RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. maken Met den wensch dat de Tentoon stelling en de Wedstrijd wei moge slagen noudigde spreker den Eere-Voorzitter uit, deze Te toonstelling officieel te willen openen. Als nu nam Jlir. Mr. W. M. de Brauw, Commissaris des Konings in Zeeland het woord en zeide ongeveer het volgende Toen er voor het eerst van deze Tentoon stelling sprake was voelde ik de vraag op komen is dat niet een vermetel pogen Als wij nu de verschillende zalen rondgaan dan blijkt het dat zij zich zich zeiven heb ben vergist, want het resultaat is uitnemend. Hulde aan «Uit het Volk voor het Volks dat het initiatief hiertoe heeft genomen; aan de Sub-commissie en aan tal van nij- veren. Die allen zijn door den voorzitter reed* dank betuigd. Hulde aan den Voor zitter, hij is de man die dit plan heeft opgevat, ik wetisch in aller naam hem dank te zeggen Vuor wat hij in hel bijzonder voor deze zaak heeft ge iaan. Het oogenblik is nu gekomen waarop deze tentoonstelling kan wonlen geopet d en wel op dezeltde plek waar vrceger met den Handboog werd gestredendoch de wed liijd van thans is nog edeler dan die met den boog want de beooging is volks welvaart door middel van arbeid. Ik hoop dat dit doel zal worden bereikt en wensch de Commissie geluk met het heden tot stand gekoniene. Jhr. Mr. L. Schorer, Burgemeester van Middelburg, evenals de vorige spreker ook Eere-Voorzitter der Tentoonstelling kwam nu aan het Woord en betuigde eveuzeer aan Mr. de Stoppelaar zijnen dank voor wat door hem en de Comrnis ie in do-ze is vel licht en wenscht hem namens Middelburg geluk met deze Tentoonstelling, hopende dat zij ook voor Middelburg vruchten zal afwerpen. Op verzoek van den Voorzit ter werd door het muziek de Feestrnarscli voor dezen dag vervaardigd uitgevoerd waarna de Directeur den dank des Voorzitters en vele teekenen van instemming van het publiek ontving. Nog eenmaal nam Jhr. Mr. de Brauw het woord en zeide thans "voldoende aan de uitnoodiging van het Commité verklaar ik deze Tentoonstelling geopend waarna de menigte zich naar de zalen begaf' ten einde in oogensehouw te nemen wat Kunst en Nijverheid in onze Provincie vermag. Ons bestek en ook de haast waarmede wij eeri en andor bezichtigden laat niet toe thans in bijzonderheden te treden betref fende bet ingezondene, zoo mogelijk hopen wij later wat nader hierop terug te komen. Wij vestigen voorloopig de aandacht op de modellen van door de Kon. maat-chappij De Schelde vervaardigde schepen, en op die van de dagboöten der maatsch. Zeeland. Op de aansch juwelijke voorstelling van de oestercnltuurop de bekende reddingsves ten; een fraai mahoniehouten giek; op tal tun voorwerpen die schijnbaar ordeloos bij eengevoegd, een stre -lenden aanblik opleve- veren. Wij zullen ons niet wagen aan een bonte opsomming van de verschillende likeuren, ijzerwerk, verfwaren, artikelen van zuivelbereiding, conserven, schilderwerk enz. een opsomming die geen indruk zou geven dat de «orde in wanorde» is betracht, en toch is dit zoo. Er is orde in de etalage. Van etalage gesproken de mini ituur van den Eifeltoren, als zoodanig dienst doende maikl een goeden indruk. Op liet gebied van boetseer- schilder-, houtsnijwerk en photkiographii'ën op marmer, glas en pa pier, van zink cement-, ijzer-, snij-, land bouw-, oeververdediging en dameshandwi r- ken is er heel wat te genieten. Wij komen op een en ander later meer uit- voei ig terug. De commissie voor de tentoonstelling en den wedstrijd bestaat uit de lieeren jhr. mr. W. M. de Brau -commissaris des konings in Zeeland, en jhr. mr. L Schorer, burgemeester van Mid '.elburg, als eere-voor zitters, mr. G. N. de Stoppelaar, voorzitter, J. A. Frederiks, onder-voorzitter, L. K. van der Harst J.Jz., eerste seci etaris, P. Polet en J. 1'. Boudewijnse, de vijf laatstge noemden leden van liet bestuur der ver- eeniging Uit hut volk voor hut volk, \V. van Uije J. Jz. en J. A. Allorlïer, tweede secretaris, leden van liet departement Mid delburg der N'ederlandsche maatschappij tol bevordering van nijverheid, J. H. Will en A. A. Mes Gz., penningmeester, leden van de at leeling Middelburg der Vereeniging tol bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland, en L. J. P. Maas, id der Middelburj-che Werkmansver eniging. In de Jury hebben zitting de volgende leeren Namens de sub-commissieGoes, C. L. Lunbrecbtsen; Hulst, Jules Vogelvanger j Oostburg, K. A, SanderseSas van Gent, mr. L. Stevens, Terneuzen, J. A. van (Boven Tholeu, C. J. de Vulder van Noorden en Zierikzee. J. van Dijke Hz. Door de tentoonstellingscommissie uitge- noodigd, de leeren: J. A. Altorfler, J. P. Boudewijnse, W. Haman, dr. H. Japikse, H. lvlijberg, Viissingen, P. D. Koning, M. M. Meijer, te Oostburg, M. Ouwerkerk, te Viissingen, P. Polet, Jus. van Raalte, Viis singen, P. Ragut, J. Rombouts, Zierikzee, J. H. Will en J. J. Worrell. De leden, achter wier naam geene woon plaats vermeld is, wonen te Middelburg. Het rangschikken en plaatsen der inge zonden voorwerpen geschiedde door de heeren J. Appel, M. van Boven, J. A. Frederiks, J. H. van der Harst, A. A. Mes Gz J. C. Milborn, B. Neelmeijer en M. C. Roest, die zich van hunne moeilijke taak uitstekend hebben gekweten. Voor de tentoonstelling en den wedstrijd zijn, behalve i ie van wege de teutoonstellings commissie zelve, uiigeloofd de volgende medailles, geslagen op den stempel der vereeniging Uil het VolkVoor het volk te Middelburg Verguld zilveren medailles door jlir. mr. W. M. de Brauw, commissaris des Konings in Zeeland, eere-voorzitter, jhr. mr. 1 Schorer, burgemeester van Middelburg, eere-voorzitter, den beer J. P. I. Buteux, den heer mr. G. N. de Stoppelaa-, voorzitter der vereeniging: Uit het Volk—Voor het Votk, en der tentoonstellingscommissie. Zilveren medailles door liet departement Middelburg der Ncderlandsehe maatschappij tot bevordering van nijverheid, de atdeeling Middelburg der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid, de Middelburgsche Werkmansvereenigeng, twee van wege Je Lege La compagnie durable, uit haar fonds de Toekomst, eene door den heer L. K. van der Harst J.Jz., secretaris der lentoonstellings commissie, den heer B. A. Verheij, jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs. Voor de verder uitgeloofde prijzen in geld [wedstrijd] of voor den aankoop van medailles is bijgedragen door het provinciaal bestuur van Zeelandhet gemeentebestuur van Middelburg; departement Middelburg der maatschappij tot bevordering van nij verheid de afdeelin.' Middelburg der ver eeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheia en verschillende par ticulieren. Het doet weikelijk goed mannen van allerlei richting, toe kort geleden bij de stembus beslist tegenover elkander stonden, zoo broederlijk te zien samenwerken. Moge als gevolg van deze samenwerking niet alleen de tentoonstelling shgen, maar ook de Zeeuwsche Nijveriieid worden opge beurd. Over het algemeen voldoet de Tentoon stelling uitnemend en overtreft de ver wachtingen en zeer zeker zal het niet noo- dig zijn de bewoners van Zeeland lot een bezoek op te wekken. Goes. In de Raadsvergadering van he den Vrijdag onder Voorzitterschap van den oud sten Wethouder den heer Ramondt, was de heer dr. Moens afwezig. Na goedkeuring der notulen werd medegedeeld dat op Pi en 14 Mei 2 antwoorden van Z. M. den Koning zijn ontvangen, dankende 't gemeen tebestuur voor 't Z. M. toegezonden telegram van gelukwensching dat 5 a 6 rustbanken in 't plantsoen zijn geplaatst dat eenige schoollokalen meer zijn benut tigd met het oog op uitbreiding der nor maallessen. dat de heer Talen, die met den heer Stigter gepromoveerd is bij de schutterij, door den commandant als plaatsverv. lid van den schuttersraad is aangewezen. Het voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1888 werd goedgekeurd alsmede een dergelijke aanvrage van'tGast- huisbestuur. Kolijnsplaat. De heer Hu vers, heeft door zijn vertrek ontslag genomen als lid van den raad der gemeente Colijnsplaat. Als plaatsvervanger wordt van ant. rev. zijde genoemd de heer Jan Janse. De Kiesver- eenigiug houdt dezer dagen eene vergadering waarin ook candidaten voor de a.s. periodieke aftreding, tegenover de 2 aftredende liberalen gesteld zullen worden. De uitslag der herstemmingen is, dat de liberalen al hunne bedieigde zetels be houden hebben, inet uitzondering van Heus- den waar de antirevolutionaire candidaat Brandei horst gekozen werd niet 100 stem men meerderheid tegenover het liberale aftredend lid mr. Bosch, die echter verklaard had niet meer in aanmerking te willen koinen. De liberalen kunnen dus weer drie jaren «rustig» zijn. Te Zoetermeer, Nieuweramstel en Almeloo behielden zij het veld door de Inilp der antirevolutionairen te Franeker en Heeren veen door de beslissing der radicalen te Pekela, Hoorir en Breukelen waren zij on derling in herstemming geweest. Ook waren 't aftredende leden. KRABBENDIJKE 29 Mei 1889. In de op Maandag 27 Mei j.l. gehouden openbare veigadering van den gemeenteraad, waarin alle leden tggenwoordig waren, wdrden, nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, eenige mede- deelingen gedaan, waarvan de volgende bijzondere vermelding verdienen: 1. dat door Burgemeester en Wethouders, Z. M. de Koning bij briefis geluk gewenscüt met Hoogstdeszelfs 40 jarige regeering, en daarop een bericht van dankbetuiging is ontvangen. 2. dat op 13 Mei j.l. de besteding heeft plaats gehad van het uitdiepen van on het verwijderen van slib uit de havenkam, en dit werk is aangenomen en bereids uitgevoerd door A. Leijs voor f60. Al deze mededeelingen werden, voor zoo veel noodig met goedkeuring, voor kennis geving aangenomen. Naar aanleiding van het vermelde onder no. 2 werd echter door dhr. Butijn inlichting gevraagd, waar de verwijderde slib is gebleven, en door den Voorzitter geantwoord, dat deze gedeeltelijk is gebruikt aan het havenplateau en den noordelijken opril van den havendijk, doch overigens door de havengeul is weggespuid. Dhr. Butijn zegt vernomen te hebben, dat de verwijderde slib eene zoo hooge waarde had, dat de kosten van uitdiepen daarmede zonden kunnen zijn gedekt geworden, en vernam daarom gaarne nader, wat daarvan is. De Voorzitter durft dhr. Butijn ver zekeren, dat de slib, die niet aan genoemden opril of het havenplateau is gebruikt, geheel waardeloos was, en aarzelt dan ook geen oogenblik, om het beweren van het tegen deel een „praatje'" te noemen. Na deze toelichting wordt door geen der leden eenige bedenking gemaakt, om mot de gemelde besteding en uitvoering van het werk, op de wijze, als is geschied, ge noegen te nemen. Daarna deelt de Voorzitter mode, dat de onderhoudskosten der havenwerken, ten gevolge van stormschade, dit jaar zoo aan zienlijk zijn, dat reeds nu de bij de bo- grooting toegestane fondsen, schier geheel zy'n gebruikt. Daar do storm van 8 en 9 Februari meer schade heeft veroorzaakt dan de aannemer van het herstellingswerk ver plicht was uit te voeren, is bijwerk noodig geweest, waarvan volgens ingekomen en door den opzichter Sturm deugdelijk ver klaarde nota, de kosten bedragen f99.50. Onderscheiden leden geven hun leedwezen te kennen, dat zooveel bijwerk noodzake lijk was. Zij begrijpen niet, dat de opzichter dit niet heeft kunnen voorzien. Op voorstel van den Voorzitter wordt eehtor met al- gemeene stemmen besloten, gemelde f 99.50 te voldoen, en deze uitgave te verantwoor den post „Onderhoud van haven- on ka- naalwerken." Hierop komt in behandeling eene door Burgemeester en Wethouders ontworpen verordening, regelende de jaarwedde en wijze van benoeming en houdende instruc tie voor den conscierge van het gemeente huis. Na delibiratie wordt do regeling der jaarwedde aangehouden, doch de veror dening overigens onveranderd met 6 t gen 1 stem aangenomen. Tegen dhr. van Doorn, die een publieke besteding in het belang der gemeente achtte. Daarna wordt gelezen een ingevolge een vroeger genomen raadsbesluit in gereedheid gebracht adres aan HH. Gedeputeerde Sta ten om de haven of kaai alhier op te nemen onder de plaatsen waar vee mag worden ingevoerd. Zonder discussie wordt met algemeene stemmen besloten, gemeld ontwerp verzoekschrift goed te keuren. Vervolgens wordt overeenkomstig een daar toe strekkond voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten, over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1888 te beschikken tot een bedrag van f206,11 ten einde verschillende op gemeld dienstjaar betrekkelijke betalingen te kunnen verantwoorden. Ten slotte verlangt do Voorzitter het gevoelen van den raad te vernemen, welke plaats behoort te worden aangewezen voor den herfjk van maten en gewichten en wordt als het algemeen gevoelen te kennen gegeven, dat hot ge meentehuis dient gebruikt te worden. De vergadering is daarna gesloten. Ter openbare terechtzitting van den 14 Juni a. zal voor de arronds-reebtbank te Middel burg terechtstaan J. K., oud 20 jaar spoorweg werker te Ter Neuzen, ter zakejd it hij, als ran- geermeester met den rnaneuvredienst belast, op bet stationseinplacerneat te Ter Neuzen, en als zoodanig aldaar op 1 April jI.des voor middags omstreeks 7Vü uur een trein bedie nende, die aan het rangeeren was, op de poorlijn, loopende lai gs de luskade, alwaar een schip met steenkolen werd gelost, zoodat de arbeiders, daarmede bezig, telkens [die spoorlijn moesten overgaan, niet bij het in be weging zijn tan den trein vóór de locomotie! heeft geloopen, zooals hij wist dat bij doen moest en de voorzichtigheid hem gebood, ten einde in de gelegenheid te zijn bedoelde arbei ders tijdig te waarschuwen, tengevolge van wel ke nalatigheid een dier arbeiders, Marinus de Bruine, die die spoorlijn overstak met eene mand steenkolen op den rechterschouder en daardoor den aankomenden trein niet kon zien door de locomotief is overreden, tenge volge waarvan zijne beenen verbrijzeld zijn en I ij dientengevolge denzelfden dag is overleden. In deze zaak zullen vanwege het O. M 9 getuigen, waaronder 1 deskundige, worde.i voorgebracht. Tlioleu. Door de rechtbank te Zierikzee is de effectenhandelaar C. Verkerke alhier iu staat van faillissement verklaard. Ge noemde heer bevindt zich thans te Zierikzee in hechtenisdit veroorzaakt in dit eiland groote verslagenheid, wijl velen hem hunne zuur verdiende spaarpenningen en kapitalen hadden toevertrouwd, 't Gevolg hiervan is dan ook, dat de ünancieele schade, door sommigen geleden, vrij aanzienlijk is. En kelen zijn zells totaal geruineerd. Het tekort zegt men moet vrij aanzienlek zijn, maar kan nog niet worden bepaald. Men raamt hetgeen bij onder zijn beheer had op 2 k 3 ton. Er waren Woensdag 1. 1. enkele personen gedagvaard. Seder t de kinderen, op voorschrift van dien «stouten dokter», levertraan moeten innemen, worden er dagelijks ineer tra nen gestort dan an Iers in een vierendeels jaar, smdat de kieinen er zich met luid gejammer tegen verzetten. Als men echter de levertraan met den dooier van een versch ei vermengt, er een druppeltre pepermunt olie en wat suikerwater bij doet. zal hst zeer goed smaktti, omdat de traansinaak dan verloren gaat. Dan behoeft het geheele gezin er niet voor te schrikken, als de kinderen moeten innemen. Het Eng. barkschip Gettysburg (reeds vermeld), vertrok 6 Febr. van Montevideo naar Pensacola in ballast, bemand met 16 koppen. Den lsten April, des nachts ten half een, stootte liet bij stormweder opeen koraalrif, buiten Morarit Cayes, en viel on- rniddelijk plat op zijde, terwijl het achter schip iu het water zonk. Twee jongens, die in de kajuit waren, verdronken onmid- delijk en drie man die zicli op het achterschip bevonden werden overboord geslagen en verdronken. De overigen klemden zich aan het op zijde liggende wrak, en in die posi tie kwam een der scheepsbooten die los geslagen was, binnen hun bereik, doch toen deze weder weggeslagen werd door de zee, slaagden zeven man, waaronder de gezag voerder, om er in te klimmen. Zjj vonden er echter geen baat bij, dewijl de boot spoedig vol water sloeg, waardoor 2 der equipage verdronken, terwijl 4 man er in slaagden het wrak weder te bereiken. De gezagvoerder hield zich drijvende met be hulp van een roeiriem en werd door de zee weder op het rif geslingerd. Bij het aan breken van den dag verkende men de Ceyes en slaagde men er in een vlot zamen te stellen en gedeeltelijk zwemmende om het vlot te sturen, een klein eilandje te bereiken, waar zij drie kokosnoten vonden doch geen water. Zij waren allen geheel naakt en bleven daar twee dagen en vonden eenig brakwater. Den derden dag zwommen drie matrozen naar een grooter eiland en bleven daar den ganschen nacht. Des anderen daags keerden zij terug en meldden dat zij daar meer wateren koko noten hadden gevonden en vertrok toen de geheele bemanning al zwemmende, de gezagvoerder en een matroos die zwaar gewond was, door de anderen geassisteerd, derwaarts, en waar zij drie weken bleven, het leven rekkende door mosselen, krabben en kokosnoten. Ook werden eenige slapende boobies (zeevogels) door hen verrast, welke zij rauw opaten, dewijl zij geen vuur konden maken. Eene groote baai loerde voortdurend op de schip breukelingen en trachtte deze vruchteloos het zeemonster te vangen. Ten laatste blaagden zij er in om een vlotje samen te stellen van hout dat zij op een naburig eilandje vonden. Er werd van eenige zakken en een beddelaken, dat aan land gedreven was, een zeil te zamen gesteld en den 22sten April vertrokken 2 man naar Jamaica om assistentie te halen. Hunne proviand be stond uit een stuk spek en negen flesschen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2