Afloop Verknopingen enz. BURGERLIJKE STAND- Ot erzicht van Verkoopingeii. AANBESTEDING. MARKTBERICHTEN. A RVI RTI NT enz. GeboBw en voorraad waren geassu reerd. De eigenaar was afwezig. Eenige Amsterdamsche werklieden zijn onder begeleiding van den heer Kater, Patrimoniums voorzitter, naar de tentoon stelling te Parijs vertrokken. Omtrent de poging tot moord te Does burg meldt de Zutph Ct. Het echtpaarS., ongeveer een tiental jaren gehuwd en kindeiloos, offerde tamelijk aan Bacchus. De man, visscher van beroep, was veel buitenshuis en de vrouw moet dan, om zich voor het gemis van haren echtvriend schadeloos te stellen, nog al intiem zijn geweest met een vriend des huizes. Hierover ontstond twist, die eindelijk het gevolg had, dat de vrouw besloot, zich van haren man te ontdoen. Het midde hiertoe was niet alledaagsch. Terwijl S. sliep, ging zij uit en haalde voor 10 centen vitriool. Thuis gekomen, goot zij voor 10 ccntenl vitriool in den mond met het gevolg dat deze mond, keel, enz. erg verbrandde. De vrouw werd 's avonds onder een grooten volksoploop in arrest gebracht en de man moet in óedenkelijken toestand verkeeren. Te Ter Apel waren de politie en eenige burgers maandagmorgen druk bezig met het visschen naar een drenkeling, zooals men tenminste ondersteldewant men had aan den waterkant manskleederen gevonden. Er was dus zeker zelfmoord gepleegd. Spoedig echter werden zij uit- genoodigd het zoeken te staken, dewijl de eigenaar van het gevonden pak kleeren ge rust en wel in zijn bed lag. De man was namelijk den vorigen avond dronken thuis gekomen en had in zijn dwaasheid onder weg zelf dit pak daar neergelegd. Dezer dagen waren de manschappen te Utrecht in het fort Vossegat aan het schie ten toen een landbouwer, op verren afstand van de schietbaan aan den arbeid zijnde een ernstige kogelwonde in het been ont ving. Men vond den man hevig bloedende op zijn land. Het been zal moeten afge zet worden. Thans zijn de schietoefeningen met geweer in bovengenoemd fort voorloopig verboden. De jaarlijksche oproeping van deelge- rechtigden in de renten der nalatenschap van Clara Jansdr. van Sparwoude, brengt ons in herinnering hoe deze edele vrouw, evenals een Vrouwe van Renswoude te Utrecht en een Pieter Mogge te Zierikzee, het groote, haar toebedeelde vermogen, to tl heil dér verre nakomelingschap heeft dienst baar gemaakt Ten jare 1615 ter weeskamer van Delft gedeponeerd, dienen de gelden, nu onder beheer van het Rijk staande, om de daartoe door haar aangewezen deelgerechtigden eene jaarlyksche toelage en bij echtvereenigingen eene soort huwalyksgift te verstrekken. Ook heeft de erflaatster er voor gezorgd, dat eenige studie-beurzen, ten bedrage van f150 'sjaars, voor minvermogende jongelie den. die zich te Leiden lot predikant willen bekwamen beschikbaar zyn. Geen wonder dus, dat een grafschrift op een pilaar in de Oude Kerk te Delft haar naam in zegenend aandenken houdt en tot edelaardige navolging opwekt. Z. N. By een dame, in een der grootste hotels van Scheveninger. logeerende, zijn een aantal Duitsche bankbiljetten van 500 en 100 mark ontvreemd, benevens een porte- monnaie met geld cok gouden sieraden als broches, ringen, eriz. Een ontzettend ongeval had Maandag plaats te Wehl in den Bommelerwaard. Ken boerin zou met boter ter markt gaan. Om deze hard en mooi te hebben, had zij de boter des nachts in den waterput gehangen. Terwijl zij die nu des ochtends er uit zou halen, verloor zij (naar men denkt) het evenwicht en viel in den put. Later werd zjj er dood uitgehaald. Zij laat een man en 7 onverzorgde kinderen achter. De belangrijke verzameling kijkers, misthoorns, electrische voorwerpen, enz. be- hoorende tot de inventaris van het museum «Prins Hendrik» te 's Gravenhage, werd Maandag publiek verkocht. Een ooggetuige uit Den Haag schrijft er van Niemand meer? En een fijn be werkt acceritifch werktuigje gaat over in de ruwe handen van een kooper, die 't ding met een blik van onwetendheid be schouwt en dan verklaart dat «'t aardig is om de kinderen mee te laten spelen.» Er waren slechts weinige kenners bij den verkoop tegenwoordig, die nu en dan een bod van een of meer tientallen guldens waagden, doch overigens aan de «kooplieden» overlieten de laatste «eer» te bewijzen aan een verzameling voorwerpen, die met noeste vlijt, volharding en geldelijke opofferingen was bijeengebracht en waarvan de verza melaars, Prins Kendpik en later Lefèbre, zulke goede verwachtingen hadden gekopsterd. De kooplieden bovengenoemd brachten het hun eigen komische element mee. Onbe kend met de waarde der gekochte voorwerpen uit een wetenschappelijk oogpunt, taxeerden zij ze al naar dat er koper of tin aan was. De buizen van een stethoskrop werden vergeleken bij een zuigfleschenz. Soms verklaarde men zich bereid op een of ander voorwerp «één dubbeltje» te bieden, «als er een kop koffie werd bijgedaan.» Dan werd er gelachen door afslager en deur waarder, door kooper* en kijkersenkele goede vrienden van 't museum ergerden zich in stiltedoch troostten zich met de gedachte dat geen profeet in zijn eigen vaderland geëerd is. De leden van den raad der gemeente W. zijn te 10 uren 's morgens ter vergadering beschreven. Eenige der ingeze tenen hadden besloten, die vergadering bij te wonen, en waren op het uitgeschreven uur present, maar het gemeentehuis was nog gesloten. Zij wandelden wat heen en weder, en eindelijk eenige minuten vóór elf kwam de burgemeester aanstappen. De raads leden wachtten hem in het koffiehuis van K., onder het gebruik van een glaasje bran dewijn of klare met suiker, zeer gemoedelijk af, en op den uitroep van den kastelein «Hy is er, hoorstoven ze allen de deur uit en naar de vergaderzaal. Een poosje later werd het publiek toegelaten. De vergadering werd, na de gewone be groetingen, geopend en de notulen voorge lezen. Deze werden met de noodige aandacht aangehoord, want een der wethouders vroeg aan den burgem. onder het voorlezen door «hoeveul het je broer Jan voor zyn kalveren gekregen terwijl de andere wethouder zich liet ontvallen «wel drommelsde wind gaat naar 't noorden.» En toen de notulen gekzen waien, niemand er iets op aan te merken had, en ze dus goedgekeurd waren, haalde de burgervader zyn I orloge uit den zak, keek er eens op en zei toen «Medurikt, heeren eer wij met onze werkzaamheden verder voort gaan, moesten wij eerst eens opsteken en een broodje gebruiken. Dat zijn we zoo ge woon, en daar zullen we ons maar aan hou den.» Het voorstel werd met acclamatie aan genomen en het publiek medegedeeld, dat, als het zich tusschentijds ook eens verver- schen wilde, er hier tegenover, bij K., ge legenheid toe was. Als wij met onze beraad slagingen weer zullen aanvangen, zullen wy u bytyds waarschuwen En de beraadslagingen werden tegen twaalf uur weer hervat, en duurden zoo lang tot een der leden eens op zijn horloge keek eu uitriep»ik moet voort ik moet melken,» onder welke rubriek er meerdere vielen en met htm oprezen om te vertrekken. «Wacht nog even,» zei de voorzitter, ik heb een request ontvangen van F. om verlaging van zijn hoofdelijken omslag. Hij heeft evenals de heer en mej. D. geleden door het fail lissement van den makelaar O.en daar dit bij de twee laatsten in aanmerking genomen is, maar by hem niet, verzoekt hij, ook te worden verlaagd. "Mij dunkt, we moeten daar niet intreden!» «Neen!» roept een der leden die reeds in de deur stond, «neen, niet in tredenHij zalzooveul niet door eleejen hebben», en voort was hij en met hem alle leden en het verzoek was gewezen van de hand. Amst. Ct. Zaterdagnacht brak te Schaerbeek (Brussel) een hevige brand uit in een bakkery, waarboven drie huisgezinnen woon den, te zamen 14 personen tellende. Toen de brand ontdekt werd, stond reeds de tiap in vlam, zoodat er langs dien weg voor de bewoners geen ontkomen meer was. Op één na, die waarschijnlijk in de vlam men is omgekomen, zijn al de bewoners uit de vensters gesprongen. Een echtpaar van de tweede verdieping bekwam bij den val zulke zware kneuzingen, dat beiden na een vreeselijk lijden van drie uren den geest gaven. Een derde bewoonster werd zoo zwaar gewond dat haar toestand hope loos schijnt. Van de overigen werden zes personen, meer of minder zwaar gekneusd, in de hospitalen opgenomen. Te Shanghai (China) is de ketel van een stoomboot gesprongen, waardoor dertig manschappen gedood werden. Te Rome is een bom ontploft op hit Colonna-plein tijdens een concert. Zes burgers en twee politieagenten werden zwaar gewond. Men had een aanslag in den zin tegen het Oos- tenryksche ambassadehotel. De keizer en keizerin van Duitschland zijn te Bayreuth hartelijk ontvangen door den prins regent van Beieren, die de keizerin hartelijk op voorhoofd en hand kuste. Een klein ongeval trof den keizer, of liever zijn paarden. Bij de terugkomst viel bij het scherpe ombuigen van een hoek, het voorste handpaard van het keizerlijke vierspan. Het achterste handpaard stiet op het voorste, daarbij den disselboom verbrekende. De wild om zich heen springende paarden werden door te hulp snellende personen gegrepen. De keizer bleet rustig ia het rijtuig zitten. De keizerin en de prins-regent waren reeds vooruit gereden. GOES. Woensdag werd in „het Slot Os- tende" door Not. Liebert publiek geveild lo een hofstede Zuid Craaiertpolder met 49 H. 95 A. 10 cA. houw- en weiland, tuin en boomgaard; in pacht by A. Blok. Hoogst geboden door dhr. C. Bierens Wz. te Tholen voor f1000 de H.A. is f49951. '2e. een dito Noord Craaijertpolder, samen 49 H. 25 A. 10 cA. in pacht bij B. Remijn Pz. Hoogste bieder dhr. F. W. A. Guljé te Breda qq. voor f781 per H. A. is f38465,03benevens f1800 voor hoornen 3o. een dito Nieuwe- cxaaiiertpolder zijnde woonhuis, schuur, varkenshok, zomerkeet en wagenhuis met 70 H. 90 A. bouw en Weiland, tuin, boomgaard en Dijk Kooper dhr. Ph. M. de Ronde Bresser te Heinkenszand q.q. voor f 650 de H. A. is f63655 benevens f1800 voor boomen. 4o. 236, A 90 c.A. beplante d(jk aan het Nieuwedorp in pacht bij Verdonk. Kooper dhr. Guljévoor- noemd q.q. voor 755 de H.A. is f 1779,12; be nevens voor boomen f800. Alles behalve 12 pet. voor kosten. Toewijzing zal geschieden voor 24 Aug. a. MIDDELBURG. Overleden P. J. van Vlaanderen 56 j. wed. van B. Pagter J. P. Poerstamper 5 m, z. Donderdag 22 Augustus. Goes, 10 uur op het Slot door Not. Merens voor Arnooijs, meubelen, onder anderen boogkabinet, bureau, bed, tafels, glas- en aardewerk, manufacturen, 2 gouden knoopen; gemaakte kleederen, gouden stuk ken, zilveren horloge. En om 7 uur woonhuis, winkel en erf, Papegaaistrt., 124 c. A. 2o een dito er naast, verhuurd aan M. Goossen27 c. A- 3o een dito te 's Heer Hendrikskinderen 585 c. A. Ver huurd aan Kaaisteker en Hogerland. 4o 4523 c. A. bouwl. in pacht bij Verdonk. Vrijdag 23 Augustus. Weuieldinge, verpachting bij Daane .voor 7 jaren, 10 uur door Not. Pilaar, de eigen dommen van de Breede Watering in Kloe- tinge, Kapelle, Schore, Kattendijke, Wemel- dinge en Ierseke. Inl. dhr. Kole. 's Heer Arendskerke, 11 uur bij de Ru ij ter door. Not. de Vos, lo. een huis en tuin 418 c.A. 2o. Zondagsschoolgebouw en tuin 283 c.A. 3o. 183 c.A. bouwl., b huis en erf E 43 groot 91 c.A. Zaterdag 24 Augustus. EJlewontsdijk, 10 uur bij J. Otte door Not. Bresser voor wijlen Prumers de hofste de van wed.. Platteeuw met bouw. en weil. samen 40 H. 51 A. 24 C. en erfpachtsrecht van 3 perceelen grond. Wcstkapelle, bij Minderhoud voor wed. Verhulst dooi Not. Tak, verpachten 14 perc. bouw- en weil. in WestkapelleenZoutelande. Maandag 26 Aug. Middelburg1, herverpachting, Langeviele K 211 door den ontvanger der registratie en domeinen, de jacht en konijnenvangst in staotsduinen onder Vlissingen, Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande. Ellewoutsdijk bij v. d. Hage, voor v. Hattum door Not Bresser half 11 verpachten het jachtrecht in Driewegen en Coudorpe. 563 H. Inl. dhr. Bevier de Fouw. Woensdag 28 Augustus. Goes, 9 uur voor het B. A. door Not. Pilaar in het slot Oostende, verpachting 38 perc. bouw- en weilanden in Goes, 's Heer Hen- drikskmderen, 's Heer Arendskerke, Hein kenszand, 's Heer Abtskerke, Nisse. Inl. de notaris en dhr. E. van den Bosch. Zaterdag 28 Augustus. Hoedekenskerke, 2 uur. door het polderbe stuur der watering Hoedekenskerke, het leveren en lossen van 80 sclieepston Vilvoord- schen glooiingsteen en 100 scheepston afval van Lessineeschen steen. Vrijdag 30 Augustus. Middelburg, 10 uur, aan het gebouw van het Prov. bestuur het leveren en storten van steen en het maken eener laagwater- bezetting tot voortzetting der oeververde diging voor Terneuzen. VLISSINGEN, 21 Augustus 1889. Boter f 1.15 a f 1.25 de kilo. Eieren f3.80 a f 0.— de 104 stuks. GOES, 20 Aug. 1889. Er was een tamelyken aanvoer van het nieuwe gewas dat langzaam vorige prijzen opbracht, enkele partijtjes voor de zaai wer den iets boven de hoogste noteering verkocht. Oude Tarwe f 6 a f6,50. Nieuwe Tarwe f 6,50 a f 7, Rogge f5,— a f 5.20. Win- tergerst f4,75 a f5,—. Zomergerst f0,— a f0,—Haver f 0, a f 0, Bruine Boonen f0,— a f - Paardenboonen f 0,— a f 0. Zomerkoolzaad f 0, a f0, Groene Erwten f7.25 a f7,75. Versche Boter f 0,56 a f 0,60. Eieren f 0,85 af 0,90. KRU1NINGEN, 22 Aug. '89. Oude Tarwe f0,- a f0, Nieuwe Tarwe f 6,75 a f 7,00. Rogge f 4,75 a f 5, Winter- gerst f4,50 a f4,80. Zomergerst f4,25a f4,50. Haver f0,— a f0, Erwten f7,75 a f0,— Boonen f0,— a f 0,W. Koolzaad f a f 0,—. OOSTBÜRG, 21 Aug. 1889. Oude Tarwe f5,50 a f7,—Nieuwe Tarwe f7,— a f7,2h. Rogge 5,— a f5,25. N. Winter Gerst 14,— a f4,25. Zomergerst f3,— a f3,40. Haver per 100 Kilo fO.— f 0, Kookerwten f 7,50 a f8, Erwten f 6,75 a f7.—. Paardenboonen fO,— a fO, Koolzaad fO,— a fO,— Alles per H. L. uitgezonderd de Haver. Boter f 0, per '/2 kilo. Eieren f 0, per 26 stuks. Rotterdam, 19 Aug. Binnenl. Granen. Ter markt van heden (Maandag) was de prijsnoteering als volgt TARWE. Er was heden, zoowel van jarige als van nieuwe, een Hinken aanvoer. Daar voor nieuwe evenwel slechts flauwe kooplust bestond, moest men voor de beste soorten 10 a 20 cents en voor de mindere soorten 30 a 40 cents verlaging inwilligen. Jarige onver anderd. Men noteertJarige Zeeuwsche, de beste f 6.75 a f 7,10, goede f 5,90 a f 6,50, mindere f5 a f5,60. Per 100 kilo betaalde men voor de beste f 7,75 a f 8.25, en voor de mindere kwal. f 7 a f7,50. Nieuwe bracht in de beste kwal. op van f7,10 totf 7.40, enkele puike partijtjes nog daarboven, goede én min dere soorten f 6 a f 6.80. Per 100 kilo bedong men voor de beste f8.25 a f 8.75, en voor min dere kwal. f 7.50 a f 8. ROGGE traag en 25 cents lager genoteerd, near deugd gedeeltelijk verkocht van f 4.70 tot f 5.40. GERST. De aanvoer van winter- was door- eengenomen slechts van middelmatige en inférieure kwal. welke tot vorige prijzen van de hand ging en alzoo verkocht van f3,75 tot f 5 per heet. en per 100 kilo van f 7 tot f7.75. Daar evenwel de beste partijtjes voor beurs- tijd uit de hand verkocht werden, valt het niet te betwijfelen of jdaarvoor zouden, bij verkoop aan de markt, belangrijk ihoogei prij zen te bedingen zijn geweest. Van nieuwe Zomer- waren mede eenige partijtjes ter markt, welke van f 3,50 tot f 4.50 opbrachten. Per 100 kilo werd verkocht van f7.25 tot f7,60 naar deugd. HAVER als voren 12,75 a f 3,75. PAARDENBOONEN niet aangevoerd. BRUINE BOONEN 'nominaal. De beste f9 af 10; goede en mindero f 8.50 a f6. WITTEBOONEN zonder handel, nominaal genoteerd. De beste f6,50 a f7. goede en mindere f5 a f6. BLAUWE ER WT EN met ruimer aanvoer doch meerendeels onvoldoende in de kook, de beste 50 cents en de mindere f 1 lager, f7,25 tot f8.25. KANARIEZAAD prijshoudend. De beste kwal. 16,50 a f6,75, mindere kwaliteit f5,25 a f6.25. KOOLZAAD weinig aangevoerd en naar deugd verkocht van f 11 tot f 11.75. MEEL. De toestand van de markt bleef ge heel dezelfde als de vorige week. Voor be hoefte werden genoteerde prijzen besteed. Partijverkoopen kwamen niet tot stand. Heden onveranderd. Zeeuwsche Eieren f 3,40 a f 3,50 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f20, af23,50 per 50 kilo. Boter f56, f 50, f 44. Per kilo 50 a 70. Rotterdam, 20 Augustus. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 1398 runderen, 255 vette, 4 nuchtere kalveren, 6 schapen 0 varkens, 106 biggen. De prijzen waren als volgtrunderen le qual. 74 c., 2e qual. 68 c., 3e qual. 64 cv, kalveren le qual. c., 2e qual. 85 a 80 c. schapen le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. - c., alles per kilo varkens le qual. 2e qual. 3e qual. c., licht soort a c. per Vs kilo- Aardappelen. De prijzen waren voor West- landsche zand- f 0,— a f 0, dito klei- f 0.— a f 0, Zwijndrechtsche f 0. - a f 0.—Gel- dersche kralen f 2,10 a f 2,25, Brielsche witt f2,60 a f3, muisjes fO.— a fO.—Over- maasche witte f 0. a f 0.Spuische jam men f2.25 a f3.-, dito Flakkeesche f 2, f 2.75, champions f 1.10 a 1,40, magnu bonum 11.40 a fl.60, Zeeuwsche blauw f 0.40 a f 1.60, alles per heet. In alle 'soorten overtreft de aanvoer d vraag. DIAKENEN der Ned. Herv. Gé meente alhier, het voornemen hebben om hunne gewone DRIEMAANDEL1JKSCH COLLECTE aan de huizen der ingezetene te houden, op morgen 22 dezer, bevele die collecte dringend in de liefdadighei hunner stadgenooten aan. Namens Diakenen voornoemd, C. SNOEP, Voorzitter. I. WESSEL, Secretaris. Goes, 21 Augustus 1889,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3