I Kerk- en Schoolnieuws. V RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. landbouwproefstations de heer B. G. van der Have, burgemeester van Ouwerkerk. Naar men zegt is bij de regeering in 3' bewerking een wetsontwerp tot wijziging der wet op het midd. onderwijs in het bijzonder, wat betreft de eind-examens der Hoogere Burgerscholen, volger.s dit ontwerp r worden die examens voortaan door de i leeraren der school ten overstaan van ge- committeerden afgenomen en tot een mi- (nimum van tijd beperkt, voorts worden uit het examenprogramma geschrapt de volgende vakken: staathuishoudkunde, staatsinrich- ting, eosmographie, boekhouden en teekenen. j Ned. Herv. Kerk. 1 Bij de Synode is ingekomen een adres uit Goes van W. J. v. d. Weert en 134 anderen houdende verzoek 0111 bestendiging der kerkelijke kiescollegiën en dus de pre- 1 dikanten enz. niet te doen benoemen door 1 de kerkeraden. 1 De heer W. Timmerman te Clinge 1 verwierf de hoofdacte op het jongs'.e examen J te 's Gravenhage. i Een eensluidende brief als de synodale commissie van den minister van koloniën -'ontving, met verzoek om voorlichting over ,de grondslagen waarop eene reorganisatie 1 -der prot. kerk in Nederl mdsch-Indië behoort jte geschieden, is ook door den minister ge- toonden aan de commissie voor de zaken jder Indische kerken. I Wij ontleenen er nog het volgende aan 1 Onder hen die in de Protestantsche kerk ij in Indië nog belang stellen, hoe klein of .groot hun getal ook wezen moge, is de „[overtuiging algemeen, dat het slechts aan .de belangen der Christelijke kerk geschaad .heeft voor dat gedeelt'hetwelk niet Roomseh- Katholiek is, en daarom onder den alge meenen maar overigens weinig zeggenden naam van Protestantsche kerk gedacht wordt, seene soort van organisatie te willen scheppen 'die, los van alle leer en belijdenis, en ten peenenmale vrij in de aanneming of ver- 1 werping van Gods Woord en de daarin I verkondigde neilswaarhedeo, slechts haren grond hebben en hare kracht putten zoude in de meest onbepaalde eerbiediging, ver- eeniging en samenvoeging van elk ja en Ineen, dat de verschillende geloofs-of onge il loofsrichtingen, of liever de uit Nederland (komende, maar slechts zeer zelden door ikennis, ijver en godzaligheid uitblinkende (predikanten en leeraars zouden goedvinden iomtrent den Heere der Heerlijkheid en Zijne (door Apostelen en Profeten tot behoudenis -der menschheid verkondigde leer, te doen gelden, uit te spreken en te doen hooren. Terwijl het mij gebleken is, dat van wege ,de Synode meermalen (0. a. in een adres |aan den Koning in April 1850 en in een Cbrief aan den Minister van Financiën van j24 Mei 1869 no. 77) voorstellen aangaande de reorganisatie der Ind. Prot. kei kaan de ,iRegeering zijn ingediend, zou ik er prijs op stellen, alvorens dit gewichtig onderwerp ter hand te nemen, de voorlichting uwer commissie te ontvangen, ten aanzien der 'grondslagen, waarop in Indië zulke organi satie kan en moet worden gevestigd. Is het waar, dat de Heere Jezus Christus a'het Hoofd is der ééne, heilige Katholieke of algemeene Christelijke Kerk, en dat voor !geene der veleilei atdeelingen in die kerk e.het onverschillig wezen kan of de vraag l::»Wat dunkt u van den Christus?» beant- fl woord wordt op de wijze, die het meest met 'Z ij n e n eisch, met Z ij n e Openbaring en [met Z ij n e Oneindige Majesteit en Heerlijk- Jiheid overeenkomstig is, dan zoude ik meenen 'dat, hoedanig de door uwe commisrie voor- Vgestelde organisatie ook wezen moge, zij, tom iets tot heil van Indië en tot verheer lijking van het Hoofd der Christelijke kerk Te kunnen uitwerken, moet uitgaan van het beginsel dat aan den Heere Jezus Christus boven alles gehoorzaamheid verschuldigd is, ■•ten daarom iedere richting en iedere afdeeling (vrijheid behoort te hebben om God op de, inaar hare overtuiging, waardigste en meest 'met Zijn Heilig Woord overeenstemmende pwijze te dienen en Christus als den Eenigen i\7aam ter Zaligheid te belijden. Dat bij het ontwerpen van zulke organi atie steeds het aan alle Christelijke kerken ;emeene doelde bevordering van Gods koninkrijk en de vorming van «ééne kudde «jnder éénen Hei der» worde voor oogen gehouden, kan niet anders dan lofwaardig jieeten. Na de droeve ervaringen, die niet |lechts de Prot. kerk in Indië, maar ook ■j.l de Christelijke kerken overal elders jn dit opzicht hebben opgeleverd, schijnt liet echter niet overtollig hier op te mer- IJten, dat bij zoodanig streven zorgvuldig rjiet gevaar 'behoort te worden vermeden, dat de ééne kudde, welke men zoekt te verzamelen, tegen den éénen en èènigen Herder, over haar macht hebbende, in op stand kome, Hem ae gehoorzaamheid op- zegge, en zich aan Zijn staf en stem ont- trekke, en dat zij, die als wachters over die kudde gesteld worden, het voorbeeld geven van dien Herder aan te blaffen en hem uit te stooten. Mocht uwe commissie van oordeel zijn, dat, dewijl alle Protestantsche kerken in dit onderwerp gelijk belang hebben (zooals 0. a. blijkt uit de vertoogen, die reeds vroeger door de Luthersche en Remonstrantsehe kerkgenootschappen tegen de inrichting der kerk in Indië zijn ingebracht) het ver- kiezelijk is, dat eene commissie, waarin alle afdeelingen of kerkgenootschappen zijn ver tegenwoordigd, gelegenheid hebbe, zich over de hier door mij bedoelde organisatie uit te spreken, en dat daarmede misschien een eerste stap gedaan zal worden tot her stel van den in de Christelijke kerken zoo jammerlijk verstoorden vrede, door welken ook een diepere wegzinking voorkomen, en eene herleving haar mogelijk gemaakt wordt, dan zal ik zulks gaarne van u ver nemen, en voorloopig van de volledige be antwoording van dit schrijven afzien. De Minister van Koloniën. Keuchenius.» Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Woensdag, zijn veroordeeld wegens feitelijkheid tegen de eerbaarheid L. V., 55 j., herbergier, Sluis, tot 14 d. gev.: oplichting: P. C. v. O., 18 j., zonder beroep, "Vlissingen, tot 6 m. gev. mishandelingM. W., 30 j., arbeider, Zaamslag, tot f5 b s. 5 d. h., en H. M., 16 j., vi scher, en J. M., 13 j., zonder beroep, beiden Arnemuiden, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. eenvoudige beleedigingH. v. T., 14 j., arbeider, Zaamslag, tot fl b. s. 1 d. h. beleediging van een ambtenaar J. v. V., 19 j., schipper, Wemeldinge, tot f5 b. s. 5 d. h. strooperij C. I., 50 j., voerman, Over slag, en j. D., 42 j., koopman, Clinge, beiden tot f3b. s. 3 d. h., en diefstalC. F., 31 j., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg, tot 6 m. gev. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolgingC. H. P., 11 j., zonder beroep, Goes, beklaagd van diefstal. Er werden Zaterdag aan de aanleg plaats teBorsele twee predikanten verwacht, van «ie er een te Bor°ele zou preeken. Geen van beiden kwam echter. Het ruwe weer had hen afgeschrikt. Een groote teleurstelling voor de kerkgangers, waarender velen van elders, die nu onverrichter zake moesten terugkeeren. Er stond een man aan de deur der gesloten kerk, om te zeg gen dat door afwezigheid van den spreker de godsdienstoefening niet doorging. Weer een bewijs dat te Borsele aan een «teiger groote behoefte bestaat. Het Telefoonkantoor te Noordgouwe wordt Maandag geopend. Te Terneuzen zijn de werkzaamheden aan de Oost-binnensluis geëindigd met het aanbrengen van nieuwe ijzeten vloeddeuren en is de vaart voor binnenschepen door die sluis thans heropend. De landbouw op het eiland Tholen lijdt niet alleen schade door de besmette lijke vlekziekte onder de varkens maar wordt ook nog bedreigd door een niet minder groot kwaad. Op sommige velden heeft men onder de aardappelen reeds ziekte ontdekt, en men vreest, dat die plaag zich zal uitbrei- don. De schade zou groot zijn, want jaar lijks worden van daar duizenden hectoliters uitgevoerd, ook naar het buitenland. Wanneer komkommersalade (fijn ge schaafde of gesneden komkommers) gebruikt is hebben velen hinder van oprispingen Dit is gemakkelijk te vóórkomen als de versch- gesneden komkommers niet dadelijk met zout bestrooid, maar eerst met sla-olie goed bevochtigd en daarna gezouten worden na verloop van een kwartier uurs wordt het daarop gekomen water afgegoten en vervol gens de komkommers met olie en azijn, desgevorderd ook met nog wat zout ten gebiuike klaar gemaakt. Het zouten vóór dat de komkommers met olie bevochtigd zijn, ontneemt daaraan te veel sap en dat juist is de reden dat ze moeielijk te verteren worden. (S. V.) De Mepp. Ct. deelt uit een schrijven van zekeren J. Bovendeur, vroeger ver pleegde in het diaconiearmhuis te Meppel, aan zijn familie het volgende mede Den 8 Januari monsterde ik te New-York op een Amerikaansche bark als licht matroos. Den 10 Januari gingen wij des morgens om elf uur naar zee. Het was een donkere, buiige koude dag, de wind gierde akelig door 't want, de zee was bedekt met schuim. Hemelhooge golven vlogen wild over en langs het schip. Om 4 uur brak de groote mastik dacht bij mij zelve, zie zoo Jan je laatste dag is de 10e Januari. Maar het liep beter af dan ik wel dacht. Een lange donkere nacht volgde, de wind ging liggen en het werd bladstil, maar daar werd het niet beter mede; het werd mistig en wij konden geen open hand voor oogen zien. Zoo lagen wij vier dagen te drijven. Den 16 Januari, 's nachts om 2 a 3 uur, (ik had den uitkijk) zag ik een meter of drie vier vooruit twee kleine lichten, een blauw en een rood en wat hooger op een wit licht. Door de dikke mist kon ik niet goed zien wat het was. Ik riep toen aan den kapitein «licht vooruit.» Drie minuten later rom bom bom, het was een stoomboot en hij voer ons dwars in 't schip. Wij waren geladen met Amerikaansch hout, dus wij zonken niet dadelijk. Den kapitein van de stoomboot hoorde ik roepen«volle kracht achteruit» en even daarna «volle kracht vooruit» en de stoomboot verdween in de mist. Het was een Duitsche boot van Hamburg. Wij hadden twee sloepen, de een werd geladen met kleeren en water en wat eten en in de andere gingen de matrozen en de kapitein zitten en ik bleef met een Zweedsch matroos, een goeden ouden man, aan boord. De dag kwam aan den hemel en ik bekeek het gat eens goed en peilde het water eens, er was veertien voet water in 't schip. Dus nog een uur of drie vier kon het drijvende blijven. Ik en myn maat namen de twee ledige watervaten en bonden die sterk aan elkander. In de eene deed ik wat drinkwater en in de andere harde beschuit en wierp toen de vaten buiten boord en Jan ging erop zitten. Ik vroeg aan mijn maatblijf jij aan boord Peter? Ja, Janni, zei hij, het leven is voor mij toch maar verdriet, ik sterf maar in de golven, en hij sneed het touw af. God zij met jou JanniDag mijn jongen en hij ging in 't logies. Ik dreef twaalf dagen op deze wijze in zee rond, toen werd ik opgepikt door een Spaansche bark, waar ik als matroos werd aangenomen voor 32V2 gulden in de maand. Bij een vischhandelaar te Utrecht is tentoongesteld een aquarium, waarin zich bevindeneen slang, een schildpad, een snoek en een muis. Deze kleine vier voeter had zeker nooit kunnen denken, dat hij in een hok voor zondervoeters terecht zou komen, maar hier in dit geval moest hij dienen tot voedsel voor de slang. Geen wonder dat hij in den beginne als een razende door het aquarium sprong, waarvan de snoek den terugslag scheen te ondervinden. Zeer vermoeid zet hg zich eindelijk op het in het midden aangebrachte rotsje neder, om uit te rusten en droog te worden. De slang, ongeveer een el lang, had zeker het spreekwoord wel eens gehoordsgemeene nood maakt vfjanden tot vrienden" want hij liet den knabbelaar rustig zitten. Deze herkreeg door die houding weder moed, begon te herleven en zijn knabbelaarszucht te koelen aan de rots. Eindelijk kwam de honger hem kwellen. Wel had men hem een stuk brood gegeven, doch dit dreef tegen het glas, te water durfde hij niet. Toen beging hij een waagstuk, dat zeker nooit bij zijn voorzaten is opgekomen en dat zeker als het grootste heldenfeit in de muizengeschiedenis zal worden geboekstaafd. Hij wacht tot dat de slang aan de opper vlakte komt, loopt 'over diens gladde huid, bemachtigt het brood en loopt gezwind terug. Sinds is de vrede volmaakt. Wanneer de slang zich op de rots ter ruste begeeft, dan zit langstaart op zijn gekronkeld lichaam en slaapt dan zoo gerust als in het heer lijkste keldergat. Centrum Een aardag voorval had gisteren te Delft plaits. Een der van Rotterdam ko mende sneltreinen werd een aanzienlijk eind weegs tot aan station Delft geloodst door een schuitenjagerspaard. Het dier was uit bet land gehaald door een jongen, doch ontglipte aan zijn geleider en rende voor den trein den weg op. De machinist remde, doch was genoodzaakt door zijn stoomfluit den gang in het paard te houden. Dit duurde tot aan het station Delft, waar het beest uitgeput werd gegrepen. Donderdagmiddag vervoegde zich bij den machinist K te Amsterdam een net gekleed jongmensch, om K. te spreken. Toen vrouw K., hem zeide dat K. niet thuis was, gaf het jongmensch hierover zijn spijt te kennen, want hij had een zaak, die geen uitstel velen kon. Hij kwam namelijk van den notaris, zeide hij, om hun te zeggen dat hun een groote erfenis in Indië was ten deel gevallen, en dat K. 's anderen daags bij den notaris moest komen, die op den Singel woont. Het jongmensch zou al vast de stukken klaar maken Er was niets noodig dan 36 cent 1 oor het zegeltje. Vrouw K. betaalde dat gaarne, en vertelde des avonds alles aan haren echtvriend. Doch, deze geloofde niets van de heele erfenis, en werd in zijn ongeloof versterkt, toen hem bleek dat er op d 11 Singel geen notaris woont. Gelukkig was de som niet groot, waarvoor hij was opgelicht, maar te grooter de schande, dat men aan dergelijke klets praatjes nog geloof slaat en er zijn beurs op trekt. De nun had namelijk niet eens familie in Indië. Een slagersknaap te Zwolle, die wel eens aan toevallen leed, werd Maandagavond, terwijl hij voor een tent op de kermis stoncl te kijken door een toeval getroffen, waaraan hij overleed. ln de omstreken van 01- deberkoop zijn zooveel vossen dat de wild baan daar zoo goed als geheel vernietigd is. Kippen, lammeren, alles stelen zij. Zelfs werd e 'n schaap door een dier roovers bemach tigd. Jeugdige deugnieten die te Maas- stricht met lucifers speelden, hebben daar een loods in brand gestoken. De loods is geheel afgebrand. Donderdag bevond zich op de ten toonstelling te Bergen op Zoom een i 3jarige knaap uit Antwerpen, met zijn schoolboeken ouder den arm. De «man» had den vorigen dag naar school gemoeten, doch verkoos een voetreisje boven het stilzitten en wandelde naar Bergen. Onderweg had hij te Stabroek in een schuur vernacht. De «man» werd door de politie opgepakt en naar zijn vader stad en ouders teruggezonden. Een machinist eener schroef boot viel te Rotterdam over boord en verdronk. Een vrouw te Amsterdam, die haar man kwijt was, meende dat hij zich wel ver dronken kon hebben en beg.if zich bjj de oproeping dat een lijk gevonden was naar de bewaarplaats, waar zij in het lijk, dat van haar man meende te herkennen. Wie schelst echter haar verbazing toen zjj 's anderen daags haar man in levenden lijve tegenkwam. Zij begaf zich terstond naar de politie om te zeggen dat zij zich ver gist had. Sedert eenige dagen werd te Leeu warden vermist een 15-jarige jongen, die de ouderlijke woning had verlaten, vermoede lijk om met een gezelschap kermisreizi gers naar Zwolle te gaan. Ilet schynt hem echter in zijn nieuwen toestand niet te zijn medegevallen, gisternacht is hij nl. van Zwolle in zijn woonplaats teruggekomen. Hij had den weg geheel te voet afgelegd en was onderweg van vermoeienis en hon ger neergevallen, waarbij hij zijn aangezicht nogal heeft bezeerd. Bekeuringen. Dezer dagen zijn een paar Rijksambtenaren vrij ongepast opgetreden bij een bekeuring betreffende een overtre ding van de drankwet. Het gold een arme vrouw, die in haar winkeltje te Goor een paar als handelsreizigers verkleede mare chaussees na veel vragen, en op hun verze kering, dat het geen kwaad kon een glaasje cognac schonk, of choon zij voor verkoop in het klein geen vergunning had. Toen het feit bedreven was werd zij bekeurd, en toen zij in haar angst de marechaussees een gulden bood, nog eens omdat zij trachtte hen om te koopen. Niet veel beter maakte het een jong mensch, die te Scheveningen een meisje overhaalde hem achter een kiosk, zoodat niemand het zien zou, een glaasje cognac te schenken, en toen hij het in de hand had een agent van politie haalde die proces verbaal opmaakte. Dat jonge mensch was naar het IV. e. d. D. mededeelt een jeugdig onderinspecteur van de Haagsche politie. Die jeugdige ambtenaar begint zijn loopbaan goed. Naar aan liet N. v. d. D. uit Pyrmont wordt gemeld, heeft jl. Zaterdag de ker kelijke bevestiging der prinses Elisabeth op de gebruikelijke wijze plaats gehad in de kleine Oesdorferkerk, de lievelingskerk van de overleden moeder der prinses, vorstin Helena, welk eenvoudig bedehuis feestelijk met groen en bloemen was versierd. Ter gelegenheid van de eenvoudige, maar treffende plechtigheid waren verscheidene bloedverwanten der jonge prinses overgeko-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2