M Afloop Verknopingen enz. Verbetering. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. INGEZONDEN STUKKE worden bijgezet. Het oudste opschrift dateert 1 van 5 Mei 1683. Volgens onderzoekingen is ook voor de cholera-bacteriën de melk een maar al te goede voedingsbodem, mits ze niet zuur zij. Hoe sneller de melk zuur wordt, des te sneller de bacteriën te gronde gaan, maar zoolang de melk niet zuur wordt, vermeerderen zij, vooral bij hooger tempe ratuur (36° C.) Als de melk vijf minuten wordt gekoekt, dan zijn de cholera-bacteriën onschadelijk gemaakt. Ook verschillende andere eet- en drinkwaren zijn in staat de cholera-, en zoo ook de typhus-bacteriën te bewaren en te vermenigvuldigen. Koken is dus in tijden van epidemiën bepaald wen- schelijk. (N. R. C.) Uit Lage Zwaluwe schrijft men, dat de drie kinderen van den Moerdijk, van wie melding is gemaakt, door den bliksem wel zijn getroffen, maar niet doodgeslagen. Van het ééne jongentje is het hoofdhaar geschroeid. Het andere, dat van den schrik op den grond was geslagen, kreeg denzelfden nacht stuipen, maar is daarna beter geworden. Het meisje, dat aan voeten en beenen ge raakt was (zelfs was haar klompje stuk geslagen), verkeert ook buiten gevaar. De moeder is van den schrik zoo ziek geworden, dat haar toestand ernstig is. Op een sposrweg in Frankrijk is laatst een proef genomen met den telefoon, of deze bij mogelijke spoorwegongelukken zou kunnen gebezigd worden om hulp te bieden. In den goederenwagen bevond zich een batterij van tien I.eclonché elemen ten welker positieve pool door het ijzeren onderstel van den wagen met den grond in verbinding stondterwijl de neagalieve pool, die met een seinklok verbonden was, in een gewonen telefoontoestel overging de andere pool van deze laatste werd weder om met de geleiding boven den grond ver bonden. Om deze verbinding gemakkelijk en snel te kunnen bewerkstelligen, werd de van den telefoon uitgaande verbindingslijn tot een bepaalde lengte met een dunne, teleskoopvormige en verschuifbare stalen buis omgeven, waar het hoekvormig omge bogen uiteinde van den draad uitstak. De machinist klom op het dak van dan goe derenwagen, |hing in weinige seconden den verbindingsdraad aan de geleiding, en zoo konden met de beide stations, tusschen welke zich de trein bevond, gesprekken worden gevoerd. De geheele toestel kan in een handkastje worden opgeborgen en neemt dus zeer weinig ruimte in. Het gewicht er van bedraagt met kastje 25 pond. Moge deze nieuwe, ongekend nuttige inrichting goed slagen. Ongewone echtscheiding. Voor twee of drie jaren hertrouwde een eenigszins ver mogende, thans tachtigjarige verlamdewe- duwe V. te Marseille met een zeeman, die dertig jaar jonger was. Onlangs heeft de oude vrouw een aanvrage om echtscheiding ingediend, op grond, dat de man zich bedronk, haar sloeg, kostbaarheden verpandde, hypo theken nam en gedreigd had het huis in brand te steken. Dit alles bleek zoo te zijn maar de man hield vol, dat er sedert de aanvrage een verzoening tot stand was gekomen. Hij voerde getuigen aan, die verklaarden gezien te hebben, dat de echte lingen elkaar hadden omhelsd. De rechtbank, oordeelende dat de man gemakkelijk een verlamde vrouw van tachtig jaar had kunnen omhelzen zonder dat zij er iets aan doen kon, stond de echtscheiding toe. In de Amerikaansche dagbladen vin den wij eene mededeeling van den directeur van den dierentuin te Washington. Men had aldaar ergen last van ratten en slaagde er slechts op zeer onvolkomen wijze in ze te vangen. Met allerlei lokkend voed sel waren tevergeefs proeven genomen, toen de directeur op den inval kwam, zaad van zonnebloemen in de val te werpen. Nu worden dag aan dag zoovele ratten gevan gen als de vallen slechts kunnen bevatten. De toestand van den Hongaarschen oud-premier, graaf Andrassy, moet hoogst bedenkelijk zijn, al is ook de operatie, welke hij heeft ondergaan, gelukt. Het groote bloedverlies heeft hem uiterst verzwakt. Negentien Spaansche landverhuizers, Middelburg. Heden werd aanbesteed aan het gebouw van het provinciaal bestuur, het doen van bestratingen op den Rjjks grooten weg der le klas no. 3 op Zuid' Beveland. Earning f 2250. t o^o ijYers hh. P. Monjé, Breskens tit Bf Jonge, Biezelinge f 2440D. W. Bloem, Weurd (Gelderl.) f2390; Anth. Poudrame, Goes f 2375 en C. de Wilde Az. Kattendfjke f 2340. Daarna het maken van een dukdalf van groenharthout in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. (Ra ming f4600.) Inschrijvers J. Visser Gzn., Papendrecht f 5350 en B. voor den Dag Azn. Dordrecht f5050. Aan de laagste inschrij vers gegund. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Vrijdag 9 Augustus. Voorzitter de heer F. Ermerins. Afwezig de heeren van Hoek, Jeras, J. A- Tak, van der Harst, Hoogerwaard, E. P.® Schorer en W. H. Snouck Hurgronje, met kennisgeving. Ingekomen van Gedep. Staten enkele goedgekeurde raadsbesluiten, pi Het voorstel van den heer de Ligny om de quaestie van v. Iren te stellen in handen van de commissie van fabricage, waarover de vorige maal de stemmen staakten, kwam thans in stemming. Vooraf deelden de hh. v. Berlekom en Hurgronje mede dat zij tegen dit voorstel zouden stemmen omdat zij daarin zien een votum van wantrouwen in het dagelijksch bestuur. Ook ditmaal staakten de stemmen, zoodat het voorstel verworpen werd. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De onlangs her kozen raadsleden worden toegelaten. Wordt gelezen een bericht van burg. en weth. in zake den heer C. J. Robertson. Genoemde persoon had, daar hij zijn aan slagbiljet voor de plaatselijke directebelasting op de inkomsten niet goed had begrepen, (hij is een Engelschman) en daardoor te laag ingevuld. Tot de ontdekking hiervan gekomen gevoelde hij geen vrijheid het geld dat aan de gemeente behoort voor zich te houden en vernam van burgm. en weth. dat de termijn waarin nog biljetten kunnen veranderd worden reeds was verstreken, zoodat zijn aanslag in de 8ste klas moest worden gehandhaafd tenzij hij vrijwillig, wat hij meer meende schnldig te zijn in de gemeentekas wilde werpen. De heer Robertson die in de 16e klas behoorde te zijn aangeslagen heeft dit nu gedaan. Burgm. en weth. brengendit feit ter openbare kennis, opdat dit goede voorbeeld, dooreen vreemdeling gegeven, navolging moge vinden. Naar aanleiding van een voorstel van het bestuur der Godshuizen tot verhooging dei- jaarwedde van den gemeente-apotheker stel len Burg. en Weth. voor dit te doen tot een maximum van f2000. Alzoo werd be sloten. Dhr. van Berlekom zou gaarne zien dal aan den te benoemen apotheker ook zal worden opgelegd de verplichting om levens middelen, als brood, melk enz. als die hem van gemeentewege worden aangeboden. De voorzitter van |het bestuur der Godshuizen verklaart zich bereid in de vergadering vau dit college te zullen meedeelen wat in den raad als gewenscht is uitgesproken. Di heer van Dunne stelt voor de aangevraagde verhooging der jaarwedde toe te staan als aan de in den raad kenbaar gemaakte be zwaren zal worden tegemoet gekomen. De heer Stoppelaar is tegen dit amende ment, daar hij hierin niets dan achterdocht ziet. De heer Dunne merkt op als het den leden van den raad niet geoorloofd is van meening met Burg. en Weth. te verschillen, dat dan de leden van den raad wel kunnen naar huis gaan. Het amendement van Dunné werd met zes stemmen verworpen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aangenomen. Tegen de inwilliging van het adres van M. H. Boasson en Zonen, houdende verzoek lot het aanleggen van een Spoorbaantje in den Mosterdgang naar de Markt, bestond bij het dagelijksch bestuur geene bedenking B. en W. stellen voor zoover het van de gemeente afhangt de gevraagde vergunning te verleenen op voorwaarde dat door de tfirma Boasson jaarlijks f 0,50 worde betaald, eneinde de verleende vergunning niet uit et oog te verliezen en de passage door ('e gang, waarin ook andere woningen uit komen, niet noodeloos worde belemmerd Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. Het voorstel van Burg. en Weth. omtrent het verzoek van de firma Kakebeeke om telefoon- en telegraafverbindingen iri de gemeente te mogen aanleggen strekte in overleg met de commissie van fabrica ge, om de vergunning daartoe te geven met de bepaling dat de telefoondraad moet worden aangebracht door de Korte St. Pie terstraat in plaats van over den Dam. De heer Snijders stelt de vraag of de Raad wel bevoegd is verlof te geven voor den aanleg van zulk een geleiding. Hij zou niet gaarne zien dat de firma Kakebeeke niet werd geholpen, en wilde dat slechts tijdelijke vergunning werd gegeven, omdat er een concessie bestaat met de firma Rib bing van Born en Co. tot aanleg van zulk een geleiding enz. in de gemeente Middel burg. De heer Snijders stelt als amendement voor dat de firma Kakebeeke bij het tot stand komen van zulk een geleiding ver plicht zal zijn zich daarbij aan te si uiten. Met algemeene stemmen aangenomen. De heer Sprenger stelt voor art. 4 van de concessie aan firma Ribbing ook ep te nemen in de vergunning aan Kakebeeke. Alzoo werd besloten. Besloten werd dat aan den heer A. Cense gewezen leeraar aan de Burgeravondschool een jaarlijksch pensioen zal worden toege kend, de grondslag daarvoor werd tevens bepaald. De voorgestelde verandering van den ligger voor wegen en voetpaden in deze gemeente ten aanzien van het langs de vest loopend gedeelte ven den Noordweg werd goedgekeurd en besloten dat de Gemeente het onderhoud van bedoeld gedeelte voor zich zal nemen. Het voorstel van B. en W. om hem te machtigen een adsistent bode voor de plaat selijke belasting aan te stellen en de jaar wedde op f50 te bepalen werd aangenomen Bij de Comm. van financien bestond hier tegen geene bedenking. B. en W. stellen verder voor aan A. Penny en J. Goote op hun verzoek te verkoopen, aan de eerste pl. m. 0,84 centiaren en aan de 2de 1,50 centiaren grond, ten behoeve der door 1 en gebouwde woningen ten wes ten van de werf «Middelburgs Welvaren» legen den prijs van f 1 per centiare en tegen betaling van kosten en rechten met bepaling dat bedoelde grond niet meer voor openba- en dienst zal bestemd wezen. Bij de finan- tieele commissie bestond geen bedenking. Besloten werd alzoo te handelen. De Gemeenterekening voor 1888 door de Commissie van finantien nagezien en met de daarop betrekking hebbende bescheiden onderzocht en accoord bevonden, werd door len Raad goedgekeurd. Het voorstel van Burg en Weth. om en kele gebouwen en terreinen der voormalige Commercie compagnie aan Th. Mace te ver huren tegen den prijs van f500 per jaar, kwam thans in behandeling. Het overhaast vertrek van den heer Mace te New York heeft B. en W.in de noodzakdlijkheid gesteld reeds een voorloopig contract met hem aan te gaan, aangezien anders deze industr eele onderneming in Rotterdam zou gevestigd worden. De heer Dunné merkt op dat door B. en W. iri het belang van de stad is ge handeld. Het heeft echter zijne bevreemding gaande gemaakt dat in het rapport van B. en W. niet de minste waarborg is gegeven omtrent de soliditeit van genoemd persoon. Hij heeft in het contract ook eenige onvol ledigheden gevonden. B.v. er staat in dat als er eer. der andere woningen aldaar vacant komt, men dan verplicht zal zijn aan Mace of zijne gemachtigden te vragen of zij het ook zouden willen huren enz. Hij gaf nog vele opmerkingen ten beste naar aanleiding van dit stuk. Hij stelt voor de art. 1, 3, 4, 6, 7 te wijzigen wat de redactie aangaat. De heer Stoppelaar betreurt het zeer, dat als de raad mocht weigeren dit contract aan te nemen, hij zich dan elders zal ves tigen, hij meent dat zooveel mogelijk aan zijn verzoek zal worden voldaan. De voorzitter meent dat men wel eens wat over het hoofd mag zien omdat men hier een tabriek krijgt waarop een 60 man werkt. Dat het contract in haast is op gemaakt en dat Mace niets dan Engelsch spreekt zoodat het zeer moeilijk was. Op de vraag van den voorzitter of de heer van Dunné amendementen wil indienen ant woordt deze dat hij daartoe bereid is doch dat het wat lang zou duren, daar hij het halve contract zou overschrijven. De voorz. zegt dat hij thans niet meer weet waar de heer Mace is. De heer van tDunné merkt op, dat als het nu alzoo is, dat het dan best kan ge beuren dat, als er een muur van een f 400 gebouwd is, bedoelde persoon nergens meer te vinden is. Ook de heer den Bouwmeester eischt dat men toch minstens moet weten met wie men een contract aangaat. De heer Snijders stelt voor de overeenkomst goed te keuren behoudens nadere opmaking van een behoorlijke overeenkomst in wette- lijken vorm. Alzoo werd besloten. Uit de voordracht voor een leeraar aan de Burgeravondschool de (heeren Langejan, Yervenne en Alberge, onderwijzers te Mid delburg) werd de heer Langejan benoemd. De heer v Dunné zegt zijne interpellatie in zake de demping van de Achtergracht te zullen aanhouden tot de leden meer voltallig aanwezig zijn, b. v. tot October. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Maandag 26 Aug. Ellewoutsdijk bij "v. d. Hage, voor v. Hattum door Not Bresser half 11 verpachten het jachtrecht in Driewegen en Coudorpe. 563 H. Inl. dhr. Bevier de Fouw. September. Rilland, poor Not. Prins, 114 H. westelijk deel van den Zimmermanpolder. Inl. de not. Prins en Tak. In het bericht (Rechtzaken) over het in den raad van state "Woensdag, en niet Vrij- nag, behandelde beroep der weerbaarheids- vereeniging komt eenmaal het woord schiet.- vereeniging voor. Die het bericht in zijn geheel las, zal ontdekt hebben dat schiet- inrichting bedoeld was. Van 7 tot 9 Augustus 1889. GOES. Ondertrouwd Job de Bruijne 25 j. jm. van Goes en Hendrika Petronella Hoeder 28 j. jd. van Rotterdam Johan Hendrik Gottfried Martin 29 j. jm. van Amsterdam met Alida Henriette Maria van Nifterik 26 j. jd. van Goes - Johannes Jacobus Koens 24 j. jm. met Margaretha Wingender 23 j. jd. Jacob Schneider 27 j. jm. met Maria Geertruida Elisabeth Hufkens 24 j. jd. Geboren Pieter z. v. Pieter Schrier en Maatje Bookelaar. MIDDELBURG Getrouwd: B. P. Tres wed. 31 j. met E. Hekkebus jd. 23 j. Bevallen P. Klap geb: Joose z. VLISSINGEN, 9 Augustus 1889. Boter f 1.38 a f 1.26 de kilo. Eieren f 4.- a f 4.20 de 104 stuks. ZIERIKZEE, 8 Augustus 1889. BOTER. Hoogste koers 75 laagste koers f 0.60 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.80 laagste koers f 0,70 per 25 stuks Eendeieren f 0,—, en cent. Middelburg 8 Augustus '89. Tarwegewas 1828 werd ruim aangeboden, begin beurs werd puike soort op f 6,50 en hooger gehouden, doch door beperkte vraag werden 'later enkele monsters a f 6,25 a f 6.30 afgegeven, terwijl voor een enkeld uitgelezen partijtje nog f 5.50 is betaald, mindere onbegeerd. Nieuwe Tarwe niet ter markt. Nieuwe Rogge f5,50. Van nieuwe Winter- en Zomergerst werd niets getoond. Witteboonen f8,50. Van nieuwe Groene Erw ten waren verscheidene partijtjes ter markt, die op de kook van f 8,50 nemers vonden. Koolzaad geraakt opgeruimd, naar kwaiiteit werd f 11,50 a f 12 betaald. Versche Boter f 1.20 a f 1.30 per Kilo. Eie ren f3.60 per 100 stuks. Geliefde Mede-Christenen I Het «Britsch en Buitenlandsch Bijbelge nootschap» heeft het ernstig voornemen opgevat, om ons vaderland te verlaten. Van het jaar 1843 afaan heeft het met zegen onder ons volk gearbeid. Duizenden Bijbels werden in verschillenden druk om niet ver spreid of voor lagen prijs met verlies ver kocht. Vele duizende guldens werden door Engelsche Christenen aan de verspreiding des Bijbels in ons vaderland en in onze Ko loniën ten offer gebracht. Nog in het vo rige jaar werden 17488 Bijbels, 3344 Tes tamenten en 1946 gedeelten der Heilige Schrift verspreid, met een verlies van 8228 gulden, die door de Engelsche vrienden wer den bijeengebracht en aan ons land ten geschenke gegeven. Hieruit kan men opmaken, welk een slag het zou zijn voor de verspreiding van het Woord Gods onder ons volk, als het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap ons ging verlaten. Toch is het voornemen daartoe ernstig gemeend en ook goed te verklaren. Nederland is geen heidensch, maar een Chris telijk land, dat zelf de roeping heeft om het Woord Gods hier en elders te versprei den. Het is zelf door den Heere rij k met middelen gezegend, en behoeft geen onder steuning uit den vreemde. Het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap kan boven dien de gelden, die het thans voor Nederland uitgeeft, beter besteden aan de versprei ding des Bijbels in heidensche landen. Vandaar dat op de Bestuursvergadering van het Britsch en Buitenlandsch Bijbel genootschap, in Februari dezes jaars te Londen gehouden, het besluit werd geno men, om zich uit Nederland terug te trekken. Twee Afgevaardigden, Dr. Wood en Rev. Mayor Patjll werden naar Nederland gezon den, om den toestand alhier te onderzoeken en te zien, of men den arbeid der Bijbel verspreiding in Nederland niet aan Neder land zelf kon overlaten. Enkele vrienden hier te lande kregen hier kennis van en kwamen met genoemde Afgevaardigden samen. Zij verzochten het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap om op dit oogenblik aan het besluit, om

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3