CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1889. No. 126. Zaterdag 27 Juli. Derde Jaargang, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'liuy. te Middelburg. l'RIJS DER ADVERTENTIES: KERK- EN SCHOOLNIEÜWS. LANDBOUW, enz. GEMENGDE BERICHTEN ZEEUW, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. f 0,95 - 0,025 Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN em van 1 5 regels 25 cent, iedere regel mier O cent. Familieberichten van 1 5 regek 50 eent, iedere regel, meer 40 cent. Voorbereiding der Augustus-collecte Door de Unie is het volgende Blaadje (no. 23) verspreid. «Tot hiertoe heeft ons de Heere ge holpen.» De zegenende ziel zal vet gemaakt worden. SprXI25 a. Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen Met dit wcord van lof en dank aan onzen God komen we tot u, waar we u herinneren, dat weldra weèr de Augustus- Collecte staat gehouden te wordende Unie-Collecte voor de School met den Bijbel. Die collecte heelt de Heere tot heden willen zegenen. Menige Christelijke School ontving door de Unie-Collecte verlichting in geldelijken nood. Den Heere de dank Hij heeft geholpen. Hij heeft de zwakke pogingen der Unie gezegend. Hij heeft u liefde en lust gegeven om meê te werken tot het oprichten of instandhouden ,van Scholen, waar Jezus wordt geëerd, waar naar Zijn Woord wordt geleerd; Scholen, die elk geloovige voor zijne kinderen en de kinderen zijns Volks begeert. Eevenals andere jaren komt de Unie «Een School met den Bijbel» ook thans uwe medewerking inroepen, even ernstig, ja, met nog meer drang dan vroeger. Ziehier waarom. Meer en meer wordt het openbaar, /lat tal van ouders zeer gaarne hunne kinderen naar de School met den B(jbel zouden zenden, als zij het schoolgeld maar |betalen konden. Duizenden kinderen blijven van de Christelijke Scholen verwijderd, om lat het vader en moeder aan middelen ont breekt. Deze allen gaan naar de Openbare School. Andere duizenden, jevenzeer be hoeftig, hebben reeds op de bestaande Christelijke Scholen een toevluchtsoord ge vonden, maar kunnen onmogelijk blijven, als niet jaarlijks de milde hand der ont fermende liefde zich ontsluit, om voor hen het schoolgeld te betalen. Vraagt ge «Maar kunnen de Ouders dier kinderen zeiven niet wat;b^jdragen wij antwoor den «Vele ouders dragen iets bij, maar lang niet genoeg, omdat zjj niet kunnen.» VVjj zouden u treffende voorbeelden van zelfopofferende liefde van arme ouders kunnen verhalen, voorbeelden, dat er onder lien zijn, die van hun gering inkomen nog weten uit te sparen, om zoo veel mogelijk voor het onderwjjs hunner kinderen bij te dragen; die zich opofferingen getroosten, liever dan hunne kinderen te zenden naar de school, waar Jezus Christus niet mag worden be leden en aangebeden. Dezulken betalen niet zelden boven vermogen, maar blijven toch meestal zeer verre beneden liet volle bedrag van het schoolgeld, ja bereiken dikwijls de helft niet. De reden hiervan is, dat uit sparen des te moeielijker gaat, naarmate men minder ontvangt, en bjj volslagen armoede wordt dit uitsparen geheel on mogelijk. Wat moeten de schoolbesturen nu doen? Die arme kinderen wegzenden en hen, om dat zij arm zijn, maar prijsgeven aan de Openbare School Maar heeft de Heere Jezus dan niet gezegd, dat Hij den arme, dus ook het kind van den arme, in Zijne plaats heeft nagelaten, om hem wel te doen en te zegenen Ook gij, die dit blaadje leest, stemt toe, 1 dat zoo iets niet mag. Waar uw hart in waarachtige liefde tot God en uwen naaste is ontstoken, daar zegt gij met ons: «Neen, neen, dat moet, dat mag, dat zal niet ge beuren. Het Chr. Onderwijs moet ook den arme ten deel vallen. Waar ik mijne kin deren zoo zielsgraag aan de voeten van Jezus, den Heere, zie, daar gun ik van harte het kind van den minder bedeelde er ook eene plaats.» Welnu, om dat mogelijk temaken en te houden, dient ook de Unie-Collecte. Zij biedt een welkome en schoone gelegenheid aan, om menig arm kind den toegang tot de Scholen met den Bijbel te ontsluiten. Zij is tevens een protest tegen den tijd geest, tegen de goden dezer eeuw, tegen hen, die het ongeloof prijzen, den Bijbel verachten en Jezus den Christus, lasteren. Daarom komt de Unie in de week van '17 Augustus e.k. weer bij u aankloppen. Zij komt beleefd uwe giften vragen niet voor hen, die het volle schoolgeld betalen. Deze betalen daarmede uit eigen zak wat het Onderwijs hunner kinderen kost. De Unie vraagt het zij nog eens met nadruk herhaald voor die kinderen, wier ouders slechts een gedeelte van het vuile schoolgeld of zelfs niets kunnen betalen. Zij doet dit met vrijmoedigheid in Jezus naam. Misschien rijst een bedenking op, nu de Schoolwet van 1878 door het Ontwerp van Zjjne Exc. den Minister Mackay staat ge wijzigd te worden en vraagt ge, of dan. indien dat Ontwerp Wet wordt, de bijdra- dragen aan de Christelijke Scholen welzoo noodig zijn «Even noodig,» antwoorden wij. «Eigen lijk nog noodiger.» Wie eenigermate bekend is met den strijd, dien het Christelijk Onderwijs meer dan veertig jaren lang te strijden had en nog heeft, kan het geen verwondering geveri, dat menige school gedrukt wordt door een schuldenlast, die afgedaan behoort te worden, en dat het onderwijzend personeel in vele Christelijke Scholen niet zoo talrijk is, als het ontwerp van den Minister eischt. Twee redenen, waarom bij de geldelijke baten, welke de Christelijke Scholen kunnen te- vloeien, indien het Ontwerp van Wet wer kelijk Wet wordt, de particuliere offervaar digheid voor de Christelijke Scholen minstens even noodig blijft. Schulddelging en vermeerdering van onderwijzend personeel zullen 'de vermoede lijke Rijksbijdrage gemakkelijk aan kunnen, zonder dat er voor vele Scholen althans, overschiet om het tekort, door onvoldoend schoolgeld ontstaan, aan te vullen. En ver geet niet het aantal plaatsen, waar de gelegenheid voor echt Christelijk onderwijs ontbreekt. Ja, nu vooral roept de Christelijke School hare vrienden en begunstigers op tot toe wijding en gewillig overvloedig offer. Dit Wetsontwerp toch is eene eerste schrede op den weg, die de Christelijke School, onder Gods zegen leiden kan tot uie plaats, die zij in Nederland behoort in te nemen. Daarbij, hoe meer zij op dien weg voort schrijdt en vooruitgang is noodig wil zij zich staande houden des te scherper wordt ook de concurrentie. Hoe meer zij in de achting der eertijds bevoordeelden rijst, des te grooter wordt bare verplichting, om den zegen, die haar daarin geschonken werd, niet te verliezen, door verflauwing in de lielde en de barm hartigheid. Door de goede gunst van onzen God is zij gewassen tegen de verdrukking in. Behaagt het God, dan zal zjj voortgaan, zegevierende over allen tegenstand. Laat dit uw hart verblijden, maar tevens uwe hand vaardig en gewillig maken, om, krachtiger dan ooit, de Christelijke School te steunen; zoo te steunen, dat hare deuren wijd geopend kunnen worden, om ook de kinderen van de armen te ontvangen. Wat gjj voor den arme geeft, leent gij den Heere De Heere volbrenge ook in dezen Zijn welbehagen en' bewege uwe harten, oin door eene milde Unie-gift het Christelijk Onderwijs te bevorderen tot verheerlijking van Zijnen Naam tot zegen voor de kinderen; tot zegen ook voor uw eigen hart. »De zegenende ziel zal vet gemaakt worden.» 26 Juli 1889. Op de tweede algemeene vergadering van het 42e NederLndsch landhuishoud- kundig congres zijn als bestuursleden voor het 43e congres te Goes benoemd de h.h.: G. J. v. d. Bosch, voorzitterJ. M. Kake- beeke, vice-voorzitterE. v. d. Bosch, le secretarisI. D. Fransen v. d. Putte, 2e id.; Z. D. v. d. Bilt Lamotthe, penning meester; J. J. Ochtman, J. J. v. Gorsel. dr. Leo de Leeuw, C. J. Labrijn en C. Zuid weg, leden. Bij de in het gebouw van het gewes telijk bestuur plaats gehad hebbende uit loting van obligatiën in provinciale geld- leeningen zijn uitgelootVan de geldleening (4878) ad 1470000, de nommers: 44, 45, 80, 62, 69, 75, 86, 106, 409, 439 en 461, ad f 1000 ieder. Van de geldleening (1881) ad f567000, de nommers5, 41, 45, 47, 48, 52, 57, 77, 81. 131, 442, 149, 152, 154, 460, 163, 179, 232, 239, 257, 291, 297, 299, 359, 374, 385, 411, 415, 419, 428, 430, 467, 480, 491, ad flOOO ieder, en de nrs. 556a en 556b. ad f 500 ieder. M. C. Jhr. Mr. J. W. C. de Jonge van Elle- meet is gisteren voor het gerechtshof te 's Gravenhage beëedigd al i rechter in de arrond. rechtbank te Zierikzee. Op verzoek is ingetrokken de aan stelling tot Rijksveldwachter der 3e klasse (jachtopziener) te Oudvosmeer F. Boone te lerseke en aangesteld tot rijks-veldwachter in zijn plaats J. Poulusse te Tolen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veere J. v. d. Bergen te Gelselaar. Chr. Ger. Kerk. Ds. Kouwenhoven van Zaamslag hoopt Zondag te Boisele te prediken. De uitslag van de eindexamens der hoogere burgerscholen in Zeeland is dat het diploma is uitgereikt aan cle leerlingen C. K. Elout, J. C. Altorffer en mejuffrouw T. A. Toelstra, van de Rijks H, B. school te Mid delburg; P. Van de Polder, E. Verbeke, J. Hoo- genboomen J. H. Van Welij van de H. B. school te Zierikzee en A. Van Altena, J. J. Vermet, M. A. Vermet, P. W. Joncquière, L. J. C.Pompe van Meerdervoort, G. Sauer en J.K. Dominicus van de H. B. school te Goes. Afgewezen zijn twee leerlingen. Te Breda slaagde voor de hoofdacle de heer J. Fokkinga, onderwijzer aan de chr. burgerschool te Middelburg. Voor 't Fransch slaagde te Utrecht mej. C. C. O. Bethe van Zierikzee De 21e Alg. Verg. der Vereen, voor Geref. Schoolonderw. is deze week te Zwolle gehouden, onder voorzitterschap van prof. Noordtzij. De secretaris de heer A. W. v. Kluijve bracht verslag uitwaaruit bleek dat er thans 133 hulpvereenigingen zjjn. Dit jaar trad ook lerseke toe. Het aantal scholen door de vereeniging gesubsi- diëerd bleef 41. Deze werden door 5419 kinderen bezocht, terwijl 41 hoofd- en 57 hulponderwijzers benevens 27 kweekelingen, aan de/e scholen verbonden zijn in verge lijking met het vorige jaar een vermeerde ring van 300 kinderen en 3 onderwijzers. Voor deze scholen werd in het verloopen jaar uitgegeven de som van f69,521, terwijl de ontvangsten f 64,440 bedroegen. 'De opleiding van kweekelingen verkeert in een tjjdperk van overgang. De normaal lessen te Leens hebben opgehouden, die te Dordrecht werd door 3 en die te Loppersum door 7 kweekelingen van de scholen der vereeniging bezocht. Dejaurlijksche subsidie moest men voor enkele scholen inkrimpen, terwijl er vrees bestaat, dat men spoedig tot een algemeene vermindering zal moeten overgaan. De penningmeester, de heer J. Nederhoed te Middelstum deelde meê, dat het ledental thans 2037 bedraagt. De geldelijke toestand is niet rooskleurig. De vaste uitgaven over treffen dit jaar de gewone jaarlijksche uit gaven met f 2350.82Vsde balans, die in ontvangst en uitgaaf een bedrag aanwees van f 8007,63Vs, sluit met een nadeelig saldo van f 18. Op bet landhuishoudkundig Congres te Bergen op Zoom werd ook de wensche - lijkheid van een ministerie van landbouw besproken. Een dergelijk ministerie in Belgie bewees aan den landbouw reeds groote diensten. Het bracht tot stand een wet boek van landbouw in de eerste plaats, verschillende reglementen tec bate der vee fokkerij; de aanstelling van wandelleeraren, het aanleggen van proefvelden enz. Over het algemeen zag men de noodzakelijkheid van de oprichting van een dergelijk minis terie niet in. Een onderafdeelirig landbouw van het ministerie van waterstaat is vol doende, met benoeming van vakmannen aan die afdeeling. Ook werd hulde gebracht aan ons ministerie, dat veel «oor den land bouw doet, bewijs ook de instelling eener staatscommissie. -Te Vlissingen werd gisteren morgen drijvend gevonden het lijk van den 26 jarigen ongehuwden sjouwerman N. aie sedert Za terdagnacht is vermist geworden en waar schijnlijk ii. de schutkolk der voormalige marinesluis was le water geraakt en ver dronken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1