CHRISTELIJK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOE ZEELAND. 1889. No. 105. Donderdag 6 Juni. Derde Jaargang VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: CIJFERS. DE ZEEUWSCHE TENTOONSTELLING I 3LREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,025 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. In Friesland hebben gestemd 9200 anti liberale kiezers die 11 antiliberale leden der Staten afgevaardigden. En er stemden slechts 7900 liberale kiezers, die 14 liberale leden kozen. In Groningen kozen 3400 antiliberale kiezers een liden 6600 liberale kiezers 22 leden. In Drente kregen 1100 antiliberale kie zers geen enkelen vertegenwoordiger in de Staten2100 liberale leden kregen er 19. In Overijsel stemden 7200 antiliberalen en kozen 10 ledenterwijl slechts 6800 liberalen 12 leden kozen. In Gelderland stond het zoo: 14900 antiliberale kiezers die 16; en 11900 libe ralen die 11 leden voor de Staten kozen. In Utrecht 6400 antiliberalen met slechts 12 en 3800 liberalen met 9 leden. In Zuid Holland 22600 antiliberale stem men met een uitslag van slechts 17 Staten leden en 20900 liberale stemmen (dus bijna 3000 stemmen minder) met een uitslag van 25 liberale leden. In Noord Holland 13600 antiliberalen, kiezende slechts vijf leden der Staten en 16500 liberalen die gekozen hebben 31 leden. In Zeeland werden 6288 antiliberale stemmen en 6293 liberale stemmen uitge bracht, dus van elk evenveel. Dan hadden er ook van elk der beide partijen evenveel leden naar de Staten gezonden moeten worden. Toch werden maar 8 antiliberalen en IB liberalen gekozen. Opgeteld komen wij tot de slotsom 84 duizend antiliberalen in Zeeland en de landen benoorden den Moerdijk, die;slechts 80 leden gekozen hebbenen 82 duizend liberalen aldaardie 137 leden voor de Staten hebben benoemd. Nemen wij echter Noord Brabant en Limburg er nog bij, dan is de slotsom dat bij de verkiezing van 14 Mei voor de pro vinciale Staten in ons vaderland 102 duizend antiliberale stemmen zijn uitgebracht en slechts 136 antiliberalen gekozen werden en dat er slechts 84 duizend liberale stem men uitgebracht werden, dat is 18 duizend stemmen minder; en dat er toch 137 liberale statenleden werden herkozen of ge kozen, dat is naar verhouding nog 20 leden te veel. Een feit dat alleen mogelijk kon zijn bij de tegenwoordige, door de liberalen met hand en tand verdedigde, provinciale kiestabel. Men onthoude dan ook wel. Honderd en tweeduizend kiezers verklaarden zich vóór het kabinet Mackay—Keucheniusen slechts vieren tachtig duizend er tegen; en toch hebben die 102 duizend over het ge heel in de provinciale Staten slechts 263 vertegenwoordigersen de 84 duizend liberale kiezers hebben er 320. Gevolg van het feit dat onder deze Statenleden er nog velen zijn, die gekozen zijn door de oude kiezers. De uitspraak der nieuwe kiezers luidde anders, zoowel nu als in Maart 1888. Waarbij nog komt dat de kansen zeer ongelijk waren; want op vele plaatsen moest de strijd worden gevoerd teger. bekwame zittende leden der liberale party terwijl van onze zijde nieuwelingen in het strijd perk tradenhet kerkisme afbreuk deed en de roomsche medewerking verflauwd bleek. En niettemin heeft het nieuwe kiezers corps in Nederland, met een meerderheid van 18 duizend stemmen, zich tegen het liberalisme verklaard. De stand is nu deze: Noord-Holland62 linkerzijde, 10 rech terzijde. Zuid-Holland54 linkerzijde, 26 rechter zijde. Friesland 35 linkerzijde, 15 rechterzijde. Overijsel30 linkerzijde, 17 rechterzijde. Gelderland 25 liberalen, 15 anti revolutio nairen. 18 r.-katholieken en 4 conservatieven. Zeeland27 liberalen, 15 antilib. Groningen44 lib. 1 antilib. Drente: 35 lib. N. Brabant 62 antilib. 2 lib. Limburg: 45 antilib. In de provinciën Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Gelderland, Friesland, Overijsel en Zuid-Holland keerde de meerderheid der kiezers het liberalisme den rug toe. In Zeeland staan beide partyen gelijk. Alleen in Groningen, Drente en Noord-Holland is het liberalisme in de meerderheid. In de laatste provincie ligt de stad Amster dam, waar 6000 liberale kiezers vier en dertig leden kiezenen 4500 antiliberale kiezers geen een, zegge nul. De liberale party weigerde in 1887 de groote steden te splitsen in kleinere kies districten. Met dit alles rekening houdende, ligt in de beslissing der kiezers, in de meerderheid van 18 duizend stemmen, waarmee zij zich vóór de regeering verklaarden,! voor ons ministerie een groote zedelijke kracht. Het volk is zijne regeering niet moede al sielde deze het een enkele maal teleur. Het heeft zijn afkeurend oordeel uitge sproken over de partijdige kiestabel, over de Eerste Kamer in hare tegenwoordige samenstelling en over het dry ven der liberale partij in de Provinciale Staten. De regeering, de Eerste Kamer, de par tijen, allen hebben hiermede te rekenen. Maken wij thans de rekening op, dan blijkt, ook met erkenning dat de kiezers ons bij de herstemmingen zeer teleurgesteld en de liberalen het veld behouden hebben, dat zij dan toch nog een negentiental zetels hebben moeten ruimen. En wel: in Gelderland1 te Doesburg, 1 te Ede, 1 te Oldebroek, 1 te Putten. In Zuid-Holland 2 te Sliedrecht, 1 te Middelharnis, 1 te Leiderdorp en 1 te Schiedam. In Zeeland 2 te Goes. In Utrecht1 te IJsselstein. In Overijsel: 1 te Dalfsen, 1 te Almelo, 1 te Kamper, en 1 te Raalte. In Groningen 1 te Appingadam. In Noord-Holland: 1 te Enkhuizenen in l'riesland: 1 te Dokkum. Hiertegenover staat een winst voor de liberalen van twee zetels in den Haag en een te Utrecht, die zij met een kleine meerderheid, dank zij de hulp van dr. Bronsveld en de nationalen op de antilibe ralen hebben veroverd. Voor deze laatsten is dus geen enkele reden om te versagen, maar integendeel om zich te wapenen tegen de volgende campagne. Jthans te Middelburg geopend, is een loffelij ke poging om in onze provincie, die als grootendeels landbouwend bekend staat, de nijverheid en de op nijverheid toegepaste kunst aan te moedigen, om eene bres te maken in de cirkelrecüneeringdat Zeeuw- sche koopers het benoodigde van elders laten komen, omdat in Zeeland weinig gemaakt wordt, en dat Zeeuwsche fabrikanten en handwerkslieden zich weinig op hun vak toeleggen, omdat zij in Zeeland geen koopers vinden. Er behoort een einde te komen aan het van elders ontbieden van dingen, die men in zijn naaste omgeving kan koo- pen en gemaakt kan krijgen. Verscheiden Zeeuwsche artikelen hebben een verworven roem te handhaven, maar op verschillend gebied is nog een bevestigend antwoord te geven op de vraagKan uit Zeeland iets goeds zyn? Er zijn, 't wordt nu bewezen, inzenders, die op deze vraag den bezoeker en beschou wer een volmondig ja ontlokken. Het Schuttershof biedt voor eene ten toonstelling als deze eene zeer geschikte gelegenheid. Verreweg de meeste inzendin gen konden zóó geplaatst worden, dat men ze behoorlijk van naby kan opnemen. De heeren die uit den chaos der ingezonden voorwerpen orde te voorschijn riepen, die met smaak alles hebben opgesteld, hebben eer van hun werk. Het geheel maakt dan ook ee i aangenamen indruk, en er is niemand van wat rang of stand of soort ook, die zal zeggenvoor mij was er niets te zien. Wjjj, die voor Zeeuwen schrijven, kunnen eiken gewestgenoot een uitstapje naar de hoofdstad onzer provincie aanraden het zal hem niet onbevredigd laten. Bij het binnentreden der tentoonstelling wordt men dadelijk gewaar dat men in Zeeland is. Het allereerste wat men ziet herinnert aan de groote zee, het is een net half- model van een der stoomschepen, die de haven van Vlissingen met Zuid-Atrika ver binden. De eerste, de kleine, zaal spreekt bjjkans van niets dan van de zee tot in hare versiering toe, en 't heeft bijkans alles op Zeeland betrekking. Het eerst aanschouwt men aan den wand de talrijke modellen van vaartuigen, gebouwd op de werf ('t woord fabriek wil er bij ons nog niet in) der Koninklijke Maatschappij «De Schelde» te Vlissingen. Van huizen ge wagende, mocht Dr. Kuijper spreken van eenvormigheidde vloek des modernen levens.» Die van voor de oestervisscherij gebouwde schepen medegerekecd, zijn er 29 modellen, allen vallende tusschen de jaren 1877 en 4889, in de grootste verschei denheid. De centreboard Diva, het stoo- mertje Strandquay, de Rhjjnboot Industrie, de mailsteamer Bromo, het Indisch oorlogs vaartuig Ceram, de torpedoboot Cerberus zijn uitersten, binnen welke tal van andere practische vormen voor verschillende doel einden vallen. Waarlijk, de moderne scheeps bouw doet in verscheidenheid en veelvor migheid voor dien der vaderen zeker niet onder. Het pronkstuk dezer zaal, misschien der geheele tentoonstelling, misschien ook zelfs in het oog van dames is het heel model van eene der tusschen Vlissingen en Queen- bro varende «dagbooten». Zulk een schip is met al wat er op, in en aan behoort de grootste triomf der nijverheid onzer eeuw, zulk een model is in zijne eenvoudige schoonheid een der beste voortbrengselen van fyne werktuigen en vaardige handen. Door de regelmatigheid harer vaart, zijn de booten der Maatschappij Zeeland, die viermaal per etmaal de stoomfluit over't grootste deel van Zeeland doen hooren, tijdwijzers, die menige torenklok beschamen, voor den eenzaamsten boerenarbeider ge worden. Onder de inzendingen op 't gebied van scheepsbouw behoort ook het model eener Belgische loodssloep van A. J. Bos te Vlis singenin zyn soort een stukje van waarde. Veel meer in het oog vallend is de ma honiehouten roeiboot van de Middelburgsche werf De Volharding, eene boot in natura, in welke het een lust moet zyn te roeien er, zich te laten roeien als men er eene beurs naar heeft. De pleiziervaart komt in onze provincie niet zoo tot ontwikkeling en uitbreiding als elders. Op dit gebied ontmoeten geld en liefhebberij elkander niet genoegzaam. Onze kanalen zyn te afgesloten, onze stroomen te zeer aan eb en vloed onderhevig. Toch tracht evengenoemde werf aan Zeeuwsche behoeften tegemoet te l3>men door inzending van een model van een jacht-hoogaars, het vaartuig der Zeeuwsche binnen- en bui tenwateren bij uitnemendheid. Met zulk een vaartuig zou een Zeeuwsche lord in diep water een storm kunnen trotseeren en met comfort een nacht op de slikken kunnen doorbrengen. Eer wy van de schepen afstappen ver melden wij, voor 't contrast, er nog een paar uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Ofschoon het kanaal van Terneuzen menig schip te aanschouwen geeft, schijnt het dat alle bewoners dier landstreek ze niet met het rechte oog bekijken. Onder zeer ver dienstelijke inzendingen op bouwkundig ge bied uit Sas van Gent komt eene boot voor van cement en ijzer, welker snit zelfs een kleer maker moet tegenvallen. Ook is er een scheepje, aan hetwelk een schoenmaker uit Graauw vijf jaar gewerkt heeft, een onmogelijk zeemonstertje. De werkzame volhardende man houde zich bij zijn leest! Wy zagen geen leesten op heel de ten toonstelling, en leesten-fabrikatie, vooral voor voeten met eksteroogen, moet een loo- nende arbeid zyn. Wij zijn in Zeeland. Maar tusschen zee en land is er een overgang ten onzent. Deze overgang wordt gevormd door de oesterteelt. Een paar modelhoogaarsjes van G. H. Kakebeeke uit Goes en D. Duy ven- dijk uit Tholen brengen ons bij de oester- banken en putten van Bergen op Zoom, Tholen en lerseke. Eene groote tafel is bedekt met reliefplannen dezer merkwaar dige inrichtingen. Goud uit schuim, zei "Vondel van de Haarlemmermeer, goud uit slik, zeggen de Zeeuwen, al is ook wel eens het omgekeerde het geval. Een aantal gereedschappen en hulpmid delen voor de oesterteelt en oestervisscherij, pannen met «aanslag» of «breed», zijn in natura en in photografie aanwezig. Wand kaarten geven een overzicht der Zeeuwsche visscherijen. Het model eener ansjovisweer toont hoe die lekkere vischjes in de val loopen. Nog kunnen we niet aan land. De firma Alberts Lz. en Co. houdt ons op om de haven en dolcwerken van Ostende te aan schouwen, en het gebruik dat daarbij ge maakt wordt van haar groenhart hout, dat voor palen, sluisdeuren, onderzeesche schui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1