HEItR- EX SCIIOOLNIEUWS. Paul Rabaut LANDBOUW, enz. RECHTSZAKEN. GEiHENUDE BEKICI1TEX. Van wege de spjorbootmaatschapij Mid delburgZierikzee werden 7677 eerste klasse reizigers vervoerd en 10995 tweede klasse. Samen 18172. De ontvangsten bedroegen voor transport van personen 17015,05, van goederen en vee ƒ4197,65. van militairen 197,70 en van postpakketten f 250. Samen 21660,40. Tusscheu Walsoorden en Vlake v. v. werden overgebracht 669 reizigers le klasse en 7273 2e klasse, samen 7935. Wegens vrachtgelden werd ontvangen voor personen ƒ5190.90, voor go'deren 887,88' en voor vee 897,35. Samen ƒ6976,175. Het is met de opbrengst der midde len in Juli bijzonder gelukkig geloopen, schrijft het Vad. in zyn overzicht over de rijksmiddelen. De opbrengst was f 1.330.000 hooger dan in de wel is waar zeer ongunstige maand Juli van 't vorige jaar, maar bovendien, wat in deze maand zelden het geval is, f730.000 boven de raming. Bijna alle mid delen vloeiden belangrijk ruimer dan in 1888; alleen personeel en registratierecht waren stationnair, terwyl loodsgelden iets minder opbrachten, en de patenten ook minder gaven, schoon ten slotte het bedrag op het loopende dienstjaar betaald, nog iets meer is dan verleden jaar. Vooral de ac cijnzen zijn oorzaak van de goede uitkomst; zij wierpen f 1,025.000 meer af dan in 1888 en 1,070.000 meer dan de raming, aan welke gunstige cyfers alle zonder onderscheid deel hebben, maar wel in de eerste plaats de suiker, die f 1.467.000 aan accijns opbracht, zijnde f760.000 meer dan verleden jaar. eene weerspiegeling van de verbetering die in de suikermarkt is gekomen. Opmerking verdient nog, dat de zegelrechten voortdu rend meer blijven dat het successierecht de schade der eerste maanden begint in te halenen dat de posteryen, schoon stijgende cijfers vertoonende, de raming maar niet kunnen bereiken, zoodat men tot de ^conclusie moet komen, dat die, 7 ton hooger gesteld dan verleden jaar, te optimistisch was. Het totaal van de verstreken zeven maanden is fl 780.000 hooger dan in 1888 en nog slechts f2.000.000 onder de raming. De accijnzen hebben thans alle de opbrengst van 't vorig jaar overschreden, en wel met de volgende cijfers suiker 1 millioen, wijn f4000, gedistilleerd f 138.000, zout f 11.000, zeep f 35.000. bieren en azijnen f 43.000, geslacnt f 46,000. Van de indirecte belas tingen z\jn de zegelrechten f310.000, de registratierechten f322.000 en de hypotheek rechten f 16.000 hooger. Posterijen zijn met f105.000 gestegen doch bij de raming f280 000 ten achteren. Invoerrechten zijn met bijna een ton toegenomen. Men kan ditmaal de uitkomst onverdeeld gunstig noemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brandwijk B. Bollee te Oos- ter land. De prediker der Woestijn, of getrouw tot in den dood. XXVII. Den volgenden morgen reisde hij af. Maur hij had nooit meer ootmoed noodig dan wanneer bjj dit land doortrok, dat getuigde van zijn arbeid en bijkans van zjjn roem vervuld was. Aan welk dorp, aan welke plaats, aan welken boom knoopte zieh niet de herinnering aan een glorierijk feit vast. Men bracht het hem ook ge noegzaam in herinnering. Zoodra hij her kend werd ijlde men van alle zijden naar hein toe, en zijn reize geleek een zegetocht. Hij wilde daarom eerst by het aanbreken van den nacht in het dorp aankomen en onderwijl een plaats bezoeken die in de geschiedenis der woestijn beroemd geworden was. De god dienstoefeningen hadden menig maal daar plaats gehad en hij had er meermalen gepredikt. Het waren eigenlijk twee plaatsen die Rabaut wilde zien, plaatsen die de liefde hadden van iederen protestant. De eei.e bevindt zich dicht bij Nimes en de prote stanten zullen de reizigers die ze bezoekpn willen, nog et vreugde er heen leiden. Het is een opene ruimte tusscheu twee rotsen, die bijna overal beschut is voor de gl leieride stralen der zon. Dit was de zomerkerk. Men -zou hierdoor wellicht vermoeden, dat de protestanten nog al op hun gemak gesteld waren. Maar dan bedenke men dat de Wjnterkerk geen ander _daK boven zich had dan den blooten hemel 1 Men had I alleen getracht een tochtvrije, niet al te koude nimte te vinden, die een weinig beschutting bood voor den in deze streken, zoo snijdenden noordenwind. De glooiing van een heuvel, bood een zoodanige plaats I aan. De wijde, zich tegen het noorden verheffende halve cirkel van rotsen gaf ge- Bedankt voor Biezelinge door J. van den Beige te Gelselaar voor Dokkum door A. Wunder te Noordgouwe. In antwoord op hel door den minis ter van koloniën gedane verzoek om voor lichting omtrent de grondslagen, waarop eene reorganisatie der Protestantsche Kerk in Indië zou kunnen en moeten rusten, heeft de Synode een uitvoerig schrijven gezonden waarin zij S( hrijft, dat zij met diepe ver ontwaardiging de beschuldigingen gelezen heeft, welke de minister tegen de Pint kerken in het algemeen en tegen de Prol, kerk in Indië en hare pre likanten in het bijzonder heeft ingebracht, terwijl daaren tegen de Roornsch Katholieke kerk door Z.fcixc. wordt verheerlijkt. Ook verzet de Synode zich ten sterkste tegen de scherpe veroordeeling van alle, of althans nagenoeg alle Indische predikanten. De Synode vertrouwt echter, dat de mi ni ter bij ernstige overweg'ng de onrecht vaardigheid der aangewezen beschuldigingen zal inzien. Blijkt dit vertrouwen gegrond, dan is de Synode gaarne bereid, na antwoord op dit schrijven aan het verzoek van den mi nister om inlichting te voldoen. De heer A. Weisfeld te Terneuzen slaagde te Breda vo ir de hootdacte. De Synode der N. H. K. behandelde gister de adressen van dr. v. Ronkeldr. Hoedemakeren dr. Verhoef! c.s., in zake kerkzuivering, welke adressen in handen gesteld waren van een commissie bestaande uit de heeren Offerhaus (Groninger) v. Heel en Houwing (modernen) en Gevaerts (ort hodox). De commissie betuigde in haar uit voerig verslag dat de bezwaren tegen het genootschap van 1816 ongegrond zjjn dat er geen band om de kerken is gelegddat de kerkregeling van 1816 veel meer in overeenstemming is met de belijdenis als die van 1618,19, dat zij ook medelijden hebben met de kerkdoch dat menschen hieraan niet; veranderen kunnen adressan ten moeten het aan God vragen die alleen helpen kan Dit is de korte samenvatting van het rapport der commissie. De Unie Collecte heeft te Grjjpskerke opgebracht f48,98. Vlissingen. De Uniecollecte Dinsdag alhier langs de huizen gehouden, heeft opgebracht f 271,77Vsdie van verleden jaar was 1 292,00. Met de te verwachten nagiften zal het verschil niet groot zjjn. Men schrijft uit Noord BevelandDe graanoogst is voldoende, maar zou beter ge weest zjjn indien de slagregens tijdens de onweersbuien minder hevig geweest waren. Dientengevolge is de tarwe op vele plaatsen lijk de oude amphitheaters, goede schuilplaats en tevens door de natuurlijke trappen goede zitplaatsen. In de nabijheid bevond zich een boerderij, eigendom eener protestantsche familie, waar de kerkeraad na de Godsdienst oefeningen saamkwam, om de penninkskens der armen te tellen. Maar dit alles, zomer- en winterkerk behoorde tot den tijd der tempering van de vervolging beide plaatsen nabij de stad ge legen, konden eerst ongestoord gebruikt worden tegen het einde der regeering van Bodewijk XV, onder wien het uiteenjagen der vergaderingen was opgehouden. Rabaut was, waar het rotspad naar de zomerkerk begori, van zjjn paard afgestegen, zette het vast, en steeg langzaam omhoog. Hij hield het hoofd gebogen, als om de plaatsen te ontwijken, die zooveel herinne ringen te voorschijn riepen. Het was niet de eerste maal dat hij overvallen werd door verwondering over alles ,wat hij vroeger had gewaagd, gelijk de soldaat op den morgen na den slag verbaasd is over wat hij in de hitte van den strijd heeft volbracht. Hier had hij weinige dagen na Rochette's dood de vervolgingen getrotseerd en zijn eigen zoon in de bediening ingeleideen bediening welke de scherprechters gedacht hadden voor goed te hebben vernietigd hier was hij in 1756 door de in de spelonk verscholen soldaten bjjna gevangen genomen. Aan zulke oorden rezen niet alleen zoo'n tal van herinneringen voor zyn geest, maar de Heer zijn God, die hem gered had, ver scheen hem daar als het ware in zichtbare gestalte, en hij gevoelde zich nader bij Zijn vriendelijk aangezicht, en levendiger dan immer onder de behoeding Zjjner almachtige vaderhand. Toen Rabaut de verhevenheid beklom waar gewo uilijk de kansel opgericht werd, en rond zich blikte, als om de dichte opeenge drongen menigte van vroeger voor zijn geest terug te roepen, ontwaarde hij tot gelegerd en is de korrel niet tot volkomen ontwikkeling gekomen. De wintergerst is vrjj goed, puik van beschot. Erwten, haver en zomergerst zjjn niet boven het middel matige. De paardenboonen, die aanvankelijk veel beloofden, zjjn dermate door de luizen aangetast, dat de opbrengst slecht zal zijn, althans van vele stukken. Wanneer van de suikerbieten de wortel beantwoordt aan wat liet blad belooft, zullen zy beter zjjn dan in 't vorige jaar. Het vlas is over 't algemeen vrjj goed geweest. Enkele stukken die van ilen hagel geleden hadden zijn verkocht voor f 70 a f 75 per gemet, of bleven onverkocht. Het overige bracht f 125 tot f 145 per gemet op. Meer dan in vorige jaren werd het voor eigen rekening verbouwd. Weidegras was overvloedig. Gras- en klaverhooi was buiten gewoon ruim en van goede kwaliteit. Ook de tweede snee der klaver kan goed wor den. De aardappels beloofden een rjjken oogst. Het gevaar bestaat echter dat de ziekte een leelijke streep door menige rekening haalt; althans van de vroege soorten moest een aanzienlijk deel, soms de helft, worden weggeworpen. Ook de late zijn niet vrij gebleven, en veel zal verder van het weer afhangen. De veestapel is gezond. De handel is vrij levendig, maar de voorraad jong vee is gering. De prijzen van alle vee zijn hoog, vooral van het jonge. Onder de varkens kwamen enkele verdachte gevallen van ziekte voor, doch van een hevige epidemie, zooals elders in Zeeland, is tot heden geen sprake. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. Heden, Woensdag, zijn veroordeeld wegens mishandeling: A. G., 18 j., 'sHeer Arendskerke, en P. S., 27 j., Middelburg, arbeiders, ieder tot 1 in A. S. d. V., 19 j., en F. J. S., 19 j., sjouwerlieden, beiden Middelburg, ieder tot 14 d., J. C. v. W., 45 j., visscher, Terneuzen, tot 8 d,, en L K., 26 j., sjouwerman, Middelburg, W. L., 36 jJ. K., 22 j., J. v. A., 20 j., en F. v. R., 26 j., werklieden, allen Terneazea, ieder tot 7 d. gev., J. M. H., W j., arbeider, Heinkenszand, tot f8 b. s. d. h., en A. d. B., 18 j., schippersknecht, Terneuzen, A. v. S.20 j., arbeider, 's Heer Arends kerke, en J. C., 39 j., hvr. van C. E. S., zonder beroep, Vlissingen, allen tot f 3 b. s. 3 d. h mishandeling van een ambtenaarW A., 26 j., werkman, Retranchement, tot 7 d. gev. wederspannigheid W. C. S., 29 jsmid, Middelburg, tot 7 d. gev., en eenvoudige beleedigingH. C. v. D., 50 j., koopman, zonder bekende woonplaats, tot f 8 b. s. 6 d. h. Allen in de kosten. Den 23 Juni 11 kwamen drie personen op hot erf van een boer onder Wassenaar. zjjne verrassing, dat hij niet alleen was. Twee mannen stonden niet ver van hem. De een was een jonge officier in reiskleedjj, de andere een boer uit den omtrek, waar schijnlijk zijn gids. De officier naderde hem. «Mijnbeer sprak hy ik heb zoo juist gehoord wie gij zgt. Ik heb op zoo gelukkig een toeval niet durven rekenen. Ik kwam alleen om de schouwplaats te zien, en ik vind hem die daarop een eerste rol gespeeld heeft» Maar ondanks deze goedgekozen inleiding tot het gesprek kon Rabaut, die hem hoffelijk beantwoordde, liet zich toch niet verhelen lat deze officier al heel zonderling sprak van de vergaderingen en de vergaderplaats, voor iemand die deze plek uit vereering was komen bezoeken. De jonge man onder zocht de uitgangen, mat met zijne oogen de hoogten, en deed den boer vragen, die veel meer den soldaat dan den bewonderaar der protestanten verrieden. »Maar mijnheer zeide Rabaut eindelijk lachend u schijnt dit oord te onderzoeken om te zien hoe gij het maken moet, ah de vervolgingen weder uitbreken mochten «Juist geraden Ik ben van oordeel eer men gaat prediken, dat men leeren moet hoe dit geschiedt..» »Gewisl» »Er zijn verschillende manieren van prediken.» «Zonder twijfel 1» »Door het Woord »Volkomen juist.» »Door 't voorbeeld »Jui«t.» »Door boeken.» sJuist.» »Door geweerschoten». »0 »Door kanonschoten. Begrijpt u mij «Neen »En toch is niets duidelyker dan dit. Ik oefen mijn handwerk uit, gelijk gij het uwe; ik bestudeer het, gelijk gij voor het uwe Onder hen bevond zich een vroegere knecht van den boer, van wien hij beweerde nog 6 weken loon te goed te hebben, en hij vorderde betaling daarvan. Een tweede persoon trachtte den boer tot betaling te nopen door zich uit te geven voor rechter van instructie, doch de landbouwer liet zich niet misleiden en weigerde te betalen. Toen pakten de zoogenaamde rechter van instructie en de voormalige knecht den boer bij de keel en mishandelden hem. Een maand gevangenisstraf zal voor deze daad beider deel zijn. Goes. Dinsdag 10 en 24 September Goesche Veemarkt. Te Terneuzen bij dhr. de Bree is een kip va i nog geen vijf maanden oud die reeds eieren legt. Tem. Crt. Si'.herpenisse. Met ingang van 1 Sept. is benoemd tot postbode van Rilt hem op Middelburg, de heer D. Boogaard van Scherpe- tiisse. Thans als zoodanig in fuctie te St. Annaland. Van Scherpenisse kan gemeld worden, dat de vlekziekte onder de varkens snel toeneemt. Reeds zijn in korten tyd 35 dieren aan deze besmettelijke ziekte ge storven en tot heden nog 15 als ziek aan gegeven De in aanbouw zijnde christelijke school te Nieuwerkerk a. d. Ysel, reeds onder de k.ip, is gisteren door den storm ingestort. Te Haarlem werden gisteren nacht twee werklieden op heeterdaad betrapt, bezig een baal koffieboonen te stelen. De vrouw van een der twee vervoerde de boonen in een kinderwagen. Ook zy werd in hechtenis genomen. Men moet toch veel ambitie hebben voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, als men daar een aardige som verdienste voor wil missen. Een der nieuw gekozen raadsleden te Leiden, een houthandelaar, heeft namelijk aan den raad verzocht zyne firma te ontslaan als leverancier aan de gemeente, wat zy bjj laagste inschrijving op een ten vorige jare gehouden aanbesteding was geworden. Een 73 jarig man, onder den invloed der vergunning, is gisteren nabij Bergen op Zoom door de stoomtram die van Ant- wtrpeu kwam gegrepen en deerlijk verminkt; dienzelfden avond stierf hij aan zijn wonden. De man had de lijn willen oversteken, juist toen de tram aankwam. Zondagramiddag barstte te Leeuwar den een hevige brand uit in de door stoom gedreven meelfabriek van de firma J' VV'ybrandi, aldaar. De geheele fabriek was binnen den tijd van een uur in de aseh gelegd, evenals de voorraad graan, meel, gestudeerd hebt. Men heeft mjj gezegd dat hier prachtige oefeningen te maken zjjn, daarom ben ik hier.» Dus »Dusik maakte zooeven mjjn plan tot overrompelen. Ik berekende wat men te doen heeft, om ook protestanten hier te omsingelen.» »En gij hebt bevonden?» «Ik heb bevonden dat mijn voorgangers groote domkoppen waren. Zal ooit «Behoort gij tot onze persoonlyke vijanden?» «Ik Een soldaat heeft geen persoon» ljjke vijanden. Men beveelt hem te stryden en hij strijdt, hij krijgt bevel deze of gene te verdelgen. «En hij verdelgt ze.» «Dat is duidelykIs bjj daartoe niet verplicht? Als de Koning mjj gelastte: bevrijd mjj van die hugenoten, welnu, ik zou hem oogenblikkelijk daarvan ontslaan!» «Maar de rechten des gewetens.,.» De officier trok de 'schouders op. «De rechten des gewetens antwoordde hy zou ik zeer hoog achten «Nu «Wanneer ik er aan geloofde!» «Inderdaad, dat is een geheel nieuw ge zichtspunt «Meent u dat «Het is ten minste niet gelijk Lodewijk XIV het beschouwdewant u zal weten, dat alvorens hij zich gereedmaakte ons te ver volgen, hij van staatswege verklaardeer zijn geen protestanten meerom ons dan als pas aivallig geworden katholieken des te harder te kunnen kastjjden. Gy daaren tegen zoudt, naar het schjjnt, beginnen om van staatswege te verklarener is geen geweten meer.» «Ik ben niet in de gelegenheid eenige proclamatie van staatswege uit te vaardigen.» «Gy schijnt te willen zeggenik ben nog niet in de gelegenheid (Wordf vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2