KERK- EN MINMUMËIWS. LANDBOUW, enz. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. AAN BEST Afloop Verkoti gevers werden genoemd en besloten elkander orze ervaringen mede te deelen. Voorts zij de Bibliothecaris lo kenner van, zijn boekerij en 2o kenner van zijn publiek opdat hij met oordeel des onderscheids te werk ga, en iedereen naar zijn behoefte van goede lectuur voorzie. Een bibliothecaris mag geen administrateur van boeken zijn, dan wordt de bedoeling niet bereikt. Een lid der Ierseksche vcreeniging droeg daarna een door hem vervaardigd gedicht 1 voor, gewijd aan de 40jarige regeering van Z. M. onzen Koning. Toen we ons daarna aan een z. g. kouden maaitijd wat van spijs t en drank hadden voorzien, werd de verga- 1 deriug met dankzegging gesloten. Met Gue- sche kermis D. V. vergadering te Kloetinge. Alle vereeoigingen op Zuid Beveland zijn aan den ring aangesloten. Voorzitter is J. Plazier Jr. te Goes. Secretaris, H. Janse Bz. te Goes en penningmeester J. H. Allaaitte Wemeldinge. Verzuimd werd te wijzen op den ca- 4 talogus van v. d. Schalk en van Dijl te 1 f Dordrecht, waarin onder werkjes van Ds. de i Liefde, Winslow, Pierson, Ziethe, ook voor komt Dr. A. W. van Campen: Een paar j ij veraars in de leer! j v De arr. rechtbank te Zierikzee heeft de volgende voordracht opgemaakt voor een rechter: Jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet kantonrechter te Schoonhoven Kronenberg te Rotterdam en Ribbius te 4 Dordrecht. Herbenoemd in het kanton Goes tot kan "r tonrechter-plaatsvervangers mr. L. A. liybau I" en H. Kaiser. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kleverskerke door P. Bok- ma cand. Aangenomen naar Heiveld door ds. E. Loer. te Grijpskerke. Den heer P. Boon, hoofd der chr. school te Leiderdorp, is op verzoek eervol onsslag verleend wegens zwakte. Scherpenisse. Over de vlasnegotie valt door de landbouwers in de omgeving van Scherpenisse niet te klagen. 't ls bekend dat de vlasartikelen daar eer laag dan hoog mag heeten: door de hoeveelheid toch worden flinke prijzen besteed. Door de buitengewone lengte en goede qualiteit wordt er voor menig gemet f130 tot f140 betaald. Het zaaisel op St. Jans- beraad zal door de handelaars wel geaccep teerd worden weinig partijtjes zullen blij ven liggen. O ide te in sect 1 "i het - Het gerechtshof te 's Hage bevestigde heden het hooger beroep van een dijkwer ker te VVest-Kapelle, die door de Middel- burgsche rechtbank tot 3 maanden gevan genisstraf werd veroordeeld wegens weder- spannigheid en diefstal. - Woensdagochtend ruim 9 uur zijn de beide pick pockets, die Dinsdagmorgen na aankomst der mailboot te Vlissingen gear resteerd werden, zwaar geboeid en onder geleide van 2 beambten der rijksveldwacht en 2 stadpolitieagenten naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. Hunne reis- taschjes weiden door de politieagenten ge dragen de zakkenrollers zien er uit als twee bejaarde heeren uit de burgei klasse zij hebben grijs haar en zijn fatsoenlijk gekleed. Het blijkt ten duidelijkste, dat de beide personen, hoewel zij zich geheel van den domme houden, en het doen voorkomen, alsof zij niet weten hoe de op hen gevonden voorwerpen in hun bezit gekomen zijn, werkelijk de schuldigen zijn. Immers bij den een, die het hoofd der bende schijnt te zijn, werden op het bloote lijf de ver schillende chèques gevonden, die eene aan zienlijke waarde vertegenwoordigen. Bij den andere is de doekspeld, die aan boord is ge rold geworden, tusschen zijn goed gevonden. De gestolen waarden behoorden een Duit- scher, die reeds 40 jaren te Londen woont, aan vien alles op last van den officier van Justitie is terug gegeven, nadat kopieën van de chèques genomen waren. Zij verklaren beiden Engelschen te zijp, en volgens de vertoonde passen schijnt dit juist te zijn. Voor de rechtbank te Middelburg zal hunne zaak in behandeling komen De derde gearresteerde is losgelaten, omdat men niets op hem heeft gevonden, ofschoon het nog onbewezen blijft, of hij niet een lid van de bende is. De toedracht der zaak wordt door de Middelb. Crl aldus medegedeeld Een Amsterdamsch handelaar miste bij het vertrek van de Princes Marie var. Qusenboro zijn diamanten doekspeld en ofschoon hij eerst dacht aan de mogelijkheid van die te hebben verloren, kwam hij weldra tot een ander gevoelen, toen het hem bekend werd dat een Duitscher, die voor zaken naar Frankfort op reis was, zijn portefeuille miste met een zeer groot bedrag aan waarde. Hij opperde tegen een bekende het vermoe den dat er zakkenr filers aan boord konden zijn en beiden besloten een oog in het zeil te houden. Bij aankomst van de mailboot te Vlissingen bemerkten beide heeren hoe een Erigelsch gentleman, Hoare, aan een passagier een zakboekje ontrolde en dat aan een ander, Philip», overgaf. De per soon, die zijn speld kwijt was, volgde den man wien het boekje was overgegeven, zag dat deze naar de retirade ging en over tuigde zich dat daar het zakboekje, dat geen waarde bevatte, was weggeworpen. Hij ging loen naar de wachtkamer, zette zich heel dicht bij Philips, pakte dezen eensklaps beet, en gaf den aanwezigen kennis dat hij een zakkenroller gevat had. P. verdedigde zich, maar moest weldra voor de overmacht bukken, daar allen zich tegen hem keerden. De politie kwam tussclienbeide en nam hem en tv\ ee andere verdachte personen in arrestallen werden scherp in het oog gehouden en om te voorkomen dat zij iets van hetgeen zij bij zich hadden wegmoffelden werden zij per rijtuig naar het politiebureau overgebracht. Alvorens gefouilleerd te zijn, trachtte P. nog een rolletje papier, dat bij nader onderzoek een deel van het gestolene bleek te zijn, te vermoffelen, wat hem echter niet gelukte. Philips toonde zich in kleeding en manieren zoowel voor als tijdens zijne arrestatie, een gentleman, waartoe zijn eerbiedwaardig uiter lijk niet weinig bijdroeg. Zijn collega was, ofschoon fijn gekleed, ruwer in z(jne manie ren. Op den laatste werd eenvoudig reisgeld gevonden, maar in het bezit van den eersten was de doekspeld en de gestolen geldswaarde. Die was nog al aanzienlijk want in cheques en geldswaardig papier vertegenwoordigde 7ij een bedrag van niet minder dan ongeveer f32000. Natuurlijk ontkenden beiden alle schuld. De bezitter van de speld en het papier beweerde niet te weten hoe dat in in zijn bezit kwam, hoewel de plaats, waar hij het verborgen had, allen twijfel daar omtrent wegnam. Een opmerkelijke bijzonderheid is dat de drie personen die aangehouden zijn een is er, zooals men weet, op vrije voeten gesteld in het bezit waren van plaats kaartjes naar Rotterdam en alle drie gelijke zakdoeken en gelijke petten bezaten. Uitgemaakt is dat de thans gearresteerden uiterst slimme kerels zijn, die verklaren elkan der volstrekt niet te kennen maar toch op alle mogelijkheid bedacht schijnen. De Vlissingsche politie heeft door hunne aanhouding een grooten dienst aan het alge meen bewezen. Aan den beroofden Duitscher die te Londen sedert geruimen tijd woont, is de aanzien lijke waarde in chèques teruggegeven, nadat de officier van justitie te Middelburg daartoe het noodige verlof had verleend en afschrift der chèques had doen vervaardigen. Yeere. Gister nacht halt 2 werd den trek ker Smit van Middelburg door een zijner paarden het linkerbeen verbrijzeld. Het ongeluk overkwam hem, doordien hij het leidsel, dat rond den staart van het paard was geslagen, wilde verwijderen. Geen stap verder kunnende gaan, werd hij in hel wachthuis bij de schutsluis gedragen door den sluismeester en een paar knechts De candidaat arts R. verleende de eerste geneeskundige hulp. Smit werd naar zijn woning vervoerd. Op de fabriek der Mij de Schelde te Vlissingen heeft eon lfljarig jongeling in de smederij bij het inschuiven van een pot onder den stoomhamer, tengevolge van eigen onvoorzichtigheid, den laatste op zijn rech terhand gekregen waardoor alle vingers zwaar gekwetst werden en twee direct moesten afgezet worden. Een bijzondere helderheid verkrijgt het wasehgoed, als men op de volgende, voor het goed onschadelijke wijze te werk gaatMen vermengt twee deelen sterke spiritus met een deel heldere, goed gezui verde terpentijnolie en doet van dit meng sel 2 eetlepels vol op 50 liter regenwater. Hierin gewasschea, bleekt het goed tijdens het drogen. Het onverdunde mengsel kan men geruimen tijd bewarenmen verwij dert er gemakkelijk groote vet- en hars- vlekken mede. De eerste roode en zwarte aalbessen zijn te Blokker geplukt en naar Engeland afgeleverd. Verleden jaar had de eerste verzending eerst op 29 Juli plaats. Gisteren morgen vond men een veld wachter uit Woensel, die des avonds op surveillance was uitgegaan, staande aan een boom vastgebonden, met een stuk hout bij wijze van prop in den mond. Drie personen, die door hem op verboden terrein waren betrapt, hadden hem ueze onvrijwillige ge vangenschap opgelegd. Zij zullen hunne welverdiende straf wel niet ontgaan. Een waarschuwing voor onze cckeezen- wachtertjes.» Woensdagavond vond men in een kersenboomgaard te Hien, die eenige oogenblikken zonder toezicht was geweest, het lijk van een tienjarig knaapje. Op korten afstand daarvan lag een geweer, dat dienst gedaan had tot verdrijving van vogels. Op welke wijze het geweer met zulk een noodlottige uitwerking is afgegaan, is on bekend. Terwijl een vrouw te Beesd in haar verfwinkel stond te praten, ontstond er brand door het overloopen van een pot met ge smolten was en terpetijn. Bij de pogingen, die aangewend werden om den brand te blus- schen, geraakten de kleederen der vrouw in aanraking met de brandende stoffen. Zij liep naar achteren en stond daar in een oogen- blik in volle vlam. Alle kleederen verbrand den en, met brandwonden als overdekt, overleed zij. Zij was, ofschoon 08 jaar oud, eerst onlangs gehuwd. De brand zelf werd spoedig gestuit. Dezer dagen had in een papierfabriek te Oude Pekela iets plaats, dat geheel andere gevolgen had kunnen hebben. Een gedeelte van de hakselmachine sprong stuk de messen vlogen links en rechts. Onbegrijpelijkerwijze kwamen geene persoonlijke ongelukken voor. De arr.-rechtbank te Zutfen veroor deelde H. v. d. W. en zijn vrouw te Apeldoorn, wegens de bekende mishandeling en poging tot afpersing van de bij hen inwonende Jaantje Struik (voormalige milli- oenenjufl'rouw) en Catharina Kouwijzer, den man tot 4 jaar en de vrouw tot 2 jaar gevangenisstraf. Maandag 11. is door den president der Fransche Republiek edn bezoek aan de Nederlandsche afdeeling op de Parijsche tentoonstelling gebracht. De heer Carnot bezichtigde alles met de meeste aandacht en vroeg naar alle bijzonderheden omtrent de verschillende takken van nijverheid. Verscheidene inzenders waren in persoon tegenwoordig er. werden aan den president voorgesteld, die zich minzaam met hen onder hield. In de pronkkamer, vervaardigd voor de distilleerderij van Lucas Bols (Moltzer) waar eenige Hollandsche meisjes met gouden hoofdstellen en kanten kappen de gasten bedienen, werd den heer Carnot een bloem ruiker aangeboden en maakte hij kennis met de Hollandsche likeuren. Ten slotte heeft de president zich begeven naar't paviljoen der koloniale afdeeling. De naam is wat lang, maar de zaak kan practisch zijn, die door een Duitscher is uitgevonden, zijnde een «Moments Ausspan- ner beim Durchgehen der Pferde» (toestel, waarmee paarden die op hol gaan, oogen- blikkelijk van het rijtuig kunnen losgemaakt worden.) Iedere smid of wagenmaker kan met weinig kosten zulk een dir.g fabriceeren en aan het rijtuig bevestigen, desverkiezende in verband met een nieuw uitgedacht ram toestel waardoor het rijtuig ook terstond tot staan gebracht wordt. In de koninklijke opera te Brrlijn vatte het lichte gazen kleedje eener danseres vuur, waarschijnlijk door een electrische vonk. Allen vluchtten verschrikt weg. Slechts een der spelers bleef en bluschte de vlam men. De dame is in levensgevaar. In een proces, waarin onlangs een meelfabrikant te Antwerpen gewikkeld was, die vervolgd werd omdat hij aluin had ge mengd in zijn meel dat voor Nederland be stemd was, werd door een Gentsch hoog leeraar verklaard, dat dit noodig was, dewijl het drinkwater in Nederland slecht is. Bij onderzoek is gebleken dat liet Nederlandsch drinkwater goed is en de vermenging met aluin niet wettigt. De Antwerpenaar zal dus het proces wel verliezen. Het landbouwbureau te New-York heeft de boter, afkomstig van koeien, die met katoenpittenkoeken zijn gevoederd, on derzocht en is gebleken dat die boter een percent minder vluchtige zuren bevat, ter wijl het smeltpunt voor die boter belangrijk hooger is. Dit feit i» van veel belang ton de boterbereiding, omdat er uit blijkt, dat een oordeelkundig gebruik van katoen pittenkoeken de boter rneer geschikt kan maken voor het gebruik in warme landen. De oorsprong der tabak. Weet gij, vroeg Ali Hassan aan een Christen, met wien hij wandelde langs het zeestrand, weet gij, welke de oorsprong is van dit kruid, welks geur ons zoo aangenaam streelt, en welks rookt opstijgt tot den troon van Al lah vermengd met den geur der bloemen, die het aardrijk versieren «Ik weet het niet,.» luidde het antwoord van den Christen. «Geloofd zij Allah, die slechts den ge- loovigen zijn geheimen openbaart door den mond van den Profeet.» Hierop vulde hij zijn pijp opnieuw en verhaalde zijn metgezel het navolgende Eens reisde Mohammed door Yemen's woestijn. Het was winteren alie kruipende dieren sliepen den winterslaap. Eensklaps trapte het paard van den Profeet op het nest van een. adder, die wakker werd en naar buiten schoot. Mohammed had medelijden met het dier, »teeg van het paard en stak den adder in zijn mouw, om hem te verwarmen. Weldra was het dier tot zichzelven geko men en zeide «Eerwaardige Profeet ik wil u bijten.» «Wees niet ondankbaar, antwoordde Mohammed; «ik heb u immers geen kwaad gedaan.» «En toch wil ik u bijten, opdat gij ook in liet vervolg noch mijzelven, noch mijnen kinderen, noch mijn gansche geslacht eenig leed doet.» «Dat zou de snoodste ondankbaarheid zijn, ongelukkig dier, goed met kwaad te ver gelden schaam u, dat ge een weldaad op zulk een wijze beloont «Ik wil het,» krijschtede adder; «ik zeg u bij Allah dat ik u bijten zal.» Toen Mohammed den naam van Allah hoorde, waagde hij geen tegenspraak meer. Hij boog het hoofd en zeide «Zijn naam zij geprezen Hem behooren wij toevan Hem ontvangen wij het leven en alle dingen», en tegelijk stak hij den adder de hand toe. Hij voelde een hevige pjjn, die hem aan leiding gaf het dier weg te slingeren en het in naam van Allah te vervloeken. De profeet zoog het gif uit de wond en spoog het weer in het zand der woestijn. Onmiddellijk daarna schoot er op de plek, waar het speeksel was neergekomen een prachtige plant op. Mohammed's volgelingen verbrandden de bladen om Allah een dankoffer te brengen voor den gelukkigen afloop en werden toeu niet verukking gewaar, welk een heerlijke geur de rook had. Sinds dien dag rooken ile Muzelmannen de bladeren van de won derplant en genieten van haar geur, waarin iets is dat aan de bitterheid van het ad derengif, en veel, dal aan de zoetheid van het heilige speeksel der Profeten doet denken. Aldus is de geschiedenis van het ontstaan der tabak, die onder de ongeloovigen van alle stammen verhaald wordt. Amst. Hongersnood. Het eiland Curasao een der eilanden van de West (Midden Amerika, gouverneur de heer Lohman) wordt sinds 15 maanden door droogte geteisterd. Heete winden verzengden het weinige groen dat er nog was. In de districten buiten de stad is gebrek aan alles. Geen leven inde natuurEen kaal wintergezicht bij een warmte van ruim 90 graden strekt niet om de harten blijmoedig te stemmen. Honder den koeien, schapen en geiten stierven reeds den hongerdood. Het vee dat nog over is, loopt als geraamten rond. Een ooggetuige verhaalt hoe hij ezels bezig zag, stroodaken van negerhutten op te eten. Sommige be woners, om hun dak tegen die hongerige opeters te beschermen, bedekten hun dak met doornen, doch ook dit weerhoudt deze arme dieren niet. In Maart '88 is de laatste maïs binnen gehaald. Die oogst is thans geheel op en de oogst die in dit jaar gehouden werd, leverde zoo goed als niets op. Voor April 1890 is geen nieuwe oogst mogelijken gaat de bevolking derhalve tien maanden van el lende te gemoet, tenzij de weldadige Ne derlanders geld en brood zenden. Daarbij komt dat het werk op de plantages stil ligt en alle arbeiders zonder werk zijn. Velen hunner trokken naar Venezuela om werk te zoeken en lieten vrouw en kinderen in den meest hopeloozen toestand achter. Ten gevolge van het gebrek aan het hoogst noodige voedsel is onder het arme volk scheurbuik ontstran. Diep medelijden vervult ons zegt een toeschouwer in de N. R C., bij het zien van de arme schepselen, die, uitgeput van honger, met ontstoken tandvlee'ch en opgezwollen pijnlijke beenen ir. hunne armoedige stroohutten op den grond uit* gestrekt liggen, en ziel bewegen. Bijna dagelijks stervt ziekte. De God van Nederla tot hulpvaardigheid voo in West lndië! Na zich vijf weke is door de metselaars Berlijn het werk wed voorwaarden, welke hadden. Het verlies ai stakenden geleden heb! veer vier rniliioen mark l Te Colmar hebbe geldheden plaats gehad zouden zijn door eenige c Dezen trokken met de straten der stad en verw personen, o. a. een kin Vervolgens gingen zij waar het tot een hevig Naar het gerucht die op het oogenblik Kreisau verblijf houdt, ernstig ongesteld. Da groot aantal telegramme Berlijn en Kreisau. Bij vertrek van had Z. M. den restau buffetten te Rozendaal last gegeven te zorge: fijne doezen broodsui zorgde goed voor de 1 bestelde door een bedi presenteerblad bij aank wagen van den sli ih Doch wie schetst de restaurateur, toen hij, zijn presenteerblad en terugzag. De sliah ha presenteerblad en het se maar vergeten te Arrondissemcnts-rechtb Heden Vrijdag zijn beleedigingC. A. P. J. N. zonder beroep b. s. 3 d. h. vernieling van een 30 j. schippersknecht Yer poging tot doodslag man Zaamslag, thans g burg, tot 1 jaar gev. Allen in de kosten. Ontslagen van recht R. 10 j. zonder beroep, N van diefstal. Maandag Middelburg, 1 uur i maken van een nieuw grooten der exhausterl r gen 'voor generatorove densor en regulateur, onderzoekkamer en eer ken; alles met inbegri digde materialen, arbeic gereedschappen enz. Woensdag Vlissingen, 12 uur te de levering van 10,000 bossen. GOES. Woensdag plaats van de levering tikelen voor het gasth levering van tarwebrooe R. Scheele, rundvleesc - 85 cent aan E. Sloovei gund, korteturf 435 en E. Blaauw, koffie f 1,5 wijnazijn per 40 L. bastaardsuiker 51, 36, witte kaas 59, 19 cent en bierazijn I Ossewaarde, zout f 12 Euijkschot, gort f 12,f Ph. Wessels. Kleine I JOssewaarde. De uitslag der werken aan de Hiksche is^als volgt: C. B f 7585, J. de Jonge W. H. Zwets te H™. •T. Sch filler te ltaamsc van Hiele te Tholen Walpot te Tholen voc te Kapelle voor f6200 Vosmeer voor f6185. Vosmeer voor f6180, Vosmeer voor f6150, ponisso voor f5925. A. f5805, P. Moerla L de Rijke I o.)/_4, p. Boogaavt 1- J. Visser te Ha Hack te Oud-Gastel is onder nadere goedker van Waterstaat aan gegund. ,2( sto kor P' |9( ai Bolii i te Hare J t Hans

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2