Kerk- en Sclioolnieuws. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BEK1CHTEY. Adres van de fir. Wed. 7. H. C Kakébeeke Gz. houdende verzoek om c. q. den eigen dom te mogen verkrijgen van liet jaagpad en het ten behoeve der bad en zwemin richting gereserveerde terrein onmiddelijk grenzende aan het haar verkochte handels terrein bij het kanaal door Walcheren, met voorstel van Burg. en Weth. dien aangaande. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een populieren boom, staande vóór de woning van J. F. Fak Brouwer aan den Nieuwlandschen weg. Advies van B. en W. omstrent het adres van den sleper H. van Iren houdende klachten tegen den gemeente-bouwmeester. Behandeling van het den 8 Mei jl. gestelde vraagpunt (vervoer van vrachten ten dienste der gemeente fabricage.) Advies van de Commissie bedoeld bij art. 166 der gemeentewet omtrent de op 26 J uli jl. in hare handen gestelde correspondentie tusschen B. en W. en het bestuur over de brandweer gevoerd. Advies van B. en W. omtrent *het door A. Tilroe ingediend aires betreffende uit- loozing van zijn tuin. Voorstel van B. en W. tot instandhouding van den cursus tot opleiding van hoofd onderwijzers. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Philipsland Ps. S. Meer burg te Kethel. Bedankt voor O. en W. Souburg door C. Hartwigsen te Nieuwpoort Pe algemeene synode der Ned. Herv. kerk heeft afwijzend beschikt op een aan vrage van 1 7000 tot verplaatsing |van kerk en pastorie uit Bath naar Rilland, terwijl de handeling der syn. commissie nopen» eene aanvrage van Kerkwerve werd goed gekeurd. Het kerkgebouw der Ned. gereformeerde (doleerende) gemeente te Tholen zal op Zondag 27 Juli a. worden ingewijd, bij welke gelegenheid ds. Klaarhamer van Mid delburg daar zal optreden. M. C. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Bruinisse de heer C. Rijkse te Middelburg. Van den Minister van koloniën is bij de Synode der Ned. Herv. Kerk een verzoek ingekomen om voorlichting over de grond slagen waarop de organisatie van de protestantsche kerk in Nederlandsch Indië kan en moet rusten. Dr. Hoedemaker schreef ter weerleg ging van een stuk in de Chr. Schoolbode „Eene reden, waarom ik de V. U. wenschte en hemel en aarde bewogen heb om de juridische Faculteit aangevuld te krijgen, was gelegen in den wensch om eene wetenschappelijke beoefening van het staatsrecht op Gereformeerd standpunt te hebben, tegen over de eenzijdige en m. i. foutieve opvat ting van Dr. K." Prof. de Savornin Lohman komt in het Noorden daartegen op. Z.H.Gel. schrijft lk moet tot mijn leedwezen deze mede- deeling onjuist noemen, en acht mij, in het belang der beginselen die ik verdedig, verplicht dit openlijk te zeggen. Dr. H. heeft meegewerkt, „de vervul lingder Jurid. fuculteit" te verkrijgen door mijne benoeming tot Hoogleeraar. Hij heeft daarop ook bij mij persoonlijk met alle krachten aangedrongen. Nu heeft niet alleen Dr. H. mjj nooit een enkel woord over dat optreden tegen over Dr. K. gezegd, maar hij wist zeer goed, dat Dr. K. en ik het in hoofdzaak eens waren, en zulks niet enkel op staats-, doch zelfs op kerkelijk gebied. En verder Intusschen is noch hierover, noch over de staatkundige beginselen, hetzij dan van Dr. K. hetzij van mij zeiven, ooit door Dr. H. met mij gesproken. Nu is het toch al heel dwaas, eerst „hemel en aarde te bewegen" om eene weten schappelijke beoefening van het staats recht tegenover Dr. K. te verkrijgen, en dan iemand tè helpen benoemen, van wien Dr. Hoedemaker moest weten en ook zeer wel wist, dat deze het met dien Dr. K. eens was. Onbegrijpelijk ook is het, dat, indien het Dr. Hoedemaker om het staatsrecht te doen ware geweest, hij nimmer daarover gesproken heeft met den persoon, dien hij bestemd had om tegen Dr. Kuyper op te treden Aan het slot van zijn schrijven zegt de heer de Savornin Lohman In een „Open Brief aan Dr. H." („Eene ernstige wedervraag", Wormser 1887) heb ik deze punten nader uiteengezet. Dr. H. liet dit kleine geschrift, waarin eenige feiten staan die hem in eenigszins vreemd daglicht plaat sen, onbeantwoord. Dit staat hem vrijvrij ook, „hemel en aarde te bewegen" tot vernie tiging eener instelling, voor welker opbouw hij vroeger „hemel en aarde bewogen heeft", en voor welke, volgens de plechtigste verze keringen zijnerzijds, een Christen om der consciëntie wille ambt en positie behoorde op te offeren, vrij in één woord, te bestrijden wat h(j eenmaal vurig verdedigde; zijn vroegere ambtgenooten te bekladden en te bezwad deren en zijn eigen verleden in het aange zicht te slaan, onder voorgeven dat niet hij, maar dat de geheele wereld is omgedraaid. Met al die zaken althans bemoei ik mij verder niet. Maar het staat hem niet vrij 'tgeen tusschen hem en mij is geschied anders voor te stellen dan naar waarheid. Als Dr.H. ontkent wat ik hier schrijf, dan dient hij bovenaangehaald geschriftje te weerleggen en mij te veroorloven de correspondentie tus schen hem en mij te publiceeren. Ontkent hij het niet, dan deed hij beter te zwijgen over zijne verhouding tot de V. U. Iemand die zich zóó vergist heeft als Dr. H., toen hij de eenvoudige leeken bewoog zich toch bij de Y. U. aan te sluiten en daarvoor veel ten offer te brengen, heeft, dunkt mij, het recht om op nieuw als leider des volks op te tre den verloren. Over eenige jaren is hij wellicht weer van inzicht veranderd. De Haagsche rechtbank veroordeelde den metselaarsknecht uit 's Gravenhage, die te Stomp wijk een Jondbouwer met een mes verwondde zoodat de dood volgde, tot 4 jaar gevangenisstraf. Een schandelijk lichte straf voor een moordenaar! Naar men verneemt zal de Koningin van Rumenië (Carmen riylva) eenigen tijd op de badplaats Domburg komen doorbren gen. Reeds 9 Augustus wordt Hare Majes teit met gevolg daar gewacht. Koningin Elisabeth van Rumenië is een zuster van den Prins von Wied, den schoon zoon van prins Frederik, oom van onzen Koning. Zij werd 29 December 1849 te Neuwied geboren en naar hare meters Ko ningin Elisabeth van Pruisen en Grootvorstin Elisabeth van Rusland genoemd. Zij huwde 15 Nov. 1869 met Karei van Hohenzollern, regeerend vorst van Rumenië. Als letter kundige is zij bekend onder den naam van Carmen Sylva. Zij is de dichteres van «Hammerstein», «Mijn rust» en «Jehovah» door mr. John Bohl gunstig beoordeeld als zijnde de inhoud «de twijfelzucht der eeuw bezig God te zoeken», ofschoon het onbe- schaamdst ongeloof (pantheïsme) er in wordt gepredikt. De Kouingin leidt een werkzaam leven ook op het gebied van armverzorging, volksop voeding, schoolonderwijs, ziekenverpleging, kunst en nijverheid. Donderdagnacht ontstond te Amster dam brand in een hoekhuis. Onderaan wordt een tapper^ gehouden. Boven de tapperij is een tot afzonderlijke bovenwoning ingerichte verdieping, toegang hebbende langs een afzonderlijke trap ir, de steeg, en van den zolder is een tweede bovenwoning gemaakt, welke verhuurd wasvoor aan het bejaarde echtpaar Visser met de kleindochter, en achter aan de weduwe Loevestein, ook .een bejaarde vrouw. Op de andere verdieping woonde o. a. een carton werkersgezin en op deze verdieping is de brand ontstaan. In het holst van den nacht waren alle bewoners reeds te bed en waarschijnlijk in rust, toen de brand zich openbaarde. De bewoners van de onderste verdieping en de weduwe Loevestein konden zich langs de nauwe en kronkelende trap redden, doch vóór de familie Visser was gewekt, was de uit gang langs de trap afgesneden, daar het vuur in zeer korten tijd het geheele boven huis had ingesloten. De brandweer spande hare uiterste krach ten in, had spoedig het springzeil uitge spannen en vrouw Visser waagde uit het kleine venster van hare woning den sprong, doch in den val kwam zij op een paar «spionnen» terecht, waardoor zij zich duch tig bezeerde. Evenwel het zeil ving haar op en zij werd naar het gasthuis gebracht, waar zij tegen den ochtend, waarschijnlijk als gevolg van de bekomen verwondingen overleed. Toen nu vrouw Visser door het zeil was opgevangen, riepen de brandwachis den ouden Visser toe, dat ook hij den sprong zou wagen, maar de man was stok doof en verstond hen niet en toen hij zich aan het raam vertoonde, had hij misschien niet den moed, of herinnerde hij zich dat zijne kleindochter nog ongered was, ten minste hij keerde terug en men vermocht niet hem te redden. Nadat de brand ge- bluscht was, vonden de brandwachten het lijk van den grootvader in de nabjjheid der bedstedp, waar de kleindochter door verstikking spoedig den dood moet hebben gevonden. De bovenwoningen van het perceel zijn geheel ijtgibrand. Nog vóór de brar ttof .-er was aangerukt, was een man wiens kleeren reeds bran dende waren, van de eerste verdieping van het brandend perceel gehaald, terwijl van de tweede verdieping twee kinderen uit bed gered werden. Uit den Bredaschen gemeenteraad. De burgemeester stelt voor, twee oude brand spuiten te verkoopen.) De heer De Booy «Mijnheer de voorzitter, het heeft mijn aandacht getrokken, dat in den laatsten tijd het Valkenburg, dat e'-zeer verdord uitziet, geen enkele maal is besproeid. Zouden nu de twee brandspuiten, die toch buiten gebruik gesteld zijn, geen dienst kun nen doen voor besproeiing? Daar bestaat groote behoefte aan, vooral daar de water leiding zich nog wel eenigen tijd zal doen wachten». De voorzitter: «Als er gesproeid moet worden, dan kunnen dit evengoed de andere brandspuiten doen. Doch in de laatste dagen is er van boven besproeiing genoeg gekomen.» De heer De Booy«Toch is men in den laatsten tijd boven, zooals de voorzitter zich gelieft uit te drukken, nog al eens in de besproeiing tekortgeschoten.» De voorzitter «Dan moet ge u daarover maar richten tot boven.» De heer De Booy«Dat is niet noodig. Er was eerder reden tot groote dankbaar heid. De voorzitter: «Dat kan wel zijn. Is niemand tegen /erkoop Daartoe werd be« loten. Vele liberale burgemeesters zullen derge lijke taal in hun Bredaschen ambtgenoot afkeuren. Maar is men m. i. niet veel be ter af met een burgemeester, als dien van Haaften, dien de liberalen voor dom ver slijten en antirevolutionair is? Volgens Ned. Bakkers-Courant doet zich in de bak kers wereld een ongekend verschijn sel voorer heerscht meelgebrek. De heer Bahlmann had zijn voorstel om inkomende rechten op granen te heffen, op geen slech ter tijdstip kunnen indienen. De buiten- landsche molenaars moeten worden aange zocht, om in het tekort te voorzien, terwijl vroeger de Hollandsche meelfabrikanten om bescherming hunner industrie verzochten. De oorzaken dezer veranderde toestanden, beweert het genoemde blad zijn de volgende lo. Het tijdelijk verminderd productie vermogen der Nederl. Maalindustrie, door het verbouwen der meel- en broodfa brieken «Holland», «Ceres» en «De Leeuw» en het opbouwen der nieuwe meelfabriek te Middelburg,) in plaats van de afgebrande fabriek te Goes. 2o. Het onbeduidend weinige gebruik var. Amerikaansch meel tengevolge der ongunstige marktverhoudingen. 3o. Het ontbreken van Duitsche, Hon- gaarsche en Belgische partijen meel van eenig belang. 4o. Het wachten van enkelen, bij voorkeur op nieuwe tarwe. 5o. De speculatie van enkele fabrikanten. Er is dus meelgebrek en als men er niet in slaagt, zich in het buitenland te voorzien, dan is het einde van dezen toestand niet te zien. Vele maanden zal het nog duren voor de stilstaande fabrieken weer kunnen leveren. De andere fabrieken kunnen onmogelijk meer maken dan ze op heden doen; de fabrie ken, die achter zijn in de levering, komen hoe langer hoe verder achteruit. Vrijdagnacht werd een schipper die met een vrouwspersoon door een der be ruchte straten van Rotterdam kwam, aldaar aangesproken door een Italiaan, die hen had opgewacht. Na een woordenwisseling trok de laatste zijn mes en bracht den schip per drie levensgevaarlijke wonden toe, ter wijl de vrouw een snede over den pols be kwam. Daarna nam de moordenaar de vlucht, doch werd spoedig door de politie aangehouden. De dader gedraagt zich zeer onverschillig. Hij diende vroeger in het Indische leger en leurt thans met beeldjes. Zaterdagmiddag werd te 's Hage een met paard bespannen wagen geladen met flesschen, door de stoomtram op zijde ge worpen. De voerman werd gekwetstvan de flesschen bleef er geen een heel. Te Spanbroek is door de hooibroeiing een boer derij afgebrand. Ook een te Beek. Bij dezen brand werd 159 duizend pond hooi vervyoest. Ook te Herpen. De landbouwer J. VV. was Woensdag met zijn zoon te Posterholt bezig met het reinigen van een put. Eensklaps had er eene aardverschuiving plaats, tengevolge waarvan de zoon geheel en de vader tot aan de knieën bedolven werd. Alhoewel spoedig hulp kwam opdagen, was het voor den zoon te laathij werd dood opgegra "en. In den laatsten tijd hoorde men te Wageningeri herhaaldelijk klachten over veelvnldigen diefstal van veldvruchten. Thans is het de politie gelukt een tweetal daders te ontdekken, zijnde A. de W., gepensio neerd O.-I. militair, en diens vrouw. Bij eene huiszoeking werd bij hen in beslag ge nomen een groote partij erwten, 70 schooien rogge, enz., alles volgens hunne bekentenis door diefstal verkregen. Het gerucht, dat te Arnhem iemand overleden was aan bloedvergiftiging tenge volge van het verven van zijn knevel, is, volgens de Arnh. Crt., volkomen onwaar. De overledene was reeds dagen lang ziek en leed aan eene geheel andere ziekte, waarbij bloedvergiftiging kwam. Te Tilburg is eene tweede editie der Siameesche tweelingen te zien. Het zijn twee jongetjes van twaalf jaren, die, behalve het bovenlijf, samen slechts één lichaam hebben. Aan een reeds meermalen uitgespro ken wensch om voor den landbouw crediet- instellingen in het leven te roepen, zal, naar het U. D verneemt, binnen kort worden tegemoet gekomen door de oprichting eener Nederlandsche Landbouwbank, die haar hoofdzetel te Utrecht zal hebben en in alle provinciën werkzaam zal zijn. Hooggeplaat ste personen uit verschillende deelen des lands zouden daarbij betrokken zijn. Te Wanneperveen is een boerderij door het broeien van het hooi in vlam ge raakt en geheel afgebrand. Te Wage- ningen is procesverbaal opgemaakt tegen een dienstbode, die na van een oud getuigschrift het jaartal te hebben veranderd, daarmede m getracht heeft een dienst te bekomen. In haar laatsten dienst had men haar een getuigschrift geweigerd. Ge staat voor een gewichtige keuze. Wat wilt ge W ilt ge den rug krommen onder het juk der doleerenden, die met hunnen Paus, Kuyper, aan het hoofd, het er op toeleggen uwe kerk te verwoesten; die zich in alle betrekkingen trachten te dringen, om hunne macht te vergrooten die aan hen, welken op hun heilloozen weg niet willen méégaan, brood uit den mond stooten Wilt ge dat Kiest dan V. Gjj zult deuken lezer dat t bovenstaande als manifest bij een Kerkelijke verkiezing heeft dienst gedaan Misgeraden. Het is de aanhef van een liberalistische verkiezings advertentie ter aanbeveling van de liberale candidaten voor den gemeenteraad te Ede. Welke lage stembuspractjjken, niet waar zeggen we de Nieuwe Zwolsche Crt na. Er heerscht thans te Londen in White Chapel (spreek uit Waait sjeppel) een licht verklaarbare gejaagdheid. Er hebben arre staties plaats. Overdreven verhalen doen de rondte, en telkens meent men den moor denaar, the ripper, te pakken te hebben. Zoo verhaalt men dat Vrijdagnacht een ff kerel, dicht bij de plaats waar de vorige week het slachtoffer viel, gearresteerd werd, en wel op het schreeuwen van een vrouw. Hij hield haar namelijk bij de haren, ter wijl hij een groot mes in de hand hield, en met haar worstelde. Toen hij door hon derden menschen gearresteerd werd, liep de vrouw weg en hij zelf gaf voor, dat zjj hem bestelen wilde, en dus zelfverdediging hem gedrongen haddoch de menigte ge loofde er niet veel van, en wilde hem ver scheuren. De politie beschermde hem echter, en stelde hem eenige uren daarna weder op vrye voeten. Te New-York is door den kapitein van een aldaar binnengevallen loodskotter gerapporteerd, dat hij op omstreeks 150 j mijlen ten oosten van Atlantic City, New I Yersev, een luchtballon in zee heeft zien drijven. Voordat hij het gevaarte kon be reiken, barstte de ballon, zoodat het schuitje onmiddellijk zonk. Men vermoedt, dat dit de ballon is van den luchtschipper Hogan, die Dinsdag lt. te Brooklyn opsteeg in een 1 nieuw soort luchtschip, dat, naar de uit- 1 vinder beweerde, door den reiziger goed j kon worden bestuurd, j Hogan was reeds 400 maal opgestegen t en was 32 maal met een valscherm neer- j gedaald in de 28 jaren, gedurende welke hij als luchtreiziger werkzaam is. De New-Yorksche luchtvaartmaat- schappij laat zich door ongelukken, zooals er hierboven een vermeld is, niet afschrik- ken. Dit blijkt hieruit, dat zij het voornemen l heeft opgevat, een soort van luchtschip te laten maken, dat 250,000 dollars moet 'l j kosten en plaats aanbiedt voor 200 personen en 50 ton bagage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2