CH RIST ELI JK- NIEUWSJ8LAD HISTORISCH VOOR ZEELA xN O, 1889. No. 106. Zaterdag 8 Juni. VERSCHIJNT G. F. P. Dluiy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* 3I.KEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02s UITGAVE VAN M. Klemkerk. fe Goes ENT van 1 5 rebels 25 cent, iedere regel meer cent. familieberichten van 1 5 regeb 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. Wegens PINKSTEREN verschijnt Maandag geen nommer van ons blad. De Eerste Kauier. De eerste kamer heeft zich nooit in de gunst des volks mogen verheugen. In Thorbecke's lijd was zij een voorwerp van der liberalen weerzin, gelijk zij 't thans is voor antirevolutionairen en roomschen. Evenals wij nu, heeft dan ook de liberale pers in 1862 hard gewerkt om de provin ciale Staten om te krijgen en zoodoende de conservatieve mannen uit de eerste kamer te weren. Zij deed dat met goeden uitslag. De eerste kamer werd liberaal en deed sinds dien tijd zoo weinig kwaad, dat de liberale regeeringen het best met haar konden stellen. De eerste kamer was in die dagen hoogstens een oude mannenhuis. Gelijk de tweede kamer aan fiere geharnaste ridders denken deed, op hunne even strijdvaardige rossen gezeten, zoo wekte de eerste kamer het denkbeeld op van een gezelschap oude renteniers die, met de blauwe slaapmuts getooid, geen hoogere wetenschap kenden dan die van den koers der effecten en geen andere genieting begeerden dan die der zoete rust. Af en toe, als de 2e kamer eens niet liberaal genoeg gestemd had (denk aan 't voorstel Schaepman tot wijziging van liet onderwijsartikel) ontwaakte die eerste kamer uit haren sluimer, en dan kon zij wel eens de tanden laten zien maar overigens was het een collegie, waarvan men zelden hoorde, waarmee men weinig op had, een nutte loos voorwerp. Impopulair 1 Thans echter ziet ieder in, dat en de eerste kamer door zich schuil te houden èn een deel der kiezers door er zich niet om te bekommeren, ongelijk hadden. De eerste kamer heeft wel degelijk be- teekenis. En wij zijn het dan ook lang niet eens met de radicalen, die haar willen opt ui men. De liberalen zijn thans wat blij met haar. 't Is hun bolwerk. Zij kunnen er zoo netjes hunne onmacht mede verbergen, en de antiliberale regeering het regeeren onmogelijk maken. Wacht maar even wij zijn er nog niet. En de antirevolutionairen, die nimmer voor liet stelsel van één kamer waren, en wel degelijk de toeziende macht op twee kamers willen gelegd zien, wenschen die eerste kamer nog lang te behouden, echter niet afgeleefd zooals zij vroeger was of opgeknapt, zooals zij werd door de grond wetsherziening maar verjongd, van gedaante veranderd om nu het vreemde woord gemetamorphoseerd eens niet te gebruiken. Want, dit zal een ieder wel begrijpen, de tijd dat in de eerste kamer alleen hoogst aangeslagenen moeten zitten, is voorbij. De »ijd dat men veel geld moest hebben om geschikt te zijn voor deze gewichtige be trekking moet nooit weerom komen. En dat hebben de liberalen het zij tot hunne eer gezegd bij de jongste gronds- wetsherziening zeer goed begrepen. Zij wil den dit kringetje uitbreiden. Dat zij nu om •een zuur gezicht van minister Heemskerk terugkrabbelden en den weggenomen gren del en 't nachtslot weer aan de deur der teerste kamer hechtten, pleit weer minder voor hen. Maar goed, de wil is er dan toch geweest. En zij 'took al niet veel de minister Heemskerk heeft de eerste kamer weer wat degelijker gemankt, door te zorgen dat voortaan ook oud-ministers, zonder mannen van geld te zijn, lid der eerste kamer mogen worden. Zoo kregen wij mr, Six, maar vooral mr. Kappeyne in de Kamer. En nu zal, zoo vernemen wij, minister Mackay den arbeid van zijn ambtsvoorgan ger voortzetten en den kring van gerech tigden om dit heiligdommetje binnen te treden, nog meer uitbreiden. Wij juichen dit toe. Iedere poging toch, strekkende om het oud-porceleioachtige aan onze eerste kamer te ontnemen, verdient waardeering bij alle partijen. Want deze zaak is nu eens geen partij- zaak. Het is een volkszaak bij uitnemend heid. Het geldt hier de beginselvraag zullen nog langer kundige mannen, raad gevers, arbeiders, dienstdoeners bij uitne mendheid buitengesloten zijn van het recht op de toeziende, controleerende, raadgevende ot welke andere macht ook die aan de eerste kamer wordt toegekend. In de eerste kamer beliooren naast be kwame hoogst aangeslagenen, oud-officieren, voorzitters \an kamers van koophandel of van fabrieken reeders, rechtsgeleerden, dokters, opvoedkundigen vao naam, landbouwers plaats te nemen. Wij zouden nog meerdere be trekkingen kunnen noemen. De tweede kamer heeft steeds, meer dan de eerste, die bonte mengeling vari ver schillende ambtshekler-ders in hiar midden vertoond. Daar hield men nog al tamelijk rekening met de betrekkingen. Maar dan komt men, dunkt ons, al heel nabij onze wenschen, als men op de lijst van openbare betrekkingen die bevoegd maken voor het lidmaatschap oer eerste kamer, ook de betrekking opneemt van oud-lid der tweede kamer of der provinciale staten. Nn ziet men om politieke overwegingen nog wel eens leden uit de Tweede Kamer uitwerpen ot verdwijnen, wier steun ert inlichting regeering en kamer noode mist ert die lot werkeloosheid gedoemd, soms in de kracht des levens, aan het openbare leven worden onttrokken. Om een voorbeeld te noemen de liberale partij beeft zich indertijd zeer benadeeld, toen zij mannen als mr. Kappeijne uit de Tweede Kamer weerdeen bevoordeelde zich door hem ten vorigen jare na een tienjarige bal lingschap, in de le kamer op te nemen. En zoo loopen er meer. Maar de tweede kamer heeft ook wel eens onbeduidendheden geloosd, die men niet moet rehabilileeren, (herstellen in een eer die hun niet toekwam.) Toegegevenmaar dan lette men er op dat dit niet onze zaak maar die van het kiescollege is. En eerlijk gezegd zijn er onder onze bekleeders van openbare be trekkingen ook niet vele ntiddeimatigen en tobbers? Waar is de grens Onze slotsom is dat het vroegere of tegen woordige lidmaatschap der Tweede Kamer aanspraak dient te geven op het lidmaatschap' der Eerste. Mocht de Eerste Kamer langs dien weg eens met meer practische mannen worden verrijkt dankbaar Wij voot zouden zijn. er minister Mackay Met twee maten. Liberale bladen en blaadjens zijn altijd in hun schik, als zij eens wat uit de Vaderlander, het blad van dr. Bronsveld en v. Leeuwen mogen overnemen, als daar mede een zijstoot kan gegeven worden aan dr. A. Kuijper. Maar met dat overnemen loopen zij ér wel eens in. Immers het zijn niet altijd proeven van politieke wijsheid die zij uit de Vaderlander overnemen. Om een voorbeeld te noemen. Het libe rale stembureau te Nieuweramstel legde 71 briefjes van den antirevolutionairen candi daat ter zijde omdat er slechts J. van Zij deren op stond, en er niet bijstond welke J. van Zijverden bedoeld werd. Eizoo vraagt snedig de Vaderlander en hebt gij,dan niet zelf indertijd er op aan gedrongen bij de stemming te Sneek (Buma of Oppedijk), er op aangedrongen dat alle stembriefjes van onwaarde zouden verklaard worden, waarop alleen Bunta of A. Buma stond, zonder meer En het liberalistisch corps tedacteurs en redncteurtjens klapt, dezen aardigen zet hoorende, in allebei de banden, en knipoogen elkander toe al-tof zij zeggen willen Die was raak. Maar het publiek oordeelt er anders over. Het vindt Dr. Bronsveld zeer onhandig dat hij deze vergeten quaestie oprakelten wei nig verstandig zijn zet, wanneer hij meerit, daarmede den leider der antivevolutionairen t.e treffen. Hij treft er niemand anders mede dan zijne liberalistische vriendjes. Want het publiek gaat zoo redeiteeren In 187Ü waren er 7 A. Buma's in Fries land, en was 't niet genoeg A. Buma op 't stembiljet te zetten en toch verklaarde Sneeks liberalistisch stembureau alle brief jes met A. Buma zonder meer er op voor geldig. Buma was «liberaal», moet men weten. In 1889 waren er 5 v. Zijverdensin N. Hol land. De kiezers wisten dat zij den wet houder v. Zijverden stemden. Er waren 71 briefjes mot den naam Jan van Zijverden zonder meer en het liberalistisch stem bureau van Nieuweramstel verklaart deze briefjes van onwaarde 1 Vari Zijverden was dan ook anti-revolu tionair. Maar dan is dat ook zoo redeneert het publiek een beginselloos meten met twee maten. En het dankt met ons de liberale pers die de gulden mededeeling van de Vader lander in wijder kring verspreidde. Maar dan is er toch een zetel op oneer lijke wijze bezet geweest of geworden. C) Dit stukje, reeds Woensdag gezet moest wegens plaatsgebrek wachten. V Een liberaal over mr. Keuchenius. De Amsterdamschc orrespondent van de Koln. Ztg. schrijft: Hel heeft een bjjzortder gunstigen indruk gemaakt dat aan verscheidene gepensioneerde lndisehe officieten, die meer of minder in den Atjeh oorlog verminkt zijn geworden, een welverdiende verhooging in rang ten deel is gevallende luitenant Confurius, die in een gevecht beide oogen verloor, is tot kapitein, en de kapitein Keilerman, de verwoester van de Samalangan-legende, en de eigenlijke held van dit koene wapenfeit is tot majoor bevorderd. Vroeger zond men dergelijke wegens verwondingen voor den dienst ongeschikt geworden officieren een voudig weg, en zeer vaak werden hun ook de ouderscheidingen, op welke zij door hun houding voor hun vijand aanspraak hadden onthouden, wanneer zij hij hunne superieuren ot ook in Buitenzorg niet goed aangeschre ven stonden, waarom dan ook, zooals van de meest verschillende zijden verzekerd wordt; in het Indische officierscorps sinds geruimen tijd een licht te begrijpen opgewonden heid en verbittering heerscht. De minister van Koloniën, Keuchenius, aan wiens optre den zoo batige verwachtingen verbonden waren, vindt ook in liberale kringen meer en meer waardeering en sympathie; een begunstigings-systeem, zooals vroeger vaak aan de orde van den dag was, vindt bij hem geen ingang, en wat de hoofdzaak is hij heeft begrip en hart voor de belangen en behoeften der inlanders, en het zal zijn schuld werkelijk niet zijn, als Indië ook verder als een melkgevende koe beschouwd wordt. 8 Juni '89. Belanghebbenden worden uitgenoodigd op het aanplakbord te gaan zien omtrent de afsluiting van wegen op Walcheren. Het rijkstelefoonkantoor te Stavenisse blijft voortaan op Zon- en feestdagen ge sloten. Dat te Aardenburg zal op 19 dezer open zijn van 812; van 2—6 en 8 -8V» uur. Ylissingen. Gemeenteraadszitting van Vrij dag 7 Juni. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius. Afwezig de heer v. d. Beke Callenfels. Na liet voorlezen en goedkeuren der no tulen van de vorige zitting, deelt de voor zitter mede de verkregen goedkeuring op eenige raadsbesluiten en legt over de ingekomen stukken en jaarverslagen van ver-clieidene gemeenten. Vervolgens wordt aan mej. S. C. van Zwijndregt op haar verzoek eervol ontslag verleend aW kweekelinge bij het onderwijs in de nuttige handwerken op school B, in gaande met 1 Juli a. Tot ambtenaar van den burgelijken stand wordt met algemeene stemmen benoemd, de heer Tutein Nolthenius. Ter voorziening in eene vacature van een onderwijzeres op school F, worden voorgedragen nrej. C. J. van Dishoeck, onderwijzeres te Domburg, mej. M. E. Poppe, onderwijzeres te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, en mej. M. H. Dron- kers, onderwijzeres te Middelburg; en uit deze voordracht als zoodanig benoemd mej. M. H. Dronkers met 11 stemmen. Worden goedgekeurd de staat van ontheffing wegens hoofdelijken omslag over 1888 tot een be drag vau f 580,05de 135e rekening van de zeernans- en visschersbeurs met daarbij behoorende begrooting over 1890; de re keningen van het Algemeen Armbestuur en van de schutterij over 1888. Aan regenten van het gasthuis en ook aan die van iiet burgerweeshuis wordt machtiging verleend tot het af- en over schrijven van eenige posten op hunne be grootingen over 1888,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1