CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1889. No. 101. Dinsdag 28 Mei. Derde Jaargang VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* DE LEGERWET. DE Z E EIIW, aLKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. P.jjs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,026 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 meer 10 cent. 5 regels 50 cent, iedere regel. Het Verslag der Staats-Commissie tot voorbereiding der wettelijke rege ling van den militairen dienstplicht is Donderdag-avond verschenen. Aan dat Verslag zijn de volgende bijzonderheden ontleend. De grondslagen voor de wettelijke rege ling van den dienstplicht luiden De landmacht. Deze bestaat uit het leger, de landweer, de reserve der landweer, de aanvullingstroe- pen voor deze drie categorieën, de vrijwilli gerskorpsen. Zeemacht: de actieve zeemacht, de zeeweer, de reserve der zeeweer. Het Leger. Het leger bestaat uithet veldleger; de bezettingstroepen, de bewakings- of reserve troepen, de depottroepen. Land- en zeemacht bestaat uit vrijwillig dienenden en dienstplichtigen, aan te wijzen door het lot. Ter verkorte oefening komen achtereenvol gens in aanmerking de oudste zoon eener weduwe; de studenten aan de universiteiten, die bljjken hebben gegeven van een buitenge wonen aanleg, en de kunstenaars, die voor hun 23e jaar bij den prijskamp volgens art 43 der wet op de Rijks-Academie van beel dende kunsten den prijs of het accessit be haald hebben; de overigen door het lot. De dienstplicht moet persoonlijk vervuld worden. Duur van den dienstplicht, behoudens de bij de wet bepaalde uitzonderingen bij het leger of de actieve zeemacht 8 jaar, b\j de land- of de zeeweer 5 bjj de reserve der land- of zeeweer 7 met dien verstande, dat de geheele dienst tijd niet later eindigt dan den 4n Februari van het jaar, waarin de dienstplichtigen hun 40e jaar volbrengen. De in tijd van vrede van -den dienst vrij gestelden en zij, wier dienstplicht begint na den 4n Februari van het jaar, waarin zij hun 28e jaar volbrengen, den 4n Februari van hun 40e levensjaar, zijn, behoudens uitzoi.de ringen, voor tijden van oorlog of oorlogsgevaar beschikbaar. De inlijving heeft plaats de cavalerie, veld artillerie, rijdende artillerie en den trein, voor de helft omstreeks het begin van April, voor de helft omstreeks het begin van October, infanterie en vesting-artillerie, voor zoover zij bestemd zijn bij mobilisatie bij de depots over te gaan, omstreeks half Juni, alle overige dienstplichtigen te land omstreeks het begin van Februari de zeemilitie omstreeks het begin van Maart. Duur van het verblijf onder de wapenen. Infanterie en vestingartillerie 1 jaar (bij de pantserfortcompagnieën 45 maanden), te verdeelen door het lot, in twee helften, waarvan de eene helft van begin Nov. tot begin Februari met verlof gaat. Ruiling wordt hier toegelaten. Herhalingsoefeningen. Veldinfanterie drie, elke van 35 dagen, in het 3e, 5e en 7e dienstjaar. Vestinginfanterie en vesting artillerie twee, van 30 dagen, in het 3e -en 6e dienstjaar. Cavalerie, veldartillerie, rijdende artillerie» trein anderhalf jaar. Herhalingsoefeningen. Cavalerie21 dagen dienst bjj de veldartillerie in het jaar, waarin zij bij den trein overgaan. Veld artillerie en rijd. artillerie twee, van 30 dagen, in het 4e en 5e dienstjaar. Pontonniers, torpedisten, genietroepen één jaar, naar omstandigheden te splitsen in twee deelen, als bij de infanterie. Herhalingsoefeningen twee van 30 dagen voor pontonniers en [torpedisten in het 3e en het 6e, voor de genie in het 3e en 5e dienst jaar. Hospitaalsoldaten: 14 maanden. Herhalingsoefeningen ééne, van 35 dagen in het 4e dienstjaar. Depots inf. en vestingart.drie maanden. Zeemachthoogstens 1 jaar. Herhalingsoefeningen twee, de eerste van 28 in het 3e, de tweede van 21 in liet 6e dienstjaar. Uit de dienstplichtigen te land wordt kader gevormd tot en met .den rang van luitenant. Regel voor het onder de wapenen komen is iet 20e levensjaar. Op een met redenen omkleed verzoek kan tweemaal uitstel ver leend worden voor den tijd van één jaar. Ook kan aan jongelieden vergund worden hun dienstplicht, bij voldoende lichamelijke ontwikkeling, één jaar, en bij krachtigen lichaamsbouw twee jaar vroeger te vol brengen. Vrijstellingen in tijd van vrede. Vrijgesteld wordt de dienstplichtige 4. die kleiner is dan 1,6 Meter. Kan het benoodigde contingent voor de volledige en voor de verkorte oefening niet i worden verkregen, dan kunnen ook dienstplichtigen niet kleiner dan 4.57 M. worden in dienst gesteld. 2. Wiens borstkas in verhouding tot zijn lengte niet voldoende ontwikkeld is. 3. Die door ziekelijke gesteldheid of gebreken ongeschikt is. 4. Die eenige wettige zoon is. 5. Wegens broederdienst. Van fen even getal broeders de helft, van een oneven de grootste helft vrij. Van twee of meer broeders, in hetzelfde jaar dienstplichtig, is minstens de helft vrij. Om vrij willigen dienst van broeders of halve broeders wordt geen vrijstelling verleend. 6. Die boven de 18 jaar minstens 2 jaar vrjjwillig gediend heeft. De om deze reden vrijgestelde behoort echter, ook zoo'ang hij zijn 28e jaar niet bereikt heeft, tot de lan 1- of zeeweer. Uitstel van werkelijken dienst wordt verleend, voor hoogstens 8 jaar, aan hen, die eene verklaring afleggen dat zij worden opgeleid voor: a. arts, b. apotheker, c. veearts De sub. a. bedoelde personen moeten te vens verklaren dat zij na hunne studiën en na te hebben voldaan aan de vereischten van reserveofficier van gezondheid, het Rijk in tijd van oorlog als re erve officier v. gez. gei urende 8 jaren zullen dienen. Hetzelfde gelit voor de sub b en c bedoelden, ge durende 10 jaar, als reserve-apotheker of paardenarts. Nadien zijn zij van verderen milit. dienst ontheven. Bezitten bedoelde personen na den termjjn van uitstel niet de vereischten voor reserve officier, dan worden zij bij het leger ingelijfd. Voor hoogstens 5 jaar wordt vrijstelling verleend aan studenten der Polytechnische School te Delft. Ontheffing van den werkelijken dienst wordt o. a. verleend, op hunne aanvrage, telkens voor één jaar, aan de geestri jken (de Roomsch-katholieke ordebroeders daar onder begrepen) en bedienaren van den godsdienst bjj de erkende kerkgenootschappen en aan hen die daartoe aan erkende inrich tingen worden opgeleid; aan buiten lands duurzaam verbijjfhoudende; aan zaak waar nemende of kostwinnende zonen van we duwen. Ook in andere bijzondere gevallen kan door den Koning ontheffing worden verleend. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden de categorieën van personen aan gewezen die in tijd van vrede vrij 'zijn van herhalingsoefeningen, bij mobilisatie voor- loopig of definitief ontheven zijn van de verplichting om onder de wapenen te komen. Het rjjk wordt verdeeld in recruteerings- districten, met een districts-commissaris aan het hoofd van elk district. Aan hem is toe gevoegd een districts-adjudant. De inschrijving voor den dienstplicht ge schiedt tusschen 1 en 34 Jan. van het jaar, waarin de dienstplichtige zjjn 49e levens jaar intreedt, en, vroeger niet ingeschreven, zijn 39e jaar niet heeft volbracht. Geneeskundig onderzoek enz. geschieden in September en October. De loting heeft plaats in November of December, Hij die zijn 40e levensjaar niet heeft vol eindigd, wordt niet tot het aangaan van een huwelijk toegelaten, wanneer hij niet overlegt het bewijs, dat hij tot op het tijdstip dei- aangifte aanzijn dienstplicht heeft voldaan, of zijn bewijs van vrijstelling. Voor de bij het leger of de actieve zee macht ingelijfden is tot het aangaan van een huwelijk noodig de toestemming van den betrokken Minister. De dienstplichtigen zijn bestemd om te dienen in en buiten Europa. Worden zij bjj uitzondering gebezigd voor den dienst in de koloniën dan genieten zij dezelfde voor deelen als de vrijwilligers en wordt hun diensttijd voor elke 3 maanden verblijf aldaar met 4 jaar verkort. De zeemacht met verlof van leger en actieve zeemacht worden jaarlijks minstens eenmaal door den district-commissaris en zijn adjudant onderzocht. Het verblijf buitenslands van verlofgangers wordt in bijzonderheden geregeld. De Land- en Zeeweer. Na volbrachten diensttijd bij leger of zee macht gaat de dienstplichtige over bij de land- of zeeweer, voor den tjjd van vijfjaren. Bij mobilisatie treedt de jongste lichting op, zoo de jongste lichting van leger of actieve zeemacht op dat tijdstip nog niet voldoende geoefend is In den tijd van vrede is de «weer» in den regel niet verplicht tot het houden van oefeningen,maar wordt eenmaal'sjaars geïnspecteerd. Voor het overige hebben deze mannen dezelfde verplichtingen als de ge wone verlofgangers. Uit de landweer worden gevormd bij de infanterielandweerveld- en ves ting-bataljons, en bij de artillerielandweerves'ingbataljons De landweermannen, niet tot de infante rie of de vesting-artillerie behoorende, komen bij hnnne resp. korpsen op. De bataljons landweer worden geëncadreerd met het kader dat in de landweer aanwezig is en met dat beschikbaar komt van in richtingen bjj het leger, als: militaire acade mie, pupillenschool, enz. met officieren van het Ned.-Indische leger met verlof; gepen sioneerden die nog bruikbaar zijn en personen die zich vrijwillig aanmelden en een rang of graad bij het leger hebben bekleed. Het kader dat te veel is wordt voor de reserve der landweer bestemd. De zeeweer komt op in de verschillende maritieme posiliën en wordt als reserve der zeemacht gebezigd. Land- en zeeweer zijn in het bezit van militaire kleeding en uitrusting. Voor een deel (de kust- en grensbataljons) worden de wapenen in de districten opgelegd. Land- en zeeweer- reserve. De dienstplichtigen, die hun diensttjjd bjj de «weer» hebben vervuld, gaan over bjj de reserve, tot hun 4l)e jaar. Ee reserve treedt niet op, voor dat de oproeping der geheele land- en zeeweer heeft plaats gehad, wordt gebezigd tot aan vulling van deze of tot andere doeleinden. De dienstplichtigen die niet bjj het actieve leger of zeemacht of voor bijzondere diensten zijn ingedeeld, bljjven tot hun 40e jaar be schikbaar en worden in tjjd van oorlog tot aanvulling gebezigd. Bijzondere dienst. a. OrJonnansen te paard. Dienstplichti gen, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden ingedeeld bjj het esca- dron ordonnansen, dienen daarbjj voor eigen rekening, en met medebrenging van een geschikt paard, 2 tot 6 maanden en kunnen later in tjjd van vrede hoogstens tweemaal gedurende 44 dagen tot het bijwonen van oefeningen worden opgeroepen. Hun dienst tjjd is de gewonede verplichting om een goed terieinpaard beschikbaar te houden duurt vier jaar. b. Wielrijders-ordonnansen. Brengen een geschikt rijwiel mede en dienen hoogstens 2 tot 6 maan len. Overige conditiën als sub a. c. Ordonnansendienst te water. Als voor. Zjj stellen eene voor den veiligheidsdienst geschikte kano ter beschikking en moeten de bedrevenheid bezitten om daarmede om te gaan. Voorts worden voor bjjzondere diensten aangewezen ingenieurs, bakkers, slachters en schoenmakers. Eerstgenoemden worden na een oefeningstjjd van minstens 6 maan den, benoemd tot reserve-officier, reserve opzichter of militair technoloog. De bakkers, slachters en schoenmakers worden gedurende 3 tot 8 weken bjj de betrokken Rijks inrichtingen gedetacheerd. De vervulling dezer bjjzondere diensten geschiedt op eigen aanvrage. Voorts worden in tjjd van oorlog of oor logsgevaar bijzondere diensten geëischt van hen, die niet behooren tot de zee- of land macht. Zjj die niet behooren tot het leger, de landweer of de reserve, maar reeds in tijd van vrede deel uitmaken van een vrijwilli- ger-korpi en de verplichtingen op zich nemén voor het geval eener mobilisatie voor de /eden dier korpsen van Regeeringswege vast-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1