NIEUWSBL AD VOORZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1889. No. (00. Zaterdag 25 Mei. Derde Jaargang VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1EN 3LKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. f 0,95 - 0,025 Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nommers UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel mier 6 een Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. V Van hetzelfde Vaderland. Ik hoop het zal u duidelijk geworden zijn, dat het niet aangaat om den geest die in de kazerne heerscht, uwe zonen daaraan te onttrekken en er dan maar plaatsvervangers en kinderen van minge- goeden aan te wagen. Niet dien geest ontloopen, hem verbeteren moet uw streven zijn. Geloof mij, als daar de zonen van meer gegoeden en meer beschaafden, van meer godsdienstigen en rijkeren in de gelederen dienst nemen, en zij brengen met den christelijken naam ook den christelijken wandel mee, dan zal die geest van zelf anders worden. Ook ik heb in <'e kazerne wel eens een sergeant of fourier een weinig onbeschaafd booren uitvaren, maar ik heb ook gezien, dat zulk een onderofficier zich vaak wist in te houden, wanneer hij onder de recruten jongelingen van «erkend fatsoenlijken» huize zag. Ik heb ook gezien dat een christelijke wandel in de kazerne heilzaam werkt. En dit kan ook niet anders. De omgang tus schen meer beschaafde en meer onbeschaafde jongelui, mits de zedelijke meerderheid aanwezig was, werkte altijd goed op de laatsten. De zoon van den meergegoede kan ook in andere opzichten den ander tot steun zijn en omgekeerd kan de zoon van den min-gegcede door zijn omgang met den eerste heel wat verwijdering tusschen de beide standen, heel wat vooroordeel en wantrouwen wegnemen. De arme, mits hij een ridderlijk gemoed hebbe. kan een invloed ten goede uitoefenen op den rijkere. Zij kunnen van weerszijden leeren elkander noodig te hebben jen te waardeeren. Zij kunnen elkander tot zegen zijn. De arme wordt genezen van de meening dat de rijke te groot is om met hem om te gaan en de rijke van het denkbeeld dat dienen een baantje voor den mingegoede is. Zij zijn zonen van het zelfde vaderland de een behoeft niet meer voorrechten te hebben dan de ander. Er zijn evenzooveei zwakke rijken als zwakke min-gegoeden En wat in oorlogstijd als een onvergeeflijk plichtverzuim wordt aangerekend, behoeft in vredestijd niet te worden toegestaan. Ik vraag u Als 't vaderland in gevaar is; als er oorlog komt, moeten dan alleen de zonen van mingegoeden ter heirvaart om het vaderland te verdedigen Ot ook de rijken Ja, ook de rijken. Zij mogen niet thuis blijven. Maar, dan spreekt het immers ook van zelf, dat zij geoefend moeten wezen. Zijn zij niet geoefend, dan helpt hun meegaan nietsintegendeel het zal schadelijk zijn. Wat tei wereld doet men in' oorlogstijd met ongeoefende soldaten Zij deugen nog zelfs voor houthakkers en waterputters niet. Zij zouden de orde en de krijgstucht in den troep verstoren. Zij zouden in den weg loopen niet alleenzij zouden de overwinning in den weg staan zij zouden de oorzaak kunnen zijn eener nederlaag. Gebiedt dus het beginsel van het recht, dat ook de meergegoede den wapenhandel practisch kenne; als maatregel van veilig heid is het bepaald noodzakelijk. Het landsbelang eischt het. Maar zoo werpt men ons tegen wat baten al die legeroefeningen Wij kunnen ons land toch niet verdedigen. Zooals het nu staat, is de Pruis in 24 uren voor de poorten van Amsterdam en de Engelschman landt binnen twee dagen op onze westergrens, zonder dat wij dit kunnen beletten. Weet wat gij zegt, o gij onvaderlands lievende vriendheb dan den moed eens het leger af te schaffen. Zijn wij dan beter af Is 't vaderland dan veilig Zal dan de Engelschman van onze erve ge weerd, zal de Pruis dan on°chadelijk ge maakt zijn? Zullen <vij dan rustig kunnen nederzitten onder onzen wijnstok, en in sluimeren bij onze haardsteden, wetende dat het vaderland thans gered is Een dwaas, die het zegt. Neen dit zal zelfs de heftigste tegen stander van den persoonlijken dienstplicht willen toegeven indien wij het leger gingen afschaffen, wij zouden nog verder van «de pad» zijn. Wij zouden het doodvonnis over ons eigen vaderland uitspreken. Schoolverzuim. Maar maakt dan hec zoo verschrikkelijke schoolverzuim de invoering van den school plicht niet no idzakelijk Ik zal u ook een vraag doen. Is werkelijk het schoolverzuim overal zoo groot, en kan men altjjd op de mededee- lingen aan, die van de gemeente-secretarieën over deze zaak tot ons komen Lees onderstaande maar eens na uit het (liberale) Schoolblad overgenomen. Deschrij ver is secretaris van een schoolcommissie ten plattenlande „Eene welwillende hand stelde mij in staat kennis te nemen van het „Verslag van den staat der Hoogere- Middelbare- en Lagere scholen in het koninkrijk der Nederlanden over 1887—1888." Tevens werd mij ter hand gesteld de „Grapbische Voorstelling van het betrekkelijk aantal kinderen van boven de 6 en beneden de 12 jaar, die aan het einde van 1887, in elke gemeente van het Rijk geen lager onderwijs genieten." De plaats mijner inwoning Aengwirden staat op die kaart wel niet met een zwarte kool, maar toch met wat al te blauwe kleur aangeteekend. Volgens het reeds genoemde verslag bedroeg toch het aantal kinderen op 1 Jan. 1888, in deze gemeente wonende 668, terwijl niet minder dan 108 in 't geheel geen onderwijs genoten. Dat hooge cijfer bewoog mij een onderzoek naar de oorzaken van dat schoolverzuim in te stellen, een onderzoek, 't welk in eene uitgestrekte gemeente nog al moeielijkheden oplevert. Ziehier de inkomsten. Eén kind behoorde niet op de lijst te staan, omdat liet 1 Februari 1875 geboren was. 2 kinderen hadden wel hun wettig domicilie in deze gemeente, maar waren reeds eenigejaren geleden in eene andere gemeente waar hunne werkelijke woonplaats was, overleden. 12 gaan in eene andere gemeente ter school. Volgens het leerplan worden op de school te Heerenveen-Aengwirden, de kinderen eerst op 6 jarigen leeftijd toegelaten. De tijden van toelating zijn bepaald op 1 April en 1 October. Nu woonden er in dat gedeelte van Aengwirden 8 kinderen, die wel den len Jan. 1888 den leeftijd van 6 jaar hadden bereikt, maar die eerst op den lsten April de school konden bezoeken. Er is geen sprake van dat een van hen geen onderwijs zou ge nieten. Verder komen er op die lijst 25 kinderen voor, die wegens den verren afstand, onge steldheid en andere oorzaken niet op de lijst van 1 Jan. 1888 vermeld stonden, maar die toch wel degelijk den gepasseerden zomer de school bezochten. 2 kinderen van boven de 11 en beneden de 12 jaar hadden reeds de school verlaten, maar een ingesteld onderzoek leerde mij,dat zij vroeger ter school hadden gegaan. Een kind mocht volgens advies van den geneesheer niet ter school gaan. Het bleek mjj echter, dat de huisge- nooten een arbeidershuisgezin heteenig schrijven en lezen hadden geleerd. Eén kind was zoo vergroeid, dat hel op de schoolban ken geen plaats kon nemeu. Van meer dan 35 kinderen is het met zekerheid bekend, dat zij hunne werkelijke verblijfplaats elders hebben, of in woonschepen varen. Denkelijk zal dit ook het geval zijn met eenigeandere kinderen, achter wier namen op mijne lijst, onbekend, staat aangeteekend. Zeker is het dat het aantal kinderen in de gemeente wonende, die geen onderwijs genoten heb ben of genieten zullen, ik bedoel hier de lijst van 1 Jan. 1888 nog niet eens één procent bedraagt; terwijl het verslag de per centage van 16, 17 aangeeft. Staat Aengwirden dus op de Graphische kaart tamelijk blauw aangeteekendde kleur behoorde te wezen blank blank als sneeuw. Een dergelijk onderzoek in te stellen kan ik der Commissies van Toezicht op het L. O. aanbevelen, men leert dan maatschappe lijke toestanden kennen, waarvan men zelfs niet had gedroomd. De vurigste voorstanders van leerplicht zullen zich dan eerst danig achter de ooren krabben, voordat zij eene wet ontwerpen die dat onderwerp regelt, maar nog veel meer zij, die ze moeten toe passen. Ileerenveen-Aengwirden. P. J. D. v. S. Mr. V. d. Bilt behouden. Ons bericht uit Oostburg dat de heer Is. v. Houte, lid der Staten voor Sluis, zijn zetel wenscht te ruimen /oor het te Goes gevallen verdienstelijk Statenlid mr. v. d Bilt, blijkt juist te zijn. Zoo keert dus naar alle waarschijnlijkheid mr. v. d. Bilt naai de Staten terug. Juist zooals wij gedacht, gehoopt en aan geraden hebben. Er zijn vaste liberale districten in Zeeland, die zoo zij van mr. v. d. Bihs onmisbaarheid overtuigd zijn hem kunnen afvaardigen alleen maar een antiliberaal district als Goes mocht de eau - didatuur v. d. Bilt uit zoogenaamde dank baaiheid niet steunen. Wij zullen ons hartelijk verblijden zoo mr. v. d. Bilt in de Slaten terugkeert, en wel gekozen door een meerderheid uit zijn eigen geestverwanten. En zoo behoort het ook. Immers, de liberalen denken er zeiven ook zoo over. Te Utrecht wierpen zij oen geacht roomsch lid der Slaten uit (mr. Bosch) niettegenstaande de man reeds meer dan 30 jaren lid van Gedeputeerde Staten was. En ook in den Haag lieten zij het antiliberale lid van gedeputeerden, mr. Borret, vallen. Wat wonder, dat nu ook voor deze twee ieir and opstaat om hen voor het gedeputeerd college te behouden! Wordt dit soort plaatsmaken een gewoonte, dan vervalt daardoor voor elk antiliberaal kiezer de moeilijkheid om tegen zijn overtuiging te moeten stemmen. Dan stemt ieder voortaan naar zijn beginsel, en de onmisbaarste leden, die uitvallen, vallen dan eigenlijk niet uit. Zij krijgen alleen een nieuw district, waar voor zij zitting nemen. Persoonlijke Dienstplicht. De heer v. Oordt geeft in zijn brochure Italië 1875. Noorwegen 1876. Griekenland 1878. Bulgarije 1878. Turkije 1878. Spanje 1882. Servië 1883. Portugal 1884. de navolgende opgaaf van de jaren, wairin de persoonlijke dienstplicht in de verschil lende landen van Europa is ingevoerd Pruisen 1808. Zwitserland 1817. Duitsche Staten 1867. Denemarken 1867. Oostenr Honga. 1868. Rumenië 1868. Frankrijk 1872. Rusland 1874. In Engeland bestaat sedert 1752 dienst plicht bij de militie (I a 6 maanden eerste oefening, met jaarlijksche herhalings-oefenin- gen van 21 a 28 dagen.) Daar zich echter voor dien dienst steeds een voldoend aantal militieplichligen als vrijwilligers aanmelden, wordt ieder jaar de wet van 1752, volgens welke jaarlijks alle mannen tusschen 18 en 45 jaren oud, moeten loten voor de militie, buiten werking gesteld. Op het einde van 1888 bedroeg de sterkte der militie 108,718 man. 24 Mei '89. Prov. blad no. 52 bevat een besluit van den commissaris des konings, regelende het onderzoek der verlofgangers der nationale militie te land in het jaar 1889. Het in de maand Juni aanstaande te hou den onderzoek der in de provincie zich be vindende verlofgangers van de militie te land om het even uit welke provincie zij afkom stig zijn, zal betreffen hen, die voor 1 April jongstleden in het genot van onbepaald ver lof zjjn gesteld, onverschillig tot welke lich ting zij behooren, zoodat daaraan ook onder worpen zijn de verlofgangers der lichting 1884 vermits aan dezen het bewijs van ont slag nog niet is afgegeven. Het onderzoek zal plaats hebben in de gemeente en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen. Middelburg, Zaterdag 1 Juni, des voorm. te 9 uren voor Arnemuiden Middelburg en Nieuw- en St. Joosland. Axel, Maandag 3 Juni des voorm. te 9 uren voor Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, West- dorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Hulst, Dinsdag 4 Juni, des voorm. te 9 uren voor Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. IJzendijke, Donderdag 6 Juni, des voorm. te 9 uren voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondflke, Water landkerkje en IJzendijke. Sluis, Vrijdag 7 Juni, des voorm. te 10 uren voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oost burg, Retrachement, St. Kruis, Sluis en Zuid- zande. Zierikzee, Woensdag 12 Juni, des voorm. te 9 uren voor Bruinisse Dreischor, Nieuwerkerk. Oosterland, Onwerkerk en Zierikzee. Brouwershaven, Donderdag 13 Juni, des voorm. te lOuren voor Brouwershaven,Burgh, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Noordgouwe, Noordwelle, Re- nesse, Serooskerke en Zonnemaire. Oortgene, Zaterdag 15 Juni, des voorm- te 10 uren, voor Oats, Colijnsplaat, Cortgene en Wissenkerke. Tholen. Maandag 17 Juni, des voorm. te 10 uren voor Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpe- nisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Phi- lipsland, Stavenisse en Tholen. Kapelle, Dinsdag 18 Juni, des voorm. te9V2 uren voor Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Krui- ningen, Krabbendijke, Rilland-Bath, Schore, Waarde. Goes, Woensdag 19 Juni, des voorm. te 9 uren voor Baarland, Borssele, Driejjjgggn, El- lewoutsdjjk, Goes, 's GravenpojSêr, 'sHeer Abtskerke, 's Heer Arendskerke, 's Heeren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1