CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAN D. 1889. No. 127. Dinsdag 30 Juli. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Kleiukerk, te Goes F. P. Dliuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Iets over den Anierikaanschen Landbouw. ZIED ei.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers. f'0,95 - 0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel n, ;er 5 cent. Familieberichten van 1 5 regel1 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Waar vele Europeesche staten niet langer bij machte zijn hunne te dichte bevolking met de voortbrengselen van hunen eigen landbouw te voeden, daar kan het niet anders, of zij moeten de toevlucht nemen tot die gewesten, welke minder sterk be volkt zijn en dus de producten van hunnen grond uitvoeren kunnen, in ruil voor de waren dier dichter bevolkte landen. De Vereenigde Staten van Noord Amerika, hoewel r.iet de eenige, zijn ongetwijfeld de grootste uitvoerders van landbouw producten naar de overbevolkte rijken van westelijk Europa. Dit ontzaglijk groote land met zijne be trekkelijk kleine bevolking brengt uit den aard der zaak veel meer «broodstoffeii» voort, dan de inwoners kur.rien consumee- ren en liet overschot wordt daarom uit gevoerd naar die markten in het buitenland, waar liet met het meeste voordeel kan worden omgezet. Weinig langer dan honderd jaren geleden was de opbrengst van den Amei'ikaunschen landbouw niet meer dan juist toereikend om de dunne, verspreide bevolking te kunnen voeden, niettegenstaande toen het percent der bevolking, dat zich aan landbouw wijdde, veel grooter was dan tegenwoordig Sedert de toepassing van machinerieën en sloom, ook bij den landbouw, minder menschenhanden heeft noodig gemaakt en de kosten der productie (voortbrenging; verminderd, zyn de Vereenigde Staten alk- landen der wereld vooruitgesneld in de teelt van graangewassen, terwijl ook de snellere middelen van vervoer oorzaak geworden zijn, dat de stand der Ameri kaansche graanmarkten (en met name Chicago) de prjjzen der Europeesche markten beheerscht. De groote verscheidenheid van klimaat en het verschil in grondslag zijn tevens oorzaak dat in de Vereenigde Staten zulk een rijke verscheidenheid van landbouw producten wordt getesld, dat zij zelven, in dat opzicht, bijna onafhankelijk zijn van aanvoeren van buiten af. De volgende opgaaf der graanoogsten- in de verschillende staten der Unie kan eenig denkbeeld doen vormen van de ontzaglijke uilgestrektheid van Noord naar Zuid en het daardoor veroorzaakte verschil in klimaat der Vereenigde Staten van Noord Amerika. Texas heeft oogsttijd in Mei. Californië, Oregon, Missisippi, Alabama, Georgia, Noord- en Zuid Carolina, Tennessee, Virginië, Kentucky, Kansas, Arkansas, Utah, Colorado en Missouri hebben oogsttijd in Juni. Nieuw Engeland, Nieuw York, Pennsyl vania, Ohio, Indiana, Michigan, Illinois, Iowa, Wisconsin, Zuidelijk Minnesota en Nebraska kunnen oogsten in Juli, terwijl Centraal-en Noordelijk Minnesota en Dakota hunnen oogst in Augustus binnenhalen. Hoewel de uitvoer van tarwe uit de Vereenigde Staten naar Europa die van elk ander iandbouwprodukt overtreft, is tarwe toch niet het hoofdroortbrengsel. Terwijl er in 1887 slechts 456,329,001 bushels of 165,937,818 H. L. tarwe werden verbouwd, was de opbrengst der haver 658,618,000 bushels of 239,861,090 H. L. en die van de mais o( liet Indiaansche koon. 1.456.161.000 bushels of 529,513,090 H. L. dus ruim drie maal grooter dan de tarweoogst. De maisoogst over 1888 was zelfs nog veel grooter dan het jaar te voren en bereikte het fabelachtige getal van 2,000,000,000 bushels of 727,272,727 H. L. Volgens de opname, die in 1880 gedaan werd, bedroeg toen het aantal «acres» land in de vereenigde Staten dat in gebruik was gesteld 539,3( 9,179 (ongeveer 218,343,797 H. A.) die een waarde vertegenwoordig len van 10,197,096,776 dollars of 25,492,741,910 gulden,. Daar de geheele oppervlakte der Veieenigde Staten (Alaska ingesloten) I,815.504,147 «acres» of 735,021,920 i H. A. bedr agt. waarvan 300,000,000 «acres» of ongeveer 121,457,489 H. A. voor landbouw worden gebruikt, ziet men hieruit, dat hut nog lang duren kan, voordat dit groote land zoo dicht bevolkt is, dat het zijn eigen inwoners niet meer zal kunnen voeden. Gedurende het eerste vijftigtal jaren van het bestaan der republiek vond het grootste deel der bevolking zijn levensonderhoud in het landbouwbedrijf. Toen waren de steden klein, terwijl de nijverheid weinig beteekendu. Sedert de toepassing van machinerieën en de ontluiking van 's lands andere hulpbron nen is dit echter anders geworden en trekt zich de bevolking meer en meer samen in de middelpunten van handel en nijveiin-id n. 1. de groote steden. Volgens duo;>name van 1881), toen de Vereenigde Staten 50,155,783 zielen telden, hielden er zich niet meer dan 7,670,493 bezig mut land bouw terwijl er 9.721,606 waren, die eet. anderen werkkring hadden. De volgende opname (census,) die in 1890 staat gehuil den te worden, zal waarschijnlijk een nog geringer percent der landbouwende bevol king aanwijzen, want er is een voortdurende en steike verhuizing van het land naar de groote steden een verschijnsel dat bij velen groote zorg wekt. Volgens den zooeven vermelden census waren er in 1880, 4,008907 boerderijen, die gemiddeld 134 acres of omstreeks 54 HA. oppervlakte besloegen. Dat er ook zeer kleine boerderijen f «hoefjes» gevonden worden, bewijzen echter de volgende opgaven Het aantal boerderijtjes van minder dan 3 acres bedroeg 4,352, dat van drie tol tien «acres» 134,889dat van tien tot twintig «acres» 254,749. Er waren in 1880 1,864,334 boerderijen van tusschen de vijftig en honderd «acres» en 1,800,51)3 van meer dan hondeid «acres. Uit deze opgaven blijkt dus, dat tamelijk groote boerderijen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika regel zijn, terwijl het in Frankrijk juist omgekeerd is. Daar waren in 1882, 2,157,667 boeiderijtjes van minder dan 3 «acres» en 152,088 boerde deryen van bjven de honderd «acres.» De kleinste boerderijen vindt men ge woonlijk in de meer oostelijke Staten. Daar wordt een plaats van 160 «acres» of om trent 64 H. A. leeds als vrij groot beschouwd, terwijl op de prairies van het Westen soms boerderijen gevonden worden, die duizende «acres» beslaan, en zoo uitgestrekt zijn, dat de eigenaars meer dan éen volledig stel machinerieën gebruiken. Ook de katoen plantages van het Zuiden beslaan dikwijls Volgens een andere opgave 1,936,940,560 „acres." een groote uitgestrektheid, terwijl er vet weiders zijn, die tienduizenden «acres» voor hun vee noodig hebben. Uit den aard der zaak bestaat er een zeer groot verschil tusschen de prijzen van het land in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Terwijl men in vele Staten goed land nog tegen drie dollars en minder per «acre» bekomen kan, brengt dezelfde grond in de nabijheid der steden hondeid of meer dollars <»p, terwijl de bouwgrond in de groote steden zoo duur is, dat naar men heeft berekend, éen «acre» of bijna 75 H. grond in Wall street [de eflee- tenhoek van New York] een waaide ver tegenwooruigt van 14,300,000 dollars ol vijf en dertig millioen zevenhonderd en vijftig duizend gulden. De geest tot vereeniging onder lieden van eenzelfde bedrijf, die zich in onze eeuw zoo sterk heeft ontwikkeld, is in de laatste jaren ook doorgedrongen tot de landbouwende bevolking der Vereenigde Staten van Ame rika. Bijna overal, maar vooral in liet Oosten en Westen, vindt men landbouw- vereenigingen, wier doei niet is, zooals bij andere bedrijven, den maatscha pelijken bestand hunner leden te verbeteren, maar een opvoedkundige strekking hebben. Som tijds huren zij «lecturers» of lezers, die voorlezingen houden over bepaalde onder werpen welke met den landbouw in betrek ki ig staan waarna liet voor en tegen van het gehoorde wordt besproken. Dikwijls ook komen de leden bij elkaar om de nieuwste uitvindingen of ontdekkingen op landbouw gebied te bespreken of door een hunner medeleden op de hoogte te worden gesteld van den uitslag eener door herri gedane proefneming. Verscheidene groote tijdschrif ten zijn uitsluitend aan de belangen van den landbouw en der landbouwers gewijd, terwijl meest alle dag- en weekbladen, een ot meer kolommen bestemmen voor de be spreking van landbouwzaken. Men kan bijna geen boerenwoning binnentreden, of men vindt er op zijn minst één, dikwijls ook twee of drie landbouwcouranten. De Amerikaan-che landbouwer bekoelt daarom noch in algemeene ontwikkeling, noch ook in kennis van zijn vak, bij zijnen Europeeschen broeders achter te staan. Menige uitvinding, die van onschatbare waarde is geweest voor de menschheid, dankt haar oorsprong aan het werkzame brein van een Amerikaanschen boerenzoon, terwijl »ok velen der grootste mannen in de Vereenigde Staten het levenslicht aan schouwden onder het nederige dak eener «backwood's farm.» De Staat schoolmeester. «Als Mackay's ontwerp doorgaat, dan blijft de Staat schoolmeester, en dat is immers in strijd met ons beginsel Zoo hoort men nu en dan van antire volutionaire zijde een niet onbeteekenende bedenking inbrengen. Edoch, een bedenking die niet gemaakt worden zou, als men niet uit het oog ver loor, dat art. 194, dat in de nieuwe Grond- O „Backwood's farm" is de naam, die gegeven wordt aan een boerderij die ver van de middelpunten der beschaving in een bosch ligt. De letterlijke vertalir.g van het woord is: „Boerderij uit de achtepst? wouden." wet 192 geworden is, den Staat nog verplicht voor scholen te zorgen. Die verplichting mag geen enkel Ministerie uit het oog verhezenen de wijzigingen welke Mackay Kon aanbrengen, moesten ons dit grondwettig voorschrift onaangeroerd laten. Dit moet men bij de beoordeeling niet vergeten. Zegt men Maar naar wijziging van Art. 194 moeten we toch heen Dan antwoor den wij^rVoorzeker. en derhalve zijn we nu in yéo voorbereidingstijd daartoe. Effomdat de Minister Mackay dit óók wil, begon hij nu alvast met voor de rechtsgelijkheid van Staats- en vrij onderwijs te zorgen. Daarom moet zijn wet worden aange nomen. (IV. P. G. C.) 29 Juli '89. Bij Koninklijk besluit is aan den ge wezen veldwachter bij 's rijks ku"tverlichting te Veere J. H. Kranevoet, ter zake van lichaamsgebreken boven het hem toegekende militaire pensioen ad f 150 'sjaars, een tweede pensioen ad f128 'sjaars. BENOEMBAARHEID TOT LID VAN DE EERSTE KAMER. Door de Regeering is thans ingediend de wettelijke regeling, door art. 90 der Grond wet geëischt, van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, waarvan het be- kleeden of bukleed hebben de verkiesbaar heid tot lid van de Eerste Kamer mede brengt. Al de betrekkingen, reeds genoemd in het Kon. besluit van '14 Febr. 1888 (Stbl. no. 23), zijn in het aangeboden ont werp behouden, maar bovendien zijn nu nog genoemd de volgende betrekkingen Consul-generaal in Nederlandse-hen dienst, vice-president lid en advocaat-generaal by een gerechtshof lid van het Hoog Militair gerechtshof; lid van Gedeputeerde Staten, mits liet lidn aatschap gedurende meer dan zeven jaar bekleed zij dit laatste om te voorkomen, dat de Provinciale Staten aan een lid het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten opdragen, om hem verkiesbaar te maken tot lid der Eerste Kamer burge meester van een gemeente van meer dan 20.000 zielen (bij Koninklijk besluit was het van ineer dan 40.000 zielen)kapitein ter zee; kolonel; president van de Neder - landsche Bank voorzitter van het Munt- collegehoofdinspecteur van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten voorzitter van het college voor de zeevisscherijen voorzitters van de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam en Rotterdam; algemeen secretaris van het Gouvernement in JNederl. Indië; hoofd van een departe ment van algemeen bestuur aldaar; vice- president, lid en procureur-generaal by het Hooggerechtshof aldaarpresedent, vice-pre sident, en lid van het Hoog militair ge rechtshof aldaar advocaat-fiscaal voor de land- en zeemacht van Nederl. Indië gou verneur van Cetébes, van Sumatra's West kust en van Atjeh resident van Batavia, Soerabaja, Djocjokarta, Soerakarta en Sama- rang hoofdinspecteur van cultures in Ne- d< rl. Indië en voorzitter van-en procureur- generaal bij het Hof van Justitie in Suriname. Voor het hoogleraarschap aan een rijks universiteit en de gemeente-universiteit te Amsterdam wordt niet meer vereischt, dat dit ged-ij'ende een bepaalden tijd zij bekleed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1