Afloop Verknopingen enz. BRIEFWISSELING. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. Overzicht van Verkoopingen. werktuig uit de wonde te trekken, maar stortte onmiddellijk hierop dood ter aarde. De moordenaar sloeg op de vluchtdoch werd door eenige personen, die van het voorval getuigen waren, achtervolgd, ge grepen en aan een politie-agent overgegeven, die hem naar de politieafdeeling bracht, waar de commissaris voorloopig een on derzoek instelde. De verslagene heet A. de Kleer en de bedrijver van den aanval heet F. van Prielen. De rechtbank te "Winschoten eischte Vrijdag 2 maanden gevangenisstraf tegen een sergeant der schutterij, wegens belee- diging en bedreiging tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoelening zijner bedie ning. De sergeant had namelijk op 5 Juni jl. een sigaar in tien mond bij het marchee- ren. De kapitein gaf hem te kennen, dat hij die weg moest werpen doch hij weigerde dit al vloekende, met de bijvoeging«Jij bent ook maar een boer.» Daarop dreigde hij hem met. de bajonet. Onderweg werd de sergeant, die dronken was, zoo lastig dat de commandant last gaf hem te ontwapenen. Te Meppel hebben drie beruchte kaart spelers een boer, die de markt aldaar be zocht, met hun spel eerst f 37,50, en later, naar men verhaalt, nog een aanzienlijk sommetje afhandig gemaakt. De aandacht van hen, die over ver huizing naar Z.-Afrika denken, zij gevestigd op het «beknopt Handboek» voor reizigers derwaarts niet de Union Steamship Company, door H. Tiedeman. Het is op verzoek der directie voor Nederlandsche reizigers (ge schreven. 'tls bij haar agenten enz. ver krijgbaar, doch niet in den handel. Het boekske behandelt den reisweg, het Kaapland, Natal, den Vrijstaat, de Z.-A. Republiek, de goudvelden, ksrtom heel Zuid- Atrika, en geelt vele wenken, zeer practische, voor reizigers. Een goede kaart siert dit boekske, dat net is uitgevoerd, en met flinke afbeeldindingen alles toelicht. 'tKomt ons allezins bruikbaar voor. Wanneer krijgen we eens een Nederland sche stoombootdienst op Zuid-Afrika? In Berkshire Comity, Massachusetts, wordt eiken zomer jacht gemaakt op ratel slangen, om de olie van het serpent, die beweerd wordt een heilzaam middel te zijn tegen doofheid en als zoodanig verkocht wordt voor twee dollars het ons. De slimme Yapkee jager, wel bewust van den gevaar- ijken aard van het wild, [gaat met veel beleid te werk in de vangst van het afschu welijke monster en heeft daartoe een middel bedacht, dat minder ridderlijk dan doel matig is. Op een brandend heeten zomerdag gaan de slangenjagers uit, in de richting waar de giftige monsters zich het meest ophouden. Een hunner draagt lange vischhengels, de andere eene scherpe zeis. Aan het einde van den vischhengel is een sterke draad bevestigd en deze voorzien van een gewonen snoekhaak. Behoedzaam door het gras gaande, om de sluimerende slang niet te verontrusten, die zich om dezen tijd gewoon lijk in de zon ligt te koesteren aan de zonnige zijde van een grooten steen, geeft een der mannen haar een stootje met den vischhengel zoodanig, dat de haak aanlokkelijk en vlak bij den kop van de slang komt Op dezelfde manier als andere natuurge- nooten, die plotseling uit een aangenaam dutje gewekt worden, wordt ook de ratel slang knorrig wakker en doet een uitval op het naastbij zijnde voorwerp, waardoor de scherpe haak diep door haar gittdragenden muil dringt. Nu mogen zij ratelen en sis-en en bijten en blazen, maar de doode- Ijjke stof treft alleen de open lucht. De man met den vischhengel houdt de slang op een eerbiedigen afstand, terwij zijn kame raad met de zeis naderbij komt en met een slag den kop van haar lichaam snijdt. De handigste slangenjager, naar deze geïmpro viseerde jachtmethode, is Isaac Spurr, in het zuidelijk deel van Berkshire County, nabij Mount Everest woonachtig, zijnde eet. bergstreek die wemelt van de giftige kruipers. Hjj begeeft zich altijd op jacht bij de nadering van een storm omdat de slang dan haar leger verlaat, en doodt er bij duizenden. Een zijner slachtoffers was elf voet lang en vijf en dertig jaar oud. Dit monster had een jong aardvarkentje (wood- chuck) in zijn maag, strekkende tot bewijs dat de ratelslang in haar diëet niet al te kieskeurig is. Drie van de grootste ratelslangen door Spurr gevangen, zijn gezonden naar het Central Park muzeum te New-York. Op deParijsche tentoonstelling is onder anderen een Javaansche kampong te zien. De Javanen beklaagden zich tegen ieder die hen maar verstaan kon, over het harde lot dat zij te Parijs hadden te verdurenover de armoede, die men hen leiden liet.. Daarop is terstond een onderzoek ingesteld naar wat de Javanen zooal bij zich haddenen het bleek dat door hen van gold en kostbaar heden te zamen ruim f1000 op de tentoon stelling was opgespaard. Een vrouw onder anderen die dagelijks met was bezig is figu ren te teekenen op katoen, vertoonde 1100 francs aan goud en voor een nog grooter bedrag aan gekochte voorwerpen. Zeker wel om al de Javanen, die op Java geble ven zjjn, jaloersch te maken Sedert 15 Juli werd een Engelschman vermist, een reiziger (toerist) die het laatst op den Goatfell (Schotland! gezien was. Thans is zijn lijk gevonden, kennelijk met opzet verborgen. Hij had op reis kennis gemaakt met een vreemdeling, met wien hij eenige dagen samen gereisd, en met wien hij ook den berg bestegen had. Deze was alleen in het logement waar zij beiden vertoefd hadden, teruggekeerd en was met beiders bagage zonder betaling vertrokken. Men heeft dezen persoon, die nu van moord verdacht wordt, nog niet kunnen vinden. Negentien Spaansclie landverhuizers die aan boord van een Italiaansche stoom boot van Magala naar Buenos-Ayres waren vertrokken, zijn op dat schip van honger omgekomen. Mevrouw Maybrick, de schoone jonge lichtzinnige, zedelooze vrouw van een ouden katoenfabrikant te Liverpool is door de jury veroordeeld tot de doodstraf wegens den moord op haar man. Zij had hem name lijk een langzame vergiftiging doen onder gaan, door arsenicum en aftreksel van vlie- genpapier in zijn eten en drinken zelfs in zijn medicijnen te mengen. Zij heeft bekend zulks gedaan te hebben, doch daartoe door haar man te 'zijn verzocht geworden. Het publiek te Liverpool is over de veroordeeling zeer verontwaardigd. Duizenden heoben den voorzitter en de juryleden bij het ver laten der rechtszaal uitgejouwd. De getuigen op wier verklaringen de beschuldiging °teunl, werden aangerandaan de veroordeelde daarentegen bracht men een ovatie, dat wil zeggen men juichte haar toe voor de gevangenis. Wie denkt hier niet aan wat de spreukendichter zegt omtrent hem die den goddelooze rechtvaardigt. De belangstelling in de zondares mevrouw Maybrick, die haar man ver moordde, is te Liverpool zoo groot, dat het blad de Echo dat het verslag van de rechtszitting waarin zij veroordeeld is, bevat, daarvan 250 duizend nommers op eenen avond verkocht. Nieuwe toepassing van de automaat. De directie van een spoorweg in Engeland heeft in de waggons automatische toestellen aangebracht in den vorm van electrische lampen, welke, wanneer men een geldstukje in de daartoe bestemde gleuf werpt en tevens op een knop drukt, een licht van vijf kaarsen sterk verspreiden. Na een half uur gaat het licht van zelf uit, of ook kan het, door op een anderen knop te drukken, vroeger uitgaan evenzoo kan het door het werpen van een geldstukje door de gleuf, telkens opnieuw worden ontstoken. Boerenbedrog en spotternij. Te New York wordt een courant gedrukt, waarvan de schrijvers reeds lang dood en begraven zijn. De courant heet De Hemelsche Stad. Er werken in het gebouw, waar ook de drukkerij gevestigd is, drie redacteurs, twee zetters en een drukker. De overige redacteurs zijn overleden groote mannen al° Shakespeare, Schiller, Napoleon, enz. Onder het hoofd van het blad staan de woorden«eenige spiritistische courant, welke rechtstreeksche telegrammen van de geesten van afgestorvenen ontvangt en pu bliceert.» De manier van werken aan dit blad is de/e. Voor de tafel van den hootdredactenr bevindt zich een telegraaftoestel welks draad evenwel niet naar een kantoor voert maar boven het dak van het gebouw eindigt. Wenscht hij nu met de medewerkers-zaliger te spreken, dan schrijft hij de vraag op een papiertje en dan begint na eenige minuten het getik, dat zoogenaamd antwoord moet beteekenen, dan schrijft de redacteur het op en het gaat naar oe drukkerij. Het blad heeft vele lezers. «Ongeloovigen» beweren, dat het getik veroorzaakt wordt door een levenden medewerker, die in den kelder zit en de kunst van te'egrafeeren verstaaten zoo zal 't dan ook wel wezen. In ieder geval heeft men hier met een ongehoorde bedriegerij te doen. Naar de Tim es uit Durban verneemt heeft presipent Kruger in den Transvaal- schen volksraad medegedeeld, dat de heer Beelaerts van Blokland, de gemachtigde der Z. Afrikaansche republiek te 's Graven!.age naar Lissabon zal vertrekken om met de Por- tugeesche regeering de tarieven-quaestie op den Delagsospoorweg te regelen. Ook heeft de Transvaalsche regeering aan de inboor lingen uit Engelsch Indië, en aan Turken en Chineezen het verblijf in hare steden ontzet. Een Romeinsche schat gevonden. In de Fostat-wijk te Cairo, een der oudste van de stad, in 638 door den kalif Omar dicht bij de Romeinsche castel Babyion gebouwd, heeft een Europeaan een belang rijke schat ontdekt. Bij het uitgraven van den grond voor het leggen van fondamenten heeft hij op een diepte van zes meter de puinhoopen van een christenkapel gevonden. Te midden van deze puinhoopen zag hjj een groote aarden vaas met een menigte andere voorwerpeu. In de vaas bevonden zich 300 goudstukker., waarvan er een zes honderd gram woog. Onder de andere zeldzame voorwerpen behoort een klein massief gouden tafeltje, dat twee kilo zwaar is. De effectieve waarde van al het gevondene te zamen is op 8000 pdst. getaxeerd. Als antiquiteiten zou voor deze dingen natuurlijk een veel grooter prijs te bedingen zijn. De Petroleum. Over de wijze, waarop de petroleum eigenlijk ontstaat, zijn de meeningen zeer verschillend. Sommige schei kundigen zeggen, dat in den schoot dtr aarde de petroleum ontstaat door dein werking van waterdamp op koolhoudend ijzer en wel met het gevolg, dat de petroleum uit deconcentreetende koolwaterstoffen ontstaat, gelijk ook, wanneer men zuren op ijzererts laat werken, behalve waterstof ook een weinig koolwaterstof ontstaat. Tegen dit vermoeden kan men zoo vele bezwaren opperen, dat men even goed mag aannemen, dat de petroleum zijn oorsprong aan ont bonden dierlijke bestanddeelen te danken heeft. Petroleum is misschien niets anders dan het overschot van in den schoot der aarde begraven zeedieren, vooral van visschen. koraaldieren, inktvisschen, mosselen en andere weekdieren. Na gedane scheikundige proe ven, om uit dergelijke dierlijke bestanddeelen, petroleum te verkrijgen, kan men zeggen, dat Engler met zijn distillatie in zoo verre succes heeft gehad, dat hij een soort kool waterstof heeft gekregen, waarin ontegen zeglijk petroleum aanwezig was. De Voss. Ztg. verneemt uit Brussel, dat de financieele toestand van den Congo- staat veel te wenschen overlaat. De inkomsten beloopen jaarlijks 100,000 tot 150,000 fr, en zjjn bjj lange na niet voldoende om de uitgaven, die op 3,200,000 fr. worden begroot te dekken. Tot nog toe heeft de protector van den Congo-staat, koning Leopold, de ontbrekende 3.000.000 fr. uit eigen middelen verstrekt, waarvoor hij echter zal bedanken. Hij zal zijn bijdrage van 3 miljoen franks tot anderhalf miljoen francs inkrimpen en voor het overige een jaatljjksch crediet bij de Kamers aanvragen. ONWEDER. Het liefst treft de bliksem metalen voor werpen en daarom wachte men zich bij ijzeren of koperen gereedschappen te gaan staan, die zich in het vertrek bevinden daardoor zou het kunnen gebeuren, dat hij bij den overslag naar die voorwerpen door ons heenging, wat allicht den dood of ver lamming ten gevolge zou hebben dit gevaar bestaat evenwel, naar men beweert, niet als wij door metalen voorwerpen geheel omringd zjjn zoo zou men zich bjjvoorbeeld kunnen beveiligen door zich geheel in eene metalen wapenrusting te steken, omdat dit een betere geleiding aanbiedt dan on? lichaam, zou de bliksem daarover zijn weg vervolgen zonder ons te deren. Eveneens is het niet gevaarlijk in een ijzeren ledikant, omdat de bliksem bjj het treffen ook daarlangs zou glijden zonder den slaper te raken. Bange menschen kruipen dikwijls van angst in de kleerkast, en zij hebben het nog zoo heel slecht niet voor; zij zjjn daar beter beveiligd dan in den kelder waar anderen soms heenvlucbten. Hoe meer men in zulke kasten, omringd is door wollen of lakensche kleederen, des te minder heeft men gevaar te duchten daarom is men ook veilig ats men te bed ligt en gedekt is door een wolleD deken, daar men dan van alle kanten is afgesloten door stoffen, die de electriciteit niet geleiden. Te Oud Vosmeer werden ten overstaan van den notaris T. A. Waghto te Tholen, ten verzoeke van den heerT. W. Notenboom, Donderdag avond verschillende peiceelen land verkocht, als: 50 a.. 88 c.a. (1 gem. 89 r.), 91 a. 30 c.a. (2 gem. 98 r.), 1 h.a., 17 a. 72 c.a. (3 gem.) voor f603 aan den heer Bronds- geest te Breda; 94 a. 6 ca. (2 gem.H9r.) voor f 705 28 a. 25 c. (2l6 rvoor f 710, beide aan B. Verhees; 32 a. 5 c.a. (245 r.) voor f730 aan C. H. de Wit; 25 a 64 c.a. (196 r.) voor f810 aan G. J. Ampt 56 a. 20 c a. (1 gem. 129 r) en 53 a. 90 c.a. (1 gem. 112 r.) beide voor f623 aan A. Gunst; 1 h.a. 21 a. 39 o.a. (3 gem. 28 r.) en 1 h.a., 29 a., 7 c.a. (3 gem. 18 r. voor f645 aan C. H. de 'Wit. De perceelen 12 tot 14 waarvoor f600 en perceel 15 voor hetwelk f 640 werd geboden, zjjn niet verkocht. Bovengenoemde koopers wonen, behalve de eerste, te Oud Vosmeer. Genoemde prijzen werden besteed per ge- met (39 a., 24 c.a.), zonder de opcenten, het bodeloon en de wjjnpenningen. M. C. Ellewoudsdijk. Zaterdag werd bjj J. v. d. Hage aanbesteed, het plaatsen van een houten gebouwtje en het maken van een gemetselden put voor een weegbiug. In schrijvers waren J. Rijnberg voor f 280, P. C. van Strein voor f 255 beiden te Elle- woudsdjjk, en P. de Putter Terneuzen voor f 230. Onder goedkeuring is het aan den laagsten inschrijver gegund. Binnen enkele weken wenschen wjj een boeiend feuilleton op te nemen, getiteld Grootheid en Val. Schetsen uit het leven van Napoleon I Bonaparte. Van 9—12 Aug. 1889 GOBS. Geboren Cornelia Marina d. v. Arend Engel vaart en Dingena Schipper Janus z. v. Pieter Wessels en Pieternella Johanna van Luijk. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. A. Ren- senbrink jm. 29 j. met E. C. Minetjd. 23 j. J. J. Hendrikse wedr. 52 j. met J. W. Kioek jd. 35 j. A. J. Ligtermoet jm. 27 j. met E. van Lunteren jd. 25 j. BevallenJ. C. F. Stelwagen geb. Gillissen d. A. Houterman geb. Louwerse z. M. C. Jongepier geb. de Visser d. Overleden A. M. J. A Boel 7 m. d. Rotterdam 12 Augustus 1889. Binnen- en buitenlandsche granen onver anderd alleen Tarwe 30 cent lager. Jarige Tarwe f5,50 a f7,25 Nieuwe Tarwe. 5.50 - 7.75 Rogge- 5,- - 5.75 Nieuwe Wintergerst -3.50,, -4.75 Zomer gerst - 3.— - 4.— Chevaliergerst - 4.50 3.75 Haver - - 2.50 - 3.75 Paardeboonen -5,25 - 6,— Erwten-6.— - 6.75 Kook erwten - 7,25 - 8,25 Bruine Boonen -6.— -10.— Witte- 5.-' - 7.- Kanariezaad -5.- - 6.50 Koolzaad-11.— 11.75 Schokkers-0.— 0.— Duiveboonen -8.— - 9.— Op de VEEMARKT van heden waren aan- voerd: 000 magere en 136 vette runderen 128 vette- en graskalveren, 2 nuchtere kal veren 1247 schapen of lammeren, 452 varkens 00 biggen. De prijzen waren als volgt: vette runderen le qual. 78, 2e qual. 72, 3e qual. 68 a c, kalveren le qual. 0,95, 2e qual. 0,87s a 80 c schapen le qual. 60, 2e qual. 48. varkens le qual. 28 a c., 2e qual. 26 a—3e qual. f 0.25, licht soort 20 a 21 c. AardappelenZeeuwsche blauwe f 2,20 a f 2,30 Champions fö,0 a 0.00 Duitsche fO.— af 0.00 Magnum Bonum fO.OO a fO.OO Hamburgers f 0.00 a f 0.00. Westl. Kiejj 3.80 a 4.20. Zeeuwsche Poters f 0.00 a f 0.— Flakkeesche Jammen f 0.00 a f 0.00. Duinzand fO.—afO.—Brielsche witte f 3.—a f 3.50. Spuische Jammen f 0.00 a f 0.00. Geldersche Krale f 2,60 a f 0,60. Nieuwe f 0,00 a fO. Westlandsche Zand f 5.00 af 5.50. Idem Muis jes f2.75. YLASBEURS Geen Aanvoer. Zeeuwsche sieren 3,20 a 3,60 de 100 stuks. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP. Stil. PETROLEUM, vast; Loco f8.85 E; Na jaar f8.95 E. AXEL, 10 Augustus 1889. Oude Tarwe f8.50 a f8.75. Nieuwe Tarwe fO.— a fO. Rogge f6.— a f 6.25. Win tergerst f7.75 a f8.~Zomergerst fO.— a fO. Haver f6.50 a f7. Kookerwten f9.— a fO. Voererwten f8.50 afO.— Paardenboonen f8.50 a f 0. Lijnzaad fO.—a fO.—Alles per 100 K.G. Aardappelen f 1.75 per 104 K G. Woensdag 14 Augustus. Goes 10 uur in de Prins v. Oranje door Not. Overman de hofstee „Nissezande" met 45,47 H. bouwl. en weil. en 15,1641 H. bouwl. onder Ellewoudsdjjk, Baarland en Oudelande. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door Not. Slegt, huizen en erven, lo. hoek Bel- linkstraat G 160. 2o. Korendijk P 76. 3o. op het Bastion N 70. 4o. buiten de Dampoort F 79. 5o. op het dorp Nieuwland A 75b. Kapelle, half 7 voor wed. Mejjer, door Not. Meren s, 2 woonhuizen, erven en tuin 363 c.A Heinkenszand, 2 uur door Not. Bresser, de herberg van v. d. Berge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3