Ihïnes. l GOES. A R, E N". S. CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. SEN, 1889. No. 98. Donderdag 23 Mei. Derde Jaargang de Vreugd. ISGE. ■g. 1DEN-VLAKE. Iks a fl,80. k it EEP. INWONING, |rg- jootdienst Ielijics fndienst. "ELEGRAAF." VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, Ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTEVTIEA 'an leen te Middelburg bestaat Jongmensch. anco onder Lett. K., LIJ NE Boek- en Bijbel- Ike vm. 6 en 9. nam. 3, u. li. 7.30, nm. 4, en 4,45 u. Lmst van den correspon- jen: vm. 7,15, nm. 1.15u. Inmiddellijk na aankomst u. en 5,45 u. nam. van en naar het Spoor- rijdeD. )ELB.-ROTTERDAM. !ei. londerd., Vrijd., Zaterd., Van Middelburg 9.45. OOTDIENST urg en Zierikzee. ikzee Spoorweg Goes. e i. Van Zierikzee Dinsd. 21'smidd. 3,30 Woen.22 Dond. 23 Vrijd. 24 Zat. 25 Zond. 26 Maan. 27 3,30 3,30 3,30 12.— 3.30 12,— Dins. 28'smorg. 7,30 Lei. van Antwerpen Dinsd. 21'smorg. 2. Dond. 23 2.30 Zond. 26 4,30 Dinsd. 28 j> 6,30 slken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. P, ij per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers. - 0,025 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regei mier li een familieberichten van 1 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Bepalingen tot waarborging van de vrije beschikking door werklieden over hun verdiend loon. Het reeds voor eenigen tijd aangekondigde wetsontwerp, hoofdzakelijk tot bestrijding der z.g. gedwongen winkelnering is thans inge diend. Het luidt in hoofdzaak als volgt. Art. 1. Het loon voor huur van diensten van werk of van nijverheid wordt alleen vastgesteld in Nederlandsehe munt en in den te verstrekken kest, te zamen of af zonderlijk. Art. 2. De uitbetaling van het in art. 1 bedoelde en in Nederlandsehe munt vast gestelde loon of gedeelte van dat loon, ge schiedt uitsluitend in diezelfde gangbare munt of in gangbaar Nederlandsehe munt ot bankpapier. De uitbetaling bedoeld in liet vorig lid geschiedt ten minste eenmaal 's weeks, in dien bet daar bedoelde loon gedeelten van het loon per week berekend, minder dan 15 gulden bedraagt. Indien het loon .naar de tijdruimte is vastgesteld moet deze we- kelijksche uitbetaling evenredig zijn aan de voor die tijdruimte vastgestelde somindien het echter naar het stuk of' naar de maat is vastgesteld, moet het evenredig zijn aan hetgeen is afgewerkt. Art. 3. Van de voorschriften van art. '1 en 2 kan worden afgeweken b(j schriftelijke en in dubbel op te maken overeenkomst, waarvan de werkgever het éene, de loon trekkende het ander exemplaar tot zich neemt. In die overeenkomst moet, voor zoover van de genoemde voorschriften wordt afgeweken, worden vermeld lo. waarin het loon wordt vastgesteld en zal worden uitbe taald 2o. de hoeveelheid of een andere nauw keurige omschrijving van dat loon 3o. het tijdstip waarop de uitbetaling zal plaats hebben. Vaststelling of uitbetaling van het loon voor huur van diensten, van werk of van nijverheid of van een gedeelte daarvan in sterken drank is verboden. Door of vanwege onzen minister van ju stitie kan schriftelijke vergunning worden verleend om bet in art. 2 bedoelde loon of gedeelte van loon ten minste eenmaal in de maand uit te betalen, overigens met inachtneming van het bij het laatste lid van art. 2 bepaalde. Art. 4. Het is verboden het loon voor- huur van diensten, van werk of van nij verheid uit te betalen in localiteiten, waarin sterke drank wordt verkocht of' waarin een andere winkelnering wordt uitgeoefend, of die met zoodanige localiteiten binnenshuis gemeenschap hebben. Deze bepaling geldt niet ten opzichte van het loon, verschuldigd ter zake van werk zaamheden, verrcht in de localiteiten in het vorige lid genoemd of ten behoeve van het daarin uitgeoefend bedrijf. Art. 5. Behoudens verplichting ingevolge de wet, kan niemand worden genoodzaakt tot het bijdragen in eenig fonds, tenzij en voor zooveel men zich daartoe hebbe ver bonden bij afzonderlijke schriftelijke en in dubbel op te n aken overeenkomst, ver meldende de aanspraken, die de deelneming geeft, en de rechten van den deelnemer- ingeval deze bij of door liet eindigen van zijn dienstbetrekking zijn aanspraken geheel of gedeeltelijk verliest. Bij stilzwijgen van de overeenkomst aan gaande zoodanig verlies blijven deaanspra ken van den deelnemer ondanks het eindigen van zijn dienstbetrekkiug onverlet. Van deze overeenkomst neemt iedere partij een exemplaar tot zich. Artikel 6. Korting op het loon voor huur van diensten, van werk of van nijverheid is alleen .geoorloofd tot verhaal 1o. van schade, aan de eigendommen van den werkgever toegebracht door de onrechtmatige daad, nalatigheid of onvoor ziehtigheid van den loontrekkende, voor zoover daarover tusschen dezen en den werk gever geen verschil bestaat: 2o. van boeten, dun loontrekkende krach tens een door dezen onderteekend reglement door of namens den wer kgever opgelegd 3o. van bijdragen voor eenig fonds, <ot betaling waarvan de loontrekkende zich jegens den werkgever op de in het vorige artikel bepaalde wijze mocht verbonden hebben 4o. van andere schulden, behalve die ter zake van levering van sterken drank, door den loontrekkende, bij den werkgever ot bij anderen gemaakt, mits en voor zoo ver van het bestaan daarvan blijke door eene uitdrukkelijke schriftelijke, door di n loontrekkende afgegeven verklaring, vermei dende het verschuldigde bedrag en een go oorloofde oorzaak der schuld. Deze kortingen (niet medegerekend die wegens verschuldigde huur van de woning en grond en wegens de sub 2o. bedoelde boeten) mogen gezamenlijk bjj elke uitbe taling niet meer bedragen dan '/s van hei alsdan verschuldigde loon. Art. 7. Ongeoorloofd zijn overeenkomsten van den werkgever, diens bearnb e of zet baas meteen ondergeschikten loontrekkende waarbij de laatste zich verbindt het loon voor huur van diensten, van werk- of nij verheid of een gedeelte van dat loon of zijn overige inkomsten op eene bepaalde, bij deze wet niet uitdrukkelijk toegelaten wijze te besteden, of'zijne benoodigdheden op eene bepaalde plaats of bij een bepaalden persoon aan te schaffen. Deze bepaling geldt niet ten aanzien van overeenkomsten, waarbij een loontrekkende zich jegens den werkgever verbindt om de voor zijn arbeid in diens dienst vererichte grorid stoffen, werktuigen of bijzondere kleeding op een bepaalde plaats of bij een bepaalden persoon aan te schaffen. Art. 8. Wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden de werk gever, diens beambte, zetbaas of andere lasthebbende, die in strijd handelt met art. 1, met art. 2, met een overeenkomst inge volge het eerste lid van art. 3, met het eerste lid van art 4, met het eerste lid van art. 5, of met art. 6, of die in strijd met het eerste lid van art. 3, of met het eerste lid van art 7 eene overeenkomst aangaat, of die, ingeval hem de bij liet laatste lid van art. 3 bedoelde vergunning is verleend niet zorgt voor de inachtneming van den daar gestelden termijn. Bij herhaling worden zwaardere straffen opgelegd. Art. 9 De feiten, bij deze wet straf baar gesteld, worden beschouwd als over tredingen. Art. 10. De onderhandscne akten van huur van diensten, van werk of van nij verheid, die houdende overeenkomsten als zijn bedoeld in het eerste lid van art. 3 ot overeenkomsten tusschen een loontrekken de en zijn werkgever als zijn Dedoeld in liet eerste lid van art. 5 alsmede de ver keringen, bedoeld sub 4o. van bet eerste lid van art. 6, zijn vrij van zegel en vm het recht van registratie Art. 11. Ten opzichte van het loon van schippers, scheepsgezellen, zeevisschers eri alle personen in vasten dienst van staat, provincie, gemeente of' waterschap, zijn niet van toepassing de artikelen 1 err 2. Ten opzichte van het loon van bij den meester inwonende dienst- en werkboden is de geheele wet niet van toepassing, Art. 12. Deze wet treelt in werking den Isten September 1889. Overdreven. Ü.it er in de kazernes veel gevloekt word:, heb ik u toegegeven. Ook dat menig onbedorven gemoed, da.u beJorven wordt, geef ik toe. Maar ik voeg er ook terstond bijGij spreekt over de oude regelingen ik voor mij geef den moed niet op dat bij de nieuwe regeling, waarbij ieder die kan dienen en niet vrij is. opkomt, de toestand zeer zal verbeteren. Ik zegieder die kan, en voeg er bij wien het niet door zijn po-itie onmogelijk gemaakt wordt. Ik bedoel daarbij de kosi- winn?nde zoons, de eenige zoons (wijl zij stamhouders zijn)en voorts bedienaars van den godsdienst, geestelijken ol onderwijzers, en jongelingen die door hroederdienat vrij zijn. Uwe bezwaren zijn dus overdreven. Ook nog om een andere reden. Uw zoon zal veel zien en liooren in dienst, wat in strijd is met de reinheid van het huiselijk leven. Maar eilie.ve 1 mag ik u eens een vraag doen Kent gij het boekje over de nationale «vloek» Herinner u d m dat de schrijver klaagt over het ontzettende feit, dat in all- kringen onzer christelijke maatschappij ge- vloent, gespot en gelasterd wordt. Gij zen It uw zoon naar de herberg: men vloekt daar en brast. Naar de stad per trein. Men mis bruikt in den trein den Naam des Heeren Naar zijn werkplaats, fakriek, schip, karwei, winkel, kantoor ook daar vloekt of «drinkt» men. Ook in menigen christelijken kring is zorgeloosheid en gevaar voor inzinking. En dat gaat u niet aan het hart En waarom dan wel -iet leven jin de kazerne Reken er op dat in de kazerne nog tucht is, en dat er genoeg meerderen zijn, die het vloeken tegengaan en de dronkenschap straffen. Bovendien, helaas I ook menige milicien was reeds bedorven, eer hij den drempel der kazerne overschreed 1 En in de hoogere kringen Is 't daar beter Ook onder onze ho gst aangeslagenen is zoo vaak de beschaving zoek. Ook daar behoort menigmaal het gestoelte der spot ters tot de meest gebruikte meubelen. Het is of ook in die kringen het vloeken tot den goeden toon schijnt te behooren. Waarlijk, de fout ligt niet alleen in onze kazernes. Ik moet dan ook zeggen, dat ik reeds vele kazernes bezocht heben dat er mij reeds meer dan een bekend zijn, waar de inrich ting niet zoo slecht is, als de burgerij wel meent. Vooral in de kazernes die in den jongsten tijd herbouwd worden, mag men komen terwijl ook de inrichting onzer car.lines hier en daar vrij goed te noemen is, en de milicien daar goedkoop kan inkoopen, Gezwegen nog van onze zoo gewaardeerde en gezegende militaire tehuizen, die denl militairen zooveel leed doen vergeten; hun zoo veel vergoeding schenken voor het gemis] der ouderlijke woningzooveel beschaving! en godsdienstzin, die dreigden verloren tej gaan, weten op te beuren en te bevorderen.] Leerplicht. De liberalen hebben veel op met leer plicht. Als die maar eens is ingevoerd,' dan zal het wel goed gaan. Ieder huis vader moet, desnoods door boete of gevan-i genisstraf, genoodzaakt worden zijn kind] te laten leeren. Een examen zal dan lateij dienen uit te maken, of aan die verplichting naar eiscli is beantwoord. Mannen van nuchteren zin zijn evenwel! van rneening dat leerplicht iets onmogelijks! is. Het is een ding zonder begin of eind,] een ding zonder handvatsels. Voer leerplicht! in, en gij legt u zeiven, o staatj! de ver-i pliehtiiig op, den kinderen ook van broodj en kleeding en schoenen te voorzien. Een vader toch, die zijn kind met eenl leege maag naar school zendt, alleen omdat de staat hem daartoe dwingt, die heeft ooke het recht om tot dien staat te zeggen Geef gjj dan mijn zoon ook te eten. Een kind dat geen genoegzaam heelel kleederen of schoenen heeft om buiten tel komen, dient door den Staat, die leerplicht! (of schoolplichtwat wil men?) invoert! daarvan te worden voorzien. En dan dwang is zulk een leelijk ling. Het is eèn wapen, dat in de eerste! plaats hem verwondt, die het hanteert. Dwang is de voedsterheer der Vrijheid. Onze Vaderlandse he geschiedenis is er| bewjjs van. 22 Mei '89. Sluis. Naar men bij gerucht vern emtl is de heer Mr. P. C. J. Hennequin, bur-j gemeester van Aardenburg en lid der Provinciale Staten voor dit district voorne mens, zijn mandaat neder te leggen om daardoor de kiezers in de gelegenheid tej1 stellen, den heer Mr. J. C. R. v. d. Bilt, het niet-herkozen aftredend lid voor Goes,] een zetel aan te bieden. (Uit Oostburg meldt men ons echter dat de heer I v. Houte het bedoelde lid is.) Red. Bij Kon. besluit is aan A. Maas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e-luitenant bij het korps, gevormd uit de vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Prins Hendrik te Veere. Door den minister van justitie is aan de heeren mrs. J. B. I. N. ridder de van der Schuereri en E. Feith, rechters bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam j opgedragen te Gouda een onderzoek te doen naar de daar plaats gehad hebbende on geregeldheden en hem daarover verslag uit te brengen. Z. M. de Koning heeft bij besluit van 9 Mei jl. aan onderscheidene gevangenen in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden vermindering van straf verleend, als aan 1 vier maanden, aan lü drie maanden, aan 4 twee maanden, aan 1 zes weken en aan 1 een maand. Voorts heeft 1 gevangene geheel ontslag gekregen. Door den Commissaris des Konings in i| onze pruyincie is een circulaire gericht tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1889 | | pagina 1