EtOBBE, ische Boot BIJVOEGSEL. lienhandel. ■EENSEN, Kwikbarometers, rvoet, te Goes. frambozenlim onade Goedkoope Likeu- ewijn Jenevers Tjn en Bessensap ooden Winkel Goes. KÖOP7 KDERAAPZAAO, j M. BOUWMAN, ij J. BOS, KERK.- Ei\ SCHOOMIEUWS RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. BURGERLIJKE STAND. Afloop Verknopingen enz. ik rnijn geachten Stad- weten, dat ik mijn Ma- n de Gravenstraat naar ECHT, over den heer Aves van een groote sorteering PARASOLS, Parasols van opruiming verre beneden )ort met het REPAREE- REKKEN van alle soorten PARASOLS,tegen zeer laag •den ingeruild, in eerlijken handel rekenen. middelburg» 197Bergen op Zoom. in tot het leveren van Kamer-Thermometers, llende soorten ÏR-, POEDER EN LAVEMENTSPUITEN. en Spirituswegers. OOGDOUZEN, WIND- LASTIEKE KOUSEN, ten van artikelen voor ^VERPLEGING, ubbele en Kinder IB!U)flK@©lrlE)ffilL§, "ff®® WgRRËKIMI&ERS. ouden-, Zilveren-, Stalen- en Schildpadden en PINCE-NEZ. Brillen op voorschrift >le van H.H. Doctoren, Iemand voor zich reizen. riiaar bij den heer onze dranken tot prijs om, vandaar lebiet. Men hale: NDUSSE, Wemeldinge- OES naar ROTTERDAM uli 's midd. 1'2.30 u. OTTERDAM naar GO» 7 Juli 's morg. 8.u. te Rotterdam bij den DE LANGE, op 'tHa* Directie. Rotterdam Nieu^6 'akkenbrug. (Per Tel.) TWEEDE KAMER. Nadat de minister nader in uitzicht gesteld had de voorbereiding van een tweede extra lichting tegen het volgend jaar en aange toond dat de wet Seijffardt tot zoo lang niets meer geeft, werd artikel 1 der wet Seijffardt afgestemd met 55 tegen '15 stemmen. De voorsteller heeft daarop het wetsvoorstel ingetrokken. Het wetsvoorstel van minister Bergansius tot verlenging van den diensttijd voor militieplichtigen is daarop aangenomen met 58 tegen 12 stemmen. De Kamer is thans op reces gescheiden tot omstreeks 20 Augustus. Alsdan is de schoolwet aan de orde. Goes. De kiesvereeniging «Voor Nederland en Oranje» heeft als candidaat voor den ge meenteraad door het bedanken van Jhr. Pompe v. Meerdervoort, aangewezen met groote meerderheid van stemmen den heer I. Wessel, Kade. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlissingen H. Th. Barbas te Hurwenente Reenen, vacature Pikaar, H. J. Baarslag te Abcoude. Te Zevenbergen J. F. F. v. d. Hamme te We meldinge. Bedankt voor Dordrecht door ds. D. J. Karres te Bruinissevoor Biezelinge door N. P. Fokken te Schelluinen voor Voor de meer dan 360 vacante pre dikantsplaatsen bij de Herv. kerk is thans geen enkele candidaat meer beroepbaar, terwijl de 42 candidaten die in Mei toe gelaten worden, reeds allen een beroep hebben aangenomen. Alleen de hh. Pos en Ris Lambers stellen zich nog niet be roepbaar. Chr. Ger. Kerk. Kampen. Nadat Dinsdagavond door ds. M. v. Minnen uit Utrecht de bidstond was geleid, had Woensdag het examen plaats voor heeren curutoren, van de studenten die in de theolegische lessen wilden overgaan. Toegelaten werden de heerenA. van Andel, J. v. d. Berg, P. Bieuwenga, L. Bos, P. Bos, H. Brouwer, R. Brouwer, A. Brum- melkamp, |J. Dekker, J. H. Donner Jr., E. C. B. van Herwerden, A. C. D. Kok, E. J. Koppe, F. Kramer, H. Kramer, L. Kuiper, H. Meijering, A. H. van Minnen, G. Renting en J. Veenstra. Heden werden geëxamineerd voor theologie B. de hh.J. Goris. G. Groot- Nibbeling, J. van Haeringen, J. op 'tHolt, X- de Jager, D. Koopmans, J. H. Laatsman, B. F. van Maas, M. Metering, W. H. Oosten, 0- B. Schoenmakers, J. Sybrandi, M. H. A. v. d. Valk, H. te Velde en T. J. de Boer. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Tolen Ds. W. Mulder te Harderwijk. Bij het overgangs-examen der Rijks landbouwschool te Wageningen zjjn o. a. bevorderd van A I tot A II C. Vereeke van Kruininge en W. Kakebeeke van Goes. De algemeene synode der Ned. herv. kerk zal Woensdag 17 Juli te 's Gravenhage haar gewone jaarlijksche vergadering aan vangen. Voor Zeeland hebben zitting ds. J. H. Geselschap en ouderling Dieleman. Ver gissen wij ons niet dan is de synode thans samengesteld uit 9 modernen en gronin- hers, en 10 orthodoxen, zijnde de predi kanten Trip, v. d. Flier. Geselschap, Heinecken Janzende ouderlingen Pallandt, Bredius, Dieleman, v. Lijnden en Buys. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandelingP. J. d. B. 21 j. boeren knecht Koewacht tot 7 d. gev., en F. R. 59 j., werkman Wissenkerke, en S. B. 20 j. timmerman Arnemuiden. ieder tot f 10 b, s, 8 d. h.. beleedigingA. C. d. R. 56 j. hvr. van G. de R. arbeidster Stoppeldijk, tot f 3 b. s. 3 d. h. en L. d- Z. 44 j. hvr. van L. d, VV. arbeidster, Eede, tot f 1 b. s. ld. h. en strooperij: J. F. M., 16 j., C. V., 24 j., P. J- C, 32 j„ L. C„ 24 j., C. J„ 18 j, allen arbeiders, M.S., 16 j., A. C. S.,14j., C. V34 j., huisvr. van P. v. BT. v. U-, 24. j., hvr. v.F. d. K., M. V., 23 j., V, 19 j., A. S„ 19 j. en A. S„ 18 j„ allen arbeidster en allen te Putten, ieder tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn S. d. V., 20 j., boe renknecht, Oost-Souburg, en J. H., 17 j., arbeider, Westkapelle, beiden beklaagd van mishandeling. Gisteren behandelde het gerechtshof te 's Hage het hooger beroep van een ge- pasporteerd Indisch militair te Sas van Gent door de Middelburgsche rechtbank veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens, oplichting. Bekl. had namelijk op 25 Jan jl. voor zich aan een zaakwaarnemer doen afgeven een attestatie om daarop f 25 van den betaalmeester te Sas van Gent te ont vangen wegens het hem over 1889 toeko mend pensioen welk bedrag dan ook aan den zaakwaarnemer, die het aan bekl. had voorgeschoten, werd betaald terwijl aan bekl. op 21 Jan. [te voren gelijk be drag voor hetzelfde doel door den rijksont- ger te IJzendijke was uitbetaald. De verdediger vroeg vrijspraak omdat de betaalmeester niet is opgelicht, wijl bekl, hem niets gevraagd en ook niets van hem ontvangen heeft. Uitspraak 24 Juli. Heden is gevankelijk te Middelburg overgebracht J. de B., timmermansbaas, wonende te Vlissingen, verdacht van in den avond van 10 Juli j.l. opzettelijk brand te hebben doen ontstaan, waardoor men- schenlevens in gevaar werden gebracht, in eene ledigstaande benedenwoning van het in de de Coosje Buskenstraat te Vlissingen gelegen perceel aan verdachte in eigendom toebehoorende en waarvan het bovengedeelte bewoond was. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de verdachte bekend, zich, door vele schulden daardoor genoopt, aan 't feit te hebben schul dig gemaakt. Woensdagmiddag was een heer uit Alblasserdam met zijn 16-jarigen zoon en een knecht in zijn boeier, op de Maas aan 't zeilen. Omstreeks 5 uur brak een donder bui los, gepaard met zwaren storm en slagregen. Het zeil te strijken en voor anker de bui af te wachten was geraden. Zij deden dit. Doch de storm sloeg het vaartuig om, en door de hevigheid van den slagregen, kon dit niet gezien worden. Eerst toen de regen ophield ontdekte men dat de boot het onderste boven in de rivier dreef. Da delijk roeide men er op af. Doch 't was te laat. De opvarenden bleken reeds verdronken. De knecht laat een weduwe met vijf kin deren achter. Hooibroeiing heeft reeds slachtoffers geeischt. Een schuur te Oosterend en een te Barneveld werd een prooi der vlammen. Een jonge mar, te Breda kreeg zin in een rijke weduwe, die hem in leeftijd verre vooruit was. Zij is 74, hij 23. Ook zij beminde. Het gevolg was dat zij lief desbetrekkingen aanknoopten en zich in ondertrouwd lieten opnemen. Doch de fa milie der dame, wel inziende dat de oude tante niet wel bij 't hoofd moest zijn, deed haar onder curateele stellen, waardoor de voltrekkking van het huwelijk werd uitge steld. 's Jongmans liefde scheen ook in eens overgegaan te zijn. De werklieden op het werk voor den nieuwen Maasmond hebben gisteren bij Heusden op een diepte van 1,47 M. beneden A. P., circa 4 Meter onder den beganen grond een volledige kano gevonden. Het vaartuigje lang 7,30 M., breed 90 en diep 30 c.M. is van eikenhout en uit een boom stam gehakt. Het hout heeft eenige eeuwen onder den grond gezeten en heeft veel ge leden. Er was veel behoedzaamheid noodig om de kano ongeschonden uit haar schuil hoek te krijgen. Dicht bij de kano werden nog twee bronzen voorwerpen gevonden lang 56 en 39 centi meter, die veel gelijkenis hebben met de tegenwoordige kleine artilleriesabel. Van boven loopen zij puntig toe, hebben aan de dikke zijde een zoogenaamde bloedgleuf en eindigen met een onbewerkt gedeelte dat vermoedelijk in een houten stok gevat moest worden, om het geheel tot een speer te maken. Te 's Gravenhage is een heer die van den paardentram afstapte juist toen de stoomtram voorbij kwam, door deze aan gegrepen en gedood. Een bakkersknecht te Maasland nam Donderdag een flesch van de baktafel, en zette die gretig aan den mond, meenende bier te zullen drinken. Ongelukkig was het olie en loog. De arme jongeling Jdronk er van en verbrandde zich inwendig ernstig. Te Valkenswaard is eergisterenavond een vrouw in haar huis door den bliksem gedood. Twee kinderen die in nare nabij heid zaten kwamen met den schrik vrij. Eenige soldaten hielden Zondagavond de wacht aan de poort van Deurne (België). Een drietal stak vlug even den spoorweg over en verfrischte zich in een naburig café. Plotseling waarschuwde de schildwacht, dat in de verte een officier naderde. De soldaten lieten hun glas bier achter en snelden naar hun post. Zij vonden echter den toegang versperd door den slagboom, daarjuist een trein uit Holland moest passeeren. De militairen twee korporaals en één soldaat blpven wachten; de trein snorde voorbij, zij sprongen over den slagboom, zouden fluks den weg oversteken, doch bemerkten door hun haast niet, dat de trein van Ant werpen naar Holland kwam aanstoomen. De soldaten voelden zich plotseling door de locomotief gegrepen en op den grond gewor pen. Een kreet van schrik ging op uit de menigte, die hiervan getuige was. De trein sport voorbij, men zoekt langs den weg en vindt de vreeslijk verminkte lichamen der drie slachtoffers. De een was letterlijk in drie stukken gesnedende twee anderen ademden nog, doch vervoerd naar een naastbijgplegen café en het hospitaal van Borgen hout, hebben ook deze twee den geest geven. Nog zijn in België de liberalen niet tot bedaren gekomen, ja, zij kunnen zich zelfs niet bedwingen in het openbaar, op de straat, de ministers te beleedigen. Dezer dagen waren de minister-president en de minister voor de spoorwegen bij de plech tige opening van het nieuwe spoorwegstation te Jongres tegenwoordig. Eene groote me nigte was er op de been, en toen de mi nisters naar het station reden liep men joelend en fluitend de rijtuigen achterna Eene afdeeling bereden politie begeleidde de ministerieele rijtuigen. Eindelijk konden de liberalen hunne handen niet thuis houden zoodat zij de clericalen te lijf vlogen en de politie tusschen beiden moesi komen om de menigte uiteen te drijven. Een werkman te Londen, Edw. Fown- drow, heeft een toestel uitgedacht, waarmede men uit een brandend huis kan ontvluchten. Het toestel is zeer eenvoudig en kan in weinige oogenblikken in gebruik worden gesteld. Het bestaat uit twee ijzeren staven die evenals een passer bovenaan door een scharnier verbonden zijn en met de beide pun ten tegen de benedenhoeken van het venster worden vastgemaakt, terwijl de tophoek die door kettingen aan het huis wordt bevestigd, naar buiten steekt en een katrol draagt. Over het katrol loopt een sterk koord, waar aan een groote open lederen zak, of mand hangt, die een paar personen bevatten kan. Daar het einde van het touw, waaraan de zak hangt, over een stelsel van katrollen weer in den zak uitkomt, kan hij die er in zit, de snelheid zoo regelen als hjj ver kiest. De passer of gaffel weegt slechts 21 Eng. pd. en is dus gemakkelijk te hantee- ren en de toestel kan evengoed gebruikt worden om van een balkon als uit een venster te dalen. Elk gezin, meent de uitvinder, moest zulk een reddingstoestel op een gemakkelijk te bereiken plaats gereed hebben, om in tjjd van nood te kunnen ontvluchten. Om de eer te redden van de brand weer te Lugau, in Saksen, die in langen tijd geen flinken brand te blusschen had gehad, staken, volgens hun onbewimpelde bekentenis, twee leden der vrijwillige brand weer aldaar een boerenwoning in brand. De boerderij werd geheel in de asch ge legd en de bewoners brachten er ternauwer nood het leven af, terwijl heel hun onver zekerd boeltje in vlammen opging. De rechtbank veroordeelde de beide «eerredders» tot 4 jaren tuchthuisstraf. Practisch. In een burgergezin moesten twee jongens, om de meid den langen weg van keuken naar huisdeur te besparen, om beurten eene week opendoen, als er werd gescheld. Het jongentje, dat aan de beurt was, vraagt aan zijne moeder: «Zijn er vandaag kersen noodig?» «Neen, jongen,» antwoordt de moeder. Toen dp vader om twaalf uur kwam koffie drinken, vond hij voor het raam zijner voorkamer een papier, waarop met groote letters stond «Hier worden vandaag geen kersen gekocht.» Volgens de couranten te Wiesbaden zal de bouw van de badinrichting, waaraan dr. Mezger is verbonden gebleven, thans voortgang hebben. De bezwaren der regee ring zijn opgeheven, zoodat de bouwplannen bij den gemeenteraad aanhangig zijn gemaakt. Ook melden die bladen, dat een Zwitsersche bank de financieele regeling voor hare reke ning heeft genomen en een Zwitsersch ho telhouder met het beheer belast zal worden. Men hoopt de inrichting met 1 April 1891 te kunnen openen. Tegen den agent-provocateur Pourbaix is eene nieuwe vervolging ingesteld wegens verscheidene dynamiet- en moordaanslagen waaraan dit sujet zich schuldig heeft ge maakt en welke tijdens het proces te Bergen aan het licht zijn gekomen. Op het eiland Guernesey, tusschen Frankrijk en Engeland zijn schokken eener aardbeving gevoeld. LIBERAAL. Aan het Centraal Blad voor Israë lieten in Nederland ontleenden w(j dezer dagen het bericht, dat de Gouverneur, Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman op de ko loniale begrooting van Suriname eene som van f 6000 heeft gebracht, tot het benoe men van een opperrabijn in Suriname. Hoe weinig begrip van waarachtige libe raliteit de mannen van onze zich noemende liberale partij hebben, blijkt weer duide lijk uit de volgende opmerking, die de Mi ddelb. Ct. aan dit bericht toevoegt. Zij zegt: Hoe kan de politiek iemand bekeeren! Van een Jodenhater zou Jhr. De Savornin Lohman plotseling een vriend der Israëlieten zijn geworden! Daar zit iets meer achter; 1 zoo slim zijn de betrokken personen wel om dit te begrijpen." Ziet ge wel, dat de gedachte aan een waar achtig liberale daad, aan een daad van recht en billijkheid niet eens bij hen opkomt? Neen, „daar zit iets meer achter!" zoo redeneert de quasi-liberale Middelb. Ct. Als wij haar opmerking ontleden komen wjj tot het volgende De Gouverneur van Suriname is een Joden hater (wij laten die onderstelling voor reke ning van de Mi ddelb.) als hij nu de Joden rechtvaardig behandelt moet hij eerst een Jodenvrien d zjjn geworden, want zoo moet men hier concludeeren; alleen aan vrienden kan een regeering recht doen. Met op die wijs haar neus voorbij te pra ten geeft de Middelburgsche ons nog eens weer een onbetaalbaar kijkje in een liberaal hart. En dan merken we al weer op, dat een liberaal hart, dat zoo in een on bewaakt oogenblik eens op de tong komt heel wat anders voortbrengt, dan dat het welk gewoonlijk al schetterende over vrij heid en recht in het publiek aan het woord is. St. Van 10 22 Juli '89 GOES. GehuwdMarinus Annas de Lange 24 j. jm met Johanna Bruinshoofd 24 j. jd. Geboren Geertruida Goverina d. v. Jo hannes Remjjn en Goverina Roose. Overleden: Catharina Elisabeth 4 m. d. v. Johannes Josephus Brusket en Catha rina Dirkse. Van 12 en 12 Juli. '89. MIDDELBURG. Ondertrouwd P. Brou- i wer jm 37 j. met M. E. Kestens jd. 31 j. Getrouwd J. A. Bosdijk jm. 25 j. met M. E. Hatersel jd. 25 j. Bevallen W. H. T. van Laar geb. ten. Brink z. N. van Loo geb. Janse z. Overleden E. J. Vaane 73 j. wed. J. O. Welle. GOES. Vrijdag werd in de „Prins van Oranje" door not. Pilaar publiek geveild het hoefje met tuin, boomgaard en bouwland van Dalebout te 's Heer Hendrikskinderen Groot 153 A. Kooper Mach. Machielse Wol- fertsdijk voor f 3010 den hoop, plus 125 pet. onkosten. AAGTEKERKE. Vrijdag werd in de herberg van Maljers door Not. Tak pu- bliek geveild Perceel 1 tot 11. De hofstede bewoond door S. Louws met woonhuis, schuur enz., bouw- en weiland Zandweg naar Oostkapelle groot 110 A. 50 cA. en verder 524 A. 10 c.A. wei- en 337 A 90 c.A. bouwland in gem.Oostkapelle en Aagtekerke voor f 8750 aan dhr. J. Moens te Biggekerke. Perc. 12 tot 26 gomAagtekerke de hofstede bewoond door Jan Louws met woonhuis, schuur enz. tuin en boomgaard groot 25 A. 60 c. A. Voorts 257 A. 70 cA. wei- en 186 A. 15 c-A. bouwland aldaar. En 272 A. 40 c.A bouw- en 116 A. 50 c. A. weiland in Oostkapelle. En 154 A. 60 c. A. bouwl. in de Pekeling, gemeente Grijpskerke samen voor f8988,50 aan dhr. J. Janse te Zoutelande Perc. 27 59 A. 20 cA. bouwland gem. Oostkapelle voor f701 aan dhr J. Koppejan Meliskerke. DRIEWEGEN. Op de gister alhier gehou den verkooping van veldvruchten door Not. v. d. Kloes werd voor tarwe per gemet be taald f50; rogge f63 en f59; gerst f53; ha ver f54 en f50. IERSEKE. lieden Vrijdag werd door dhr. W. Pelle verkocht100000 oesters le soort voor f2.10 per 1000 is f210 en 100000 id. a ,2.10 is f2101 beide aan J. C. Hieftje Ierseke. 100000 2e soort a f 1,32 is f 132 aan Jan Kamphuis aldaar. 100.000 id. a f 1,15 is f115 aan C. Linden- berg te Wemeldinge en 50.000 3e soort a f 1,15 is f 57,50 aan J. C. Hieftje. 40.000 aan geslagen pannen opgehouden voor f 6,25 per 1000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 5