CMRISTELIJK- MEUWSBLAD HISTORISCH VOORZEELAND. 1889. No. 122. Donderdag 18 Juli. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Kleinkerk, te Goes F. P. D'Jiuy, le Middelburg;. PRIJS DER ADVERTENTIES; Examens en Vakonderwijs. RECHTSZAKEN. UITGAVE VAN elken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f 0,95 EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer cent. Familieberichten van 1 5 regeK 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Hooren wij nog eens even vat de heer Plasschaert wil en hoe hij zijn taak opvat «Als ik mijn taak bij het onderwijs goed begrijp, dan is het mijn roeping en plicht ook de vakkennis mijner leerlingen aan de burgeravondschool te vermeerderen zooveel de vatbaarheid van den leerling het toelaat. Al verder is het mijn taak de liefde voor zijn vak bij den leerling te vergrooten, en de liefde en energie tot onderzoek aan te moedigen en in 't rechte spocr te leiden. Daarom acht ik het niet voldoende een smidsleerling eenige eenvoudige voorwer pen tot den huishouw behoortndenaar plaat te leeren naschrappen. De- smidsjongen heeft recht lan mij te vorderen, dat ik, na hem ijzervtrbindingen door middel van klinkweik, verschillende soorten van bouten, moffen, slotrn, lassclien enz. te hebben onderwezen, hen de con structie van de schroef, van andvormen voor raderen en van verschillerde raderen leer kennen. Daarna komen verder eenvouage deelen tot de werktuigkunde behoorerde aan de orde, zooals b. v. riemschijven, bussenblok- ken, tappannen, hangers of stcelen voor assen van drijfwerk, supports, erz. Onder de les wordt met hem over liet materiaal gesproken dat voor de of die soort van werk wordt gebruikt: wij wer ken zoo saam, de leerling en ik. Later komen deelen van het stoom werk tuig Stoomcylinder, Zuiger, Zuigffstangen, Stoomschuiver, Stoomfluit, Excentriek, Re gulateur, enz. onze aandacht vrajeneen voudige werktuigen, zooals booi-, pons-, pers- en snijmachines, werktuig tot schei ding van ijzer- en kopervijlsel en draaisel, enz. in een woord, werktuigen, dit hij in de werkplaats dagelijks ziet gebruken, tee kenen wjj naar een schets met afnetingen, en maken daarvan details. Verder iehan lel ik met smeden, waar mij dat noodg blijkt samenstellende deelen van ijzeren kappen en andere bouwdeelenwij gaan a.n onze school altijd door zoolang de leerling aan de school de lessen blijft volgen en hst tot leeren heeft. Kunstsmeedwerken voor hekken tn hek werken de samenstelling en construitie van het slot, kunnen zij aan onze school leeren als zij willen wij trachten van den eerling een man te vormen die zijn vak ai zijn werk lief heeft en vooruit brengei kan. Dit alles zal een leeraar zonder valkennis doen?! Ot meent de «directeur van 'sRijks- normaalschool voor teekenonder wijzes» dat het niet noodig is dat een leerair zij* leerlingen kan opleiden tot bekwam am bachtslieden Ook nog andere voorbeelden ha.lt de schrijver aan om te doen zien dat hl prac- tijk geen fictie behandelt. Een leeraar zoo zegt hij onder a.deren gevolgd volgens het in 't Verslag gege ven recept, zit op onze school reds de eerste tien minuten zoo vast als een nuur, verscheidene jongens in onze 3de dasse, Z°w!n verreweS 'zijn meerdere zijn. Wat zal zoo'n man een metselaar Beren, metselverbanden kopieeren naar plaat',eker dingen die de metselaar veel beter kent dan luj zelf; als de jonge man wat lerder 18 erJ er. komen speciale gevallen voa, zoo- als dat in de praktijk bijna altijd gbeurt 1 j 'J fundeeringen van kelders en dergelijk werk, bij ontlastingbogen, penanten, topge vels, gewelven enz. wat zal hij dan aan vangen En dan, van den timmerman en anderen zwijg ik hier, maar ik mag noemen den sleenliouwer, wagenmaker, horlogemaker, enz., wat zal zoo'n leeraar, zonder kennis dor bouwvakken en mechanica daarmee beginnen Moeten nu al de genoemde leerlingen maar geen onderwijs in hun vak ontvangen, omdat mijnheer de leeraar geen vakkennis bezit en die,' kennis alleen duor ernstige studie en practische opleiding te verkrijgen is Nog iets. Het verslag der Commissie zegt dat de acte M2 slechts bestemd moet zijn voor hen, die eenigszins met de practische zijde van de bouw- en werktuigkundige vakken bekend zijn, en niet een en ander daarvan in beperkten tijd hebben van buiten geleerd. Maar waarom zoo vraagt de lieer P.i is dan aan candidaten, die niets of bijna niets van bouw- en werktuigkunde weten de acte M2 uitgereikt Waarom is gedu rende een kwart eeuw het vakonderwijs aan ambachtslieden ook aan niet deskundigen overgeleverd Men erkent zelf, 't is altijd zoo geweest. Altijd zoo geweest 1 Zal de noodkreet van den heer Plas schaert doordringen tot de ooren van alle schoolmannen tot het oor der regeering Of zal de regeering zich verschansen achter ile uitvlucht dat er nog zooveel kroms recht tc maken is Of dat de wet middelbaar onderwijs eerst herzien moet worden Van een antiliberale regeering mag de schrijver betere dingen verwachten. Om wat door slordigheid van vorige regeeringen te loor ging, terecht te brengen, is tijd noodig. Maar dan zij er een begin. Tot een bevredigende oplossing van de sociale questie zal eenmaal bijdragen de vorming die onze werklieden op burger avondscholen en vakscholen hebbben opge daan. De maatschappij heeft reeds genoeg knutselaars, aan degelijke practische werk lieden heeft zij beboette. Men stelle de weinige practische vakman nen niet te leur, die haar daaraan trach ten te helpen. Hat is erger te hebben 9 Een liberaal burgemeester, die zijne be voegdheid te buiten gaat, of een antirevo- lutonairen, dien zijn tegenstanders voor dom verslijten Een burgemeester van het eerste soort heeft Dinxperloo (Gelderland). De man heeft nu al een paar jaar zijne gemeentenaren gehinderdvoornamelijk met den bouw eener nieuwe school door te drijven, toen hij wist dat er een christelijke school op de komst was. Ds. J. VV'. Kautzman heeft daaromtrent in het Doetinchemsche Week blad treffende onthullingen gedaan. Thans nam de gemeenteraad van Dinx perloo het volgende besluit „De Raad der gemeente Dinxperloo: Óverwegende: dat de gemeentewet hem de belangen der gemeente heeft toevertrouwd en hfj naar eed en geweten daarvoor heeft te waken; dat in het gemeentebestuur vroe ger samenwerking bestond, maar dat nu al twee jaar lang de belangen der gemeente, zoowel in moreelen als materieelen zin, in gevaar worden gebracht, en de Raad zijne verantwoordelijkheid ziet aangerand, door de handelingen van den tegenwoordigen burge meester dat hij toch, tot zijn leedwezen zich genoodzaakt ziet, de volgende bezwaren te gen den burgemeester in te brengen a. dat Z.E. A. in eene zelfde zaak, al naar gelang van omstandigheden, optrad in de drie qualiteiten van particulier, burge meester of van burg. en weth. in één per soon, zonder tot dit laatste door de wethou ders gemachtigd te zijn 4. zeer eigenmachtig handelde en wetten en verordeningen op zijde zette; e. den raad belemmerde in de uitoefening van verplichtingen; d. bedriegelijke voorstellingen deed aan het Dag. Bestuur en den raad en zulke ook deed toekomen aan heeren Ged. Staten; een officieel stuk eerst deed veranderen en later geheel uit het archief der gemeente verdwijnen." Plaatsgebrek verbiedt ons al de over wegingen op te nemen, die 't kantongerecht geleid hebben tot het vonnis, waarbij de leden der Ned. Geref. Kerk (doleerende) in beginsel en Abraham Maljaars, landbou wer aldaar inderdaad zijn veroordeeld tot betaling van kerkelijken hoofdelijken omslag in de Ned. Herv. Kerk te Serooskerke en hij voor de pr iceskosten. Wij vatten de overwegingen saam. De Ned. Hervormde Kerk bestaat als zedelijk lichaam, uit al de hervormde ge meenten in het koninkrijk, zoodat, als door een dezer gemeenten van iemand een ker kelijke omslag wordt geheven, deze nood wendig dient lid te zijn der Ned. Herv. kerk. In het echte lidmatenboek der Ned. Herv. gemeente te Serooskerke is gedaagde in geschreven. In een schrijven van gedaagde en 142 anderen aan ds. Loen te Grijpskerke wordt dit gestaafd, daar zij zeiven verklaren te zijn kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente le Serooskerke en overige leden. Later heeft gedaagde aangeboden te be wijzen dat hij geen lid meer is dier kerk. Doch artikel 2 van het algemeen regle ment voor de Hervormde Kerk in het Koninklijk der Nederlanden van 9 Sept. 1851, (bekrachtigd bij Kon. besl. van 23 Maart 1852, in werking getreden 1 Mei 1852, en als regelende het lidmaatschap ook in beheerszaken «kan worden aange nomen») wijst aan wie leden zijn der Ned. Herv. kerken art. 3 bepaalt dat tot die kerk blijven behooren allen die niet door woord of daad ten duidelijkste hebben ge toond zich van haar af te scheiden. Voor die afscheiding is dus geen verklaring aan het betrokken kerkbestuur meer noodig woord of daad is voldoende. Nu blijkt uit de opgave van 7 getuigen dat die «woord en daad» bij geslaagden aanwezig is. Immers Jan v. d. Broecke, Joos de Voogd, Jan de Vos, Cornelis Wille- boordse, Willem Boone en Jacobus Onderdijk hebben onder eede verklaard, dat Maljaars en de anderen steeds kerken in een schuur; dat de leden der Ned. Geref. kerk tot een «andere kerkenordening» zijn overgegaan en zich afgescheiden hebben van de Ned. Herv. kerk. De dienst wordt daar waar genomen door een Ned. Ger. predikant d Wolf, ook liet M. zijn kind doopen ds. Klaarhamer, gewezen Ned. Herv. - kant. Al deze daden zouden ten duid aantoonen dat M. zich van de H kerk heeft afgescheiden, indien met dit alles in lijnrechten strijd, een daad gepleegd had, waardoor hij toont zichzelven nog te beschouwen, als lid der Hervormde kerk. Namelijk op 13 Feb. 1889, door deurwaarder Kouion exploit doende uitbren gen aan ds. Loen dal hij nog een uitsluitend lid is der Herv. kerk. Dus is A. Maljaars terecht aangeslagen in den hoofdelijken omslaghij moet dus f 15 met den ge rechtelijken intrest aan het eischrnd college betalen. - Er werden nog 7 andere personen tot betaling van hun kerkelijken omslag ver oordeeld or.der anderen pen vrouw, die als reden van weigering opgaf, dat haar man, met wier. zij in gemeenschap van goederen gehuwd is, geen toestemming geven wou. De rechtbank besloot echter, dat de ker kelijke verplichtingen, geregeld in het ker kelijk reglement, de vrouw ondanks de weigering van haar echtvriend, binden en zij dus en ook haar man bij weigering om te betalen gerechtelijk vervolgbaar zijn. Goes. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in de quaestie tusschen de sociëteit V. O. V. en fiet oud-lid dier sociëteit dhr. Temper- inan, beslist, dat de laatste de door haar gevraagde som niet behoeft te betalen. De sociëteit is veroordeeld in de kosten van dit en het eerste geding. 17 Juli 4889. Voor de leening ad f 40,000 ten laste van den polder «de Breede watering bewes ten IJerseke» is ingeschreven voor een bedrag van f 282,000. Toegewezen werd aan de heeren Van der Bilt La Motthe en Risseeuw voor f 17,000 ad 3,75 pet. en Van Heel en Co. voor f 23,000 ad 3,75 pet. Welk een belang 'telling in de publieke zaak 1 Welke waardige bezitters van het kiesrecht 1 Te Middelburg stemden 522 van de 1357 kiezers; en te Vlissingen 475 van de 893 te Rotterdam 1478 van 6987 te Amsterdam 7549 van de 19387te Schiedam 1130 van de 1213, dat is beter. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Middelburg. Herkozen D. Jeras (470), mr. A. P. Snouck Hurgronje 483, mr. J. A. v. Hoek 467H. P. den Bouwmeester 477, mr. G. N. de Sloppelaar 490, enjhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje 465 stem men. Verder werden nog uitgebracht op P. A. Jansen 2J, A. A. Mes Gz. 8 W. A. de Rijcke 8, C. Verhage6,Mr. de Witt Hamer 9, G. L. v. Woelderen 8, Verheij 4, Dr. Bolle 7, P. J. W. Klaarhamer 2, A. Littooy en vele anderen 1 stem. Van de 1357 kiezers hebben 522 gestemd waarvar nog 12 briefjes in blanco. Goes. Herkozen B. M. den r (312), O. L. M, Lambrechtsen 33' J. de Jonge Mulock Houwer 30 Gekozen S. de Mee' eester 431. Herstemmr 'b quière (1) met c i Sri «3 stemmer C de Ju v») en I. v 242 en 217 ster .antal kiezers be- f' ie biljetten [536, .xte meerderheid 268. Jr. vozen Th. Cv. UyePieterse Jos. v. Raai te (1.) met 289, Gewin (a) met 432 en A. met 320 stemmen. Herstemming .en S. Alter (aftr. 1.) met 232 en C. Jommisse (a.) met 174 stemmen. Op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1