IIN ES. CMRISTELIJK- NIEUWS BLAD HISTORISCH VOOR ZEELAxNl). a 7 ct. per ons. TFABRIEK. )or-, Copiëer-, ol-, Stempelinkten, esschenlak. nd als het merk or namaak. RTIKELEN. 4SE, Goes. 1889, No. 134. Donderdag 15 Augustus. Derde Jaargang. ]EP. idsclie AÏÏTLIJM. 3KHANDEN: N ZWEDEN, rELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. IThuy, te Middelburg. l'RIJS DER ADVERTENTIES; Rustige, en woelachtige Orthodoxie. BUITENLAND. samengesteld naar len Prof. Dr. G. J. \n de Scheikunde te makkelijk uit de pen, him melt niet, wordt wit, en onderscheidt er snel drogen, •sonen, die veel schrjj- tte is. iij de soliede boekh de proef t, Theebanket, gtons, Moscovisch ge- Best Kleingoed lemsche Meisjesenz. EDE: P 34 GOES. Dond. 15'smorg. 6 Vrjjd. 16 Zat. 17 Zond. 18 Maan. 19 Dins. 20 7.3, .S JGE, GERST, KIPPEN- EM EN RIJSTMEEL irreerende prijzen, bjj ELB.-ROTTERDAM. istus. Donderdag, Zaterdag Van Middelburg 9.45. Dinsd. 20 v, Vlissing. 5. Van Rotterd. 9.45. IOTDIENST urg en Zierikzee. tzee Spoorweg Goes, stus. Van Zierikzee Dinsd. 13'smidd. 3,30 Woen. 14 12, 7.30 "7, 8,~ 7.30 0 stus. van Antwerpen Dinsd. 13'smorg. 8. Dond. 15 9. Zat. 17 9.— Dinsd. 20 2,30 ZEE li elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. f 0,95 - 0,025 Prjji per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN es van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. GOES. Ook .voor Kattendijke, Kloetinge, 's Heer Hendrikskinderen en Wissenkerke Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Maandag, Dinsdag, enz. 14 tot 26 Augustus. "Wolfertsdijk Dinsdag 27 Aug. Heinkens- zand ook voor 's Heer Arendskerke 28 en 29 Aug. In zijne onderhoudende brieven «Aan een vriend te Jeruzalem» schreef Ds Gispen over rustige en woelachtige orthodoxie. Mr. N. G. Pierson prees de rustige orthodoxie uit de dagen zijner jeugd boven de tegen woordige, die hem te rumoerig is. Inderdaad het zou ons meêvallen. indien een liberaal een woord van lof over had voor de tegenwoordige anti-revolutionaire partjj. Het kan den liberaal niet aange naam zijn, dat die verachte antirevoiutionair hem zoo dicht op de hielen zit. De anti revolutionair i is voor den zachtzinnigen liberaal een onruststoker, die met den socialist in éen schuitje vaart. En Mr. Pierson is de eenige niet, die het vroegere geslacht der orthodoxen verheit boven dat van den huidigen dag. De liberale pers en de liberale redenaars gaan in de tijden der verkiezingen beslist met den heer Pierson mede. Niet zoo heel lang geleden be vond ondergeteekende zich or.der een poli tieke rede van een liberalen Jonkheer. De spreker was zeer gematigd in zijne voor stelling, tot hij genaderd was aan de beschrijving der antirevolutionaire partij. Toen heette hetde antirevolutionaire partij, vroeger aangevoerd door mannen met edele bedoelingen en ernstigen zin, wordt thans geleid door eer- en heerschzuchtigen, die O, gij huichelachtige liberalen, wien van de proleten heïfben uwe vaders niet vervolgd? Bilderdijk, Da Costa, Groen van Pri nsterer. Bilderwjjk en Da Co«ta, nu ja, maai grooter drijvers zijn ook moeilijk te vinden, doch Groen van Prinsterer, de edele Groen van Prinsterer, waterwaterom onze handen in onschuld te wasschen 1 Laat uw eigen geestverwant Busken Huet u terecht wijzen. Al die mannen, welke thans door het liberalisme op een voetstuk werden ge plaatst, een Groen, een Heldring een De Liefde, waarin bestond de achting, die zij tijdens hun leven genoten, hoe veel notitie werd er van hen genomen In April 1870, als Groen nog leefde en werkte, schreef Busken HuetEr zijn in Holland groote kringen, waar men zich vrij wat op ontwikkeling en be'ezenheid laat voorstaan, en waar desniettemin de litteratuur bij welke de heer Groen kracht zoekt en medewerking vindt, of geheel en al onbekend is, of alleen als bron van vermaak beschouwd of hoogstens ter wille der kuriositeit bij gehouden wordt. Wie neemt daar in vollen ernst notitie van tijdschriften of weekbladen als de Herautde Wekstem, de Hoop des vaderlands, Christelijke stemmen, Stemmen voor Waarheid en Vrede Wie gelooft er dat de afgescheiden predikant De Liefde een merkwaardig man geweest is, of de afgescheiden predikant Donner talent heeft Wte dat een ongenoemde, op aansporing van Ds. Heldring, belangwekkende politieke overzichten schrijft? «Ware de redacteur van den Nederlander een gewoon dagbladschrijver geweest, iemand om niets van te zeggen, een goed echtgenoot en een goed burger niet onbedreven in de kennis der gebeurtenissen van den dag, niet onbekwaam in het voeren van de pen, niet schraapzuchtig of inhalig, maar van zijne spaarpenningen gaarne iets afzonde rend om anderen voort te helpen, reeds dan zou het pijn hebben gedaan, te worden uitgemaakt voor een gevaarlijk sujet, een schadelijk bestanddeel der maatschappij, een bedrieger der boeren en een bederver der jeugd. Doch Mr. Groen van Prinsterer te heeten, een der beschaafdste mannen van zijn land en van zijn tijd te zijn, een denk beeld te verdedigen voor hetwelk men reeds sedert het vierde eener eeuw goed en rust heeft veil gehad, voor die verdediging in het strijdperk te treden, toegerust met al de kundigheden en al de kunstvaardighei 1, wefke daarvoor noodig zijn, zich overtuigd te houden dat men eene zuivere en heilige zaak voor heeft, een pleit met hetwelk men elk oogenblik voor den rechterstoel van een alwetend God zou durven verschijnen en in zulke omstandigheden door tegenstan ders te worden nagewezen als een protestantschen jezuietziedaar eene be proeving van welke niemand beweren zal, dat zij tot de alledaagsche behoort.» Uit de Politieke Beschouwingen van Hel- drings tijdschrift De Vereeniging kan men ook geen hoogen dunk opvangen van het edele der wapenen, waarmee de anti revolutionaire partij bestreden werd. In hei nummer van 1854 lezen wijHet is waar. dat het bekladden, verachttn en verguizen der anti-revolutionaire party vrucht zal kunnen dragen, dat men haar als impopu lair voorsteltvan allerlei geheime bedoe lingen verdenkt, en zoodoende op de keuze werkt; maar wanneer dit middel niet ge lukt, dan zal de natie hoe lang zoo meer inzien, dat etc. «Na de grieven uiteengezet te hebben, waarop de meening der tegenpartij rust. dat de anti-revolutionaire partij niet kan regeeren, moeten; wij bjj eene juist tegen overgestelde beschuldiging stilstaan hjj wil heerschen. Alleen die rustige orthodoxie zal in den smaak der liberalen vallen, die met dooper- sohe wereldverachting het terrein van den staat te onheilig beschouwt om er den voet op te zetten, of die orthodoxie welke met zekere zelfgenoegzaamheid zich opsluit in eigen klein kringetje en daar geniet in het bewonderen van zich zelve. Wie zijn roeping als Christen-burger verzaakt, en Gods water over Gods akker laat loopen, krijgt een prijsje van de liberale heeren. Zou zulk eene rustige orthodoxie het bij het rechte eind hebben? Woelachtige orthodoxie kan de Heere niet willen wij hebben niet als een razende Roland om ons heen te slaan. Maar ook kan het Gods wil niet zijn, dat, terwijl een stroom van .ongerechtigheid daarbuiten kookt en bruischt, wij, rustigjes in onzen armstoel bljjven zitten, slechts even een blik door de ruiten werpen en dan het versje van Poot aanheffen, gevarieerd Hoe genoegljjk rolt het leven Des gerusten Christens heen, Die zjjn zalig lot hoe kleen Voor geen Koningskroon zou geven. De Heere eischt, dat wij mannen des geloofs en des gebeds zullen zijn. Hoe meer gebed, hoe meer krachtsontwikkeling. Wij moeten niet uitgaan van onze waarde, maar van onze onwaardeniet van onze kracht, maar van onze zwakheid. Doen wjj alzoo, dan willen wjj niet als dwazen woelen, maar ons neerwerpen voor Hem, die gezegd heeft: Mjj is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Gods kracht wordt in zwakheid volbracht, en de hoogste werkzaamheid zal volgen op het kinder lijke en ootmoelige gebed. Wjj zijn een Christen-partjj, en hebben dies te bewijzen, dat bidden en werken niet gescheiden kunnen worden, en voorts de Heer zal voorzien. Brouwershaven. J. W. GUNST. Van Oosterzee over school en Ca techisatie. Bjj velen, die vroeger jjverden voor Chris telijk onderwijs, maar thans riietmeer, be staat een neiging om zich met de neutrale school te behelpen en te zeggen«De huiselijke opvoeding en de Catechisatie moeten toch eigenlijk het Christeljjke geven.» Tegenover deze bewering zjj het ons ver gund enkele regels aan te halen uit wijlen Prof. van Ooaterzee's Practische Theologie, die op bl. 109 dl. II aldus spreekt aangaande den Catecheet: «Even hoogen prijs mag hij stellen op de helpende hand, die een weliDgericht christe lijk schoolonderwijs aan zijce rustelooze be moeiingen biedt. Kerk en school kunnen toch onmogelijk van elkander gescheiden blijven, zonder wezenlijke, ja onafzienbare schade voor het opkomend deel der ge meente. Geen Christelijk Catecheet, di« weet wat hjj wil, kan daarom in zijn hart vrede hebben met een godsdienstloos school stelsel veeleer moet hij wenschen en wel ken, dat geheel het lager onderwijs mei den louterenden, levenwekkenden adem van het Evangelie doortrokken zij, opdat het zijne zich daaraan te gemakkeljjker en zonder voorbehoud aanknoope. Catechiseeren met een geslacht, dat dagelijks stelselmatig ont kerstend wordt, is een even ondankbare arbeid, als hei beploegen van eer, rotsgrond, die een deel van ons akkerveld uitmaakt.» Is dat geen woord voor dezen tjjd juist geschikt? Wat zouden de liberale school meesters daarvan zeggen Of wist van Oosterzee het ook niet Het bezoek van Koning Humbert te Berlijn en van keizer Wilhelm te Londen moge van wjjde staatkundige strekking zjjn, dat van Frans Jozef te Berlijn heeft geen andere aanleiding, dan om den vriendschapsband die de keizers van Duitschland eu Oostenrijk verbindt nauwer aan te halen. Ongekunsteld en verdiend was dan ook de hulde van het Berlijnsche volk, die den Oostenrijk- schen Keizer Maandag ten deel viel bij zjjn aankomst aldaar. Hjj werd aan het. station verwelkomd door keizer Wilhelm, de ge- zamenljjke prinsen, de beide Bismarcken, Von Moltke, Blumenthal, Von Waldersee en verscheidene andere hooge militairen. Op het perron was een eerewacht opgesteld en speelde de muziek het Oostenrijksche volkslied. Na elkaar hartelijk begroet te hebben de beide vorsten waren zichtbaar aangedaan namen de keizers plaats in een met vier paarden bespannen opeh rijtuig, dat geflankeerd werd door troepen van de garde. In het tweede rijtuig waren de aarts hertog Frans Ferdinand en prins Hendrik van Pruisen gezeten, in de verdere rijtuigen Kalnoky, prins Von Bismarck, diens zoon, Von Moltke, Von Beek, enz. Langs de straten, welke de stoet nam, stond een talrjjke me nigte geschaard, die daverende juichkreten deed hoorén. Wat de versiering betreft, deze was ingevolge van het bekende verzoek van Frans Jozef gering, men had alle groot- sche plannen daartoe achterwege gelaten slechts de particuliere huizen waren met groen en vlaggen getooid, terwijl het paleis niets dan de beide wapens der verbonden vorsten vertoonde. In de keizerlijke woning gekomen, werden de hooge gasten begroet door de Duitsche keizerin, de keizerin grootmoeder en de prin- cessen. Om 7 uur had daarop ten paleize een groot diner plaats, terwijl bij Bismarck een feestmaal was aangericht ter eere van graaf Kalnoky, Oostenrijks eersten minister. De parade voor den keizer van Oostenrjjk werd door de keizerin van Duitschland te paard bijgewoond. Keizer Wilhelm komman deerde de parade. Hjj voerde eerst het geheele corps, en later het eerste regiment voorbij zjjnen gast; die zich later aan het hoofd van zjjn eigen regiment stelde en dit voor Keizer Wilhelm liet defileeren. Gaat men de verzoenende en hartelijke woorden na, die des avonds op het feest- maal gesproken werden, dan is de band tusschen beide keizers allerinnigst en het vredeverbond der beide natiën zoo vast als ooit. Een buitengewone onderscheiding viel von Moltke, den grjjzen leger-opperbevel- hebber te beurt. Keizer Frans Joseph be noemde hem tot commandant van een Oos- tenrjjksch regiment. Het is niet te denken dat de 90 jarige veldheer ooit zjjn regiment zien zaldoch bijzondere waarde en betee- kenis heeft zijne benoeming ongetwijfeld voor wie weet dat von Moltke menschelijk gesproken de man is geweest die in 1866 bij Sadowa de Oostenrijkers verpletterde en Oostenrijk smadelijk buiten den Duitschen Bond wierp. Omtrent Boulanger kan gemeld worden, dat de Raad van State zijne verkiezingen ;ot lid der Algemeene Raden heeft ver- J nietigd. Het Hoog Gerechtshof heeft met algemeene stemmen, op 6 na, die zich buiten stemming hielden, den generaal schuldig verklaard aan samenspanning en aanslag op de veiligheid van den staat. Wat het laatste punt betreft, ook Roche- fort en Dillon zjjn daaraan schuldig bevonden. Men vreest dat Boulanger tien jaren ves tingstraf zal oploopen. Zooals men weet werd ook zjjn voorganger in het kuipen en plegen van aanslagen, Napoleon (III) Bona parte tot een dergelijke straf veroordeeld. En nog vond hjj den weg naar den troon Wie weet of de man, dit bedenkende, 'I zich niet op 't rechte spoor waant 12 Augustus '89. Z. M. heeft herbenoemd tot burge meester van Heinkenszand B. Vermande. De regeering wil de militaire strafge vangenis te Leiden opheffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1