De Zeeuwsche Tentoonstelling. RECHTSZAKEN. UEMEXGDE BERICHTEN. Overzicht van t i eigen vrienden, zonder kennis der zaak te veroordeelen of te wantrouwen. Maar zeggen vele antirevolutionaire vrienden wij lezen dit verleugende blad van Nijgh nietwij lezen de Goesche Crt. Laten wij er u op mogen wijzen dat dit blad de getrouwe naprater is van zijn Rot- lerdamsche en Arnhemsche en Amsterdam- sche liberale vrienden. De Goache Cou rant zal zich niet gemakkelijk aan koud water brandenhet blad kent zijne anti liberale en «protestantsche» lezers zoo goed dat het over de dingen zelden een eigen oordeel velt. Als het blad nog eens. uit zijn hoek schiet, dan is het in den regel zoo oppervlakkig en eenzijdig, dat het moei lijk valt aan de weerlegging zijner onjuiste voorstellingen te beginnen. Zijn er hate lijkheden te verbreiden aan het adres van antirevolutionairen of doleerenden, of voor standers van christelijk onderwijs, dan zorgt de redactie van het Goesche blad wel dat zij niet zegt, wat zij er van denkt; maar zij neemt een en ander uit bovenge noemde Rotterdammer, enz. overen zegt «*r bij dat de Rotterdammer of Arnhemmer t zei. Zoo snijdt het mes van twee kanten De leugen is ook in het Goesche land bekend geworden, en die ze hielp verbrei den, bleef buiten schot. Dat nochtans dergelijke onmannelijke tactiek zichzelve straft, zeggen ons de poli tieke verkiezingen. Na dit geschreven te hebben, vonden wij inde N.R. C. weer een nieuwsbericht, groot 44 regels, inhoudende een hatelijkheid aan het adres van minister Mackay en den 'Ij. lieer Beelaerts over de benoeming vaneen lommen antirevolutionair (altijd volgens dat blad) tot burgemeester van Haaften. I Wjj zijn nieuwsgierig hoeveel liberale blaad- j'j jesin Zeeland dit bericht zullen overnemen. 21 Juni 1889. Onder door het fraaie gesmede ijzeren uithang«bord» van C. P. Gilde komt men in de lokalen van het kunstmuseum. Deze zalen met haar toplicht leenen zich bijzonder voor het tegenwoordig doel. In het portaal hangen verscheidene be zienswaardige bouwkundige teekeningen. Dadelijk trekken vele sierlijke dingen het oog, zoodat men nauwelijks de eenvoudige en toch zoo doelmatige lengtematen der heeren van de Sande uit Breskens zou op merken. En toch secure maat is de grond slag van alle nijverheidsvoortbrengselen. De heeren Goethals en Pennock stellen bedde- goed tentoon; de eerste heeft zich blijkbaar op degelijkheid, de tweede meer op sierlijkheid toegelegdvergelijking is hier onmogelijk, t beide inzendingen vullen elkander aan. jKoffers zijn ingezonden door de heeren Bog- pietteau uit Middelburg en Verburg uit Goes, gilet publiek zij op dit «eigenmaaksel» attent jgemaaktgoed en goedkoop gaat niet samen, vooral niet bij dit artikel. Ondervinding .heeft geleerd dat werk van eerstgenoemde (tegen vijf en twintigjarigen dienst be stand is. De Middelburgsche meubelmakers wedijve- ,ien met elkander; behalve van de firma jlleunke, wier werk wij reeds vroeger hebben .vermeld, zijn er inzendingen van de heeren .Doesburg, Neelmeijer, van Schaik, Billerbeck, ,Uentz. Vergelijking valt buiten ons bestek, iheoordeeling zou tot onbillijkheid leiden. (i'och mogen wij de aandacht vestigen op Ie blank eikenhouten bibliotheek van den jheer Doesburg en op het Amerikaansch greinen slaapkamer-ameublement van den jheer Neelmeijer, die niet alleen eene wasch- tafel, maar ook een ledekant met tegeltjes jversierde; Deltsch ook in uw lelekant! 1 Eigenaardig zijn de in antieken stijl ge maakte meubelen van den heer Wanda, die bereid is aan zijn blank eikenhout eene .antieke kleur naar verkiezing te geven en 2zich met recht aanbevelen mag tot het herstellen en bijwerken van voorvaderlijk 2 kas tenmakers werk j Na de meubelen volgen sommige reke nen ze er bij - de piano's van den heer Ant. Mes, keurige instrumenten, welke tot bespeling uitnoodigen. Een geheel besnaard jpiano-raam vergunt den beschouwer zich jie overtuigen van de degelijkheid van het jWerk. Verscheidene Walchersche inzenders toonen flat de houtsnijkunst nog niet naar het ge bied der liet hebberij is verwezen. Echte VZeeuwsche messenhechten en oudmodels (kerkstoven blijven nog steeds in eere en de il'amilie Pijpe van OostSouburg toont in een ptevige van veel geduld getuigende voorhuis- cbank, en in tal van kleine voorwerpen, dat het handwerk bij haar erfelijk is. 1 In de nabijheid van deze voortbrengselen jvan geduld zijn dingen geplaatst, die wij op deze tentoonstelling van «nijverheid en van kunst toegepast op nijverheid» "iet zouden verwacht hebben. Er zijn er ver scheidene, die nog al verre vallen buiten de grenslijn welke tusschen nijverheid en kunst aan de eene en lief hebberij en knut selarijen aan de andere zijde niet zoo heel gemakkelijk te trekken is. In eene der kasten van de heeren van Schaik vindt men het boekbinderswerk van de heeren D'huij. Eene vergulde snede, met bloemen op antieke wijze versierd, trekt de aandacht van den liefhebber. Een band met stiftvergulding het bundeltje met gebruikte stilten ligt er bij toont wat handigheid met eenvoudig gereedschap ver- ma". Bindwerk var. de heeren van Heulen en Ivuijpers uit Middelburg en Ochtman Zn. te Zierikzee is er in groote verscheiden heid. De photogratie is vertegenwoordigd door werk der heeren Bauer en Helder, beide uit Middelburg. De eerste wilde aandacht vestigen op zijne fraaie, zachte portretten, de tweede op de toepassing der nieuwste vindingen, zoodat beide inzendingen zeer uit elkander loopen. Bij het werk van den heer Helder merkten wij eene nieuwe manier van kleuren op, en ook photografie op marmer en oo melkwit glas. Dit laatste komt op de tentoonstelling niet tot zijn vode recht. Wie kan bij dag zien hoe gephotografeerde paneeltjes in een hanglantaarn werken, en hoe de photografie tot vensterversiering kan dienen als eene veranda het licht betimmert. Kleermakers- en schoenmakerswerk is moeielijk te waardeeren als 't strikt verboden is de voorwerpen aan te raken, en t model van eene jas valt in 't geheel niet in het oog, als zij als 't ware daar ligt nederge- worpen. Onder de kleedingstukken is verdwaald een prachtig schellekoord met kwast, van den passementwerker H. P. Dormaar uit Middelburg. Door deze kleine inzending, welke wij liever in de eetzaal der heeren Heijboer, Jeras en Beunke hadden gezien, toont de maker dat men zulk werk niet buiten Zeeland behoeft. Heel eenvoudig en net is het breiwerk door de Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden ingezonden. Het machinaal breiwerk van Moerdijk uitZuid- dorpe wil, niet zonder recht, met het Bel gische uit Leuze concurreeren. Het snijwerk van mejuffr. de Man in zeeschuim moet, dunkt ons, de houtsnijders uit Oostkappel en Domburg tot navolging uitlokken. Dit zou eene nieuwe industrie voor onze Walchersche badplaatsen kunnen worden. De heer Blindenbach leverde in paarlemoer een bezienswaardig kunstwerk. Door J J. Worrell Zoon wordt getoond hoe oude beschadigde schilderijen kunnen hersteld en schoongemaakt worden. Als mist en zonneschijn staan de vuile en ge restaureerde helften hunner opzettelijk halt bewerkte schilderijen tegenover elkander. Het zilverwerk, ingezonden door 1Jf a- berjj de Jonge uit Goes en Simons uit Mid delburg zal menigeen aantrekken. De heer Kröber ontmoet voor zijn druk werk op deze tentoonstelling nauwelijks concurrentie. Wij hadden op dit gebied meer inzendingen verwacht. Zeer eigenaardig, en zonder concurrentie in Zeeland, is hetgeen de heeren Boudewynse aanbieden in toestellen voor telephonie en electrische verlichting. Zij worden geduchte mededingers van den heer Polet, die zijne model-gasfabriek ten toon stelde, en op zijne adreskaartjes er aan herinnert dat, moge de electriciteit licht en beweegkracht ver schaffen, zijn fabrikaat nog daarenboven op warmte roemen mag. Reeds werd de tentoonstelling door velen bezocht, maar aan het einde onzer korte beschrijving moeten wjj onze lezers, die er nog niet heengingen, aansporen zich den betrekkelijk korten tijd ten nutte te maken en alsnog te gaan zien, wat er in Zeeland gemaakt wordt. Mag er later weder een dergelijke ten toonstelling gehouden worden, dan zij er meer concurrentie in vakken, die thans slechts door een of twee inzendingen zijn vertegen woordigd. liHth- EX SEHOOLXIEUWS Ned. Ger. Kerk. Aangenomen naar Deventer door dhr. H- J. Allaart, cand. aan de V. U. Bedankt voor Koudekerke door H. J- Allaart. Ds. Karres te Bruinisse en Ossewaarde te Sluis staan op het drietal uaar Maas sluis. En ds. D. Fregeres te Groede op het zestal naar de Ev. Luth. Kerk te s Hage. Achttal te Tolen W. Ringnalda te Harmeien, W. Mulder te Harderwijk, G. J. Barger te Driebergen, A. Middelkoop te Nijkerk, J. H. Houtzagers te Kootwijk, E. J. De Groot, H. J Allaart en W. A. Vro lijk, Je latste drie candidaten der Vrije Universiteit. Het gerechtshof te 's Gravenhage behan delde gister het hooger beroep van een visscher en koopman te Aagtekerke, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens het doen van aangifte dat een strafbaar feit is ge pleegd, weiende dat het niet is gepleegd. Den 25sten Januar i 11. deelde bekl. aan den veldwachter L. te Aagtekerke mede, dat hij zijne schuit, waarmede hij den vorigen dag van Middelburg was gekomen met zijn zich daarin be.'indend horloge aan den wal had gelegd, en eenigen tijd daarna had bevonden dat die voorwerpen gestolen wa ren. Later ontving de veldwachter genoemde voorwerpen van den heer B., die verklaarde dat hij, met nog iemand varende in hetzelfde water waarin de visscher voer, dezen had herkend als den strooper die op hun voor hem verboden terrein had gevhcht, waarom [zij hem vervolgden en, toen hij zijne schuit had verlaten en tip de vlucht was gegaan, deze schuit met haren inhoud hadden me degenomen om als stukken van overtuiging te doen dienen tot bewijs voor het feit van strooperij. Nadat de veldwachter had geweigerd te voldoen aan het verzoek van den visscher om tegen den heer B. procesverbaal op te maken, diende de visscher eene klacht in aan deri officier van justitie te Middelburg. Hierna werd de visscher voor de Middel burgsche rechtbank gedagvaard, en wel ter zake van de aan den veldwachter gedane mondelinge aangifte, gequalificeerd als boven omschreven. Bekl. beweerde heden voor het hof, dat de getuigen (de heer B. en anderen) zich in zijn persoon hebben vergist. Als verdediger trad op mr. J. M. van Stipriaan Luïscius. Hij betoogde dat zijn cliënt geene valsche, maar eene waarachtige aangifte had gedaandat hij gezegd had «mijne schuit en horloge zjjn verdwenen,» zooals de veldwachter ook zelf gerapporteerd heeft, en niet zooals die veldwachter op eene andere maal zeide, «gestolen.» Voorts wees pl. er op, dat art. 12 strafvord. voorschrijft dat elke aangifte, door een veldwachter ontvangen, op schrift gesteld en geteekend moet zijn, wat hier niet geschied is, weshalve er geen aangifte in den zin der wet heeft plaats gehad. En de aangifte dat voorwerpen verdwenen zijn, is geene aangifte van een strafbaar feit. Op grond van een en ander vroeg pl. vrijspraak. Uitspraak Vrijdag 28 Juni. N. R. C. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens: mishandelingD. v. d. B. 22 j- zonder beroep, Cats, thans veldartillerist te Roer mond tot t 8 b. s. 6 d. h. beleediqinq L. N., 51 j. koopman, Goes tot f 12 b. s. 10 d. h. diefstalR. O. 38 jhorlogemaker, zonder vaste woonplaats gedetineerd te Mid delburg tot 4 m. gev. met mindering van den in verzekerde bewaring doorgebrachter. tijd; P. F.. 27 j., werkman, Hansweert (Kruiningen), tot 1 m. gev.; J. L. D., 18 j., koopman Ierseke, tot 14 d. gev. en J. S. B.17 j., zonder beroep, Middelburg, gedetineerd, tot 4 m. gev. Allen in de kosten. vrijgesproken zijn: H. V. 66jgenees heer, Biervliet, beklaagd van afgifte eener valsche verklaring, en J. K. 29 j., spoorweg werker, Terneuzen, beklaagd van het ver oorzaken van den dood door schuld. Voor de leerlingen der Christelijke school te Goes was deze week voor een groot deel een feestweek. Woensdagmid dag kwamen in de school een veertigtal kinderen, die nog wel geen vol jaar op de school waren geweest, maar toch in den tijd, dat zij als leerlingen waren ingeschreven, getoond hadden de school trouw te willen bezoeken. Met verschillende spelen werden zij bezig gehouden, op allerlei versnaperingen onthaald in de hoop, dat zij een volgend jaar een schoolfeest zullen kunnen meevieren, zooals 110 leerlingen dit Donderdag j.l. deden, 's Morgens om 8 uur gingen dezen met hunne onderwijzers en onderwijzeres en onder begeleiding van de leden der commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek van de school naar de stoom boot «Admiraal de Ruyter», wel Voorzien van vlaggen en vaandels, terwijl een der leerlingen toonde, dat hij voor het trom melen niet alleen veel liefhebberij, maar ook veel aanleg had. Ook vier leden der schoolcommissie waren hierbij tegenwoordig. Na een tochtje door de geheele Zandkreek kwam de boot tegen 12 uur aan den stei ger te Cortgene. Vandaar ging het in op tocht naar eene weide van den Weledelen heer J. W. Vader, die dit terrein zeer wel willend voor het schoolfeest had afgestaan. Evenals in de school geschied was, werd ook hier de feestvreugde met gebed begon nen. Na een welkomstgroet van den Hoofd onderwijzer, sprak ook de WEd. Vader een hartelijk welkom en toen konden de kinde ren zich naar hartelust vermaken met bei- slaan, ringloopen, schommelen, wippen, sprin gen, vogelwerpen enz. terwijl aan de noo- dige ververschingen geen gebrek was. Om streeks halt vijf nam het feest op de weide een einde, maar vooraf drukte de Weled. Heer Vader zijn groote blijdschap uit, dat alles zoo ordelijk en geregeld was afgeloo- een en vermaande hij de kinderen om vooral met dank aan God te eindigen. Dit ge schiedde dan ook bij monde van den predi kant der plaats, nadat de Heer C. Oranje als tolk van het schoolbestuur de commis sie had bedankt voor alle moeite en zorg die zij zich voor dit feest had getroost. Na een heerlijk watertochtje kwam de boot omstreeks zeven uur weer te Goes binnen, waarna de kinderen spoedig in de school uit elkaar gingen om thuis te vertellen, wat zij genoten hadden en, naar wij hopen, den Heere te danken voor dien heerlijken dag waarop alles samenliep om het feest wel te doen slagen. Goes, De opbrengst van de Donderdag alhier gehouden collecte voor den gewa- dende dienst bedraagt f37.80 tegen f43.45 ten vorige jare. Ierseke. Bij het graven van een kelder bij den herbergier C. Klaasse zijn vele oude muntstukken te voorschijn gekomen. Men weet nog niet uit welken tijd ze zijn, maar men is van plan een deskundige te raad plegen. s Heer Arendskerke. Heden had het zoontje van G. M. het ongeluk van een paard te vallen an zich zoodanig aan het hoofd te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke verleend werd door den heer G. C. Schilham te Heinkenszand die juist door het bezoeken van een zijner patiënten in de onmiddelijke nabijheid was. Heinkenszaud. De schuttersvereniging «Soranas» alhier heeft tegen 12 Juli a. s. een schietwedstrijd uitgeschreven op den vasten vogel, waartoe dergelijke vereni gingen elders bestaande, zullen worden uitgenoodigd. Ierseke. Aan het door de handboog schutterij «Luctor et Emergo»» alhier ge houden concours naar den vasten vogel werd door 44 schutters deelgenomen en wel als volgt«De vrjje Schutters» van 's Heerenhoek met 2, «Luctor et Emergo» van Kapelle met 2, «St. Andries» van Wemeldinge met 2, «De drie Korenbloem- kens» van Kruiningen met 3, «Eendracht» van Ylissingen met 4«Soranus» van Hein kenszand met 6, «Victoria van Kwadendam me» met 2, «Oefening en Uitspanning» van Hansweert met 1, «Concordia van s Hee renhoek» met 2, «Jacoba van Beijeren» van Goes met 1, «St. Sebastiaan» van Krabben- dijke met 2, «De Batavieren» te Kloetinge met 5, «Vooruitgang ons Streven» van Kwa- dendamme met 1 en «Sint Bastiaan» van Ierseke met 11 schutters. De hoofdvogel, waarop f25 was gezet, werd geschoten door G. Luik van Hansweert, een der zjj vogels door M. Hootsmans te Kloetinge, de andere is na de schieting verloot. De kallen werden geschoten door Z. Bouwens van «St. Bastiaan» van Ierseke. J. C. Bouwens van «De drie Korenbloem- kens» te Kruiningen. A. Driedijk van «Victoria» te Kwadendamme en J. Vermue van «Jacoba van Beijeren» van Goes. Door den gemeenteraad van Driewegen is besloten tot bezanding van den weg door Ooudorpe naar de staart van Borssele. Deze weg, die de gemeenten Driewegen en Bors sele verbindt en daarmede eerstgenoemde plaats met de haven en het stoom bootveer te Borssele, was tot dusver vooral in den winter onberijdbaar. De verbetering zal derhalve in eene groote behoefte voorzien. M. C. -- Van den dienstplichtbond bestaan nu reeds afdeelingen te Amsterdam, Haar lem, Hoorn en Middelburg. De leden in Kampen, Groningen, Leeuwarden, Goes, Dordrecht en den Bosch zijn bezig afdeelingen te vormen. Ook op andere plaatsen als Harlingen, Amersfoort en Enkhuizen. Se cretaris van den bond is de heer A. F. de Savornin Lohman Jr. Singel 318 Amsterdam. Dezer dagen hei gelsche graafschap meisje met eene para] die, door een politiet onder den voet hadd mishandelden, aangevt gejaagd. De paraplu» gebroken en bedorvei raad van de plaats hi tig nieuw regenscherr h Geruchten van mag men wel schrijve die uit de Balkanstatc komen. Rusland is zich ten oorlog voor t aan het cynische spr vrede wil wapent zich neer de Beer het ma: heid zal afleggen, wee er iets broeit, gelooft ders die 40 locomotie i wagens, die laarzen Rusland aangekocht, r die in het oog loopei den vorst van Monter altijd een dubbelzinnig Dezer dagen bez Wales en diens familie Pasteur te Parijs. Gr heden, welke aan de vertoond werden, behoo door een hond gebetei moeder op den rug n was. De moeder was r wandelen uit een dorp In het Pruisische de Limburgsche grenz dagen geleden vier kind braambessen te plukke getroffen en gedood. Geleerd door de e werkstakingen in de daan, heeft de Duitschi verschillende spoorwegd der aan die der vestin. er voor te zorgen, dat zienlijke voorraden kok der verschillende static Maandag Kloetinge, 10 uur by Houwer voor kerkvoogi pachten voor 7 jaar 9 p in Kioetinge en Kapell Schore, 1 uur by Op sen door Not. Prins hc weiland onder Schore; onder Ierseke. Verpacl drie weiden en gemeld Dinsdag 2 Middelburg. 10 uur de Vos Meubelen, Man Ijzerwerk enz. Woensdag Waarde, by Wagenaa Houwer uur den ins bles merrie 3 jr., 1 dito r veulendragend paard 7j zwart merrie 10 jr., 1 b bles ruin 15 maanden, 1 len 3 mnd., 8 baatgevi kalfdragende vaars, 8 ru vers enz. Meubelen. ltiezelinge, door Not. Wed. Otte arbeidersgerc vruchten te velde in L schen weg. Rittheui, 1 uur door no 52 meubelen, geiten schap. Donderdag Wolfertsdijk, 10 uur dhr. Den Herder, zyn paarden 3, 4, 7, 12 en 1 kalfdragende vaars, 2 t vers, 2 vette varkens, menwagens, Amerikaan: sche, zaaimachine, mest Goes, half 2 in de 1 bank van leening, Janua Middelburg, 8 uur door Not. Tak een woor Noordstraat D 70 groot Zaterdag 2 Goes. 12 uur in de Pr I 1°- weffandonder Wissek ff by Verdonk 20580 c A. 2 f Hz. 18840 c.A. 3o. 209 A K jert. 4o. id. onder Heink by Butler. 4 Maandag Ovezaud, half 7 by 1 Risseeuw door Not. Pik 111 ^'a^e en nagras. Tolen, door Not. W; 5 Bolier een statietjalk 14 Woensdag Kruininge, voor erven Jonge door Not. Prins, 1< I '1U1S( schuur, erf en tuin bouwland Klaas Koenho. I ocn^ostwek'-RietPiorsv --b,40 A. weiland Hansw beestenpeen Nissenweg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2