rechtszaken. (hEMEAGDE berichten. Ovorziclit van Verkoopingen. Afloop Verknopingen enz MARKTBERICHTEN. ihrgerlmke sta ad. De Haagrche rechtbank veroordeelde 6 der 7 jongelieden, die deel hadden genomen aan de jongste ongeregeldheden te Leiden, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. De andere werd vrijgesproken. Yoor de arr. rechtbank te Amsterdam stond Woensdag terecht de heer W. J. Wil link Ketjen, beschuldigd van: beleediging van den minister van koloniën ter zake van de rechtmatige uitoefening van zynefunctiën. Twee feiten werden den bekl. ten laste ge legd: lo.'t Schrijven van een brief, dd. 16 Maart, aan den Minister, waarin hjj terug komt op zijne bekende grieven over zekere hem onthouden bescheiden en waarin hij o. a. zegt: „gij paart lafheid aan misdaad door mij thans door uwe rechercheurs te doen vervolgen" en waarin hjj verder dreigt, met een hondenzweep aan het departement van Koloniën te zullen postvatten en den Minis ter te zullen tuchtigen. 2o. 't Plaatsen van een ingezonden stuk in het weekblad „De Familiebode". Als getuige a charge! trad o. a. opmr. L. W. C. Keuchenius, oud 66 jaar, minister van Koloniën. Get. heeft den brief van 16 Maart ontvangen. Hy was niet beleedigd door deD inhoud maar hij meende onder de be staande omstandigheden den brief aan den minister van justitie te moeten opzenden; het dezen overlatende hoe te handelen. De getuigen a decharge (dat wil zeggen: ter verlichting van den beklaagde) konden op dat punt niet gehoord worden. Het openbaar Ministerie eischte schuldig verklaring van bekl. aan; lo opzettelijke beleediging; 2o smaadschrift, en veroordee ling tot zes maanden gevangenisstraf. De bekl. droeg zelfzyne verdediging voor. Hij herinnerde er o. a. aan hoe het Ka merlid Keuchenius in de zitting van 17 Nov. 1886 erkende, dat bekl. recht had op inzage der stukken, die bij het onder zoek in Indië gebezigd werden, en hoe de minister Keuchenius de afgiite dei- stukken weigerde. Bekl. uitte uitvoerig zijne grieven tegen den minister, die alles (zoo merkte beklaagde honend aan) „or.der biddend opzien" tegen hem ondernam; bekl. dacht hier aan de uitspraak van den Talmud„De dief, die gaat stelen, roept God aan." Het O. M. onthield zich van repliek. Uitspraak 21 Juni a. s. Uit een particulier gesprek met den Perzischen gezant te Parijs blijkt: Zoodra de shah vernomen had. dat de gezondheids toestand van Z. M. den Koning, hoewel hersteld van zijne zware ziekte, nog niet toeliet het bezoek van den bevrienden monarch te ontvangen, nam de vorst der Perzen onmiddellijk het besluit te bedanken voor eene officieele ontvangst, welke Z. M. wellicht vermoeienissen zoude veroorzaken, die moesten worden vermeden. Hoogst gevoelig voor het bewijs van vriendschap en gastvrijheid, in het aanbod van Z. M. gelegen, maakte hij uit vrees voor Zr. Ms. gezondheid, tevens den wensch kenbaar, dat H. M. de Koningin te zijnen behoeve niet Het Loo zou verlaten. Dezer dagen wordt de Perzische Vorst in Den Haag en Amsterdam verwacht. Wijlen de baronesse douairièrp v Wassenaar vermaakte aan de weesinrichting te Neerbosch f !0,000, vrij van successierecht, Te Rotterdam liep een vrouw met een aantal luchtballons aan een touw, toen een straatjongen onverwacht het touw doorsneed en wegliep. Goede voorbijgangers gaven hierop de bedrukte vrouw zooveel geld, dat het verlies ruim vergoed was. Een hall uur later zat dezelfde vrouw met denzelfden jongen op een stoep de centen te tellen, die ze samen verdiend hadden, jzich vroolijk makende over de argeloosheid der mensehen Als eene blijvende herinnering aan de 40jarigt regeering van Z. M. den Koning is men voornemens, te Schiedam een monu mentale fontein op te richten. Eene commissie heeft zich gevormd om bijdragen voor het doel in ontvangst te nemen. Omtrent de grensregeling tusschen Nederland en België, met betrekking tot Baarle, verneemt men, dat de desbetreffende stukken reeds geteekend zijn. Zij wachten nog slechts op de goedkeuring der Volks vertegenwoordiging. De zwerm insecten, glazenmakers, dezer dagen ons land, o. a. ook te Rotter dam, gezien, is Maandag 11. Duinkerken ge passeerd. Gedurende een halt uur bewoog hij zich boven de stad. In 't laatste nummer van zijn blad »Zwaard en Truffel» (Sword and Trowel) zegt. Ds. Spurgeon, die zich gelijk men weet van 't genootschap der Baptisten heeft gescheiden«De leeraar en de gemeente van den Tabernakel zijn nu vrij van alle belemmerende verbintenissen met unie en vereenigingen, maar volstrekt niet zonder de warmste gemeenschap met hen, die zich met ons eerlijk en hartelijk kunnen vereenigen, kunnen genoten worden. Van elke poging daartoe zullen we onze vrienden onderrichten. Onze houding iswachten op Gods bestuur. Het ongeloof is haastig het geloof kan verbeiden.» De rechtbank te Wiesbaden heeft be slist dat geen beslag mag worden gelegd op dr. Mezgers vermogen. De rnaatsch i;>| ij moet de kosten betalen. Het vonnis wer 1 echter niet openlijk uitgesproken, daar beide partijen verklaarden, eene dading te hebben getroffen, waarbij alle geschillen uit den weg zijn geruimd. Daardoor blijven de voorheen gesleten overeenkomsten van kracht en neemt dr. Mezger weer voorgoed het opperbestuur van de badinrichting op zich. Reeds is in Amerika meer dan 15,000,000 francs ingezameld voor de slacht offers van de ramp te Johnstown. Zells tuchthuisboeven droegen geld bij zoo werd in de gevangenis te Philadelphia, welke op het oogenblik bevolkt is door 546 misdadi gers, nog 543 dollars bijeengegaard. Groote verbittering heerschte tegen de aandeelhou ders der South Ford Fishing Club, die het kunstmeer in wezen lieten, terwijl dit zich, gelijk nader gebleken is. in een zeer onvoldoenden toestand bevond. De woedende bevolking vernielde reeds eenige huizen van aandeelhouders, die thans door de troepen beschermd moeten worden. Over de familie Chalond'Orange, die te Cosenga in Calabrië woont, bevat De Wageninger, thans een ingezonden stuk van de «vereeniging tot bevordering van geslacht wapen- en zegelkunde De Nedt.r- landsche Herautn. De daarin voorkomende nauwkeurige toelichting maakt voorgoed een einde aan het sprookje eener verwantschap tusschen genoemde Italiaansche familie en het huis van Oranje-Nassau. Wij ontleenen er het volgende aan «Philibert van Chalons, Prins van Oranje gestorven in 1530 zonder kinderen, ver maakte het prinsdom Oranje aan zijn neet René van Nassau, geboren uit liet huwelijk (1515) van zijne zuster Claudia met Graaf Hendn'k van Nassau en hun eenig kind René, gesneuveld in 1544, die geen kinderen had uit zijn huwelijk met Anna van Lotharingen, liet op zijn beurt het prinsdom na aan jzijn germainneef Wil lem van Nassau, den Grooten Zwijger, broe der van Graaf Jan van Nassau, van wien onze Koning de eenige mannelijke afstam- 'meling in de mannelijke lijn is. Willem de Zwijger, derhalve zelf niet aan Chalons verwant, was dus de eerste Pi ins van Oranje Nassau die kinderen naliet. Maar de mogelijkheid dat de te Cosenga wonende familie Chalon d Orange zou af stammen van Prins Willen 1, geb. 15:13. vervalt reeds door de mededeeling in uw bericht, dat zij afstamt van een van de twee broeders, Prinsen van Oranje, die in hel begin der 16de eeuw naar Italië kwamen. Daarenboven is de genealogie Oranje Nassau niet alleen geheel bekend, maar ook volledig bewezen. Alle wettige afstammelingen wor den er in beschreven en over het bestaan van geen hunner heerscht eenige twijfel. Twee leden van het huis, die naar Italië zouden zijn vertrokken, komen er echter niet in voor. Zoowel historisch als geslachts kundig is het dus onmogelijk, dat Onze Oranjes en de Italiaansche stamgenooten zijn. -Het is gebleken, dat te Perih kinde ren door suggestie tot diefstallen in de huizen hunner ouders gedreven zijn. Het Wiener Medizinische Wochenschrift wijst naar aan leiding hiervan op de wenschelijkheid, dat maatregelen genomen worden tegen de toe passing van net hypnotisme door leeken. -Het proces-Boulanger zal vermoedelijk eerst in het begin van Augustus voor het Hooggerechtshof een aanvang nrmen. De generaal zal niet alleen terechtstaan wegens aanslag op de veiligheid van den staat, maar ook wegens knevelarij, waarvan de commissie van instructie de bewijzen in handen moet hebben. Generaal Smit, vice president der Transvaal, is eergisteren met den procureur- generaal en een detachement artillerie uit Pretoria vertrokken. Naar men gelooft, is het doel zijner zending de annexatie van een deel van Swazi-land. De commissaris des Konings in Lim burg is door den minister van Binnenland- sche Zaken weder gemachtigd vergunning te verleenen tot invoer van vee, bestemd tot beweiding, bemesting, beakkering enz. van landerijen, door Duitsche en Nederland- sche grensbewoners. WTeer hadden twee spoorwegongeluk ken plaats. Het eene aan een russisch sta tion. Locomotief en twintig wagens wer den verbrijzeld en twee spoorwegbeambten gedood al het overige spoorwegpersoneel is gewond. De schade wordt op een half milhoen roebel geraamd. De oorzaak fan het ongeluk moet toegeschreven worden aan het verrotten der dwarsliggers. Het andere ongeluk is in Ierland gebeurd en had vreeselijke gevolgen. Twee plezier- treinen, gevuld met twaalfhonderd kinderen van Zondagsscholen der methodistenkerk, met onderwijzers, onderwijzeressen en se condanten, verlieten de Noord-Iersche stad Armagh, om een uitstapje te doen naar de naburige zeebadplaats Warrenspoint. De beide treinen volgden elkander op den hoogen dam, toen eenige wagens van den eersten trein losraakten en tegen den tweeden trein botsten. Verscheidene wagens werden daar door dadelijk verbrijzeld en alle zich daarin be vindende kinderen gedood. Het aantal dooden bedraagt tachtig. Vele kindei lijken, alsook ge wonden, wier getal meer bedraagt (ian honderd, werden nog gevonden. Twintig heelmeesters uit Belfast zijn met een extratrein naar de plaats des onheils vertrokken. Onder de volwassen dooden en gewonden zijn ook ettelijke onderwijzers, onderwijzeressen en ouders van kinderen. Prins Albert Victor, de vermoedelijke troonopvulger van deo Prins van Wales, zal in den aanstaanden winter eene reis naar Erigelsch-Indië ondernemen, teneinde zich verder bekend te maken met de verschillende deelen van het rijk, waarover hij eenmaal zal heerschen. -— Naar de inhoud luidt van brieven, te Zanzibar ontvangen, is Stanley op 2 Decern ber II. met eenige lieden te Ururi op den zuidoostelijken oever der Victoria Nyanza laugekomen. Emin pacha bevond zich te Unyara, op den noordoostelijken oever van de Vicroria, waar Stanley zich weder bij hem had aangesloten. Op den terugmarscli verloor Stanley vele manschappen tengevolge van ziekte en gebrek aan levensmiddelen - Een algemeen geacht rechtsgeleerde te Genéve, de advocaat Doret, is dezer da gen door een indivudu, waartegen tiij ge pleit had, doodgeschoten. De moordenaar is onmiddelijk gearresteerd hij is getrouwd en vader, van zeven kinderen. Maandag 17 Juni. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door Not. Verhey, lo. huis, erf en tuin, Lambrecht- straat L 93. 2o. slachthuis met erf en tuin er naast. 3o. een huis en erf Heerengracht. 4o. huis, pakhuis en erf Noordweg. 5o. huis, erf, en tuin, Lange Singelstraat. 6. hotel en kof fiehuis en erf Stationsweg P150. 7o. pakhuis en erf, Spuistraat. Zaterdag en Maandag 10-12 en 2—4 uur te zien. Middelburg, Notarishuis 5 uur door Not. do Vos kinderspeelgoed, galanterieën enz. Bergen op Zooui, door Not. van Goch 1 uur in het Nederlandsch Koffiehuis 51 aan- deelen a f500 in do naamlooze vennootschap „de Zeeuwsche Oesterput." te Bergen op Zoom. Dinsdag 18 Juni. Middelburg, Notarishuis 10 uur door Not. de Vos kinderspeelgoed, byouterieën enz. Ook Woensdag. Woensdag 19 Juni. Middelburg, 10 uur in de Vergenoeging door Not. Verheij de karotery en mei kerf ..Havenzicht" aan den Ouden Veerschen weg T 88, zijnde woonhuis, schuur, bakkeet, win- terkelder, erf, moesland, boomgaard, bouw en weiland en sprink. En hooigras. Ovezande, 10 uur in de Eendracht door Not. v. d. Kloes voor Koens lo. 152,90 A. bouwland a/d Zandweg; 2o 38,33 A. id. er naast beide in pacht, bij M. Goeman 3o. 183,90 A. id. Zuidweg Nisse; 4o. 74,60 A. id. gem. 'sHeer Abtskerke Lootweg in pacht Meyaard. En om 12 uur by Koens voor Ver- sluijs 246,66 A. hooigras by den molen onder Nisse. Goes. Ook Donderdag door Deurwaarder Hollmann voor dhr. Fokkinga, manufacturen, als bukskings, lakens, cacliemirs, baai, man chetten, enz. 10 uur in de Prins van Oranje. Hoedokenskerke, 5 uur door Spruit aan het Steiger 46 A. 49 c.A. klavers; 130 A. 80 c.A. hooi en nagras in Kerkhoekvinnige en Ketelaarshoekvoor wed. Kole 3,88,23 H. hooi en nagras in Baarland by den zeedijk. Inl. dhr. Pelle. Kwadendauime, by Timmerman door Not. P. Overman 10 uur 2130 c.A. bouwl. Oud- Vreelandpolder Hoedokenskerke, en veld vruchten van Kuilenbroek. Donderdag 20 Juni. Middelburg, 8 uur in „de Abdij" door Not. Verhey, lo. een huis en erf Korte Giststraat A 132. 2o. dito Bree E 150. 3o. dito. Korte Koningstraat E 235. 4o. dito Volderylaagte M106. 5o. dito Lange Geere K 268. 6o. dito K 269. Vrijdag 21 Juni. Baarland, 12 uur by Mullie door Not. v. d. Kloes, een huis, schuur, ezf en tuin op het dorp 520 c.A. bij v. Houten en de Jonge. Oost-Sonbnrg, 6 uur in het gemeentehuis bouw- en weilanden voor het armbestuur der N. H. K., door Not. de Wolff. Aagtekerke, door Not. Tak by Maljers 11 uur, 2 huizen en erven met tuingrond op het dorp 16 A. 69 c.A. En om 1 uur meubelen, porselein, glas-, aardewerk, spek, 2 geiten, kippen, kruiwagen, landbouw- en handge reedschappen. Maandag 24 Juni: Kloetinge, 10 uur bij Akkenaar door Not. Houwer voor kerkvoogden en 't B. A. ver pachten voor 7 jaar 9 perc bouw- en weiland in Kioetinge en Kapelle. Dinsdag 25 Juni, Middelburg, 10 uur Notarishuis door Not. de Vos Meubelen, Manufacturen, Schoenen, Ijzerwerk enz. Woensdag 26 Juni. Waarde, bij Wagenaar door Not. Mulock Houwer uur den inspan, waaronder 1 vos bles merrie 3 jr., 1 dito ruin 6 jr., 1 zwart bles veulendragend paard 7 jr., 1 vos ruin 8 jr., 1 zwart merrie 10 jr., 1 bruine 13 jr., 1 zwart bles ruin 15 maanden, 1 vos bles merrieveu len 3 mnd., 8 baatgevende melkkoeien, 1 kalfdragende vaars, 8 runders 5 aanhoudkal- vers enz. Meubelen. Zaterdag 29 Juni. Goes. 12 uur in de Piins door Not. Pilaar, lo. weiland onder WissekerkeBoomgaardhoek bij Verdonk 20580 c A. 2o. id. bij Jan de Jongë Hz. 18840 c.A. 3o. 209 A. bouwl. jOude Craai- jert. 4o. id. onder Heinkenszand 40040 c.A. bij Butler. Donderdag 4 Juli. Scbore, 10 uur door Not. Pilaar by C. Gle- rnm, den inspan. Waarde, 10 uur bij wed. Moelker voor wed. Kopmels door Not. Prins, een timmermans winkel, woonhuis, schuur en erf 319 c.A. Voorts houtwaren en timmermansgereed schappen, delen, rechters, kalk, tras, touw werk, brandhout, kleerkast, bureau, stoelen, tafel, klok, kachel enz. Augustus Goes, door Not. Liebert in het Slot uur lo. een hofstede 40,9510 H., Zuidkraaiert- polder, in pacht hij A. Blok; 2o. een dito Noordkraaiertpolder, 49,2510 H. in pacht hij B. Remijn. 3o. een dito Nieuwe Kraaiertpol- der 74,90 H., in pacht bij B. Remijn Az. 4o een eind dijk tusschen West- en Nieuw- Westkraaiert 2,3690H., in pacht bij P. Verdonk. 's Heerenhock. Heden 14 Juni werd door dhr. W. Pelle geveild ten overstaan van not. Lansen Croin voor J. B. Vervaet een hoefje groot .09.60 H. A. sectie B 476, geboden f975,1- 1100 bedongen voor dikhouten en fruitboomen ingehouden. ELLEYVOÜTSDIJK. Donderdag werd ten overstaan van den notaris de Ronde Bresser puoliek verkocht voor wijlen F W. Pru- mers, een woonhuis met erf voor de som van f 500. Kooper werd F. C. Rijnberg voor de familie. Behalve de 12s pet. onkosten. KAPELLE. Donderdag werd door notaris Gallis Merens publiek verpacht het jacht- recht op 416 Hectares land te Kapelle voor 1470 per jaar aan de hh. M. N. baron Scliiinrnelpenninck v. d. Oye, Th. P. Claus, A. M. Peman Kakebeeke en G. II. Kakebeeke. Middelburg 13 Juni '89. Bij voldoende aanvoer doch zeer beperkte vraag, bleven de prijzen als vorige week. Tarwe naar kwaliteit f6 a f6.50, Rogge f5,25, Zomergerst f 4. Witteboonen iets hooger betaald f6 tot f8,30, Bruineboonen f 10— a f 12. Andere artikelen zonder handel of aanvoer. Versche Boter f 0.86 a f0.90per Kilo. Eie ren f3.10 per 100 stuks. VL1SSINGEN, 14 Juni 1889. Boter f 1.10 a fl.— de Kilo. Eieren f3,60 a f3,80 de 104 stuks. Z1ERIKZEE, 13 Juni 1889. BOTER. Hoogste koers 56 laagste koers f 0.50 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.90 laagste koers f 0,80 per 25 stuks Eendeieren f 0,80, en 90 cent. O EST E RB EURS. Ierseke '14 Juni '89. Verkocht kleine zaaioesters ad. fl.70 en f 1.85 de duizend. Van 13 - 14 Juni '89. GOES. Overleden Jacobus Wisse 65 j. man van Maria van der Helde wonende te Wissenkerke. Van 13 - 14 Juni '89 MIDDELBURG. Bevallen - W. Sohot geb. Nachtegaal z. C. Moens geb. de Rijk z. E. Ueberfeld geb. Hetker d. OverledenW. Hendrikse 62 j. wed. var J. Gabrielse,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 3