s. kolen. HINES. i A R, he Boot CH RIST ELI JK- NIEUWSBL AD HISTORISCH VOOR ZEELAxNl). SEN, |ngelsche Kolen, oet, ie Goes. VICAT. A T. 1889. No. 104. Dinsdag 4 Juni. Derde Jaargang. EEP. e n s a f 1,80. DER DOESLz., poon, Vlissingen. inde prijzen. zijn van goede b. goedkoop. pO), PERSICO NS (85—100— ESSEN WIJN enz. naar ROTTERDAM t'ERDAM naar GOES VERSCHIJNT "nabetrachting. G. xVI. Klemkcrk, te Goes F. P. Dhuj, Ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: VOOR ONZE JONGELINGEN li ERR- EN SCHOOLN1EUWS. m ar bij den heer ECHTHEID staat Êctenpoeder de hand- delijk middel om het te zuiverenliet ver- Als het niet voldoet fgegeven. fHUIS GOES. BOER, Middelburg. Wissenkerke IE, Sluis. onmiddellijke levering ■r schip, als voor huiselijk M IE WINKEL, Goes. 's morg. 2.u. 's morg. 9.— u. Rotterdam bij den LANGE, op 'tHa- I. BOUWMAN. BOS, eetie. (otterdam Nieuwe tenbrug. 3LKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers Nu de verkiezingen voor de prov. staten zijn afgeloopen kan het misschien zijn nut hebben met een enkel woord te bespreken wat door het Weekblad van Z. V. W. D. in zijn laatste nummers zooal over de ver kiezing) n en de gestelde kandidaten is ge zegd. Het Weekblad heeft zich vooral geërgerd dat door de anti liberalen ook een liberaal kandidaat een der hunnen de heer Gerritsen kandidaat was gesteld. Blijkbaar hoopte men daardoor versnippering van stemmen te krijgen ja zelfs eene niet meer te herstellen verdeeldheid. Het Weekblad kan hieromtrent gerust zijn. Wanneer de heer Gerritsen liberaal ware zooals het Weekblad liberaal is dan zou het nimmer in ons zijn opgeko men hem als kandidaat aan te bevelen. Nu dit niet zoo is konden wij het gerust doen. Nimmer is het ons te doen geweest om te regeeren maar alleen verlangden wij dnt ons recht zou worden gedaan en daarom handelden wij door de aanbeveling van den heer Gerritsen niet in strijd met ons beginsel. Dat de heer Gerritsen om persoonlijke rede nen voor eene candidatuur bedankte, daarover hebben wij inderdaad niet beslist zooals liet Weekblad 2egt, maar de heer Gerritsen zelf. De geschiedenis van dat bedanken werpt al weer een treurig licht op de liberaliteit van de zoogenaamde liberale partij in dit district. Wat al onwaarheden, lasterpraatjes, verdachtmakingen, bedreigingen, zijn er niet uitgestrooid en gedaan om d- n heer Gerritsen te bewegen van de kandidatuur af te zien. En al die praatjes en verzinsels vonden bij het denkend deel der natie geloof. Beschuldigt het Weekblad ons van open bare en geheime kuiperijen, laat het Week blad zelfs maar iet' van dien aard noemen. Kan liet dit niet dan heeft dit blad, dat er zich op beroemt nooit te liegen dan toch op onbeschaamde wjjze gelogen. Zegt het Weekblad verder dat wij willen verdeelen en heerschen, geen partij heeft dit ooit meer gedaan dan de zoogenaamde liberale. En daarvan hangt haar levensbehoud af. Zegt het Weekblad dat Mr. van der Bilt te Goes is gevallen door het drijven der doleerenden en antirevolutionaire partij, dan zeggen wij een doieerende partij is er op heel Beveland niet, en juist die partij be zorgt de liberalen in menig district de overwinning. Ware de kerkelijke verdeeldheid er niet, het liberalisme zou geheel ten onder zijn in verreweg de meeste districten. Nu gaat nog een deel van ons volk dat niet bij de liberalen behoort met die partij mede en schenkt haar de overwinning. En wan neer nu het Weekblad zoo weeklaagt dat de antirev. zoover de partijhaat drijven dat zij zelfs den heer v. d. Bilt in Goes uit werpen, dan willen wij gevraagd hebben Wat deed uw partij dan in Utrecht, waar men den lieer Bosch, ook een zeer ver dienstelijk katholiek lid van Ged. Staten, uitwierp omdat hij Roomsch was En hoe menigmaal is dit niet door uwe partij gedaan Waarom vertelt het Weekblad dit ook niet aan zijn lezers? En wat doet het Weekblad zelf Zelf verklaart het dat niemand moet stemmen om de mannen zelf maar wel orn het be ginsel dat zij vertegenwoordigen. Het blad lelf, preekt dus een leer, die het in ons afkeurt. Het Weekblad beschuldigt ons f 0,95 - 0,025 UITGAVE VAN EN van t 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel, meer 10 cent. bij elke gelegenheid, ook nu weer, van broodval, van dwingen op anderen te stem mer. enz. Wij zouden hier aardige staaltjes kunnen zeggen als bewijs boe het denkend deel der natie dit in toepassing brer.gt. Zelfs een lid van «Volksonderwijs». En liet Weekblad zelf bedreigt in zijn no. 727 andersdenkenden wanneer zij niet met de liberalen willen medegaan. Het is altijd weer bet meten met 2 maten. De liberalen moeten van alles het monopolie hebben en dit gunnen wij hun gaarne ook van dit. Aileen dit willen wij met alle genoegen verklaren Wanneer al die praatjes en al de argumenten waarmede het Week blad voor den dag komt bij zijn geestver wanten, die immers het denkend deel der natie uitmaken, geloof vinden, wij voor ons dan verheugd zijn niet tot dat denkend deel te behooren. Tot roover vooreerst genoeg; later meer. UIT LEIDEN. In bet flinke diepe lokaal der Chr. J. V. Pred. 12 1, Jan Vossensteeg te Leiden bad Donderdag, Hemelvaartsdag de algemeene vergadering plaats van het Nederlandsch Jongelingsverbond. Ongeveer 300 personen waren tegenwoordig. De heer van Ooster wij k Bruijn de Voorzitter was niet tegen woordig en de heeren Hoogenbirk en Sillem ook niet. Ds. Moeton van Haar- Dm opende daarom, en de voorzittershamer bleek ZEerw. uitnemend toevertrouwd. Na een kort, ernstig woord naar aanleiding van 1 Petr. 18—25 in verband met het f'it der Hemelvaart werden de werkzaam heden aangevangen. De drie aftredende bestuursleden Van Oosterwijk Bruin, Put- telaar en Liotard werden herkozen. De grijze veteraan de heer Puttelaar verklaarde op zijn post te zullen blijven in het werk onder en met de jongelingen tot de Heere hem afloste. Als vergaderplaats voor 1890 werd met 54 stemmen Goes aangewezen, tegen 48 op Arnhem. Dit voorrecht danken wij voornamelijk aan den steun van Excelsior te Amsterdam en Obadja te Rotterdam die 8 en 7 stemmen voor Goes uitbrachten. En enkele achterhoeksche jongens waren alles behalve tevreden met deze beslising. De heer Liotard leverde nu een geestig en zaakrijk referaat over de roeping der Jongelingsvereenigingen in de dorpsgemeen ten. Met feiten uit zijn eigen zoo 'rijke ervaring toonde hij aan hoe weinig de dorpsvereenigingen de aantrekkelijkheid van hun lokaal bevorderen, en hoe verkeer,! dit toch is. De gelagkamer der herberg is dikwerf veel gezelliger dan de afgedankte consistoriekamer of een ander niet tot be zoek uitlokkend lokaal. Daar moeten onze vrienden in de dorpen op werken dat hun lokaal de plaats is om vrienden le ont moeten, en de Zondagmiddag op betere wijze dan in de herberg of in de «klap- barik» door te brengen. De heer Marmelstein leidde nu, na eenige discussie over het vorige punt, waaraan hij dapper meedeed de vraag in «Wat nut geeft het Ned. Jong. verbond». Het verbond is zoo luidde het antwoord wat de vereenigingen voor het verbond zijn. Niet het bestuur, maar de vereenigingen maken het verbond uit. De lieer M. vervulde d„ rol van den vriend die ons onze feilen toonde. En heusch, welke feilen? Maar uit de discussie, die na de pauze volgde bleek dat de vereenigingen toch inder daad begrepen dat 't niet aangaat om het geld aan Neerbosch en Doetinchem en Bijbel genootschap en Veldwijk te zenden en aan nog zoo veel meer goede dingen, maar de verbondskas tusschen (luim en wijsvinger of in liet geheel niet te bedenken. Het beroep van den voorzitter op het geweten der vereenigingen, en de krachtige aanspo ring tot aaneensluiting en medeleven zal wel niet zonder uitwerking blijven. Het voornaamste punt was verderLigt het op den weg der Chr. Jong. Vereen, de bestrijding van den sterken drank te bevorderen, en zoo ja welke is dan •iaartoe de weg. De inleider uit Den Haag vatte de inleiding wel wat heel vrij op, en de heer Grelinger uit Zeist, een heldere en krachtige spreker van 63 jaar, toonde met kracht en zelfs heftig den vloek aan der drankzonde. In de laatste 50 jaren wies onze bevolking met 35 pet. het drankgebruik met 500 pet. Daartegen riep iiij allen ten kruistocht op. En daarop rezen van alle zijden voor- en tegenstanders der blauwe knoop op en verliep de discussie in een strijd over geheel onthouding en over de vraag of alle bieren even geschikt zijn om iemand «tipsy» te maken. Tot een goed einde kwamen we niet. Aan den maaltijd namen 80 personen deel en werden vele goede en hartelijke woorden gesproken vooral ook door burge meester van Dis tot zijn opvolger als agent, den heer Rijpma. In een telegram aan Z. M den Koning zwoeren wij houw en trouw aan het Huis van Oranje. En te zes ure spoedden we ons naar de St. Pieterskerk, waar Ds. Moeton, H. Gre linger, van Zeist en dr. J. A. Gerth van Wijk spraken en de krachtige zangvereeni ging «Zingt den Heer» twee zangstukken op uitnemende wijze ten gehoore bracht. Allen die zoo dwepen met ontwikkeling van de physieke kracht bij den jongeling, zouden ongetwijfeld door Dr. Gerth van VVijk's bezielend woord, zoo geestig en fijn, en toch zoo vurig over «Der jongelingen -ieraad is hunne kracht,» hebben kunnen hooren dat er nog een andere kracht is, onmisbaar en begeerlijk voor den chris telijken jongeling. Het was een kostelijk woord. Moge de volgende vergadering te Goes ons ook weer doen ondervinden dat het liefelijk en goed is, als broeders samenwonen en samenwerken, tot waarachtig heil van het jonge Holland. 3 Juni '89. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes ver zond gedurende de maand Mei, 707 tele grammen; ontving 048; overgenomen en verder geseind werden 493totaal 1848. Het telefoonkantoor te Wolfertsdijk ont ving 34, verzond 35 samsn 69 telegrammen. Dat te's Gravenpolder ontving 18; verzond 24; samen 42. Dat te Hoedekenskerke ontving 15, verzond 19 samen 34. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van 30 dezer bevat het bericht, dat in Edi de rust hersteld is en de daarheen gezonden troepen grootendeels naar Kotta-Radja teruggekeerd zijn. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul te Buenos-Aires (Argentijnsche Republiek), de heer L. van Riet, opnieuw aan zijn departement te spreken zal zijn op Woensdag 12, Donderdag 13, Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Juni e. k., telkens des voormiddags van 1012 en des namiddags van 24 uren. Ged. Staten van Zeeland hebben ver nietigd het besluit der vergadering van ingelanden van het waterschap Waarde van 4 Maart jl. waarbij dhr. H. J. C. Dominieus tot ontvanger-griffier van dien polder is benoemd, en bepaald dat een nieuwe benoeming met inachtneming van liet reglement moet plaats hebben. Ten vervolge op de vroegere opgaven omtrent den loop der bevolking bevat de «Staatscourant» van 28 Mei het volgende omtrent het bevolkingscijfer van iedere provincie en van het Rijk, oo 1 Januari 188.9 Provin. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord-B. 256,732 253,517 510,249 Gelderl. 258,783 252,510 511,273 Zuid-H. 454,753 488,042 943,495 Noord-H. 397,517 421,766 819,283 Zeeland 99,877 101,970 201,847 Urecht 108,382 110,306 218,638 Friesland 168,464 170,566 339,030 Overijsel 151,324 144,372 295,696 Groning. 136,621 139,431 276,052 Drente 67,866 62,342 130,208 Limburg 131,934 128,227 260,161 Het Rijk 2,232,183 2,273,749 4,505,932 Bij het dezer dagen gehouden examen van postambtenaren in den Rijkstelegraaf- dienst is o. a. geslaagd de surnumerair der Posterijen de beer H. J. M. A. (Janssen te 's Gravenhage (geb. te Wissekerke N. B.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te O. en W. Souburg P. S. Meerburg te Kethelte Den Ham (O) der J. W. F. Gobius du Sart te N. en St. Joosland te Enter J. v. d. Bergen te Gelselaar. Bedankt voor Biezelinge door J. Verweij te Ovezande; voor Hontenisse door C. v. Koetsveld te Oosterhout. Zierikzec. Dr. J. Helder hoopt den 3 Juli a. zijn 25-jarige ambtsbediening te vieren. Hij werd 3 Juli 1864 bevestigd in zijn eerste standplaats, Hellouw; vertrok van daar in 1868 naar Wijnaldum en in 1885 naar Zierikzee. Ned. Ger. Kerk. De classis Rotterdam der Ned. Ger. Kerken heeft goedgekeurd het beroep van ds. H. Cramer pred. der chr. Ger. kerkte Oudbeijerland, naar de Ned. Ger. kerk te Nieuw Helvoet, na kennisneming van een waardeerend schrijven van den chr. ger. kerkeraad te Oudbeijerland en yan de classis Vlaardingen der chr. ger. kerk en na ont vangen inlichtingen van den beroepene. Chr. Ger. Kerk. Naar wij vernemen heeft de chr. ger. gemeente te Ierseke aan haren leeraar ds. P. van Vlaanderen een verlof van 2 maan den verleend. Hij vertrekt D. V. einde dezer week via Antwerpen naar Amerika

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1