KEUR- SCHOOLMEUWS. RECHTSZAKEN. UOIEAGDE BERICHTEN. gesteld, zjjn in tijden van oorlog ot oorlogs gevaar vrijgesteld van de verplichting tol het verrichten van bijzondere diensten ot tot het onder de wapenen komen tot aanvulling van het leger, de landweer of de reserve der landweer. 27 Mei '89. Nu de heer I. van Houte, als staten lid voor het district Sluis uittreedt is daar weer een stemming r.oodig; deze is bepaald op Donderdag 6 Juni en mogelijke her stemming op Donderdag 25 Juni. De examens voor de hoofdacte zullen D. V. afgenomen worden 25 en 26 Juni (schriftelijk) en 15 Juli (mondeling) te Breda (voorzitter Verheijen). Arnhem (Dingemans) Den Haag (Moens)Amsterdam (Bonte) Leeuwarden (Prakken en Zwolle (Kreenen). Aanmelding vóór 9 Juni. Examinatoren ztjn Breda de hh. Blok, Franquir.et, v. d. Grinten, Lamers, Scholten, Schuil, Steijns, Strucker en Trosée Ludwig, Tack, de Groot, Vermeulen (uit Middelburg). Arnhem de hh. Heukels, Rijkens, Smit, Smits, Steijns, de Vlam, Gerretsen, Schutte en Voerman (de 3 laatsten zijn hoofden van scholen voor christelijk nationaal onderwijs); Hillenius, Houba, Jacobs, Leopold, Moora. Den Haaf? de hh. Hofman, Op de Laak, Gei hardt, de Vletter, Aitton, Straub, v. Everdinge. IJkema, Cocheret, Schmidt Crans en Feringa (de laatste is chr. onderwijzer); Leopold, Brouwer, Mackenzie, Kamerbeek en Disper. Amsterdam de hh. Leopold, Laméris, Stamperius, Roest, Meijer, Gemert, v. d. Lejj, Jennes, Bos, Bjjleveld en Le Grand (de 2 laatsten chr. onderwijzers)Kui pers, Jansen, Rovers, Hoenkamp en Ra demaker. Voorts zijn te Leeuwarden 2 en te Zwolle 1, hoofden van chr. scholen in de examencom missie. Het gaat vooruit. De examens middelbaar Fra sch Hoogd. en Etigelsch zullen in Augustus, desnoods ook eind Juli, gymnastiek Juli, landbouwkunde en middelbaar onderwijs land- en tuinbouwkunde in Augustus afge nomen worden. Aanmelding vóór 21 Juni bjj het dep. van binnenl. zaken op onge zegeld papier. Door 400 onderwijzers te Amsterdam is aan de Tweede Kamer een verzoekschrift gericht, waarin men klaagt over de bepa ling van artikel 23, volgens welke aan het hoofd eener school van 200 leerlingen slechts iemand staan mag die vijf jaar hoofd is geweest eener school. Bij de rijks-telegraaf is met 1 Juni verplaatst van Rozendaal naar Middelburg de heer F. Ketneren van Tilburg naar Roosendaal dhr. F. Lijbaart. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kattendjjke dhr. P. N. Gjjs man, candidaat. De heer J. H. Donner schrijft in het Christelijk Weekblad voor Leiden en Om streken het volgend «aan een vriend van jaren De Commissie in zake de vereeniging der Chr. Geref. Kerk met de Ned. Geref. Ker ken of gemeenten is de vorige week weer te Utrecht vergaderd geweest. Ik denk, dat haar rapport binnen een paar weken aan onze Kerkeraden en gemeenten zal worden toegezonden. Dat rapport zal, volgens den last der Sy node, het oordeel der Commissie inhouden wat betreft het voor en tegen van de drie punten in kwestiehet Reglement van '69, het oprichten van doieerende kerken in plaatsen, waar reeds een Christ. Geref. gemeente bestaat, en het opgaan van onze Theol. School in de Vrije Universiteit. De Commissie laat haar oordeel over deze drie punten vergezeld gaan van voorstellen tot wijziging van het Reglement, en van èenige voorstellen om, mochten de bezwaren tegen de Vereeniging vooralsnog niet uit den weg kunnen geruimd worden, elkander dan toch meer te naderen en zooveel mogelijk saam te werken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den .verkman te Terneuzen, die door de Middel- burgsche rechtbank tot 2 jaren gevangenis straf «verd veroordeeld wegens opzettelijke brandstichting in een goederenloods bij het poor wegstal ion te Terneuzen, ontslagen an rechtsvervolging, omdat nu niet is gebleken, dat de in de loods aan- ezige goederen verbrand of beschadigd ijn, het ten laste gelegde en bewezen ver jaarde niet strafbaar is. Tegen den voormaligen ontvanger- griffier van den polder Waarde beklaagd in de bekende zaak, is 3 jaar gevangenisstraf en acht jaren ontzetting van burgerrechten geëi*chtechter niet zonder eerst het gedrag van den dijkgraaf P. te hebben gelaakt, die zich wel zijn salaris liet uitbetalen, doch weinig notitie van de stukken nam, die hij soms zeer ondoordacht teekende. Ook de verdediger wees daarop en op vele bij be klaagde aanwezige vei zachtende omstandig heden, op zijn huisgezin met 10 kinderen, dat hem noode missen zal, op verjaring en vaag bewijs. Hij vroeg niet-ontvankelijk verklaring van het Openbaar Ministerie. 7 Juni uitspraak. De Haagsche rechtbank behandelde Zaterdag de zaak tegen O. gewezen assistent op het post en telegraafkantoor te Ierseke die door de Middelburgsche rechtbank ver oordeeld was tot 2 jaren gevangenisstraf wegens verduistei ingen wegens verval- sching van een register, uitsluitend bestemd tot controle van de administratie. De ver dediger mr. v. Gigch pleitte verzachtende omstandigheden. Ylusiugen. Zondag middag gingen zekere V. en zjjn neef E, te Sluis thuis behoorende en hier als timmermansknecht werkzaam zjjnde, in den omtrek van het badhuis baden. Geen van beiden kon zwemmen. Al spoedig geraakte laatsgenoemde i.i doodsgevaar, zoodat V. zich haastte om hulp te halen. Toen hjj terugkwam met hulp was het te laat De 21 jarige E. was reeds verdronken. Het iijk werd spoedig daarop opgevischt en naar het ljj ken huisje op de algemeene begraafplaats gebracht. Biezellnge. Gisteren (Zondag) had alhier het volgende plaats Ds. M. van Apeldoorn was als naar ge woonte voor zijne gemeente opgetreden, onder het uitspreken van het voorgebed gevoelde de eerwaarde grijsaard zich plot seling door eene hevige ongesteldheid aan gegrepen, zoodat hij met veel moeite het einde kon bereiken, en de gemeente ver zocht om te zingen Psalm 42 vers 1. Na het eindigen van dit gezang was zjjn Eerw. genoodzaakt den kansel te ver laten en den verderen dienst aan de ouder lingen op te dragen. Geleid door een der kirkeraadsleden is zjjn Eerw. langzaam huiswaarts gekeerd. Zaainslag. Eenigen tijd geleden werd het gemeentebestuur alhier door dat van Axel aangezocht Axel met Zaamslag tele fonisch te verbinden. De kosten van aanleg zouden door de beide gemeenten ieder voor de helft worden gedragen. In de laatst ge houden raadsvergadering werd dat voorstel breedvoerig besproken, maar met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Naar aanleiding daarvan had er gisteren avond op uitnoodiging van den Weled. heer J. C. M. Hartman, arts alhier, een bijeenkomst plaats, ten doel hebbende hel bespreken van eenige aangelegenheden tot het verkrijgen eener telefonische gemeen schap, tusschen bovengenoemde plaatsen. Nadat door ZEG. het nut van zulk een verbinding in kerte trekken was aange toond, werd besloten bjj de ingezetenen een request te doen circuleeren, hetwelk met handteekeningen voorzien, bij den raad zal worden ingediend, teneinde haar te verzoeken de zaak opnieuw in behandeling te nemen. Wegens landlooperij is door den bri gadier der maréchaussée te Terneuzen aan gehouden en ter beschikking van den officier van Justitie te Middelburg gesteld, zekere J. C. Calan Ier, van beroep schrijver, geboren te Rotterdam, die meermalen wegens dief stal en oplichterij veroordeeld wasen in Nederland, België, Duitschland en Engeland reeds verschillende keeren in een krankzin nigengesticht is verpleegd geworden, zonder echter werkelijk krankzinnig te zijn. Thans zich bjj den brigadier aanmeldende, gaf hij op te heeten Brutel de la Rivière, van be roep doctor in de medicijnen en geboren te Marseille. Doch toen hem bleek dat de brigadier genoegzaam omtrent hem op de hoogte was, viel hjj door de mand en be kende slechts krankzinnigheid te hebben voorgewend om onder dak te komen. De man had geen cent op zak. Een bijziend man te Haarlem is in den singel gevallen en verdronken. In de gemeente Heusden ontstond Vrijdagavond eene algemeene paniek door het bericht dat de Hervormde kerk in brand stond. Er werd bericht dat er licht in de kerk was gezien en dat er rook uit het dak en den toren gekomen was. Alles was in rep en roer, de brandspuit rukte uit doch toen men op de plaats des onheils was gekomen, riep men uit den toren dat er niets te bespeuren was. Wat was het ge val Er was licht ontstoken in de consi storiekamer, en een groote zwerm muggen, die op eenigen afstmd een rook wolk geleek, had de ijverige lieden op een dwaalspoor gebracht. Te Gestel bij Eindhoven is Vrijdag middag de bliksem geslagen in het huis van den herbergier Vroom, waai bij een lOjarige knaap zoodanig getroffen werd, dat hij on middellijk een lijk was. Bij een geweldig on weder, dat Vrijdagnacht boven degemeente Buren en omliggende plaatsen losbarstte, veroorzaakte de bliksem op vijf verschillende plaatsen brand. Te Erichem weid een ka pitale boerenwoniug met al hare behuizingen door de vlammen vernield. Te Bolsward werden vele ruiten verbrijzeld. Ook ging de bliksem door een blikslagers werk plaats, waar hij een gat boorde in een ketel, in een aantal hamers die aan den wand hingen, gaatjes deed ontstaan van èen de punt afsmolt en een hoop papier zengde. Een boer die zat te melken werd achterover geslagen. Op vele plaatsen brandde woningen of boerenbehuizingen af. Te Sclioo- nebeek brandde het armhuis af. Ook werd een jong man aldaar in de weide gedood, terwijl hij tusschen twee paarden in de nabijheid van zijn baas stond. Deze laat sten verkregen geen letsel. Te Groesbeek sloeg de bliksem op de telegraaflijn en sprong over op den afleider van het station. Meer dan 25 telegraafpalen werden afgeschilverd. Te Groessen sloeg de bliksem in een woning, en daarna door den muur naar buiten zonder brand te veroorzaken. Uit Oldebroek meldt menVrijdag middag woedde hier een hevig onweder. Het hagelde niet, maar het regende ijs. De bliksem was niet van de lucht. Elk oogenblik kon men bliksemstralen in den grond zien «laan. Er werden horizontale (waterpas) stralen waar genomen, die ale het ware over de heide slingerden. Terwijl dit onweder op het hevigst was, begaf zich een sergeant met twee wtgens, elk met 4 paarden bespan nen huiswaarts, toen plotseling de vier paar den van den voorsten wagen dood neerstortten. De voorrijder vloog uit den zadel en kwam voor zjjn span op den grond terecht. Ook hij was gedood. Een ander kanonnier, die bij den wagen stond, werd ter aarde geslingerd. De achterrijder is, terwijl de paarden onder hem gedood werden, en hij met zjjn paard ter aarde viel, als dooreen wonder geheel ongedeerd gebleven. De commensaal van een burgergezin, te 's Gravenhage, tevens onderwijzer in vreemde talen, verloofde zich met de dochter des huizes en samen zouden zij naar Antwerpen gaan, om de aanstaande schoondochter aan de familie voor te stellen. De jongelui zijn echter niet teruggekeerd en uit papa's secretaire wordt f 1500 vermist. Post in Marokko. De «N. Preuss. Ztg.» deelt in eene beschouwing over het postwezen in Marokko het volgende mede De brievenmalen worden aldaar verzonden door middel van Arabieren, die tegen een klein loon met groote vlugheid en tevens zeer eerlijk deze taak vervullen. Des nachts alleen nemen zij eenige uren rust. Opdat deze echter niet te lang dure, bevestigen zij aan een der voeten een brandend koord, dat afgebrand zijnde hen wekt. Zjj banen zich een weg door de grootste wildernissen, beklimmen steilten, gaan rivie ren over, waarin Byron zou verdronken zijn. Den geheelen weg leggen zij af in een soort van draf, terwijl de zon hen op de huid brandt, in den omtrek soms dagen lang geen boom te zien, geen druppel water te vinden is. Den weg van Tanger naar Fez, waarvoor een muildier 5 dagen noodig heeft, legt zulk een bode af in 3Vü dag. Tijdschr. Post en Tel. De Engelsche regeering heeft besloten, vanaf 1 Juli a. s. eenieder, die zich aan boord bevindt van een Engelsch visschers- vaartuig, of daartoe behoort, en met een vuurwapen dreigt of schiet; steenen of andere projectielen werpt naar een ander vaartuig of naar de personen, die zich daar aan boord bevinden; de visschers vaneen andere boot aanvalt, uitplundert of schrik aanjaagt of eenige daad pleegt, welke den vrede zou kunnen verstoren, met een boete van 250 fr. voor elk van die wanbediijven te straffen. Dinsdag in den vroegen morgen heeft in het Kanaal een aanvaring plaats gehad tusschen twee schepen, de German Emperor en de Beresford; er hing een zware mist. Het eerste schip is onmiddellijk gezonken. Twee officieren en zeven personen der be manning zjjn Woensdag morgen in een sloep te Dover aangekomen; zjj gelooven de eenige overlevenden te zjjn, zoodat een der tigtal personen is omgekomen. De German Emperor had behalve 16 personen van de bemanning, nog 6 pasasgiers aan boord. Een vergiftigde rivier. Het water van de Meurthe, een bijrivier van de Moezel, is over een lengte van 3000 meier vergiftigd door 'ts; ringen van een bekken eener sodafabriek, welks inhoud in de rivier werd uitgestort. De stof zonk niet, maar verbreidde zich tot voorbij Nancy. Het water der rivier gelijkt op dunne melk. Aan den oever en op den bodem der rivier wordt eene korst gevormd, die op enkele plaatsen een dikte van 5 cM. bereikt; alle vissehen uit de rivier zijn gestorvenen drjjen, met den buik naar boven gekeerd, aan de oppervlakte. De inrichting voor vischteelt te Malzeville is vernietigd. De oeverbewoners leggen traliewerk in de rivier aan, om de doode visschen te vangende oogen en neusopeningen der dieren zijn ge heel verbrand. Men kan zich zoo eenigszins eene voor stelling vormen van de hoeveelheid omge komen visschen, uitliet feit, dat een molen bleef stilstaan tegen het rad was een massa doode visch opgestuwd ter lengte van 15 en ter hoogte van 2 Meter. Bij een stierengevecht te Bordeaux heeft dezer dagsu een vreeseljjk ongeluk plaats gehad. Een der bevechters van een vinnigen stier werd door het beest omverge worpen, waarop het hem een der horens door den hals stak juist naast den grooten halsslagader. De kampvechter is aan zjjne wonden bezweken. Een Amerikaansch dagbladschrijver is het slachtoffer geworden van een noodlottige vergissing. Hjj kwam, laat in den nacht van zijn werk terugkeerend, met den sleutel in huis en ging naar zjjne kamer, toen zjjn broeder, meenende dat er een dief in huis was, uit zijn slaapvertrek snelde en den gewaanden inbreker doodschoot. De sjach van Perzië is te Sint-Peters burg aangekomen en aldaar verwelkomd door den czaar en de bevolking. De beide vorsten omarmden elkaar op het perron. In een gesloten rijtuig reden zij naar het paleis. Langs den weg daarheen waren de tioepen opgesteld, alsmede de leerlingen van de krijgsscholen, terwijl de stoet om ringd werd door de bereden garde, de huzaren en de witte kurassiers. De stad is rijk met vlaggen, Oostersche tapijten en met goud- en zilverdraad doorvlochten doe ken van groote afmeting versierd. De keizerin ontving later, in den zooge- naamden «Hermitage», den Perzrichen mo narch, die zich in een rijtuig met 4 paarden voorafgegaan door voorrijders, herwaarts liet brengen, 's Avonds had in het paleis een groot feestmaal plaats, waar verschei dene toasten werden uitgebracht, en prijkten in de straten schitterende illuminaties. De russische pers bespreekt met instem ming het bezoek van den shah, en vrij al gemeen acht men het thans zeker, dat de Karoenqu.ienie is opgelost en de vrede tus schen Rusland en Perzië door niets meer bedreigd wordt. In de Fransche Kamer is de regeering door den heer Millerand, van de uiterste linkerzijde, geïnterpelleerd over de door haar genomen maatregelen tegen de koperknoei- erijen en wel naar aanleiding van de buiten gewone rijzing van dit metaal. Volgens spreker is men bjj het onderzoek zeer slof te werk gegaan. Men talmde met de huis zoekingen, totdat alle gewichtige papieren door de betrokken personen in veiligheid waren gebracht. Den heer Heutsch, zoo ging de heer Millerand voert, liet men tegen een borgtocht van slechts 300,000 francs op vrije voeten, terwijl hij voor lOO.t 00.000 verontwoordelijk is. Ten slotte besloot men tot de gerechtelijke vervolging van drie personen. Op de postzegel beurs te Parijs worden sinds eenige dagen postzegels van één centime en van één franc verhandeld, waarop de beeltenis van den «brav' général» prijkt I Naar men zegt, zijn zjj vervaardigd door eene firma te Frankfort. Te Medicina, in Italië, waar een werk staking onder de rijstpelsters is uitgebroken hebben wanordelijkheden plaats gehad. De vrouwen plunderden vijf bakkerswinkels; verscheidenen barer moesten in hechtenis genomen worden. De mannelijke werklieden nemen niet aan de beweging deel. Uit Milaan wordt gemeld, dat er een schikking getroffen is tusschen de werkgevers en een deel der arbeiders. 'n Beleefde wenk. Mijnheer. Nu, vriend doe de complimenten aan den baron en be dank hem vriendelijk voor het wild, dat ge mij gebracht hebtwaar wachtje op? Knecht. Meneer, wat moet ik den baron zeggen, als hij vraagt»Joost, yat heb je

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 2