CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAN I). 1889. No. 108. Zaterdag 15 Juni. Derde Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Kleuskerk, te Goes F. P. D'liuy, le Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Y Ook niet weinig overdreven. De Zeeuwsche Tentoonstelling. a lken MA. A MD AG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P.ijs per drie maanden franco p. p. ('0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN EN van l 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regel' 59 cent, iedere regel, meer iO cent. Zij die zich met 1 Juli abon- neeren, ontvangen tot dien datum ons blad GRATIS. Al te gemakkelijk. Het Weekblad van Z. V. W. D. ver klaart niet te zullen ingaan op de beschul digingen tegen de liberale partij,voorkomende in de nabetrachting (Zeeuw no. 104) en tracht zich met een paar uitvluchten tegen de Redactie van laatstgenoemd blad (die niets met bedoeld stukje te maken had) van de beantwoording af te maken. Nu de druiven zijn dan ook voor 't Weekblad wel wat zuur. Wij hadden gezegd dat de heer Gerritsen de liberale beginselen anders opvat dan het Weekblad dat het bedanken van den heer Gerritsen om persoonlijke redenen heeft plaats gehad en de geschiedenis van het bedanken een treurig licht wierp cp de liberaliteit^ van de zoogenaamde liberale partij dat mr. van der Iiilt niet in Goes is gevallen door het drijven der doleerende partij op welkej het Weekblad bij iedere gelegenheid scheldt, en dat de liberale partij juist haar levensbehoud aan die partij had te danken dat zijn eigen partij [van het Weekblad n. 1.] in Utrecht een verdienstelijk katho liek lid van Ged. Staten had uitgeworpen en dus niet anders had gedaan dan wat onze partij in Goes deed, en dit door het Weekblad werd verzwegen dat het bovendien zelfs de leer predikte niet te stemmen om personen maar om beginselen dat het Weekblad, ons beschuldigende van broodval, zelf daaraan schuldig was en ook leden van «Volksonderwijs» daaraan had den meegedaan. Op dit alles antwoordt liet Weekblad niel. Alleen zegt het dat er geen bedreigingen zijn gebruikt in verband met de candida- tuur Gerritsen, en ook niet is gelasterd en verdacht gemaakt, en indien dit zoo is dan moeten wij dit bewijzen. Let nu wel op Het Weekblad beschul digde ons van openbare en geheime kui perijen. Wij vragen daarvoor maar eenig bewijs, en het Weekblad zwijgtmaar verlangt nu van ons bewijs. Wij houden echter vol dat er laster is uitgestrooid, verdachtmaking heeft plaats gehad en bedreigingen zijn gebruikt. Wil het Weekblad daar meer van weten, het wende zich tot den heer Gerritsen. Waarlijk, wij behoeven nog niet in te trek ken, wat wij de vorige maal schreven, dat wij ons verheugden niet tot het «denkend deel» te behooren, wanneer de argumenten en praatjes van het Weekblad daar wor den geloofd. Y Eigen liefhebberij. Onder den titel van «de herkiezing» noemt het Weekblad een bizondere school een school van «eigen liefhebberij,» en voor die school van eigen liefhebberij mag de .Staat niets geven, want dat zou zeer on billijk zijn. Inderdaad, zeer waardeerend, voor duizenden en duizenden andersdenken den in den lande die zich groote financiëele opofferingen getroosten om scholen te stichten en te onderhouden Wanneer wij in den zelfden trant van het Weekblad wilden redeneeren, dan zouden l wij vragenMaar het openbare onderwijs dan, is dat geen zaak van uw liefhebberij En waarom betaalt gij het dan zelf ook niet? Waarom moeten wij betalen voor uw liefhebberij? Uwe lief hebberij schijnt hierin te bestaan, om geld uit onze zakken te kloppen. Vermakelijk, zoo zij niet wat al te triviaal was, is ook de vergelijking van de school of het onderwijs met het ijken van maten en gewichten. De school, immeis de plaats waar het kind onderwijs ontvangt niet alleen, maar nok wordt opgevoed, ver geleken bij het ijken van gewichten Welk een onedele, min fijne, materialis tische opvatting van de volksschool spreekt er uit. Zullen de nobeler geesten onder onze schoolmannen zich aan zulk een weinig kiesehe vergelijking niet ergeren Het Weekblad deelt aan zijn lezers den in houd mede van een «belangrijk verzoekschrift» aan den Koning verzonden uit Friesland en knoopt er den wensch aan vast, dat «van vele zijden adressen van adhaesie aan dit verzoek werden toegezonden.» Daarin leest men o. a. «dat eerstgenoemde bela-ting patentis eene willekeurig bepaalde belasting, waar door het bedrijf van den nijveren man en kleine neringdoende in niet geringe mate gedrukt wordt, eene belasting, die daarom reeds alle recht van bestaan mist «dat wat de laatstgenoemde belasting [de accijnzen) betreft, de suiker en hel vlcesch met hun zoo belangrijk voedings gehalte, daardoor aan een veel te groot deel van Uwer Majesteits onderdanen wordt onthouden, omdat deze niet in staat zijn een en ander te betalen het bierdaardoor nog niet als volksdrank hoe geweriseht ook, om 't gebruik van 't gedistilleerd te vervangen, kon worden ingevoerd en het noodwendig gebtuik van zout en zeep wel het meest door den werkman en de zijnen met zich meebrengt dat juist zij, die dit het minst kunnen, er het meeste voor moeten offeren;» Een enkele toelichting. «Het bedrijf van «den nijveren man en kleine neringdoende, «wordt in niet geringe mate gedrukt door «de patentbelasting». Als men nu weet dat de kleine neringdoende in den regel hoogstens enkele guldens en in de meeste gevallen niet meer dan la 2 gulden patent belasting betaalt en onbetwistbaar andere voordeelen tegen dït feit overstaan, dan vragen wijis dit niet overdreven Wij zeggen «in den regel»; en er is wij erkennen dit gaarne geen regel zonder uitzonderingen doch d ;ze laatste bevestigen den regel. Feit is dat de meeste kleine let wel kleine, niet de grootere, neringdoenden en nijveren door de patentwet, trouwens geen wet van onze vinding, geldelijk minder gedrukt worden dan het Weekblad doet voorkomen. Wat het vleesch betreft als men nu ge middeld kan rekenen, dat dit voor de be lasting wordt aangegeven op 50 tot 60 cent per kilogram, dan vragen wij zou het inderdaad door de afschaffing van enkele centen aan accijns dan binnen het beteik van een grooter deel van Zijner Majesteits onderdanen komen Dan zou dit bij de langdurige lage vee- en vleeschprijzen reeds lang het geval zijn geweest. En is die klacht voor het minst nu t overdreven, zoo lang er door het volk nog veel meer dan '20 millioen gulden aan accijns voor jenever wordt betaald? De accijns op het bier bedraagt ruim 1 cent per liter. Kan men dan in waarheid wel beweren, dat om die reden het bier niet als volksdrank kan worden ingevoerd Over het zout spreken we nu niet. We hebben grond om te gelooven dat eerlang eert voorstel zal ingediend worden om den accijns op dat artikel af te schaffen. Kan men de zeep wel onder de eerste levensbehoeften rangschikken, waarvan de belasting zoo zwaar drukt als deze 40 cent per hoofd bedraagt en zeer goed kan ver vangen worden door het gebruik van sur rogaten En dit alles nog daar gelaten wanneer men al die belastingen wilde afschaffen en ook nog een deel der pers. belasting zooals adressanten vragen, wat moet men dan daarvoor in de plaats krijgen? Geen nood, 'zegt het Weekblad, een inkomstenbelasting en wij zijn klaar. Maar weet dan ook dat men om al die millioenen te dekken eene inkomstenbelasting zou noodig hebben van 18 tot 20 percent. De gemeentebelastingen zouden dan ook nog liooger worden omdat er ook gemeenteopcenten op een deel van die rijksbelastingen worden geheven en nu voelt iedereen dat op die wijzede belastingen tot een ondraaglijke hoogte zouden moeten worden opgevoerd. En zou dan door dien maatregel de minder bedeelde klas-e zijn gered? Ook dit zou het geval niet zijn. Zelfs het Radicaal Weekblad geelt toe dat de afschaffing van al die belastingen geen ander gevolg zal hebben dan dat een werk man een cent per dag en per hoofd vrij krijgt. En de vermogende lui, die nu den werkman werk en brood geven, jaagt men er door het land uit. Wanneer het Weekblad zegt dat hot zooals 't nu is waarlijk niet langer kan blijven, dan vragen wij al weer: Waarom heeft de liberale partij, die nu 30 a 40 jaren nagenoeg oppermachtig in het land heeft geregeerd, toch al die verbeteringen welke gij wenscht niet ingevoerd Y Schitterend De verkiezing voorde Provinciale Staten in dit district waar zböals een strooibiljet van Volksonderwijs luidde heel Euiopa ik vergis mij heel Nederland het oog op gevestigd had is volgens het weekblad schitterende afgeloopen. Ofschoon de te genpartij geen kandidaat had gesteld, waren op Mr. van der Bilt nog minder stemmen uitgebracht dan op een der liberale kandi daten die bij de vorige verkiezing het minst aantal stemmen kreeg. Maar, zooals som mige vrienden zeggen, het doel is bereikt. Van Houte heeft zijn plaats in de Staten van Zeeland verwisseld met die van eerelid van «Volksonderwijs.» Dit is dus voor hem het resultaat van «den edelen» wedstrijd van «opofferingen.» Voor 't overige brengt deze «belangrijke verkiezing» en «schitterende overwinning» geen verandering in het feit dat het aantal antiliberale stemmen in Zee land uitgebracht gelijk was aan dat dei- liberale, en er in Zeelands Staten toch maar 15 antiliberale leden en 27 liberale zitten. IJ. Bij het binnentreden der groote zaal wordt men als het ware opgewacht door lekker nijen. W. G. Bal van Middelburg en J. F. de Smidt van Terneuzen wedijveren met elkander in het uitstallen van verschillende soorten koekbakkerswerk. Wiens de beste is? Men zou ze moeten proeven. Op deze gedachte brengt de heer J. A. Steinz, op volger van J. Matena, die zijn geurige Toilet wateren niet alleen op keurige wijze uitstalt, maar er ook niet karig mede is de inhoud van al de sierlijke fleschjes en kruikjes is zijn eigen fabrikaatkoopers van zulke artikelen behoeven niet verder te zoeken. Proeven mag men ook de verschillende broodsoorten van de Middelburgsche brood fabriek en de kaas van de Roomboter- en Kaasfabriek der firma Locker de Bruijne en iloogenboom te Noordwelle, welke reeds jaren tal van nette potjes boter behoorlijk gewaarmerkt naar allerlei oorden verzendt. Wat deze boter betreft, wende men zich voor wekelijksche toezending te Middelburg tot der Zierikzeescben schipper v. d. "Hucht, voor bestellingen op kaas in 't groot tot de heerer. Jacobson. Brood en vooral beschuit wordt oogenschijnlijk heel goed gebakken door J. Lako Groote markt te Middelburg. Waar bleef het beschuit van de Biervlietsche Stooinbakkerij Dit kan toch met het opgang makende Zaanlandsche best concurreeren. Maar bakkers uit Middel burg hebben veel voor, zij kunnen persoon lijk hunne waar aanbevelen dit doet vooral de banketbakker Gravestein, die in een net getimmerd tuinhuisje van den heer C. A. Goethals een tijdelijken winkel heeft geopend, en naar 'tons voorkomt aardig wat ontvangt voor het vele smakelijke, dat hij te koop aanbiedt. Zeeuwsche letterkoek schijnt meer een artikel van uitvoer dan stadsconsumptie te zijn, althans de heer R. A. Papegaaij geeft ze te aanschouwen in de bekende nette verpakking't gaat er meê als met de visch, een inheemsch arti kel, meest voor buitenlandsche monden. Dat men een heel eenvoudig artikel mooi kan voordoen, bewijzen de beide uitstallin gen van zout van P. P. de Crane te Zie- rikzee, die een eeuwen ouden roem zijner vaderstad handhaaft, en van WN. van der Burcht van Middelburg, die toont dat het goede niet alleen uit Zierikzee behoeft te komen. Dit zout mag niet al te zeer de aandacht afleiden van het Amerikaansch greinen buffet, op hetwelk de flesschen staan. A. van Dorst var. Middelburg toont dat hij in deze houtsoort iets maken kan. De suiker industrie, die in Noordbrabant zoo druk wordt beoefend, wordt voor Zee land toch waardiglijk vertegenwoordigd door de fabriek van Sas van Gent, die hoofd- en nevenproduckt heel goed in 't oog doen vallen. Uit dezelfde gemeente is ook, van Verscbaffel, eene rijke sorteering meelsoorten ten toon gesteld. Na al het eten komt het drinken aan de beurt. De toeschouwer moet tevreden zijn met een blik op een aantal vaten en flesschen, en vertrouwen dat gunstig bekende firma's ze met goede waar hebben gevuld. De jury heeft het blijkbaar niet op den naam laten aankomen, zij heeft verscheidene fles schen aangesproken, zoodat wij gelooven dat zij eene rechtvaardige uitspraak heeft gedaan. Zeer in het oogvallend is de uit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1