verloren, o. a. op de Engelsche kust. Ook de Eiffel heeft het geweld van het gure weder ondervonden. Maandag 11. sloeg namelijk de bliksem in den toren, echter zonder noemenswaardige schade aan te richten. De bezoekers van het gevaarte kwamen met den schrik vrij. De Keizer van Rusland en de Keize rin worden Donderdag te Potsdam verwacht zoodat de samenkomst met den keizer van Duitschland door gaat. Niet vleiend voor Boalanger is wat men omtrent hem vertelt, namelijk dat hij op weg geweest is naar Parijs om zich te verdedigen tegen de zooals hij zegt, logen- achtige beschuldigingen van den advocaat generaal. Boulanger is namelijk tot Dover gereisd en meende daar scheep te gaan naar Frankrijkdoch alvorens scheep te gaan, veranderde hij van gevoelens en keerde naar Londen terug. Boulanger heelt 't name lijk maar weinig begrepen op gendarmes. Voor zijn woning te Londen hebben 500 personen, allen Franschen, eene betooging gehouden en den ex-generaal adressen van hulde en ruikers aangeboden. In zijn ant woord op de tot hem gerichte toespraak loochende de «brav' general» opnieuw, dat hij staatsgelden ontvreemd had. Iemand die de tweede terechtstelling te Tjiligon (ophanging van zes der veroor deelden) heeft bijgewoond, doet daar ;an het volgende verhaal Den nacht vóór de terechtstelling verge zelde ik twee malen den officier der wacht op zijn ronde en kwam van zelf ook twee inaal in de gevangenis terecht. Daar lagen de moordenaars in drie cellen, twee aan twee, op de eigenaardige zangerige wijze der inlanders, gebeden te prevelen. Uit was toen ik de eerste maal, half 14, de gevan genis bezochtden tweeden keer, half 2, 1 igen zij oogenschijnlijk te slapen. Van tijd tot tijd hoorde men een klagend gézucht, een kreet, uitwerking van overspanning, en dan was alles weer stil. Den volgenden morgen was het weer vroeg dag. Te half 7 waren alle soldaten in groot tenue, die er zijn moesten, present. Een afdeeling werd uitgezonden om de gevangenen te halen. Na eenige oogenblikken wachtens zagen wij den stoet naderen. De veroordeelden hadden witte doeken over het hoofd die om den hals waren bijeengebonden en verder tot over de armen en het bovenlijf neerhingen. Zij liepen flink door tot onder de galg en hielden zich goed. Zij werden op een rij geplaatst; de griffier las hun het doodvonnis voor. Daarna gaf de as sistent-resident het sein en de uitvoering van het vonnis begon. Een ,van de gehan genen was een gewezen dorpshoofd, die geen rechtstreeksch aandeel had gehad ,aan den moord op de familie Grondhoutdoch hen, na de eerste ontsteltenis, verraderlijk, voor gevende een veilige plaats te weten, in een valstrik gelokt en aan de moordenaars overgeleverd had. Met uitzondering van een paar verslag gevers, was niemand bij de executie tegen woordig. Slechts in de verte rondom, vertoonden zich groepjes inlanders, langs den weg of op het veld neergehurkt. Na eenige oogenblikken wachtens overtuigde zich de officier van gezondheid dat de ver oordeelden gestorven warendaarna werd de terugtocht in alle stilte aanvaard. In den ongelukkigen Atjeh-oorlog is het ongelijk bepaald aan onze zijde. Niemand zal het den Atjehneezen kwalijk nemen dat zij hun vaderlandschen grond zoo lang mo gelijk verdedigen en hun leven zoo duur mogelijk verkoopen. Ook onze vaderen deden alzoo in de oorlogenjtegen Spaansche, Fran sche en andere vijandelijke indringers. Op dit punt zijn alle partijen het eens. Maar om nu zoo ver te gaan als de socialisten, die openlijk den raad geven met de Atjeh neezen te gaan heulen, daartoe dient men of dwaas te zijn, of alle liefde voor het eigen vaderland verloren te iiebben. De Haagsche afdeeling j van den Sociaal-democratischen bond heeft namelijk een motie daartoe strekkende aangenomen. Den 13 Juli 's morgens vroeg, 3 uur, ontstond in vele wijken van Samarang (Java) een algemeene opschudding. Overal sprong men ontsteld uit bed op het gehoor van het amok-ssignaal, vergezeld van schoten, geschreeuw en geroep op straat. Geen wonder dat veler, zich terstond wapenden en naar buiten liepen. Er was echter niets aan de hand dan een maaneclips. Men moet namelijk weten dat de inlanders, valgens oud gebruik, dat nog dagteekent uit den 1 lindoetijd, bij zulke natuurver schijnselen een oorverdoovend lawaai maken met rijststampers, terwijl mannen, vrouwen en kinderen zich in de open lucht begeven om de maan luidkeels moed in te spreken in haar gevecht met een voor menschelijke oogen onzichtbaren reus, die haar tracht te verslinden. De schoten waren afkomstig van het Chineesche kamp, waar de zonen van het hemelsche rijk het huwelijk tus- schen de zon en de maan, waaraan de eclips volgens hen, haar ontstaan te danken heeft, door het afsteken van mertjons huldigden. Ingevolge de wet is het arrest van het hooggerechtshof, tegen Boulanger en zijn medestanders, bij verstek gewezen aan de woningen der drie veroordeelden aange plakt. Aan het huis dat Eoulanger het laatst bewoond heeft, was het arrest reeds ijf minuten na het vertrek van den deur waarder van de deur afgescheurd, waarop deze het had doen vastplakken. Uit Iransvaal. De Transvaal is ein delijk een locomotief en een paar spoorwa gens rijk geworden. Niet, zooals sinds jaren gehoopt was, is zij van de zeezijde het land komen binnenstoomen, van de Dela- goabaai, maar in stukjes en brokjes werd de locomotief, over 500 K. M. op ossenwa gens .gereden, naar, Elandsfontein bij Johan nesburg, en daar in elkander gezet. Den 19en Juli heeft de locomotief voor het eerst gereden en wel over een lengte van een kilometer, met een paar spoorwagens achter zich en door een Hollander die vroe ger machinist-leerling te Zwolle was, bestuurd. Eenige dagen later moest de locomotief dienst doen om eenige spocrliggers en staven te vervoeren. Op heur verzoek mochten eenige Transvaalsche dames mee haar eerste spoortochtje meemaken. Het schoone ge zelschap zette zich neder op pe dwarsliggers en had danig veel schik in de reis. De locomotief enz. is vervaardigd te Stuttgart. Ook de Transvaal doet aan dwaasheden. Ze (ere Cooper aldaar is een baas in het boksen. Dezer dagen kwam een ambts broeder van hem, zekere Bandorff die in Australië, Amerika en Engeland zijn vak had geleerd, hem uitnoodigen, zich met hem te meten. Het aanbod werd aange nomen. Cooper nam er echter eerst eenige dagen af om zich te oefenen. Hij hield b. v. in zulke oefeningen, een paard in draf bij, gedurende drie uren. Eindeljjk, 26 Juli had de bokspartij plaats nabij Johannesburg, in een omsloten ruimte Daar waren vele toeschouwers, die het entreegeld 5 pond sterling of f 60 er gaarne voor over hadden, om den afloop van dezen Moedigen kamp te weten. In 10 minuten was de strijd beslist. De Engelschman- Amerikaan moest voor den Engelschman- Transvaler uit den weg. Cooper k wam on gedeerd uit den strijd. Bandorff daarentegen had een paar dikke oogen, bloedende ooren en een gebroken arm opgeloopen. Cooper verdiende dien dag 8000 ponden er was voor meer dan 30,000 pond door de handen gegaan, alleen met wedden. 's Heer Arendskerke. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris J. de Yos verkocht Een huis met tuin en uitweg groot 4,18 Aren, het Zondagsschoolgebouw groot 2,83 Aren en een perceel bouwgrond groot 1,83 Aren gezamentlijk voor f 1500 benevens 121/2°/0 onkosten en f 40 voor losse goederen aan J, Weststratete's Heer Arendskerke. 2e Een huis en erf wijk E no. 44 groot 0,91 Aren voor f 400 aan P. Phi- lipse benevens 1272°/0 onkosten. GOES. Donderdag werd op het Slot door Not. Merens voor Arnooijs en de erf genamen zfjneroverleden echtgenoote publiek geveild lo. een woonhuis, winkel en erf Papegaaistr. groot 124 c. A. Kooper J. Arnooijs voor f2900 plus f 35 voor los goed 2o. Een dito er naast voor f660 aan dhr. J. P. v. d. Leeuw. 3o een dito te 's Heer Hendrikskinderen 585 c.A. Kooper Jb. Kole aldaar voor f1080 3o. 4523 cA. bouwl. in pacht bij Verdonk, Kooper Jb. Kole voor noemd voor f461.33. Alles behalve 127a voor kosten. 's Gravenpolder. Vrijdag werd door Not. Gallis Merens voor erven Lokerse publiek verkocht een V(oonhuis alhier. Kooper J. de Graag alhiei voor f 454 plus de onkosten. WOLFERTSDIJK. Heden middag werd door Not. Merens publiek geveild voor wed. en erven Schippers een woonhuis alhier. Koopster wed. J. Schipper alhier voor f300. KWADENDAMME. In de herberg bjj P. Timmermans alhier is op heden ten over staan van den Notaris Paaidekooper Over man verkocht een hoefje met bouwland te Baarland in den oud Vreelandpolder, groot 0)51.10 H.A. aankomende wijlen Pr. Boon man. Kooper Werd Corns. Huigé te Baarland voor f 1100 benevens f125 voor roerend goed en 127j% onkosten. Maandag 26Aug. Middelburg, herverpachting, Langeviele K 211 door den ontvanger der registratie en domeinen, de jacht en konijnenvangst in staotsduinen onder Vlissingen, Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande. Ellewoutsdijk bij v. d. Hage, voor v. Hattum door Not Bresser half 11 verpachten het jachtrecht in Driewegen en Coudorpe. 563 H. Inl. dhr. Bevier de Pouw. Woensdag 28 Augustus. Goes, 9 uur voor het B. A. door Not. Pilaar in het slot Oostende, verpachting 38 perc. bouw- en weilanden in Goes, 's Heer Hen- drikskmderen, 's Heer Arendskerke, Hein- kenszand, 's Heer Abtskerke, Nisse. Inl. de notaris en dhr. E. van den Bosch. Hansweerd, 10 uur een inventaris van het te Bath gezonken schip Celine. Inl. van den Brink te Bath en v. d. Brink te Hansweert. Woensdag 4 September. Kruiningen, 11 uur bij Wed. de Jonge voor Kole een huis waarin 2 woningen en schuur tuin en gracht 20 A. 90 cA. En een huis met erf en gracht daarnaast, samen 29 A. 30 cA. Donderdag 5 September. Goes, in de Prins van Oranje 2 uur, her veiling door Not. Overman, van de hofstede Nissezande. Verhoogingen van den inzetprfjs tegen 5 pet. van de verhoogingssom premie, v September. Rilland, poor Not. Prins, 114 H. westelyk deel van den Zimmerman polder. Inl. de not. Prins en Tak. October. uur door Not. Tak, de hofstede „Welzinge" in Ritthem en Middelburg 39 H. IJzendijke, door Not.Huvers, een hofstede, bouw- en weilanden 38 H. 70 A. 19 C., polders Oranje en Mantua, bewoond door wed. van Dixhoorn. Vrijdag 30 Augustus. Middelburg, 10 uur, aan het gebouw van het Prov. bestuur het leveren en storten van steen en het maken eener laag water bezetting tot voortzetting der oeververde diging voor Terneuzen. VLISSINGEN, 23 Augustus 1889. Boter f 1.20 a f 1.10 de kilo. Eieren f3.60 a f4.— de 104 stuks. Middelburg, 22 Augustus 1889. De aanvoeren waren heden tamelijk ruim. Jarige Tarwe weinig gevraagd, puike kwal. f 6.25 a f 6,50, mindere onbegeerd. Nieuwe Tarwe voor de zaai f 7, voorts f 6.75 a f 6,50. Rogge f5.50. Wintergerst f5.— a f5.25. Zomergerst puike f 4.40 a f 4.50, mindere f 4.25. Jarige Zomergerst f 4.20. Wittehoonen tot f8.50 begeerd. Groene Erwten f 1 lager, puike kooksoort f7.50. Koolzaad f 11,a 11,50. Karweizaad f 10.75. Haver, Paarden- fboonen en bruineboonen niet ter markt. Versche Boter f 1.— a fl.10 per Kilo. Eie ren f3.60 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 22 Augustus 1889. BOTER. Hoogste koers 675 laagste koers f0.625 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.80 laagste koers f 0,75 per 25 stuks Eendeieren f 0,—, en cent. Van 19 23 Augustus 1889. GOES. Getrouwd Johan Hendrik Gott fried Martin 29 j. jm van Amsterdam en Alida Henrietta Maria van Nifterik 26 i. jd. van Goes - Job de Bruijne 25 j. jm. van Goes en Hendrika Petronella Hoeder 28 j. jd. van Rotterdam Johannes Ja cobus Koens 24 j. jm. en Margaretha Win- gender 23 j. jd. Jacob Schneider 27 j. jm. enMaria Geertruida ElisabethHufkens24j.jd. Geboren Leuntje Pieternella d. v. Adriaan Clenrenten Adrianavan'tWesteinde— Dirkje d. v. Teunis van der Steen en Johanna Annaars Jacobus z. v. Jacobus Melse en Maatje Constant. MIDDELBURG. OndertrouwdW. C. Steevens wed. 80 j. met A. Westerman jd. 55 j. Bevallen: W. Izeboud geb. Alewijnse d. - J. H. Ludikhuize geb. Marijs d. Overleden P. Kasteleijn 58 j. vrouw van E. Everse. Heden oierleed tot ons aller diepe droefheid, na een langdurig en smartelijk, doch geduldig lijden, in den ouderdom van acht en vijftig jaar mijne onvergetelijke echtgenoote' en der kinderen zorgvolle moeder PIETERNELLA. KASTELEIJN. Dat wij niet treuren als zij die geen hope hebber, is ons tot troost in dezen zoo smartelijken weg. E. EVERSE. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Middelburg, 23 Augustus 1889.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3