RECHTSZAKEN. i I ■i ven en dergelijke zoo uitnemend geschikt is. De zelfde firma toont in hare keurige uitstalling het gebruik harer andere hout soorten, en levert onder ander vaatwerk ook groenharthouten tobben voor oranjerie- planten. Geschaafde of getrokken lijsten van deze houtsoort trekken de aandacht. Maar nog niet aan land 1 In de kolfhaan wordt een onfeilbaar middel tegen den paalworm aanbevolen door eenige zwarte blokjes die, door een ingeperst vocht, met de natuurlijke eigenschappen van 't groen- hart willen concurreeren. Een en ander ingezonden d„or den heer E. Mus te Zierikzee, wien wij gaarne vee! genoegen van zijne nuttige uitvinding toewenschen. Nu dan toch voort? Wacht! stap eerst in de kolfbaan over de zinkstukken van Meerland uit Stavenisse en Van de Velde uit Scherpenisse op de drieërlei steenglooi ingen van den naain- en dorpsgenoot van laatstgenoemde en ge zijt droogvoets in Zeeland, dankbaar dat gij de practische maar voor deze warme dagen wel wat dikke zwemvesten van Wede. J. C. Massee Zoon uit Goes niet noodig hebt gehad. Zonder de kruiwagens van Doel uit Middelburg komt ge in eens bij de landbouwwerktuigen, die blijkens hun gering getal niet recht weten of zij op deze nijverheids- dan wel op eene landbouwtentoonstelling te huis behooren. Toch zijn zij met hunne figuur niet ver legen. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen komt hier tot zijn recht, en schijnt met Amerika te willen concurreeren. Van de Velde uit Hontenisse doet dit zeker met zijne diep- universal-ploeg en zijne samengestelde zaai- machine; zijn collega Weemaes zond eene soliede zuaimachine in met kettingwerk dat bezien mag worden. P. de Nijs uit Hulst en J. P. German van Arnemuiden tuonen dat de Wale- en gewone ploegen nog vooreerst niet buiten gebruik behoeven te geraken en stevige werktuigen zijn. Een wortelsriijder van J. Conrad van Middelburg en een wanmolen van J. van de Sande te Groede zijn de laatste landbouw- weiktuigen, die door oningewijden op het oog moeilijk te beoordeelen zijn. Zonden Walcheren en Westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren heel weinig vin dien aard in, de Bevelanden, Schouwen en Tholen schijnen landbouwwerktuigen niet als voortbrengselen der nijverheid te beschouwen. Hebben zij zich laten af>chrikken door het woord kunst, het woord wedstrijd mocht hen wel wat geprikkeld hebben. Een an dei- maal beter 1 En dan geen geschilderd maar blank hout. Het Zeeuwsche olmen en esschenhout mag gezien worden. Wordt vervolgd.) 5 J uni 89. Wij verzuimden Maandag boven het hoofdartikel te schrijven dat het ingezonden was. De aandachtige lezer heeft dit trouwens zelf wel begrepen. Immers de candidatuur Gerritsi n is door de redactie gesteld noch gesteund. Wij kenden dezen candidaat te weinig om over zijne meerdere of mindere verkieselijkheid te kunnen oordeelen, ook al heeft de naam Gerritsen bij ons een goeden klank. Overigens zijn de radicalen zeiven oorzaak dat wij in den politieken strijd weinig met hen ophebben. Radicalen en liberalen, 't is gebleken lood om oud ijzer te zijn. In den Amsterdamschen gemeenteraad hebben de bh. Heioiken, Dijkmans, Gerritsen en Daniels 't volgende voorstel ingezonden Ondergeteekenden meenen dat de benoe ming van dr. J. H. Gunning tot hooglee raar te Leiden aanleiding geeft tot het stellen der vraag of het wen«chelijk is dat eene nieuwe kerkelijke hoogleeraar te Amsterdam benoemd worde. Zij beantwoorden die vraag ontkennend, zoowel op de vroeger reeds te berde gebrachte gronden, als omdat de instelling der kerkelijke hoogleeraren te Am sterdam niet heeft voldaan aan de daarvan door de voorstanders gekoesterde verwach tingen. Mitsdien hebben ondergeteekenden ile eer \oor te stellen in te trekken Het Raadsbesluit betreffende de benoeming, de jaarwedden en het pensioen van kerkelijke hoogleeraren bij de universiteit te Am sterdam. Met ingang van 15 Juni a. s. zijn verplaatst de navolgende rijksveldwachters, als A. Overduin le klasse van Groede naar Middelburg, A. Pover 2e klasse van Ierseke naar Groede, J. W. van Loon 3e klasse van Veere naar Ierseke, J Sturm brigadier titu lair van Colijnsplaat mar Veere, J. Bakker 3e klasse van Oud Vosmeer naar Colijris- plaatvoorts nog is aangesteld tot rijks veldwachter jachtopziener te Oud Vosmeer de onbezoldigde rijksveldwachter F. Boone ie Ierseke. St. Jansteen. Bij de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren A. Schuerman en P. J. Peeters. Vergadering van den Gemeenteraad van Ierseke, Maandag 3 Juni des av. te 7 uur. Vooi-z. de Burgem., afwezig de heer Lemson. De not. der voiige verg. ongewijzigd goedgekeurd. Eenige St.- en Prov. bladen voor kennis geving aangen. De Voorz. deelt mede, dat nog eenige portretten van Z. M. den Koning zijn overgebleven en vraagt, wat de Raad daar mede wensehte te doen. De heer Sauer vraagt of zij niet in de schoollokalen der 3 scholen, in lijsten gevat, kunnen opgehangen worden. Daarvoor zijn er te weinig, maar na eenige bespreking wordt besloten in iedere school één op te hangen. Ingekomen zijn verder: van den heer Persant Snoep kennisg., dat hij zjjne benoeming tot tijdelijk geneesheer aanneemt van den heer Lemson, dat hij zijn ontslag neemt als lid v. d. Raad van Ged. St. goedkeuring van het kohier van den H. O. en van den Prov. Inspecteur der directe belastingen de mededeeling, dat de nood zakelijkheid tot meerdere zitdagen van den rijks-ontvanger, waarom door den Raad is verzocht, niet is gebleken. Wel zullen die zittingen verlengd worden, en voortaan duren van 's morg. 9 tot 's namidd. 3 of 4 uren. De voorz. acht deze inwilliging een wassen neus, daar uit het adres van den Raad duidelijk bljjkt, dat de ontvanger uit zich zelf reeds zijne zittingen verlengt. Alvorens over te gaan tot de nu aan de orde komende benoeming van een gem.- geneesheer wenscht de Voorz. met ge sloten deuren eenige inlichtingen te ver schaffen. Na heropening der verg. worden de namen der 3 sollicitanten genoemd, de stuk ken hebben ter inzage gelegen en de voorz. verzoekt tot de benoeming over te gaan. De heer Sauer vindt dat evenwel wat overhaast. Hij wensehte vooraf nog nadere inlichtingen omtrent de sollicitanten te ontvangen. De Voorz. is het daar niet mee eens. De vacature bestaat ruim een maand en ontstentenis van geneeskundige hulp is vooral lastig voor menschen, die geen ge neesheer uit eene andere gem. kunnen ontbieden. De heer Snoep heeft bovendien reeds verklaard, dat de waarneming der- praktijk hier hem lastig valt. De heer Van Oeveren valt den heer Sauer bij. Hij meent dat men aan de gemeente verplicht is antwoord van den vroegeren geneesheer in te wachten. De Voorz. weerlegt dat en blijft tegen uitstel. Het voorstel van den heer Sauer om met de benoeming tot eene volgende verg. te wachten wordt met alg. stemmen aangen. De Voorz. deelt nu mede, dat er klachten van de hoofden der scholen zijn ingekomen omtrent kinderen die de schurft hebben. Deze kunnen evenwel niet verwijderd wor den, omdat de wet op de besmettelijke ziekten er niet in voorziet. Daarom wensehte de Voorz. de verordening regelende het lager onderwijs in dien zin aan te vullen, dat de verwijdering mogelijk wordt. De heer Sinke vraagt wie de ziekte constateeren moet. De Voorz. antwoordt, dat dit de genees heer moet doen. De heer Van Oeveren acht den maatregel goed al neemt men niet in aanmerking, dat sommige ouders verzuimen geneeskundige hulp in te roepen. De voorgestelde wijziging wordt met alg. stemmen goedgekeurd. Daarna wordt het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente in 1888 ter visie gelegd, en tot leden der commissie voor de schutterij gekozen de heeren Sinke en Schipper. Bij de rondvraag stelt de heer Sauer voor de Ierseksche kermis weer in te stellen. De Voorz. wenscht dit voorstel te ver dagen omdat het van te ingrijpenden aard is om het onvoorbereid te behandelen. Daarna sluiting der vergadering. Dinsdag zijn veroorpeeld Wf gens m i 8 h a u del in g: A. v. B., 21 j. dijk werker, Westkapelle, tot 13 b. s. 3 d. h.. P. B. -40 j., werkman, Terneuzen, tot f5 b. s. 5 d. h.. en J- G., 22 j en C. S., 22 j. landbouwers, Meliskerke, iedor tot f 8 b. s. 6 d. h., verwondingdoor s c h u 1 dF. H., 16 j., werkman, Terneuzen, tot 6 d. h. en beleediging van een ambte naar: J, M. 31 j., dierhuishouder, Terneu zen, tot f 12 b. s. 8 d. h Allen in de koster. Vrijgesproken zijnJ. V., 28 j. koopman. Zierikzee, thans gedetineerd te Breda, keldaagd van oplichtingW. A. R. 20 j., werkman, Terneuzen, beklaagd van verwonding door schuld, i n P. B., 40 j., en A. 11. de V., 27 j. wesWieden, Terneuzen, beiden beklaagd van huisvredebreuk. KERK- E;\ SCIIOOLMECWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor 's Gravenpolder door C. L. Voerhoeve cand.- voor Biervliet door H. Limpers cand. UEMEAGDE BEH1CHTE.V Ylissingen. Woensdagmorgen had de jongeling S. op de weif der Kon. maatsch. «de Schelde» het ongeluk een plaat of balk opzijn been te krijgen, waardooi ilatlichaams deel ernstig gekwetst werd. Na op de fabriek verbonden te zijn, werd hij per vigilante naar zijn woning \ervoerd. Een broertje van den ongelukkige ligt op liet oogenblik eveneens met een gebroken been, gevo'g van een val in de Bierkade, waarbij het kind op de steenen was te rechtgekomen. Middelburg. De kinderspeeltuin van de vereeniging Uit het volk Voor het volk» is geopend. Er waren 125 kinderen van openbare en bijzondere scholen voor on- en minvermogenden aanwezig, die zich allen zeer vermaakten. Als een zeldzaamheid deelt men ons mede dat door de dijkwerkers te Kruiningen is opgevischt een doode zeeschildpad ter zwaarte van 230 halve kilo's. Ook te Waarde had iets dergelijks plaats. De heer A. Ka merling vischte aldaar een zeeschildpad (een vrouwelijk dier) op, ter lengte van 95 c.M. en wegende 160 halve kilo's. Misschien wel een paar dat het spoor was bijster geraakt. Men meldt uit Bruinisse Terwijl liet van Zondagavond af den geheelen nacht aanhoudend onweerde, de bliksem was bijna niet van de lucht, ontlastte zich Maandag morgen te half 3 een ontzettende hagelbui boven ons eiland. De hagelslag duurde gelukkig maar zeer kortboven deze ge meente slechts vijf minuten. Enkele hagel- steenen, eigenlijk stukken ijs, hadden de grootte van een rijksdaalder. Onder Sirjans- land is de aangerichte schade zeer aanzienlijk. Zondag ochtend waren te Leidsehen- dam twee visschers uit den Haag op een verboden terrein aan het visschen. De landbouwer, eigenaar van het terrein, wilde hun dat beletten, en wees den indringers er op, dat zij het gras dat gemaaid moest worden, plat trapten. Hierop dreigde een der visschers hem te zullen doodschieten. De boer haalde toen een hooivork, om de visschers te verdrijven, waarop een der visschers hem met een knipmes een nood- lottigen steek achter het rechteroor toebracht, waardoor een slagader werd doorgesneden. De getroffene was terstond een lijk. De dader en zijn kameraad gingen toen op de vlucht, met achterlating van een kruik met jenever en hunne netten. De politie vond hen des avonds in een herberg te 's Gra ven hage. De dader heeft gedeeltelijk zijn misdaad bekend. Het mes is echter nergens le vinden en hij houdt vol, er ook geen gehad te hebben. De verslagene Was een oppassend huis vader, die, behalve zijn gezin, zijn ouden dooven vader en halfblinde moeder onder hield van wat hij als boerenarbeider ver diende. Hij laat een weluwe met zes kinderen achter. Het onweer van deze week heeft hier en daar veel kwaad gedaan. Onder Apel doorn is een hofstede afgebrand. Niets is gered. De eigenaar en zijnS jarig zoontje kregen levensgevaarlijke brandwonden. Onder Zuidlaren is 2 H. A. dennebosch dour brand vernield. Men dei.kt aan kwaad willigheid. Te Zevenaar zijn al de veld gewassen vernield. Van ééne boerderij waren meer dan 500 pannen verbrijzeld, teiwijl geen glasruit in het geheele dorp is heel gebleven. Op verschillende boerderijen wer den de kippen door den hagelslag gedood. Op sommige plaatsen lag des voormiddags de hagel nog meer dan e:n voet dik. Ook te Enschede werd een flinke boerderij in de asch gelegd; dri? koeien kwamen in de vlammen om. Een spuitgast die behulp- j zaam was bij het blusschen, kreeg een schoorsteen op het lijf, en bleef op dp. plaats dood. Een dienstbode te Dordrecht gingZatei naar de Gorkumsche kermis met haar vrijer; doch stal eerst vanhaar, mevrouw een muntbil jet van f 46. Te Gorkum waren de spaarcen ten spoedig op; doch 't meisje kwam met haar muntbiljet voor dei. dag, en nu kende de vreugde geen grenzeiT. In een koffiehuis werd het biljet gewisseld, eenige inKoopen werden gedaan en wel voldaan de terugrei» aangenomen Wonderlijk toch, dat mevrouw 's anderen daags het muntbii)et niet miste Maar 's anderen daags daar kwam de aap uit de mouw. De politie uit Gorkum kwam daarom te vragen welke dienstmeid uit Dordt een bon voor veertig sigaren in plaats van een muntbiljet had uitgegeven. Te"en haar werd hierop proces verbaal op- ge" aaktniet alleen voor het uitgeven van valsch geld, maar ook wegens den langs dezen weg ontdekten diefstal. De liberalen in Europa moeten of een conservatieve partij vormen óf radicaal wor den. Zeil behoud deed reeds velen het laatste kiezen. In Frankrijk geschiedde 'tal,voor jaren In Nederland begon de gedaante verandering verleden jaar reeds en gaat kennelijk voort. Blijkens de voorstellen tot invoering eener inkomstenbelasting dooi Goe man Borgesius en 5 andere liberalen aan het radicaal program ontleen 1. Maandag kon men het ook le Brussel zien. Daar leefden liberalen en radicalen nog voor enkele maanden als kat en hond. Inderdaad konden beide uit de revolutie geboren, als twee druppels water op elkander gelijkende partijen elkaar luchten noch zien. En thans omhelsden zij elkander innig en zwoeren elkander houw en trouw. Neen, het waren „een krokedillentranen, die de verbroederde vijanden schreiden op de vergadering van Maandagavond, waarin de deftigste oud-libe raal den lof hielp bezingen van den roodsten radicaal Janson, den candidaat die t by de verkiezing op dien dag tot herstemming g(iliet''is aandoenlijk om te lezen, hoe teeder de leiders der liberale en radicale partyen elkander laar op die vergadering hebben toe gesproken. De liberale candidaat Graux en de radicale Janson, die bij de stembus gewapend tegenover elkander gestaan hadden, juichten thans elkander toe en in den eerste is zooveel geestdrift, dat hij bereid is de candidatuur van den laatste, by de herstemming desnoods met zijn bloed te verdedigen. Van waar die plotselinge ommekeer? Het antwoord luidtals het volk verandert, dienen de lei Iers wel te volgen. Verleden jaar kreeg de liberale candidaat Graux voor de kamer nog 5400 «temmen en thans maar 4200. De radicaal kreeg er verleden jaar 2 >00 en thans 4800 terwyl de clericals candidaat die thans 6400 stemmen verkreeg en 1500 stemmen meer verwierf dan te voren. Bij de hei-stemming zal thans de radicaal 't wel winnen, indien namelijk de kiezers even geestdriftvol zijn als hunne leiders, om op den radicaal te stemmen. Het is slechts een quaestie van tyd, dat men iets dergelyks ook, in Nederland zal zien gebeuren. De antiliberale partijen be hoeven waarlijk niet mee te werken, om de radicalen vooruit te krygen. Zij zullen zelf wel voor bondgenooten zorgen. £)q Ydïtiy van Johnstown. Hiüio\ör verneemt men nog het volgende: In de laatste dagen waren geweldige storm- en regenvlagen over de meeren komen opzetten. Wolkbreuken deden de rivieren zwellen. Iedere bergstroom werd een razende water val. De grootste onheilen kwamen voor in de Conemaughvallei, aan een der zijtakken van den Ohio. In deze vallei liggen ver scheidene steden, onder anderen Pittsburg en Johnstown met 30 duizend inwoners en de belangrijkste ijzer- en staalgietery van geheel Amerika. Drie mijlen van daar is een water-reservoir aan de South lork '|v,eri met een oppervlakte van 4 vierkante mylen. Een dam van 700 voet lengte en 100 voet hoogte hield het water ter hoogte van 250 voet boven Johnstown. Donderdagnacht begon deze d?m teekenen van zwakte te vertoonen. De bevolking der stad vluchtte. Vrijdag brak de dam en werd alles 12 my len ver diep nder water gezet. De huizen werden, met bewoners en al, weggedreven en onderste boven geworpen. By honder den dreven de lijken op de onstuimige wate ren. Hartverscheurend waren de tooneelen. Twaalf steden en dorpen werden totaal vernield. Zaterdag zakte het water, en naarmate de grond droogviel, kwamen yreeselyker by- zonderheden aan het licht. Wel 10 duizend menschen zijn omgekomen waaronder 20 personen, die te Johnstown omkwamen by een brand, die de verschrikkingen der over coming nog was komen verergeren. Men ezigliunne lijken van onder de puin hopen op te graven. Eenige duizenden doodkisten werden naar die stad gezonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2